Haberler

27 Ağustos 2008, Çarşamba

Açılan Davalar Sürerken Corner Otel Giderek YükseliyorAçılan Davalar Sürerken Corner Otel Giderek YükseliyorTaşyapı’nın, Kadıköy’ün merkezinde, tüm Kadıköy’e ve deniz manzarasına hakim olarak konumlanan Corner Otel projesi, Atkins Limited tarafından 250 oda kapasiteli, 5 yıldızlı otel olarak tasarlandı. Corner Otel’in projesi Kadıköy Belediyesi tarafından 16 Ağustos 2006’da askıya çıkarıldığında, parsel bazında gerçekleştirilen plan tadilatları nedeniyle tepki çekmiş ve Mimarlar Odası, 1/500 imar planının iptali ve yürütmesinin durdurulması için 10 Ocak 2007 tarihinde Kadıköy Belediyesi’ne dava açmıştı... Haberin Devamı
"Yumuktepe 9 bin yıllık tarih kitabı gibi""Yumuktepe 9 bin yıllık tarih kitabı gibi"İtalya''nın Lecce Üniversitesi''nden Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yumuktepe''yi yaklaşık 9 bin yıllık kesintisiz tarihi ile Anadolu''nun tarihinin yattığı bir kitaba benzeterek "Her yıl yeni bir sayfayı okumanın heyecanını yaşıyorum" dedi.
İstanbul Modern’den dünyaya...İstanbul Modern’den dünyaya...İstanbul Modern yurtdışı atağında... İlk olarak İstanbul Modern’de izlediğimiz ‘Tasarım Kentleri’ sergisi 5 Eylül’de Londra Tasarım Müzesi’ne, ‘Modern Türkiye: Othmar Pferschy Fotoğrafları 1935-1955’ sergisi ise 19 Eylül’de Viyana Şehir Müzesi’ne taşınıyor.
Perfect Wind’den Kırşehir’e rüzgâr yatırımıPerfect Wind’den Kırşehir’e rüzgâr yatırımıFransız Perfect Wind, Kırşehir’de 210 milyon euro tutarında rüzgâr enerjisi yatırımı yapma kararı aldı.
Güler: Nükleer rönesans başladıGüler: Nükleer rönesans başladıGüler: "2020 yılındaki hesaba göre elektrik üretimimizde nükleer enerjinin payı yüzde 6 civarında olacak, Mersin''in peşinden Sinop Akkuyu''da yatırımlar yapacağız."
Yeniden başlayan yangın kontrol altındaYeniden başlayan yangın kontrol altındaMuğla''nın Yılanlı bölgesi Kozağaç, Kırıkalan, Eskialan ve Köseler mevkilerinde dün çıkan orman yangını kontrol altına alındı.
İstanbul, Monopoly Dünya Şehirleri oyunundaİstanbul, Monopoly Dünya Şehirleri oyunundaDünyanın en çok satan masa oyunlarından Monopoly’nin 27 Ağustos’ta tüm dünyada piyasaya çıkacak Dünya Şehirleri oyunu için 58 ülkede internet kullanıcıları arasında düzenlenen oylamanın ardından, 70 dünya kenti arasından 22’si ve yer alacakları bölümün rengi belirlendi.
Belirsizlik sona erdi, projeler raftan indiBelirsizlik sona erdi, projeler raftan indiAnayasa Mahkemesi’nin AKP’yi kapatmama yönünde aldığı karar, gayrimenkul sektörünü harekete geçirdi. Siyasi belirsizliğin sona ermesiyle birlikte, gayrimenkul kuruluşları da geçtiğimiz nisan ayında rafa kaldırdığı projelerinin lansmanlarına, Eylül ayından itibaren başlamaya hazırlanıyor. Bu kuruluşlardan Sur Yapı, Sarıgazi’de 1012 konutluk, Başarır İnşaat Kartal’da 100 dairelik rezidans ve Sarıgazi’de 108 daireden oluşan konut, Güneri İnşaat, Tarabya’da 120 konut, Varyap, Anadolu Yakası, Batı Ataşehir’de 2 bin konut yapmayı planlıyor.
