Haberler

28 Nisan 2010, Çarşamba

ARKİV Buluşmaları - 5: DDB Tuz AmbarıARKİV Buluşmaları - 5: DDB Tuz AmbarıÇanakkale Seramik&Kalebodur sponsorluğunda 27 Nisan 2010 tarihinde gerçekleşen ARKIV Buluşmaları''nın beşincisi Kasımpaşa''da yer alan DDB Tuzambarı''nda yapıldı. Projenin mimarlarıı Kerem Erginoğlu ve Hasan Çalışlar''ın önderliğindeki toplantıya Cem İlhan, Brigitte Weber, Gürhan Bakırküre, Aydan Volkan, NSMH''den Sibel Özdoğan, Hakan Deniz Özdemir, Çiğdem Mahsunlar,Tuğba Okçuoğlu, Gaye Keskin ve Metehan Kahya, Devrim Çimen, Sertaç Erten, Ömer Selçuk Baz, Rahmi Uysalkan, Asiye Bodur, Pelin Özgen ve Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Emine Merdim Yılmaz ve Beril Azizoğlu katıldı. Haberin Devamı
Van''da sahil yolu sevinciVan''da sahil yolu sevinciVan''da tarihi Çarpanak ve Adır adalarına vatandaşların daha rahat ulaşmalarını sağlamak amacıyla sahilden yeni bir yol yapılması için kolları sıvandı. Vali Karaloğlu da başlattığı çalışmalarla Van Gölü sahillerinde saklı kalmış koylar ve kiliseleri turizmin hizmetine sunmayı hedefliyor.
‘Ünlüler'' sitesinde yıkım‘Ünlüler'' sitesinde yıkımBodrum''da, sahiplerinin arasında ünlü isimlerin de olduğu ‘Park Kaloma'' sitesinin ‘kaçak'' olduğu belirtilen sosyal tesis ve ek bölümleri jandarma tarafından yıkıldı. Muğla''nın Bodrum ilçesi Gündoğan beldesindeki birçok ünlü ismin villasının da bulunduğu sitenin kaçak olduğu belirlenen sosyal tesis ve ek bölümlerinin önemli kısmı jandarmalar eşliğinde yıkıldı.
Park Dış Ticaret’in İzmir SemineriPark Dış Ticaret’in İzmir SemineriPark Dış Ticaret, geçtiğimiz günlerde Tremco Illbruck işbirliği ile İzmir Mövenpick Oteli''nde bir seminer düzenledi. Seminerin konusu "Strüktürel Silikon ve Giydirme Cephede Yalıtım Sistemleri " üzerineydi.
Sultansazlığı, eski günlerine dönüyor Sultansazlığı, eski günlerine dönüyor Türkiye''nin sahip olduğu en önemli kuş cennetlerinden Kayseri Sultansazlığı, eski canlılığına kavuşuyor. Kuruma tehlikesini atlatan sazlıkta yeniden flamingo ve pelikan gibi ender bulunan türler kuluçkaya yatmaya başladı.
5 yılda 1 milyon kilometre kare orman yok oldu5 yılda 1 milyon kilometre kare orman yok olduAraştırmacılar, dünyanın oksijen kaynağı olan ormanların son 5 yıl içinde yüzde 3 küçüldüğünü söyledi. Güney Dakota ve Syracuse Üniversitelerinden bir grup bilim adamı, uydu görüntülerine dayanarak yaptıkları araştırmada, dünyadaki ormanların 2000 - 2005 yılları arasında 1 milyon kilometre kare küçüldüğünü belirledi.
Denizcilik Müzesi yıl sonunda açılıyorDenizcilik Müzesi yıl sonunda açılıyorMüzede, dünyanın en eski kadırgası ile en zengin saltanat kayıkları koleksiyonunun da yer aldığı 40 bin eserin bir bölümü sergilenecek. Türkiye''nin denizcilik alanında en büyük müzesi olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstanbul Deniz Müzesi''nin yeni müze binası, yılsonunda ziyarete açılacak.
