Haberler

28 Mayıs 2008, Çarşamba

Erken Cumhuriyet Mirası Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası Tehdit AltındaErken Cumhuriyet Mirası Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası Tehdit AltındaErken Cumhuriyet Dönemi''nin en önemli miraslarından biri olan Sümerbank Kayseri Bez Fabrikası içindeki birkaç yapı için, Üniversite Rektörlüğü ve Kayseri Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile hazırlanan rekreasyon alanı düzenlemesi kapsamında Kayseri Koruma Kurulu’na yıkım kararı için başvuru yapıldı. Yıkılması önerilen yapılar içinde, sadece işletmenin değil aynı zamanda bir süre Kayseri kentine de elektrik üreten, Rus konstrüktivizminin dünya üzerindeki sayılı örneklerinden biri olan Elektrik Santrali binası da bulunuyor. Haberin Devamı
Pamucak’ta golf sahasında keşifPamucak’ta golf sahasında keşifİzmir’in Selçuk İlçesi Pamucak bölgesinde golf sahaları yapılmasına ilişkin koruma amaçlı imar planı değişikliği davası kapsamında bilirkişi, bölgede inceleme yaptı. Danıştay 6’ncı Dairesi’nin kararı gereğince görevlendirilen Prof. Dr. Sezai Göksu, Prof. Dr. Nejdet Alparslan, Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Danıştay 6’ncı Dairesi Üyesi Nazlı Koçer ve tetkik hakimi Emel Çelik’ten oluşan heyet, bölgeyi inceledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcileri, davacı Efes Çevre Doğa ve Kültür Derneği üyeleriyle davacıların avukatı Arif Ali Cangı, golf sahaları tahsisini alan firma yetkilileriyle Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür de incelemeye katıldı.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Fransa''da Eyfel''e rakip geliyorFransa''da Eyfel''e rakip geliyorBu yılki Pritzker Mimarlık Ödülü’nün sahibi olan Jean Nouvel’in yapacağı 301 metre yüksekliğindeki gökdelenin adı Signal Tower olacak.
3. köprü iki katlı olacak3. köprü iki katlı olacakMarmaray ile İstanbul Boğazı''nın altından geçmeye hazırlanan trenler, üçüncü boğaz köprüsüyle boğazın üstünden de geçecek.
GAP, 4 koldan yatırımla 4 yılda tamamlanacakGAP, 4 koldan yatırımla 4 yılda tamamlanacakGAP’a yeni kaynak arayışında olan hükümet projeyi 26.7 milyar YTL’lik finansmanla 2012’de tamamlamaya dönük Eylem Planı’nı açıkladı.
Agora gün yüzüne çıkarılacakAgora gün yüzüne çıkarılacakMalatya''nın Kuluncak İlçesi''nde bulunan ve Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi olduğu belirtilen agoranın bu yıl yapılacak kazılarla ortaya çıkarılacağı bildirildi.
Çin Zamanla YarışıyorÇin Zamanla YarışıyorÇinli askerler, Sichuan eyaletinde 12 Mayısta meydana gelen 8.0 büyüklüğündeki depremden sonra oluşan gölü boşaltmak için alarma geçti. 1800 kadar asker 128 milyon metreküp su biriken Tangcişan gölündeki suyun boşaltılması için dinamit yerleştirdi. Yüksekliği 725,3 metreyi bulan ve bariyerleri aşmasına sadece 26 metre kalan gölün yeni bir felakete yol açmaması için 100 bin kişinin başka yerlere nakledilmesi kararlaştırıldı. Depremden sonra bölgede 35 göl oluştuğu ve şu ana kadar su taşması ihtimaline karşın 30 bin kişinin güvenli yerlere taşındığı bildirildi. Su Kaynakları Bakanlığı yetkililerinden Liu Ning, “gözyaşı dökmektense, insanların başka yerlere gitmekten şikayet etmesini kabullenmeliyiz” diye konuştu. Bu arada, depremde ölenlerin sayısı 67 bin 183’ü bulduğu açıklandı. Ayrıca, Guicou eyaletinde aşırı yağışların yol açtığı sel 18 kişinin ölümüne, 12 kişinin kaybolmasına sebep olurken. 4 bin 600 kişi de tahliye edildi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