Kyzikos antik kentinde kazı çalışmalarıKyzikos antik kentinde kazı çalışmalarıBalıkesir''in Erdek ilçesinde bulunan "Kyzikos Antik Kenti"nde sürdürülen kazılarda, tarihte Avrupalı seyyahlar tarafından "Dünyanın 8''inci Harikası" olarak nitelendirilen "Hadrianus Tapınağı"nın ortaya çıkarılması için çalışılıyor.
İshakpaşa Sarayı’na yeniden restorasyonİshakpaşa Sarayı’na yeniden restorasyonAğrı’nın Doğubeyazıt ilçesindeki İshakpaşa Sarayı’nın restorasyonu aralıklarla yaklaşık yarım asır sürdü. Ancak onun da yanlış yapıldığı ortaya çıktı ve çalışmalar yeniden başladı.
Steven Holl’ün Çizimleri MoMA’da Görücüye ÇıktıSteven Holl’ün Çizimleri MoMA’da Görücüye ÇıktıNew York’taki Museum of Modern Art (MoMA)’ın, 3. katında açılan sergi günümüzün en önemli mimarlık dehalarından Steven Holl’ün eserlerini yakından inceleme fırsatı sunuyor.
Aspendos’un çığlığı 3 yılda duyulduAspendos’un çığlığı 3 yılda duyuldu2 bin yıllık antik tiyatro Aspendos’un bu sezon bakıma alınması üzerine, CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner, yazılı önergeyle, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, acil bakım kararında gösterilerin etkisini sordu.
Marcus Aurelius’un dev heykeli bulunduMarcus Aurelius’un dev heykeli bulunduBurdur’un Ağlasun ilçesi yakınlarındaki Sagalassos antik kentindeki kazılarda bulunan Roma imparatoru Marcus Aurelius’un dev heykeli arkeoloji dünyasını heyecanlandırdı. Milattan sonra 161-180 yılları arasında Roma’yı yöneten Marcus Aurelius’un heykeline ait parçalar, yüzyıllar önce depremde hasar gören Roma hamamının en büyük odasındaki kazılarda çıkarıldı. Heykelin 80 santimlik baş kısmı ile, ayağı, eli ve 1.5 metrelik kolu da bulundu. Marcus Aurelius, Romayı yöneten "Beş İyi İmparator"dan sonuncusu sayılıyor. İmparator’un son günleri, başrolünü Russel Crowe’un üstlendiği Oscar ödüllü "Gladyatör" filmine konu olmuştu.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Tarihi binalara doğal renkte ışıkTarihi binalara doğal renkte ışıkİstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, başta Tarihi Yarımada olmak üzere, kent genelindeki tarihi eserlerin orijinal renklerini verecek tonlarda aydınlatılması için planlama yaptı. Kenti ışık kirliliğinden kurtaracak planla, Kızkulesi, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı gibi tarihi eserler orijinal renklerini verecek tonda aydınlatılacak. Kullanılacak doğa dostu lambalar sayesinde ışık kirliliği son bulacak ve elektrik tasarrufu sağlanacak. Bu kapsamda belediye, dünyada uygulanan örnekleri incelemek amacıyla Uluslararası Kent Aydınlatma Derneği’ne (LUCI-Lighting Urban Community International) üye oldu. İstanbul’a model olabilecek doğru aydınlatılmış metropoller incelendi.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şenol Coşkuner
Tuz ÇölüTuz ÇölüSon 90 yılda yüzde 85 oranında küçülen Tuz Gölü’nün çevresinde Küçük Göl’ün de kurumasıyla sulak alan kalmadı. Tuz Gölü’ndeki bu küçülmeye yol açan özellikle yer altı suyunun azalması ve kuraklık, gölün havzasında bulunan sulak alanların da sonunu getirdi.
Tuvaletlerin İstanbul buluşmasıTuvaletlerin İstanbul buluşmasıTürkiye, 2009’da önemli bir zirveye ev sahipliği yapacak: Dünya Tuvaletler Zirvesi. Toplantı, Türk tuvalet kültürünü de etkileyecek.
