Haberler

28 Mayıs 2009, Perşembe

Bir Sürgün UygarlığıBir Sürgün Uygarlığı1980 yılında Lübnan''da doğan mimar Ismae''l Sheikh Hassan''ın 2007-2008 Bakema Bursu''nu kazanan "Kentsel Abartılar ve İstisnalar - Filistin Mülteci Kampları" adlı araştırma önerisinin sonucu, A10''da yayınlandı. Mimarın son bir yıldır üzerinde çalıştığı tasarım araştırması, mimarlık ve kentsel tasarımın Lübnan''da Filistin mülteci kamplarındaki hayatı nasıl iyileştirebileceğine odaklanıyor. Haberin Devamı
Geri dönüştürülen tasarımlardan global bir markaGeri dönüştürülen tasarımlardan global bir markaÖmrünü tek bir fonksiyon için geçirmeyen nesneler, Secco ile yeni hayatlarını başka bir ürün olarak sürdürüyorlar. Cep telefonu tuşları küpe, araba lastiği çanta olabiliyor.
İzmir''in en ‘yavaş'' giden projesiİzmir''in en ‘yavaş'' giden projesiİzmir Büyükşehir Belediyesi prestij projesi olan metronun kötü gidişine bir türlü dur diyemedi.
Koleksiyon''dan Yaratıcı Ofisler için "Atelier"Koleksiyon''dan Yaratıcı Ofisler için "Atelier"Koleksiyon, çalışma ortamları için tasarladığı çözümleri Studio Kairos, Faruk Malhan, Koray Malhan, Gernot Oberfell ve Jan Wertel gibi tasarımcıların çalışmalarınndan oluşan "Atelier" adlı yeni bir tema altında topladı.
Broadway''de araba yasaklandıBroadway''de araba yasaklandıBelediye Başkanı Bloomberg''in araç trafiğini azaltmak için yaptıkları şehirde şaşkınlık yarattı.
21. yüzyılın ofisini lego gibi kendin yarat21. yüzyılın ofisini lego gibi kendin yaratÖnceki akşam "Atelier 2009" başlıklı müthiş bir sergideydim. Faruk Malhan ve Koray Malhan''ın 21. yüzyılın iş mobilyaları ile ilgili yeni tasarımları her zamanki gibi çok özeldi.
Times Square artık yayalarınTimes Square artık yayalarınABD''nin New York kentinin en tanınmış simgelerinden Times Square, motorlu araç trafiğine tamamen kapandı.
3 bin 300 yıllık taş köprüler ayağa kalkıyor3 bin 300 yıllık taş köprüler ayağa kalkıyorKültür ve Turizm Bakanlığı, Hitit''ten Roma''ya ve Bizans''a, Selçuklu''dan Osmanlı''ya ve Osmanlı''dan günümüze 3 bin 300 yıllık tarihi taş köprüleri ayağa kaldırmak için kolları sıvadı.
Seyrantepe ihalesi iptal edilebilirSeyrantepe ihalesi iptal edilebilirSeyrantepe Spor Kompleksi Projesi''nde, inşaatta yaşanan gecikmeler nedeniyle ihalenin iptal süreci başlatıldı.
"Cins Cins Mekan" kitabı"Cins Cins Mekan" kitabıMekan ve cinsiyet ilişkisinin ele alındığı ve kentlerdeki erkek iktidarını teşvik eden toplumsal yapının tartışıldığı "Cins Cins Mekan" kitabı, Varlık Yayınları''ndan çıktı.
Avrupa''nın en arsız bolluk tapınağı!Avrupa''nın en arsız bolluk tapınağı!Daily Mail, Antalya''daki Mardan Palace Oteli için şu ifadeleri kullandı: 1 şişe şampanyanın 25 sterlin olduğu Avrupa''nın utanmaz bolluk tapınağı.
