Haberler

27 Haziran 2008, Cuma

5366 Sayılı Yasa’nın Tarlabaşı’na Getirdiği Kentsel Çözüm5366 Sayılı Yasa’nın Tarlabaşı’na Getirdiği Kentsel ÇözümTMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi, 26 Haziran 2008 Perşembe günü İstanbul Teknik Üniversitesi’nde, Tarlabaşı'ndaki yenileme ve dönüşüm projesini konu alan bir panel düzenledi. 23 konuşmacının yer aldığı toplantıda Tarlabaşı Kentsel Yenileme ve Dönüşüm Projesi’yle birlikte, bu tür dönüşüm projelerinin önünü açan 5366 Sayılı, Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanun, Tarlabaşı’nda bu projenin uygulanmasıyla karşılaşılabilecek sorunlar ve geliştirilebilecek çözümler tartışıldı. Haberin Devamı
Uplife Park’ta ikinci etap, 124 bin YTL’den başlıyorUplife Park’ta ikinci etap, 124 bin YTL’den başlıyorToplam 7 ayrı bloktan oluşacak olan Uplife Park’ta 5 blokta konutlar, iki blokta ticari amaçlı mağazalar, sosyal tesis bloğunda ise spor ve sağlık kompleksi yer alıyor. Uplife Park’ta yer alan 5 ayrı blokta toplam 567 daire bulunuyor.
İzmir’in iki yakası 250 milyon dolara birleşiyorİzmir’in iki yakası 250 milyon dolara birleşiyorTekfen-Oz Gayrimenkul Geliştirme ve Rönesans Alışveriş Merkezleri, İzmir’de 250 milyon dolarlık yatırımla lüks konut, ofis ve alışveriş merkezinin birarada olacağı proje için ortaklık yaptı.
Selçuklu Belediyesi yapılaşmada Türkiye ortalamasının üzerindeSelçuklu Belediyesi yapılaşmada Türkiye ortalamasının üzerindeGeçtiğimiz yıl toplamda bir milyon metrekare iskan ruhsatı ile Türkiye ortalamasının üstünde bir yapılaşmanın yaşandığı Selçuklu'da 2008 yılı sonunda bu rakamın geçileceği tahmin ediliyor.
OksiZen Konakları’nda metrekare fiyatı 3 bin YTLOksiZen Konakları’nda metrekare fiyatı 3 bin YTLEroğlu Yapı’nın, Sarıyer’in merkezinde gerçekleştirdiği OksiZen projesinin satışlarına başladı. Şehrin merkezinde, Boğaz’ın yanı başında, ormana, oksijene sıfır konumda yer alan projede, 20 bin metrekarelik arazide toplam 40 konak yer alıyor. İtalyan mimarisi ile konak yaşamının modern yorumu olarak projelendirilen OksiZen Konakları, 5 oda 2 salon ve 4 oda 1 salon bahçe katı, tüm konakların kendilerine ait bahçe ve terasları ile tam anlamıyla müstakil bir yaşam sunuyor. Projede yer alan konutların metrekare fiyatı ise 3 bin dolar olarak belirlendi. Zen bahçesi, tenis, basketbol, kapalı ve açık havuzları ile pek çok ayrıcalıklı sosyal aktiviteyi içinde barındıran projenin Haziran 2009’da bitirilmesi planlanıyor. Doğal taş, doğal ahşap malzemeleriyle doğayla uyumlu projelendirilen OksiZen’de, İtalyan mutfak, banyo, şömine, jakuzi ve sauna da yer alıyor.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Rezervasyon sistemi 2 bin yıl önce de geçerliymişRezervasyon sistemi 2 bin yıl önce de geçerliymişLaodikya antik kentinde Kazı heyeti başkanı olan Prof. Dr. Celal Şimşek, Kuzey Tiyatrosu’nda kentin önde gelenlerinin adlarının yazılı olduğu mermerden yapılmış locaları gösteriyor.
Kırşehir turizmine AB desteğiKırşehir turizmine AB desteğiKırşehir Belediyesi ile Polonya'nın Bydgoszcz kentlerinin kardeş şehir olmasını da kapsayan 'Sürdürülebilir Turizm Stratejisi' projesine AB 187 bin 500 avroluk destek verdi.
Four Seasons'ın ek inşaatı için yargıdan yeni kararFour Seasons'ın ek inşaatı için yargıdan yeni kararDanıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Sultanahmet'te yapılan Four Seasons Oteli'nin ek inşaatının kullanım kararları ve plan uygulama hükümlerinin yürütmesinin durdurulmasına itirazı reddetti.
Önce güvenlik diyor, etrafını koruma duvarlarıyla çeviriyorÖnce güvenlik diyor, etrafını koruma duvarlarıyla çeviriyorBirbirini gören gece görüşüne sahip, belirli aralıklarla yerleştirilen kameraların sıkı bir güvenlik sağladığı Bolelli Dream City projesini Bolelli Group’un sahibi Salih Bolelli ile konuştuk.
İstanbul yollarında gece asfalt mesaisi…İstanbul yollarında gece asfalt mesaisi…İstanbul Büyükşehir Belediyesi sorumluluk alanındaki 5 bin kilometrelik yolu trafiği aksatmamak için “taşımalı sistemle” gece asfaltlıyor. 2 bin personelden oluşan 225 ekip, İstanbul genelinde geceleri asfalt mesaisi yapmaya başladı.
Dev kültür sarayının temeli bugün atılıyorDev kültür sarayının temeli bugün atılıyor2 bin kişilik kongre salonu, bin 500 kişilik yemekli düğün salonu, 750 kişilik toplantı salonu, 350 kişilik modern nikah salonu, 350 kişilik tiyatro salonu bulunan dev Kültür ve Kongre Salonu'nun temeli bugün düzenlenecek törenle atılıyor.
