Haberler

28 Mayıs 2007, Pazartesi

Mimarların Yorumuyla Kentlerin Dünü, Bugünü ve YarınıMimarların Yorumuyla Kentlerin Dünü, Bugünü ve Yarını24 Mayıs Perşembe günü, Kunsthall’da yapılan basın toplantısıyla açılışı gerçekleştirilen 3. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali çeşitli sempozyumlar, konferanslar ve sergilerle devam ediyor. Bienal kapsamında, Kunsthall’da “Visionary Power” ve “New Dutch City” başlıklı iki sergi düzenleniyor. Ancak birbirinden konu ve anlam bakımından bağımsız olan iki serginin, herhangi bir sınırlama olmadan aynı salona yerleştirilmesi, sergilerin anlaşılırlığını zorlaştırıyor. Haberin Devamı
İnşaat sektörünün ''halk ekmeği''yizİnşaat sektörünün ''halk ekmeği''yiz''Devlet, inşaat işinden elini çekmeli'' eleştirilerine hedef olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), varlığıyla piyasanın dengesini sağladığını düşünüyor.
Görsel oyunlarla tasarımGörsel oyunlarla tasarımStandı kabaca "sergileme birimi" olarak tanımlayabiliriz. Mağazalar, fuarlar ya da müzelerde, aslında hayatın pek çok alanında onlarla karşılaşıyoruz.
Nuh''un Gemisi''nde yer ayırdınız mı?Nuh''un Gemisi''nde yer ayırdınız mı?Greenpeace Türkiye, Ağrı Dağı''nda, deniz seviyesinden 2 bin 500 metre yükseklikte Nuh''un Gemisi''ni inşa ederek dünya liderlerini iklim felaketlerine karşı uyarıyor. Projeye destek verenler de sevdiklerinin fotoğraflarını yollayarak Nuh''un Gemisi''nde yer ayırtıyor.
Huzurunuzda Konya ÇölüHuzurunuzda Konya ÇölüHuzurunuzda Konya Çölü. Daha ayrıntıda Konya’ya bağlı Karapınar Çölü. Karapınar 2 bin 675 kilometrekarelik bir ilçe. 42 bin nüfusu var.
İzmir Mimarlık Buluşmaları ’07İzmir Mimarlık Buluşmaları ’07İzmir Serbest Mimarlar Derneği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenledikleri İzmir Mimarlık Buluşmaları ’07 adlı etkinlik, 09-16 Haziran 2007 tarihleri arasında İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilecek.
Asfalt deyip geçmeyin!Asfalt deyip geçmeyin!İzmir Büyükşehir Belediyesi, döktüğü asfaltın kalitesi için yılda yaklaşık 47 bin deney ve test yaptırıyor. Denetim ve kontroller, asfalt yola serildikten sonra da sürüyor.
İstanbul''da 10 bin konutun satışına yıl sonuna başlarızİstanbul''da 10 bin konutun satışına yıl sonuna başlarızTOKİ, İstanbul''da sene sonuna kadar toplam 10 bin konutluk bir projeyi satışa çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. Söz konusu dairelerden sadece alt gelir grubu ve yoksullar faydalanabilecek.
50 yılda Marmara Denizi kadar sulak alan kurudu50 yılda Marmara Denizi kadar sulak alan kuruduDevlet Su İşleri (DSİ) ile çeşitli kamu kuruluşları tarafından yapılan projeler neticesinde ülke genelinde Marmara Denizi kadar sulak alanın yok olduğu belirlendi.
Anadolu yakasının Karayolları arazisi satıştaAnadolu yakasının Karayolları arazisi satıştaToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) iştiraki olan Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (Emlak GYO), Üsküdar Burhaniye Mahallesi''nde yer alan 95 bin 939 metrekarelik çok değerli arsayı açık artırmayla satışa çıkardı.
Rezervasyon her çağda vardıRezervasyon her çağda vardıÇanakkale''nin Ayvacık ilçesi sınırları içinde yer alan ve geçmişi antik döneme kadar uzanan Assos Antik Kenti''nde, bugünkü rezervasyon sisteminin bir benzeri uygulanıyordu.
En büyük Ytong fabrikası Bilecik’te kuruluyorEn büyük Ytong fabrikası Bilecik’te kuruluyorTürk Ytong, Türkiye’nin ve Marmara Bölgesi’nin artan Ytong ihtiyacını karşılamak için 30 milyon YTL’ye Bilecik’te dünyanın en büyük Ytong fabrikasını kuruyor.
Laleli’nin kaderini değiştiren tarihi mekán Taş HanLaleli’nin kaderini değiştiren tarihi mekán Taş Hanİstanbul Laleli’deki Taş Han, 1980’lerin sonuna kadar kereste deposu olarak kullanılıyordu. Bakımsızlıktan ve ilgisizlikten harabeye dönen handaki dükkanlardan bir kısmını Kemal Ocak, 1987’de satın alınca hem hanın hem de semtin kaderi değişmeye başladı.
