Haberler

28 Nisan 2008, Pazartesi

XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili TSMD''nin GörüşüXI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi ile İlgili TSMD''nin Görüşü"2008 Yılı XI. Ulusal Mimarlık Ödülleri Sergisi bu sene tam bir skandala sahne oldu. Yapı Dalında sergiye katılan 70 kadar proje -ki katılımın yüzde ellisini oluşturmakta idi- daha jüri önüne çıkmadan Mimarlar Odası tarafından elendi. Nedeni, Oda’nın Katılım İlkeleri arasında yer alan bir maddeye dayanıyor: Bu madde ''Ruhsatsız ve Oda denetiminden geçmemiş eserlerin Yapı Dalı’nda sergiye katılamayacağı'' koşulunu getiriyor. Sergiye yollandığı halde elenen binaların arasında ''Ankara Esenboğa Hava Limanı İç ve Dış Hatlar Terminali'', ''İstanbul Modern'' ve ''Santral İstanbul'' gibi önemli ve ödül kazanmış yapıların da oluşu, işi daha çarpıcı ve vahim bir hale sokuyor." Haberin Devamı
Masaj yapan klozetlerMasaj yapan klozetlerBir banyo hayal edin. Bataryalar kendi kendini şarj ediyor, klozet kapağını kendi açıyor. Üstelik sizi yıkıyor, kurutuyor hatta masaj bile yapıyor. Artık Türkiye’de de satılacak ileri teknolojiye sahip Toto ürünleri hayali gerçeğe dönüştürüyor.
Artık ‘sağlıksız alan’!Artık ‘sağlıksız alan’!İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla ‘sağlık alanı’ ilan edilip yasallaştırılan kaçak bina, yemek ‘pass’ kartı satan bir firmaya kiraya verildi. Binanın ortaklarından AKP’li Belediye Meclis Üyesi İsmail Akyıldız, ‘Binanın sağlık kuruluşu olarak kullanılması zorunlu değil’ dedi.
Milano''da yeşil tasarımlarMilano''da yeşil tasarımlarGeçtiğimiz hafta Milano''da düzenlenen ''Salone Internationale del Mobile'' ve ''SaloneSatellite'' Uluslararası Mobilya ve Dekorasyon Fuarı''na yeşil tasarımlar damga vurdu.
Musevi mezarlığına gecekondu talanı...Musevi mezarlığına gecekondu talanı...Nakkaştepe''deki Musevi Mezarlığı''na gecekondu mahallesi kuruldu, mezar taşları talana uğradı. Mermer taşlar; ev inşaatı, bahçe duvarı ve merdivenlerde kullanıldı.
Meydan’ı tasarlarken otoyol piknikçilerinden ilham aldıMeydan’ı tasarlarken otoyol piknikçilerinden ilham aldıMimarinin dahi çocuğu olarak adlandırılan İspanyol mimar Alejandro Zaero-Polo, Türkiye’nin ilk ekolojik alışveriş merkezi olan Meydan’ı otoyol piknikçilerinden esinlenerek yaptığını söyledi.
Bu kulelerde bir ilçe yaşıyorBu kulelerde bir ilçe yaşıyorMalezya’nın petrol şirketi Petronas tarafından yaptırıldığı için Petronas adı verilen kuleler, Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’u ziyaret eden yerli-yabancı herkesin ilgisini çekiyor.
Modern ve estetik İDO iskelesi Bostancı’ya yakıştı…Modern ve estetik İDO iskelesi Bostancı’ya yakıştı…Bostancı Oruç Reis İDO İskelesi, yeni ve modern yüzüyle İstanbulluların hizmetine girdi. Açılış töreninde konuşan Başkan Topbaş, “Yılsonunda İstanbul’a 22 milyar YTL yatırım yapmış olacağız.
Betona yolculuk!Betona yolculuk!Gökova Körfezi’nin Bodrum Yarımadası’ndaki bölümünde kalan Kissebükü ve Çökertme koylarının tepelerindeki ormanlık alanlar da beton işgalinin kurbanı oldu.
Gaziosmanpaşa’yı kimse tanıyamayacakGaziosmanpaşa’yı kimse tanıyamayacak3K Dönüşüm Projesi’yle çehresi hızla değişmeye başlayan Gaziosmanpaşa’da, TMSF’nin Çukurçeşme Caddesi’ndeki 180 metrekarelik arazisinin rekor fiyatla satılmasının ardından bölgede metrekare fiyatları 19 bin YTL’den 3 milyon 700 bin YTL’ye kadar ulaştı.
Adını Forbes''e veren köşk, ilgisizlikten yıkılıyor	Adını Forbes''e veren köşk, ilgisizlikten yıkılıyor Forbes ailesinin yaşadığı İzmir''in Buca ilçesindeki Buca Seyfi Demirsoy Devlet Hastanesi bahçesinde yer alan köşkün restorasyon ihalesini kazanan firma, parasızlık yüzünden binayı restore yerine tinerci ve hırsızlardan korumaya çalışıyor.
Efes Antik Kenti''ndeki Otlar İnsan Boyuna UlaştıEfes Antik Kenti''ndeki Otlar İnsan Boyuna Ulaştı2004 yılında yine Efes antik kenti çevresinde büyüyen otları ile ilgili yapılan haberlere duyarlılık gösteren TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy, antik kent çevresindeki otların temizlenmesini sağlamıştı.
Cimcime Kümbeti AçılıyorCimcime Kümbeti AçılıyorErzurum''da Cumhuriyet Caddesi üzerindeki tarihi Cimcime Hatun Kümbeti''nin çevresi açılıyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, tarihi kümbetin bitişiğindeki işyerlerini yıkarak çevresini açma çalışmalarını başlattı.
Başkan Kocaoğlu, çalışmaları adım adım takip ediyorBaşkan Kocaoğlu, çalışmaları adım adım takip ediyorİzmir’i “kültür-sanat kenti” haline getirmeyi amaçlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda projelendirdiği Bornova Kültür Merkezi’nin inşaat çalışmalarını büyük ölçüde bitirdi.
Bodrum’a arıtma tesisiBodrum’a arıtma tesisiBodrum’un Gümbet semtinde yapılacak olan atık su arıtma tesisi için yer teslimi yapıldı. Belediyeye ait 88 bin 564 metrekarelik alana, Deniz Su Ve Atık Su Arıtma İnşaat Ticaret Sanayi A.Ş. tarafından, 2 milyon 810 bin 500 YTL’ye harcanarak yapılacak olan arıtma tesisi inşaatının 6 ayda tamamlanacağı belirtildi. Tesisin 2 aylık deneme süresinin ardından hizmete geçecek olan arıtma tesisinin günlük kapasitesinin 10 bin metreküplük olacağı öğrenildi.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Alaçatı, Türkiye''nin Venedik''i olacakAlaçatı, Türkiye''nin Venedik''i olacakİzmir''in Çeşme ilçesinde bulunan Alaçatı, adeta bir kanal kenti olmaya hazırlanıyor. Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye''de ilk kez kanal açarak denizin kara içine taşındığı kanal kent projesi ''Port Alaçatı''yı İstanbul''da tanıttı.
55 bin metrekarelik ''lüks hafıza kaybı''55 bin metrekarelik ''lüks hafıza kaybı''Osmanlı saray bürokratlarının ilk ''rezidans''ı Akaretler''in tarihi, 15 yıl önce açılan ''Anı / Bellek: 50 Numara'' sergisinde özetlenmişti.
Bu da çevreci ev!Bu da çevreci ev!İngiltere’nin Cirencester kenti yakınlarındaki tabii hayat parkına inşa edilecek olan çevre dostu yazlık, 14.5 milyon dolara satıldı. Rüzgâr ve güneş enerjisiyle çalışacak olan çevre dostu ev, su ihtiyacını da yağmur sularından karşılayacak. Jeotermal ısıtma sistemiyle ısıtma ve soğutma işlemleri yapılacak olan evin, ihtiyacından daha fazla enerji üretme kapasitesi olacağı belirtiliyor. Parkta bulunan arı orkidesi adlı çiçeğin şekli temel alınarak tasarlanan evin yapımı 3 yılda tamamlanacak.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Yusufeli ilçesi, baraj sebebiyle ''resmen'' taşındıYusufeli ilçesi, baraj sebebiyle ''resmen'' taşındıÇoruh Nehri üzerine inşa edilecek Yusufeli Barajı sebebiyle, Artvin''in Yusufeli ilçesinin merkezinin değiştirilmesini düzenleyen kanun Resmi Gazete''de yayımlandı.
Yakuplu skandalı!Yakuplu skandalı!İstanbul Fatih’te Romanların yaşadığı Sulukule’nin kentsel dönüşüm projesiyle ortadan kaldırılmasının bir benzeri Büyükçekmece Yakuplu beldesinde gerçekleştirilmek isteniyor.