Çöp tenekelerini bile işgal ettilerÇöp tenekelerini bile işgal ettilerİzmir'de işportacı ve seyyar satıcılar sınır tanımıyor. Zabıta memurları kaldırımları işportacı ve seyyar satıcılardan kurtarmak isterken, bazı uyanık satıcılar işin kolayını bularak bir adım öne geçti.
İstanbul’un tarlasına 10 günde 20 ton atıkİstanbul’un tarlasına 10 günde 20 ton atık‘İstanbul’un tarlası’ olarak anılan Adapazarı’nın Yazlık beldesindeki tehlikeli atıkların Tuzla tersaneler bölgesinden 10 günde ve 4-5 seferde getirildiği, iz bırakmamak için de şoförler tarafından yakıldığı belirlendi.
Yenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’ndaydıkYenikapı Arkeolojik Kazı Alanı’ndaydık24 Haziran 2008 Salı günü Yenikapı Marmaray ve Arkeolojik Kazı Alanı'nda gelinen son durumun incelenmesi amacıyla İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kentsel Uygulamalar Direktörlüğü önderliğinde bir gezi düzenlendi. Yaklaşık 58.000 metrekarelik bir alanda 3,5 yıldır sürdürülen çalışmaları Arkitera Mimarlık Merkezi olarak yerinde gözlemledik. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdür Yardımcısı Zeynep Kızıltan’ın eşliğinde gerçekleştirilen gezide Arkeolog Mehmet Ali Polat ve Arkeolog Metin Gökçay kazı alanı ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.
Tell Tayinat Höyüğü kazıları yeniden başladıTell Tayinat Höyüğü kazıları yeniden başladıHatay'ın Reyhanlı İlçesi'ndeki İlk Tunç Çağı'na ait izler bulunan Tell Tayinat Höyüğü'ndeki kazı çalışmaları yeniden başladı.
Kayalar Kimya, Dünya Devi Bayer ile “Wood Cover” Anlaşmasını İmzaladıKayalar Kimya, Dünya Devi Bayer ile “Wood Cover” Anlaşmasını İmzaladı1976 yılında kurulan Kayalar Kimya (GENÇ), Dünya devi Bayer Materialscience ile “Wood Cover” anlaşmasına imza attı. 2 yıldır Dünya üzerinde sadece 15 firma ile gerçekleştirilen “Wood Cover” anlaşması için Bayer, Türkiye’den Kayalar Kimya’yı ortak olarak belirledi.
İnkaya turizm merkezi olacakİnkaya turizm merkezi olacakBursa'da 600 yıllık tarihi çınarının bulunduğu, yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uludağ eteklerindeki İnkaya köyü, Osmangazi Belediyesi tarafından turizm merkezi haline getirilecek.
İmar kirliliğine ilişkin değişiklik kabul edildiİmar kirliliğine ilişkin değişiklik kabul edildiTBMM Adalet Komisyonu'nda, TCK'nın imar kirliliğini düzenleyen maddesinde değişiklik öngören yasa teklifi değiştirilerek kabul edildi.
Yüzme Havuzumuzu Görene Kadar Bekleyin!Yüzme Havuzumuzu Görene Kadar Bekleyin!Tımar odaları ile, birbiriyle doğrudan bağlantılı duşlar ve çift kubbeli üst örtü... Norman Foster’ın Kopenhag Hayvanat Bahçesi için tasarladığı ek bina, yalın bir fil keyfi.
Dubai’ye devinen bina geliyorDubai’ye devinen bina geliyorDinamik Kule adı verilen 80 katlı binanın her katında bulunan prefabrik dairelerin her biri de birbirlerinden bağımsız devinim halinde olacak. Böylece binanın şekli de sürekli değişecek.
İstanbul yanlış projeler yüzünden her gün kötüye gidiyorİstanbul yanlış projeler yüzünden her gün kötüye gidiyorİstanbul’un Anadolu Yakası’nda hayli popüler olan Kadıköy Life Dergisi, son sayısında Kentbilimci Prof. Dr. Ahmet Vefik Alp ile İstanbul üzerine bir ropörtaj gerçekleştirdi. Genel Yayın Yönetmeni Canan Toprakkaya’nın ropörtajı…
Atlantis'in yönetim danışmanlığı Revak&BLB Private'a teslim edildiAtlantis'in yönetim danışmanlığı Revak&BLB Private'a teslim edildiWorld Atlantis Alışveriş Merkezi'nin kiralama, danışmanlık ve yönetim hizmetlerini Revak&BLB Private verecek. Kurtköy'de inşa edilen World Atlantis Alışveriş Merkezi, ekim ayından itibaren kapılarını açıyor.
'Yatay ofis' modası Sinpaş ile Haliç'te'Yatay ofis' modası Sinpaş ile Haliç'teSinpaş Yapı tarafından Haliç'te inşa edilen Flatofis İstanbul'da, uzun süreli kiralamaların yanı sıra yurtdışından gelecek iş adamları için tüm hizmetlerin verildiği bir günlük kiralamalar da mümkün.
Ormana, kıyıya talan yoluOrmana, kıyıya talan yoluBaşbakan’ın isteğiyle TCK’ya giren, kamu arazisini işgal edene 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesine ilişkin düzenlemede ‘kamu’ tanımı çıkarıldı, arazi işgali de şikâyete bağlı suç oldu.
Cozzy AVM, Mart 2009'da açılıyor!Cozzy AVM, Mart 2009'da açılıyor!Rönesans Alışveriş Merkezleri, Kadıköy Belediyesi'nin ortaklığıyla Kozyatağı'nda Cozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi projesini hayata geçiriyor.
İzmir metrosunda yolcu kapasitesi 2 katına çıkartılıyorİzmir metrosunda yolcu kapasitesi 2 katına çıkartılıyorMetro hattını Üçkuyular ve Bornova merkeze uzatmak için çalışma başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni vagon alımı için de ihale açıyor.