Ters görünümlü ev görenlerin ilgisini çekiyorTers görünümlü ev görenlerin ilgisini çekiyorÇatısı yerde, temel direkleri yukarıda olan, tuvaleti ve banyosu ters konulan eve ilgi çok fazla. Ters evin, normal eve göre iki katına mal olduğu ifade edildi.
Sagrada Familia’nın Restorasyonunda Gaudi’nin Vizyonu Dikkate Alınmıyor mu?Sagrada Familia’nın Restorasyonunda Gaudi’nin Vizyonu Dikkate Alınmıyor mu?Antonio Gaudi 1926 yılında öldüğünde, başyapıtlarından biri olan Sagrada Familia Kilisesi’ne ilişkin hayallerini de beraberinde götürdü. O günden beri, Barselona’nın simgesi haline gelen yapıyı tamamlamak, tüm zorluklarına rağmen Gaudi’nin izinden giden mimarların başlıca ilgi alanlarından biri oldu.
 MNG otel aşkıyla ''yanıp tutuşuyor'' MNG otel aşkıyla ''yanıp tutuşuyor''1999: Antalya''da Topkapı Palace''ın arkasındaki ormanlık alanın tahsisi için başvuru reddedildi. Bir yıl sonra yangın çıktı, o alan MNG''ye verildi
 Dumankaya ''minimal'' faizli projenin % 25''ini 2 ayda sattı Dumankaya ''minimal'' faizli projenin % 25''ini 2 ayda sattıİstanbul Kurtköy''de inşa edilen yeni projesi Minimal''de konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.23''e kadar düşüren Dumankaya İnşaat, 2 ay içinde satışının yüzde 25''ini tamamladı.
Haydarpaşa nasıl kurtulur?Haydarpaşa nasıl kurtulur?Anadolu’nun İstanbul’la tanıştığı yer; paha biçilemez değerdeki Haydarpaşa Garı’nın, Dünya Ticaret Merkezi yapılmak üzere devre dışı bırakılmak istenmesini engellemeye çalışan Haydarpaşa Dayanışması’na göre “Marmaray projesi göstermelik.”
Frame Türkiye''nin Temmuz - Ağustos Sayısı ÇıktıFrame Türkiye''nin Temmuz - Ağustos Sayısı ÇıktıAğırlıklı olarak iç mekân projeleri ve endüstriyel ürün tasarımlarına yer verilen ve bir süre önce Türkçe olarak yayınlanmaya başlayan Frame''in Temmuz - Ağustos sayısı çıktı.
Antik kent keşfedilmeyi bekliyorAntik kent keşfedilmeyi bekliyorTarihi eser kaçakçıları tarafından 6 yıl önce kaçak kazı sırasında ortaya çıkarılan, daha sonra üzeri toprakla örtülen antik kent, keşfedilmeyi bekliyor.
Düşük Teknolojili "Yeşil" MimarlıkDüşük Teknolojili "Yeşil" Mimarlık"Yeşil" mimarlığın güneş panelleri ve ileri teknolojili "yeşil" uygulamalarla eşleştirildiği günümüzde, konuya daha geniş bir perspektiften bakmamız gerektiğini söyleyenlerden biri de sürdürülebilir yaklaşımlar üzerinde uzun yıllardır çalışan Rory Williams.
ArkiPARC 2008’in Katılımcılarından Hollandalı Mimar Kees Christiaanse ile İsviçre Kent Planlaması ÜzerineArkiPARC 2008’in Katılımcılarından Hollandalı Mimar Kees Christiaanse ile İsviçre Kent Planlaması Üzerine15 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde düzenlenecek olan ArkiPARC 2008’in konuşmacılarından ve Roterdam Mimarlık Bienali’nin Küratörü Hollanda’lı mimar Kees Christiaanse, son üç yıldır Zürih’te yaşıyor. Swiss Federal Institute of Technology Zurich (ETHZ)’te mimarlık ve kentsel tasarım profesörü olan mimar, Rotterdam’daki ofisi KCAP ile de çalışmalarını sürdürüyor. Christiaanse’nin Zürih’teki yerine bağlı olduğunu düşünmek yanlış olur. Seyahat etmek genlerinde var. Onun için her hafta Zürih’le, Rotterdam’daki ofisi arasında gidip gelmek, diğer Avrupa başkentlerine seyahatleri kadar normal. ETHZ’de iki ders veriyor, aynı zamanda ETHZ’nin Hönggerberg Kampüsü’ndeki “Science City”nin asıl planını ve projenin yürütücülüğünü yapıyor.
