Haberler

27 Temmuz 2007, Cuma

Mimarların Altın Madeni Değerindeki Kişisel ArşivleriMimarların Altın Madeni Değerindeki Kişisel Arşivleri“Arşiv bir varlıktır; ben de bu varlığı öylesine bağışlamak istemiyorum” diyor 78 yaşındaki mimar Frank Gehry. “Bu hayatınız boyunca büyütüp geliştirdiğiniz bir şeydir ve size aittir. Ayrıca bunu saklamak ve bugüne kadar getirmek için yüklü miktarda kira da ödedim.” Frank Gehry, arşivini satmayı düşünen az ama etkili sayıdaki ünlü mimarlardan biri. Bahsi geçen arşivler binlerce objeyi, çok sayıdaki büyük ölçekli maketi, çizimlerle dolu kağıt rulolarını ve birçok başka şeyi içeriyor. Hatta bu objelerin bazıları üzerinde hala çalışılıyor. Modern Sanat Müzesi’nin mimarlık ve tasarımdan sorumlu baş küratörü Barry Bergdoll, Gehry’nin arşivine uzun zamandır sıcak baktığını, ancak bu arşiv için istenilen rakamın milyonlarca Dolar''a ulaştığını söylüyor. Rakam konusunda daha spesifik olmayı ise reddediyor. Haberin Devamı
Kulak verKulak verTEMA Vakfı tarafından 21 sivil toplum kuruluşuyla birlikte hazırlanan "Yeşiliz" dergisi, seçimlerden önce yayımlanan son sayısında çevre için çalışan sivil toplum örgütlerine çözüm bekledikleri ilk üç icraatı sordu.
Havalimanı kokusu aldığımız yere uçuyoruz, yılda 200 gün havadayızHavalimanı kokusu aldığımız yere uçuyoruz, yılda 200 gün havadayızKırksekiz saatliğine seçim havasından pek uzaklarda, Tunus’tayız. 45 dereceyi aşan sıcak altında TAV’ın işletme ihalesini de kazandığı Enfidha Uluslar arası Havalimanı’nın temel atma törenindeyiz.
Orhan Irmak Tasarım Red Dot Design Award 2007''de "En İyilerin En İyisi - Best of the Best" Ödülü''nü KazandıOrhan Irmak Tasarım Red Dot Design Award 2007''de "En İyilerin En İyisi - Best of the Best" Ödülü''nü KazandıOrhan Irmak Tasarım''ın Koleksiyon Mobilya - İstanbul serisi cam bardakları için hazırladığı ambalaj, dünyanın en prestijli tasarım yarışmalarından biri olan Red Dot Design Award''da "red dot award: communication design 2007" ödülüne layık bulundu.
500 milyon dolarlık perdede dört mevsim dönemi bitti500 milyon dolarlık perdede dört mevsim dönemi bittiKonut sektörünün ivme kazandırdığı kumaş perde sektöründe, dört mevsim dönemi kapanıyor. Bunun yerini, yazlık ve kışlık perde kavramları alıyor. Yazlık perdeler ve güneşlikler, güneş ışığının doğrudan girişini önleme yanında ısıyı azaltma amacıyla tercih ediliyor.
Şehir Hatları’nın Kumla vapuru, artık Zeugma’nınŞehir Hatları’nın Kumla vapuru, artık Zeugma’nınİstanbul’da Üsküdar-Kabataş hattında yolcu taşıyan "Kumla" vapuru, Gaziantep’in Nizip İlçesi’ndeki Zeugma antik kentiyle tarihi Rumkale’ye turist taşımak amacıyla hizmete girdi.
Türkiye’nin 10 harikasıTürkiye’nin 10 harikasıBu aralar gündem, internet üzerinden oylarla belirlenen dünyanın yeni 7 harikası ile meşgul. Ayasofya ile aday olan Türkiye, listeye girmeyi başaramadı. Şimdi herkes dünyanın 7 doğa harikası seçimine ümidini bağlamış durumda. Bu kez Kapadokya ile adayız.
Çatalhöyük''te spiral duvar motifiÇatalhöyük''te spiral duvar motifiNeolitik dönem yerleşim yeri olan Çatalhöyük''te devam eden kazılarda, daha önce mühür ve kap kaçaklarda rastlanan spiral motiflere, ilk kez duvarda rastlandı.