İslam fobisine karşı şeffaf camiİslam fobisine karşı şeffaf camiAlmanya''nın Bavyera Eyaleti''nin kuzey bölgesinde yer alan Penzberg kentinde modern mimari formlarda, şeffaf bir cami inşa edildi. Caddeden geçen arabaların görüntüleri cami duvarlarına yansırken, yapının yakınına gidildiğinde içerde namaz kılanlar görülebiliyor. İlk bakışta yapının bir ibadethane olduğunu andıran hiçbir emare göze çarpmıyor. Camiden ezan sesi de duyulmuyor. Bu modern yapı dikkatle incelendiğinde ise, yukarı doğru uzanan sütunun bir minare olduğu fark ediliyor. Şeffaf cami, ziyaretçilerin de ilgi odağı. Caminin şeffaf duvarları sayesinde, yoldan geçen arabalar binanın içinden de görülebiliyor. Caminin ortasında ise kadınlara ayrılmış bölüm bulunuyor. İslam Forumu Başkan Yardımcısı Gönül Yerli, "Toplumda oluşan ön yargıları ve korkuları, caminin inşası sırasında yok etmeyi amaçladık" şeklinde konuştu.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Bilgi Mimarlık ve Milano Politeknik Proje Sergisi: "Yenikapı Transfer Noktası"Bilgi Mimarlık ve Milano Politeknik Proje Sergisi: "Yenikapı Transfer Noktası"Bilgi Mimarlık’ın ve Milano Politeknik’in 2007 - 08 akademik yılı güz döneminde yürüttüğü ortak stüdyo çalışmalarını konu edinen “Yenikapı Transfer Noktası” başlıklı sergi 28 Mayıs 2008 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açıyor.
Ünye Kalesi''nde restorasyonÜnye Kalesi''nde restorasyonOrdu''nun Ünye İlçesi''nde yer alan, 2500 yıllık Karadeniz kıyısındaki en büyük kale olan Ünye Kalesi''nin yenileme ve çevre düzenleme çalışmaları başladı.
Turan Emeksiz vapuru yüzer otele dönüştürüldüTuran Emeksiz vapuru yüzer otele dönüştürüldüBundan iki yıl önce Kadıköy -Eminönü hattından emekli olan Turan Emeksiz yolcu vapuru, Mudanya’da yüzer otel oldu. Vapurun kaptan köşkünde VIP bir bölüm de var.
Dergah''ın tepesine manzaralı tuvaletDergah''ın tepesine manzaralı tuvaletŞanlıurfa Kalesi´nin yanında bulunan birinci dereceden sit alanına Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu´nun onayıyla briket, çimento, demir gibi inşaat malzemelerinin kullanılmasıyla tuvalet yapılıyor.
Afetin Vurduğu UzakdoğuAfetin Vurduğu UzakdoğuMyanmar ve Çin, 10 gün arayla yaşanan doğal felaketlerde yaşamını yitiren onbinlerce vatandaşının ardından, Dünya’nın dört bir tarafından gelen desteklerle yaralarını sarmaya, kent yaşamını normal akışına döndürmeye çabalıyor. 1948 yılında bağımsızlığını ilan ederek Birleşik Krallık’tan kopan Myanmar (Burma)’da, 2 Mayıs 2008 tarihinde yaşanan Nergis Kasırgası, Andaman Denizi ve Bengal Körfezi kıyısındaki Rangoon, Labutta, Bogale, Pathein ve Pyapon gibi çok sayıda kentte sel baskınları neden oldu. Şimdiye kadar askeri yönetim, yabancı yardım çalışanlarının çoğu bölgeye girişine izin vermediği için gerekli olan yardımın yalnızca bir kısmı felaketzedelere ulaştırılabildi.
Zorlu Yatırım AŞ, Karayolları Arazisi''ndeki Çalışmalarını DurdurduZorlu Yatırım AŞ, Karayolları Arazisi''ndeki Çalışmalarını DurdurduZorlu Yapı Yatırım AŞ, Danıştay 6. Dairesi’nin Zincirlikuyu Karayolları arazisinin imar planının yürütmesinin durdurulması kararının resmen tebliğ edilmesi üzerine arazide gerçekleştirdiği zemin iyileştirme ile buna bağlı iksa ve sondaj çalışmalarını 27 Mayıs 2008 tarihi itibariyle durdurduğunu açıkladı. Levent Ergül: "Daha önce de vurguladığımız gibi hukuka saygılıyız. Danıştay 6. Dairesi’nin almış olduğu karar kesinleşinceye kadar arazide inşai bir yapı faaliyetine girmemiz söz konusu değildir."