Avrupa''nın İkinci Büyük Limanına Sahip Bir Elmas Kenti: AntwerpAvrupa''nın İkinci Büyük Limanına Sahip Bir Elmas Kenti: AntwerpBelçika’nın kuzeybatısında bulunan ülkenin ikinci büyük kenti, 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa’nın ticaret merkezi olarak altın çağını yaşayan Antwerp, aynı zamanda Avrupa’nın ikinci büyük liman kenti. Gücünü Avrupa’nın ikinci büyük ırmağı olan Scheldt Nehri’nden alan kent, başkent Brüksel’e yalnızca 35 km uzaklıkta bambaşka bir dünya. Kuzey Denizi''ne açılan nehir, kıyısına gemilerin ve tankerlerin girmesi için oldukça elverişli. Limana giden yollardaki kamyon trafiği ve limana paralel yoldaki trafik yoğunluğu limanın potansiyeli hakkında da bilgi veriyor. Çok eski tarihlerden itibaren özellikle limanıyla Avrupa’nın sanat ve ticaret merkezlerinden birisi olan kent 15. yy’da politik sebeplerle limanın kapatılmasının ardından eski günlerindeki kimliğini yitirmiş.
Metrobüsün manzarasına perde gerilecekMetrobüsün manzarasına perde gerilecekMetrobüsün Topkapı''daki dönüş platformu, özellikle İETT şoförlerinin psikolojisini olumsuz etkiliyor. Yaklaşık 5 metre yüksekliğindeki platform, E-5 hattını kullanan sürücülerin de dikkatini dağıtıyor.
Tarih bürokrasi kurbanı olduTarih bürokrasi kurbanı olduDiyarbakır Gazi Caddesi’nde Tarihi Hasan Paşa Hanı’nın karşısında yer alan 5 numaralı parseldeki yapılar, nitelikli yapılar yapılmak üzere Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nce yıkılmak istendi.
Biracıların başına talih kuşu konduBiracıların başına talih kuşu konduBomonti Bira Fabrikası işçilerinin 55 yıl önce kurduğu Bira İşçi Evleri Kooperatifi''ne piyango vurdu. Akfen ve Krea ortaklığı, kooperatifin arsası içindeki her bir metrekareye 4 bin 750 dolar ödüyor.
Üstgeçitler dökülüyor!Üstgeçitler dökülüyor!Anakent Belediyesi''nin sürekli bir yenisini yaptığı yaya geçitleri, Ankara''yı "alt ve üstgeçitler başkenti" ne dönüştürürken, bu yapılar yurttaşlara gerektiği gibi hizmet vermekten uzak kalıyor.
Kuğulu bitti sıra Ankara Garı''ndaKuğulu bitti sıra Ankara Garı''ndaBaşkenti baştan aşağıya alt ve üstgeçitlerle donatmayı temel belediyecilik anlayışı olarak benimseyen Anakent Belediye Başkanı Melih Gökçek , bu kez de Cumhuriyetin en önemli simgelerinden biri olan tarihi TCDD Ankara Garı önüne köprülü kavşak inşa ediyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Pamukkale’de İstikamet Şaşmasın!Mimarlar Odası Denizli Şubesi Başkanı Süleyman Boz, UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu)''nun "yeterlilik" kararı ve yargıya intikal eden son kurul kararlarının değiştirilmesi girişimlerine yönelik olarak kaleme aldığı “Pamukkale’de İstikamet Şaşmasın!” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi...
Sahili halka açacak projeler sudan sebeplerle engelleniyorZonguldak''ta çirkinlik abidesi olarak duran "lavuar" (kömür yıkama tesisi) binası tarihî eser bahanesiyle varlığını korurken sahildeki eski balık pazarının sanat çarşısı olmasını da "Kıyı-Kenar Kanunu" engelledi.
İşte Kongre Vadisi İstanbul, artık ''kongre turizmi''nde de söz sahibi olacak. Kısa bir süre önce (Harbiye Kongre Vadisi Tesisleri Projesi''nde düğmeye basan belediye, ilk olarak Muhsin Ertuğrul Sahnesi''ni yıkmakla işe başladı.
TOKİ''nin konut hamlesi Bursa''yı çarpık kentleşmeden kurtarıyorTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar''ın Bursa''ya yapılan yatırımlarla ilgili raporunu açıklayan Bursa milletvekili Altan Karapaşaoğlu, şehre özel bir önem verildiğini vurguladı.
Büyükşehirin Bornova Kültür Merkezi mayıs sonunda açılıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin, şehir merkezine uzak bölgelerdeki vatandaşları da kültür sanat etkinlikleriyle buluşturmak amacıyla yapımına başladığı Bornova Kültür Merkezi, tamamlanma aşamasına geldi.
Gecekondu sahiplerine 20 yıl vadeli konut imkânı Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, geçen yasama döneminde Meclis''e sevk edilen ancak kadük olan Dönüşüm Alanları Yasa Tasarısı''nı güncelleyerek Başbakanlığa gönderdi.
Binlerce yıllık Hilar Mağaraları yabanî otlara yenik düştüOtların sit alanındaki kayalıkları çatlatarak zarar vermesi üzerine Diyarbakır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, yabani otlarla mücadele çalışmalarını sürdüren ziraat mühendislerinden yardım istedi.
İZBETON''dan 10.8 milyonluk destekİzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZBETON, son 4 yıl içinde 525 okul, cami ve cemevinde 10 milyon 798 bin YTL tutarında tadilat yaptı. Tesislerin eksikleri giderilerek yeni bir görünüme kavuşmaları sağlandı. Nisan 2007''den itibaren yenileme çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "İstesek okul açabilirdik, ama biz, zor durumdaki, fiziki şartları sağlıksız olan okulları ve kurumları yenileyerek daha geniş bir şekilde, daha geniş bir kitleye hizmet veriyoruz. Okul açsaydık belki birkaç yüz öğrenci ancak yararlanabilirdi. Ama bugüne kadar tadilatını yaptığımız 441 okuldan yüzbinlerce öğrenci yararlanıyor. Daha geniş bir kitleye hizmet sunmuş ve ihtiyaçlarını karşılamış oluyoruz" diye konuştu. Genel müdürlük, Bayındır, Menderes, Aliağa, Seferihisar, Mordoğan, Torbalı ve Urla''da da ağırlığı eğitim kurumları olmak üzere tadilat ve yenileme işlemleri gerçekleştirdi. Son olarak Ferahlı Camii''nde tadilat çalışmalarına devam eden ekiplere teşekkür borçlu olduklarını söyleyen Ferahlı Camii Yaptırma Yaşatma Derneği Başkanı Halil İbrahim Aka, "Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu''na, cami cemaati olarak teşekkürü bir borç biliyoruz. Eksiklerimizi giderdiler, sağolsunlar" diye konuştu.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Asır
Arıtmalara 40 Milyon YTL8 arıtma için 39 bin 993 YTL.’lik yatırım yapacak olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Büyük Kanal Projesi’nden sonra Türkiye’nin en büyük çevre yatırımlarından birine imza atıyor.
Göztepe İstasyonu için karşılıklı açılan tüneller buluştuÜçyol-Üçkuyular metrosu inşaat çalışmalarında büyük buluşma yaşandı. Çalışmaların gece - gündüz sürdüğü metro ikinci aşamada, Göztepe İstasyonu için her iki yönden karşılıklı olarak kazılan istasyon tünelleri aynı noktada birleşti.
Akdeniz’de balkon kültürü sona eriyorTürkiye’nin, en sıcak ve nemli yazlarını yaşayan Akdeniz kentlerinde balkonlar, yıllarca ailelerin, bunaltıcı geçen 7-8 ayda evin en çok kullandığı kısmı olma özelliği taşıdı.
Şehir içinde tesadüfi şehirlerSao Paulo''da otobanın altına gizlenmiş jimnastik salonu, Avrupa ve Amerika grafiti sözlüğü, Barcelona''nın kamusal seks mekânları haritası gibi pek çok araştırma Postit Şehir kapsamında sergileniyor.
Eczacıbaşı Alman banyo devini aldıEczacıbaşı Yapı Gereçleri, lüks banyo mobilyaları pazarında Avrupa lideri Alman Burgbad’ın yüzde 47.16 hissesini 33.4 milyon Euro’ya satın almak üzere anlaşmaya vardı.
Şurası Şile ne gerek var uzağa gitmeyeKil üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Mehmet Sabri Çelik, seramik sektörü temsilcilerinin iddia ettiğinin aksine, Türkiye''de kil çıkarmak için illa da Şile ormanlarının altının kazılması gerekmediğini söyledi.
"Kültürel Mirasa Sahip Çık" etkinliği sona erdiDicle Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Vakfı´nın organize ettiği, ´Kültürel Mirasa Sahip Çık´ kampanyası kapsamında düzenlenen etkinlikler son buldu.
129 yıllık ilçe sulara karışıyorTam 30 yıldan beri Artvin''in Yusufeli ilçesinde süren "Yusufeli Barajı yapılacak mı, yapılmayacak mı" tartışması, 5753 sayılı ''Yusufeli Merkezinin Değiştirilmesi Hakkındaki Kanun''un 24 Nisan günü Resmi Gazete''de yayımlanmasıyla bitti. Geri sayım başladı.