Görünmez EvGörünmez EvDominic Stevens’ın, İrlanda’nın kırsal bölgesinde bulunan bu minimal konut tasarımı Stevens’ın manevi inancını da içeriyor. Dominic Stevens’ın İrlandalı genç mimarlar arasında farklı bir yeri olduğu ortada.
Büyükşehir’den 6 yeni Özürlüler Merkezi dahaBüyükşehir’den 6 yeni Özürlüler Merkezi dahaİstanbul Büyükşehir Belediyesi özürlülere yönelik hizmetlerini daha da yaygınlaştırmak için 6 yeni Özürlüler Merkezi daha açtı. Törende konuşan Başkan Kadir Topbaş, “İstiyoruz ki tüm insanlarımızın yüzü gülsün, dertleri paylaşalım ve elimizden geldiğince sıkıntıları giderelim.” dedi.
Büyük Menderes Mayıs''ta kuruduBüyük Menderes Mayıs''ta kuruduTürkiye''nin en verimli topraklarının bulunduğu Büyük Menderes vadisinde binlerce dönüm ekili alanı sulayan Büyük Menderes nehri, kuraklık sebebiyle kurudu.
Büyükşehir’den Sanatçı Cem Karaca’nın anısına kültür merkeziBüyükşehir’den Sanatçı Cem Karaca’nın anısına kültür merkeziİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Bakırköy’de yaptırılan Cem Karaca Kültür Merkezi’ni Başkan Kadir Topbaş açtı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi açıldı. Yeni Mahalle’de bulunan kültür merkezinin açılışı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile ailesi ve sanatçı dostları tarafından yapıldı.
İncesu Kanyonu, tabiat parkı oluyorİncesu Kanyonu, tabiat parkı oluyorÇorum''daki tarihi ve doğal güzelliğiyle göz kamaştıran İncesu Kanyonu turizme kazandırılıyor. Tabiat parkı olarak düzenlenecek olan kanyonun turizme açılması için altyapı çalışmaları başladı.
Bienal''e Le Corbusier DokunuşuBienal''e Le Corbusier DokunuşuRIBA’nın, Vitra Design Müzesi’nin ortaklığında 3. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali kapsamında NAI’de düzenlediği “Le Corbusier The Art of Architecture” sergisi, sanatı, mimarlığı, tasarımı, kentsel planlamayı ve diğer disiplinleri birlikte kullanmaktan çekinmeyen mimarın çalışmalarından orjinal parçaların sunulduğu ilk sergi. 26 Mayıs’ta esas açılışı yapılacak olan sergi bir gün öncesinde Türkiye’den gelen mimarlar ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yetkililerinin bulunduğu sınırlı bir gruba gezdirildi.
Uluslararası Design Connect Workshop İstanbul''daydıUluslararası Design Connect Workshop İstanbul''daydıAlman İç Mimarlar Birliği BDIA (Bund Deutscher Innen Architekt) ve TMMOB İç Mimarlar Odası’nın düzenlediği Design Connect Workshop’un açılışı 30 Nisan’da gerçekleşen açılış konferansı ve kokteyli ile gerçekleştirildi.
Kentlerin GücüKentlerin Gücü3. Uluslararası Rotterdam Mimarlık Bienali 24 Mayıs Perşembe günü Kunsthal’da düzenlenen bir toplantı ile kapılarını ziyaretçilerine açtı. Sınırlı sayıda kişinin katıldığı açılış konuşmasında ilk olarak sözü Rotterdam Mimarlık Bienali Yönetim Kurulu Üyesi Stuiveling aldı.
Bebek’te marina telaşıBebek sahilinde inşaatı devam eden sahil düzenleme ve yürüyüş yolunu genişletme çalışmaları, ‘Marina yapılacak’ söylentisine neden oldu. Marina söylentileriyle çalkalanan Bebek’te yaşayanlar, sokaklara, ‘Marinaya hayır’ pankartları asıp, imza kampanyası başlattılar.
Dubai Towers yargı kıskacındaİstanbul’da İETT arazisi üzerine yapılması planlanan ve ihalenin sonuçlanmasına karşın kamuoyunda tartışması hala süren Dubai Towers, yargı kıskacında.