Tarihi Çarşının "Kurtuluş Hikayesi" Ağustos''taTarihi Çarşının "Kurtuluş Hikayesi" Ağustos''taBüyükşehir Belediyesi, Anafartalar Caddesi’ndeki binaların restorasyonu ve görüntü kirliliğinin önlenmesi amaçlayan yeni düzenleme için 1 Ağustos’ta ihaleye çıkıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı’nı eski tarihi dokusuna kavuşturmayı amaçlayan “Anafartalar Caddesi Cephe Düzenleme Projesi” ihalesine 1 Ağustos 2007 tarihinde çıkıyor.
Yeni Bir Fransız Devrimi: O Zaman Bisiklet SürsünlerYeni Bir Fransız Devrimi: O Zaman Bisiklet SürsünlerParis’te Vélib olarak adlandırılan yeni bir uygulama sayesinde, bisikletlerin makul fiyatlara kiralandığı, çok sayıda bisiklet istasyonu açıldı. Pazar günü bir düzine kadar bisikletli, izleyicilerin coşkulu alkışları eşliğinde Arc de Triomphe’dan başlayarak Champs – Élysées bulvarını tırmandı.
Yargı: Acaristanbul''un aldığı izin geçerliYargı: Acaristanbul''un aldığı izin geçerliAcaristanbul projesi için 2003 yılında alınan "ön izni" iptal eden Orman Bakanlığı''na karşı Acar İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Acar''ın Ocak 2007''de yaptığı başvuru haklı bulundu.
İstanbullular Projeleriyle İstanbul''a yön verecekİstanbullular Projeleriyle İstanbul''a yön verecekİstanbul’un problemlerinin çözümü, sosyal kültürel hayatın geliştirilmesi, hemşehrilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Projem Var sistemi geliştirildi.
Bir zamanlar kokudan geçilmezdi, şimdi yüzme yarışması yapılıyorBir zamanlar kokudan geçilmezdi, şimdi yüzme yarışması yapılıyorKirliliği ile Haliç''ten sonra en çok tartışılan yer olan Kocaeli Körfezi''nde artık yüzülüyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 8 arıtma tesisi ile temizlenen Körfez''de, 35 yıl aradan sonra geçen yıl yüzmeye başlanmıştı.
Sea Side sakinleri özel plajda yüzecekSea Side sakinleri özel plajda yüzecekVilka İnşaat''ın mavi bayraklı kumsallarıyla ünlü Gümüldür''de gerçekleştirdiği Sea Side Residence projesi İzmir''e 50, Adnan Menderes Havalimanı ve Kuşadası''na 40 kilometre mesafede inşa ediliyor.
David Chipperfield İki Binası ile Birden 2007 Stirling Ödülü’ne Aday OlduDavid Chipperfield İki Binası ile Birden 2007 Stirling Ödülü’ne Aday OlduDavid Chipperfield Mimarlık, 2007 Stirling Ödülü’ne iki projesiyle birlikte finale kalarak rakiplerine şimdiden fark attı. Chipperfield’ın 2007 Stirling Ödülü’ne aday olan projeleri ; İspanya’nın Valencia kentindeki America’s Cup binası ve Almanya’nın Marbach am Neckar kentindeki Modern Edebiyat Müzesi. Elemeye kalan diğer projeler ise; Glenn Howells’ın Windsor Great Park’daki ”Savill Building” adlı binası, Haworth Tompkin tarafından tasarlanan Londra’daki “Young Vic”, OMA’nın tasarladığı Portekiz’deki “Casa da Musica” ve Foster + Partners’ın tasarladığı Almanya’daki Dresden İstasyonu.
Belediye Personeline Gayrimenkul Değerleme KursuBelediye Personeline Gayrimenkul Değerleme KursuAnkara Büyükşehir Belediyesi ile Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, Belediye personeline ‘Gayrimenkul Değerleme Sertifikalı Temel Eğitim Programı Eğitimi’ verildi.
Dünyanın ilk ‘İslam Bilim Teknoloji Müzesi’ İstanbul’da açılıyorDünyanın ilk ‘İslam Bilim Teknoloji Müzesi’ İstanbul’da açılıyorKültür ve Turizm Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Gülhane Parkı’nda kurulan dünyanın ilk “İslam Bilim Teknoloji Tarihi Müzesi” önümüzdeki aylarda açılacak.
Yabancı isimli sitelere dava açılıyorYabancı isimli sitelere dava açılıyorTürk Dil Kurumu, konut ve iş merkezi projelerine yabancı isim veren dev inşaat firmalarına savaş açtı. Hafta sonları gazetelerde verilen ilanlardan 70''in üzerinde yabancı ad taşıyan konut ve iş merkezi projesi tespit eden Dil Derneği, adreslerini tespit ettikleri 14 inşaat firmasına noter aracılığıyla ihtarname gönderdi.