Çuvallayan Ekolojik İcatlarÇuvallayan Ekolojik İcatlarKağıt üzerinde güzel, uygulamada kötü: Yapay adalardan kasırgalardan enerji elde etmeye kadar çoğu zavallı durumda olan ve yeryüzünü çevresel faktörlere karşı korumayı amaçlayan çılgın icatlar. Birçok çevre sorununu halletmek için bilim adamları yeni teknolojiler geliştirmeye ve yaratıcı çözümler bulmaya çalıştılar. Bu gelişmelerin bir kısmı yaratıcılığından ve potansiyelinden dolayı övgü aldı. Başlarda makul gibi görünen diğer çalışmaların ise bir süre sonra imkansız, tehlikeli ya da sadece absürd olduğu anlaşıldı.
Türkiye''nin 5 ili Avrupa kültür haritasındaTürkiye''nin 5 ili Avrupa kültür haritasında"Benim Kentim" projesi, yalnızca görkemli sanat yapıtları üretmeyi değil, kent sakinlerini ve her kentteki bellek ve tarih, inşa edilmiş çevre, parklar ve kamusal alanlar gibi farklı alanları içeriyor.
Bu kadarı bile beğenildiBu kadarı bile beğenildiBurdur''daki Kibyra Antik Kenti''nin tanıtımı için gezi düzenlendi. Geziye katılan Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi''nden Yrd. Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru ''''Kazılarımız sayesinde Kibyra Antik Kenti''nin toprak altında kalan stadyumunun büyük bölümünü ortaya çıkardık. Bu kadarını bile insanlar çok beğendi'''' dedi.
MİMED 2009 Ödülleri AçıklandıMİMED 2009 Ödülleri AçıklandıBu yıl sekizincisi düzenlenen MİMED Öğrenci Projeleri Yarışması''nın sonuçları İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampüsü''nde 25 Mayıs 2009 Pazartesi günü yapılan törende açıklandı.
İYTE Mimarlık Bölümü''nde 2009 Bahar Dönemi Tasarım Stüdyosu Finalleri Jürilerle TamamlandıİYTE Mimarlık Bölümü''nde 2009 Bahar Dönemi Tasarım Stüdyosu Finalleri Jürilerle Tamamlandı2008 - 2009 öğretim yılının tamamlanmasıyla birlikte, İYTE Mimarlık Bölümü''nde, tasarım stüdyosu finalleri geniş katılımlı jürilerle gerçekleştirildi.
Türkiye Çizim Standartları ve BIMTürkiye Çizim Standartları ve BIMArkitera Eğitim Merkezi''nin koordinasyonu ile Türkiye''nin ileri gelen mimari bürolarının da katıldığı bir yuvarlak masa toplantısı yapıldı. 20 Mayıs Çarşamba günü Tabanlıoğlu Mimarlık''ın Beyoğlu''ndaki ofisinde yapılan toplantıya Arkitera Eğitim Merkezi, Arkitera Mimarlık Merkezi, Tabanlıoğlu Mimarlık, Emre Arolat Mimarlık, Utopia Mimarlık, Yapı Merkezi ve Sayısal Grafik''ten temsilciler katıldı. Toplantıda gündem dahilinde öncelikle katılımcıların kullandıkları çizim standartları ve BIM (Building Information Modeling / Yapı Bilgi Modeli) yaklaşımları hakkında bilgi alındı.
İmar affı yolda, kaçağa devam...Laf vardır seyredilir, laf vardır üzerinde gidilir. Seyretmenin bir zararı yoktur; örneğin Cumhurbaşkanı''nın "Kürt sorununu çözmek için fırsat çıktı" lafına şöyle bir bakarsanız, eğer lafın sonu gelmiyorsa, seyredin gitsin.
Belediyelerimiz borç kıskacındaToplanan vergilerden pay alan belediyeler, krizden olumsuz etkilendi. İller Bankası payları azaldı. Borçlar dağ gibi oldu.
"Kadir Topbaş neden sanık değil"CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Tüm yöneticiler mahkemeye çıkarken, kararlarda imzası olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş neden hâkim önüne çıkmıyor?" diye sordu.