Büyükşehir ve Şahinbey Belediyesi kültürel miras projeleriyle ödül aldıGaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Şahinbey Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği''nin ''Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması''nda ödüle layık görüldü. Tarihi Kentler Birliği''ne üye 30 belediyenin, kültürel miras ile tarihi kent dokularını koruma-yaşatma amaçlı proje ve uygulamalarıyla aday oldukları yarışmanın 2006 yılına ilişkin değerlendirmeler sonucu, ''Başarı Ödülleri'' dalında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, ''Bakırcılar Çarşısı Sokak Sağlıklaştırma Projesi ve Uygulaması Projesi'' ile başarı ödülüne layık görüldü. Gaziantep Şahinbey Belediyesi ise, Nakıpoğlu Evi, Gümrük Hanı Restorasyonu, Kolejtepe Tarihi Okul Binası Restorasyonu, Şehitler Parkı Çevre Düzenlemesi ve Düveroğlu Evi Koruma projeleri ile ''Özendirme Ödülü''nü aldı. Tarihi Kentler Birliği''nin İstanbul Bakırköy''deki buluşmasında ödülünü alan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, "Gaziantep, her gün biraz daha büyürken tarihi dokusunu ve yapısını koruyan, ekonomik potansiyeli ve büyükşehir statüsü ile bir dünya kenti. Gaziantep''in simgesi haline gelmiş yapıların sanat eserlerine dönüştürerek, yeni nesillere hem sosyal hem de kültürel değerleri emanet etmeyi ve bu eserlere hayat kazandırmayı kendimize görev bildik." dedi. Projeleri ''Özendirme Ödülü''ne layık görülen Şahinbey Belediye Başkanı Ömer Can da, "Bu yapıların bakımsızlık ve tahribatlar nedeniyle sayısı her geçen gün azalmaktadır. Bu yapıları, kültürümüzün hatıraları olarak topluma ve şehrimize kazandırmak ve koruma bilincinin oluşması için çalışıyoruz." diye konuştu.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Serkan Canbaz
Seçim vaadi değil, turizm projesi; Tac Mahal''i Boğaz''da yüzdüreceğizDoğal güzelliği ile yüzyıllar boyu edebiyatçılara ilham kaynağı olmuş Boğaziçi, şanına yakışır bir proje ile dünya gündemine taşınmaya hazırlanıyor. Projenin sahibi kamuoyunun yakından tanıdığı bir işadamı: Ali Rıza Bozkurt. ''Dünyanın en güzel su yolunda gezmek isteyenler neden sadece balıkçı teknelerine mahkum bırakılıyor?'' sorusundan yola çıkan Bozkurt, Boğaz''ın silüetini değiştirecek bir proje için kolları sıvamış. Projeye göre 40 metre uzunluğundaki teknelere Tac Mahal, Elhamra Sarayı, Ayasofya, İshakpaşa Sarayı gibi mimari şaheserler daha küçük ölçekte; ancak birebir monte edilecek. Tekneler arasına köprüler ile geçiş yapılacak. Böylelikle tekneler sıra ile dizildiğinde ortaya 8 kilometre uzunluğunda seyir halinde ''Minyaworld Müzesi'' çıkacak. İçinde restoran, kafe ve alışveriş merkezlerinin yer alacağı tekneler halka açık olacak. Turizmciler ''yüzen dünya harikalarını'' görmek için turistlerin dünyanın dört bir yanından İstanbul''a akın edeceğini söylüyor. Bozkurt, "Avrupa''ya başkentlik yapacak İstanbul''un böyle bir projeye ihtiyacı var. Ayrıca projenin finans sorunu da yok. Belediye isterse ortak olabilir." diyor.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Susuzluk İçin Büyükşehir Belediyesinin Aldığı ÖnlemlerBaşkent’in susuzluk sorunun çözümü için Belediyenin aldığı önlemleri anlatan Başkan Gökçek, “Yeşil alanları sulanmak için kuyular açtık, yeşil alanları buradan tankerlerle aldığımız sularla suluyoruz.
Deniz taşımacılığının sorunları İstanbul’da masaya yatırılacakÜyeleri arasında feribot işletmecileri, uluslararası gemi inşa şirketleri, yan sanayi firmaları, sektörel basın organları ve finans kuruluşlarının bulunduğu Uluslararası Feribot Taşımacıları Birliği (INTERFERRY), her sene dünyanın farklı bir ülkesinde düzenlediği ve sektörü masaya yatırdığı kongresini 2009 senesinde İstanbul’da İDO (İstanbul Deniz Otobüsleri) ev sahipliğinde düzenlemeye karar verdi.
Gaziantep''te Mozaik SempozyumuGaziantep, 4. Uluslararası Türkiye Mozaik Sempozyumu Toplantısı''na ev sahipliği yapacak. Bugüne kadar ''Corpus'' içeriği ile gerçekleştirilen toplantı, bu yıl "Gaziantep, Halfeti ve Rumkale''de Turizm Etkinliğinin Artırılması Projesi" kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan ''Uluslararası Mozaik Sempozyumu'' ile birleştirilerek 5-10 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Toplantı tarihi, dünyadaki ilk örneklerinden birisi olarak Gaziantep''te kurulan Gaziantep Mozaik Merkezi''nin ikinci dönem öğrencilerini mezun edeceği döneme rastlıyor. İlk dönem ve ikinci dönem öğrencileri bu toplantı sayesinde konusunda uzman uluslararası mozaik sanatçılarının fikir ve tecrübelerinden yararlanabilme fırsatı bulacaklar. Toplantının ilk günü Zeugma kenti ve Gaziantep Mozaik Müzesi ziyaret edilecek. Toplantıda arkeoloji, konservasyon ve modern uygulamalar konularında bildiriler sunulacak. Arkeoloji oturumunda Gaziantep ve çevresinin mozaik zenginliğini yansıtan bildirilere öncelik verilecek.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Adem Yılmaz
Galatasaray Adası''na ''kaçak bölüm'' yıkımıİstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekipleri, Galatasaray Spor Kulübü tarafından Reina''nın sahibi Mehmet Koçarsalan''a 3 yıllığına kiralanan Galatasaray Adası''nda mevcut yapıya ek bölümler yapıldığını belirledi.