Haydarpaşa Numune’de bir garip tadilatHaydarpaşa Numune’de bir garip tadilatHaydarpaşa Numune Hastanesi’nde başhekimliğinin de bulunduğu tarihi binadaki kafeteryanın açılmasını Haydarpaşa Numune Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özertürk istedi. Prof. Özertürk, hastanenin dördüncü kafeteryası için Sağlık İl Müdürlüğü’ne başvurdu.
Aytaç''tan Bodrum''a süper lüks villaAytaç''tan Bodrum''a süper lüks villa1976 yılında babası Enver Aytaç tarafından kurulan Aytaç İnşaat''ın yıllık ortalama 20 milyon YTL cirosu bulunduğunu söyleyen Aytaç İnşaat Genel Müdürü Hakan Aytaç, şirkette 300 kişinin istihdam edildiğini kaydetti.
İstanbul''un barajları ''otopark'' gibi olduİstanbul''un barajları ''otopark'' gibi olduİstanbul''da kurak geçen kış mevsiminden sonra kavurucu sıcakların hüküm sürdüğü yaz ayları, su kaynaklarının da erimesine yol açtı. İstanbul''un Avrupa yakasına su sağlayan Sazlıdere''de su seviyesi 3.5 metre kadar düştü.
Zaha’nın Serpentine Pavyon’u açıldıZaha’nın Serpentine Pavyon’u açıldıBu, Zaha Hadid’in, yardım toplanması amacıyla, tek geceliğine açılan Serpentine Galeri Pavyonu’nun ilk fotoğrafı.
Perrault''un As TasarımıPerrault''un As TasarımıDominique Perrault Madrid’deki Manzanares Nehir Parkı’nda çok işlevli bir spor kompleksi tasarladı. Esas olan bir “bina” inşa etmek değildi, daha çok bir mimariyi (ya da mimarileri) sergilemekti.
Bir Uzmanın Gözünden "Geleceği Tasarlamak"Bir Uzmanın Gözünden "Geleceği Tasarlamak"“Geleceği Tasarlamak” atölyesinin meydana gelmesinde en büyük emeğe sahip kişilerden biri de Özel Yüzyıl Işıl Anaokulu Direktörü, uzman pedagog Nilgün Binışık. Söyleşide; bir uzmanın gözünden, atölyenin ön hazırlık çalışmalarından kendisine, çalışmanın çocuklara olan katkısından onların dünyalarına ve olması gereken eğitimlerine yönelik küçük tüyolar yer alıyor. 1960 yılında İstanbul’da doğan Nilgün Binışık Erenköy Kız Lisesi''nin ardından İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümü’nde eğitimini tamamlayıp okul öncesi eğitimine yöneldi. Bu branşta toplam kalite yönetimi ile ilgili ilk çalışmaları yaptı. Yüksek lisansını örgütsel psikoloji alanında tamamladı. Gölcük depreminden sonra iki yıl süren travma terapisi eğitimi aldı ve afet bölgelerindeki gönüllü çalışmalarını iki yıl boyunca sürdürdü. Ardından aile terapisi eğitimini tamamladı. Halen profesyonel olarak Yüzyıl Işıl Anaokulu Müdürlüğü’nü sürdürüyor.
Ispanak Gücünde EvIspanak Gücünde EvHepimiz ıspanağın vücudumuz için ne kadar faydalı olduğunu biliriz, fakat aynı zamanda ıspanağın evimiz için de iyi olduğunu biliyor muydunuz?
İnşaatta Yeni Açılımlarİnşaatta Yeni AçılımlarMark ve Peter Anderson’un prefabrikasyona yaklaşımları, saha dışı inşaatlardaki yenilikler için yeni standart haline geliyor. Başarılı mimarları anmak amacıyla ilk olarak 1982’de Architectural League tarafından hazırlanan bir seri konferans olan Emerging Voices 2007’nin bir bölümü olarak, Anderson kardeşler 8 Mart’da Urban Center’da kalabalık bir seyirciye hitap ettiler.
Bahçenin ÖtesindeBahçenin ÖtesindeVancouver’da yaşayan, Almanya doğumlu, Harvard mezunu Cornelia Hahn Oberlander peyzaj mimarisine olan minimalist ve ekoloji bilincine sahip yaklaşımını Al Gore bu konuya parmak basmadan çok önce geliştirmişti.