Ateş MNG''nin istediği yeri yakıyorMNG Holding’in ormanlık alanın tahsisi için yaptığı başvurular reddedildikten sonra ‘tesadüfen’ bu bölgelerde yangınlar çıkıyor ve yine ‘tesadüfen’ bir yıl sonra aynı alanlar MNG Holdinge veriliyor.
Ataköy arazisi ucuza gitmesinEmlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, üzerinde 5 yıldızlı otellerin ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu Ataköy arazisi için, "2 milyar 550 milyon dolardan aşağı satılırsa yazık olur" dedi.
Yanan ormana inşaat izni yokÇevre ve Orman Bakanlığı, Antalya ve Bodrum''da yanan orman alanlarının yangından önce turizme açıldığı belirterek, “Yangından sonra herhangi bir kuruluşa orman alanının tahsisi söz konusu değildir” açıklaması yaptı. Açıklamada, ''Yanan ormanın yenisi yetiştirilir'' vurgusu yapıldı.
Tuz Gölü’nde son sulak alan da kuruduAksaray Üniversitesi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Kulu Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, özellikle son yıllarda etkisi daha fazla hissedilen küresel ısınma ve artan tarımsal sulama yüzünden Konya Kapalı Havzası en zor dönemlerini yaşıyor.
ABD''de ev fiyatları düştüABD''de konut fiyatları ikinci çeyrekte yüzde 15,4 oranında düşerek rekor kırdı.''''Standard & Poor''s/Case-Shiller ABD Ulusal Konut Fiyat Endeksi''''ne göre, ABD''de konut fiyatları ikinci çeyrekte tarihindeki en keskin düşüşü gerçekleştirdi. ''''Standard & Poor''s/Case-Shiller 20'''' şehir endeksine göre ise Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 15,9 oranında gerileme yaşandı. Endekse dahil olan 20 şehirde de Haziran ayında artış yaşanmadı. 10 kenti kapsayan ''''10 city endeksi'''' ise yüzde 17 gerileyerek, son 21 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Dünya
Turizmciler ormanla ilgili olumsuz imajdan rahatsızTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı, ‘Ormanlarda ne olursa olsun bizden biliniyor. Bu imajı yıkmamız için çare bulmamız gerekiyor’ dedi.
ABD''de konut satışları yükseldiABD''de yeni konut satışları temmuz ayında yüzde 2,4 arttı. Ticaret Bakanlığı, Haziran ayında 503 bin adet olan yıllık ev satışlarının, Temmuz ayında 515 bin adete çıktığını açıkladı. Temmuz ayında yıllık ev satışlarının 530 bin olması bekleniyordu. Geçen ayki yıllık ev satışları 487 bin adet evin satıldığı Eylül 1991''den bu yana en düşük değer oldu. Haziran ayında 230 bin 100 dolar olan ortalama ev fiyatı 230 bin 700 dolara yükselirken, ortalama ev fiyatı bir yıl öncesine göre ise yüzde 6,3 azaldı. Bu arada tüketici güven endeksi Ağustos ayında arttı. Temmuz ayında yüzde 51,9 olan tüketici güven endeksi bu ay yüzde 56,9''a çıktı. Tüketici güven endeksinin yüzde 53 olması bekleniyordu.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Dünya
10 bin yıl öncesine yolculukÇöplerini biriktirip yakan dünyanın en eski çevrecilerinin yaşadığı, ilk beyin ameliyatının yapıldığı Aksaray’daki Aşıklı Höyük, 10 bin yıl sonra canlanıyor.
Mahkemeye Takılan Proje Uygulamaya GeçtiYeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi, yetkililerin Mamak’ta ayrıntılı bir inceleme ve araştırma yapılmadan uygulamaya konulduğu gerekçesiyle, Ankara İdare Mahkemeleri tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındı.
