Haberler

28 Mart 2011, Pazartesi

İktidar ve Muhalefet Aynı Masada "Kentlerin Geleceğini" Tartışacakİktidar ve Muhalefet Aynı Masada "Kentlerin Geleceğini" TartışacakArkitera Mimarlık Merkezi tarafından Ağaoğlu Şirketler Grubu ile Rönesans İnşaat''ın ana sponsorluğu ile gerçekleştirilecek ArkiPARC 2011''de, gelişen kentlerde yatırım fırsatlarını değerlendirmek amacıyla, gelişen kentlerin belediye başkanlarının katılımıyla "Gelişmekte Olan Kentler" oturumu gerçekleştirilecek. İktidar ve Muhalefet aynı masada "kentlerin geleceğini" tartışacak. "Gelişen Kentler" kategorisinde yer alan Eskişehir, Bursa, Kayseri, Konya, Gaziantep, Denizli, Samsun, Mersin, Adana ve Kocaeli kentlerinin gayrimenkul alanındaki yatırım potansiyeli, yeni vizyonları, kentsel dönüşüm projelerindeki fırsatlar ve çözüm önerileri, ArkiPARC 2011''de masaya yatırılacak. Haberin Devamı
Verimlilik Artıkça Enerji Tüketimi de ArtıyorVerimlilik Artıkça Enerji Tüketimi de ArtıyorEnerji verimliliği standartlarını yükseltmek, küresel ısınmayla mücadelenin en kolay yollarından biri olarak lanse ediliyor. Ama bazı iktisatçılara göre bu süreç daha fazla emisyona neden olabilir. Burada enerji geri tepmesi olarak tanımlanan kavram etkili oluyor. Daha verimli olan arabaların daha az yakıt tükettiği konusunda bir kuşku yok. Ama benzin masrafının az olması araba kullanmaya teşvik ediyor.
''Denizdeki yol'' yok oluyor!''Denizdeki yol'' yok oluyor!Marmaris''in Orhaniye köyündeki Kızkumu Plajı''ndan denize doğru uzanan kumdan yolun dağılmaya başlaması üzerine ÖÇKK harekete geçti.
İstanbul Shopping Fest''in bilgilendirme toplantısı yapıldıİstanbul Shopping Fest''in bilgilendirme toplantısı yapıldıİstanbul Shopping Fest''in bilgilendirme toplantısında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "İstanbul''da düşündüğümüz hedeflere ulaşma açısından "İstanbul Shopping Fest"in çok daha farklı noktalara gelmesi, herkesin kazancına olacak bir durumdur" dedi.
TOKİ''den takipçilerine SMS hizmetiTOKİ''den takipçilerine SMS hizmetiTOKİ, kurduğu kısa mesaj hattı ile abonelere kişiye özel hizmet verecek.
''AKM değil, AKP yıkılsın'' ''AKM değil, AKP yıkılsın'' Aralarında ünlü isimlerin de olduğu bir grup, Dünya Tiyatrıolar Günü''nfr Muammer Karaca Tiyatrosu''nun yıkılmak istendiğini öne sürerek eylem yaptı.
Tavşan adası, ilk misyonerlere mezar olmuşTavşan adası, ilk misyonerlere mezar olmuşMuğla''nın Bodrum İlçesi''nde, Gümüşlük''ten yürüyerek geçilen dünyaca ünlü Tavşan Adası''ndaki kazılarda kilise kalıntıları arasındaki mezarlarda bulunarak gün ışığına çıkarılan ve Bodrum Sualtı Müzesi''nde koruma altına alınan kafatasları üzerine çakılan çivilerin sırrı anlaşıldı.
Binalara ses yalıtım zorunluluğu geliyor Binalara ses yalıtım zorunluluğu geliyor Bakan Eroğlu: Ev alınırken depreme dayanıklılık ve ses izolasyonunun yanında ısı yalıtımına da dikkat edilmeli
"3. santral Ege''ye kurulacak demedim""3. santral Ege''ye kurulacak demedim"Hükümetin Mersin Akkuyu ve Sinop''tan sonra kurmayı planladığı üçüncü nükleer santralın yeri tartışma konusu oldu. Bakan Günay, "Şu anda tespit edilmiş bir yer ya da bölge yok. Bu konuda kararı bilim verecek" dedi.
