Haberler

27 Haziran 2007, Çarşamba

Avrupa Kentlerindeki Kamusal AlanlarAvrupa Kentlerindeki Kamusal AlanlarKentin kamusal alanları kent otoritelerinin, özel sektör üreticilerinin ve yapılı çevre profesyonellerinin gündeminin en üst sırasını işgal etmektedir. Bir zamanlar bu kamusal alanlar gelişme sonrası artık mekanlar olarak kabul edilmekteyken, şimdi kentlerin dönüşümdeki anahtar rolleri nedeniyle çok önemsenir hale gelmişlerdir. Bu makale bu yükselişin ardındaki nedenleri anlamayı ve kentlerdeki kamusal alanlar hakkında bir araştırma ve tartışma platformu oluşturmayı amaçlamaktadır. Makale konu hakkında Avrupa’daki kentsel kamusal alanların yüzleştiği mücadeleler ve tehditleri de içeren bazı ana temaları ve meseleleri işaret etmeden önce, kamusal alanları analiz ederken ele alınması gereken kuramsal çerçeve tartışmalarıyla başlayacaktır. Haberin Devamı
Prof. Dr. Aykut Barka vapuru, göreve döndüProf. Dr. Aykut Barka vapuru, göreve döndüİstanbul Deniz Otobüsü AŞ (İDO) tarafından yenilenen Prof. Dr. Aykut Barka, yolcu vapuru yeniden hizmete başladı. Altı ay süren çalışmaların ardından jilet olmaktan kurtulan vapurun ömrü, 15 yıl daha uzatıldı.
Kuzey Ankara Projesi’ne Danıştay’dan durdurmaKuzey Ankara Projesi’ne Danıştay’dan durdurmaTOKİ Başkan Vekili Erdoğan Bayraktar, "Kuzey Ankara Girişi Kentsel Dönüşüm Projesi" ile ilgili imar planı konusunda Danıştayın yürütmenin durdurulması kararı verdiğini bildirdi. Bayraktar, Danıştay’ın kararı doğrultusunda imar planının revize edileceğini açıkladı.
Pamukkale’de araç yasağıPamukkale’de araç yasağıDenizli Valiliği, Pamukkale’ye araç girişini yasakladı. Karara göre, turist taşıyan otobüsler ile özel araçlar artık ören yerine giremeyecek.
İzmir'in Dört Yönü Çağdaş Ulaşım Sistemiyle Birbirine Bağlanıyorİzmir'in Dört Yönü Çağdaş Ulaşım Sistemiyle Birbirine BağlanıyorMetroyu, Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi’nden Bornova merkeze ulaştıracak hattın temeli törenle atıldı.
Çin'de 36 kilometrelik deniz köprüsüÇin'de 36 kilometrelik deniz köprüsüÇin'de, dünyanın en uzun deniz köprüsü olduğu iddia edilen 36 kilometrelik köprünün yapımı tamamlandı.
Afrika sıcağı bastı klima satışı patladıAfrika sıcağı bastı klima satışı patladıAfrika üzerinden gelen sıcak hava dalgası, küresel ısınma korkusuyla bir süredir canlı olan klima satışlarını tam anlamıyla patlattı.
Güneypark Projesi’nde Yapım Çalışmaları Başladı…Güneypark Projesi’nde Yapım Çalışmaları Başladı…Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı kentsel dönüşüm projeleri arasında yer alan Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi’nde, alt yapı ve aktarım çalışmaları aralıksız sürdürülürken, konut ve sosyal donatı inşaatlarına kısa süre içerisinde başlanacağı bildirildi.
Büyükşehir’den Gaziosmanpaşa’ya 55 milyon YTL’lik yatırımBüyükşehir’den Gaziosmanpaşa’ya 55 milyon YTL’lik yatırımİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Gaziosmanpaşa ve beldelerinde yapılan toplam 55 milyon YTL’lik 9 ayrı yatırımın toplu açılışını yapan Başkan Kadir Topbaş, “Başarıya ulaşmanın yolu, yerel yönetimlerin merkezi yönetimle birlikte çalışabilmesinden geçiyor” dedi.