İstanbul’dan bunalanlar Akdeniz ve Ege’de 'Yeni Yaşam' arıyorİstanbul’dan bunalanlar Akdeniz ve Ege’de 'Yeni Yaşam' arıyorYaşadığı şehirde umduğunu bulamayıp, kurduğu düzeni bozarak, terkedenlerin sayısında gözlenen hızlı artış, gayrimenkul kuruluşlarını harekete geçirdi.<
Likör fabrikası arazisi satılırsa böyle olacakLikör fabrikası arazisi satılırsa böyle olacakToplu Konut İdaresi (TOKİ) 1 Temmuz’da hasılat paylaşımı yöntemiyle satışa çıkaracağı Mecidiyeköy’deki Likör Fabrikası arazisi için, tarihinde ilk defa avan proje hazırlattı.
Konut kredisinde en düşük faiz % 1.40Konut kredisinde en düşük faiz % 1.40Merkez Bankası'nın faizleri artırmasının ardından yükselen konut kredisi faizleri, düşüş sinyali vermedi. Faizler yüzde 1.40 ile yüzde 1.89 arasında değişiyor.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
"UPM Forest Life" İnternet Oscar'ını Kazandı"UPM Forest Life" İnternet Oscar'ını KazandıUPM'in orman, ormancılık ve çevre üzerine interaktif web sitesi www.upmforestlife.com 12. Webby Ödülleri'nde "Kurumsal İletişim" konusunda ödül kazandı.
Kamboçya’nın Yok Olan Modern MimarlığıKamboçya’nın Yok Olan Modern MimarlığıKızıl Kmerler’in iktidardayken uyguladığı şiddet, Tarihi Angkor Bölgesi ve Angkor Wat Tapınağı, Kamboçya düşünüldüğünde ilk akla gelenlerden. Ancak, bu Güneydoğu Asya ülkesinde, ilerleme inancının ve idealizmin gözle görülür hale geldiği bir dönem de yaşandı. Bugün yok olmaya terkedilen 1945 - 1970 yıllarının Kamboçya mimarisi, bu dönemin tek kalıntısı.
İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması'nda Kazananlar Belli OlduİMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması'nda Kazananlar Belli OlduTürkiye'ye yeni markalar, yeni tasarımlar kazandırmak, sanayiciyle tasarımcıyı bir araya getirerek üretilebilir tasarımlar yapılmasını sağlamayı hedefleyen "İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması"nın ödülleri, 23 Haziran 2008 tarihinde garajistanbul'da düzenlenen bir törenle sahiplerine verildi.
Genç mimar adaylarıTMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Mimarlar Odası Zonguldak İl Temsilciliği’nin düzenlediği “Kent Düşleri - 3 Zonguldak Merkez Lavuar Alanı Değerlendirme Projesi” jüri üyelerinin iki günlük çalışması ile sonuçlandı.
Bakanlıktan ‘Munzur Vadisi’ açıklamasıGazetemizin 19.06.2008 tarihli sayısında yer alan ‘Munzur Vadisi Dünya Kültür Mirasıdır’ başlıklı haberimizle ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada; bir varlığın Dünya Miras Listesi’ne alınabilmesi için öncelikle söz konusu varlığın UNESCO Dünya Miras Komitesi tarafından belirlenen kriterlerden bir kaçını karşılaması gerektiği belirtilirken, bu kriterler çerçevesinde Dünya Miras Listesine aday gösterilecek varlıkların yer aldığı Geçici Miras Listesi’nde yer alması gerektiği vurgulandı. Ayrıca Tunceli İnsan Hakları Derneği’nin Munzur Vadisi Milli Parkı’nın “UNESCO Dünya Miras Listesi’ne” alınsını talep ettiği dilekçesinin Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne gönderilmesi halinde gerekli değerlendirmenin yapılacağı ifade edildi.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Evrensel
"Konut Kredisi Pazarı Yüzde 13 Büyüdü"Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) Bireysel ve İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Cemal Kişmir, 2008'in başından bugüne konut kredisi pazarının yüzde 13 büyüdüğünü bildirdi.
Nilüfer Vadisi için DSİ`den ikinci redGelişmeyi 23 Mayıs 2008 günü ‘Nilüfer Vadisi projesinde sel yatağı kaygısı’ başlığıyla bu sütunlardan aktardık. Konu Büyükşehir Belediyesi’nin, Batı Yakın Çevre Yolu geliş-gidiş şeritleri arasındaki kanalda başlattığı Nilüfer Vadisi Rekreasyon Projesi’ydi.
Özbekistan, 6 Çimento Fabrikası KuracakÖzbekistan, 2008-2012 yılları arasında toplam tutarı 1 milyar 415 milyon dolar olan 6 çimento fabrikası kurmak için kolları sıvıyor. Özbek İnşaat Malzemeleri Birliğinden basına yapılan açıklamada, yapımı planlanan 6 çimento fabrikasının toplam 9,5 milyon ton çimento üreteceği belirtilerek, bu çerçevede Surhanderya vilayetinde yıllık üretim kapasitesi yıllık 1 milyon ve 1,7 milyon ton olan 2 fabrika ile Cizzah’ta 3 milyon ton, Kaşkaderya’da 1,5 milyon ton, Karakalpakistan’da 1,5 milyon ton, Taşkent'te ise 800 bin ton kapasiteli birer çimento fabrikasının kurulacağı bildirildi. BDT ülkeleri arasında Rusya ve Ukrayna’dan sonra en büyük üçüncü çimento üreticisi olan Özbekistan’daki mevcut 6 çimento fabrikasında yıllık 6,5 milyon ton çimento üretilirken, ülkenin yıllık çimento tüketimi ise 7-8 milyon ton düzeyinde bulunuyor.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Dünya
Afşin-Elbistan'a 3 teklifAfşin-Elbistan C ve D kömür sahalarında termik santral kurmak ve işletmek üzere rödovans karşılığı kömür üretim verilmesi hakkı ihalelerinde zarflar bugün açıldı.
