Haberler

28 Şubat 2008, Perşembe

Geçici Mimarlığın ÜretkenliğiGeçici Mimarlığın ÜretkenliğiGeçici mimarlık, birçok başka şeyin yanında, hareketli, hafif ve düşük fiyatlı olarak algılanır. Mimarlık dendiğinde genel olarak anlaşılanın aksine, kalıcı olması beklenmez. Bu özelliği ile geçici mimarlık heyecan verici ifadeler kazanabilir. İngiltere’nin önde gelen popüler sanat merkezlerinden Serpentine Gallery, 2000 yılında ortaya çıkan Mimarlık Projesi ile mimarlara, bu potansiyeli yapı yaparak etüd etme imkanı tanıyor. Haberin Devamı
Bağışlar toplanırsa dağ tıraşlanacakBağışlar toplanırsa dağ tıraşlanacakÖnündeki dağ yüzünden Zonguldak Çaycuma Havaalanı''nda tek bir tarifeli sefer bile yapılamadı. Büyük uçakların sefer yapabilmesi için işadamlarının maddi desteğiyle havaalanı önündeki Bostancılar Dağı "küçültülecek"
ULI Tarafından Düzenlenen Toplantıda “Kentsel Dönüşüm Projeleri” Masaya YatırıldıULI Tarafından Düzenlenen Toplantıda “Kentsel Dönüşüm Projeleri” Masaya YatırıldıUrban Land Institute (ULI) tarafından düzenlenen “Dünden Yarına Gayrimenkul Söyleşileri” toplantılarının üçüncüsü, 27 Şubat 2008 tarihinde İstanbul Swissotel’de “Kentsel Dönüşümün Başarılı Örnekleri” başlığıyla gerçekleştirildi.
5 bin yıllık antik kente komşu termik santral kurulacak5 bin yıllık antik kente komşu termik santral kurulacakEnerji Bakanlığı, Muğla''nın Yatağan ilçesinde yer alan 5 bin yıllık Lagina antik kentinin yakınındaki arkeolojik SİT alanına termik santral kurulması için Kültür ve Turizm Bakanı''ndan görüş istedi.
Otoyol ve köprülerde 12 milyar dolarlık yarış mayısta başlayacakOtoyol ve köprülerde 12 milyar dolarlık yarış mayısta başlayacakKöprü ve otoyol işletmeciliğinin devri için mayıs ayında yapılması beklenenen özelleştirmenin yanı sıra, Gebze-İzmir güzergahına da onay çıkması yarışı hızlandırdı.
Eski İstanbul Helsinki’ye taşınıyorEski İstanbul Helsinki’ye taşınıyorEski İstanbul, Suna ve İnan Kıraç koleksiyonundan seçilen 35 fotoğraf ve panoramadan oluşan “İmparator Kent İstanbul / Geçmiş Zaman Sahnesinden İnsan ve Mekan Fotoğrafları” sergisiyle, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye taşınıyor.
Fatih''in Görünümü DeğişiyorFatih''in Görünümü DeğişiyorFatih''te yeni binaların cephelerinde yapılan Kentsel Tasarım Uygulamaları ile Vatan Caddesi''nde belediyeye ait üç yeni inşaatın dış cepheleri, Fatih''in görünümünü güzelleştiriyor.
Saraylarda bahar temizliğiSaraylarda bahar temizliğiDolmabahçe Sarayı başta olmak üzere İstanbul''daki bazı saraylar, önümüzdeki 6 ay süresince tepeden tırnağa temizlenecek.
Tarihi surların üzerindeki gecekondular yıkıldıTarihi surların üzerindeki gecekondular yıkıldıFatih Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte tarihi surlardaki Anemas Zindanlarının üstünde yer alan üç gecekonduyu yıktı.
Şirince’de tarihi evler yıkılıyorŞirince’de tarihi evler yıkılıyorİzmir’in tarihi Şirince Köyü, bugünlerde yeni imar planını sıkıntısını yaşıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı plana göre, bazı eski evler tamamen yıkılıp, aslına uygun olarak yeniden yapılacak. Bazı köylülerin arazileri de yol için ayrılacak.