Kıvrımlı Tasarımların Prensesi Hadid Londra’da Çalışmalarını SergiliyorKıvrımlı Tasarımların Prensesi Hadid Londra’da Çalışmalarını Sergiliyor1980’lerde ve 90’ların başında yaptığı tasarımlar inşa edilmeyen Hadid, bu dönemde yaptığı tasarımları ortaya çıkarıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Proje üretene 5 bin YTLİstanbul''un problemlerinin çözümü, sosyal kültürel hayatın geliştirilmesi, hemşehrilerin hayat standartlarının iyileştirilmesi amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ''Bir Projem Var'' sistemi geliştirildi. Belediyenin hizmet verdiği her alanda projenin sunulabileceği sistemde değerlendirmeyi, İBB bürokratları, meclis üyeleri, sivil toplum temsilcileri ve üniversiteden akademik kariyere sahip alanında uzman hocalar yapacak. Projelerin kullanım hakkı İBB''ye ait olmak üzere sistem kapsamında yılda en fazla 100 projeye, 5 bin YTL''ye kadar ödül verilecek. Proje değerlendirilmeleri her üç ayda bir yapılacak ve kamuoyuna duyurulacak.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Tramvay yeraltına inecekBüyükşehir Belediyesi İstanbul''un trafik sorununu çözmek için raylı sistem çalışmalarına devam ediyor. İstanbul genelinde 562 kilometrelik raylı sistem planlayan Büyükşehir Belediyesi, 72 kilometrelik metro yatırımına devam ediyor. Zeytinburnu-Kabataş tramvayının 1994''te Topkapı-Zeytinburnu kısmını hizmete almıştı. Zeytinburnu Belediyesi ve İstanbul Ulaşım AŞ''nin talepleri doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, 2 kilometrelik Topkapı-Zeytinburnu kısmını yeraltına almaya karar verdi. Çalışma için 80 milyon YTL harcanması planlanıyor. Finansman KİPTAŞ''ın lüks konut projesinin kârından karşılanacak.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Alışveriş merkezleri Anadolu’ya kayıyorTürkiye’nin 1980’li yıllarda tanıştığı alışveriş merkezi yatırımları yönünü büyükşehirlerden Anadolu’ya çevirdi. Bugün Anadolu’daki birçok ilde birbiri ardına yeni alışveriş merkezleri (AVM) açılıyor.
Ahşap evler ''miras'' kapsamına alınıyorÜnlü denizci Kayserili Ahmet Paşa''nın konağının da bulunduğu tarihi ahşap evlerden oluşan Kayserili Ahmet Paşa Sokağı, ''İstanbul Miras Evleri'' projesiyle geçmişine uygun olarak restore ediliyor.
İstanbul Ulaşım A.Ş.’nin Hizmet Kalitesi Yolculuğu Sürüyor: Yolcu Memnuniyeti % 5 arttıİstanbul Ulaşım A.Ş. tarafından işletmeciliği yapılan Raylı Sistemler''de yolcu memnuniyeti bir önceki yıla göre % 5’lik artışla 2007 yılında %79 düzeyine çıktı.
Eurobarometer: Avrupa''nın en "güvensiz" kenti İstanbulAB Komisyonu''nun "Avrupa''nın Kentlerinde Yaşam Kalitesi" araştırmasında, insanların kendilerini en az güvende hissettikleri kent İstanbul çıktı. Listede Türkiye''den kentler arka sıralarda yer bulabildi. Yeşil alanlar sıralamasında ise Antalya 24''üncü sırada.
Stad için teklif veren 5 firmada da pürüz varSeyrantepe Stadyumu ihalesine katılan firmaların hepsinde teknik prüz çıktı. TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar “5 firmada da prüz var. Normalde ihaleyi iptal etmemiz lazım. Fakat biz her türlü esnekliği göstereceğiz. Çünkü bu iş çok uzadı” diye konuştu.
İstanbul surları restore edilecekRestorasyonu 2 yıl önce doğru yapılmadığı gerekçesiyle durdurulan İstanbul''un tarihi surları, UNESCO''nun da desteğiyle yeniden onarılacak.
Türkiye’de kuraklık yaşamı etkiliyorTürkiye’nin yer altı suyunun yüzde 40’ını barındıran Konya Kapalı Havzası’nda su seviyesi son 20 yılda 22 ile 40 metre arasında düşerken, son 1 yıldaki düşüş 3 metre oldu. Türkiye’de yaşanan kuraklık yaşamı olumsuz etkiliyor. Göller, ırmaklar kuruyor, barajlarda su çekiliyor.
Prosedüre göre ağaç katliamıAntalya''da çevreciler, ormanlık alanda tramvay istasyonu yapımı için ağaç kesimini engellemek amacıyla protesto gösterisi yaptılar.