İzmir'de deniz temizliğine 'Deniz atı' onayıEge Üniversitesi (EÜ) Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi (SAUM) Müdürü Prof. Dr. Cengiz Metin ,İzmir Körfezi'nin Konak Pier bölgesinde "suyun temizlik göstergesi"olarak bilinen "deniz atı" görüntülediklerini bildirdi.
Prefabrik Konuta Rağbet ArtıyorTürkiye'de yaklaşık 20 yıldır var olan prefabrik sektörü, son 10 yılda hızlı bir ivme yakaladı. İnşaat sektöründe yaşanan hareketlilik yerli-yabancı konut projelerinin yanı sıra, "büyük İstanbul depremi" haberleri prefabrik firmalarının iştahını kabarttı.
Alternatif enerji devredeGünlük siyasi çekişmeler ve tartışmalar arasında Türkiye, çok önemli gündem konularını konuşmak ve çözüm alternatiflerini ortaya koymaktan çok uzak duruyor maalesef. Bunların başında da "Enerji" konusu geliyor.
Büyükşehir’den İTÜ’ye muhteşem bir mezuniyet hediyesi…Bakan Eroğlu ile birlikte İTÜ’nün mezuniyet törenine katılan Başkan Topbaş, üniversiteye muhteşem bir stat kazandırmanın ve metro getirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
‘Likör’ arazisine bu kez ilgi yoğunMecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı’nın yanındaki 23 bin 711 metre karelik eski likör fabrikası arazisi 1 Temmuz’da üçüncü kez ihaleye çıkacak. İlk iki ihalede alıcı bulunamayan arazi için bu kez çok sayıda talipli var.
Nükleer için 6 firma şartname aldıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ikinci grup nükleer santralin Sinop'ta kurulacağını ve ihalesinin de bu yıl içinde yapılacağını bildirdi. Bakan Güler, ikinci nükleer santralin büyüklüğünün henüz belirlenmediğini, fakat Mersin Akkuyu'dan daha küçük olmayacağını söyledi. Mersin Akkuyu'ya kurulması planlanan nükleer santralin ihale sürecinin devam ettiğini kaydeden Güler, ihalede herhangi bir ertelemenin sözkonusu olmayacağını bildirdi. TETAŞ tarafından Mart ayında ihaleye çıkarılan ve 24 Eylül 2008 tarihine kadar teklifleri alınacak olan nükleer santral ihalesinde şartname alan firmalar şöyle: AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada), Itochu Corporation (Japonya), Vinci Construction Grand Projets Fransa), Suez Tractebel (Fransa-Belçika), Atostroyexport (Rusya), KEPCO (Güney Kore).
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Türkiye, Kyoto Protokolü'ne katılıyorTBMM AB Uyum Komisyonu'nda, Türkiye'nin, 11 Aralık 1997 tarihinde Japonya'nın Kyoto kentinde imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi'nin Kyoto Protokolü'ne Katılmasının Uygun Bulunduğuna İlişkin Kanun Tasarısı benimsendi.
Valilik suyu takibe aldıBelli dönemlerde yapılacak ölçümlerden elde edilecek arsenik sonuçlarının halka duyurulacağını söyleyen Cahit Kıraç, "Bundan böyle herşey düzen içinde olacak" dedi.
Tarihi mekanlara restorasyonSilivri Belediyesi; Piri Mehmet Paşa, Fatih ve Mimarsinan mahallelerinde restorasyona başladı. Toplam 17 adet tarihî ahşap ev, Piri Mehmet Paşa Camii, Mimar Sinan Köprüsü ve Uğur Mumcu Meydanı’ndaki imarethanin restitüsyon ve restorasyon projelerinin ihalesi gerçekleştirildi. Silivri Belediye Başkanı Hüseyin Turan, “Projelerinin yapımını ücretsiz olarak biz karşılıyoruz. Restorasyon projeleri Anıtlar Kurulu tarafından onaylandı. Kurulun isteği doğrultusunda çalışmalar yapılıyor. Vatandaşlarımızın cebinden bir kuruş çıkmayacak” dedi.
Tarih: 27 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
İnşaatta talep durdu, maliyet artışı sürüyorSon yıllardaki hızlı gelişimiyle, milli gelir büyümesine önemli katkı sağlayan inşaat sektörü, talebin adeta durma noktasına gelmesi nedeniyle sıkıntılı bir dönem yaşarken, inşaat maliyetlerindeki artışın sürmesi de özellikle konut yapımında sektörü zorluyor. Ortalama büyüklükteki bir dairenin toplam maliyetinin 170 bin YTL’ye yaklaştığı dikkati çekiyor.
Bornova'da gürültüye sonErgene mahallesindeki belediyenin şantiye binası 4. Sanayi Sitesi'ne taşınıyor.
İzmir'in Develeri17. yüzyılın ikinci yarısında başlayan, 18. ve 19. yüzyıllarda doruk noktasına ulaşan ve İzmir’in, İstanbul’u bile geride bırakarak Akdeniz’in en önemli kentlerinden, en büyük ticaret merkezlerinden biri olmasını sağlayan, bir başka deyişle ,İzmir’i İzmir yapan sürecin en etkili, en önemli ögelerinden biri de develerdir. O kadar ki, eğer develer olmasaydı, İzmir öyle bir İzmir olmayacaktı.
İkizdere yeni bilirkişiyi bekliyorİkizdere ilçesinde yapımına başlanan Cevizlik Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatının durdurulması için açılan dava nedeniyle bölgede ikinci kez bilirkişi incelemesi yapıldı.
Vagonlar yola çıkıyorİzmir Metrosu'nu “uzatacak” hatlara ilişkin çalışmalar sürerken, bu hatlarda kullanılacak yeni vagonlar için de hazırlıklar başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin yeni hatlarda kullanılacak vagonlar için ihaleye çıkacağı bildirildi.
Yeşilırmak'ın suyu başkentten izlenecekAnkara ve Hitit üniversitelerince hazırlanan sistemle Yeşilırmak’ın su kalitesi Ankara’dan izlenecek. Sistem istasyonlarda, sıcaklık, Ph ve iletkenlik gibi değerleri ölçerek kaydediyor.