RIBA Uluslararası Kitap Ödülleri’nde İlk Elemeyi Geçen Eserler AçıklandıRIBA Uluslararası Kitap Ödülleri’nde İlk Elemeyi Geçen Eserler AçıklandıRIBA (Royal Institute of British Architects) Uluslararası Kitap Ödülleri, her yıl, çeşitli mimarlık, inşaat ve tasarım konularında büyük ilgiyle karşılanan; çağdaş teori ve uygulamalara, güncel araştırmalara ve tarihsel analizlere ya da teknolojik ilerleme ve yeniliklere odaklanan en iyi ve son yazılı eserleri ödüllendiriyor.
300 okulda ’engelsiz eğitim’ için proje300 okulda ’engelsiz eğitim’ için projeTürkiye Omurilik Felçlileri Derneği, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte, engellilerin okullarda yaşadıkları problemleri ortadan kaldırabilmek için "Engelsiz Eğitim" adıyla bir proje başlattı.
Geçici Bir Mekanın KalıcılığıGeçici Bir Mekanın KalıcılığıHer zaman geçiciliği çağrıştıran konteynırlar bir süredir mimarların ve tasarımcıların fazlasıyla hayal güçlerine hitap ediyor. Taşıma ve kurma kolaylığından dolayı gezici ya da geçici sergiler için kullanılan konteynırlara her zaman bir güncel sanat etkinliğinde rastlamak mümkünken son birkaç yılda ise bir yapı elemanına dönüşmüş durumda. New Jersey’den Yeni Zelanda’ya yayılan bir coğrafyada konteynırlardan yapılan binalara rastlamak mümkün. Bir çeşit prefabrik bina olarak da sayılabilen bu binalar ilk akla geldiği gibi afet konutları, şantiye binaları ya da askeri binalardan farklı olarak konuttan, alışveriş merkezine kadar çeşitlilik gösteriyor. Konteynırların geçiciliğinin aksine hepsi kalıcı birer bina olarak inşa ediliyor.
Kartal''a Dev Bir Proje DahaKartal''a Dev Bir Proje DahaKartal Belediye Başkanı Arif Dağlar’ın KARTALİTE Projesi çerçevesinde sürdürdüğü fiziki yatırımların ardı arkası kesilmiyor.
Gerze''de buruk sevinçGerze''de buruk sevinçDanıştay''ın Karadeniz Sahil Yolu Güzelçay - Sinop projesiyle ilgili kararı Gerze''de sevinç yarattı. Ancak doğa dostu Belediye Başkanı Recai Kuruoğlu kararı göremedi
Tel Aviv - “Beyaz Kent”Tel Aviv - “Beyaz Kent”Tel Aviv’e neden “Beyaz Kent” dendiğini anlayabilmek için kentin mimarlık tarihine göz atmak gerekli. 19. yy boyunca antik kent Yafa’ya süren Yahudi göçünün aşırı nüfus artışına neden olması sonucu doğan yeni yerleşke ihtiyacı, bölge halen Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetindeyken 1909 yılında Tel Aviv’in kurulmasıyla sonuçlandı...
Marmaray İnşaatındaydıkMarmaray İnşaatındaydık23 Şubat 2008 Cumartesi sabahı Arkitera Mimarlık Merkezi olarak 6 kişilik bir ekip halinde inşaat sürecini yerinde inceleyebilmek için, Marmaray projesinin Salacak, Üsküdar Meydan ve Ayrılık Çeşmesi şantiyelerini ziyaret ettik. İlk durağımız olan Salacak sahilindeki Marmaray tüp tünel şantiyesinde, daha önceden görüştüğümüz, bize şantiye alanlarını ve tüp tünelleri gezdirecek olan DLH İnşaat Teknikeri Zekeriya Kapancı ve İş Güvenliği Mühendisi Kadir Er ile buluştuk. Tüplerin içine girmeden önce inşaatın hangi aşamada olduğunu sorduğumuz Er, şu ana kadar 5 tüpün batırıldığını ve geriye 6 tüp kaldığını açıkladı...
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Kadınlar Pazarı Gastronomi Meydanı OluyorFatih İtfaiye Caddesi üzerinde Bozdoğan kemerinin yanı başında bulunan ve gıdaların sağlıksız koşullarda satılması nedeniyle sık sık gündeme gelen Kadınlar Pazarı’nın orta bölümündeki dükkânlar kaldırıldı.