Korumacılığın Kalbi İtalya’da Atıyor!Korumacılığın Kalbi İtalya’da Atıyor!Belirli aralıklarla yıl boyunca Anadolu'nun çeşitli kentlerinde seminer ve buluşmalar düzenleyen Tarihi Kentler Birliği (TKB), ilk olarak geçen yıl Budapeşte ve Prag'la başlattığı yurt dışı gezilerine bu yıl İtalya'yla devam etti.
Dünya mirası listesi genişletildiDünya mirası listesi genişletildiBirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, tehlike altındaki yerlerin bulunduğu dünya mirası listesini genişletti.
Sagalassos antik kentinde restorasyonSagalassos antik kentinde restorasyonBurdur'un Ağlasun ilçesindeki Sagalassos Antik Kenti'nde restorasyon çalışmaları başladı. Koç Holding'in sponsorluğunda yapılan kazı çalışmalarını yürüten kazı başkanı restorasyon uzmanı mimar Semih Ercan...
Sulukule  Mahallesini Geliştirme ProjesiSulukule Mahallesini Geliştirme Projesiİstanbul’daki çok kültürlülüğü desteklemek, insanları yaşam çevrelerinden uzaklaştırmadan mahallelerini geliştirmek, katılımcı yöntemlerle kendi yaşam çevreleri üzerinde söz sahibi olabilmelerini sağlamak amacıyla Sulukule’de bir Avrupa Birliği destekli bir proje başlıyor.
Ölçek 1/1Ölçek 1/1Bağımsız bir “öğrenci” oluşumu olan Ölçek 1/1: Nasıl bir mimarlık eğitimi alıyoruz? Bu eğitim ne kadar yeterli? Biz öğrenciler bunu geliştirmek için ne yapabiliriz? sorularına bir cevap olarak ortaya çıkmış.
“Zorlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım ‘Yarışması’ Yarışma Değildir”“Zorlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım ‘Yarışması’ Yarışma Değildir”Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD) ortak bir duyuru yayınlayarak, Zorlu Yapı’nın ihale sonucunda satın aldığı Karayolları Arsası üzerinde kentsel karma kullanım alanı olarak tasarlanacak ve inşa edilecek Zorlu Center için açtığı Zorlu Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması’nı eleştirdi. İstanbul’da İETT arsasının yabancılara satılıp, kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen ama yurt dışında yaptırıldığı söylenen bir projenin maketinin gazetelerde ve görsel basında yer almasının ardından, satışa çıkarılan Karayolları Arsası’nın Zorlu Gurubu tarafından satın alınmasının, kamuoyunda olumlu bir hava estirdiğinin belirtildiği duyuruda, şartnamedeki “Vizyonumuz” başlığı altında yayınlanan ve Ahmet Zorlu’nun imzasını taşıyan yazı destekleniyor.
Karadeniz hızla çöplüğe dönüşüyorKaradeniz hızla çöplüğe dönüşüyorKaradeniz kıyıları, çöplüğe dönüştü. Deniz kenarlarına dökülen evsel ve tıbbî atıklar, derelere boşaltılan kanalizasyonlar ve sanayi atıkları yüzünden Karadeniz'deki kirlilik hızla artıyor.
Kadifekale zirvesiKadifekale zirvesiBüyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, heyelan bölgesinde yaşayan vatandaşlarla bir araya gelerek, taşınacakları çağdaş konutlar hakkında bilgi verdiler.
Bornova Metro'da temel atılıyorBornova Metro'da temel atılıyorEge Üniversitesi Hastanesi’nden Bornova Cumhuriyet Meydanı’na kadar uzanacak metro hattının temeli, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın katılacağı törenle yarın atılıyor.