Suya "Ağır" Tehditİzmir’de arsenikli suyun tartışıldığı bir dönemde, özellikle Aliağa’daki demir çelik fabrikaları ve bölgedeki altın madenciliğinin yarattığı tehlikeye de dikkat çekiliyor.
Park değil ÇöplükCumhriyetin 50. yılı anısına 35 yıl önce kurulan 50. Yıl Parkı, Anakent Belediyesi'nin yıllardır parka sahip çıkmaması nedeniyle alkol ve madde bağımlılarının evi haline geldi.
400 otelciyi hapisten kurtaracakKendilerine tahsis edilen Hazine arazileri üzerine tesis kuranlardan otelin bulunduğu sahili izinsiz kullandığı için haklarında işgalci davası açılan 400 otelci, TCK’nın 154. maddesinde yapılacak değişiklikle hapis cezası almaktan kurtulacak.
Türkiye’de Gecekondular ve YasalarTürkiye’de gecekondu ve yasaların ilişkisine dair akla gelen ilk özellik yasaların, gecekondu olgusunu takip etmesi anlamındaki ardıl ilişkidir.
'Son Vadi' de yok oluyorAnkara'nın yapılaşmamış son vadisi olan İmrahor yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Vadi, Ankara Anakent Belediyesi koruma alanı içinde bulunmasına karşın son dönemde, fabrikalar tarafından kirletiyor, göletler dolduruluyor, topraklar kazılıyor...
Başkentin Suyu Hem Kötü Hem de PahalıKızılırmak Nehri üzerindeki Kesikköprü Barajından Ankara'ya getirilerek diğer barajlardan gelen sularla karıştırılıp musluklarımızdan akan şehir şebeke suyu üzerindeki tartışmalar giderek yoğunlaşmaktadır.
Kent Yorum: "Baba, Ben Yıkıcıyım ama Kendini Bilmez Değilim..."Karadeniz’e gittiniz mi son birkaç sene içinde? Hiç geçtiniz mi Karadeniz Otoyolu denen denizin çocuklarına azap yoldan? Gördünüz mü bir halkın nasıl sevdasından koparıldığını?
'Turizmci kaçar’ denildi kıyı işgaline onay verildiKamu arazisini işgal edenlere, sınırlarını değiştirenlere 3 yıla kadar hapis ve para cezası öngören hüküm TCK’dan çıkarılıyor.
Celal Ece Bahçesaray’ın borularını trene yüklediCelal Ece isminde bir hayır sahibi işadamının bağışıyla, Bahçesaray’ın tarlaları sulanacak, evlerdeki, sokaklardaki musluklardan su akacak.
Konut kredisinde sınır tanınmıyor şube müşterinin ayağına taşınıyorKonut kredilerinde rekabeti hizmet kalitesine kaydıran bankalar, şimdi de kredi başvurusu için zaman ayıramayan müşterileri için randevu sistemini devreye soktu.
Ahmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi açıldıAhmet Taner Kışlalı Kültür Merkezi'nin yapımı tamamlanarak, başkentlilerin kullanımına sunuldu. Atatürkçü Düşünce Derneği'nin (ADD) yeni genel merkezi olarak da kullanılacak yapı, sempozyumlara, söyleşilere, konserlere, kurslara ev sahipliği yaparak, Halkevleri ateşini yeniden yakmayı hedefliyor.
1.3 milyar dolarlık klimada ’split’ patlaması yaşanıyorTürkiye’de birkaç yıl öncesine kadar lüks sayılan klimalar artık ihtiyaç sınıfına girdi. Airfel Genel Müdürü Hasan Önder, Türkiye’de ev tipi klima pazarında da büyük bir ivme yakalandığını belirtti.
Butto'nun eşi gizlice geldi yatırım fırsatı görüşecekÖldürülen eski Pakistan Başbakanı Butto'nun kocası Zerdari, gizlice Türkiye'ye geldi. Daha önce kamu ihalelerinde yolsuzlukla suçlanan Zerdari, ülkesindeki inşaat ve enerji projelerini görüşecek.
İspanyol Essentium Türkiye’de çimentoya 400 milyon Euro yatıracakUniversal Çimento şirketini satın alan İspanyol Essentium Grubu Türkiye’ye 400 milyon Euro’luk yatırım yapacağını açıkladı.
4000 Yıllık Piramit Yeniden BulunduMısırlı arkeologlar 4000 yıllık bir piramidi yeniden buldular. Piramidin sadece sekiz yıl kadar iktidarda kalan kral Menkauhor tarafından yaptırıldığını sanıyoruz, diye açıkladı Mısır Eski Eserler Dairesi Başkanı Zahi Hawass.
Sinop’a inadına santralEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ikinci grup nükleer santralın Sinop’ta kurulacağını ve ihalesinin de bu yıl içinde yapılacağını bildirdi.
Unakıtan: Kimse arazi satıp parasının üstüne yatamazMaliye Bakanı Kemal Unakıtan, kamu kuruluşlarının kendilerine tahsis edilen Hazine arazilerini, "Ben satarım, parasını da ben alırım" anlayışıyla hareket edemeyeceklerini söyledi.
TURYAP müşterisine konutta faiz yüzde 1,5Türk Ekonomi Bankası (TEB), TURYAP'tan ev sahibi olmak isteyenlere tüm vadelerde yüzde 1,5 faizle ve ilk üç ayı ödemesiz olmak üzere 120 aya kadar vadeli konut kredisi kullandıracak.
KEY ödemeleri ağustosa kaldıKonut Edindirme Yardımı hesaplarında ödeme takvimi ile ilgili her kafadan bir ses çıkıyor.
Kamu arazileri yağmalanırAKP’nin yerel seçim öncesinde kamu arazilerinin işgal edilmesini serbest hale getiren yasa önerisi tartışmalara neden oldu.