Meksika’daki “Non-Standard Geometry” Konferansı''na Türkiye’den Emre Arolat da Davet EdildiMatematik ve mimarlık, geçmişten bugüne hep yakın bir ilişki içinde oldu. Çok yönlü bu bağlantı, sadece mimarlığın matematikle ölçülendirilmesiyle sınırlı değil; bu iki disiplin aynı zamanda düzen ve estetik arayışını da özgün bakış açılarıyla paylaşıyor. Matematik doğada, mimarlık ise mekanda düzen ve estetiği hedefliyor.
Gelibolu Yarımadası maketiÇanakkale''nin Eceabat ilçesindeki ''''Tarihe Saygı Parkı'''' içinde yer alacak 1/1000 ölçekli Gelibolu Yarımadası maketi, ziyaretçilere bölgeyi bütünsel olarak görme ve inceleme olanağı sağlayacak.
İlk otoyol projesi araç garantisi onayı bekliyorUlaştırma Bakanlığının hazırladığı 6 yeni otoyol projesinden ilki olan ve Körfez''e bir köprü yapımını da kapsayan Gebze-İzmir güzergahında yapılacak otoyol projesi, yıllık araç geçişi konusunda Bakanlar Kurulu''ndan alınacak onayı bekliyor.
Altın biter, üzüm bitmezBuruk ayrılıyoruz Efemçukuru''ndan. Bu cennet cehenneme dönüşmemeli...
Yeşil alan kaybına soruşturma!Günün birinde ''kentin yeşil alanını azalttıkları'' gerekçesiyle kimi yerel yöneticiler hakkında soruşturma açılabileceğini söyleselerdi, bilmem siz inanır mıydınız ama, şahsen ben inanmakta güçlük çekerdim.
Büyükşehir''den Turizme "Can Suyu"İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni sezon öncesinde, turistik ilçe ve beldelerde 3 koldan seferberlik başlattı. Sahilleri temiz tutabilmek için arıtmalar ve kanal bağlantıları yapan, denize kirlilik taşıyan dereleri temizleyen ve yeni şebekelerle su sorununu büyük ölçüde çözümleyen Büyükşehir, kentin turizm hamlesinde önemli bir rol oynayacak.
43 yeni ilçe ekonomik nedenlerle kurulacakTürkiye genelinde 43 yeni ilçe kurulması ve 860 belediyenin kapatılmasını içeren yasa tasarısı tamamlandı. Tasarıya göre, tarihi Eminönü ilçesi tarihe karışırken, CHP kalesi olarak bilinen Kadıköy de bölünüyor.
Ayazağa''da ikinci teklifler cuma günüToplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ''nin Şişli Ayazağa''da bulunan turizm ve ticaret imarlı arsa için yaptığı ihalede verilen tekliflerle ilgili dosya incelemeleri sürüyor. Emlak Konut GYO''nun Ataşehir''deki merkezinde 14 Şubat 2008''de gerçekleştirilen ihalede, 9 teklif alınmıştı. En yüksek teklifi 450 milyon YTL ile Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum''un şirketi Limitless ve Alke İnşaat''tan oluşan ortak girişim grubu vermişti. İhalede 29 Şubat Cuma günü ikinci teklifler alınacak.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Referans
Su sarnıçları amacına uygun kullanılıyorMersin’in dağ köylerinde bazı vatandaşlar, Roma döneminden kalan su sarnıçlarını temizleyip onarımını yaparak bahçelerini sulama amaçlı kullanıyorlar.
GAP eylem planı haftaya hazırDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, GAP kalkınma ve rekabet stratejisinde ilk taslak metnin haftaya oluşacağını söyledi.