Balat’ta Dimitri Kantemir Müzesi açıldıBalat’ta Dimitri Kantemir Müzesi açıldıOsmanlı döneminde 22 yıl İstanbul’da yaşayan Boğdan Prensi Dimitri Kantemir’in evi, Avrupa Birliği ve Fatih Belediyesi’nin ortaklaşa yürüttüğü Fener ve Balat Semtlerinin Rehabilitasyonu Programı kapsamında restore edildi ve Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu’nun katılımıyla müze olarak açıldı.
Artvin, hayal kurmayı öğreniyorArtvin, hayal kurmayı öğreniyorŞair Abdülkadir Budak, Ankara'dan sabahın dördünde gelebildiği Artvin'i bir cümle ile özetleyiverdi: "Bu şehir gezilmez, Artvin'e ya çıkılır ya da inilir."
OMA’nın Tasarladığı Casa Da Musica RIBA Avrupa Ödülü’nü KazandıOMA’nın Tasarladığı Casa Da Musica RIBA Avrupa Ödülü’nü KazandıPortekiz’deki Porto kentinin tarihi merkezinde yer alan OMA tarafından tasarlanan Casa da Musica, RIBA (Royal Instute of Britsh Architects) tarafından verilen Avrupa Ödülü’nü aldı.
Bodrum'da Tarih, İnşaat Yağmasının KurbanıBodrum'da Tarih, İnşaat Yağmasının KurbanıBodrum'un, kontrolsüz inşaat yağmasına uğraması, bundan da en büyük yarayı sit alanlarının alması 1980 li yılların ortalarında başladı.
Arabalar, Köpekler, Golf ve Kötü Feng-Shui: Jeffrey Inaba ile Bir RöportajArabalar, Köpekler, Golf ve Kötü Feng-Shui: Jeffrey Inaba ile Bir RöportajJeffrey Inaba oldukça yoğun. Inaba Projeleri'ni yönetiyor; Columbia1’da ve SCI-Arc2’da mimari kuram ve tasarım atölyesi dersleri veriyor ve düzenli olarak çeşitli periyodik yayınlara ve kitaplara yazıyor. Bunlardan en önemli olanlardan biri; Çin’in Büyük Ekonomik İlerleme Planı: Kentte Harvard Tasarım Okulu Projesi. Tabi ki aynı zamanda Inaba, Ole Bouman ve Mark Wigley’le beraber Volume’ün eş editörlerinden biri. BLDGBLOG, Volume’ün editöryel kadrosundaki bakış açımızı tamamlamak üzere Jeffrey Inaba ile de konuştu...
Kap Camii'nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii'ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kayseri Şeker, emlak işine giriyorŞekerde Panküp markasıyla üretim yapan Kayseri Şeker Fabrikaları, biyobenzin üretiminden sonra şimdi de emlak işine giriyor.
‘Hızlı tren Eskişehir'de yeraltından geçecek’Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, hızlı tren hattının Eskişehir kent merkezinden geçişinin yer altında olacağını söyledi. Yılmaz, projenin Yüksek Planlama Kurulu’ndan geçtiğini belirterek, “Temmuz ayında ihalesi yapılacak olan proje 130 milyon YTL’ye mal olacak” dedi.
Albaraka borsadan gelen kaynağın yüzde 20'sini konuta ayıracakCuma günü hisseleri borsada işlem görmeye başlayacak olan Albaraka Türk, borsadan elde ettiği 223 milyon YTL'lik kaynağın yüzde 20'sini konut finansmanına ayıracak.
İstanbul'un tarihi gün ışığına çıktıBu yıl ilk kez düzenlenen Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu , İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde başladı.
Evcil'in malikânesi yarın satıştaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) muhammen bedelleri yaklaşık 5 milyon YTL olan 21 taşınmazı, kapalı teklif ve açık artırma yöntemi ile satışa çıkardı.