2 aylık çimento üretimi 5,2 milyon tona ulaştıTürkiye''nin toplam çimento üretimi, bu yıl şubat sonu itibarıyla 5,2 milyon tona ulaştı. Üretilen çimentonun 796 bin tonluk bölümü ihraç edildi. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği verilerine göre, üretilen çimentonun 4,5 milyon tonu iç piyasada tüketildi. Bu yılın iki aylık döneminde en fazla çimento üretimi, yine Marmara Bölgesi''nde gerçekleşti. Bölgedeki fabrikalarda şubat sonu itibarıyla 2 milyon ton çimento üretildi. Bunu 854 bin tonla Ege Bölgesi, 804 bin tonla da Akdeniz Bölgesi takip etti. Türkiye''nin geçen yılki toplam çimento üretimi, 45 milyon ton düzeyindeydi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
35 Dolar''a ihraç edilen çimento iç pazarda 90 Dolar''a satılıyorTürkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Paksoy, Türkiye’de çimento 35 dolara ihraç edilirken içeride 80-90 dolar civarında satıldığını belirterek...
Yapı denetiminde demir ve beton hataları sıfıra indiBayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, yapılan yasal düzenlemelerle yapı denetiminde demir ve beton denetimlerinde hataların sıfıra indiğini belirterek, "görevinizi çok iyi yerine getirdiniz, sizin arkanızdayız" dedi.
Sevda Tepesi örneği gözlerini korkuttu1984 yılında İstanbul’u ziyaretinde Anadoluhisarı’nın en güzel manzaralı yeri olan Sevda Tepesi’ni beğenen Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah Bin Abdülaziz, kendisine boğaz manzaralı bir ev yaptırmak için bu araziyi almak istedi.
Topbaş, saray yaptırıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Topkapı, Çırağan, Yıldız ve Beylerbeyi Sarayı’na ilave olarak Ali Paşa Sarayı’nı yeniden canladırmak için düğmeye bastı.
Kent - Yorum: İkinci perdeİstanbullu''nun görmekten artık neredeyse hiçbir rahatsızlık duymadığı (!) beton yığınının hikâyesinde perde ikinci kez açıldı. Bu kez aktörler farklı da olsa hikâyemizin adı aynı: Park Otel. Konusu ise bu kez ne yazık ki daha da derinleşiyor.
Akdeniz bölgesi kuruyacakProf. Dr. Doğan Altınbilek, bir eylem planı hazırlanmazsa 2030’da durumun daha da kötüleşeceğini söylüyor. Küresel ısınmanın dünyayı her geçen gün daha fazla tehdit ettiği şu günlerde, Türkiye önemli bir uluslararası toplanıya ev sahipliği yapacak.
Paranoya kent(li)Kasım 2003 İstanbul, Mayıs 2007 Ankara Ulus Meydanı ve doğu illerinde sayısını belki de bilmediğimiz kent meydanlarındaki bombalı terör eylemleri...
Şeyh parayı ödemediİstanbul’un en değerli bölgelerinden Levent’teki İETT arazisinin 21 Mart’ta gerçekleştirilen ihalesinde KDV dahil 1 milyar 152 milyon dolarlık en yüksek teklifi veren Dubai Şeyhi El Maktum’un şirketi Sama Dubai...
Akıllı evler irisi tarayarak sahibini gözünden tanıyorCOMPEX Consumer 12. Uluslararası Tüketici ve Ev Elektroniği Şovu, bugün başlıyor. Fuarda sergilenecek akıllı ev, konutta teknolojinin geldiği son noktayı gösterecek..
Evler bitiyor, sıra dekorasyonda2005''teki konut patlaması İstanbul''daki ilk meyvelerini vermeye başlayınca şehirdeki dekorasyon mağazaları da ''altın çağ''a ilk adımlarını attı. Yeni konutların henüz çok az bir kısmı teslim edilmiş olsa da dekorasyon mağazalarının cirolarında şimdiden yüzde 35''e varan oranda artışlar gözleniyor..
Gebze Belediye Başkanı, Arıtması Olmayan Fabrikaların Çevreyi Katlettiğini Söyledi: Organize bir saldırı altındayızKocaeli Gebze Belediye Başkanı İbrahim Pehlivan, Gebze Belediyeler Birliği''nin dünkü toplantısında kendiliğinden gündeme gelen çevre sorunlarına değindi.