Denetimsiz inşa edilen binalara ruhsat verilmeyecekDenetimsiz inşa edilen binalara ruhsat verilmeyecekİnşaat Mühendisi Dr. Fatih Hattatoğlu, 1 Ocak itibariyle yürürlüğe giren kanun ile 200 metrekare ve üzeri inşaatların mühendis denetiminde yapılacağını söyleyerek, artık isteyen herkesin aklına estiği gibi inşaat yaptıramayacağını vurguladı.
Erdoğan, ‘risk''i köprü ve otomobille savundu, nükleer santral hedefini 4''e çıkardıErdoğan, ‘risk''i köprü ve otomobille savundu, nükleer santral hedefini 4''e çıkardıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kahramanmaraş''ta Hacınınoğlu Hidroelektrik Santralı''nı açarken, "Riski var diye araba kullanmaktan vazgeçiyor muyuz? Halatları depremde kopar diye Boğaz Köprüsü''nden geçmemezlik yapıyor muyuz? Nükleer santraldan da vazgeçmek yok. 2023''e kadar 4 nükleer santral yapılmasını planlıyoruz" dedi.
Üsküdar''da, 140 yıllık ahşap evler restore ediliyorÜsküdar''da, 140 yıllık ahşap evler restore ediliyorİstanbul''dan asırlar önce fethedilen Üsküdar''ın tarihî dokusu yeniden canlandırılıyor. Semtin silüetini oluşturan asırlık ahşap yapılar aslına uygun olarak restore ediliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koruma Uygulama ve Denetim Müdürlüğü ile Üsküdar Belediyesi''nin birlikte yürüttüğü çalışmayla Cemil Meriç Sokak''taki 12 ahşap ev onarılıyor.
Radyasyon seviyesi normalin 10 milyon kat üzerindeRadyasyon seviyesi normalin 10 milyon kat üzerindeJaponya, 11 Mart''ta meydana gelen 9 şiddetindeki depremin zararları ve nükleer reaktörlerde gerçekleşen arızaların yarattığı sorunlarla uğraşmaya devam ediyor.
Nükleer belirsizlik toparlanmaya yükNükleer belirsizlik toparlanmaya yükIMF, nükleer belirsizliğin ekonomik toparlanmayı etkileyeceğini ancak Japon ekonomisinin zararın maliyetini karşılamakta güçlü olduğunu belirtti.
Demirören AVM''nin Aydınlatması Nova''danDemirören AVM''nin Aydınlatması Nova''danİstiklal Caddesi''nde açılan Demirören AVM''nin aydınlatması Nova Aydınlatma tarafından yapıldı. Tamamı LED aydınlatma ile yapılan merkezde amaç elektrik tüketimini düşürmek oldu. Bu sayede elektrik tüketiminden de %62 değerinde tasarruf sağlandı.
Niğde''nin siyah-beyaz fotoğraflarıNiğde''nin siyah-beyaz fotoğraflarıNiğde Belediyesi, Niğde''yi siyah-beyaz fotoğraflarla anlatan nostaljik bir albüm yayınladı.
Ünye Limanı büyütülüyorÜnye Limanı büyütülüyorBelediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, "Ünye Limanı Ünye''nin İç Anadolu''ya açılan kapısıdır. Ünye Limanı ve ekonomisinin büyümesi adına büyük mücadeleler veriyoruz" dedi.
Bursa''nın tarihine led ışığıBursa''nın tarihine led ışığıBursa''nın simgesi olan birçok tarihi mekan, Philips tarafından Paris''in simgesi Eyfel Kulesi''ndeki gibi led sistemiyle aydınlatıldı.
Sultanahmet Camisi ''Dünyanın Kutsal 10 Yeri'' listesindeSultanahmet Camisi ''Dünyanın Kutsal 10 Yeri'' listesindeSultan Ahmet Camisi İtalyan La Stampa Gazetesi''nin hazırladığı ''Dünyanın Kutsal On Yeri'' listesinde, ışıldayan mimarisiyle birinci sırada yer aldı.
