Haberler

28 Mayıs 2010, Cuma

Paris''in Çehreleri-2Paris''in Çehreleri-2Son on yıl içinde Paris nasıl değişti? Aslında bunu cevaplamak için, insan uzun bir yokluktan sonra kente geri dönmüş olmalı. Son on yıl içinde ben sadece kısa dönemlerde uzak kaldım ve dolayısıyla süreci, sevdiği ve her gün gözlemlediği insanın yüzünde kırışıklıkları gören biri gibi gördüm. Kent şu anda sadece yavaşça değişiyor. Kabyl kafelerinin revaçta barlara dönüşmesi, Çin kumaş ticaretinin bir veya iki cadde ileri gitmesi veya yenileme adı altında fakirleri Périphérique''e doğru bir adım daha itmek için zaman gerekiyor. Haberin Devamı
Radikal Tasarım Gazetesi Pazar Günü ÇıkıyorRadikal Tasarım Gazetesi Pazar Günü ÇıkıyorKale Tasarım Merkezi tarafından hazırlanan ve Radikal Gazetesi ile ücretsiz dağıtılan Radikal Tasarım Gazetesi bu Pazar günü bayilerde. Milano Tasarım Haftası özel dosyasından Otherwise sergisine, Ankara Tasarım Günleri’nden İzmir’in 4T Konferansı’na, Design For All konferansı’ndan Kamusal Tasarım Festivali’ne, politik tasarım girişimlerinden sonuçlanan yarışmalara, Türkiye ve dünyadan en güncel tasarım haberlerini takip etmek için bu 30 Mayıs Pazar günü Radikal almayı ihmal etmeyin! Radikal Tasarım Gazetesi’nin eski sayılarını www.kaletasarimmerkezi.com adresinden indirilebiliyor.
Tarih: 28 Mayıs 2010
Sokakta canlı sanatSokakta canlı sanatİzmir''de kurulan ve gönüllü gençlerden oluşan sokak sanatları atölyesi sanatçıları, Konak Belediyesi''nin desteği ile kentin çeşitli bölgelerinde canlı heykel gösterimi sundu.
Sakin Şehir böyle olacakSakin Şehir böyle olacak‘Sakin kent'' Seferihisar, Yaşar Üniversitesi''yle değişiyor. Mimarlık öğrencileri binalara yeni çehre için çalışırken, tasarımcılar da otobüs duraklarını yeniledi.
 Bursa, şehiriçi ulaşımda demir ağlarla örülüyor Bursa, şehiriçi ulaşımda demir ağlarla örülüyor Bursa''da hafif raylı sistemi kentin dört bir yanına ulaştırmak için yapılan çalışmalar hızla ilerliyor. Başkan Altepe, ''Şehrin bir ucu Kestel''e, diğer ucu Görükle''ye kadar olan bölümüne raylı sistem döşeniyor." dedi.
Osmanlı''nın kurulduğu yere sefer var! Osmanlı''nın kurulduğu yere sefer var! Zeytinburnu''nda oturanlar için vakit Bizans''ın hüküm sürdüğü, Osmanlı''nın kuruluşuna kucak açan Bilecik''in Söğüt ilçesine doğru yol alma vaktidir.
"Saray"a Türk mermeri"Saray"a Türk mermeriABD''deki lüks konut meraklıları, ülkenin en büyük evine sahip olabilmek için adeta birbirleriyle yarışıyor. Fransa''nın başkenti Paris''teki Versailles Sarayı örnek alınarak Florida eyaletinde inşa edilen süper lüks malikânenin en az 75 milyon dolara alıcı bulması bekleniyor. Ancak malikâneyi satın alacak kişinin, iç dekorasyon çalışmaları henüz tamamlanmadığı için yaklaşık 25 milyon dolar daha masraf yapmak zorunda kalacağı belirtiliyor. Malikânenin sahip olduğu özellikler ise gerçek Versailles Sarayı''nı aratmıyor. Ünlü Butler Gölü yakınlarındaki malikânede 30 yatak odası, her birinde jakuzi bulunan 23 banyo, 20 araçlık garaj, 10 mutfak, üç yüzme havuzu, üç spa merkezi, iki tenis kortu, bir yapay şelale ve çok sayıda yüzme havuzu bulunuyor. Türkiye''den ithal edilen mermer ve granitlerin kullanıldığı malikâne, 3 yıl önce milyarder işadamı David Siegel tarafından inşa ettirilmeye başlanmıştı. Ancak Siegel, küresel ekonomik krizde büyük kayıp yaşayınca malikânesini satışa çıkarmıştı.