Dönüşüm projesi protesto edildiÇeşitli sivil toplum örgütleri, kentsel dönüşüm projelerini protesto etmek amacıyla Ankara, Kurtuluş''ta miting düzenledi. Hükümet politikalarını protesto eden Tertip Komitesi''nden Avukat Ender Büyükçulha, "Yöneticilerimiz tüccar oldu. Evlerimizin yerine lüks binalar yapacaklar'''' dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
''Tehlikeli atık'' raporundan bir gün sonra 27 zehir varili bulunduSayıştay raporu dün Türkiye''de tehlikeli atıkların sadece yüzde 5''inin kurallara uygun olarak yok edildiğini gözler önüne sererken, dün Kastamonu''da, içi kimyasal atık madde dolu 27 varil bulundu. Devrekani-Çatalzeytin yolunda bulunan variller Sivil Savunma Müdürlüğü, Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Sağlık Müdürlüğü''nce incelendi. İncelemede varillerde kimyasal hammadde atığı bulunduğu tespit edildi. Yapılan araştırmada, varillerin İstanbul''da faaliyet gösteren bir şirkete ait olduğu, nakliyecilik işiyle uğraşan Y.S. tarafından bölgeye bırakıldığı belirlendi. Y.S. gözaltına alınırken şüpheli variller geçici olarak çukura gömüldü. Sayıştay''ın ''Türkiye''de Atık Yönetimi'' raporuna göre atıkların yüzde 5''i kuralına uygun yok ediliyor, yüzde 40''ı yakılıyor, kalanlar evsel atıklarla depolanıyor ve yeraltı sularına karışarak hastalık yapıyor.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
''Türk misafirperverliği Ela Hotel''le markalaşacak''Akdeniz Bölgesi''nin en önemli yatırımlarından biri olan ve 110 milyon dolarlık yatırımla kurulan Ela Quality Resort Hotel Genel Müdürü Ahmet Çolakoğlu, lüks otel kategorisinde fiyat rekabeti yapmak yerine kendi kulvarını yaratan bir tesis kurduklarını belirterek, "Yemekten misafirperverliğe kadar değerlerimizi öne çıkaran bir konsept yarattık" dedi. SPA tatiline uygun konsept geliştirdiklerini de anlatan Çolakoğlu, "Bunun yanında, klinik hizmetleri geliştireceğiz. Tıbbi tedavi ağırlıklı bir tatil konsepti sunacağız. Uluslararası lisansı olan, ciddi bir sağlık kuruluşuyla işbirliği yaparak, diş ve göz tedavisine yönelik, 10-15 günlük tatil alternatifi hazırlıyoruz. Bu Avrupalı sigorta şirketlerinin de çok işine gelecek. Çünkü, örneğin Avrupa''da 1.500 Euro olan bir diş kaplama tedavisi Türkiye''de 300- 400 euro. Ve bu konulara özellikle 40 yaşın üstünde çok ciddi talep var. Böylece kışın düşük fiyatlarla rekabet etmek yerine farklılık yaratacağız" dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Kale''den ''esnek'' devrim!Bu yıl 50’nci kuruluş yılını kutlayan Kale Grubu şirketlerinden Kaleseramik, yapı sektöründe yeni fikirlerin uygulanmasına olanak sağlayacak esneyebilen seramik üretti.
Denizi kirleten yatlara insansız uçakla suçüstüDenizleri kirleten yatlar ve oteller, insansız uçaklarla takip edilip, ''suçüstü'' yapılacak. DenizTemiz Derneği''nin Denizcilik Müsteşarlığı''yla birlikte yürüteceği projede kullanılacak insansız uçaklar, termal sistem sayesinde...
''Halkın barınma hakkı var''''Halkın Barınma Hakkı Var'' Tertip Komitesi, kentsel dönüşüm projelerinin yoksul emekçi kitleleri yaşam ve barınma hakkından yoksun bıraktığına dikkati çekmek üzere, Ankara Abdi İpekçi Parkı''nda bir araya gelen eylemciler, sloganları atarak Kurtuluş Parkı''na yürüdü. Burada konuyla ilgili açıklama yapan komite üyeleri, "Başta Ankara ve İstanbul''da olmak üzere AKP''li belediyeler, fiili kentsel dönüşüm uygulamalarıyla yoksul halkı kent içindeki yaşama ve barınma hakkından yoksun bırakmaktadır" diyerek tepkilerini dile getirdi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Zehra Şahindokuyucu
En uzun binada yangınRusya''nın başkenti Moskova''daki Ostankino televizyon kulesinde yangın çıktı. Avrupa''nın en uzun binası olan 540 m.''lik kulede, sabah çıkan yangın öğle saatlerinde söndürüldü. Yetkililer yangına kaynak makinesinden sıçrayan kıvılcımın kulenin balkonunun dışındaki izolasyon malzemesini tutuşturmasının yol açtığını söyledi. Yangından Moskova''daki televizyon yayınları etkilenmedi. Kulede 2000''de çıkan yangında üç kişi ölmüş ve başkentte TV yayınları birkaç gün kesilmişti.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Radikal
Prefabrik üniversiteDeprem sonrası Körfez Sanayi Sitesi karşısındaki Veziroğlu İnşaat AŞ''nin şantiye olarak kullandığı alana yerleşen Mühendislik Fakültesi, 8 yıldır buradaki prefabrike dersliklerde eğitim-öğretimi sürdürüyor.
200 metrekarelik 1 evi olan özürlüye emlak vergisi yokBEŞ hafta boyunca engellilere sağlanan ekonomik kolaylıkları ve karşılaşılan zorlukları işlemiştik. En çok şikayet alıp işlediğimiz konulardan birisi de 2022 Sayılı Yasa kapsamında maaş alan özürlülerin yüzde 50 faizle geriye doğru borçlandırılmasıydı.