Antalya’da su müzesi kurulacakAKP’den milletvekili seçilen Sadık Badak’ın başkanlık ettiği Kent Konseyi Ekonomi Çalışma Grubu’nun toplantısında Antalya’da su müzesi kurma kararı alındı. Toplantıda ayrıca, Antalya’daki yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının korunmasını amaçlayan müzenin kurulması konusunda bir de çalışma komisyonu kuruldu. Komisyonda, Akdeniz Üniversitesi Çevre Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, Jeoloji Mühendisi Tunç Tarımcı ile Mimar Recep Esingil görev aldı. Yerel Gündem 21 Kent Konseyi bünyesinde oluşturulan Su Müzesi Çalışma Komisyonu, 3 gün içinde çalışma planlarını sunacak. Öte yandan, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi üyeleri, konsey üyelerinden birinin milletvekili seçilmesinden memnunluk duyduklarını ifade ederken, Sadık Badak’a çiçek vererek tebrik ettiler. Badak, kent konseyindeki görevine devam edecek.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Akşam
Kültür ve İletişimHer seçim öncesi olduğu gibi, bu kez de kültür-sanat alanımız, siyasetle içli dışlıydı. Hatta bu seferki ilginin geçen seçimlere oranla daha yoğun olduğu söylenebilir.
GS Adası mahkemelik!Galatasaray Adası''nın eski kiracısı D.S. Turistik ve Eğlence Şirketi, mekanın içindeki demirbaşların kendilerine teslim edilmediği iddiasıyla Galatasaray Kulübü''ne dava açtı. Ada''ya 1 milyon 650 bin YTL tutarında yatırım yaptıklarını belirten şirket yetkilileri, avukatları Münci İnci''yi devreye sokarak bu paranın şimdilik 750 bin YTL''lik kısmının tahsilini talep etti. Avukat İnci şöyle konuştu: "Ada''yı bizden sonra Reina''nın sahibi Mehmet Koçarslan kiraladı. Müvekkilllerim mekanda bulunan dekorasyon malzemelerini alamadan Ada''dan tahliye edildi. Galatasaray Kulübü''nden hakkımız olan parayı istiyoruz."
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Canan Yılmaz
Yenileri Yapılacak, Eskileri YıkılacakSağlık Bakanlığı''na bağlı İstanbul''daki Okmeydanı, Göztepe, Lütfi Kırdar, Zeynep Kâmil ve daha önceden boşaltılan Koşuyolu Eğitim ve Araştırma hastaneleri, olası deprem riskine karşı yenisi yapıldıktan sonra yıkılacak.
Arkeoloji Müzeleri’nde iki önemli sergiİstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde Türk ve yabancı bilim adamlarının, uzmanlarının katıldığı Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu düzenlenmişti. Sempozyumun Onur Başkanı da Ömer M. Koç’tu.
Ankara''nın "gizli cenneti"Beypazarı ilçesi sınırları içinde yer alan Eğriova Yaylası, Ankara''nın turizm merkezi olmaya aday gösteriliyor. Beypazarı''nın 50 kilometre kuzeyinde bulunan, 1600 metre rakımlı, sarıçam, karaçam ve köknar ormanları arasındaki Eğriova Yaylası''nı keşfeden Ankaralılar, bölgenin ormanları ve ahşap evleri ile Karadeniz''i, pınarların oluşturduğu göletle de Abant ve Uzungöl''ü aratmadığı görüşünde. Ankara''nın stresinden uzaklaşıp doğayla baş başa kalmak isteyenlerin "gizli cennet" dediği Eğriova Yaylası''nda 11 bin 749 hektar ormanlık alan var. Yaylada her an geyik ve tavşan başta olmak üzere yaban hayvanlarına rastlanabiliyor. Eğriova''da tatil yapan vatandaşlar, bölgeye sadece doğaseverlerin gelmesini istediklerini belirtiyor ve "Doğanın kıymetini bilmeyen insanlar gelip buraların güzelliklerini yok etmesin" diyor.
Tarih: 27 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Bursa''nın en az 4 ay yetecek kadar suyu varBursa''nın içme suyu ihtiyacının yüzde 85''inin sağlandığı Doğancı Barajı''nda, şehre 4 ay yetecek su bulunduğu, herhangi bir kesintinin söz konusu olmadığı bildirildi.
Mahkemeden Acaristanbul''a yeşil ışık: 2001''de ruhsat alınmış, yenisine gerek yokAcaristanbul''un yıkılması için Çevre ve Orman Bakanlığı''yla işadamı İsmet Acar arasında yaklaşık bir yıldır devam eden davada sürpriz bir gelişme yaşandı.
