Haberler

28 Nisan 2006, Cuma

Glen Small ile "Yeşil Makine" Üzerine...Glen Small ile "Yeşil Makine" Üzerine...Glen Small, 1965 yılında yüksek lisans çalışmaları sırasında “en basit anlamda bir kentin yaşanılabilir olması için neler gereklidir?”i sorusu ile araştırmalarına başladı. “Yeşil Makine”, “Çimen Ken”, “Biomorfik Biosfer” ortaya koyduğu şehir örneklerinden bazıları. Kendisinin geliştirdiği ancak hiçbir zaman uygulama fırsatı bulamadığı kent modelleriyle ilgili 68 yaşındaki mimarlarla Orhan Ayyüce’nin yaptığı röportajı yayınlıyoruz. Haberin Devamı
‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladı‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladıNew York’ta 11 Eylül 2001 terör saldırılarında yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi’nin yeniden inşasıyla ilgili anlaşmazlığın çözülmesinin ardından, dünyanın en yüksek binalarından birisi olacak ‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladı.
Marmaray 2. etap ihalesi Doğuş’unMarmaray 2. etap ihalesi Doğuş’unMarmaray Projesi’nin ikinci etabı olan “Gebze- Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi, İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemleri (CR1)” ihalesinde en düşük teklifi, 863.4 milyon Euro ile AMD Rail (Alstom-Marubeni-Doğuş) verdi.
Zaha Hadid’den Çağın Ötesinde Bir Mutfak Tasarımı: “Z. Island”Zaha Hadid’den Çağın Ötesinde Bir Mutfak Tasarımı: “Z. Island”Etkileyici mimari tasarımları ile dünyaca ünlü bir mimar olan Zaha Hadid, Milan’daki tasarım haftasında yenilikçi bir mutfak tasarımına imza attı. “ Z. Island ” geleneksel mutfak ihtiyaçlarına karşılık verirken, “akıllı” tasarımı ile duyuların ihtiyaçlarına da cevap veriyor. Merkezi bir dokunmatik paneli olan mutfak, multimedya ekipmanına, ses düzeneğine ve kullanıcıların internette sörf yapıp müzik dinlemelerini ve belirli atmosferler yaratmalarını sağlayan bir sisteme sahip.
Tasarımın Kalbi İstanbul Sokaklarında AtacakTasarımın Kalbi İstanbul Sokaklarında AtacakEv sahipliğini, Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül ile Sinpa A.Ş.'nin yapacağı Street Design etkinliği, Türkiye'nin tasarım alanındaki genç yetenekleri, profesyonelleri, üretici firmaları ve tasarım tutkunlarını aynı ortamda buluşturmayı hedefliyor. Etkinlik, İstanbul-Şişli ilçesi içerisinde yer alan Vali Konağı Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi ve Nişantaşı’nda 15-21 Mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Gayrimenkule 23 milyar Dolar'lık yatırım kapıdaGayrimenkule 23 milyar Dolar'lık yatırım kapıdaUluslararası gayrimenkul yatırımcılarını cezbeden Türkiye'ye son 2 yılda yapılacağı açıklanan yatırım tutarı 23 milyar doları geçerken; Citigroup, GE gibi devlerin yatırım için fırsat kolladığı belirtiliyor.
Havaalanı Müzeye Dönüşüyor...Havaalanı Müzeye Dönüşüyor...Tartu’daki Estonya Yeni Ulusal Müzesi, Ghotmeh - Tane – Dorell Mimarlık tarafından tasarlandı. Bu yeni strüktür, Sovyet savaş uçaklarının inip kalktığı küçük bir pistin uzatılmış haline benziyor.
Türkiye’de Kamusal Heykel Muskadır!Türkiye’de Kamusal Heykel Muskadır!Heykel bir tapınma aracı olduğu, önünde tören gerçekleştirilebildiği ölçüde kamusal alanda gözüküyor. "Bu yüzden,” diyor Uğur Tanyeli; “Fatih Sultan Mehmet, Atatürk ya da Barbaros gibi kutsallığından emin olduğumuz varlıkların heykelleri kamusal alana yansır, boğanın ise görünebilir olacak bir kutsallığı yani yüksek bir varlığı yoktur, önünde bir tören gerçekleştirilemez. Bu yüzden sürekli yeri değiştirilir, kamusal alanda nerede duracağına, daha doğrusu durup durmayacağına bir türlü karar verilemez.”