Parçaları Tuna'dan taşındıDavanın çıkış noktasını oluşturan Sen Stefan Kilisesi - Demir Kilise, Osmanlı tebaası Bulgarların, 19'uncu yüzyılda kendi kiliselerine sahip olmak için yönetime başvurmaları üzerine Haliç kıyısında Balat ile Fener arasında inşa edildi. Haliç kıyısındaki zeminin zayıf olması nedeniyle kilisenin yapımında betonarme yerine daha hafif olduğu için demir iskelet yöntemi tercih edildi. Kilisenin projesini İstanbullu bir Ermeni olan Hovsep Aznavur yaptı. Viyana'da R. Ph. Wagner adlı bir Avusturya firması tarafından üretilen prefabrik parçalar Tuna Nehri ve Karadeniz üzerinden gemiyle İstanbul'a taşındı. Yaklaşık 1.5 yıllık bir çalışmadan sonra, kilise 1898 yılında şimdiki yerine kuruldu. Taşıyıcı profilleri çelikten yapılan kilisenin üzeri saç ve döküm levhalarla kaplı. Birbirlerine civata, somun, perçin veya kaynakla birleştirilen yapı mimari stil açısından içerdiği neogotik ve neobarok öğelerle öne çıkıyor.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Sabah
Kaldırım sevdasıÇoğu AKP'li 16 büyükşehir belediyesinin 2006 yılında kaldırım ve bordür taşı yenilemesi için ayırdığı ödenek yüzde 40 artarak 140.7 milyon YTL'ye yükseldi.
Gelibolu Savaş Müzesi açıldıÇanakkale Savaşı objeleri koleksiyoncusu Onur Akmanlar'ın rüyası gerçek oldu. Akmanlar'ın koleksiyonundan oluşturulan Gelibolu Savaş Müzesi açıldı. Dünyada başka örneği olmayan tasarımla hazırlanan müzeyi Gelibolu Belediye Başkanı Cihat Bingöl açtı. Açılışa Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, Gelibolu Kaymakamı Adnan Çakıroğlu, Boğaz Komutanı Tuğamiral Erhan Akboray, İkinci Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Güner, 18. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Sadık Çelikörs, İl Emniyet Müdürü Orhan Okur ve Avustralya'nın Çanakkale Konsolosu Peter Rennert katıldı. Gelibolu Savaş Müzesi, kimi unutulan kimi hatırlandıkça daha derin yaralar açan anıları bir araya getiriyor. Müzede yaklaşık altı bin obje sergileniyor. Müze hergün 09.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: İskender Özsoy
"Bizden yana sorun yok, sorun TRT'yle"Tepebaşı'nda belediye ve TRT'ye ait arazide planlanan Kıraçlar'ın Kültür Merkezi projesi için Başkan Topbaş, "Biz projeye tamam dedik, sorun TRT'den kaynaklanıyor. Yeni hükümet kurulunca çözülmesini bekliyoruz" dedi.
El Maktum'a 12 Bin DönümBeş gün önce Bodrum - Milas Havaalanı'na Boeing 747 modeli özel uçak indi... Uçağın gelişinden kimsenin haberi yoktu... Kimler indi uçaktan? Dubai Şeyhi El Maktum, ailesi ve danışmanları.
Topbaş'tan engellilere: Bedelini ödeyeceksiniz!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Gaziosmanpaşa'da dokuz tesisin toplu açılışı sırasında, Reşitpaşa'daki körler rehabilitasyon merkezinin satılmasına karşı çıkan Altınokta Körler Derneği üyelerince protesto edildi.
Ormanlar alarm veriyorOrman yangını zararı üç kat arttı. Orman Genel Müdürlüğü'ne göre yılbaşından bu yana 793 orman ve örtü yangını çıktı, 1406 hektar yandı. Geçen yıl aynı dönemde 549 yangında 558 hektar yanmıştı. Bu yılki yangınların 86'sı sigaradan, 84'ü çoban ateşi, 37'si kundaklama, 13'ü anız, 26'sı piknik ateşinden kaynaklandı, kuraklık ve aşırı sıcağın da etkisiyle yangınlar hızla yayıldı.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
100 milyon Euro’luk Bodrum Havalimanı ihalesine iptalDevlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından ihalesi geçen yıl yapılan Milas Bodrum Havalimanı Dış Hatlar Terminali Yap-İşlet-Devret İhalesi iptal edildi.