İzmir'e KOBİ borsası geliyor İngiltere'den ortaklık teklifi varTürkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelere (KOBİ) finans desteği sağlaması amacıyla kurulması planlanan KOBİ borsasına yabancılardan ortaklık teklifi geldi.
Kaymakamı aldın dolguyu da aldırsanaMNG Holding A.Ş.’nin orman alanından tahsis edilen araziye turistik tesis yaparken denizi inşaat hafriyatı ile doldurması olayında, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı’nın görevden uzaklaştırılması çevrecileri memnun etmedi.
Konut kredisinde sınır tanınmıyor şube müşterinin ayağına taşınıyorKonut kredilerinde rekabeti hizmet kalitesine kaydıran bankalar, şimdi de kredi başvurusu için zaman ayıramayan müşterileri için randevu sistemini devreye soktu.
Daire alanlara taahhütname veriyorÖmer Civaner, ‘Milpa Tüketici Koruma Taahhütnamesi’ adını verdikleri bir kampanya başlattıklarını belirtti.
İnşaat ruhsatları azaldı, yapı maliyetleri arttıBelediyelerce yapı ruhsatı verilen bina sayısı 2008 yılının ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.7 oranında azaldı.
Konut sektörü mortgage’la büyüyecekGaranti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran, Türkiye’de konut kredilerinin milli gelire oranının yüzde 4 olduğunu belirterek, “5 yıl içinde bu rakam milli gelirin yüzde 10’una gelecek.
Banka şubeleri gayrimenkul fuarına taşınıyorBu yıl 27-30 Kasım tarihleri arasında Yeşilköy'deki İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenecek olan Realistexpo Gayrimenkul Fuarı'nda 10 adet banka şube açacak. 100'e yakın firmanın katılacağı ve 20 bin metrekarelik alanda yapılacak fuarda kurulacak Bankalar Caddesi'nde şubeler hizmetlerini sunacak.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
'Kentsel Kalite İçin' diyalog kuracaklarArkitera Mimarlık Merkezi'nin 'Kentsel Kalite İçin Diyalog' ana teması ile düzenlediği ArkiPARC'08 buluşması 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Gayrimenkul, mimarlık ve inşaat sektörlerinin önde gelen kurum ve kişilerin katılacağı etkinlik programının ana panel konuları kent, bina ve ürün ölçeğinde belirlendi. Bu ölçeklerde konut, alışveriş merkezleri ve turizm ve kent konuları tartışılacak.
Tarih: 26 Haziran 2008
"Konsept sorunu olan AVM'ler iş yapmıyor"Danışmanlık şirketi Mall Art'ın kurucusu Yıldırım, AVM'lerde konsepti göz ardı eden şirketlerin müşteri bulamayacağını söyledi.
Halıları kanaletin içine döşedilerAKP Çeşme İlçe Başkanı Atilla Certel, Çeşme Belediyesi'nin kanaletleri temizlemek yerine halıları kanaletlerin içine alarak koku sorununa çözüm bulmaya çalıştığını belirterek, "Çeşme Belediyesi'nin çözüm aramasını takdirle karşılıyoruz ancak bulunan çözüm bilimsel olmalı" dedi. Gelişmiş şehirlerde kanaletlerin kötü kokularının giderilmesinin temizlik araçlarıyla yapıldığını kaydeden Certel, şöyle konuştu: "Biz sorunu gündeme getirince halıları kanalların içine döşeyerek çözüm bulmaya çalıştılar. Ancak bu kez de yağmur yağdığında kanaletlerdeki halılar yüzünden su baskınları meydana gelecek. Çeşme Belediyesi sürekli olarak halı söküp halı takarak konunun üstesinden gelebileceğini mi zannediyor? Çeşme turizmini kötü koku skandalından kurtaralım."
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Asır
Büyükşehir Belediyesi, Yeni Vagon İhalesine Çıkıyorİzmir’deki yeni metro hatlarına ilişkin çalışmalar 24 saat aralıksız sürerken, Büyükşehir Belediyesi uzayan hatlarda kullanılacak yeni vagonların alımı için 30 Haziran 2008’de ihale gerçekleştirmeye hazırlanıyor.
TOKİ, Süryaniler için Mardin’de ev yapacakMardin Valiliği’nin girişimleriyle oluşturulan proje kapsamında, yıllar önce Mardin’den başka illere veya yurt dışına gitmiş olan ancak dönüş yapmak isteyen Süryani vatandaşlara konut edinmede kolaylık sağlanacak.
Evrenos Bey'in Hanı Yıkılmak ÜzereSultan Murad Hüdavendigar döneminin en önemli devlet adamlarından Evrenos Bey'in doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1417 yılında vefat ettiği kesindir.
Fatih'te ve Bağcılar'da yıkımFatih’teki iki gecekondu ve Bağcılar'daki kamulaştırılan dört katlı bina, Zabıta Tedbir Müdürlüğü’nce yıkıldı...
Kamu arazilerini işgal suç olmaktan çıkıyorNTVMSNBC’ye konuşan Prof. Sözüer, Antalya’da kamu arazilerini işgal eden turizmcilerin talebi üzerine “işgalin suç olmaktan çıkarıldığını” açıkladı. Teklif TBMM’de görüşülürken, muhalefet de “Kıyılarda talan başlayacak” diyerek karşı çıktı.
Bir Tarihi Eser Daha KurtarıldıGaziantep'te çökmek üzereyken, restore edilen 300 yıllık Zincirli Bedesten, turistik çarşı olarak hizmet verecek.
Kurtuluş Savaşı’nın ulaştırma merkezi müze olduMüzeye dönüştürülen Sakarya Meydan Savaşı’nın ulaştırma merkezi ve lojistik üssü olan Malıköy Tren İstasyonu açıldı.
Suyunuz hangi partili?Türkiye’de “halkın sağlığını tehlikeye atmak” gibi basit bir nedenden dolayı bırakın hükümetin düşmesini, bir belediye başkanının görevi bırakması dahi düşünülemez.