Doğan Kuban''a Onursal Doktora Ünvanı VerildiDoğan Kuban''a Onursal Doktora Ünvanı Verildiİstanbul Kültür Üniversitesi tarafından Prof. Dogan Kuban''a 9 Mart 2011 tarihinde "Onusal Doktora" ünvani verildi.
Yorgun ama güzel ülke: Küba Yorgun ama güzel ülke: Küba Küba''nın kalbi Latin müziği ve salsa ile atıyor. Hayat sütliman. Rom ve puro hiç eksik olmuyor. Doğa, deniz harika... İnsan başka ne ister?
Nükleer tahliye hazırlığıNükleer tahliye hazırlığıNükleer tehdidin tehlikeli boyutlara ulaştığı Japonya''da hükümet, Fukushima Nükleer Santrali''nin yakınında oturan vatandaşlardan bölgeyi gönüllü olarak tahliye etmelerini istedi. Deniz suyunda radyasyon seviyesi önceki haftaya göre 8 kat artarken, yetkililer radyasyonun 8 gün sonra etkisini yitireceğini açıkladı. Nükleer santralin soğutulması için de tatlı su kullanılmaya başlandı.
İş Bankası ışıklarını bir saat süreyle kapattıİş Bankası ışıklarını bir saat süreyle kapattıTürkiye İş Bankası, küresel iklim değişikliğine dikkat çekmek için WWF önderliğinde tüm dünyada gerçekleştirilen Dünya Saati (Earth Hour) hareketine bu yıl da destek verdi.
Bakanlık ''İnönü'' projesine karşı!Bakanlık ''İnönü'' projesine karşı!50 bin metrekarelik bir alanı kapsayan İnönü Stadı''nın yeni planında; kompleksin genişletilmesi, içine butik otel, otopark ve AVM yapılması var.
Akfen İDO''ya üç ortakla talipAkfen İDO''ya üç ortakla talipAkfen Holding; Tepe İnşaat, Souter Investments ve Sera ile ortaklık sözleşmesi imzaladı.
Belediye ne hukuk dinliyor ne şehircilik Belediye ne hukuk dinliyor ne şehircilik TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Başkanı Turhan Tuncer KİPTAŞ''ın Tepecik''e bağlı Türkoba''da tarım arazisi üzerinde yapılan yasadışı konut projesini mahkemenin iptal ettiğini belirterek, buna karşın belediyenin konutları halen sattığını vurguladı.
Hayalet şehirlerHayalet şehirlerTürkiye''nin demografik özelliklerinin göç sorunu yüzünden her 5 senede bir değiştiğini ve göçün şehirlerimizin sosyo-ekonomik yapılarında da bozulmalara sebebiyet verdiğini belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Göç, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu ekonomisini bitirirken, büyük şehirlerin de sorunlarını arttırmaktadır" dedi.
Çorba Dağıtmak Üst Geçidin Kullanımını Artırmak için Çözüm DeğilÇorba Dağıtmak Üst Geçidin Kullanımını Artırmak için Çözüm DeğilKonya''daki Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat kampüsünün girişinde yer alan ve ölümlü kazalar sonrasında yapılmış olan üst geçidin, öğrenciler tarafından kullanılmadığı ve kullanımın artırılması için üst geçitte çorba dağıtımı yapıldığı şeklinde haberler geçtiğimiz hafta basında yer almıştı. Selçuk Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği öğrencisi Canberk Alevli, üst geçidin sorunlarını bizimle paylaştı:
Shopping Fest oldu Galataport da olacakShopping Fest oldu Galataport da olacakShopping Fest''in resmi açılışına katılan Başbakan Erdoğan, artık marka haline gelen İstanbul''da Galataport ve Haydarpaşaport''un da hayata geçirileceğini söyledi
"Fukuşima uyarıyor: Tüm nükleer santralleri kapatın" "Fukuşima uyarıyor: Tüm nükleer santralleri kapatın" Alman halkı, nükleer santrallerin ''hemen'' kapatılması için yürüdü.