Sorgun ormanına mutlak koruma!Kültür ve Turizm Bakanlığı Antamlya Koruma Bölge Kurulu, Sorgun Devlet Ormanı'nın birinci derecede doğal sit alanı olarak tescil edilmesine, kuruldan izin alınmadan hiçbir uygulamada bulunulmamasına ve alanın Mutlak Koruma Ormanı olarak belirlenmesine karar verdi. Kararda, bu alanın 'çok hassas' ekolojik dengelerin etkisinde bir orman ekosistemi olduğu ve doğal dengesinin bozulması halinde bölgede geri dönüşü mümkün olmayacak ekolojik sonuçlara yol açacağı ifade edildi. Denizden gelen kuma karşı doğal bir set niteliğindeki Sorgun Ormanı'na golf sahaları projeleriyle gündeme gelmişti.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Tüketim, İklim Değişimi ve Su SorunuGüneşin gezegenlerinden, yalnız, dünyanın doğası bir cennettir. Bu güzel doğanın bir parçası olan insan, onun değerini bilmedi, bilmiyor.
'Kızılırmak suyu Ankara'yı kanser edecek'Ankaralı tüketiciler susuzluk konusunda Gökçek'i suçladı: Kavşaklara harcanan para suya harcansa bu olmazdı. Şimdi Kızılırmak suyuyla kanser patlayacak!
Çukurova'da sular boşa akıyorElektrik Mühendisleri Odası Adana Şubesi tarafından hazırlanan enerji raporunda, bölgenin hidrolik potansiyelinin yalnızca yüzde 38.12'sinin kullanıldığına, güneş ve rüzgar potansiyelinin ise boşa harcandığına dikkat çekildi.
Çin, dünyanın en uzun boğaz köprüsünü inşa ettiDünyanın en büyük barajını kuran Çin, şimdi de yeni bir ilke imza atarak, dünyanın en büyük boğaz köprüsünü inşa etti. Çin'in doğusundaki Hangzhou Boğazı Köprüsü'nün tamamlanışı dün düzenlenen törenle kutlandı. 36 kilometre uzunluğundaki söz konusu köprünün şu an dünyada inşa edilmiş veya inşa edilmekte olan en uzun boğaz köprüsü olduğu kaydedildi. Köprünün hizmete girmesiyle Çin'in doğusundaki Ningbo ve Şanghay kentleri arasındaki 250 kilometrelik karayolu mesafesi yaklaşık 200 kilometre kısalacak. Maliyeti 14 milyar yuana (1,75 milyar dolar) ulaşacak köprü, çift yön ve altı şeritli otoban olarak tasarlandı. 6 şeritli yolun tamamlanmasıyla Haziran 2008'de trafiğe açılması beklenen ve 100 yıl kullanım süresinin olacağı belirtilen köprüdeki hızın saatte en fazla 100 kilometre olacağı belirtildi. Yapımına 2003'te başlanan köprü, Şanghay şehri ile sanayi şehirlerinden Ningbo şehrini Hangzhou Körfezi üzerinden bağlayacak.
Tarih: 27 Haziran 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Osman Erol
ASKİ paraları suya yatırsaydı Ankara bugün susuz kalmazdıTüketici Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Ali Çetin, Başkent’in karşı karşıya kaldığı susuzluk sorunu kosununda sert bir açıklama yaptı ve "ASKİ, kuruluş yasasına hilafına 10 yılda yaklaşık 350 milyon dolarlık yol ve köprülü kavşak yaptı. Bu para su yatırımına aktarılsaydı, Ankara bugün susuzluk sorunu çekmeyecekti" dedi.
Oyak Grubu çimentoda ihracata yönelecekÇimento sektöründe 2008 yılından itibaren üretim fazlası oluşmasını bekleyen üreticiler, tedbir almaya başladı. Mardin Çimento yeni kapasitesini Suriye pazarına yönlendirirken, Ünye Çimento Romanya'da terminal kuruyor.