Ege''nin Kapadokya''sı turistleri bekliyorEge''nin Kapadokya''sı turistleri bekliyorManisa''nın Kula ilçesinde volkanik arazideki peri bacalarını Kapadokya''ya rakip yapacak proje hayata geçiriliyor. AB hibe kredilerinden yararlanılacak projeyle bölgenin turizm potansiyeline kavuşması sağlanacak.
Ken Yeang "Yeşil Tasarım" İlkelerini AnlattıKen Yeang "Yeşil Tasarım" İlkelerini AnlattıGeçtiğimiz hafta Yapı-Endüstri Merkezi, konuşmacı olarak Ken Yeang’ın davet edildiği “Yeşil Tasarım ve Planlama” konulu bir konferans gerçekleştirdi. Bioklimatik Yapılar üzerinde uzun yıllardır çalışmakta olan Malezyalı mimar, izleyicilere projelerini ve “Yeşil Tasarım” ilkelerini anlattı.
Kastamonu''da tarih koruma halka iniyorKastamonu''da tarih koruma halka iniyorTarihi yapıları bol olan Kastamonu’da, koruma-kullanmada toplum bilincini geliştirmek amacıyla başlatılan top yekûn politikalar devam ediyor.
Tarihi Erdebil Köşkü açıldıTarihi Erdebil Köşkü açıldıDicle Nehri üzerindeki tarihi On Gözlü Köprü''nün yamacına kurulu olan ve 800 yıllık tarihi olduğu belirtilen Erdebil Köşkü''nün onarımı tamamlanarak, hizmete açıldı.
Ahmet Misbah Demircan: Tarlabaşı Ekonomik Bir Değer Olarak GörülmüyorduAhmet Misbah Demircan: Tarlabaşı Ekonomik Bir Değer Olarak Görülmüyorduİhale süreci 2007 yılının ilk yarısında başlayan Tarlabaşı Yenileme Projesi, Anıtlar Kurulu’ndan alınan onay sonrası avan proje aşamasında halkın ve uzmanların görüşüne sunuldu. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın ev sahipliğini yaptığı bir davetle açılan sergi, 22 Haziran 2008 tarihine kadar Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde görülebilecek.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
“Yaş Dostu Projeler” İstanbul’da konuşulduDünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından 2005 yılında başlatılan ‘Yaş Dostu Şehirler Projesi’nin “Proje Uygulama Örnekleri Paylaşım Toplantısı” İstanbul’da yapıldı.
Kaçak yapıya karşı kentsel dönüşümAdalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Sedat Yalçın''ın, yereldeki dört yıllık iktidarlarının hesabını verdiği toplantıda gazeteciler kaçak yapılaşma üzerinde durdular.
Vatandaşın cebine 2.300 $ girecek!Başbakan Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi''nin kaderini değiştirecek "umut hamlesi" projesi ile 26.7 milyar YTL harcama yapılacağını açıkladı Başbakan Erdoğan bölgede kişi başına düşen milli gelirin proje ile yüzde 209 artacağını belirtti.
Lüks konut satışları dörtte bir oranında düştüEmlak sektöründe durgunluk yaşanıyor. Lüks konutlardaki satışlar dörtte bir oranında azaldı. Öte yandan dar gelirliye yönelik üretilen konutlara talep sürüyor.
Sinpaş Boğaziçi''ni Halkalı''ya kolonladı yalı satışına başladıSinpaş, Boğaziçi''nin bir kopyasını ''Bosphorus City'' projesiyle Halkalı''ya taşıyor. Boğaz''ın her iki yakasının bire bir inşaa edileceği projedeki ''yalı apartmanları''nın yüzde 65''i şimdiden satıldı.
TAV''ın ortağı 2 milyar doları cebine koydu, gözünü otoyollara diktiAvustralya''nın ikinci büyük yatırım şirketi Babcock & Brown, Türkiye''deki altyapı projeleri için 2 milyar dolarlık fon ayırdı. Avustralyalı şirket özellikle köprü, otoyol ve liman özelleştirmeleri ile ilgileniyor.