Tarih: 28 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
İlk ekolojik kentİlk ekolojik kentAbu Dabi petrolden kazandığı dolarlarla yeşil geleceğe yelken açıyor. Çölde dünyanın ilk ekolojik kentini inşa etmeye başlayan Arap Emirliği dünyanın yenilenebilir enerji lideri olmaya hazırlanıyor.
Kemeraltı''nda 4. büyük adım Kemeraltı''nda 4. büyük adım İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Kemeraltı Restorasyon Projesi''nde sıra, Havra Sokağı ile Şadırvanaltı Camii arasındaki bölüme geldi.
EAA-Emre Arolat Architects, 2010 Aga Khan Mimarlık Ödülleri Finalinde...EAA-Emre Arolat Architects, 2010 Aga Khan Mimarlık Ödülleri Finalinde...Aga Khan Mimarlık Ödülleri''nin 2010 yılı finalistleri organizasyonun uluslararası bağımsız jürisi tarafından resmi olarak açıklandı. EAA-Emre Arolat Architects, İpekyol Tekstil Fabrikası ile finale kalan tek Türk mimarlık ofisi oldu.
Finans merkezine "dur" dediler!Finans merkezine "dur" dediler!Yargı İstanbul Finans Merkezi planlarına durdurma kararı verdi.
Fethin izinde İstanbul Fethin izinde İstanbul 29 Mayıs 1453 Salı günü Osmanlı hükümdarı, muzaffer bir kumandan olarak şehre girdi. 21 yaşındaki Sultan Mehmed Han, Fatih ünvanını alırken bir çağ açılıp bir çağ kapandı.
İstanbul’a ışık verecekİstanbul’a ışık verecekTarihî Şile Deniz Feneri, İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında restore edilerek ziyarete açıldı.
"Altgeçitte kalıcı çözüm istiyoruz" "Altgeçitte kalıcı çözüm istiyoruz" Konak''ta bulunan Kemer İstasyonu yaya altgeçidine kimliği belirsiz kişiler tarafından zarar verildiğini söyleyen vatandaşlar, "Burada kalıcı önlemler alınmalı" dedi.
Ali Sami Yen''de 2. oturum bugünAli Sami Yen''de 2. oturum bugünAli Sami Yen Stadyumu arsasının gelir paylaşımı yöntemi ile satışı ihalesinin birinci aşamasında en yüksek teklifi Aşçıoğlu İnşaat vermişti. İhalenin ikinci oturumu bugün düzenlenecek.
Açık Kapı Festivali''nde 6. Gün!Açık Kapı Festivali''nde 6. Gün!Açık Kapı Festivali''nin 6. günü (27 Mayıs Perşembe), Balat''taki Sveti Stefan Bulgar Kilisesi ile başlayan turumuz Alman Konsolosluk Binası ile sona erdi.
Viyana ''yaşanabilecek en iyi kent''Viyana ''yaşanabilecek en iyi kent''İnsan kaynakları yönetim danışmanlığı şirketi Mercer''ın "yaşanılacak kentler" araştırmasında, bu yıl birinci sırayı Viyana aldı.
"Tarım turizmi""Tarım turizmi"Yoğun ve stresli kent yaşamından uzaklaşmak ve doğal hayat özlemini gidermek isteyenler için geliştirilen ''''ekolojik çiftliklerde tarım tatili'''' uygulaması yaygınlaşıyor.
Açık Kapı Festivali''nde Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası GezildiAçık Kapı Festivali''nde Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası Gezildi22 Mayıs 2010 tarihinde Açık Kapı Festivali kapsamında Kadıköy Bahariye Caddesi''nde yer alan Süreyya Paşa Konser ve Opera Binası gezildi.