Eski lastikler çöp değilEski lastikler çöp değilÖmrünü tamamlamış lastikler, lastik üretici ve ithalatçılarının kurduğu LASDER tarafından, ''''Atık Yönetimi Planı'''' kapsamında geri kazanım amacıyla Türkiye çapında toplanmaya başlayanacak.
Tarihi mekanda kutlamaTarihi mekanda kutlamaKültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü ile Türk Kütüphaneciler Derneği işbirliğiyle düzenlenen "47. Kütüphane Haftası", "Antik Çağdan Günümüze Kütüphaneler" ana temasıyla, 28 Mart- 3 Nisan 2011 tarihleri arasında kutlanacak.
''Dünyayı neden kurtarmadık?''''Dünyayı neden kurtarmadık?''Dünyanın Durumu 2010 Direktörü Erik Assodourian: Neden elimizde fırsat varken kendimizi kurtarmadık? Aptallığımızdan mı? Yoksa kurtarılmaya değmediğimizi içten içe biliyor muyduk?
İzmir''in ''deprem röntgeni'' çekildiİzmir''in ''deprem röntgeni'' çekildiMuhtemel bir depreme karşı İzmir''in nasıl tepki vereceği, hangi bölgelerin kaç şiddetindeki depremden ne kadar etkileneceği belirlendi.
Dünyanın en çılgın otelleriDünyanın en çılgın otelleriSeyahat düşkünlerinin beklentilerinin artması ve farklı arayışlara girmeleri otelcileri çılgın fikirlere yönetti. Benzerlerinden çok farklı çılgın oteller, lüks otellerin önüne geçmeye başladı bile
Roberto Carlos, evini Türk taşlarıyla dekore edecekRoberto Carlos, evini Türk taşlarıyla dekore edecekÜnlü futbolcu Roberto Carlos, Brezilya''da yaptıracağı yeni evini Türk taşlarıyla dekore etme kararı aldı.
Camili Vadisi''ndeki HES''e durdurmaCamili Vadisi''ndeki HES''e durdurmaUNESCO''dan sertifikalı Camili Vadisi''ne HES kurulması, "zaruret yok" gerekçesiyle mahkeme tarafından durduruldu.
Ermenistan saatli bomba gibiErmenistan saatli bomba gibiTürkiye sınırına 16 km. uzaklıktaki Ermenistan Metsamor Nükleer Reaktörü saatli bomba gibi. Büyük depremde hasar gören daha sonra onarılarak devreye alınan reaktörde meydana gelebilecek kazaya karşı Türkiye''nin aldığı hiçbir önlem yok. Yıllardır bu konuda yetkilileri uyaran bilim insanları Japonya''daki kazadan yola çıkarak Türkiye''nin dikkatini bu tehlikeye çekmeye çalışıyor.
AB, nükleeri sorguluyorAB, nükleeri sorguluyorAvrupa Birliği, Japonya''da meydana gelen nükleer felaketin ardından öngörülemeyen risklere karşı nükleer reaktörlerin güvenlik standardını yükseltmek üzere ortak kriterler belirlemek için harekete geçti.
Binalara yeşil kalkanBinalara yeşil kalkanKanyon AVM ve Beşiktaş''taki Four Seasons''da da örneklerini gördüğümüz yeşil çatılar, yalıtım sağlarken havayı da temizliyor.
Eski ayakkabı ve eldiveni saksı yaptıEski ayakkabı ve eldiveni saksı yaptıGaziemir Belediyesi en güzel bahçe ve balkon yarışması düzenliyor. İlçenin merak uyandıran bahçesine sahip Gül Bayrıdost da eski ayakkabı, çizme ve eldivenlerden yaptığı saksılarla dikkat çekiyor.
Trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 91 arttıTrafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı yüzde 91 arttıTrafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı Ocak ayında 82 bin 503''ten 157 bin 531''e yükseldi.
Müzelere ''Shopping Fest'' ayarıMüzelere ''Shopping Fest'' ayarıİstanbul Shopping Fest kapsamında, kentteki müzelerin kapanış saati 19:00''a alındı.