Entelektüeller kent yönetimine katılmalıKent yönetimi, yoğun kentleşme süreci ile birlikte çağdaş kamu yönetimi literatürüne giren yeni kavram ve yöntemlerle tanışmıştır.
5 katlı binalarla Bodrum''u Kuşadası''na çevirmeyinBodrum''da 5 katlı binaların önünü açan çalışmalar yörede tedirginlik yarattı. BESİAD Başkanı Cenk Sezgin, kitlesel turizmin Bodrum''u Kuşadası''na çevireceğini belirtiyor.
TOKİ''nin Tosya evleri örnek seçildiTosya TOKİ evleri toplu konut uygulamaları alanında örnek proje seçildi. TOKİ''nin 2006 ve 2007 yıllarındaki en başarılı uygulaması olarak gösterilen 312 konutluk TOKİ evlerinin Haziran ayı ortalarında hak sahiplerine teslim edileceği açıklandı.
Gebze kent meydanı çalışmaları başladıKentler için meydanların çok önemli olduğunu belirten Gebze Belediye Başkanı Pehlivan, ''Meydanlar kent hayatında önemi büyük olan sosyal ve kültürel alandır.
İzmir Limanı''nın parası hazır Danıştay kararını bekliyoruzİzmir Limanı için paralarının hazır olduğunu belirten Eli Alharal, ''Finansörlerimiz sabırsızlanıyor. 13 aydır özelleştirmeye karşı açılan davaların sonuçlanmasını bekliyoruz'' dedi.
''Horlak projesi'' ortada kaldıOrdu''nun en ünlü yaylası Çambaşı''nın zirvesinde Karagöl mevkisinden alınarak merkeze bağlı 36, Kabadüz ilçesine bağlı 9 ve Ulubey ilçesine bağlı 6 köy olmak üzere toplam 51 köye cazibeli su getirilmesi olan ''Horlak Projesi'' ortada kaldı.
Surlara drenaj desteğiİznik''te, tarihi Senato Sarayı bölgesindeki surların kenarlarına drenaj yapılıyor. Tarihi surların yağmur sularının birikmesi sonucu yıkılmasına engel olmak için İznik Belediyesi tarafından önlem alınıyor. 4700 metre uzunluğundaki surlarla çevrili olan İznik''te surların onarılacağını müjdeleyen Belediye Başkanı Kadri Eryılmaz, "Yağmur sularının surlara zarar vermesini engellemek için drenaj çalışmaları başlattık" dedi. Yapılan çalışmalarda, sur dibinde biriken suların tahliye edilmesi için kanal açılırken, var olan tahliye boruları büyültüldü.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Bursa Kent Haber
They are talkingAdana''da çelik konstrüksiyon inşaat dönemi başlıyor. Cumartesi sabahı bu işi yapmaya soyunan Süleyman Sönmez''in örnek yapısındaydık.
Diyarbakır''da dünya müzesiİl Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk: "Cezaevi olarak kullanılan, Artuklu Sarayı bundan böyle dünya müzesi olacak. Diyarbakır''ın ilk kilisesi olan Saint George Kilisesi ise sanat galerisine dönüştürülecektir"
Surlarda Roma dönemine ait asker mezarları bulunduEdirne''de, inşa edilecek bir iş merkezinin temelinde yapılan kazılarda, Roma lejyonerlerine ait olduğu belirlenen mezarlar bulundu.
Fuar alanında mağara çıktıGaziantep''te Fuar Alanı’nda devam eden inşaat çalışmaları sırasında alış veriş merkezinin yapılacağı alanın hafriyat çalışmaları sırasında mağara ortaya çıktı. Firma yetkilileri mağarayı kapatabilmek için yoğun çalışma gösteriyor.
Başkan Gökçek: “Dünya’da En Çok Rekreasyon Alanına Sahip Kent Ankara’dır”Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,Sheraton Oteli’nde 7. si yapılan Türkiye’nin Kıyı ve Deniz Alanları Ulusal Kongresi toplantısında “Dünya’da en çok rekreasyon alanına sahip kent Ankara’dır” dedi.