Meriç Köprüsü ulaşıma kapatıldıEdirne Valisi Nusret Miroğlu, Karaağaç Mahallesi ile Edirne arasında ulaşımın yapıldığı Meriç Nehri üzerindeki Tarihi Meriç Köprüsü’nün restorasyon nedeniyle araç trafiğine kapatıldığını bildirdi.
Topkapı Sarayı ve Bir ÖneriTopkapı Sarayı’nın meslek yaşamımda ayrı bir yeri vardır. Aradan geçen on yıldan sonra rastladığım müze mimarı İlban Öz merhumun ‘’Yılmaz, hala senin rölövelerini kullanıyoruz’’ sözü, benim için en büyük ödül olmuştu.
''180 bin konut teslim edilecek, kira ve ev fiyatlarında gerileme olacak''Global likidite krizi ve bunun Türkiye''ye yansımasıyla artan faiz oranları ve ekonomideki daralma olmasa bile konut ve kira fiyatlarında düşüş yaşanacak bir dönemin başladığını söyleyen GYODER Başkan Yardımcısı Nurhan Azizoğlu, ''Teslim edilecek 180 bin konut zaten fiyatlarda düzeltme (gerileme) yapacaktı'' dedi.
Osmangazi Belediyesi Bursa''nın yeraltı tarihi haritasını çıkarıyorBursa''nın antik dönemlerinden Roma ve Bizans dönemlerine ve oradan Osmanlı dönemine ilişkin yerüstündeki tarihsel değerlerini gün yüzüne çıkaran Osmangazi Belediyesi, yeraltındaki tarihi değerlerin de daha doğru tespiti için arkeojeofizik çalışması başlattı.
Rumkale için 2 Milyon YTLGaziantep''in Yavuzeli İlçesi''nde bulunan ve turizme açılması hedeflenen tarihi Rumkale çevre düzenlemesi, doğu-batı rölöve restütasyon ve restorasyon çalışması projesinin ihalesi yapıldı.
Ulu Cami''nin restorasyonu tamamlandıSiirt''te bulunan tarihi Ulu Camii''nin minaresinin restorasyon çalışmaları tamamlandı. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından sürdürülen çalışmalarda caminin kendine has geometrik yapısının ve turkuaz renkli çinileri ile dikkat çeken cami minaresinin restorasyonu gerçekleştirildi. Anadolu Selçuklu mimarisinin en özgün ve günümüze kadar kalabilen nadir eserlerinden biri olan Ulu Camii''nin hangi tarihte yapıldığı kesin olarak bilinmezken üzerindeki bir kitabede 1100''lü yıllarda onarıldığı belirtiliyor. Yeraltı su kanallarına da sahip olan caminin arkasında bulunan ve yakın tarihlere kadar faaliyet gösteren Kavvam Hamamı''nın da caminin bir eklentisi olduğu tahmin ediliyor.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Siirt Kent Haber
Bursa''nın 600 yıllık tarihi Cumalıkızık Köyü restore edilecekSon yıllarda özellikle sinema filmi ve dizilerle popülaritesi iyice artan Türkiye''nin sayılı açık hava film setlerinden olan Cumalıkızık, bakımsızlık nedeniyle yok olmayla karşı karşıya. Bu nedenle tarihi köyde hazırlanan projelerle restorasyon yapılacak.
Tasarımın eskisi yenisi olmazmış!İstanbul Modern''in ev sahipliği yaptığı Tasarım Kentleri Sergisi, Londra, Viyana, Dessau, Paris, Los Angeles, Milano, Tokyo gibi tasarımın yedi önce şehrinden 64 tasarımcının 109 yapıtı ile 7 markanın 12 ürününü İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunuyor.
Tarihi mekanlara "çirkin" kuşatmaİl Özel idaresi ve ilçe belediyelerinin tarihi kültürel miras çalışmaları çerçevesinde Bursa''da bir bir ortaya çıkartılan tarihi mekanlar, vatandaşların hizmetine sunulurken, tarihi doku, reklam panosu, çadır gölgelikler, ocak bacaları, afiş, tente ve tabelalarla kapatıldı. Bursalı vatandaşlarla, yerli ve yabancı turistlerin gezdiği Pirinçhan ve Kozahan, Emirhan, Fidanhan''da bulunan esnaf, dükkanlarının reklamını yapmak için tabela ve tenteleri gelişi güzel donatınca tarihi mekanların estetik görüntüsükayboldu. Çay bahçelerinin müşterilerini güneşten korunmak için çeşit çeşit yaptırdığı tenteler, görüntü kirliliğine neden oluyor. Bursa Valisi Şahabettin Harput, geçtiğimiz ay tarihi mekanlarda faaliyet gösteren esnafın kullandığı tente, şemsiye, reklam panosu, tabela gibi malzemelere standart getirileceği açıklaması ise kirliliğe çözüm olmadı. Valiliğin tarihi mekanlardaki tabela ve görüntü kirliliğini önlemek için başlattığı çalışmada, sokaklarda görev yapacak ekiplerin belirlenmemesi projeyi kağıt üzerinde bıraktı.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Konya''nın 7 HarikasıKonya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini öne çıkararak, turizm potansiyelini artırmayı hedefleyen yaklaşık 6 aylık çalışma sonunda "Konya’nın 7 Harikası" sırasıyla Mevlana, Meke Gölü, Çatalhöyük, Nasrettin Hoca, Tınaztepe Mağarası, Alaaddin Camii ve Yerköprü Şelalesi olarak belirlendi.
"Erciyes Projesi''ni kimse engelleyemez"Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, bazı basın organlarında yayınlanan "Erciyes Projesi''ne Sit Engeli" haberi ile ilgili yaptığı açıklamada "Erciyes Projesi Kayseri''nin ufuk projesi, bundan geri gidiş olamaz, kimse de engelleyemez" dedi.
163 metrede topu deliğe geçirmek!Daha önce de iki gün üst üste yazmıştım. Burası 12 milyon nüfuslu İstanbul şehrinin içinde son kalmış cennet bahçesidir. Bahçede ulu çınarlar, ben diyeyim 100, siz söyleyin 150 yaşında manolyalar, erguvanlar, ıhlamurlar, karayemişler, kiraz ve malta eriği ağaçları...
Hoca Ahmet Fakıh Parkı''na yeni görünümAlavardı Mahallesi Sivaslı Ali Kemal Caddesi üzerinde bulunan 9 bin 140 metrekarelik alana sahip park, Meram''da en çok kullanılan parkların başında geliyor. Hoca Ahmet Fakıh Parkı''nın ilçedeki en güzel parklardan biri olduğunu belirten Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu, "Bu parkta yeni bir düzenleme yapıyoruz. A''dan Z''ye her şeyini yeniliyoruz. Kamelyalar, yürüyüş yolları, fitness bölümü ve diğer alanları baştan sona günün ihtiyaçlarına göre yeniden dizayn edilmektedir. Konya''da ilk defa bu parkta kullandığımız malzemeler de oldu. Tamamlandığında son derece güzel, modern bir park ortaya çıkacak. Halkımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi. Park Bahçeler ve Fen İşleri müdürlükleri tarafından yoğun bir şekilde çalışmaların sürdürüldüğü Hoca Ahmet Fakıh Parkı''nda 1 adet basketbol oyun alanı, 1 adet çocuk oyun alanı,1 adet fitness spor alanı, 2 adet gül bahçesi, WC, koşu yolu, kameriyeler ve oturma birimleri yer alıyor. Başkan Tuzcuoğlu, bu yıl da 22 adet çocuk parkı yaparak yavrularımıza yeni oyun alanları kuracakları müjdesini verdi.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Semra Hoyraz
Erzurum''da onlarca tarihi medrese ve türbe kaybolduEğitimci Yazar Muzaffer Taşyürek, Erzurum''da 100 yıl içerisinde onlarca tarihi medrese ve türbenin kaybolduğunu söyledi.
Vali Yiğenoğlu''na UNESCO Dünya Mirası BeratıTürkiye''nin Dünya Miras Alanları Değerlendirme Çalıştayı''na Muğla Valisi Lütfi Yiğenoğlu, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürü ve GETOB-Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Açıkgöz katıldı.
Hattuşa İç Yolu AçıldıBirleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Dünya Kültür Mirası Listesi''nde ülkemizden bulunan 9 tarihi eserden biri olan ve tarihin en büyük uygarlıklardan biri olan Hititler''e başkentlik yapan Boğazkale İlçesi''ndeki Hattuşa ören yeri bundan sonra daha çok turisti ağırlayabilecek.
Teleferik başlangıç istasyonu neresi olacak?Hem Uludağ’dan yaz-kış daha fazla yararlanabilmek, hem Bursa turizmini geliştirebilmek, hem de kentin merkezinden dağın zirvesine daha konforlu vagonlarla daha kısa sürede ulaşabilmek çok önemli.
Vali Hacımustafaoğlu''na UNESCO Dünya Mirası BeratıNevşehir Valisi M. Asım Hacımmustafaoğlu’na UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) Dünya Mirası Beratı verildi.
En İyi Korunan Kent SafranboluVali Can Direkçi 18-20 Nisan tarihleri arasında İstanbul''da gerçekleştirilen Kültür ve Turizm Bakanlığı ve UNESCO işbirliği ile organize edilen Çalıştay toplantısını, düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi.