İstanbul trafiğine "sensörlü" gözaltıBüyükşehir Belediyesi''ne bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş., "hız koridoru" uygulamasını hizmete soktu. Yeni sistemde araç "koridor"a girdiği anda yol seyri kayıt altına alınacak.
Çevreci mimar Behnisch İstanbul''daydıİstanbul Serbest Mimarlar Derneği, sürdürülebilir mimarlık çerçevesinde 2008 yılında hazırladığı "Fragments of Living in Archtectute (FOLIA)" projesi çerçevesinde Avrupa Birliği Merkezi''nden hibe almaya hak kazandı. FOLIA projesi kapsamında yer alan konferanslardan biri olan dünyaca ünlü mimar Stefan Behnisch Konferansı, 3 Haziran Salı günü Yapı- Endüstri Merkezi''nde gerçekleştirildi. Çanakkale Seramik & Kalebodur ana sponsorluğunda düzenlenen konferansta Behnisch deneyimlerini Türk mimarlar ile paylaştı. Stefan Behnisch büro boyutlarını büyütmek için orta boy ölçeğinde çevreye duyarlı mimarlığın önemli temsilcileri arasında yer alıyor.
Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
Seyrantepe''de son söz Şeyh''e kaldıSeyrantepe Projesi''nin ortaklarından Talu, TOKİ''nin ihtarıyla birlikte projede ortaklık yapısının değişebileceğini belirterek, "Dhabi/Zarooni ortaklığının hisse payı yüzde 70''e çıkabilir" dedi.
İstanbul’un hafızası Semavi Eyice’ye saygı programıİstanbul''un tarihini en iyi bilen kişi olarak tanınan sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice''ye, 28 Mayıs Perşembe günü saat 18.00''de Topkapı Kültür Parkı''nda bir saygı programı düzenleniyor.
Ültimatom Başkenti fena sarstıBaşkent''te bir türlü çözülemeyen oto galerilerin şehir dışına çıkartılması konusunda İçişleri Bakanı Atalay''ın "Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve Ankara Valisi''ni bu konuda göreve davet ediyorum.
Masumiyet Müzesi mutlu sonla bitecekNobel ödüllü yazar Orhan Pamuk''un Masumiyet Müzesi adlı romanını müzeye dönüştürecek olan Alman sergi mimarları Brigitte ve Gregor Sunder Plassmann, müzede romandaki hüzünlü havanın olmayacağını söyledi.
İzmir''e ödül onuruİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı ve Havagazı Fabrikası restorasyon projeleri ile Tarihi Kentler Birliği''nin en büyük ödülünü aldı.
İnşaatta ağaçlarla uğraşmayıp ormanı görmek gerekiyorÖnceki gün Hürriyet''te Anadolu Ajansı''nın bir haberini okudunuz. Haberde, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu''nun, gayrimenkul sektöründe yaptığı denetimler ve krize rağmen lüks konut satışlarında sıkıntı çekmeyen büyük inşaat şirketlerinde, ciddi bir vergi kaçağı bulunduğu belirtiliyordu.
Hastanelerde neden mühendisler çalıştırılmıyorBursa''da son yaşanan Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi''ndeki yangın olayından sonra ihmal ve göz ardı edilen bir durumu anlatmak istiyorum. Hastanelerde mühendis ya hiç çalıştırılmıyor ya da yetersiz sayıda, birçok yetkiden arındırılmış durumda çalıştırılıyor.
Zazadinhan Selçuklu''ya ödül getirdiSelçuklu Belediyesi "Zazadin Restorasyon Çalışması" ile Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında "Uygulama Ödülü"ne layık görüldü.