Marmara''da fayın kalbine inen ilk Türk bilim kadınıL''Atalante gemisindeki ekipten Gülsen Uçarkuş, denizaltıyla dalarak, Kuzey Anadolu Fay Hattı''nı çıplak gözle izledi: Üzeri tortuyla kaplıydı, uzun süredir hareket etmediği belliydi...
The New York Times''ta İstanbul''un gece rehberiABD''nin en önemli gazetesi The New York Times''ın internet sitesinde yer alan seyahat bölümünde dünyanın dört bir yanından kentlerle ilgili çeşitli bilgiler yer alıyor. Bu şehirler arasında, artık Avrupa''nın en önemli eğlence bölgelerinden biri haline gelen İstanbul da var.
KurudukSon 50 yılın en kurak yaz mevsimi kapıda. İstanbul’daki barajlarda su seviyesi her gün biraz daha düşüyor. Ömerli Barajı’nda suların çekilmesiyle tarihi mezar taşları ortaya çıktı. Büyükçekmece Gölü ise top sahasına döndü
Teknelere havadan cezaDenizTemiz Derneği''nin Denizcilik Müsteşarlığı ile birlikte yürüteceği projede kullanılacak insansız uçaklar, termal sistem sayesinde denizi kirleten turistik tesis, yat ya da tekneyi tespit ederek, haklarında yasal işlem uygulanmasını sağlayacak.
İstanbul’da arazi geliştirmeTürkiye’de ve özellikle İstanbul’da arazi geliştirme ağırlıklı olarak bireysel girişimcilerin liderliğinde organize olmuştur.
''En ince, en büyük ve en hafif'' seramikÇanakkale Seramik''in Çan fabrikasında kurulan tesiste, İtalyan System ile birlikte yapı sektörü için büyük önem taşıyan bir kaplama malzemesi geliştirildi.
Ve Allah suyumuzu kesti..."Ne yapıyorlar bunlar?" dedi yaratan. Ona kadastro raporlarını götürdüler: - Tam 72 gölü kurutup kimisini tarla olarak köylülere dağıtmışlardı seçim zamanı... Kimisinin içine kooperatif evleri yaptılar, kimisinin içine havaalanı...
Kuşaklar arasında ortak bir dilden yoksunlukFındıklı''nın üstünden Cihangir''le, Gümüşsuyu''na doğru çarpık çurpuk yükselip giden beton yığınlarının çoğu yarım yamalak balkonlarıyla pencereleri...
Dünyaya gizli yeraltı kentlerini anlatıyorABD''nin Los Angeles kentinde yaşayan Türk yönetmen Emre Şahin''in The History Channel''de ''Cities of the Underworld'' adıyla yayımlanan, 13 büyük şehrin yeraltındaki gizemli tarihini anlattığı belgeselini, bir günde 1.53 milyon kişi izledi.
Yale''li gençler köye ''el koydu''!Köy okulunun masalarında, Amerikalı misafirler için kurulan sofra, marifetli ellerden çıkmış bin bir çeşit yemek, börekler, tatlılar, taze çaylarla dolu.
Belediye suluyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaşanan kuraklık nedeniyle, halkı sık sık suyu tasarruflu kullanmaya çağırıyor. Haklı ve yerinde bir uyarı. Ancak, iki ayrı yerde, iki ayrı tabloyu geçmek mümkün değil. Önceki akşam, saat 00.30 sıraları, İkitelli kavşağı. Bir beldiye aracı, kaldırımları yıkıyor. Ondan yarım saat sonra, Tophane. Bir belediye aracı, yine kaldırımları yıkıyor. Bahçeleri sulamak, arabaları yıkamak, evlerde suyu dikkatli kullanmak uyarısında bulunan belediye, kendisi su koyuveriyor.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yalçın Doğan
Jeolojik miras Meke Gölü yok oluyorKonya''nın Karapınar İlçesi''nde bulunan ve dünya coğrafyasında bir eşi benzeri olmayan "jeolojik miras" Meke Gölü, göz göre göre kuruyor. Konya Havzası''nda tarımda aşırı su kullanımı ve bu yıl yaşanan kuraklık nedeniyle son 2 ayda gölün suları yeniden hızla çekilmeye başladı. Yaklaşık 5 milyon yıl önce volkanik patlamalar sonucu oluşan ve taban suyuyla beslenen Meke Gölü''nun su seviyesinin 1 metreye düştüğü belirtildi. Özellikle kıyı kesimleri tamamen kurudu. Karapınar Belediye Başkanı Mehmet Mugayıtoğlu, gölün en derin seviyesinin 1 metreye düştüğünü belirterek özellikle kıyılarının çamur deryası haline geldiğini söyledi. TEMA Karapınar Şube Başkanı Musa Ceylan ise, "Yaz sonuna kadar Meke Gölü''nün tamamen kurumasından endişe ediyoruz" dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Kerem Pulgat
Öger: Turizmde betonlaşma terörden daha tehlikeliAlman-Türk Vakfı ve Öger Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vural Öger, turizm sektöründe betonun terörden daha büyük bir tehlike yarattığını söyledi. Turizm bölgelerindeki bazı belediye başkanlarını da ''betoncu'' olarak niteleyen Öger, "Üzülerek söylüyorum ama PKK''dan daha büyük sorun. Terörü çözebilirsin ama betonu diktin mi, telafisi zor olur. Bu işin önüne geçilmesi lazım. Turizmde betonlaşma terörden daha büyük tehlikedir" dedi.Ankara''da yaşanan terör eyleminin Alman basınında büyük yankı uyandırmadığını, ancak devamının gelmesi halinde turizme ciddi zararlar verebileceğini vurgulayan Öger, yaklaşan genel seçimlerin de Alman tatilcileri etkilemeyeceğini ifade etti. Öger şöyle dedi: "Turizmde bizim hedeflerimiz 2005 rakamlarına ulaşmak. 2006 bildiğiniz gibi turizm için son derece kötü bir seneydi. Bu sezona iyi başladık ama Ulus''ta yaşanan bombalama olayı çıktı. Bunun arkası gelmezse rahat bir nefes alacağız ama arkası gelirse sektörü yine kötü günler bekliyor. Seçim de özellikle Alman tatilciler için bir mesele değil. Bunu abartmayalım."