UNESCO, Pamukkale''de yapılan çalışmaları kriterlerine uygun bulduTürkiye''deki dokuz Dünya Miras Alanı''ndan 5''inde yürütülen çalışmaları yeterli bulmayan UNESCO, Pamukkale''nin de aralarında bulunduğu iki yerde kriterlerin tam olarak yerine getirildiğini bildirdi.
Hattuşa''nın Dünya Kültür Mirası BeratıVali Mustafa Toprak, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından 1986 yılında “Dünya Kültür Mirası” listesine alınan Hattuşa''nın bu durumunu belirleyen beratını teslim aldı.
Nemrut SOS veriyor!UNESCO Türkiye tarafından, üç gün devam eden ve pazar günü sonuçlanan çalışma sonucunda, "Türkiye''nin kültür mirasına sahip çıkma konusunda verilen ödevlerden ne kadarında başarılı olduğunu, ne kadarından başarısız olarak sınıfta kaldığını" belirledi.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Beratı Müzede SergilenecekUNESCO Türkiye Milli Komisyonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Nemrut Dağı''na verilen Dünya Kültür Mirası Beratı, müzede sergilenecek.
Yığılca''da tarihi evler ziyarete açıkYığılca''da biri Orhangazi''nin Askerlerinden olan Çavuş Ali''nin 15 gün içinde yaptırıldığı iddia edilen, diğeri de 100 yılı aşkın bir zaman önce yapıldığı belirtilen tarihi evler ziyaretçi bekliyor. Yığılca''da tarihi evlerin restorasyonlarının tamamlanması ile turizme açıldı. Tarihi evlerin tarihten günümüze "ışık tutacağına" inanılıyor.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Düzce Damla
SİT alanları incelendiAdana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından sit alanı ilan edilen yöredeki kalıntıları inceleyen Araban Kaymakam Vekili Yusuf İzzet Karaman, köylülerden bu eserleri korumalarını istedi.
Elazığ''daki tarihi saat kulesi meclis gündemindeDSP İstanbul Milletvekili Hasan Macit, Elazığ''daki tarihi saat kulesinin durumunu Meclis gündemine getirdi. Macit, konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''a yazılı soru önergesi verdi.
1508 yıllık Ayasofya Kilisesi, onarılarak camiye çevrildiBitlis''in Tatvan İlçesi''ne bağlı Çekmece Köyü''ndeki 1508 yıllık Ayasofya Kilisesi, köylüler tarafından onarılarak camiye çevrildi.
Yunushan Köyü''ndeki Roma Dönemi kalıntıları turistlerin ilgi odağı olduHatay’ın Altınözü İlçesi''ne bağlı Yunushan Köyü''ndeki Roma İmparatorluğu dönemine ait kalıt mezar biçimindeki mağaraların son zamanlarda turistlerin ilgi odağı olmaya başladığı bildirildi.
"Tarihi yerlerde nitelikli projeler üretilmiş"ÇEKÜL Vakfı Başkanı Metin Sözen, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile ortak yürüttükleri projeler ile atıl durumdaki tarihi değerlerin gün ışığına çıkarılarak turizme kazandırılması yönünde önemli çalışmalar yaptıklarını ifade etti.
Çifte Minareli Medrese Restore EdilecekErzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğü Merkez Çifte Minareli (Hatuniye) Medresesi''nin rölöve, restitüsyon ve restorasyon projelerini, Kütahya Vakıflar Bölge Müdürlüğü ise Eskişehir merkez Kurşunlu Külliyesinin ikmal onarım işlerini ihaleye çıkardı.
448 Yıllık Kervansaray Restore EdiliyorGölcük İpekyolu Mahallesi’nde, ilçenin en önemli tarihi binası bulunur. Yaklaşık 450 yıl önce inşa edildiği bilinen Kervansaray, son yıllarda iyice yıpranmıştı. Kültür Müdürlüğü, Müze Müdürlüğü, Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi, bu tarihi binanın restorasyonu ve içinde bulunduğu 10 dönümlük alanın düzenlenmesi için çalışma başlattılar. Bu yıl sonuna kadar Kervansaray binası çok şık bir hale getirilecek.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Özgür Kocaeli
Tescil Çalışmaları Abartılıyor mu?Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü’ne ait 75 yapıyı tarihi eser olarak tescillemesinin ardından şimdi ise Atatürk Caddesi’nde ki 3 binayı daha tescilleme kararı aldı.
Nükleer Enerji''ye evet mi, hayır mı?Dün, Çernobil nükleer faciasının 22. yıldönümüydü. Peki yarın? ''Nükleer'' hakkında olumlu veya olumsuz görüş bildirmek için, aslında onlarca kriteri gözden geçirmek gerekiyor.
Tarihi Minarenin Dibindeki Su Hattı Yine PatladıDaha önce bir çok kez gerek kanal tıkanıklığı gerekse de su patlağı yüzünden açılan Tarihi Ulu Camii minaresinin yanındaki su hattı yine patladı.
Perge Antik Kenti''nin Restorasyonu için Ödenek Sözü VeremediPerge''nin özel bir şehir olduğunu ve Antalya Müzesi''ndeki bir çok özel buluntunun buradan getirildiğini belirten Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Perge''nin restorasyon çalışmalarına ödenek sözü veremedi.
Tatvan''daki Tarihi Kale, Tescillenmediği için Definecilerin İstilasına UğradıBitlis''in Tatvan İlçesi''ne bağlı Çekmece (Şahmiran) Köyü''nde bulunan Pers Krallığı''na ait tarihi kaleye devlet sahip çıkmayınca, defineciler iş makineleriyle kazı yaptı.
Efes''te Neler Oluyor?Efes Müzesi’nin ne yazık ki yıllarla birlikte kötüleşen pek de parlak olmayan son halini, depolarda bekleyen eserleri bir kenara bırakırsak Efes’te çalışmak, kazı yapmak çok önemli bir prestijidir ve bu prestij 1898’den beri Avusturyalılara verilmiştir.
Köylülere Orman Arazisi TahliyesiAntalya’nın merkeze bağlı Topallı Köyü’nde, orman arazisinde kaldığı belirtilen 46 ev için yıkım kararı alındı. Orman İl Müdürlüğü, Topallı Köyü’nde yapılan kadastro çalışmaları sonunda, 46 kişiye, orman arazisinde bulunan evlerini 1 Mayıs’a kadar boşaltmaları için tebligat gönderdi. Tapu sorunuyla ilgili bir açıklama yapan Muhtar Şaban Güler, tebligat gönderilen evlerin 1970’li yıllarda yapıldığını, bu evlerde yaşayan insanların da doğma-büyüme Topallılı olduğunu söyledi. Güler, “Orman İl Müdürlüğü, mahkeme sonucunda köylülere tebligat göndererek, 2 hafta içerisinde evlerin boşaltmasını istiyor. Mahkeme kararı kesinleştiği için bir şey yapılamıyor. Biz devlet büyüklerimizden sorunumuzu çözmesini istiyoruz. Bu insanlar bu köyde doğmuş, büyümüş, atalarından kalan araziler üzerinde yaşıyorlar. Köydeki 46 vatandaşın evini 1 Mayısa kadar boşaltması isteniyor. Bu insanlar nereye gidecekler?” dedi.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Akşam
Sahip Ata Müzesi İlgi BekliyorVakıflar Bölge Müdürlüğü, Konya’nın en önemli tarihi yapılarından birisi olan Sahip Ata Müzesi’ni restore ederek ziyaretçilerin hizmetine sundu.
Küresel ısınma: Dünya, yapay yöntemle soğutulmamalı!Bilim insanları, küresel ısınmayla mücadele için dünyanın yapay yöntemle soğutulması çabalarının, ozon tabakasının tahrip olmasına yol açabileceği uyarısında bulundu.
"HES''lere karşıyız"Rize Valisi Kasım Esen, kentte yapılacak hidroelektrik santrallarında (HES)Keban Barajı''ndan daha fazla elektrik üretilebileceğini söyledi.
Haliç Tersanesi de şeyhlere mi satılıyor?İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı Emlak Müdürlüğü''nün tarihi Haliç Tersanesi''ni özelleştirmesini öngören dilekçesi, İBB Başkanlığı tarafından onaylandı.
Yıkıma geçit vermeyeceğiz!Karadolap halkı adına açıklama yapan ve süreci anlatan Ergin Halat, Karadolap mahallesinin kensel dönüşüm projesi kapsamına alındığını ''Eyüp Haber'' gazetesinden birkaç ay önce öğendiklerini, Belediye Başkanı Ahmet Genç ile görüştüklerini ve kendilerine Karadolap''ta yıkım yapılmayacağını söylediğini anlattı.
Pamukkale sınıfı geçtiTürkiye’nin Dünya Miras Alanları listesinde bulunan tarihi, kültürel ve doğal alanlarında yürütülen çalışmaları inceleyen UNESCO, değerlendirmelerden tam not alan Hierapolis-Pamukkale’ye berat verdi.