İnönü Stadyumu yerine Colosseum!..İnönü Stadyumu yerine Colosseum!..Beşiktaş Kulübü''nün yeni stat projesinin dış görünümü tarihi Roma Amfitiyatrosu''nu andıracak. Stat Roma''daki tarihi yapının oval görünümü, taş duvarları ve büyük sütunları örnak alınarak inşaa edilecek.
Sapphire''de hayat başlıyorSapphire''de hayat başlıyorDünya''nın sayılı konsept projeleri arasında yer alan İstanbul Sapphire''in Eylül 2010''daki açılışı için tam 1000 kişi çalışıyor. Son 100 gün için başlayan geri sayımın sonucunda, rezidans, seyir terası ve alışveriş merkezi konuklarını ağırlamaya başlayacak.
Beylikdüzü’ne 60 milyon dolarlık ‘oto AVM’ geliyorBeylikdüzü’ne 60 milyon dolarlık ‘oto AVM’ geliyorOtomobil AVM''lerinde ilk hareketi başlatan Automall''dan sonra, üçüncü adım da atıldı. 160 galerisi ve ikinci elde referans noktası olma iddiasıyla yola çıkan Otoport, iki yılda tamamlanacak.
Ermeni Gümüşyan Vakfı Asmalımescit''te otel yapıyorErmeni Gümüşyan Vakfı Asmalımescit''te otel yapıyorBeyoğlu Ohannes Gümüşyan Ermeni Kilisesi Vakfı, Asmalımescit''te otel açıyor. Vakıf, Asmalımescit Caddesi üzerinde kendisine ait yaklaşık 150 metrekare büyüklükteki alan üzerinde butik otel yapıyor...
İstanbullular, "bindiğin kadar öde" sisteminin hayata geçmesini bekliyor İstanbullular, "bindiğin kadar öde" sisteminin hayata geçmesini bekliyor Metrobüste mart ayında uygulamaya konulması beklenen, ''bindiğin kadar öde'' sistemi, 2 ay geçmesine rağmen hayata geçirilmedi. Yeni sistemle ilgili, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Başka kentlere ve ülkelere örnek olacak bir sistem" demişti. Belediye yetkilileri, çalışmaların son aşamaya geldiğini kaydetti.
Paris''in Çehreleri-1Paris''in Çehreleri-1Son on yıl içinde Paris nasıl değişti? Aslında bunu cevaplamak için, insan uzun bir yokluktan sonra kente geri dönmüş olmalı. Son on yıl içinde ben sadece kısa dönemlerde uzak kaldım ve dolayısıyla süreci, sevdiği ve her gün gözlemlediği insanın yüzünde kırışıklıkları gören biri gibi gördüm. Kent şu anda sadece yavaşça değişiyor. Kabyl kafelerinin revaçta barlara dönüşmesi, Çin kumaş ticaretinin bir veya iki cadde ileri gitmesi veya yenileme adı altında fakirleri Périphérique''e doğru bir adım daha itmek için zaman gerekiyor.
Olağandışı bir mahalle turuOlağandışı bir mahalle turu''''Kısa sureli bir keşif gezisinden çok, gerçek ve kurgunun hikâyeler ve tanıklık yolu ile birbirine karıştığı bir oyun...'''' ''Olağandışı Bir Mahalle Turu''na katılın...
Maçka’ya lüksü zorlayan rezidans geliyorMaçka’ya lüksü zorlayan rezidans geliyorGiorgio Armani''nin sanatsal yönlendirmesini yaptığı Armani/Casa ve Astaş Gayrimenkul''ün ortak projesi olan Maçka Recidences için ilk adım atıldı. Kempinski''nin işleteceği rezidans, özellikle beş yıldızlı otel hizmeti ile iddialı.
Denizciler, İzmir Limanı için yeni ihale istiyorDenizciler, İzmir Limanı için yeni ihale istiyorDeniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Geza Dologh, özelleştirmesi gerçekleştirilemeyen İzmir Limanı için en kısa zamanda yeniden ihaleye çıkılması gerektiğini söyledi.