Tarih: 28 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Saffet Yenigün
Mimarinin ardındaki Osmanlı tarihiDoğan Kuban’ın Osmanlı Mimarisi, yazarının da söylediği gibi bir Osmanlı tarihi olarak nitelenebilir.
İnşaat Mühendisleri Odası: Yağma sırası kırsal alanlardaMeclis Tarım Komisyonu''ndan geçen tasarının yasalaşması halinde, kentlerdeki arazi yağmasının kırsal alanlara da sıçrayacağını belirten İnşaat Mühendisleri Odası, milletvekillerini uyardı.
Maliye, Hazine arsası rantına devam ediyorHazine''ye ve kamuya ait çok değerli arazile bir bir elden çıkartılırken, Maliye Bakanlığı gelir elde etmek için, Antalya''da hazine arazilerinin satışına devam ediyor.
Gayrimenkul satışı arttıEdirneliler son günlerde bölgedeki arazilerin değerini artırmak için emlakçıların spekülasyon yaptığını konuşuyor. Kente başta perakende sektörü olmak üzere birçok uluslararası firmanın yatırım yapması kafaları karıştırdı.
Sarayın altından kat otoparkı çıktıİstanbul-Eminönü''nde bulunan tarihi Ali Paşa Sarayı''nın yerine katlı otopark yapıldığı ortaya çıktı. 142 yıl önce yapılan ancak 94 yıl önce meydana gelen Mercan yangınında tamamen yanan, Osmanlı paşalarına ve ailelerine ev sahipliği yapan sarayın yerine, şimdi otomobiller park ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan "tarihi yarımada koruma nazım imar planı" çerçevesinde, tarihi yarımadada 50 bin bina ve yapıya 5 bin cadde sokağa ilişikin bilgi ve belge toplandı. Yarımadada 1848''den günümüze kadar yıkılan tüm anıt eserlerin tesbitleri yapılırken, plan alanının tümünün silüeti çıkartıldı. Bin 100 tarihi eserin tamamen yok olduğu tespit edildi. Tarihi Ali Paşa Sarayı''nında yok olan tarihi eserler arasında bulunduğu belirlendi. Yapılan incelemelerde, üç katlı olan Ali Paşa Sarayı''nın 1911 yılında meydana gelen yangında büyük hasar gördüğü ve geride kalan saray kalıntılarının, dönemin İstanbul Valisi Fahrettin Kerim Gökay döneminde yıkıldığı belirlendi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi katlı otaparakı yıkarak sarayı, aslına uygun Belediye Yönetim Binası yapmak için harekete geçti ve 12 Haziranda proje ihalesi yapmak için karar aldı.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Şehir stresinden kaçanlara belediyeden hobi bahçeleriBüyükçekmece Göl havzasındaki 170 dönümlük arazi, ilçede yaşayan sakinler için hobi bahçesine dönüştürülüyor.
Küresel ısınmayı önlemenin yollarıKüresel ısınmaya karşı herkesin yapabileceği bir şey var. İşte bazı pratik önlemler;
Başkentte susuz yazAnakent Belediye Başkanı Melih Gökçek ''in, başkenti tehdit eden "su krizi" karşısında yaşama geçirdiği ilk önlem "kullanım yasakları" oldu.
''Yabancı mimar'' takıyyesiAKP hükümeti, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''nin (TMMOB) itiraz ettiği yabancıların çalışmasını düzenleyen yasa tasarısında "göstermelik" değişiklik yaptı.
Sheraton 13 yıl sonra İstanbul''daOC Turizm, İstanbul''daki varlığına 13 yıl ara veren oteller zinciri Sheraton''ı, Maslak Princess''ın yerinde açtı. 10 milyon dolarlık yenileme yatırımı yapılan Sheraton, Türkiye''deki otel sayısını ikiye çıkaracak.