Kudüs''te "Kutsal" skandalKudüs''te "Kutsal" skandalDoğu Kudüs''te yerleşim inadını sürdüren İsrail şimdi kendi derdine düştü. ''Yüzyılın en büyük emlak yolsuzluğu''nda Kudüs''teki ''Holyland'' (kutsal şehir) inşaat skandalına Dışişleri Bakanı Lieberman''ın da adı karıştı.
‘Üçüncü Köprü'' bilmecesi‘Üçüncü Köprü'' bilmecesi‘Üçüncü Köprü'' bilmecesi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Hasköy Vapuru''nu hizmete alım töreninde Boğaz''a yapılacak üçüncü köprünün yerinin belirlendiğini, ancak kamuya daha sonra açıklanacağını söyledi.
İzmir''in Kıyıları "Nakış" gibi İşlenecekİzmir''in Kıyıları "Nakış" gibi İşlenecekBüyükşehir Belediyesi, Güzelbahçe kıyı bandında başladığı güçlendirme çalışmalarını İzmir''in tüm kıyıları kapsayacak şekilde genişletiyor.
''HOLLYWOOD'' kurtarıldı''HOLLYWOOD'' kurtarıldıLos Angeles''taki ünlü ''HOLLYWOOD'' yazısı, 12,5 milyon dolar toplanarak, buraya lüks konut inşa etmek isteyen şirketin elinden kurtarıldı. ABD''nin "Melekler Şehri" lakaplı Los Angeles''ın tepelerindeki dünyaca ünlü dev Hollywood harfleri, bölgedeki arazinin satın alınması için gerekli 12,5 milyon dolar toplanarak, buraya lüks konut inşa etmek isteyen şirketin elinden kurtarıldı.
Şehir Manzaraları Halılara İşlendiŞehir Manzaraları Halılara İşlendiMimarisi ve tarihiyle efsane bir şehir İstanbul. Boğaziçi''nde kıyı boyunca sıralanan yalılar, dilden dile yayılan efsanesiyle Kız Kulesi, Hezarfen Ahmet Çelebi''nin kanat takıp uçtuğu Galata Kulesi, Ortaköy ve kahvehaneler, ipek halılara dönüştü.
138 okul daha depreme karşı güçlendiriliyor138 okul daha depreme karşı güçlendiriliyorİstanbul''un muhtemel bir depreme karşı hazırlanması amacıyla oluşturulan "İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında, İstanbul İl Özel İdaresi İstanbul Proje Koordinasyon Birimi (İPKB) tarafından ihaleye çıkılan 138 okul binasında daha güçlendirme ve yeniden yapım çalışmaları başlıyor.
Yıktırmayacaksak, çözüm üretelim...Yıktırmayacaksak, çözüm üretelim...Kerem Akça, Emek Sineması''yla ilgili tartışmaları ele aldı. Emek sinemasının yıkılması sonucunda korkutucu bir kapitalist bina Beyoğlu''nu kaplayacak gibi gözüküyor. Ancak bu proje karşısında önemli olan ‘Emek''i yıktırmayacaksak, konuyla ilgili çözüm üretmemiz.
Depreme dayanıklı binada ''amortisörlü'' çözümDepreme dayanıklı binada ''amortisörlü'' çözümİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi''nde devam eden TÜBİTAK destekli bir projeyle yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesinde amortisör kullanılarak maliyetin önemli ölçüde azaltılabileceği belirtildi.
Kale''den "Yeni Sur Müjdesi" GeldiKale''den "Yeni Sur Müjdesi" GeldiBüyükşehir Belediyesi''nin yürüttüğü Kadifekale kazılarında, yeni Smyrna''nın ilk kuruluş aşamasında yapılmış olan surlar ortaya çıkarıldı.
Sinop Kalesi''ne ''Sinop Nükleer İstemiyor'' pankartıSinop Kalesi''ne ''Sinop Nükleer İstemiyor'' pankartıÇernobil faciasının 24''üncü yıldönümü sebebiyle Greenpeace üyeleri Sinop''ta eylem yaptı. 5 Greenpeace üyesi 50 metre yüksekliğindeki Sinop Kalesi''nde halatlarla sarkarak, ''Sinop Nükleer İstemiyor'' pankartı açtı.