‘Toprak renkli çirkin ev’ hâlâ satılıkLondra’da en ünlü evlerin bulunduğu Bishops Caddesi’ni mercek altına alan bir haber yapan Financial Times gazetesi, Toprak’ın malikanesinin uzun süredir üzerinde satılık levhası olmasına rağmen satılamadığını yazdı.
Görür: Marmara'da 2-3 metre boyunda tsunami oluşurBir süre önce Fransız Deniz Araştırma Merkezi IFREMER'e ait L'Atalante araştırma gemisi ve Nautile denizaltısı ile Marmara Denizi dibinde yapılan araştırmalara katılan İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür "Gözlerimizle gördük, gaz ve su çıkışı var. Marmara Denizi dibi büyük bir depremin sinyallerini veriyor" diye konuştu. Deniz dibinde büyük heyelan bölgeleri olduğunun da altını çizen Görür, depremde oluşabilecek tsunaminin şiddetli çarpma ile sahil şeridini yerle bir edebileceğini belirtti ve şöyle dedi: "Marmara'nın tabanında kırılması beklenen fay gaz ve su çıkışıyla, mikro depremselliğiyle hareketli ve 1999 öncesi körfezdeki devamı olan parçasının davranışlarına benzer davranışlar gösteriyor. Olası depremin ardından dalga boyu 2-3 metre olacak tsunami bekliyoruz."
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Nurdeniz Kutsel
Vakko’ya camdan bina38 yıldır faaliyet gösterdiği Merter’deki binasını 56 milyon dolara satan Vakko, Nakkaştepe’ye taşınıyor. Türkiye’nin en köklü moda markalarından Vakko, 1969’dan beri faaliyet gösterdiği Merter fabrika binasından bu yıl sonunda taşınıyor.
Cami kavgasıAlmanya’nın Köln kentinde inşa edilmesi planlanan dev cami, ülkeyi karıştırdı. Müslümanlar’ın ve sağcıların haftalardır düzenlediği yürüyüşlere bu haftasonu yenileri eklendi.
Efes’e yeni imajİstanbul’daki Topkapı ve Ayasofya’dan sonra Türkiye’de en fazla ziyaret edilen yer olan Efes Antik Kenti’nde bu yıl, 180 kişilik akademik kadroyla 170 günlük kazı süresince 19 proje yürütülecek. Efes Antik Kenti Kazı Başkanı ve Avusturya Arkeoloji Enstitüsü Başkanı Ordinaryüs Prof. Dr. Fritz Krinzinger, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün Efes’te 113 yıldır çalışma yürüttüğünü, kentin yüzde 20’sinin ancak gün yüzüne çıkarıldığını kaydetti. Krinzinger, toprak altındakilerin tamamı yerine, önemli yerlerinin ortaya çıkarılması ve kazı yapılan alanların korunmasıyla restorasyonuna ağırlık verdiklerini söyledi.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Rant için dönüşümVarlıklılara Boğaziçi, Beşiktaş-Levent-Maslak- ormanlar, su havzaları, aksı ayrılırken; diğerlerine kentin güneyinin iki uçu, Silivri-Gebze arası uygun görülüyor.
Enka'dan iki yeni santral geliyorEnka İnşaat ve Sanayi AŞ Onursal Başkanı Şarık Tara, yakında bir veya iki yerde yeni santral yapmayı planladıklarını söyledi. Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) tarafından düzenlenen 'Bir duayenin deneyimleri' konulu geleneksel toplantıya, Şarık Tara katıldı. Şarık Tara, 2006 yılı cirolarının 4 milyar dolar olduğunu ve kârlılık oranlarının yüzde 11 olduğunu belirterek, şirketin piyasa değerinin 10 milyar doları geçtiğini kaydetti. "Biz önce müteahhidiz" diyen Şarık Tara, 50 yıl içinde 28 ülkede 399 iş yaptıklarını söyledi. 77 yaşındaki Şarık Tara meslektaşlarına deneyimlerini aktarırken, yurtdışına açılmak gerektiğini vurguladı.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
"İstanbul'un yüzde 90'ı kaçak, hastane ve okullar risk altında"'İstanbul'da özellikle eğitim ve sağlık kurumları deprem riski altında' diyen Müsteşar Erbakan, iki bakanlığa çağrıda bulundu. Erbakan üçüncü köprü için Başbakan Erdoğan'ın tercihini yapmasını beklediklerini söyledi.