Sunset''in Kuşadası''ndaki tatil köyü, Samco''nunNet Holding''in bağlı ortaklığı Sunset Turistik İşletmeleri, Kuşadası''ndaki tatil köyünü, Samco Turizm''e sattı.
Bakan Hilmi Güler''in Nükleer TakıntısıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin nükleer enerjiyle tanışmasına bir adım kala yerli ve yabancı tüm firmaları son kez dinledi. 16 grubun şartname aldığı ihaleyle ilgili sadece 6 firmadan 192 soru geldi.
Allianoi Tehlike AltındaBergama yakınlarındaki 1800 yıllık sağlık yurdu antik kaplıcanın sıcak sularının halen koruma kurulu kararı ile SİT alanı olan kalıntılar arasında kepçe ile açılan bir kanalla İlya Deresi’ne boşaltılması, Alianoi’nin yok edilmesine dönük yeni bir hamle olarak yorumlanırken...
Gökçek ODTÜ’yü yıkamazsa içinden yol geçirecekODTÜ içindeki ruhsatsız binaları yıkacağını söyleyen Gökçek, yürütmeyi durdurma kararına rağmen üniversiteden yol geçirme projesinde ısrarlı.
Teknolojiyi yakaladılar hırsıza meydan okudularToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından başlatılan kapı üretiminde standardizasyon talebi ve büyük inşaat firmalarının projelerindeki tercihi Türkiye’deki fabrikasyon kapı sektörünü büyütüyor.
En Uzun Bisiklet YoluBostanlı Balıkçı Barınağı ile İzmir Kuş Cenneti arasındaki sahil bandı boyunca yapımı devam eden 20 kilometrelik bisiklet yolu, su kuşlarının dansını izleyerek pedal çevirmek isteyenlerin vazgeçilmez mekanı olacak.
Topbaş’tan ‘zehir’ itirafı!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “Daha fazla kâr için suyu zehirlediler” dedi. Topbaş, Kağıthane Deresi’nde balık ölümlerine ilişkin, ‘arıtmaların gizli olarak devre dışı bırakıldığını’ söyledi.
Tesco Kipa Silivri’yi açtı ’1.5 milyon doları geri aldık’ dediKurumsal İlişkiler ve Hukuk Direktörü Yılmaz Attilla, alışveriş merkezini yaptıkları arazinin ticari bir alan olduğunu söyledi: "Biz burayı Akademi Ofset’ten satın almak istedik, belediye de burayı ana plana uydurdu."
Çankaya’da "Empati"“Herkesin, hepimizin özeleştiriye ve empatiye ihtiyacı var. Bunu kişiler de, kurumlar da yapmalı...” Bu sözleri Cumhurbaşkanı Gül söylemişti...
Corio, 1 milyar dolarla rekor kırdı 11’inci ’alışveriş’ durağı Tarsus olduİskendurun’un ardından Tarsus’ta 50 milyon dolarlık alışveriş merkezi (AVM) yatırımına başlayan Hollandalı Corio, yönünü İstanbul ve Antalya’ya çeviriyor.
97 kiracı Ankara Millenium’u terk ettiKiğılı, plansız alışveriş merkezi yatırımlarını yıllardır eleştirdiğini hatırlatarak "Arzu ettiğimize gireriz arzu etmediğimize girmeyiz. Üç yıl önce bu kadarı çok; bunlar hastane olacak dediğimde herkes bana gülüyordu. " diye konuştu.
Haydarpaşa oyunuİstanbul’un Anadolu’ya ve Ortadoğu’ya açılan ilk kapısı olan ve İstanbul’a göçün simgesi haline gelen Haydarpaşa Garı, hizmete girişinin 100’üncü yılında AKP hükümetince kapatılmak isteniyor.
Divan, Bodrum’da 12 ay açık kalacak, şehir otelleriyle büyüyecekDivan, Ankara’da 19 odalı, küçük lüks butik otel kategorisinde bir otel açacak. Ekim 2009’da açılması planlanan otel, Ankara Çukurhan’da yapılacak.