Boşluklu Bir “Heykel”e Dönüşen Taş Bir Blok: Sheraton Abandoibarra OteliBoşluklu Bir “Heykel”e Dönüşen Taş Bir Blok: Sheraton Abandoibarra OteliSheraton Abandoibarra Oteli, Cesar Pelli tarafından Bilbao Şehri için tasarlanan Ria 2000 Nazım Planı’nın bir parçası.
Boeing 747’den Yapılan EvBoeing 747’den Yapılan EvKaliforniyalı Francie Rehwald “feminen” çizgilere sahip, eğrisel ve ekolojik bir ev sahibi olmak istedi. Mimarının cevabı ise “747”yi kullanalım oldu.
Konut kredisine gözaltıKonutun değerini daha fazla gösteren kredi kullanıcıları belirlenecek.İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Ulusoy, 100 bin YTL'nin üzerinde konut kredisi kullanan 7 bin kişiyi incelemeye aldıklarını açıkladı.
Çevre Yasası çıktı, işletmelere yeni yükümlülükler geldiMeclis' de kabul edilen Çevre Yasası, bir çok kesime yeni yükümlülükler getiriyor. Önceki gün kabul edilen Yasaya göre çevreye zarar verebilecek işletmelerde,"çevre yönetim birimi" kurmaları ya da yetkili kurumlardan bu hizmeti satın almaları gerekecek. Çevre yönetim birimini kurmayanlara ise 6 bin YTL para cezası uygulanacak.
İstanbul 250 milyon Dolar'lık DB kredisiDünya Bankası (DB) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), hızlı nüfus artışı ve depreme karşı belediyeye ait hizmetlerin alt yapısının geliştirilmesi için ortak proje başlatıyor.
Konut Kredisine Soruşturmaİstanbul Vergi Dairesi Başkanı Akif Ulusoy, konut kredisi kullanan kişilerle ilgili bir araştırma başlattıklarını bildirdi. Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği’nin (ASKON) düzenlediği toplantıda konuşan Akif Ulusoy, inşaat sektörüyle ilgili bir soru üzerine bu konuda vergi denetiminde biraz “cinlik” yapmaya çalıştıklarını kaydetti.
Yenifoça'daki Dereler Islah Edilecekİzmir Büyükşehir Belediyesi 5216 sayılı yasayla sınırlarına dahil olan ilçe ve beldelerin sorunlarına çözüm üretme konusunda diğer Büyükşehir Belediyeleri arasında bir ilki gerçekleştiriyor.
'Çevre'de son dakika skandalıÇevre Yasası'nda yapılan değişiklikle, çevreyi kirleten belediye, organize sanayi bölgesi ve fabrikalara, atık tesisi kurmaları için 2-10 yıl arası ek süre verildi. Çevre cezaları daha önce de 2 yıl ertelenmişti.
Çanakkale Seramik&Kalebodur Yapı 2006 İstanbul Fuarı’ndaÇanakkale Seramik&Kalebodur, 3-7 Mayıs 2006 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi / Beylikdüzü'nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Yapı 2006 İstanbul Fuarı’nda, 2 no’lu salon, 2360 no’lu stantta ziyaretçilerle buluşacak.
Çanakkale Seramik&Kalebodur, bu sene fuarda Kalesinterflex Seramik® ürünleri, yeni Spectra serisi ve Heraklia Stone, Apollon Stone ve Çan Stone modellerinin ilavesiyle genişleyen Kale Stone serisi ile yer alıyor. 5 Mayıs 2006 Cuma günü, Çanakkale Seramik&Kalebodur standında bir de açılış kokteyli düzenlenecek. Aynı kokteylde ‘Kalesinterflex Üniversitelerarası Ulusal Tasarım Yarışması’nın sonuçları açıklanacak ve dereceye girenlere ödülleri verilecek.
Tarih: 27 Nisan 2006
"Variller Çok Zehirli"Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Tuzla'da çıkarılan varillerde zehir tespit edildiğini zehirler toprağa karışmadığı ekolojik bir tehlikenin ise bulunmadığını söyledi.