Phileaslar mahkemelik oldu, Topbaş metrobüs ödülü aldıMetrobüs sisteminde kullanılan Hollanda yapımı Phileas marka araçların alımı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ödül verildi. Ödülü, 5. Uluslararası Altyapı, Trafik yönetimi, Yol Güvenliği ve Park Sistemleri Fuarı’nın açılışında Amsterdam RAI Firmasının Direktörü Theo Lingmont, Topbaş’ı temsilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu’na sundu. Hacımustafaoğlu, "Her gün 600-700 bin kişi taşıyan sisteme çok kötüymüş gibi izlenim verilmeye çalışılıyor" dedi. Tanesi 1 milyon 200 bin Euro’ya alınan, ancak arızalar sonrasında çoğu garaja çekilen Phileas otobüslerle ilgili alım ihalesinde görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk ve 18 İETT yöneticisi hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle kamu davası açılmıştı.
Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ardıç Aytalar
Bakan''dan G.Saray''ı rahatlatan açıklamaDevlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Galatasaray''ın Seyrantepe projesiyle ilgili, "Kulüp, TOKİ ve sayın Başbakanımız bir formül bulmaya çalışıyor. Başlamış proje mutlaka biter" dedi.
Hızlı tren ile İstanbul''dan Trabzon''a 7 saatte gidilecek Türkiye''nin yeni yeni tanıştığı hızlı trenin uğrayacağı kentler arasına Trabzon da katılıyor. TCDD Genel Müdürlüğü, Erzincan''ı Trabzon''a hızlı tren hattıyla bağlayacak.
İstanbul''a 620 milyon Euro''luk alışveriş merkeziDünyadaki ağır ekonomik krize rağmen Türkiye''ye yatırımlar tam gaz devam ediyor. Avrupa gayrimenkul sektöründe lider Hollandalı Multi Corporation''ın Türkiye iştiraki olan Multi Turkmall ve Area Property, İstanbul Bakırköy''de 620 milyon Euro''luk yatırımla Marmara Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi inşa edecek. 375 bin metrekare inşaat alanı üzerine kurulan merkezin temel atma törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünyanın büyük bir ekonomik krizden geçtiği bir dönemde Türkiye''de böyle büyük bir yatırımın gerçekleştiriliyor olmasının son derece sevindirici olduğunu söyledi. 2011 yılında tamamlanması planlanan merkez bünyesinde 3 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Alışveriş merkezinde 300''e yakın mağaza ile eğlence merkezinin yanı sıra, 4 bin araç kapasiteli otopark ve 15 salonlu sinema kompleksi bulunacak.
Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Ulusalcılık ve mimarlık hakkındaOsmanlı Bankası Müzesi (OBM), 5 Temmuz’a kadar devam edecek ‘Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif’ sergisi kapsamında, 2 Haziran’da saat 10.30 - 18.30 arası. ‘Türkiye’de Ulusalcılık ve Mimarlık’ adlı bir sempozyum gerçekleştirecek. Etkinlik, yaşamının ve yapıtının önemli kesiminde ulusalcılığın mimarlıkla buluşmasını temsil eden Sedad Hakkı Eldem’in doğumunun 100. yılı vesilesiyle gerçekleştiriliyor. Etkinlik kapsamında saat 10.30’da Güven Arif Sargın (ODTÜ) ‘Ulusalcılık: İdeolojik Bir Araçsallaştırma’, 13.30’da Ahmet Ersoy (B.Ü) ‘Osmanlıcılık Ekseninde Tarih Kurguları ve Mimari’, 14.30’da Sibel Bozdoğan (Bilgi Ü.) ‘Türk Nasyonalizminin Mimari Arayışları’15.30’da Uğur Tanyeli (YTÜ) ‘Mesleğin Fethi Ulusun İnşası’, 16.30’da Bülent Tanju (YÜT) ‘Sedad Hakkı Eldem’den Korporatist Bir Manifesto’ başlıkları altında birer konuşma yapacaklar.
Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
Akıllı hastane gecekondu gibiBursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi''ndeki facianın ardından Türk Mimar Mühendisler Odası''na (TMMOB) bağlı Elektrik, İnşaat, Kimya, Mimar ve Makine Mühendisleri Odaları üyeleri, dün ön raporlarını teslim etti.