700 yıldır ahşabı çürümeyen camiKonya’nın Beyşehir ilçesinde bulunan Eşrefoğlu Camii, ağaç direkleri, ahşap tavanı ve minberiyle yıllara meydan okumaya devam ediyor. Eşrefoğlu Süleyman Bey tarafından yaptırılan 7 asırlık cami, ahşap olmasına rağmen çürümeden günümüze kadar gelebilmesiyle dikkati çekiyor. Birçok süsleme sanatının bir arada ve yoğun olarak kullanıldığı tek ahşap cami olması sebebiyle Türk mimarlık tarihinde özel bir yeri bulunan cami, yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi görüyor. Caminin ortasında bulunan, orijinalinde üstü açık bırakılan, 4-5 metre derinliğindeki “karlık” denilen kuyusuyla da dikkat çekiyor. Caminin en büyük özelliklerinden birisi olan üstü açık özel bir kuyunun, yağmur ve kar yağarken su ve kar ile dolarak ortamı nemli tutmasına yol açıyor. Bu da caminin yapımında kullanılan abanoz ağaçlarının çürümeyip daha sağlam kalmasını sağlıyor. Üstü açık karlığa dolan karın yavaş yavaş erimesiyle cami içinde meydana gelen nemin, caminin içindeki ağaçların ömrünü uzattığı tahmin ediliyor.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Başıbüyük''te direnişe ara verildiBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve ilçe belediyesi yetkililerinin Maltepe Belediyesi Meclisi toplantısında konuyu gündeme getirecekleri sözünü vermesi üzerine Başıbüyük halkı direnişe ara verdi.
Artık FSM''den de paralı geçiş yokFSM''den sürücüler sadece OGS ya da KGS ile geçebilecek. KGS kartları bir süre gişelerde de satılacak. Boğaziçi Köprüsü''nün ardından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü''ndeki nakit gişeleri de bugünün ilk saatleriyle birlikte kaldırıldı. Köprülerden geçmek isteyen sürücüler artık sadece Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ya da Kartla Geçiş Sistemi''ni (KGS) kullanabilecek. Uygulama için Karayolları, köprü ve otoyol girişindeki gişelerde kart satışlarına devam ediyor. FSM''deki nakit gişeleri de kart satış gişesine dönüştürüldü. Geçiş döneminde, Karayolları işletme binalarının yanısıra kart satışının ve dolumlarının yapılacağı köprü gişelerinin kademeli olarak azaltılması planlanıyor. Sürücüler, 3 YTL karşılığı satın aldıkları TCK-KGS kartlarını tüm Türkiye''deki KGS gişelerinde kullanabilecek. Sürücüler Boğaz köprülerinin yanısıra ayrıca Mahmutbey ve Çamlıca gişe istasyonlarından, Türkiye İş Bankası ve Ziraat Bankası''nın bütün şubelerinden KGS kartı alabilecek. İstanbul dışından gelenler için ise kart satışı yapan mobil hizmet araçları görevlendirilecek. Son iki ayda İstanbul''da gişelerden 47 bin kart satışı yapıldı. Bankalardan ise 800 bin kişi kart satın aldı.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Mustafa Kaya
Akdeniz sahil yolu 1 milyar YTL bekliyorAkdeniz Sahil Yolu’nun tamamlanabilmesi için 1 milyar YTL gerekiyor. Mersin-Antalya arasını 4 saate indirecek olan 227 kilometrelik yolun önceki yıllarda 92 kilometresi bölünmüş yol olarak tamamlandı. 62 kilometrelik kesim için ihale çalışmaları sürerken, kalan 73 kilometre projelendirildi. Karayolları 5. Bölge Müdürü Mehmet Akyiğit, 1 milyar YTL ödenek temin edildiğinde 8 saatlik zorlu yolun 4 saate ineceğini, yolun bölgenin tarihi ve turistik potansiyeli için de önem taşıdığını söyledi.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Yusuf Koyun
İstinye Park, belediye ile el ele verdi Maslak trafiğine nefes aldırdıMaslak trafiğine nefes aldırmak için ikinci tünel inşaatı da tamamlanırken sosyal sorumluluk çerçevesinde İstinye Park, yol yapım çalışmaları için 20 milyon dolarlık yardım yaptı.
‘Çarpık yapıya son’Silivri 2. Etap Konutları’nun satışını başlatan Kadir Topbaş, “Arzu eden vatandaşlarımız evlerine taşındıktan sonra taksit ödemeye başlayacak” dedi.
8 arıtma tesisine 40 milyon YTLİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Atıksu Arıtma Tesisi’ni tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen, Ayrancılar - Yazıbaşı ve Torbalı Atıksu Arıtma Tesisleri’nin de ihalesini yaptı.
İZBETON, 11 trilyon liralık onarım yaptıİzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZBETON Genel Müdürlüğü, son 4 yılda 441 okul, 39 cami, 6 cemevi, 4 muhtarlık binası, 4 izci evi, 7 spor tesisi, 11 sosyal tesis, 4 eğitim merkezi, 6 kültür merkezi ve 3 huzurevinde yenileme çalışması yaptı.
Selçuk yatırımlardan yeterli pay alamıyorSelçuk, dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağı, tarihin en eski metropolü diye bilinen Efes antik şehri ve din turizminin başlıca merkezi sayılan Meryemana Evi ile özel bir bölge olmasına rağmen ilgisizlik ve yatırımlardan hak ettiği payı alamamaktan şikâyetçi.
Sulukule için Başbakanlık devreye girdiBaşbakanlık, Sulukule''de "Kentsel Dönüşüm Projesi" kapsamında yer değiştirmeye zorlanan mahalle halkının karşı karşıya kaldığı ekonomik ve sosyal sorunların araştırılması için adım attı.
Avize pazarını Çin istilasından Anadolu kurtardı100 milyon dolarlık Türk avize pazarının Çin malı ürünlere kaptıran Türk avize üreticilerini modernleşen Anadolu kentlerinden gelen talep kurtardı.
TOKİ''nin yabancıya konut satışı sahil kentlerinden başlıyorAnayasa Mahkemesi''nin yabancılara yönelik mülk satışının durdurulmasına yol açan kararı konusunda yeni mevzuat hazırlıkları sürerken "İspanya Modeli" kapsamında, yabancılara sahil kentlerinde konut ve tatil köyü yapılıp satılmasına ilişkin proje hızla ilerliyor.
Eski bir ahşap eve elimi uzattım ve onu kazandımSokaklara salıverilmiş çocuklarıyla, bacalarından ucuz kömür dumanı tutan oda oda kiraya verilen harap evleriyle, kaldırımların dışına taşan molozlarıyla Süleymaniye semti şehrin onca zenginliğine karşı İstanbul''un yoksul yüzünü yansıtmaya halá devam ediyor.
Ta­ri­he say­gı­sız­lıkMa­ni­sa’nın sim­ge­le­rin­den mi­to­lo­jik Nio­be’nin (ağ­la­yan ka­ya) ba­kım­sız­lı­ğı ve ak­şam­cı­la­rın uğ­rak ye­ri ha­li­ne gel­me­si, Ma­ni­sa Şe­hir Ti­yat­ro­su Sa­nat Da­nış­ma­nı ti­yat­ro sa­nat­çı­sı Tur­gay Ta­nül­kü’yü is­yan et­tir­di.
Nazım Plan’da iptal şokuİzmir 2. İdare Mahkemesi, Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı 1/25 bin ölçekli Kentsel Bölge Nazım İmar Planı için iptal kararı aldı. Mahkeme, İnciraltı’na plan yapmaya yetkili kurumun Kültür ve Turizm Bakanlığı olduğuna dikkat çekerek, Büyükşehir Belediyesi’nin işlemini iptal etti. Davacı avukatı Mustafa Kemal Turan, kararın, Nazım İmar Planı’nın bütününü; Büyükşehir Belediyesi ise sadece İnciraltı bölgesini kapsadığını savundu.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
İzmir''e 4 milyar dolarlık teknokentEge Genç İşadamları Derneği (EGİAD) İzmir''i teknoloji kenti yapmaya yönelik hazırladığı ve Fransa''daki Sophia Antipolis''in işletici firması CICOM ile hayata geçecek projede sona gelindi. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) bünyesindeki Teknoloji Geliştirme Bölgesi''nde kurulması düşünülen teknokent için en az 4 milyar dolarlık yatırım öngörülüyor. İzmir''in geleceğinin bilişimde olduğuna inanan genç işadamları teknoloji kenti yaratmak üzere hazırladığı proje kapsamında Fransa''daki Sophia Antipolis''in işletici firması CICOM ile anlaşma zeminini sağladı.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Turistin gelmesi için neden olmalıÜst düzey turizm yöneticilerinin oluşturduğu Skal International İzmir’in yeni başkanı Faik Alsaç, kente turist getirmek için çaba harcanması gerektiğini söyledi. Crowne Plaza Otel Genel Müdürü Faik Alsaç, İzmir turizmine yönelik açıklamalarda bulundu. İzmir’de 1989 yılında Etap Pulman’ın, 2003 yılında da Crowne Plaza Oteli’nin genel müdürlüğüne getirilen Alsaç, İzmir’de turizmin kent yönetenleri tarafından gündeme alınması gerektiğini vurguladı. Alsaç, “Vali, belediye başkanları, oda başkanları, üniversiteler, medya tarafından turizmin gündeme alınması gerekir. Yoksa turizm haftası kutlayarak hiçbirşey olmaz. Bir arkadaşım gelecek ‘Beni gezdir’ diyecek diye yüreğim ağzıma geliyor. Binalar kötü, trafik sıkıntılı, temalı park, müze yok, iyi restoran bir elin parmakları kadar. Turistin buraya gelmesi için bir nedeni olması lazım” dedi.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Küresel Isınma KurultayıTürkiye Gazeteciler Cemiyetince (TGC) düzenlenen ''''Küresel Isınma Kurultayı'''', 7 Mayıs''ta TGC''nin Cağaloğlu''ndaki merkezinde gerçekleştirilecek.