Uygarlıkların İzindeGeçen hafta Diyarbakır 'daydım... 'Yerel Gündem 21', 'Büyükşehir Belediyesi' ve 'Sur Belediyesi' nin AB'nin de desteğiyle gerçekleştirdikleri 'Uluslararası Suriçi Sempozyumu' na katıldım... Suriçi, kentin binlerce yıllık merkezi...
GYODER Başkanı Haluk Sur Uyardı: Konut Kiraları Başıboş Olursa Enflasyon Hedefi TutmazGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Haluk Sur, konut kiralarının "başıboş" bırakılması halinde Merkez Bankası'nın enflasyon hedefini etkileyebileceğini kaydetti.
Marmaray 2. Etap AMD'ninMarmaray Projesi'nin ikinci etabı olan, "Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının İyileştirilmesi" ihalesinde en düşük teklifi, 863 milyon 372 bin 904 euro ile AMD Rail (Alstom-Marubeni-Doğuş) verdi.
Çevre Yasası TBMM'den Geçti/Para Cezaları 2 Katına ÇıktıTBMM Genel Kurulu'nda, 23 yıl önce değiştirilen ancak günün şartlarına ve AB mevzuatına uymayan Çevre Kanunu değiştirildi. AK Parti'nin verdiği önergelerle, TBMM'de görüşülen Çevre Yasası'ndaki idari para cezaları 2 katına çıkartıldı.
Müteahhitler, '3 sorun'a çözüm arıyorMüteahhitler şu sıralar üç önemli sorunla uğraşıyor: Birincisi, dövize bağlı işlerde kur düşüklüğünün yarattığı sorun, ikincisi yüksek stopaj, üçüncüsü ise teminat mektubu sorunu.
Haber Anadolu ve Referans Gazetesi’nden Gayrimenkul Zirvesi için Özel EkHaber Anadolu ve Referans Gazetesi işbirliği ile hazırlanan “Gayrimenkul” özel eki, Hürriyet Grubu’nun ekonomi gazetesi Referans’ın eki olarak 2 Mayıs 2006 tarihinde yayınlanacak.
Çevreyi kirletenlere 'varil' cezası11 yıldır TBMM gündeminde bekleyen çevre tasarısı nihayet yasalaştı. Tehlikeli atıkları toplayan, taşıyan, ömrü dolan tesisleri kapatmayanlara 100 bin YTL'den 1 milyon YTL'ye kadar para cezası verilecek.
Su havzasına sanayi tesisi!İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentin can damarı olan su havzalarını yapılaşmadan arındırmaya çalışırken, hükümet havzalara yeni sanayi tesisleri yapılmasını öngören projelere imza atıyor.
Yeni Çevre Yasası Meclis'ten geçtiTuzla'da ortaya çıkarılan zehirli varillerin ardından tüm dikkatlerin çevrildiği yeni Çevre Yasası Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tasarı üzerinde yapılan değişiklikle kıyılardaki balık çiftliklerine sınırlama getirildi, çevre cezaları artırıldı.
Atıkları Gömenlere 24 bin YTL CezaÇevre Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde 11 yıl önce TBMM'ye sunulan kanuna göre, başta idare, meslek odaları, birlikler ve sivil toplum kuruluşları olmak üzere herkes, çevrenin korunması ve kirliliğin önlenmesiyle görevli olacak.
Koylar turşu mu Sayın Bakan?Bakir koyları imara açmasıyla tepki toplayan Bakan Koç, çevre korumayı turşu kurmaya benzetti: "Turşu, nihayetinde yenmek içindir".
11 yıldır bekleyen Çevre tasarısı nihayet yasalaştıÇevre Kanunun Tasarısı dün Meclis'te görüşülerek yasalaştı. Temel yasa olarak görüşülen 41 maddelik yasa tasarısı çevreyi kirletenleri verilecek cezaları artırıyor.
Belediyeciler de müteahhit gibi ölüme sebebiyetten yargılanmalıYargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, çökerek 92 kişiye mezar olan Zümrüt Apartmanı davasında belediyecilerin, "Suç vasfı"nın ağırlaştırılması gerektiğini söyledi. Yeniden yargılama talep etti .