Hem afete karşı bilinçlendiriyor hem mahalle kültürünü aşılıyorGülay Barbarosoğlu, deprem dede Ahmet Mete Işıkara’nın halefi olarak Kandilli Rasathanesi müdürlüğü koltuğuna oturmuştu. Kısa adı Kandilli Rasathanesi, bizler için depremin büyüklüğünü, şiddetini ‘rakama’ döken Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü.
Erzurum'da yapay şelale hazırlığıAtatürk Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Yılmaz, Erzurum'un Serçeme köyünde, 250 metre yüksekliğindeki kaya üzerine dünyanın en büyük yapay şelalerinden birini yapmak üzere proje hazırladı.
Dolgu, kaymakamı koltuktan ettiMNG Holding’in Pina Yarımadası’nda turistik tesis yaparken denizi doldurarak alanı genişletmesinin faturası, Milas Kaymakamı Bahattin Atçı’ya kesildi.
Tuzla’nın atıkları da çevreye zararİşçi ölümleriyle gündeme gelen Tuzla tersanelerinden çıkan bazı atıkların, Adapazarı’ndaki boş arazilere gömüldüğü ortaya çıktı. Fabrika arsası olarak düzenlenen alanda çıkan yangında bazı atıkların da yandığı belirledi. Çeşitli kimyasal atıkların bulunduğu sanayi atıklarının gömülüp üzerinin de iş makinasıyla kapatıldığı anlaşıldı. Belediye bulunan bazı belgelerden atıkların Tuzla Tersanesi’nden getirildiğini belirledi. Sakarya Çevre ve Orman Müdürü Nurettin Taş bir inceleme başlattıklarını belirtti.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
"10 yıllık enerji talebine cevap verebilecek durumdayız"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de enerji konusunda kısa, orta ve uzun vadeli yatırımlar yapıldığını belirterek, "Önümüzdeki 10 yıl Türkiye'nin enerji talebine, enerji arzıyla cevap verecek durumdayız" şeklinde konuştu.
AB’den 1.5 milyar avroluk çevre ve sosyal yapı kredisiAvrupa Konseyi Kalkınma Bankası (AKKB), 2008-2011 döneminde, sosyal yapının güçlendirilmesi, çevre yönetimi ve insan kaynaklarının geliştirilmesi için Türkiye’ye 1.5 milyar avro kredi kullandıracak.
Sivas'ta arkeolojik kazıSivas Selçuk Parkı ve Kent Meydanı'nda arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor. Sivas Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, Selçuk Parkı ve Kent Meydanı Düzenleme Projesi kapsamında park ve çevresinde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği belirtildi.
İspanyollar Türkiye'de iki çimento fabrikası kuracak50 işadamıyla birlikte İspanya'ya çıkarma yapan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, heyetlerle yaptığı görüşmede İspanyalı işadamlarını Türkiye'de yatırıma çağırıyor.
"Kaçak yapılara izin veren bir hüküm yok"Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, TBMM Adalet Komisyonu'nda görüşülen teklifle yapılan düzenlemenin inşaat ruhsatı olmaksızın kaçak yapılara, gecekondulaşmaya izin veren bir hüküm olmadığını bildirdi.
"Hassas bölgelerde madene izin verilmeyecek"Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul'da korunması gereken hassas bölgelerde maden ocaklarına hiçbir şekilde izin verilmeyeceğini ifade etti.
Konya'nın tarihi değerlerini koruma yolları konuşulduKonya Valiliği ve AK Parti Konya Milletvekillerinin öncülüğünde düzenlenen "Konya'nın Tarihi ve Kültürel Varlığının Korunması, Kullanımı ve Planlanması" konulu istişare toplantıları gerçekleştirildi.
Türk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı devam ediyorTürk Dünyası Mimarlık ve Şehircilik Kurultayı devam ediyor. Devlet Resim Heykel Müzesi'ndeki kurultayın 2'nci gününde, 'Türk Dünyası'ndaki Kültürel Miras' konulu multivizyon gösterisi yapıldı.
Biyoyakıt, gıda krizini tetikliyorBioyakıtların, küresel gıda fiyatlarının yükselişinde yüzde 30 sorumluluğu bulunduğu, dünya çapında 30 milyon insanı yoksulluğa ittiği bildirildi. Gelişmiş ülkelerin petrole bağımlılığını ve karbondioksit salımını azaltma çalışmaları nedeniyle biyoyakıt kullanımı artarken, biyoyakıt kullanımındaki artış emtia fiyatlarının yükselmesine ve hububat kıtlığına yol açmakla eleştiriliyor. Merkezi Londra'da bulunan yardım kuruluşu Oxfam'ın biyoyakıt politika danışmanı Rob Bailey'in yazdığı raporda, "zengin ülkelerin taşımacılık akaryakıtında daha fazla biyoyakıt talebinin, üretim ve gıda enflasyonu helezonuna neden olduğu" belirtildi. "Hububat rezervleri şimdi tüm zamanların en alt seviyesinde" denilen raporda, Oxfam, zengin ülkelere biyoyakıtlara verdiği desteği kesmesi ve ithalat tarifelerini azaltması çağrısında bulundu.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Göynük yangını yeniden alevlendiAntalya'nın Kemer ilçesine bağlı Göynük beldesi yakınlarındaki Göynük Kanyonu'nda 18 Haziran'da başlayan orman yangınında, kanyon içinde kalan yaşlı ağaç kütüklerinde bugün yeniden bir alevlenme görüldü.
‘Sadullah Paşa Yalısı’ kitaplaştıBatı etkileriyle yerel geleneğin sentezi ve giderek yok olan Boğaziçi yalı mimarlığının seçkin örneklerinden birini konu alan Sadullah Paşa Yalısı’nın tarihi kitaplaştırıldı. Yem Yayınlarından çıkan “Sadullah Paşa ve Yalısı” isimli kitap, Mimar Cemal Emden’in çektiği fotoğraflar ve altı usta yazarın makaleleriyle okurunu adeta tarihte bir yolculuğa çıkarıyor. Eser, yalının fiziksel yapısının yanı sıra, tarihsel ve kültürel boyutunun da beraberinde ele alındığı makalelerinden oluşuyor.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Knidos’ta ‘arkeolojik skandal’larDatça Yarımadası’nın ucundaki Knidos’tan sonra artık sadece Ege Denizi var... Antik Liman Caddesi’nde tüccarlar ve sanatçılar birlikteydiler...