Seferehisar''ın nüfusu "sakin şehir"le arttıSeferehisar''ın nüfusu "sakin şehir"le arttıTürkiye''nin ilk sakin şehri (cittaslow) olarak adından söz ettiren Seferihisar, 2010 yılındaki yüksek göç oranıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Balıkçılık ve tarıma dayalı ekonomisi ile mütevazı bir Ege ilçesi olan Seferihisar, 1980''li yıllarda başlayan ikinci konut hamlesinden sonra şimdi de göçün etkisi altına girdi.
Onlar artık sahil şeridi değilOnlar artık sahil şeridi değilSuni ve baraj gölleri bu kapsamdan çıkarıldı.
RIBA''nın Araştırmasına Göre Mimarlar İş Yoğunluğu Konusunda Daha İyimserRIBA''nın Araştırmasına Göre Mimarlar İş Yoğunluğu Konusunda Daha İyimserRIBA''nın Gelecekteki Trendler anketinin en son sonuçlarına göre, ofislerin gelecekteki çalışma konusundaki umutları güven içinde artıyor.
Mies van der Rohe Ödülü 2011 için 6 Finalist BelirlendiMies van der Rohe Ödülü 2011 için 6 Finalist BelirlendiAvrupa Komisyonu ve Mies van der Rohe Vakfı, Avrupa Birliği Modern Mimarlık Ödülü olan Mies van der Rohe Ödülü için 33 ülkeden katılan 343 eser arasından 6 finalisti belirledi. Ödül töreni 20 Haziran 2011 tarihinde Barselona''daki Mies van der Rohe Pavyonu''nda düzenlenecek.
Kartallar Yeni Yuvalarına Kavuşabilecek mi?Kartallar Yeni Yuvalarına Kavuşabilecek mi?Geçtiğimiz aylarda Galatasaray camiasının yeni evi Seyrantepe Arena Stadyumu''nun açılışı oldukça yankı uyandırdı. Stadın büyüklüğü ve tasarım açısından şaşaası bir yana, Ali Sami Yen Stadyumu''nun arazisi ile karşılaştırıldığında, birçok tartışma ve eleştirileri de beraberinde getirmişti. Bugünlerde ise Beşiktaşlılar yeni bir stad elde etme heyecanında. Fakat İnönü Stadyumu''nun durumu biraz daha farklı. Çünkü ortada yeni stadın yapılması için yeni bir alan yok ve eski stadın yıkılıp yeniden yapılması söz konusu.
Bakkal dükkanı gibi AVM türedi bunların acısı sonradan çıkacakBakkal dükkanı gibi AVM türedi bunların acısı sonradan çıkacakKoç Holding''in amiral gemisi Arçelik''in Yönetim Kurulu Üyesi Aka Gündüz Özdemir, ülkenin gelir dağılımı hesaplanmadan AVM''lerin inşa edilmesinin zamanla sıkıntı doğuracağını söyledi. 100 metre aralıklarla aynı markaların farklı AVM''lerde bulunduğunu anlatan Özdemir, Best Buy''ın Türkiye''den çekilmesine şaşırmadığını belirtti.
Asmaçatı''yı Koçlar açtıAsmaçatı''yı Koçlar açtıAsmaçatı Alışveriş ve Buluşma Noktası törenle hizmete girdi.
Kabus bitmek bilmiyorKabus bitmek bilmiyorJaponya''nın başkenti Tokyo''da yetkililer musluk suyuna karışan radyasyon dolayısıyla bebeklere bu suyun içirilmemesi tavsiyesinde bulundu. Sudaki iyot düzeyinin bazı bölgelerde öngörülen düzeyin iki katına yükseldiği açıklandı. Şimdiye dek su konusundaki önlemler, Fukuşima nükleer santralı çevresindeki tahliye bölgesi ile sınırlı tutuluyordu. Şu anda ise beş bölgedeki su şebekesinin radyasyondan etkilendiği belirtiliyor.
Yeni yol ve yeşil alanlar açılacakYeni yol ve yeşil alanlar açılacakKonak Belediyesi''nin üç semtte kente kazandırdığı toplam 70 bin metrekarelik yeni imar sahasına pazaryeri ve okul da inşa edilecek.