Çevre cezaları iki katına çıkarıldıTBMM'de AKP'nin geceyarısı operasyonuyla Çevre Yasası'nın öngördüğü idari para cezaları iki kat artırıldı. Böylece 2 milyon YTL'ye varan idari para cezaları gündeme geldi. Ayrıca halka açık yerleri ne şekilde olursa olsun kirletenlere de 100 YTL ceza verilecek. Bu sayede sokakta tüküren veya izmarit atanların bir kez daha düşünmesi gerekecek. AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz ve arkadaşlarının önergesiyle saptanan cezalardan bazıları şöyle: Tehlikeli atıkların ülkeye girişini sağlayanlara 2 milyon YTL, halka açık yerlerde çevreyi kirletenlere 100 YTL, araç egzoz emisyonunun ölçtürmeyenlere 500, çevreye zarar veren emisyon oranı olan araç sahiplerine bin YTL, hava kirliliğine neden olan tesisleri izin almadan kuranlara 24 bin YTL, emisyonun sınırları aşması halinde 48 bin YTL.
Tarih: 27 Nisan 2006 Kaynak: Vatan
Atıkçılara zehir gibi yasaBeş hükümet eskiten Çevre Yasası Meclis'ten geçti. Tehlikeli atıklarla ilgili yasaklara uymayanları 1 milyon YTL, yurda sokanları 2 milyon YTL ceza bekliyor.
'7 tünel çıkmaz sokaktır' Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Semih Tezcan, "7 Tepe 7 Tünel projesi bir çıkmaz sokaktır" dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın '7 Tepe 7 Tünel' projesi, İstanbul Teknik Üniversitesi'ndeki (İTÜ) "İstanbul'a Yeraltı Yolları Uygun mu?" konulu toplantıda ele alındı. Uzmanların projeye ilişkin görüşleri şöyle: Prof. Dr. Mesture Aysan Buldurur (İTÜ Mimarlık Fakültesi): Tüneller yeraltı raylı sistemini engelleyecek. İstanbul'da yüksek kapasiteli raylı toplu taşıma sistemi gerçekleştirilmediği sürece ulaşım sorunu da çözülemeyecek. Prof. Dr. Nadir Yayla (İTÜ İnşaat Fakültesi): 68 kilometrelik tüneller havalandırma, çıkış koridorları gibi sorunlar yaratır. Prof. Dr. Mahir Vardar (İTÜ Maden Fakültesi): Bu tüneller 20 yılda bitmez. Hepsi aynı anda yapılsa İstanbul trafiğe boğulur. Prof. Dr. Semih Tezcan (Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Fakültesi): 7 Tünel projesi bir çıkmaz sokaktır. Otomobillere hizmet yerine raylı sistemin artırılması gerekir. Tüneller, metro projesine dönüştürülmeli.
Tarih: 27 Nisan 2006 Kaynak: Radikal
İstiklal Caddesi Tetikledi Çin Granitinde Kavga ÇıktıGranitin üç büyük firması "Çin graniti yerli üretimi baltalıyor" diye ’Karşı Damping Soruşturması’ açtırdı.
"Dünya Duayenleri" İstanbul'da buluşuyor!İstanbul 2010'da Avrupa'nın kültür başkenti olacak. Gerçekten İstanbul, "kültür başkenti" unvanını en çok hak eden şehirlerden biri.
Çevre Kanunu, 11 yıl sonra Meclis’ten geçtiYeni Çevre Kanunu TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Önceki gün ve dünkü oturumda görüşülen 26 maddelik tasarı yasalaştı.
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Geleneksel Öğrenci Proje Yarışması Sonuçları AçıklandıTemel hedefi peyzaj mimarlığı yanında planlama ve tasarım eğitimi alan tüm öğrencilerin mesleki gelişimine katkı ve destek sağlamak olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Geleneksel Öğrenci Proje Yarışması 22-23 Nisan 2006 tarihlerinde yapılan Jüri çalışması ile sona erdi.
Bilgi Mimarlık Programı Kartal ve Küçükçekmece Projeleri’ni Tartışıyor!İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kartal ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm projelerini tartışmak üzere 29 Nisan 2006 Cumartesi günü Dolapdere Kampüsü’nde bir toplantı düzenliyor.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.