İshak Paşa sarayı ziyarete açıldıAğrı''nın Doğubayazıt İlçesi''nde bulunan tarihi İshak Paşa Sarayı yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, bu yıl turizm sezonunun hava koşullarından dolayı biraz geç başladığını ifade ederek, "Havaların geç düzelmesi ve sarayın restorasyon çalışmaları olunca ziyaretçiler geç geldi. Ama geçtiğimiz 2 haftayla birlikte büyük bir turist akını oluştu." dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Turizm Gazetesi
Su projeleri bitirilmeliCHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın GAP’la ilgili açıklamalarından memnuniyet duyduğunu söyledi. Partisinin grup toplantısında konuşan Baykal, GAP’ın enerji ve tarımsal niteliği ağır basan, ancak eğitim, sağlık, kentleşme gibi çok boyutlu bir proje olduğunu ifade etti. Projeye büyük heyecanla başlandığını ve bugün belli bir noktaya gelindiğini belirten Baykal; Fırat Nehri üzerindeki barajların tamamlandığını, Dicle Nehri üzerindeki barajların ise tamamlanmadığını söyledi. Fırat ve Dicle’deki barajlar sisteminden, bölgedeki 1 milyon 700 bin hektarlık arazinin sulanabileceğine dikkati çeken Baykal, sulama projelerin bir an önce tamamlanması gerektiğine işaret etti.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Estonya TasarımlarıEstonya Tasarımı’nın Gezgin Sergisi, Konak Pier Alışveriş Merkezi’nde İzmirliler’le buluştu. Estonya Dışişleri ve Kültür Bakanlıkları, Estonya Kültürel Sermaye Kurumu ve Estonya İzmir Fahri Konsolosu Eşref Balta’nın destekleriyle gerçekleşen sergide, Estonya Büyükelçisi Mart Volmer’de hazır bulundu. Estonya tasarımını günümüzdeki ve geçmişteki gelenekleriyle birlikte İzmirliler’e tanıştırdıklarını belirten Estonya İzmir Fahri Konsolosu Eşref Balta, şöyle dedi: “Sergi hem Estonya Tasarımı’nın tarihinden benzersiz şahaserler hem de halen gelişmekte olan projelerle ilgili genel bir açıklamayı sunuyor. Estonya’nın geleceğine dair yapılmış tüm modellerden örnekler sunuluyor.” Sergi, 15 Haziran’a kadar görülebilecek.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Zorlu tebligatı aldı, Karayolları arazisinde çalışmaları durdurduZorlu Yapı Yatırım’ın, Zincirlikuyu Karayolları arazisinde gerçekleştirdiği zemin iyileştirme ile buna bağlı sondaj çalışmalarını dün itibarıyla durdurduğu bildirildi.
Asansör sektörünün yüzünü fuar güldürdüİzmir’de Efor Fuarcılık tarafından düzenlenen INELEX 2008 Fuarı’yla Elektrik ve Makine Mühendisleri odaları işbirliğiyle organize edilen “İzmir 2. Asansör Sempozyumu”, söktörü buluşturdu. Dünyanın dört bir yanından gelen profesyoneller, son teknolojiyi inceledi, gelişmeler hakkında bilgi sahibi oldu. Organizasyonda, 102 firma, ürünlerinin yanı sıra yerli imalatın geldiği son noktayı sergiledi. Sempozyumda ise sektördeki gelişmeler, sorunlar ve çözüm önerileri ele alındı. Efor Fuarcılık Genel Müdürü Nuray Eyigele, küresel çaptaki ekonomik daralmayla sıkıntılı günler geçiren sektörün, bu organizasyonla nefes aldığını, pek çok iş bağlantısı yapıldığını söyledi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Büyükşehir Belediyesi, tek damla suyu boşa akıtmıyorKüresel ısınma kaynaklı kuraklık tehdidine karşı her türlü önlemi alan, halkı da tasarruf kampanyalarıyla bilinçlendiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bir damla suyun bile boşa akmaması için büyük çaba harcıyor. Kullanılabilecek her türlü suyu en verimli şekilde değerlendirebilmek için gösterilen