İMÇ'de Osmanlı konaklarıCumhuriyet döneminin başarılı mimari ve kentsel uygulamalarından biri olan İMÇ bloklarının, Osmanlı konakları yapılmak üzere yıkılması planlanıyor.
Sel kardeşliği!İstanbul ile Venedik arasında ‘Kardeş Şehir Protokolü’ imzalandı. İmza töreninde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul için tarihi bir adım attıklarını söyledi. Topbaş, Venedik ile İstanbul arasındaki kardeşliğin ‘eşyanın tabiatında’ olduğunu söyledi ve “2 yıldır bu anı bekliyorduk. Venedik İstanbul’un 30. Kardeş Şehri oldu. Birbirimizi uluslararası forumlarda destekleme ve işbirliği yapma yönünde iyi niyet belirttik. Bu protokol, gerek Venedik Bienali’ni, gerek İstanbul Bienali’ni iki şehir için daha da anlamlı bir hale getirdi. Venedik’in yüzyılı aşan Bienal tecrübesi, bize de önemli bir ışık tutacak” dedi. Başkan Topbaş, Venedik’e uçmadan önce yaptığı açıklamada da, “Yağmurlar güzel, inşallah devam edecek. Bilinçli tavrı nedeniyle İstanbullulara teşekkür ediyorum” demiş, ancak İstanbul’un özellikle Anadolu yakasını felce uğratan sel için yorum yapmamıştı.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Akşam
Bergamalı çiftçiler su için yürüdüİzmir'in Bergama ilçesinde yapımı tamamlanan; ancak Allianoi antik kentini sular altında bırakacağı gerekçesiyle su depolanmasına izin verilmeyen Yortanlı Barajı'nda su tutulmasını isteyen çiftçiler miting yaptı. Cumhuriyet Meydanı'nda ellerinde Türk bayraklarıyla toplanan çiftçiler, "Çiftçimiz, toprağımız, verim için su'' diye slogan attı. Barajdan su verilirse 10 bin kişiye istihdam sağlanacak.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Zaman
Kentsel dönüşüm ve orta sınıfNeoliberalizm kentleri baştan aşağı dönüştürecek ve üstelik bunu orta sınıf rahatsızlığına fazla mahal vermeden yapacak bir çekim gücüne sahip. Mesela İstanbullu orta sınıf Sulukule'nin 'Romanlar'dan temizlenmesinden' rahatsız değil.
Kızılı yeşile döndürme çabasıTiananmen Meydanı'nı tankların yerine insanların yeşil alan olarak kullanması için çalışmalar yapılıyor. Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de bir zamanlar tankların genç öğrencileri, sendikacıları ve aydınları ezip geçtiği...
Kadifekale’de konut zirvesiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Kadifekale-Ballıkuyu heyelan bölgesinde bulunan toplam 1.968 konutta yaşayan vatandaşların Uzundere’deki TOKİ konutlarına taşınmaları kapsamında bir toplantı düzenledi. Sağlıksız konutlarda yaşayan 1000 kişinin katıldığı toplantıda iki başkan, vatandaşlarca merak edilen sorulara yanıt verdi. Kocaoğlu, "Evlerinin değeri Uzundere’deki toplu konutlardan daha yüksek olanlara, Büyükşehir Belediyesi kasasından sizlerin gözü önünde nakit olarak toplam 16 - 17 milyon YTL parayı vereceğiz. Evlerinin değeri Uzundere’deki konutlardan daha düşük olan tüm vatandaşlarımız ödemeyi 15 yılda aylık 120-150 YTL taksitlerle yapacak" dedi.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet Ege
Dubaili şirketten Kütahya'da 200 milyon dolar 'çimento' yatırımıDubai merkezli Abdullah Al Ghuraır Group Of Companıes firmasının, 200 milyon dolar yatırımla Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde çimento fabrikası kuracağı bildirildi.