Santrala Karşı ÖrgütlendilerSamsun’un Çarşamba İlçesi Durusu Köyü’ne kurulmak istenen doğalgaz dönüşümlü termik santrala karşı çıkan köylüler, toplantılar düzenlemeye devam ediyor.
Başkent'e 500 Yeni Otobüs Daha Geliyor...Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kent içi ulaşımında kullanılan otobüsleri yenilemeye devam ettiklerini belirterek, iki yıl önce ulaşıma sokulan 490 otobüsün ardından ihalesi yapılan 500 otobüsün daha hizmet vermeye başlayacağını bildirdi.
Emlakta neler olacak?İlk olarak yurtdışındaki gelişmelere bakmakta fayda var. Konut fiyatları son yıllarda sadece Türkiye'de değil dünyada da büyük yükselişler gösterdi.
İş Bankası'nın çevre fonu 6 şirkete yatırım yaptıİş Bankası'nın kurduğu Türkiye'nin ilk çevre fonu, çevreye duyarlı faaliyetlerde bulunan TSKB, Zorlu Enerji, Tofaş Oto Fabrika, Aygaz, Eczacı İlaç ve Arçelik'e yatırım yaptı. Fonun yatırım yaptığı şirket sayısı önümüzdeki dönemde artacak.
Çevre ve turizm iki ayrı kutup değildirTürkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) İkinci Başkanı ve Anadolu Turizm İşletmecileri (ATİD) Başkanı Seçim Aydın bu hafta çevre ve turizm ilişkisine dair bir soruyu yanıtlıyor.
Sabiha Gökçen'e 336 milyon euro proje finansman kredisiABN Amro ve Yapı Kredi ile 336 milyon euro proje finansman kredi sözleşmesi imzalayan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme (ISG), Bank Asya'dan da 118 milyon euro tutarında gayri nakdi kredi sağladı.
Konut kredisinin milli gelire oranı %10'lara gelecekCemal Onaran, "2004 yılından beri çok büyük büyüme kat ettik. Sektörün rakamı 13 kat büyüdü. Hala yüzde 4'lük seviyemiz ile biz, dünya ekonomisi içinde çok gerilerdeyiz." dedi.
İnşaat sektöründe durgunluk sürüyorİnşaat sektöründe durgunluk giderek artıyor. Belediyelerce yapı ruhsatı verilen bina sayısı yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,7 azaldı.
İSTOÇ sakinleri yeni plazalara terfi ediyorİSTOÇ'da başlı başına milyar doları geçen ticaret hacmine sahip. İSTOÇ yöneticileri, doluluk oranının yüzde 97 civarı olduğunu belirtiyor.
Bölgesel inovasyon İzmir'den başladıAvrupa Komisyonu tarafından desteklenen, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın ulusal odak noktası olarak yer aldığı "Euromed Teknoloji ve İnovasyon Programı" kapsamında başlatılan "Bölgesel İnovasyon Stratejileri" projesinin pilot uygulaması İzmir'de başladı.
Müteahhitlere fiyat farkı 1.5 milyar YTL yük getirirToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, 1-2 hafta içinde çıkacak fiyat farkı düzenlemesi kapsamında, önümüzdeki 18 aylık dönemde müteahhitlere 1.5 milyar YTL dolayında ek ödeme yapacaklarını bildirdi.
Turizmciye talan vizesiTBMM Adalet Komisyonu’nda, dün AKP’li milletvekillerinin çeşitli yasalarda değişiklik yapılmasına ilişkin verdiği yasa önerisi görüşüldü.
BAT Tekel'in iki fabrikasını çalıştıracakTekel sigarayı 1 milyar 720 milyon dolar peşin bedelle devralan British American Tobacco (BAT) Türkiye'nin Kurumsal İlişkiler Direktörü Rıza Tuna Turagay, "Doğrudan yabancı yatırımcı olarak biz de bu geminin içerisindeyiz.
İnşaat metrekare maliyeti arttıBelediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların arsa payı hariç inşaat metre kare maliyetleri, bu yılın ilk üç ayında 2007 yılının aynı dönemine göre yüzde 11,2 artarak, 529,7 YTL oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 'Yapı İzinleri 2008 Yılı 1'inci Dönem Sonuçları'nı açıkladı. Buna göre 2007 yılı ilk üç aylık döneminde arsa payı hariç 476,12 YTL olan inşaat metre kare maliyeti, bu yılın aynı döneminde 529,7 YTL'ye yükseldi. Geçen yılın ilk üç ayında belediyeler tarafından 'Yapı Kullanma İzin Belgesi' verilen konut bina sayısı 11 bin 212 iken, bu yılın ilk üç ayında bu sayı, yüzde 1,7 artarak 11 bin 397 oldu. Konut yüz ölçümleri ise bu yılın söz konusu döneminde, geçen yılın ocak-mart dönemine göre yüzde 21,1 oranında artış göstererek, 11 milyon 127 bin 245 metre kare olarak gerçekleşti.
Tarih: 26 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
Avrupa'nın en büyük çiftliği, artık Ege'deKayhan Ailesi, Ege'nin önde gelen yatırımcı ailelerinden biri. Tekstille başlayan yatırımlarını şimdi hayvancılık sektöründe sürdürüyor.
Mehmetçik için 40 metrelik heykelSakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasında önemli katkısı olan Malıköy istasyonu, Genelkurmay Başkanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Devlet Demiryolları (TCDD) işbirliğiyle müzeye dönüştürüldü.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.