Dünyanın en pahalı ikinci kumarhanesiDünyanın en pahalı ikinci kumarhanesiDünyanın en pahalı ikinci kumarhanesi kapılarını açıyor. Yarın düzenlenecek törenle kısmen açılacak olan Singapur''daki Marina Bay Sands, 2 bin 600 adet lüks otel odası ve 200 metre yükseklikteki göz alıcı bahçesiyle dikkat çekiyor.
Taksim''e Rixos geliyorTaksim''e Rixos geliyorRezidans ve hotel-condo sektöründe büyük hedefler koyan Rixos, Ofton İnşaat''ın Taksim''deki projesinin 20 yıllık işletmesini üstlendi.
 “Bu İş Neden Mimarlara Bırakılmasın?” “Bu İş Neden Mimarlara Bırakılmasın?”Şangay Expo''nun açılmasına sayılı günler kaldı. Hazırlık süreci içinde, ülkeler, bürokratik sorunlar ve pavyonlarının farklı tasarımları ile göz önünde oldular. Şangay''da Türkiye Pavyonu, 9 Mart 2010''da kamuoyuna tanıtıldı. Pavyon, tasarımı, teması ve süreç içinde açıklanmayan mimarı ile birçok tartışmaya sebep oldu. Bütün bu süreçlerdeki dinamikleri açığa çıkarmak ve pavyonun yapım aşamasında neler yaşandığını birinci ağızdan öğrenmek adına, Arkitera Mimarlık Merkezi olarak projenin mimari danışmanlığını ve ayrıca küratörlüğünü de yapan Doç.Dr. Ayşen Savaş''la görüştük.
OMA''nın Tasarımı Olan Dans Tiyatrosu''nun Yerine Kimin Binası Yapılacak?OMA''nın Tasarımı Olan Dans Tiyatrosu''nun Yerine Kimin Binası Yapılacak?OMA tarafından tasarlanan ve 1987 yılından tamamlanarak açılan tiyatro binasının yerine yapılacak yeni dans ve müzik merkezi için Zaha Hadid, Mecanoo, Diller Scofidio+Renfro''nun da arasında bulunduğu 16 mimarlık ofisi finale kaldı.
3. köprü güzergahı açıklanıyor3. köprü güzergahı açıklanıyorTopbaş, Ulaştırma Bakanı Yıldırım''ın güzergahı yakında açıklayacağını söyledi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Boğazı''na yapılacak 3.köprü güzergahının belirlendiğini ifade ederek, önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım''ın güzergahı açıklayacağını söyledi.
Dünyaca ünlü tasarımcılar Mimar Sinan''da buluştu Dünyaca ünlü tasarımcılar Mimar Sinan''da buluştu Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından 1997 yılından bu yana düzenlenen ''Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri'' (Grafist), uluslararası alanda tanınmış grafik tasarımcıları ile Türk grafik tasarımcılarını bir kez daha buluşturdu.
Gediz kirlenmeyecekGediz kirlenmeyecekİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Menemen Arıtma Tesisi''nin ardından Kemalpaşa Tesisi''nin de devreye girmesi ile birlikte Gediz Nehri''ne bir günde verilen yaklaşık 10 ton evsel atık kirlilik yükünün ortadan kalkacağını müjdeledi. Belediye, tesis için 6 milyon 570 bin TL''lik yatırım yaptı.
Gaziemir Semt Garajı, Temmuz Sonunda BitiyorGaziemir Semt Garajı, Temmuz Sonunda BitiyorVatandaşların özel araçlarını otoparka bırakarak raylı sistemi kullanma ayrıcalığını yaşayacağı Gaziemir Semt Garajı, aynı zamanda minibüs ve belediye otobüslerin kullanacağı şekilde projelendirildi.
Mimarlığı Bağımsızlaştırmak Mimarlığı Bağımsızlaştırmak Eyal Weizman''a göre, beton da roketler ve tanklar gibi silah olarak kullanılabilir. İsrailli mimar, "Hollow Land (Boş Arazi)" isimli kitabında mimarlık ve politikanın Orta Doğu ihtilafı bağlamında birbirini nasıl etkilediğini inceliyor.