Tuz gölü çöl oluyorTBMM Tuz Gölü Araştırma Komisyonu Başkanı AKP Milletvekili Özkan Öksüz, Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü’nün her geçen gün küçüldüğünü ve önlem alınmaması halinde gölün çöle dönüşeceğini söyledi.
Bostancı''ya yakışan iskeleBostancı Oruç Reis Deniz Otobüsü İskelesi, İDO tarafından 3 milyon 800 bin YTL''ye yenilendi. Akıllı bina tasarımı ile tarihi bir görünüm kazandırılan günde yaklaşık 10 bin kişinin kullandığı iskele, iç ve dış terminal olmak üzere iki bölümde tasarlandı. İskelenin bin 100 metrelik bölümü Avşa, Marmara Adası, Bandırma, Mudanya, Armutlu seferlerinin gerçekleştirildiği dış hatlar, 730 metrekarelik alanı da iç hatlar olarak düzenlendi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, açılış töreninde Şehir Hatları''nın kendilerine devredilmesiyle çehresinin değiştiğini belirterek, vapurlarda 50 kuruşa çay içilip simit yenilmeye başlandığını söyledi. Topbaş, İDO''nun 107 gemi ile 82 iskele arasında günde 1200 sefer yaptığını ve yılda 98 milyon yolcu taşıdıklarını kaydetti.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şenol Coşkuner
Kaçak dolgu için son uyarıMilas Kaymakamı Bahattin Atçı, Güllük Körfezi''ndeki Pina Yarımadası ve Çomça Koyu''nda denizi dolduran MNG Holding''in yetkilisi Sinan Karaağaçlı''yı çağırıp uyardı.
Termik santrala ilk davaİzmir''in Aliağa İlçesi''ne bağlı Çakmaklı Köyü''nde ENKA tarafından yapılmak istenen termik santrala tepki yağıyor.
Çok şaşırdım, keşke ''likör arsası''nda yarış olsaydıEski Likör Fabrikası arazisinin ihalesini 295.7 milyon YTL ile tek katılımcı olarak kazanan Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nahit Kiler, ihaleye başka hiçbir firmanın katılmamasının kendilerini şaşırttığını söyleyerek, "Bu durumun dünyadaki ekonomik koşuldan kaynaklandığını düşünüyoruz. 8-10 firmayla yarışmak isterdik. En değerli araziye talep olmalıydı" dedi.
TOKİ 238 cami yapmışToplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) 300 bin 148 konutun yanı sıra, 238 cami, 370 okul, 21 hastane, 10 yurt ve pansiyon yaptırdığı açıklandı.
Dünya tasarımlarının büyük buluşmasıUluslararası arenadaki dekorasyon, yaşam stili ve tasarım yayıncılığının önemli markalarından Elle Decor dergisinin Türkiye edisyonu, geçtiğimiz hafta çok özel bir koleksiyon sayısı çıkardı piyasaya.
''Ankara-Eskişehir hızlı tren hattı bu yıl ticari seferlere açılıyor''Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Ankara-Eskişehir arasının hızlı trenle 1 saate ineceğine işaret ederek iki il arasında çok yoğun bir sefer trafiğinin başlayacağını dile getirdi.
Pul parası kurban parasıToplu Konut İdaresi (TOKİ) genel müdürü, kurumlarına iş yapan müteahhitlerin bir kısmının, artan maliyetler ve düşen satış fiyatları yüzünden zora düştüğünü söyledi.
TOKİ’den yabancıya konut satışıAnayasa Mahkemesi’nin yabancılara yönelik mülk satışının durdurulmasına yol açan kararı konusunda yeni mevzuat hazırlıkları sürerken, ‘İspanya Modeli’ kapsamında, yabancılara sahil kentlerinde konut ve tatil köyü yapılıp satılmasına ilişkin proje hızla ilerliyor. Yabancılara satmak için proje uygulanacak arazilerin TOKİ’ye devrine ilişkin karar, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan tarafından onaylandı. İlk aşamada Antalya-Finike ve Didim, Aydın-Kuşadası, Muğla-Bodrum, İzmir Konak-Mersinli ve Çeşme’de yapılacak konutların satış gelirini, TOKİ ve Maliye Bakanlığı yüzde 50-50 paylaşacak. Anayasa Mahkemesi’nin yabancılara mülk satışına ilişkin düzeltme kararına istinaden yeni kanunun çıkarılmasından sonra, projeler başlatılacak.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Lüks konutlarda moda oldu duvarlar 100 milyon YTL’ye kağıtla kaplandıBoyadan sıkılanların tercih ettiği duvar kağıtları, ev dekorasyonunun tamamlayıcı unsuru olarak görülüyor. Özellikle lüks konutlarda hızla yaygınlaşması, su ve leke tutmaması, yıkanabilir cinslerinin bulunması, konut sahiplerinin talebini artırıyor.
IC Holding, Çinli Harbin’le birlikte santral kuracakIC Holding, Türkiye’de kuracağı 3 ayrı hidroelektrik santralı için Çin’in en büyük enerji firmalarından biri olan Harbin Electric’le anlaşma imzaladığını duyurdu.
Bodrum’da iskele kriziBodrum’un Göltürkbükü Beldesi’nde ocak ayında, 2 milyon YTL’ye mal olacak Kentsel Tasarım Projesi uygulamaya konuldu.
Hastane ‘çekilişten’ çıkacakHer isteyen yatırımcı artık istediği yere hastane yapamayacak. Hastane yapılacak yerleri Sağlık Bakanlığı belirleyecek. Noter huzurunda yapılacak çekilişten çıkan yatırımcı hastane kurabilecek.
İzmir’in içme suyu Gördes’tenGördes Barajı’nı tamamlayacak çalışmalar hız kazandı. Büyükşehir Belediyesi, gövdesi 2009 yılında tamamlanacak olan Gördes Barajı’nın projesini hazırlayacak firmayı belirledi.
Termik santral girişimine ilk dava CHP’li Anadol’danİzmir Aliağa’ya bağlı Çakmaklı Köyü’nde, ENKA tarafından yapılmak istenen termik santrale tepki yağıyor.
Gözü Büyükşehir’deAKP’li Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy, 14 yıllık çalışmalarını değerlendirdi. Yerel seçimlerde Buca yerine Büyükşehir’e aday olmak istediğini ifade etti, projelerini anlattı.
Urla’ya teknokenti Fransızlar kuracakİzmir’in geleceğinin bilişimde olduğuna inanan Egeli genç işadamları proje hazırladı. İzmir’in teknoloji üssü olması için Fransızlar’la anlaştı.
Edirne’ye Tıp Medresesi müzesiTrakya Üniversitesi (TÜ) ve Uluslararası Rotary 2420. Bölge Guvernörlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi bünyesindeki Tıp Medresesi törenle açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’de turizmin renginin değiştiğini, turizminin sadece deniz, kum, güneş konseptinden oluşmadığını söyledi. TÜ Rektörü Prof. Dr. Enver Duran ise kişilerin kendi yörelerindeki değerlere sahip çıkarak, ulusal değerlere sahip çıkabileceğini belirtti. Uluslararası Rotary 2420. Bölge Guvernörü H. Tahsin Tuğrul ise yaklaşık 300 bin YTL’ye mal olan düzenlemenin, Türk tarihini ortaya çıkarması açısından son derece önemli bir proje olduğunu söyledi. Açılışın ardından Prof. Dr. İlter Uzel, “Osmanlı’da Tıp Eğitimi” konulu bir konferans verdi.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Zeytinburnu Nakliye Ambarları 250 milyon dolara satılıkZeytinburnu ambarlarının arazisini 250 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkaran nakliyeciler Hadımköy’e taşınmayı planlıyor.
Gökova Körfezi temiz tutulacakAkyaka Belediye Başkanı Ahmet Çalca , "Gökova Körfezi''ni ziyaret eden lüks teknelerinin atıklarını arıtma tesisleri aracılığıyla zararsız duruma getireceğiz" dedi. Çalca, "TSE ISO 1401 Çevre Yönetim Sistem Belgesi" almak için yoğun çaba harcadıklarını da kaydetti. Geçen ağustosta, Gökova ve Akyaka beldelerinin birlikte kullanacağı arıtma tesisinin hizmete açıldığını anımsatan Çalca, "Lüks teknelerin atıklarını çevreye ve suya zarar vermeden arıtma tesisleri aracılığı ile zararsız hale getireceğiz. Çöpleri katı atık ayrışım programına göre topluyoruz" dedi.