Cihangir hükümet konağı değil hastane istiyorAvcılar Cihangir’de 1996 yılında inşaatına başlanan hastane bir türlü bitirilmedi. Şimde de hastanenin hükümet konağı yapılması planlanıyor
Hekimler, nükleer santral istemiyorTürk Tabipleri Birliği ve çeşitli il tabip odalarının katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında, hekimler nükleer santrallere karşı çıktı. Türk Tabipleri Birliği ve çeşitli il tabip odalarının katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında, hekimler nükleer santrallere karşı çıktı. Dün İstanbul Tabip Odasında yapılan basın açıklamasına katılan hekimler Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının toplamının 200 katı radyasyonun atmosfere dağıldığının ve kaza sonrasında enkazın kapatılmasında çalışan on binlerce kişinin öldüğünün unutulmadığını söylediler. Çernobil’den yayılan radyasyona bağlı olarak 30 ile 60 bin kişinin kanserden öleceğinin hesaplandığını, Türk Tabipleri Birliği''nin geçen yıl yaptığı bir araştırmaya göre bu nükleer kazadan en ağır biçimde etkilenen Karadeniz Bölgesi''nde bulunan Hopa''da ölümlerin yüzde 47,9''unun kansere bağlı olduğunu bildiklerini kaydeden TTB Merkez Konsey üyesi Erkan Kapaklı; “AKP hükümeti tekrar Mersin-Akkuyu ve Sinop’u adres göstererek nükleer santral ihalesi açmaktadır. Yetmiş milyonun sağlığını hiçe sayarak, ülkemizi uluslar arası şirketlerin arka bahçesine çeviren, IMF/Dünya Bankası politikalarını bir bir yaşama geçiren AKP iktidarı böylece sağlıklı yaşama hakkımıza karşı ciddi bir tehdit oluşturan yeni bir karara daha imza atmaktadır” şeklinde konuştu. Kapaklı, ihale iptal edilene kadar başta Mersin ve Sinop olmak üzere, ülkemizde nükleer santral planları ortadan kaldırılıncaya dek, mücadele etmeyi sürdüreceklerini söyledi.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Evrensel
"Optimist olmak bir sorumluluktur"Mimarlığın siberâlemdeki gelişiminin öncüsü olarak kabul edilen mimar, kuramcı Marcos Novak, Garanti Galeri ile Platform''un düzenlediği yıl boyunca sürecek ''Disiplinlerötesi'' konferans dizisinin ilk konuğuydu.
Şişli Ayazağa için son gün yarınToplu Konut İdaresi (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş''nin Şişli Ayazağa''da bulunan turizm ve ticaret imarlı arsa için yaptığı ihalede verilen tekliflerle ilgili dosya incelemeleri sürüyor. Emlak Konut GYO''nun Ataşehir''deki merkezinde 14 Şubat 2008''de gerçekleştirilen ihalede, 9 teklif alınmıştı. En yüksek teklifi 450 milyon YTL ile Dubai Emiri Şeyh Muhammed Bin Raşid El Maktum''un şirketi Limitless ve Alke İnşaat''tan oluşan ortak girişim grubu vermişti. Limitless-Alke İnşaat Ortak Girişiminin Emlak Konuta önerdiği gelir 90 milyon YTL olurken, ihalede 276 milyon YTL teklif veren Ağaoğlu Şirketler Grubu''na bağlı Akdeniz İnşaat ise 104 milyon 880 bin YTL ile Emlak Konuta en yüksek şirket payı gelirini sunmuştu. Emlak Konuta önerilen en yüksek oran da yüzde 40 ile Torun Yapı-Torun Pazarlama Ortak Girişiminden gelmişti.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Bodrum’da iskele yıkımları başladıPlajların tamamen halka açılacağını söyleyen belediye Başkanı Ağan, “Artık şezlonglardan da ücret alınmayacak” dedi. Bodrum''da, turizm sezonu öncesi turistik tesislerin sahillere yaptıkları kaçak iskeleler ve beton dolgular yıkılmaya başlandı. Paşatarlası ve Kumbahçe plajında yeni düzenlemelerin yapılacağını belirten Belediye Başkanı CHP’li Mazlum Ağan “Sezon öncesinde gemi yanaşma iskelesinin de bulunduğu bölgede daha önceki yıllarda yapılan kaçak iskele ve beton dolguları kaldırarak plajları halka açıyoruz. Turistik tesisler sahilleri rant amaçlı kullanamayacağı gibi şezlonglardan da ücret alınmayacak. 1.5 kilometre uzunluğundaki sahil düzenlemesini bir ayda tamamlayacağız” dedi. Ağan, yaklaşık 500 bin YTL’ye malolacak ve bir ayda tamamlanacak projenin ardından yapımı süren uluslararası yolcu gemisi iskelesinin mart ayının ortalarına doğru faaliyete geçeceği açıkladı.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Vatan
Sinan’ın değerini hiç bilmiyoruzBinbir Gece’nin Sinan’ı değil efendim konumuz. Mimar Sinan’dan bahsediyorum. Mimarbaşı Koca Sinan’dan. Geçen hafta tv8 ekranındaki son Yaşamdan Dakikalar’da Hıncal Uluç açtı konuyu.