Kentsel düşler"Kentsel dönüşüm uygulamalar paketi", her ne kadar kendisini çağdaş, yenileyici, iddialı takdim etse de, devletin sosyal vazifesinin iflasının ifadesi.
Eko - Kent 2009'da bitecekÇin'DE Yangze Nehri'nin ağzındaki Çon-ming Adası'nda yapılması planlanan Dongtan 'eko-kent'in 2009'da bitmesi hedefleniyor. Çin'in ilk 'yeşil kenti' olan Dongtan'da, herşey yenilenebilir enerjilere bağlı olacak. Tarımsal sulama yağmur sularıyla yapılacak, ev atıkları yakıt olarak kullanılacak. Şehirde araçlarda benzin ya da mazot kullanılmayacak.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Birgün
Maliye 'unuttuğu' Hazine arazilerini satmaya hazırlanıyorMaliye Bakanlığı'nca, Antalya'da "unutulan" Hazine arazilerini belirlemek amacıyla başlatılan tapu tarama çalışmaları sonucunda, tahmini bedeli 280 milyon YTL olan toplam 69 milyon 287 bin 623 metrekare Hazine arazisi tespit ettiği bildirildi.
Altındağ’a 2.5 milyon YTL yatırımla spor kompleksiAltındağ Belediyesi 2.5 milyon YTL’lik yatırımla inşa ettiği ilçenin en büyük spor kompleksini hizmete açtı.
Bahçe sulamada diplomatik krizBüyükşehir Belediye Meclisi’nin şebeke suyu kullanımına getirdiğini kısıtlamalar ve yasakları denetleyen Büyükşehir Zabıtası, diplomatik engele takıldı. Özellikle bahçe sulamada şebeke suyu kullandığı ihbar edilen elçilikler, denetlenemiyor.
Koç: Bizans bizim değil diyemezsiniz"1. Uluslararası Sevgi Gönül Bizans Araştırmaları Sempozyumu"nu açan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "'Bizans bizim değil' diyemezsiniz. Aksi halde bu topraklarda iddianız kalmaz" dedi.
Antalya'da 35 ayrı bölgede yangın çıktıYurt genelinde dün yüzlerce hektar orman kül oldu. Antalya ve ilçelerinde gün içinde 35 yangın çıktı. Yangınlarda, 250'nin üzerinde küçükbaş hayvan telef oldu. İstanbul Pendik'te 200, Şırnak'ta 40, Muğla'da 4 hektar orman kül oldu. Denizli'de çıkan yangında da 3 dekar orman alanı zarar gördü. İzmir'in Aliağa İlçesi'nde, Petkim'in akaryakıt tanklarına 100 metre mesafedeki bir hurdalıkta kaynak makinesinden çıkan kıvılcımların, atık izolasyon malzemlerini tutuşturması sonucu çıkan yangın korkuya neden oldu.
Tarih: 26 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Karayolları Arazisinin Yağmaya Açılması Yarışma Yoluyla Meşrulaştırılamaz!Zorlu Yapı Yatırım A.Ş.’nin T.C. Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığından satın aldığı Karayolları Arazisi üzerinde yapacağı binanın Mimarlık ve Kentsel Tasarım Projesini elde etmek için yarışma açıldığını ve bu yarışmada AG Danışmanlık A.Ş.’nin görevlendirildiğini...
Allianoi'de Bilimsel Kazıya Geçit YokUzun süredir Yortanlı Barajı'nın suları altında kalması ile gündeme gelen Allianoi Ören Yeri ile ilgili Allianoi Bilimsel Kazı Heyeti bilimsel çalışmanın yapılmasına izin verilmemesi üzerine bir açıklama yaptı.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.