5. Uluslararası Belediye ve Çevre Fuarı...5. Uluslararası Belediye ve Çevre Fuarı...Ulusal ve uluslararası firmaların yoğun ilgi gösterdiği fuarın açılışını Başkan Melih Gökçek yaptı. Fuarda ürünlerini sergileyen stantları tek tek gezen Başkan Gökçek "inşallah bu yıl içinde yeni bir fuar alanına kavuşuruz" dedi.
Marmara Forum, 31 Mart''ta açılacakMarmara Forum, 31 Mart''ta açılacakBir ucundan diğerine gezmenin yaklaşık 2,5 saat sürdüğü AVM''nin tanıtımını John Malkovich yapacak.
Eşrefoğlu Camii zamana meydan okuyorEşrefoğlu Camii zamana meydan okuyorBeyşehir Gölü kıyısında 7 asırlık bir cami... Mimari yapısı, süslemeleri, ahşap direkleri, ortasında bulunan kar kuyusu ve alt kısmındaki itikaf hücreleriyle hayranlık uyandırıyor. Hiç çivi kullanılmadan tamamen ''geçme'' tekniğiyle yapılmış.
Erdoğan: ‘Yahudi'' dediler Galataport''u engelledilerErdoğan: ‘Yahudi'' dediler Galataport''u engellediler"12 haziran miladımız. 500 milyar dolarlık ihracat hedefiyle farklı yürüyeceğiz" diyen Başbakan Erdoğan, bazı projelerin bahanelerle engellenmesini eleştirdi.
Çağlayan Meydanı''nda Sona Yaklaşıldı!Çağlayan Meydanı''nda Sona Yaklaşıldı!Çağlayan Meydanı''nda hummalı bir şekilde süren çalışmalarda sona yaklaşıldı. 5 aydır süren çalışmanın yüzde 70''i tamamlandı.
Bursa''nın geleceği planlanıyorBursa''nın geleceği planlanıyorBüyükşehir Belediyesi, kentin anayasası olarak kabul edilen ve Bursa''nın 50 yıl sonrasını şekillendirecek olan 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni Planı için kolları sıvadı. 24 Mart 2011 Perşembe 21:56 tarihinde eklendi.
Bakanlık ''İnönü'' projesine karşı!Bakanlık ''İnönü'' projesine karşı!50 bin metrekarelik bir alanı kapsayan İnönü Stadı''nın yeni planında; kompleksin genişletilmesi, içine butik otel, otopark ve AVM yapılması var.
Timsah Arena''ya yürütmeyi durdurma davasıTimsah Arena''ya yürütmeyi durdurma davasıBursa''nın 43 bin kişilik yeni stadı Timsah Arena''ya karşı çıkan Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği Başkanı Adnan Önürmen, yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine başvurdu. 24 Mart 2011 Perşembe 16:25 tarihinde eklendi.
Yetkim olsa, mimarlar odasını kapatırdımYetkim olsa, mimarlar odasını kapatırdımAğaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, İstanbul''daki binaların yüzde 70''inin teknik ömrünü tamamladığını ve birçok binanın kendisini dahi zor taşıdığını savundu.
Adalar Belediyesi hakkında suç duyurusuAdalar Belediyesi hakkında suç duyurusuİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Büyükada-Çınar Meydan düzenleme çalışmaların bozulması nedeniyle Adalar Belediye Başkanlığı hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.
Bostan Yeşil iken Pazarlığa OturulmazBostan Yeşil iken Pazarlığa OturulmazKuzguncuk''a yolu düşmemiş olan var mıdır, ya da duymamış olan? Film, dizi, reklam ve hatta moda çekimlerine sık sık mekan olan, bünyesinde delisinden enteline birçok farklı karakteri ve hikayeyi barındıran, insanların hala karşılaştıklarında birbirlerinin hatırlarını sordukları bir semt. 2010 yılındaki Şenlik''te konuşan Uğur Yücel''in tanımıyla "çok büyük bir akrabalık Kuzguncuk". Son günlerde Kuzguncuk, "Bostan"ı ve burayı korumaya niyetli semt sakinlerinin direnişi nedeniyle gündemde. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak bu savaşçılardan mimar Boğaçhan Dündaralp, mimar Tülay Atabey Onat, Petek Dalyan, Tan Morgül ve Şengül Alemdar''la Kuzguncuk''ta buluşup görüştük. Grupla Kuzguncuk''un tarihi, konumu, önemi, müdahaleler ve mücadeleler hakkında konuştuk...