Yılda 16 milyon ton atık ürettilerTarihi eserlerin bulunduğu bölgelerde motorlu taşıtlardan çıkan egzoz gazı ve tekerleklerin titreşimi bile sorun yaratırken, Lagina Antik Kenti arazisine kurulmak istenen termik santrallar kül ve toz dağları yaratıyor. Türkiye İstatistik Kurumu''nun (TÜİK) istatistiklerine göre termik santrallar 2006 yılında 16 milyon ton atık oluşturdu. 2003-2006 arası çıkan atıkların yüzde 90''ı ise bertaraf edidi. Bunun yüzde 79''u kül dağı/kül barajına atıldı. Atık bileşimi içindeki en büyük payı, kül, cüruf, uçucu kül ve alçıtaşı oluşturdu.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Radikal
Medeniyet beşiği budurMersin''in dağ köylerinde bazı vatandaşlar, Roma döneminden kalan su sarnıçlarını temizleyip onararak bahçelerini sulama amaçlı kullanıyorlar. Tarsus Müze Müdürvekili Abdulbari Yıldız, bölgede pek çok tarihi eserin tahrip edildiğini ancak köylüler tarafından amacına uygun şekilde kullanılan sarnıçların korunduğunu söyledi. Kaklıktaşı Köyü''nde biri 25 diğeri 45 tonluk iki Roma sarnıcını temizleyen Ramazan Göbüt memnun: "Kışları yağmur ve kar suyu sarnıçları dolduruyor, yazın zeytin ağaçlarını suluyorum."
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Radikal
Eroğlu: Su konusuna herkes kafa yormalıdırÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Ürdün’ün başkenti Amman’da düzenlenen “5. Dünya Su Forumu Bölgesel Toplantısı”nın kapanışında yaptığı konuşmada; 19 ülkeden 150 uzmanın katılımıyla gerçekleşen toplantının gelecek için büyük bir adım olduğunu söyledi. Eroğlu, su probleminin sadece bazı kurumların kafa yoracağı bir konu olmadığını ifade ederek, “Su meselesi; bireyden kamuya, toplumdan bütün sektörlere ve nihai olarak da bütün ülkelerin ortak iş birliğini gerektiren bir konudur. Su kaynaklarının değerlendirilmesi için siyasal, finansal, teknik ve kapasite sınırlamalarının kaldırılmasına ihtiyaç var” dedi.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Türkiye
Yatağan''a katmerli santral şoku!''Yatağan''a yeni termik santral için hazırlık var'' iddiası doğru çıktı. Santral için düşünülen yer ise antik kent arazisi... Yıllardır termik santral külüne karşı mücadele eden Yatağanlıların dertleri birdi, iki oluyor.
Metroport Alışveriş Merkezi yarın açılıyorMutlu İnşaat, Evren İnşaat, Gül İnşaat, Keleşoğlu Group ve AOG Konsorsiyumu''nın Bahçelievler''de inşa ettiği Metroport Alışveriş Merkezi, yarın açılıyor. 30 bin metrekarelik alanda birçok ünlü markayı biraraya getirmeyi hedefleyen Metroport Alışveriş Merkezi''nde çocuk ve gençler için bir eğlence merkezi de bulunuyor. Bahçelievler E5 karayolu üzerinde yer alan merkezin metro durağına olan direkt bağlantısı ulaşım rahatlığı sağlıyor.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Milliyet
Alışveriş merkezi için müşteri sayımıBursa''daki Kent Meydanı Alışveriş Merkezi Genel Müdürü Tuzcuoğlu, ''potansiyeli ölçmek için'' merkezin önünden geçenleri tek tek saydırdı
10 milyar $''lık gayrimenkulü yabancılar 5 yılda satın aldı2003-2007 tarihlerini kapsayan 5 yıllık dönemde Türkiye''den gayrimenkul alan yabancılar 10 milyar 56 milyon dolarlık gelir bıraktı. Yabancılar en çok İstanbul ve Antalya''yı tercih etti.
İzmir’in fay haritası fotoğrafı netleşiyorTÜBİTAK’ın “İzmir fayının jeofizik, jeolojik, sismolojik, arkeolojik ve tarihsel veriler yardımıyla incelenmesi ve yorumlanması” projesine ilişkin çalışmalarının tamamlanma aşamasına geldiği öğrenildi.