Kastabala’ya sanatçılardan destekOsmaniye’de üzerine çimento fabrikası kurulacak Kastabala Antik Kenti’nin kurtarılması için demokratik kitle örgütleri ile aralarında Yaşar Kemal, Rutkay Aziz, Tarık Akan, Nur Süer’in de bulunduğu sanatçılar harekete geçti. Tarihi mirasın korunması için büyük bir imza kampanyası başlatılırken arkeolog Prof. Dr. Halet Çambel’e en büyük desteği Osmaniye Kastabala Platformu verdi. 23 çevre örgütünden oluşan Doğu Akdeniz Çevrecileri, kentteki 8 sivil toplum örgütü ve CHP’liler tarafından oluşturulan platformun başlattığı imza kampanyasına ilk imzayı Çukurova için “benim ülkem” diyen yazar Yaşar Kemal attı. Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarlar Odası, Çekül Vakfı, Arkeologlar Derneği, Doğayı Koruma Derneği, Tema Vakfı, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Sinema Sevenler Derneği (SSD), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Nâzım Hikmet Kültür Vakfı, Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN), Türkiye Biyologlar Derneği ve İstanbul Osmaniyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri de Kastabala Platformu’nu arayarak destek açıklamalarında bulundu.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Ali Tıraş
Göstermelik düzenlemeTürkiye’nin 8 bin 333 kilometrelik kıyı bandının turizme ayrılan alanlarında konuşlandırılan balık çiftliklerinin geri çekilmesi için verilen çabalara, AKP hükümeti sessiz kalıyor.
"Melen’deki sıkıntıyı zaten biliyorduk"İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un su sorununa çözüm olacağı iddiasıyla ekim ayında hizmete sokulan ve geçen hafta su seviyesi düştüğü için İstanbul’a su akışı kesilen Melen Çayı ilgili “Melen’de su sıkıntısı var ama biz bunu zaten biliyorduk” açıklamasında bulundu.
Deprem bölgesi ama zemin etüdü bile yokJeoloji mühendisleri, yaklaşık 260 bin konut ve turistik tesisin bulunduğu Bodrum’da, 1999 yılından önce yapılan binaların büyük bir bölümünün zemin etüt projesinin bulunmadığını açıkladı.
İzmirlilere musluk suyu kullanmayın uyarısıTahtalı Barajı’nın dibe vurmasıyla su kesintilerinin artması üzerine, haziran ayında arsenik oranı yüksekliği nedeniyle kapatılan Göksu ve Sarıkız kuyuları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alındı.
Barometre gibiyiz, konut kredisinde indirim yarışını yine biz başlatacağızKüresel dalgalanma ve siyasi belirsizlik sebebiyle yükselen konut faizleri tekrar inişe geçiyor. Bankalar siyasi risklerin ortadan kalkmasıyla birlikte konut faizlerini düşürmek için harekete geçti.
''İstanbul''un su sorunu, çevre planlarına girmeli''İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, İstanbul''un geçmişten bugüne su sorunu yaşayan bir şehir olduğu bilinmesine rağmen, bu konuda kalıcı çözümler hayata geçirilemediğini söyledi.
Tarihi Taşhan kazandıracakAmasya Valisi Celalettin Lekesiz, "Tarihi Taşhan 2010 yılı içerisinde tamamen inşaatı bitmiş, Amasya''nın yüzünü ağartan çok güzel bir eser olacak" dedi.
Tarihi medreseye onarımVakıflar Genel Müdürlüğü yetkilileri, Erzurum merkezde bulunan ve 13. yüzyılda yapılan Çifte Minareli Medrese''nin restorasyonu için çalışmaların başladığını bildirdi.
İzmir’de yatırımcıya verecek arsa kalmadıİTO Başkanı Ekrem Demirtaş, 1/25.000 ölçekli Nazım İmar Planı’nda, yeni sanayi bölgelerine ihtiyaç duyulmadığı anlayışıyla genişleme alanı gösterilmediğini, aradan 1 yıl geçmeden kentte sanayi arsası bulunamaz duruma gelindiğini öne sürdü.
Melen Çayı''ndan su gelmeye başladıDSİ, TEDAŞ ve İSKİ tarafından Melen Çayı''ndan İstanbul''a su sağlayan pompalarda 10 gündür devam eden bakım çalışmaları tamamlandı.