"Park Otel"de yeni sayfaGümüşsuyu''ndan Taksim''e çıkarken sol tarafta tarihi bir bina olan Almanya Başkonsolosluğu''nu görürsünüz. Onun hemen yanında da, 100-150 yıllık eski eser yapıların arasından devasa cüssesiyle kendisini gösteren inşaat halinde bir bina daha vardır. Artık kanıksadığınız bu "enkaz"a fazla takılıp kalmadan birkaç adım daha atınca Taksim meydanına çıkmış olursunuz.
Artık herkes ev sahibi olacakTOKİ Başkanı Bayraktar, Başbakan Erdoğan''ın seçimlerden hemen sonra kendisini arayarak “konut teslimlerinin hızlandırın” isteği üzerine inşaat çalışmalarına yüklendiklerini belirtti. Başbakan Erdoğan''ın bir diğer isteği ise konut sahibi olabilmenin çok kolay hale getirilmesi.
UNESCO İstanbul surlarını yenibaştan restore edecekUNESCO''nun Dünya Kültür Mirası Listesi''nde bulunan İstanbul''un, daha önce ''yanlış yapıldığı'' gerekçesiyle restorasyonu durdurulan surları yenibaştan onarılacak.
Eylülde yoğunluk bitince Kapıkule''ye kazma vurulacakKapıkule sınır kapısında eylül ayında başlacak modernizasyon çalışmalarının iki yılda tamamlanacağı açıklandı. Gümrük Müsteşar Vekili Bülent Ertem, çalışmalar sonuçlandığında dünyanın en büyük kara sınır kapısının ortaya çıkacağını söyledi.
Zam Zam''in sahipleri Türkiye''ye gelecek27-30 Eylül tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi''nde düzenlenecek Realistexpo Emlak Gayrimenkul ve Yatırım Danışmanlığı Fuarı''na Mekke''nin ünlü gökdeleni Zam Zam Tower''ın sahipleri de katılacak. Munshaat Gayrimenkul''ün Türkiye ayağı olan MAS Turkey, fuarda Arap Körfezi bölgesindeki çeşitli projelerin satış ve pazarlamasını yapacak. MAS Turkey şirketinin ürün gamında 390 milyon dolara mal olan, 33 kat ve bin 240 daireden oluşan ve 5 farklı tipte oda seçeneği bulunan ZamZam Tower da bulunuyor. MAS Turkey, Kutsal Kabe''ye 150 metre mesafede bulunması ve direkt görüş imkı sağlaması nedeniyle büyük ilgi gören ZamZam Tower''ın yanı sıra yapımı devam eden Medine''deki Dar al Qiblah projesini de fuarda görücüye çıkaracak. Mescid-i Nebevi''ye 150 metre mesafedeki bu proje tamamlandığında 22 kat ve 150 daireden meydana gelecek.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
"Doktorun hatası yerin altında mimarın hatası üstünde olur"31 yıllık meslek hayatında toplam 1 milyon 350 bin metrekareye imzasını atan Mimar Onur Özsoy, Türkiye''deki mimarlık anlayışına eleştiri getirdi Özsoy, "Halk bugün pek çok binaya çirkin diyorsa bu acı bir şeydir. Demek ki mimarlar olması gerektiği gibi toplumun bir adım önünde gidemiyor" diyor.
Bina inşaat maliyetlerinde bir yıllık artış yüzde 5,8Bina inşaat maliyetleri yılın ikinci çeyreğinde bir önceki döneme göre toplamda yüzde 0,98 arttı. Maliyetler, geçen yılın ikinci çeyreğine göre de yüzde 5,80 artış gösterdi.
Bina inşaatı maliyet endeksi, ikinci çeyrekte yüzde 0,98 arttı2005=100 Temel Yıllı Bina İnşaatı Maliyet Endeksi, Nisan-Mayıs-Haziran aylarını kapsayan 2007 yılı ikinci döneminde, bir önceki döneme göre toplamda yüzde 0.98, bir önceki yılın son dönemine göre yüzde 5.03, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 5.80 ve dört dönem ortalamalara göre ise yüzde 14.59 artış gösterdi.
Mogan Gölü için yeni projeAnkara’nın Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak, Mogan Gölü’nün temizlenmesi için 40 milyon dolarlık projenin hazır olduğunu bildirdi.
Gökırmak kuruduKastamonu’nun tek ırmağı olan ve Daday’dan Sinop’a kadar büyük bir vadiye hayat veren Gökırmak, uzun zamandır yaşanan kuraklık nedeniyle kuruma noktasına geldi.
5 hastane için "Yap-Yık" yöntemiSağlık Bakanlığı''na bağlı İstanbul''daki 5 büyük hastane, olası depreme karşı yıkılıp yeniden yapılmak yerine, yenisi yapıldıktan sonra yıkılacak.