''Konut satın alırken yalıtımı da sorgulayın''Yalıtımla ısıdan yüzde 50 tasarruf edilebileceğini ortaya koyan İZODER, ''Yalıtım Yatırımdır'' kampanyasında bilinçlendirme çalışmaları yapıyor.
Gayrimenkulde seçici olma zamanıDüşük maliyetli krediler gibi maliyet düşürücü arz yönlü araçlar kullanılmalı özel sektörkamu işbirliği yapılmalıdır.
Evde parti zamanı!Ev sahipleri, konutlarını parti yapılması için kiralamaya başlayınca yeni bir gelir kapısı doğdu. Ev partileri için gençler Taksim''i, şirketler ise bahçeli villaları seçiyor.
Bebek üzerine, bir kez dahaPazartesi günü Bebek’in yaşanmaz bir semt olduğuna ilişkin yazıma olağanüstü okur tepkileri geldi. Meğerse Bebekliler çok doluymuş, çok dertlilermiş.
Durdurma kararına rağmen Carrefoursa inşaatı devam ediyorBahçelievler''de 70. Yıl Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi binasına zarar verdiği gerekçesiyle mahkemeden durdurma kararı alınmasına rağmen, Şirinevler Carrefoursa alışveriş merkezinin inşaat çalışmaları hızla devam ediyor.
Dünya nüfusu kentlere taşınıyorBirleşmiş Milletler (BM) Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesi, bu yılın sonunda kentlerde yaşayanların oranının dünya nüfusunun yarısına ulaşacağı tahmininde bulundu.
Cumhuriyet Caddesi''nin çehresi değişiyorBursa''nın merkezinde yer alan Cumhuriyet Caddesi''nin 30 yıldır biriken altyapı sorunları, verilen süre içinde bitirilirken, yolun kaldırım, tretuvar ve ışıklandırma çalışmalarına da başlandı.
Antik kente termik santral sorusuna iki ayrı cevapEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Muğla’nın Yatağan İlçesi’nde, 5 bin yıllık Lagina antik kentinin yakınına, arkeolojik SİT alanı içine termik santral kurulması için, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan görüş istedi.
Asya''dan Balkanlar''a mimarlıkBalkanlar, Karadeniz, Doğu Akdeniz, Kafkasya, Ortadoğu ve Asya''dan mimarlar İstanbul''daydılar
Yasadışı inşaat sonunda durduKültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Tuzla Ayazma''daki içinde yüzyıllık tescilli çınar ağaçlarının bulunduğu alana yapılan sosyal tesis inşaatını, "ağaçlara zarar verildiği gerekçesiyle" durdurma, yasaya aykırı davrananlar hakkında da yasal işlem yapma kararı aldı. Tuzla Belediyesi alınan karar üzerine inşaatı mühürledi. Sit alanı ve plansız koruma içinde yer alan Tuzla Ayazma''da geçen aylarda "Sosyal Tesis" yapılması amacıyla başlatılan ve çevre halkının yoğun tepkilerine neden olan inşaat ile ilgili çabalar olumlu sonuç verdi. 22/02/2008 tarihinde bölgeyi gezen Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 5 No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, yapılan inceleme sonrasında inşaatı durdunma kararı aldı. Kurul, 10.10.2007 günü 836 sayılı kararında "...parselde yapılacak uygulamanın her aşamasında ağaçlara zarar vermemek koşulu ile yapılan teklif projelerinin 2863 sayılı yasa açısından sakınca bulunmadığı..." denildiğini buna karşın ağaçlara zarar verildiği belirtti. Raporda, kurula bilgi ve belge iletilmeden binaların yerlerinin değiştirildiğinin anlaşıldığı ifade edilerek alandaki inşai faaliyetlerin durdurulmasına; 2863 sayılı yasaya aykırı işlemler hususunda ilgililer hakkında yasal işlem yapılmasına karar verildi.
Tarih: 28 Şubat 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Sibel Bahçetepe
Türkiye''de 2008''de 13 OSB tamamlanacakTürkiye''de, 2008 yılında 13 organize sanayi bölgesi (OSB) tamamlanacak. Üç bölge de etüt için irdelenecek. Ülke genelinde 2012 yılına kadar 78 tane sanayi bölgesi kurulacak. Bu bölgelerden 5''i besi ve hayvancılık alanında olacak.