Gökçek''in milyon dolarlık villasıTempo Dergisi''nde yayımlanan habere göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek , oğlu Ahmet Gökçek için Oran''daki Funda Sitesi''nde değerinin 1.5 milyon dolar olduğu tahmin edilen lüks bir villa satın aldı.
Vakıflar’dan cinayete davetHiçbir şeyden ders almıyoruz. Diskoteğin kaçak duvarı çöktü, mışıl mışıl uyuyan çocuk öldü. Cevahir Alışveriş Merkezi’nde korkuluksuz yürüyen merdivenden bir çocuk düşüp öldü, ders alınmadı bir hafta sonra bir çocuk daha düşüp öldü.
Kadıköy Belediyesi''ne başarı ödülüTürkiye Tarihi Kentler Birliği''nin Türkiye genelinde belediyeler arasında yaptığı "Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Projeleri ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması"nda 2006 yılı Başarı Ödülü Kadıköy Belediyesi''ne verildi. 30 projenin değerlendirildiği yarışmada Kadıköy Belediyesi, Tarihi Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası Restorasyon Projesi ile ödüle layık görüldü. Uzun yıllar Süreyya Sineması olarak hizmet veren ve Süreyya Operası, ekim ayında kapılarını açacak.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bayrampaşa Cezaevi, Silivri ilçesine taşınacakBayrampaşa Cezaevi, Büyükşehir Belediyesi ile Adalet Bakanlığı arasında yapılan protokol çerçevesinde Silivri''ye taşınacak. İlk başlarda cezaevinin ilçelerine taşınmasına karşı çıkan Silivri halkı, cezaevinin ilçeye taşınmasının getireceği sosyoekonomik canlılığı düşünerek cezaevi karşıtlığından vazgeçti. Cezaeviyle birlikte ilçeye yaklaşık 800 hakim, savcı ve avukatın yerleşmesi bekleniyor. İlçede yapımına başlanan hakim, savcı ve diğer adli personel için 250 civarı lojmanın inşası da tamamlandı. Kartal''ın, Anadolu yakasının hukuk merkezi olduğu gibi Silivri''nin de Avrupa yakasının hukuk merkezi haline gelmesi bekleniyor. Silivri halkı, cezaevi yapımının gündeme geldiği 2001 yılında CHP''li ilçe yöneticilerinin de tahrikiyle dönemin Adalet Bakanı H. Sami Türk''e sert tepki göstermişti.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Zaman
Habitat, Türkiye''de ilham arayacakModern ev mobilya ve aksesuvarlarında dünyanın en eski ve önde gelen markalarından Habitat, Türkiye''de ilk mağazasını Şişli''deki Addresİstanbul''da açtı.
İstanbul''daki binaların çatısı yeşil alan olacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehirdeki yeşil alan miktarını artırmak için binaların çatılarını yeşil alana çevireceklerini söyledi.
Bursa Çelik Palas yeniden satıştaBursa Çelik Palas Oteli, yeniden satışa çıkıyor. Satış için haziran ayında ihaleye çıkılması planlanıyor. Mülkiyet satışı ile özelleştirilecek Çelik Palas Oteli''nin satışıyla, özelleştirme kapsamına alınan Emekli Sandığı''na ait son otel de satılmış olacak. Bursa Çelik Palas Oteli''nin özelleştirilmesi için 22 Haziran 2006 tarihinde ihaleye çıkılmıştı. İhaleye katılan, Toray İnşaat ve Çelikler Taahhüt İnşaat A.Ş, sözlü turda herhangi bir artırım yapmadan çekilmişti. İhale, satış için yeterli teklif olmaması nedeniyle iptal edilmişti. 11 katlı ve 241 odalı Çelik Palas Oteli''nde, zemin altında 4 kat daha bulunuyor. Aynı komplekste bir tarihi yapının da mevcut olduğu otel, sıcak su kaplıcasına da sahip.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Mimarların hocasından bir mimarlık başyapıtıDünyaca ünlü mimarlarımızdan ve mimarlık tarihçilerimizden Prof. Dr. Doğan Kuban’ın beş yıldır üzerinde çalıştığı "Osmanlı Mimarisi" isimli eser yayımlandı. Kitabın yayımıyla eşzamanlı olarak açılan "Osmanlı Mimarisinden Bir Kesit" sergisi ise 25 Mayıs-24 Haziran tarihleri arasında Topkapı Sarayı’nda gezilebilecek. 1000’i aşkın fotoğrafın da yer aldığı 720 sayfalık kitap, sadece mimarlık tarihi açısından değil, Osmanlı mimarisinin yeniden yorumlanıp değerlendirilmesi bakımından da büyük önem taşıyor. Dünya ve Türk mimarlık çevrelerinin büyük bir heyecanla beklediği kitap YEM Yayınları tarafından yayımlandı. Topkapı Sarayı’nda açılan sergi ise bugünden itibaren bir ay boyunca gezilebilecek. "Osmanlı Mimarisinden Bir Kesit" isimli sergide, birbirinden çarpıcı fotoğraflar yer alıyor.
Tarih: 25 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Sefa Kaplan
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.