Kamu Yatırımı Durursa, Konut Alımları Biter!Bursa Müteahhitler Dernek Başkanı Sabit Çakmak, piyasayı ve inşaat sektörünü değerlendirdi.
Radyasyon yüklü bulutlar Türkiye''deİsveç''e ulaşan radyasyon bulutu İtalyanlar''da paniğe neden oldu. İtalyan vatandaşlarına, panik halinde iyot tabletler satın aldırtan radyasyon yüklü bulutların, Türkiye''ye de ulaşabileceği dile getiriliyor. Yetkililer radyasyon seviyesinin sürekli ölçülmesini öneriyor.
Libya''da zarar gören inşaat firmalarımıza başka kapılar açacağızBayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir, Libya''da yaşanan isyan ve ardından meydana gelen olaylardan Türk inşaat şirketlerinin de olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Libya''daki karışıklık ve saldırılarda Türk firmalarının zarar gördüğünü ifade eden Bakan Demir, firmaların Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu başta olmak üzere diğer yerlerde yatırım yapabileceklerini ifade etti.
Müteahhitler belediyelere imar denetimi istediMüteahhitlerin etkin örgütü Türkiye Müteahhitler Birliği yeni vizyonunu, yol haritasını çizerken çok önemli bir iddiada bulunuyor: ''Dünya çapında marka olmak.''
Alman bisiklet dergisi Antalya''yı tanıtacakAvrupa''nın prestijli bisiklet dergisi Tour Magazin, mayıs ayında Antalya''ya yer verecek. Dergi çalışanları önümüzdeki günlerde Manavgat, Alanya ve Serik''te parkur alanlarında çekim yapacak. Tour Magazin Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Klaus Toedt, Türkiye''nin bisiklet sporunda söz sahibi olması için parkur alanlarının tanıtımını yapacaklarını belirtti. Toedt, kışın 1 milyon Avrupalı bisikletçinin İspanya, İtalya, Fransa, Malta, Portekiz, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Kanarya adalarına antrenman yaptığını söyledi.
Tarih: 28 Mart 2011 Kaynak: Zaman Yazan: Abdurrahman Büyükkeskin
2B yasası kime yarayacak? Kimi zarara uğratacak?Maliye Bakanlığı, Çevre ve Orman Bakanlığı, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı''nın ortaklaşa yürüttükleri 2b arazileri satış yasası taslağı üzerindeki çalışmalar devam ediyor. Ancak yasanın çıkarılması seçimlerden sonraya kaldı.
Yatırım için düğmeye basıldıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Zeytinburnu''ndaki arazisinde yatırım için düğmeye bastı. Körfez ülkelerinden Türkiye''ye yönelik yatırım ilgisini değerlendirmek isteyen TOBB yönetimi, Körfez ülkelerinde internet sitelerine de ilan verdi. Türkiye''deki dev inşaat şirketleri de turizm, fuar ve kongre kompleksi yapılması planlanan araziyle ilgileniyor.
"Güneş bize yeter"Muğla Çevre Geliştirme Derneği üyeleri, Sinop ve Akkuyu''da kurulması planlanan nükleer santral projesini protesto etti.
Beşiktaş Adliyesi''ne yeni bina yapılacakBeşiktaş''taki İstanbul Adliyesi binasının, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi''ne tahsis edilmesinin ardından özel yetkili hâkim ve savcıların görev yaptığı adliyenin yeni adresi belli oldu. Yeni adliye, Mahmutbey İSTOÇ karşısındaki boş araziye inşa edilecek.
Ali Ağaoğlu''ndan Çağdışı Bir AçıklamaTMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi''nden Ali Ağaoğlu''nun Mimarlar Odası için yaptığı açıklamalara karşılık olarak bir basın duyurusu yayınladı.
Takvim
<<Mart 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.