Esnaf ve tüccar sıkıntıdaEskişehir''de geçen yıl peş peşe açılan büyük alışveriş merkezleri kentte yıllarca ticaret yapan işyerlerinin tasfiyesine neden olurken TOKİ konutları da inşaat sektörüne olumsuz etki yarattı.
İstanbul''a 2 dev kongre merkezi yolda, yerleri sır gibi saklanıyorİstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul''a yapmayı planladıkları 15-20 bin kişilik kapasiteli 2 yeni kongre merkezinin yerlerini ''Arsa fiyatlarında spekülasyon olur'' diye söylemedi.
CNR yeni arazisinde temel atıyor, ilk fuar yıl sonundaCNR Holding, iki yıl önce İstanbul Atatürk Havalimanı Serbest Bölgesi''nde (İAHL) metrekaresini 5 dolardan kiraladığı 80 dönüm arazisinde temel atma işlemini mart ayında yapmayı planlıyor.
Türkiye''nin İkinci Ulusal Emisyon Envanteri YayımlandıTürkiye’nin karbondioksit ve diğer sera gazı emisyonları ile ilgili rakamları içeren 1990 - 2005 Ulusal Envanter Raporu, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından epey gecikmeyle yayımlandı ve hiç de parlak sonuçlar ifade etmiyor.
Türkiye''nin en büyük bilim merkezi Seka Park''a kurulacakKoceli Büyükşehir Belediyesi''ne devredildikten sonra park haline getirilen Seka''nın arazisinde Türkiye''nin en büyük bilim merkezi inşa ediliyor.
Belkahve Türkiye''ye Örnek Olacakİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Belkahve’deki maden ocakları bölgesini rehabilite ederek oluşturacağı “yeşil vadi” projesi, arazinin olumsuz koşulları nedeniyle “Türkiye’de bir ilk” olacak.
Yalıtımlı bina yüzde 50 tasarruf sağlıyorTürkiye''nin uygulamayla ısıda yılda 7 milyar dolar kara geçebileceğini belirten Ürkmez, su yalıtımının da zorunlu hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Philips, Türkiye''de büyüyecekMerkezi Hollanda''da bulunan ve Türkiye dahil 60''dan fazla ülkede faaliyette bulunan Philips, Türkiye''de satınalmalarla büyümeyi hedefliyor.
Larapark''a tahsis kapısını açan tasarı Bakanlar Kurulu''na gittiTurizm Bakanı Günay, Anayasa Mahkemesi tarafından durdurulan tahsislere yönelik yeni bir düzenleme yapıldığını bildirerek, "Tasarı Bakanlar Kurulu''nda imzaya açıldı" dedi.
Yeşil alanlara kanalizasyon suyuBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Ankara''nın atık suyunu arıttıktan sonra sulamada kullanacağız. Biz bu suyu yeni yapacağımız alt yapı ile yeşil alanları sulamada kullanacağız" dedi. Kızılırmak suyunun Ankara''da getirilmesi işini daha önce açıkladıkları zamanda bitiremediklerini, 2 ay bir gecikmenin olduğunu kaydeden Gökçek, "Ama şunu da ifade edeyim, 10 yılda yapılacak bir projeyi biz 10 ayda tamamladık. Üç ayrı hatta, her biri 125 kilometre olmak üzere 375 kilometre boru hattı döşedik. 10 depo, 5 tane pompa istasyonu yapıldı. 230 kilometrelik elektrik hattı döşendi. Bizim getirdiğimiz suyun içilemez olduğunu söyleyenler, bakalım, Avrupalının içtiği su konusunda ne diyecekler?" diye konuştu.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
İstanbul''da kira fiyatlarıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı''nın (TOKİ) ülke genelinde yaptığı binlerce konut nedeniyle kira fiyatları durgunlaştı.
Tarım arazisine kaçak santralAntalya’da doğalgazdan elektrik santralı kurmak için uzun bir arayıştan sonra Kovanlık Köyü ile Selimiye Köyü arasında 80 dönüm nar bahçesi ile 50 dönüm kadar ekin tarlası satın alan Aksa Enerji, inşaata başlamak için ilgili kurumlara müracaat etti.