Tarih: 28 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Özcan Özgür
Kıyı ve ormanda talan hazırlığıKıyı kenar çizgisi tespitinden önce tapu tescili yapılarak mülkiyete konu edilen kıyı alanları ile sahil şeridinin yapılaşmaya konu edilemeyen ilk 50 metresinde kalan özel mülkiyete tescilli alanlar, "dönüşüm" çalışması kapsamına girecek.
Bina ve arazilerin vergilendirilmesiİnşa edilen yeni binalar için inşaatın sona erdiği veya inşaatın sona ermesinden önce kısmen kullanılmaya başlanmış ise her kısmın kullanılmasına başlandığı durumlarda bildirimin bütçe yılı içerisinde gayrimenkulün bulunduğu yerdeki ilgili belediyeye verilmesi gerekiyor.
Denetimsiz beton büyük tehditHazır betonun hiçbir denetime tabi tutulmadan üretildiğini ileri süren Türkiye Hazır Betoncular Birliği (THBB) Başkanı Ayhan Paksoy , gerekli belgeye sahip olmadan piyasaya giren betoncuların, insanların hayatını ciddi derecede tehlikeye attığını öne sürdü.
10 küçük şehirden 1 büyük şehir?İtalya''nın kuzeyi İsviçre ve Avusturya''dır. Aşılmaz engel gibi duran Alpler hiç dinmeyen bir Germanik özleme geçit verir. Eğer bir vakitler zengin bir İtalya olduysa bu en çok Piyemonte''nin sayesindedir.
Köprülü kavşak için yeni trafik düzenlemesiAnkara''da, Kolej kavşağında yapılacak köprülü kavşak çalışması nedeniyle Libya caddesindeki çok katlı otopark ile Servi sokak arası 27 Nisan''dan itibaren taşıt trafiğine kapatılacak.
Anadolu Caddesi''ne yeni trafik düzenlemesiÇanakkale yönündeki trafik sorununa çözüm getirmek amacıyla inşaatlarına başlanan Büyük Çiğli ve Harmandalı Karayolu Alt geçitleri için, Anadolu Caddesi’nde yeni trafik düzenlemesi yapılıyor.
Gördes baraj suyuna koşar adımGeçtiğimiz ay barajın 110 kilometrelik isale hattı ve arıtması için proje ihalesine çıkan Büyükşehir Belediyesi, ihaleyi tamamladı, projeyi hazırlayacak firmayı belirledi.
Tunçağ''dan Tema kampanyasına destekKonak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, Tema Vakfı''nın Kitap Fuarı''ndaki standını ziyaret ederek, "2/B Arazileri Satılmasın" imza kampanyasına destek verdi. Vakfın TBMM ile Çevre Bakanı''na yönelik başlattığı ve her kesimden destek alan kampanyasına katılan Tunçağ, "Küresel ısınmanın şiddetini artırdığı, dünyanın ısındığı ve iklimlerin değiştiği bir dönemde, daha çok yeşil alan yaratmak gerekirken, elimizdekilerin de yok olmasına göz yummayacağız" dedi. Dünyanın dört bir yanından çölleşmeyle, açlıkla ve susuzlukla ilgili imdat çağrılarının geldiğini, doğal dengenin bozulduğunu, zor bir dönemden geçildiğini söyleyen Konak Belediye Başkanı Tunçağ, yeşil örtüyü korumanın ve daha çok yeşil alanlar yaratmanın zamanının gelip geçtiğini ifade etti.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Asır
İlk kanal kentimiz Alaçatı''da kuruluyorAlaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye''de ilk kez kanal açarak denizin kara içine taşındığı kanal kent projesi "Port Alaçatı"yı tanıttı.
İDO Bursa’nın tapusunu mu aldı?Bulunduğumuz bir ortamda Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, kısa adı İDO olan İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmesi’nin ‘Güzelyalı’ya ro-ro çalıştırılması teklifi yaptığını’, fakat reddettiklerini açıklamıştı.
Mimarlar''dan Olay''a ziyaretMimarlar Odası yönetim Kurulu üyeleri, Olay Medya Genel Müdürü Zakir Barutçu, Genel Müdür Yardımcısı Nezir Asaroğlu ve Olay TV Genel Yayın Yönetmeni Mesut Özen''i ziyaret etti. Yeni dönem çalışmalarda Olay Medya''nın desteğini isteyen Oda Başkanı Şenol Şimşek, kentin öncelikli sorunun kaçak yapılaşma olduğunu söyledi. Bir süre önce Vali Şahabettin Harput''un kaçak yapılaşmayla ilgili sivil toplum kuruluşlarıyla bir toplantı gerçekleştirdiğini ve bu konuda çalışma yapması amacıyla bir komisyon oluşturulması kararı alındığını hatırlatan Şimşek, komisyonun bir an önce çalışmalarına başlayarak yol haritasının çizilmesi gerektiğini vurguladı. Bu konuda en etkin şekilde çalışmaya hazır olduklarını ifade eden Şimşek, ''Vali Harput''un bu konudaki gayretlerini destekliyoruz. Sayın Vali''nin, halkın içinden gelen bir anlayışı var'' dedi. Şimşek, kaçak yapılaşmayla mücadelede en önemli unsurun ketlilik bilincinin oluşturması olduğunu da vurguladı.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Olay
Boğaz''daki trafik anlık izlenecekİstanbul Boğazı''ndaki seyir, can, mal ve çevre emniyetini artırmak, kaza riskini azaltmak ve deniz trafiğini daha etkin düzenlemek amacıyla yerel deniz trafiği anlık izlemeye alınıyor.
Avrupa’nın en büyük biyolojik arıtma tesisi 2009’da açılacakBasın mensuplarıyla birlikte Avrupa’nın en büyük atıksu arıtma tesisi inşaatını gezen Başkan Topbaş, 2010 yılında tamamlanacak 108 milyon euroya mal olacağını, arıtılan günlük 600 bin metreküp suyun da sanayide ve park ve bahçe sulamasında kullanılacağını söyledi.
İtalyan konsolostan İSPARK’a ziyaret…İtalya’nın İstanbul Konsolosu Massimo Rustico, Büyükşehir Belediyesi’nin Şirketlerinden İSPARK’ı ziyaret ederek, Genel Müdür Kadir Gurbetci’den şirketin çalışmaları hakkında bilgi aldı. İSPARK’ın Mecidiyeköy’deki genel müdürlük binasını ziyaret eden İtalya’nın İstanbul Konsolosu Massimo Rustico, şirketin İstanbul’daki başarılı çalışmalarını uzun süreden beri yakından takip ettiklerini belirterek, “Özellikle trafiğe yaptığınız katkı ve yeni otopark yapma girişimleriniz oldukça heyecan verici” dedi. Cihangir’de yapımına kısa bir süre sonra başlanacak olan yarı otomatik yer altı katlı otopark hakkında bilgi alan Massimo Rustico, otoparkta fuaye salonu ve fitness salonları olması, otoparkın üstünün de yeşil alan ve sosyal donatı alanları bulunmasının bir çağdaş düşüncenin ürünü olduğunu söyledi. Ructico, Genel Müdür Kadir Gurbetci’ye İSPARK’ın yapacakları otoparkları İtalyan işadamlarına anlatacaklarını belirterek, “Bu otoparklar İtalyan işadamları için güzel bir yatırım fırsatı olacaktır. Onları bu nedenle İstanbul’a davet edeceğim” diye konuştu. İstanbul’da İSPARK’ın kurulması ile birlikte farklı bir otopark hizmeti verildiğini anlatan Genel Müdürü Kadir Gurbetci de İstanbul’a yakışan otoparklar yapmak için kolları sıvadıklarını ve yatırımlarının aralıksız sürdüğünü kaydetti.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
İstanbul’un su sıkıntısı yok ve su içilebilir kalitede…Başkan Topbaş, “İstanbullular tasarrufa devam ettikçe bu yıl da su sıkıntısı yaşamayacağız. Su sıkıntısı hiç konuşulmasın diye yatırımlarımıza devam ediyoruz.
Sahil yürüyüşünün Kare As''ıSabahın erken saatlerinde çıkılan sağlıklı yaşam yürüyüşleri ya da akşamüzeri ailece yapılan keyif gezintileri... Her ne şekilde olursa olsun sahiller, yürüyüşe meraklı olanların tercihi. İşte Türkiye''nin dört bir tarafından en güzel sahil yolları.
Alaçatı, 500 milyon Euro''ya kanal kentimiz olacakGözde turizm merkezlerinden biri haline gelen Alaçatı''da Türkiye''nin ilk kanalt kenti kuruluyor. Dün İstanbul''da bir basın toplantısı düzenleyen Alaçatı Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Alaçatı Modeli''ni anlatırken, Türkiye''nin Venedik''i: Alaçatı Projesi hakkında bilgi verdi.