itinanın son örneği, Şirinyer’deki raylı sistem inşaatı kazıları sırasında yaşandı. Buradan çıkan kaynak suyu da kazanıldı. Motopomp tesisi kuruldu ve en yakın İZSU merkezine kadar 400 metrelik isale hattı döşendi. Böylelikle günde bin 300 ton su tasarrufu sağlanmış oldu. Bir başka ifadeyle, her gün 10 ton kapasiteli tam 130 tankere, bu kaynaktan su doldurma olanağı sağlanmış oldu. Yeni kaynak, Büyükşehir Belediyesi’nin Tarım, Park ve Bahçeler, İtfaiye ve İZSU daire başkanlıkları araçlarıyla Buca Belediyesi tankerlerinin kullanımına sunuldu. Gerekirse, dezenfeksiyon işlemiyle içme suyu olarak da kullanılabileceği kaydedildi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet
Dolgulardaki binalar dehşet veriyor"İzmir''in Depremselliği" konulu toplantıda, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü tarafından iki yıldır yürütülen çalışmalar anlatıldı. Proje sorumlusu jeoloji yüksek mühendisi Dr. İsmail Kuşçu, Narlıdere’den Menemen’e kadar olan bölgenin 2000 yıl öncesine kadar deniz olduğunu söyledi. Kuşçu, “Bu dolgu alanlarda, yüksek katlı binaları görünce dehşete kapıldım. Çok kötü yapılaşma var. Türkiye’de depremle ilgili çok iyi yasalar var ancak uygulama yok. Benim görevim bu raporları ortaya koymak. Diğer süreçlerde etkimiz yok. Dikkatli olmamız lazım” dedi.
Tarih: 28 Mayıs 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Elif Demirci
Napoli’nin çöpüne İstanbul modeliİtalya’nın ünlü turistik yöresi Napoli’nin bir yıldır süren çöp sorunun çözümü için İstanbul modeli önerildi. İtalyan RAI Televizyonu’nun Türkiye Temsilcisi Ennio Remondino, İstanbul’un temizliğini örnek göstererek, kentin temizliğinin gece yapılmasının sorunu çözebileceğini söyledi.
İstanbul’un gözü bulutlardaYaz boyunca yağış olmazsa, İstanbul’un barajlarındaki su kente ancak 172 gün yetecek. Barajlarda şu andaki su seviyesi de son 5 yılın en düşük seviyesi.
Sigara içenler dikkat!Yasak getirilen yerlerde sigara içenler için, fotoğraf ve video kaydı gibi görsel dokümanlar da kanıt olarak kullanılacak. Ayrıca sigara yasağındaki 62 YTL’lik idari para cezasının, kanuni süresi içinde ödenmesi halinde 15.5 YTL’lik indirim uygulanacak.
İstanbul temiz suya muhtaçKenti 15 yıldır yöneten zihniyet, arıtma ve denetimi ihmal etti, havzalarda yerleşime göz yumdu. Tahliller kentin büyük bölümünde suyun içilemeyeceğini ortaya koydu.
Uzundere''de Mutlu Sonİzmir Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm amacıyla Uzundere’de yaptırılan 2156 konuttan 1764 adedini satın almak üzere TOKİ ile anlaştı.
İnşaatçıyız ama kimse bizi dikkate almıyorİnşaat sektöründe denetimlerin yok denecek kadar az olduğunu öne süren Türkiye İnşaat Sürveyan ve Kalfalar Derneği Bursa Şubesi Başkanı Ömer Geçici, "Kalfa ve ustaları denetleyecek tek kurum biziz, ama kimse görüşümüze başvurmuyor" dedi."
UNESCO gitti, Sulukule’ye sözleşme geldiUNESCO heyetinin ziyaretinin ardından, Sulukule’de kiracılara taşınmaları için sözleşme imzalatıldığı ortaya çıktı. Avukat Hilal Küey, kiracıları inşaatı bile bitmeyen konutlara taşınmaya zorlayan sözleşmenin, hukuken geçersiz olduğunu söyledi.
Yap-işlet-devret''te DSİ garantör olacakÇevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, TBMM Genel Kurulu''nda, yap-işlet-devret modelinin kapsamını genişleten kanun tasarısının 4 maddesinin kabul edildiğini belirterek, "Yap-işlet-devret modelinde artık Devlet Su İşleri (DSİ) garantör olacak" dedi.