Aydın''a havalanı müjdesiAydın''a havalanı müjdesiVali Hüseyin Coş, 1993 yılında yapılan ancak pistinin kısa olmasından dolayı bir türlü faaliyete geçirilemeyen Çıldır Havaalanı''nın yolcu taşımacılığına açılması için Ulaştırma Bakanlığının bir proje hazırladığını söyledi.Coş, havalanını açılmasıyla birlikte turizm potansiyelinin daha da artacağını söyledi.
Oscar Niemeyer Yeniden Hastaneye KaldırıldıOscar Niemeyer Yeniden Hastaneye KaldırıldıOscar Niemeyer, Rio de Janerio''da yeniden hastaneye kaldırıldı. Samaritano Hastanesi''nin yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre 102 yaşındaki mimarın durumu hakkında detaylı bir açıklama henüz yapılamıyor. Niemeyer, geçtiğimiz sene Ekim ayında kalbindeki ritm düzensizliği sebebiyle 3 hafta hastanede kalmıştı.
Tarih: 27 Nisan 2010 Kaynak: Archinect Derleyen: Emine Merdim Yılmaz
Expo 2010 Avusturya Pavyonu''nun Türk Ortağı Zeytinoğlu Mimarlık ile SöyleşiExpo 2010 Avusturya Pavyonu''nun Türk Ortağı Zeytinoğlu Mimarlık ile SöyleşiŞangay World Expo 2010''na katılan ülkelerin pavyonlarının inşaatları sürüyor. Avusturya Pavyonu''nun inşası tamamlandı. Pavyonun tasarımı için yarışma düzenlenmiş ve yarışmayı Viyana merkezli SPAN ve Zeytinoğlu Mimarlık ortaklığındaki proje kazanmıştı. Avusturya Pavyonu, 2.000 metrekare büyüklüğünde alan üzerinde konumlanıp, ziyaretçileri kar kaplı dağlarda, ormanlarda, nehir kenarlarında ve kentsel peyzaj içinde bir yolculuğa çıkarıyor. Pavyon ile "Uyumu Hisset" teması altında Avusturya''nın doğal güzellikleri ve simgeleşmiş binalarından Viyana Belediye Binası sergilenecek.
Benim Kentim Dergisi Yayın Hayatına BaşladıKent ve sanat ilişkisine odaklanan Benim Kentim projesi, kamusal mekanda sanat alanında yeni bir elektronik yayına imza attı. Geçtiğimiz ay ilk sayısı yayınlanan elektronik dergi, farklı geçmişlerden, şehir ve ülkelerden yazarların kaleme aldığı ve ağırlıklı olarak kamusal sanat temasına yoğunlaşan, zengin içerikli bir elektronik yayın.
Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri B2B Medya''nın Organizasyonu ile Sahipleri Buldu.Sektörel Yayıncılar Derneği Kurucu Başkanı İsmail Ceyhan''ın şirketi B2B Medya olarak 27 Nisan 2010 Salı akşamı Yapı Endüstri Merkezi''nde 7.si gerçekleştirilen Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri Töreni''nde, Yalıtım Sektörünün önemli isimlerini ağırladı. Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri; "Yılın Yatırımı" , "Yılın Isı Yalıtımı Ürünü" , "Yılın Su Yalıtımı Ürünü" dallarında, okur değerlendirmesi sonucunda belirlendi. Ödüller üzenlenen etkinlik ile sahiplerine verildi.
Tarih: 28 Nisan 2010
İstanbul’un İmar ve Otopark Yönetmelikleri yenileniyorİstanbul''un İmar ve Otopark Yönetmeliklerinin gelişen şartlar ışığında yenileneceğini açıklayan İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu Başkanı Sefer Kocabaş, "Başkan Topbaş''ın talebi doğrultusunda ilgili birimlerce hazırlanan yönetmelikleri, ilçe belediyeleriyle konsensüs sağlayarak yeniliyoruz" dedi.