10 bin yıllık tarih yeniden canlanıyorDünyanın en eski yerleşim birimleri arasında gösterilen ve insanlık tarihinin birçok ilkini barındıran Aksaray Aşıklı Höyük’te 10 bin yıl öncesinin evleri tekrardan yapıldı.
''Hıfzıssıhha binaları diş hastanesi olsun''Poligon mahallesi muhtarı Şimşek, Sağlık Bakanlığı''na mektup yazarak yarım kalan ek binanın bu şekilde değerlendirilmesini istedi.
Dinim imanım taksit ama çevreciyim!Yeni trend çevreci olmak. Ulusalcı, liberal, dinci, askerci falan olmak önümüzdeki dönemde popüler olmaktan uzaklaşacak gibi gözüküyor.
Başkanlar Yazıyor: Çok çalışıp, birlikte üretiyoruzSarıyer Belediyesi olarak hizmetlerimizi insan ve çevre odaklı sürdürüyoruz. Bugün küresel bir sorun haline gelen çevre kirliliği ve ekolojik dengenin bozulması insan hayatını da olumsuz etkilemektedir.
Metro''yu seçimden önce bitiremeyiz''Üçyol-Üçkuyular inşaatının, Bayındır İnşaat''ın bırakıp kaçması yüzünden zamanında tamamlanamayacağı bildirildi.
”Rize''yi tersaneler bölgesi haline getirmek istiyoruz”Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rize''yi tersaneler bölgesi haline getirmek istediklerini söyledi. Erdoğan, "Teknik çalışmaların tamamlanmasının ardından yatırımcılarımızı Rize''de tersane kurmaları için teşvik edeceğiz" dedi.
Nükleerde süre uzatım talebi kabul edilmediNükleer ihalesinde dört firma son teklif verme süresinin uzatılmasını istedi. Tekliflerin 24 Eylül’de açılacağını, süre uzatımı olmayacağını söyleyen Enerji Bakanı Güler ise, ‘Kaybedecek zaman yok. Türkiye nükleer enerjiyle randevusunu hep geciktirdi’ dedi.
“İstanbul bizi olumlu yönde geliştirecek”Ziraat Bankası’nın İstanbul’a taşınması ile ilgili soruları cevaplayan Çağlar, taşınmanın çok boyutlu bir konu olduğunu, kendilerinden önce 80 yıllık bir geçmişi bulunan İş Bankası''nın İstanbul''a gidince örnek alınacak bir performans ve gelişim gösterdiğini kaydetti. Çağlar, “Dünya genelinde bizden 20-25 yıl ileriye gitmiş olan bankalar var. O bankaların iyi örneklerini alıp, İstanbul’da kurgulayacağımız yapıda bunları kendimize uygulamaya çalışacağız. Bütün bunlara bakıldığında İstanbul''a gitmek bankayı olumlu yönde geliştirecek. İstanbul''un finans merkezi yapılması çalışmaları yakında belki yoğun bir şekilde gündemimize gelecektir. O süreç içerisinde bizim de o finans merkezinin içerisinde olmamız gerekiyor” dedi.
Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
''Gediz Havzasını Temizleyin''İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, arsenik miktarının yüksek çıktığı Göksu ve Sarıkız kuyularının Gediz havzasından beslendiğini ancak havzasının sanayi kuruluşları tarafından kirletilmesinin önlenemediğini söyledi. Tahtalı Barajı’nda 75 günlük su kaldığı için halkın talebi üzerine arsenik miktarının yüksek çıktığı kuyuların da yeniden açıldığını belirten Kocaoğlu, “Çeşmelerinizden akan su kullanmanız içindir” dedi.
Türk müteahhitlerin Keşmir’deki başarısı17 Ağustos 1999 depreminden sonra “deprem bölgelerinde prefabrik konutlar üretmek” için kurulan Hoks Group en önemli projesini Keşmir’de gerçekleştirdi.
Deprem olursa, ne olur?Deprem sonrasında "zarar görmemiş" özellikle "yeni deprem yönetmeliğine" göre yapılmış binalar arasında arz-talep dengesi yeniden kurulacak.