Binlerce yıl sonra Hititler yeniden ayağa kalkıyorKültür ve Turizm Bakanlığı''ndan onaylı proje ile Çorum''un Alacahöyük beldesinde Hititlere ait prens ve prenses mezarlarının yerine orijinal boyutlarda, üzeri cam fanusla kaplı mezarlar inşa edilecek.
Kentliler kimin umurunda?Belediyenin her dönemde Tarihi Yarımada ile işi icabı haşır neşir olan yöneticisi Haliç ve Beyoğlu manzaralı ''Osmanlı Konakları'' sitesini şöyle tanıtıyor: "Bu kadar değerli bir yerde oturanları bir görseniz. Hayreder içinde kalırsınız. Köyden gelmişler, kentin merkezine yerleşmişler...
Kuruyan gölün tarihi kemeriKuraklık nedeniyle İstanbul''un barajlarındaki sular hızla azalırken Alibeyköy Baraj Gölü''nde bulunan Mimar Sinan ''a ait Mağlova Kemeri için belki de tarihsel bir fırsat yaşanıyor. Ünlü kemerin hep sular içindeki resmiyle yetinenler, göldeki kurumadan ötürü artık "tümünü" görebilirler. Aynı barajdaki yine Koca Sinan''a ait Güzelce Kemer''le birlikte Mağlova''nın durumunu incelemek için geçenlerde Alibeykoy''e giden "ÇEKÜL Mimar Sinan Gönüllüleri" çarpıcı bir görüntüyle karşılaştılar. Gönüllülerden Görkem Kızılkayak , manzarayı şöyle anlatıyor: "Gölden eser yoktu. Bizi tek mutlu eden şey, kemerin tamamını görebilmek oldu." İstanbul''un suya kavuşmasını dilerken kemeri incelemek isteyenler de unutulmaz bir "Mimar Sinan gezisi" yapabilirler...
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Oktay Ekinci
İnşaatçılar Erdoğan’dan duyarlı tavır bekliyorTürkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) Başkanı Şükrü Koçoğlu, tek başına ikinci kez iktidar olan AK Parti’nin sorumluluklarının arttığını ifade etti.
Çatalhöyüklülerin göçünü spiral motif çözecekÇatalhöyük''te bulunan ''ilk'' mezar odasının duvarındaki spiral motif, daha sonra Anadolu''ya yayılan mühürlerin atası olabilir.
Başkent asfaltında bazalt taşı dönemiAnkara Büyükşehir Belediyesi, başkentin cadde ve sokaklarının asfaltlanmasında bazalt taşı kullanmaya başladı. Yapılan açıklamada, BELKO şirketince, işletmeye açılan bazalt taş ocağına yerleştirilen dev konkasörde, bazalt taşının kırıldığı ve asfalt ham maddesi haline getirildiği bildirildi. BELKO Genel Müdürü Cemalettin Kaygusuz, "Başkent’in yollarına serilen asfalt, laboratuvarda farklı testler uygulanarak Karayolları Genel Müdürlüğü Yollar Fenni Şartnamesi’ne uygunluğu sağlanıyor ve aranan bazı özellikleri ihtiva etmesi temin ediliyor" dedi. Kaygusuz, yağmur suyunu süzen geçirgen asfaltı, bulvar ve ana caddelerde kullanmaya başladıklarını bildirerek, bazalt taşının, şu anda asfalt ham maddesi olarak kullanılan kalker taşına göre çok daha sağlam bir yapıya sahip olduğunu belirtti. Kayğusuz, bazaltın kullanılmaya başlamasıyla, asfaltın dayanma gücü ve ömrünün artacağını ifade etti.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Ankara
Hadid''in binaları dansa kalktı!Irak''ın dünyaca ünlü mimarı Zaha Hadid''in tasarladığı binalar, Fransız dansçıların bedenlerinde can buldu... Akışkan görünüşlü binalar, New York''ta ''sahnelendi''
Kocaeli Uluslararası Fuar Merkezi film platosu olarak düzenlenecekKocaeli Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda kalan Eski Gölcük Yolu üzerindeki Uluslararası Fuar Merkezi''ni aylık 41 bin YTL''ye Umut Film''e kiraladı.