Üniversite öğrencileri:12 bin yıllık tarih 50 yıla kurban edilemezDicle Üniversitesi (DÜ) Toplum Gönüllüleri Vakfı tarafından kültürel mirasa sahip çıkmak için organize edilen etkinlik kapsamında üniversite öğrencileri, Hasankeyf’te bir araya geldi.
Fuar merkezi diye başlayan Viaport ''alışveriş''e dönüştüCHP''liler, Pendik Belediyesi''nin fuar merkezi ihalesini kazanan Bayraktar İnşaat''ın, 35 bin metrekarelik alışveriş merkezini 70 bine çıkardığı iddiası üzerine "Bilerek ruhsat alınmıyor" diyerek savcılığa başvurdu.
İzmir Kitap Fuarı''nda imza kampanyası: Çevre katliamına hayır!Allianoi ve Efemçukuru’ndaki çevre katliamlarına karşı Egeçep’in başlattığı imza kampanyası İzmir Kitap Fuarı’nda sürüyor. Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölgesi Şube Başkanı Ertuğrul Barka, kampanyayla ilgili konuştu.
Bandırma ve Samsun limanları için 18 teklifDevlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü''ne (TCDD) ait Bandırma ve Samsun limanlarına aralarında Oyak ve Başbakan''a yakınlığıyla bilinen Albayraklar''ın da bulunduğu 18 firmadan teklif geldi. Özeleştirme İdaresi Başkanlığı''ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bandırma ve Samsun Limanlarının 36 yıl süre ile ''''işletme hakkı verilmesi'''' yöntemiyle özelleştirilmesi amacıyla açılan ihalede Bandırma Limanı için 12, Samsun Limanı için ise 6 teklif verildi. Alınan tekliflerin ihale komisyonu tarafından değerlendirilmesinin ardından teklif sahipleri belirli bir program çerçevesinde pazarlık görüşmelerine davet edilecek.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Sınırda sorun çözülemiyorTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından Sarp Sınır kapısına yap-işlet-devret modeliyle yapılması düşünülen inşaat, aradan geçen süre zarfında bina inşaat ruhsatının alınması için gerekli olan harç parası ve ruhsat bedeli ödenmediği gerekçesiyle durduruldu.
Karadolap’ta yıkımlara karşı sokak toplantısıİstanbul’un Karadolap Mahallesi’nde gündemde olan ‘Kentsel Dönüşüm Projesi’ne karşı örgütlenme çalışmaları için önceki gün bir sokak toplantısı yapıldı. Sayayokuşu topsahasında bir araya gelen yaklaşık 350 kişi gelişmeleri tartıştı ve bunda sonra ne yapacakları konusunda fikir yürüttü. Mahalle Muhtarı Lütfü Sertkaya henüz sokak komitelerini seçemediklerini, yıkım karşıtı mücadelenin ağır ilerlediğine işaret etti. Bir mahalle sakini, Eyüp Belediye Başkanı’nın kendilerine, mahalle ile ilgili “burası benim ben oraya dair palanlar yaptım” diyerek düşüncelerini açtığını söyledi.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Birgün
Acaristanbul''a "olur" dedi, işinden olduBeykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Metin Torun, üyesi bulunduğu Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası tarafından "mahkeme kararına rağmen Acaristanbul''a olur verdiği" gerekçesiyle 4 ay süreyle mesleki uygulamalardan men cezası ile cezalandırıldı.
Denizi dolduran holdinge turizmciler sahip çıktı‘Milas Turizm Alt Yapı Hizmet Birliği’ toplantısına katılan turizmciler, izinsiz ve kaçak olarak denizi doldurduğu için hakkında dava açılan ve para cezası verilen MNG Holding A.Ş. yöneticilerine Turizm Haftası’nda teşekkür plaketi verilmesine destek verdiler.
TCDD Ankara Garı önüne köprülü kavşak yapan Gökçek''e birilerinin "dur" demesi lazımTMMOB Peyzaj Mimarları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayşegül Oruçkaptan, TCDD Ankara Garı önündeki tarihi alana köprülü kavşak yapmak için çalışma başlatan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçe’in kent suçu işlediğini öne sürdü.
Bu alanı koruyalımMecidiyeköy''deki eski Likör Fabrikası bugün haraç-mezat satılıyor. Bu konuda ilk ve hemen hemen tek yazan ben oldum: Bu arsayı iyi bildiğim, içindeki yoğun yeşil alanı tanıdığım ve ayrıca, betona boğulmuş bir semt olan Şişli-Mecidiyeköy için bir rekreasyon alanı olarak kullanılmasını son derece gerekli gördüğüm için... Aynı şeyi yıllar önce, şimdi Cevahir Alışveriş Merkezi olan eski tramvay deposu için de yazmıştım, ama elbette kimse dinlememişti. Likör Fabrikası için son günlerde Melih Aşık da yazmaya ve aynı yönde uyarmaya başladı. Son bir yazısında, tanınmış mimarımız Doğan Hasol''a aften, o Likör ve Kanyak Fabrikası''nın ünlü Fransız mimarı Robert Mallet-Stevens''in eseri olduğunu ve Avrupa mimarlığı için de önemli olduğunu belirtmiş. İşte alanın korunması ve kamu yararına ayrılması için bir neden daha... Mimari tarihi açısından önemli bir bina ve dev gibi yükselen ağaçlar... Acaba bir son dakika mucizesi beklenebilir mi?
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Atilla Dorsay
Avrupa''nın gelecek vaat eden mimarıTanıdığım en kıpır kıpır, en üretken insanlardan biri o. Mimar Melkan Gürsel Tabanlıoğlu. Özellikle Levent''ten Maslak''a doğru giden Büyükdere Caddesi''nde iddialı projelere eşi Murat Tabanlıoğlu ile birlikte imza attı. Dün öğreniyorum ki Tabanlıoğlu, İstanbul Modern Sanat Müzesi ve Levent Loft gibi son dönemde öne çıkan projeleriyle Avrupa''da "40 yaşın altında Avrupa''nın gelecek vaat eden 40 mimarı arasına''da girmiş. AB üyesi ve Avrupa sınırları içinde bulunan 47 ülkeden yüzlerce mimarın girdiği yarışmayı, A vrupa Mimari, Sanat, Tasarım ve Şehircilik Merkezi ve The Chicago Athenaeum Mimari ve Tasarım Müzesi düzenlemiş. Şimdi Tabanlıoğlu''nun eserleri diğer seçilen mimarların eserleriyle birlikte yıl boyunca Avrupa''nın farklı şehirlerinde sergilenecekmiş. Tabanlıoğlu gerçekten güzel bir başarıya imza atmış. Melkan Tabanlıoğlu, kendisi gibi mimar olan eşi Murat Tabanlıoğlu ile birlikte İstanbul''un silüetini değiştirecek projeler üretiyor.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Şelale Kadak
Allianoi için yeni umutAllianoi antik kenti yakınlarına yapılan Yortanlı Barajı tamamlandı. Ancak su tutulması konusunda çevreciler ile DSİ yetkilileri arasında başlayan hukuki mücadelede devam ediyor.
Kıyıyı eski haline getirinMilas Kaymakamı Bahattin Atçı, Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’nda yapılacak turistik tesise yer kazanmak için denizi kaçak olarak dolduran MNG Holding A.Ş.’nin yetkilisini makamına çağırıp dolgunun bir an önce geri alınması ve kıyının eski haline getirilmesi uyarısında bulundu. Çevreciler şirketin oyalama taktiğine başvurduğunu belirterek eylem kararı aldı. MNG’ye tanınan sürenin 4 Mayıs’ta dolacağını belirten Atçı, “5 Mayıs’tan itibaren dolguyu ya kaldıracaklar ya da devletin olanakları ile dolguyu kaldırıp masrafı mahkeme aracılığıyla kendilerine ödetiriz” dedi.
Tarih: 25 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
Sahil temizleniyorBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Marmara sahillerini kirlilikten kurtaracak olan Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisi’nin 2010 yılında tamamlanacağını bildirdi. Topbaş, İSKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural ile birlikte Ataköy İleri Biyolojik Arıtma Tesisinde incelemelerde bulunduktan sonra, çalışmalara ilişkin basın mensuplarına bilgi verdi.
Kartal Belediye Başkanı BM''de ''Kartalite''yi anlattıArif Dağlar, yeni bir kent tasarımı projesi olan ''Kartalite'' hakkında konuştu. Kartal Belediyesi, yeni bir kent planlamasına geçiyor.
Şimdi konutu yapan kredisini de veriyorGayrimenkul piyasasında yaşanan durgunluk, konut üreticilerini yeni formül arayışına itti. Son dönemde inşaatçı firmalar satışları artırmak için yeni finansman modelleri geliştiriyor.
Çok özel bir mektupGeçen çarşamba sabahı Türkiye’deki Yahudi cemaatinin önde gelen isimlerinden Bension Pinto ile kahvaltı ediyordum. Pinto, hatıralarını kaleme aldı. Türk Yahudilerini tanımamıza yardımcı olacak çok ilginç olaylar anlatıyor.
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.