Tarihe çakılan çiviler söküldüBaşta Çifte Minareli Medrese olmak üzere Lalapaşa Camii ve Ulu Camii''nin duvarlarına çivi çakılmak suretiyle tutturulan ve üzerinde "Ben Bir Vakıf Eseriyim" yazılı bez afişler, sonunda kaldırıldı.
Hükümet GAP planını Diyarbakır''da açıklıyorBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan merakla beklenen GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) eylem planını bugün Diyarbakır''da açıklıyor.
Çocukları ''Molozzede'' yaptılarSulukule’de yıkımlar duraklama evresinde, ancak mevcut harabeler eski kiracıları kadar mahalle çocuklarının da canını yakmayı sürdürüyor.
G8 ülkeleri çevre bakanları Kobe’deJaponya’da bir araya gelen G8 ülkeleri çevre bakanları, küresel boyutta sera gazları salımını 2050’ye kadar yarı yarıya azaltmak konusunda fikir birliğine vardı.
Başkan Topbaş; “Plan iptali yatırım ve projeleri etkilemeyecek…”Çevre Düzeni Planı’nın iptaliyle ilgili temyize müracaat edeceklerini ve gerekirse ‘B’ planına gideceklerini açıklayan Başkan Topbaş, plan iptalinin yatırımları ve projeleri etkilemeyeceğini kaydetti.
Tarabya’daki site haberiyle ilgili açıklama...İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin Güneri İnşaat’ın Tarabya''da yapmak istediği 120 konutluk site ile ilgili basın açıklaması...
Antik kent incelemeye alındıÇevresinde çimento fabrikası açılması planlanan antik kent Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma kurulunca incelemeye alındı. Osmaniye’nin Kadirli İlçesi''nde bulunan Kastabala’ya (Hieroapolis) çimento fabrikası kurulmasına karşı çıkan CHP Adana Milletvekili Hulusi Güvel’in soru önergesine cevap geldi. Cevapta Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’nün yapacağı değerlendirmenin beklendiği kaydedildi. Güvel, önergede Kastabala yakınında, Türkiye’nin ilk açık hava müzesi olan Karatepe ile Kırmıtlı Kuş Cenneti’nin ortasında çimento fabrikası kurulmasıyla Kastabala’nın bitirileceğini savunmuştu. Cevapta ise Kastabala Antik Kenti’nin hemen bitişiğinde kurulmak istenen çimento fabrikasının antik kente dönüşü olmayan zararlar vereceği ifade edildi. Planın durdurulması talep edildi.
Tarih: 27 Mayıs 2008 Kaynak: Evrensel
Heyelan bölgesine yapılan evler, Türkiye’nin en büyük limanının nefesini kestiAmbarlı’da 13 milyar dolarlık iş hacmi olan Türkiye’nin en büyük, dünyanın 69’uncu büyük limanı, heyelan bölgesine yapılan evlerin arasında sıkışıp kaldı.
Behram Paşa Hanı boşaltılıyorGünümüzde mermer atölyesi olarak kullanılan tarihi handa yaşanan gelişmenin ardından içerisinde faaliyet gösteren firma hanı boşaltmaya başladı.
TOKİ 5 yılda 65 milyon 808 metrekarelik alanı mülkiyetine geçirdiTOKİ, 2003 yılından bu yana 65 milyon 808 bin 239 metrekarelik araziyi mülkiyetine geçirdi. Toplu konut yapımı için kullanılan taşınmazların; 46 milyon 921 bin metrekaresi Maliye Hazinesi’nden, 793 bin 239 metrekaresi ise özel mülkiyetten temin edildi.
Arçelik 1.5 milyar ciro yaptıKoç Topluluğu’nun dayanıklı tüketim sektöründe faaliyet gösteren şirketi Arçelik, 2008’in ilk çeyreğinde 1.5 milyar YTL konsolide ciro elde etti.