Tarihi camiler restore edilecekPertevniyal Valide Sultan, Süleymaniye ve Fatih Camileri, I. Mahmut Kütüphanesi, Erzurum Rüstempaşa Bedesteni ve Ankara Valiliği''nin restorasyon işleri ihaleye çıkarıldı. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Fatih İlçesi Aksaray Pertevniyal Valide Sultan Camii''nin restorasyonu ihalesini 14 Ağustos''ta, Süleymaniye Camii''nin restorasyonu ihalesini de 15 Ağustos''ta yapacak. Fatih Cami ve I. Mahmut Kütüphanesi''nin restorasyonu ihalesi de 14 Ağustos''ta yapılacak. Rüstempaşa Bedesteni''nin restorasyonu ihalesi 15 Ağustos''ta gerçekleştirilecek. Toplu Konut İdaresi ise Ankara Valiliği''nin restorasyonu ihalesini 16 Ağustos''ta yapacak.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
İzmir’in faylarına sualtında incelemeİzmir ve çevresindeki depremleri yaratan aktif fay hatları, ilk kez sualtında görüntülenmeye başlandı. Sualtı kamerası ve sismik araştırma aletleriyle yapılan tespitlerle, fayların özellikleri, yönü, atımı, deniz tabanına etkileri belirlenerek üretebileceği depremler hakkında önkestirim yapılacak. Proje kapsamında eylül-ekim aylarında İzmir İç Körfez’deki faylar da incelenecek. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü uzmanı Dr. Cem Günay, "Projedeki amaç sismik yöntemlerle denizdeki çalışma sahalarında aktif güncel fayların tespiti ve deniz tabanına olan etkilerinin araştırılmasıdır. Ayrıca bu aktif fayların sismolojik veriler ile denetlenmesi yardımıyla olası üreteceği depremler hakkında bir önkestirim sağlanacaktır" dedi. Gülbahçe Körfezi’nden başlayan çalışma, Sığacık Körfezi ve Urla Demircili koyu çevresinde devam etti. Çalışma, Sivil Savunma İzmir Arama-Kurtarma Birlikleri Sualtı Ekipleri’nin sualtı kamerası ve Dokuz Eylül-1 gemisindeki sismik araç-gereçleriyle gerçekleştirdi.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Utku Bolulu
Euro Emlak Fuarı 4 - 7 Ekim''de CNR''deCNR Expo Fuarcılık tarafından düzenlenen Avrupa Emlak Yatırım ve Geliştirme Fuarı (Euro Emlak) 4-7 Ekim tarihleri arasında CNR Expo Fuar Merkezi''nde yapılacak. Fuarda, İstanbul''daki yeni konut projelerinin yanı sıra İstanbul dışındaki projeler de stand açacak. Fuarda projelerini sergileyecek inşaat şirketlerinden birkaçı şöyle: Teknik Yapı, Varyap, Selimoğlu, Gül İnşaat, Gülsan Yapı, Hasanoğlu İnşaat, KC Grup, Regnum, Albayrak İnşaat, Dap Yapı, Hektaş, Garanti Koza Gayrimenkul, Yeşil İnşaat, Çağdaş İnşaat, Selin İnşaat, Bodrum Nokta İnşaat ve Şeray İnşaat.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet
Oyakbank''ı alan ING, gayrimenkul işine giriyorOyakbank''ı satın alan Hollandalı ING Grubu, Türkiye gayrimenkul sektöründe de yatırıma hazırlanıyor. ING Real Estate Başkanı George Jautze, yakın zamanda Türkiye''de yatırım yapacaklarını söyledi.
600 milyon dolar yatırımla 5 alışveriş merkezi kuracağızTürkiye''de gayrimenkul yatırımları için 1.1 milyar dolarlık fon ayırdıklarını belirten Krea Gayrimenkul İcra Kurulu Başkanı Hakan Kodal, üç yıl içinde 600 milyon dolarlık yatırım yaparak 5 yeni alışveriş merkezini faaliyete geçireceklerini söyledi.
Vali Önal: Ankara’nın 70 günlük suyu kaldıAnkara Valisi Kemal Önal, kentin 70 günlük suyu kaldığını, sorununun çözümü konusunda çaba harcadıklarını söyledi. Üç yıl önce görev yaptığı Adana’yı ziyaret eden Vali Kemal Önal, Adana Valisi İlhan Atış ile birlikte Adana Ticaret Odası’na (ATO) gitti. Görüşme sırasında Vali Önal, Ankara’da su sıkıntısının büyük boyutlara ulaştığını, yağışların yeterli düzeyde olmaması nedeniyle mevcut su kaynaklarının kente sadece 70 gün yetebileceğini açıkladı. Önal, "Bunun için acil önlemler üzerinde duruyoruz. İlk olarak Ankara’ya 125 kilometre uzaklıktaki Kızılırmak’tan kente su getirilebilmesi konusunda çalışmalara başladık" dedi.
Tarih: 26 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.