Kent YazılarıTMMOB ve bağlı meslek odalarında yaşanan gelişmeler, odalarımızın gerçekleştirdiği mücadele, yaşadıkları zorluklar, meslek alanlarındaki gelişmeler, geçmişten bugüne Kent Yazıları’nın sürekli gündeminde olmuştur.
Otobüsçüler arazi mağduru olduCevizlibağ''da İETT ve halk otobüslerinin toplanma merkezi arazisinin KİPTAŞ''a verilmesi otobüs şoförlerini mağdur etti. Özel Halk Otobüsü şirketlerinden Özulaş''ın başkanı Göksel Ovacık, bir aydır mağdur olduklarına dikkat çekerek "Durağımız KİPTAŞ''a verilince duraksız kaldık" dedi.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Çağdaş Çetindemir
Amerika kıtasının en eski mimari yapısıPeru''da yapılan kazılarda 5 bin 500 yıl önce inşa edilen bir meydan bulundu. Başkent Lima''nın 370 km. kuzeyindeki Sechin Bajo harabelerinde çalışan Perulu ve Alman arkeologların, başka bir yapının kalıntıları altında buldukları meydan, Amerika kıtasında şimdiye kadar keşfedilen en eski mimari yapı. Kazı ekibinin başında bulunan Peru Ulusal Kültür Enstitüsü''nden Cesar Perez, "Bu çok etkileyici bir keşif ve ülke tarihinin yeniden yazılmasına yol açabilir" diye konuştu. Son keşiften önce, Peru''daki yaklaşık 5 bin yıllık antik Caral Kalesi, batı yarımküredeki en eski arkeolojik yapı kabul ediliyordu. Sechin Bajo''dan birkaç saat uzaklıktaki Caral Kalesi, Mezopotamya, Mısır, Çin, Hindistan ve Meksika''yla birlikte insanların yaklaşık 5 bin yıl önce yaşamaya başladığı dünyadaki altı yerden biri sayılıyor.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Radikal
Ören''de hayalet limanBurhaniye ilçesinin Ören sahilinde deniz suyu 10 metre kadar çekilince 2 bin 500 yıllık ''Adramytteion Antik Limanı''nın kalıntıları gün ışığına çıktı. Çekilen sular nedeniyle sahilin ilerisinde adacıklar da oluşunca meraklılar sahile akın etti. 48 yaşındaki emekli Faruk Genç "Sahilde tarihi izlemenin keyfini yaşıyorum. Ören''in her yanı tarih dolu" dedi.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Radikal
Indesit’ten yatırıma devamIndesit Company Yönetim Kurulu, 2007 yılının dördüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. Indesit Company CEO’su Marco Milani, 2007’de şirketin satışlarda yüzde 5.8’lik bir artış sağladığını, net kârın da 105 milyon euro olduğunu ifade etti.
3. köprü projesi martta DPT''deİstanbul Boğazı''na yeni bir köprü yapımını da içeren otoyol projesinin fizibilitesi, gelecek ay Devlet Planlama Teşkilatı''na (DPT) gönderilecek. Ulaştırma Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, projenin özellikle Boğaz''a yapılacak 3. köprü ayağı büyük önem taşıyor. Ulaştırma Bakanlığı, güzergâhı buna göre hayata geçirecek. Güzergâh, Anadolu yakasında Akyazı ile Avrupa yakasında Kınalı kavşağı hattında olacak. Güzergâhın İzmit sınırları içindeki bölümü ile İstanbul''un batı yakasında Hadımköy ile Kınalı arasındaki bölümü netleştirildi ancak Çatalca ile Gebze arasındaki kesimindeki güzergâha, 3. köprünün noktasal olarak yerinin belirlenmesiyle son şekli verilecek. Bakanlık, projeyi bu yıl ihaleye çıkarmayı hedefliyor.
Tarih: 27 Şubat 2008 Kaynak: Milliyet
Piri Reis, Körfez’de 1668 depreminin izini sürüyorTÜBİTAK’ın İzmir fayının fotoğrafını çekmek için 2004 yılında karadan yürütülen çalışmalar 20 Şubat 2008’den itibaren Koca Piri Reis Gemisi kanalıyla denizden yürütülüyor.
Samsun''un kalbine darbeTarihi Sigara Fabrikası ile Cumhuriyet Meydanı''na, kentin belleğini yok edecek rant binaları tasarlandı
Takvim
<<Şubat 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.