Ödemiş Belediyesi tarihi kentte ödüllüTarihi Kentler Birliği''nin düzenlediği, "6. Tarih ve Kültürel Mirası Koruma Projesi ve uygulamalarını Özendirme Yarışması"nda, Ödemiş Belediyesi''ne ödül geldi.
Teleferik, 2011''de hizmete açılacakProje ihalesine katılan firmaların, yapım ihalesine de katılmasına imkan sağlayan yasal düzenlemenin ardından tesisin yapım işine yıl sonunda başlanacağı açıklandı.
Türkiye''nin 5 kenti Avrupa kültür haritasına taşınıyorBritish Council tarafından yürütülen proje ile Mardin, Çanakkale, Trabzon, Konya ve İstanbul Avrupa kültür haritasına taşınacak.
Bu kez tarih vermediGençlik Parkı ile ilgili yıllardır her seferinde tarih veren ancak sözünü hiç tutamayan Gökçek, 19 Mayıs''ta açılacak sözünü de tutamayınca bu kez tarih söylemekten kaçındı.
Ünver: Nevşehir''in çehresi değişecekNevşehir Belediyesi''nin şehri daha da modern hale getirmek için başlattığı çalışmalar tüm hızıyla sürüyor.
İnşaat sektörü 2010 sonrası için ümitliTETA Isıtma Havalandırma Firması''nın sahibi Cüneyt Günçağ, Türkiye''de gayrimenkul yatırımınının güvenilir bir yatırım aracı olarak görüldüğünü ifade etti.
Valilik ve belediye tek çatıda toplanmalıMelih Gökçek: "Tüm dünyada olduğu gibi valilik ve belediye tek çatı altında olmalı ve seçimle göreve gelmeli. Demokrasi budur."
TOKİ, Atakent 2''yi yapıyorTOK, 3 bin 200 konutluk Avrupa Konutları TEM ve 1400 konutluk Atakent projelerinin ardından şimdi de 1108 konutluk Atakent 2 projesinin inşaatına başlıyor.
Gayrimenkul sektörünün liderleri buluşuyor2000 yılından bu yana gelenek haline gelen Gayrimenkul Zirvesi''nin dokuzuncusu bu yıl İstanbul REstate Projesi kapsamında ve VARYAP''ın ana sponsorluğunda düzenleniyor.
Türk firmadan Azerbaycan''a barajCengiz İnşaat, Azerbaycan''da 50 bin hektar sulama alanını besleyecek baraj inşa ediyor.
Belediye gelirlerinden kesinti yapılmayacakKonuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete''nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Havalandırma sistemi yetersizDr. Aslanhan''a göre işte faciaya sebep olan yanlışlar zinciri: Hastanenin havalandırması yanlış ve yetersiz, tahliye planı yok.
Sarkozy Abu Dabi''de Louvre''un temelini attıFransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Birleşik Arap Emirlikleri''nin (BAE) başkenti Abu Dabi''de Louvre Müzesinin temelini attı. Ortadoğu''daki ilk evrensel müze olacak Louvre Abu Dabi''nin 2012-2013''te tamamlanması bekleniyor. Sarkozy''nin BAE ziyaretini tamamlamasına az bir zaman kala Emirates Palace''ta düzenlenen simgesel temel atma törenine, Abu Dabi veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan katılırken, iki lider bu vesileyle "Talking Art: Louvre Abu Dhabi" sergisini de açtı. Bu geniş kültürel projede 4 müzenin ve bir gösteri merkezinin inşası öngörülüyor.
Tarih: 27 Mayıs 2009 Kaynak: CNN Türk
Indesit Company: "Grup Yatırımlarını Artırmıyor"Indesit Company, basında yer alan Türkiye''deki yatırımlarını artıracaklarına dair haberlere karşı çıktı.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.