Hırsız içeride iken kapı kilit tutmuyorBalıkesir’in Akçay ilçesinde gerçekleştirilen 5. Akçay İda Kültür ve Sanat Şenliği kapsamında gerçekleştirilen Kaz Dağları ve Maden Talanı konulu panelde Kazdağı’nda yapılmak istenen altın madenciliği tartışıldı.
Mavi bayraklı koyda aşırı kirlilik isyanıBodrum’da temizliğin simgesi olan mavi bayrak verilen Torba Koyu’nda deniz bir haftadır aşırı kirlendi. Koyda denize girilemezken tatilciler ve turizmciler tepki gösterdi, eylem yaptı.
Nükleerde iki ayak bir pabuçtaNükleer santral ihalesi için şartname alan 11 şirketten 6’sı bilgilendirme süreçlerine katılırken, bunların 4’ü, 24 Eylül’de yapılacak ihalenin, küresel dalga ortamında kredi bulma sorunu nedeniyle ertelenmesini istedi. Enerji Bakanlığı ise talebi kabul etmedi.
Troya sanılandan çok daha büyükTroya Kazı Ekibi Başkanı Ernst Pernicka, Troya’da kentin sanılandan çok daha büyük olduğunu ispat edecek çok yeni kalıntılar bulduklarını açıkladı.
Çocukken yüzdüğün derelere sahip çıkBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize ziyareti sırasında bölgede yapılmak istenen hidroelektrik santrallarına (HES) karşı çıkan çevrecilere yönelik açıklamalarına Rizeli çevre derneklerinden tepki geldi.
Topbaş sorumluyu biliyor ama işlem yapmıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Kâğıthane Deresi’nde önceki gün meydana gelen balık ölümlerine ilişkin yaptığı açıklamada çevredeki fabrikaların maliyetini düşürmek için arıtma tesislerini devre dışı bıraktığını itiraf etti. Topbaş, fabrikalar hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda açıklama yapmaktan kaçındı. Okmeydanı Cemal Kamacı Spor Kompleksi’nde bir törene katılan Topbaş, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kâğıthane Deresi’nde meydana gelen balık ölümlerine ilişkin bir soru üzerine Topbaş, “Maalesef halen gizli olarak arıtmalarını devre dışı bırakarak çalışan fabrikalar var” dedi. “Fabrikalar hakkında herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığının” sorulması üzerine Topbaş, incelemenin sürdüğünü söylemekle yetindi. Kâğıthane Deresi çevresinde yaşayan yurttaşlar da dereye boşaltılan atıklar nedeniyle zaman zaman balık ölümlerinin yaşandığını, yerel yönetimlere haber vermelerine karşın ilgilenilmediğini vurguladılar.
Tarih: 26 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Çevre ihlalleri Boğaz’a köprü olurErdoğan’ın çevreciliği bu, sıra şimdi daniskasında. Daniskanın ana başlıklarında. Aynı zamanda SİT alanı olan ve dünya koruma alanları arasında yer alan Pina Yarımadasında otel yapımına kim izin veriyor?
‘İzmir’e adil davranın’İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, yeni su kaynaklarının devreye alınması konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “İzmir’e daha adil davranma” çağrısı yaptı.
Türkiye, Enerjiyi OECD Ülkeleri Ortalamasına Göre 2 Kat, Japonya’ya Göre 4 Kat Daha Verimsiz TüketiyorBinalarda tüketilen enerji, toplam enerjinin dörtte birini oluşturuyor ve alınabilecek basit önlemlerle enerjiyi verimli kullanmak mümkün. Enerji tüketiminin bu şekilde devam etmesi durumunda 2020 yılında fosil yakıt rezervlerinin yarısının tükenmiş olacağı tahmin ediliyor.
Mimarlar Odası''ndan Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Hakkında AçıklamaTMMOB Mimarlar Odası, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri programına yönelik tartışmaların, giderek Mimarlar Odası’nı haksız ve mesnetsiz biçimde karalamaya yönelik bir kampanyaya dönüştüğünü belirterek, aşağıdaki açıklamayı yayınladı...
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.