‘10 yıl alım garantisi var jeotermale yatırım yapın’Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, jeotermal enerjiden üretilen elektrikte 10 yıl alım garantisi olduğunu hatırlatarak, “Hangi malın 10 yıl alım garantisi var. Bu alana yatırımlarını artırın” dedi. Maden İşleri Genel Müdürlüğü ve Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Doğal Sermayemiz Harekete Geçiriliyor, Jeotermal Kaynaklar ve Yasa Uygulamaları” konulu seminerde konuşan Bakan Güler, “Jeotermalde 31 bin 500 megavat termal potansiyeli bulunan Türkiye’nin bu alanda Avrupa’da 1’inci, dünyada ise 7’nci olduğuna dikkat çeken Güler, “Bunun bilinmesi yetmiyor, matkapla delip, ekonominin hizmetine sunulması gerekiyor” diye konuştu. Jeotermalde şu anda 20-25 Megavat seviyesinde kurulu güç bulunduğunu, 60 Megavat’ın inşa halinde olduğunu belirten Güler, gerekli yatırım yapılırsa 5 milyon konutun jeotermal enerji ile ısıtılabileceğini bildirdi. Yatırımcıya 24 saat hizmet vereceklerini de ifade eden Enerji Bakanı, “İl bazında jeotermal, maden ve mineral kaynaklarının gösterildiği kitaplar hazırladık. Biz illere lokum değil, vilayet yöneticilerine bu kitapları hediye ediyoruz” dedi.
Tarih: 27 Mayıs 2008 Kaynak: Türkiye
Kilise yapılan cami kurtarıldıMakedonya’nın başkenti Üsküp’e 86 kilometre uzaklıktaki İştip, Doğu Makedonya’da bir zamanlar nüfusunun tamamının Türk olması özelliğini taşıdı.
Şahika Grup, inşaat ve yapı malzemeleriyle Erzurumlu''ya hizmet verecekŞahika Grup, Erzurum Tortum Yolu üzerinde inşaat ve yapı malzemeleri satan bir işyeri hizmete açtı. Açılış Erzurum Bar Ekibi''nin gösterileri ve ardından Ulu Camii görevlilerinin Kur''an tilaveti ile başladı.
Halkalı''daki Boğaz''da 2 Günde 160 Ev SatıldıSinpaş GYO’nun İstanbul Boğazını Halkalı’ya taşıyan projesi “Bosphorus City”de, 2 milyon YTL’lik 4 yalı ve toplam 160 ev alıcısını buldu.
Kayıp şehir Pteria''da kazılar Haziran''da yeniden başlıyor"Kayıp Şehir Pteria"nın bulunduğu Yozgat''taki Kerkenes Dağı''nda kazı çalışmalarına 1 Haziran''dan itibaren başlanacak.
Topbaş: İptal kararı için B planımız varBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, mahkeme tarafından iptal edilen İstanbul''un 1/100 bin ölçekli planı için temyize gideceklerini söyledi.
Şıp şıp su tasarrufuİzmir Büyükşehir Belediyesi, barajlardaki su seviyenin azalması nedeniyle, geçen yıl olduğu gibi 2008 yaz ayları için de su tasarruf kampanyası başlattı.
İstanbul Çevre Planı iptal edildiİstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin İstanbul İl Çevre Düzeni Planı’na mahkemeden iptal kararı çıktı. Planın Galataport, 3’üncü köprü, Haydarpaşa Limanı gibi tartışılan projelerin önünü açtığı iddia ediliyordu.
Dört dörtlük rezalet!CHP Muğla Milletvekili Fevzi Topuz’un, Marmaris-Osmaniye Köyü’nün ormanlık alanlarında manganez maden ocağı ruhsatı verilmesine ilişkin soru önergesine verilen yanıtlar, konuyla ilgili bakanlıklar arasındaki eşgüdümsüzlüğü ortaya koydu.
Özelleştirme sırası otoyol ve köprülerdeOtoyollar ve üzerindeki hizmet tesisleri ile köprülerin özelleştirilmesini öngören tasarı, 28 Mayıs çarşamba günü Meclis Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda görüşülecek.
Azeri şirketi Socar Tekfen’e ortak oluyorTekfen İnşaat’ın bir bölümünün Socar’a satılması gündemde. Tekfen’in şartı, Socar’ın yatırımlarının Tekfen İnşaat kanalıyla gerçekleştirmesi.
Başak’tan Türkiye Genelinde Bayilere ve Ustalara Eğitim Seminerleri VerildiBaşak Çatı & Cephe Sistemleri’nin Tüm Türkiye’deki bayileriyle birlikte gerçekleştirdiği “Bayi Eğitim Seminerleri”, Eskişehir’de yapıldı.
Takvim
<<Mayıs 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.