Dereler haraç mezat Dünya Bankası’na ithaf olunurKesilmiş ağaçların başında, derenin kenarında köylüler beş aydır nöbet tutuyor. Muğla Pınarköy''de oturanlar.
Şişecam, Gobain ile Rusya''ya 320 milyon dolar yatıracakŞişecam''ın şirketlerinden Trakya Cam Sanayii, düz cam ile otomotiv camı üretimi ve satışı yapmak üzere en büyük rakiplerinden biri olan Saint-Gobain Sekurit ile yüzde 50-50 ortaklık kurulması için Niyet Anlaşması (MOU) imzaladı. Rusya''nın Tataristan bölgesinde yapılacak bir fabrikada düz cam, lamine cam, kaplamalı cam ve ayna üretimi yapılacak.
Bu limandan demir alma vakti geçiyorÖzelleştirme süreci yılan hikayesine dönen İzmir Limanı''nda kriz büyüyor. Limana en yüksek teklifi veren Global Holding ve Çelebi Holding süreçten çekildi. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, ''Dava açarlarsa İzmir''in önü hepten tıkanacak''dedi.
Kültür''ün Kültür''e ihanetiBaşlıktaki iki Kültür de, büyük harfle başlıyor. Çünkü ikisi de özel isim. Birinci Kültür, 2010 İstanbul Kültür Ajansı. İkinci Kültür, Atatürk Kültür Merkezi.
Opet, Eceabat''ı restore etti Opet, Gelibolu Yarımadası''nı yeni görünüme kavuşturmak amacıyla başlattığı ve 2006''dan bu yana sürdürdüğü Tarihe Saygı Projesi kapsamında, Eceabat''a bağlı Kocadere ve Behramlı köylerini rehabilite etti. Ayrıca, Çanakkale Savaşı''nda sıhhiye merkezi olarak hizmet veren Kocadere köyüne devlet sanatçısı Prof. Dr. Tankut Öktem atölyesinde yapılan 4 metre yüksekliğindeki anıt heykel dikildi.
Tarih: 27 Nisan 2010 Kaynak: Zaman
Artık Atatürk Kültür Merkezi''nin yapılması için bir engel kalmadıAKM''nin (Atatürk Kültür Merkezi) onarılmasına, kullanıma açılmasına yasal engeller vardı, eski projede birtakım değişiklikler yapılması gerekiyordu. Kültür ve Turizm Bakanlığı projede istenilen değişiklikleri yaptı, böylece onarımına başlanabilir artık. İnşaata başlamak için Bakanlık dışında başka kuruluşların bunu onaylaması, yapılsın emrini vermesi gerekiyor.
İzmir Limanı ortada kaldıÖzelleştirme ihalesini kazanan Global Holding, küresel kriz nedeniyle limandan vazgeçerken, en yüksek ikinci teklifi veren Çelebi Holding de ihale sürecinden çekildiğini açıkladı.
Para babaları istiyor diye bizi buradan sürmek istiyorlar Kentsel dönüşüm aldatmacası halkı mağdur etmeyi sürdürüyor. Yıllarca yaşadıkları bölgelerden sürülmek istenen emekçiler, bir taraftan da mücadeleye hazırlanıyor. Tıpkı Kartal, Yakacık Hürriyet Mahallesi''nde yaşayanlar gibi.
Balat''ta kültürel geri dönüşümElimizdekini değerlendirememe ve de var olanı yok etme başarısı, sanırım bizlere özgü. AKM hangar durumunda beklemekte, Emek Sineması''nın kepenkleri indirilmiş, ölüm fermanı verilmiş ve şimdilik magazin basınının malzemesi. Protestolar, borazan sesleri birbirine karışmakta...
ARKİV seçkileriArkitera Mimarlık Merkezi''nin ARKİV Seçkileri projesinin sonuçları belli oldu. 108 proje ve 2009 yılında gerçekleşen 70 proje incelendi. 14 farklı kentten yapıların yer aldığı seçkide, 32 yapı ile en çok temsil edilen kent İstanbul oldu. İstanbul''u 6 yapı ile İzmir takip etti.
Tarih: 26 Nisan 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.