Sıfır noktada cami yükselecekSıfır noktada cami yükselecek11 Eylül saldırılarında yıkılan İkiz Kulelerin bulunduğu "zero ground-sıfır nokta" bölgesinde cami inşa edilecek. 11 Eylül''de yakınlarını kaybeden ailelerin ve karşıt Amerikalıların tüm girişimlerine rağmen New York şehir komitesi inşaata onay verdi. Tartışmaların büyümesi bekleniyor.
Haydarpaşa, kültür garına dönüşüyorHaydarpaşa, kültür garına dönüşüyorİstanbul''un ''giriş kapısı'' Haydarpaşa Garı, 3-6 Haziran tarihlerinde 2010 İstanbul Avrupa Kültür Başkenti etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Haydarpaşa Garı''nda, ''Bahar'' adlı etkinlikte tiyatro oyunları, dans performansları, film gösterimleri, konserler ve şiir okumaları yer alacak. 3 Haziran''da başlayacak etkinlik, şair Nâzım Hikmet''in 47. ölüm yıldönümüyle aynı güne denk gelmesi nedeniyle, şairin Memleketimden İnsan Manzaraları şiirini okumalarıyla başlayacak. Gardaki tren vagonlarının sinema salonlarına dönüştürülerek film gösterimlerinin de yapılacağı etkinlikte, İstanbul''un 8.500 yıllık tarihinde İstanbul''u İstanbul yapan hikâyeler, görsel animasyonla, dört gece boyunca Haydarpaşa Garı''nın Kadıköy''e bakan cephesini perde yaparak İstanbullularla buluşacak.
Tarih: 27 Mayıs 2010 Kaynak: Sabah
İstanbul''un Fethi''nin 557. yıldönümü kutlanıyorİstanbul''un Fethi''nin 557. yıldönümü kutlanıyorİstanbul''un Fethi''nin 556. yılı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Haliç''te düzenlenecek büyük şölenle kutlanıyor.
Açık Kapı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi''ndeydiAçık Kapı, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi''ndeydiİlk kurulduğunda, insanlardan, "deli hastanesi", "tımarhane" gibi tanımlamalar alan Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, aslında çok profesyonelce tasarlanmış büyük bir kompleks.
Yasaklı YerlerYasaklı YerlerBu haberde yasağın tanımını daha geniş ölçekte yapmak istedik. Bu habere ilham veren ise Athos Yarımadası oldu. 1.000 yıldır kadınların giremediği bu yerin Dünya''da başka benzerleri var mı diye araştırdığımız zaman karşımıza başka örnek çıkmadı. Benzerlikler kurulabilecek diğer yerleri ele aldık. Bunlardan bir tanesi belki de Dünya''daki en meşhur yasak kent olan Çin''deki İmparatorluk Sarayı''ydı. Bu iki örneğin Türkiye''deki karşılığı İmralı Adası oldu. Diğer iki örnekte ise yasakların konma sebepleri farklı. Pripyat''ta Dünya''daki en büyük radyoaktif patlamanın yaşanması, Juarez''de ise diğerinde ise suç oranının yüksek olması.
Açık Kapı Heybeliada''daydıAçık Kapı Heybeliada''daydıHeybeliada, Açık Kapı''nın ilk gününde, festivale önemli bir ev sahipliği yaptı. Adanın iki karşı tepesinde bulunan ve birbirine bakan Hüseyin Rahmi Gürpınar Evi ve Heybeliada Ruhban Okulu kapalı kapılarını açtı.
Açık Kapı Festivali''nde 5. Gün!Açık Kapı Festivali''nde 5. Gün!Açık Kapı Festivali''nin 5. günü olan 26 Mayıs Çarşamba günü, İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi ile başlayan turumuz Selimiye Kışlası ile sona erdi.
Açık Kapı Festivali''nde Denizciler için Bir Pusula Gezildi: Ahırkapı FeneriAçık Kapı Festivali''nde Denizciler için Bir Pusula Gezildi: Ahırkapı FeneriAçık Kapı Festivali kapsamında 23 Mayıs 2010 tarihinde Eminönü Keneddy Caddesi''nde yer alan Ahırkapı Feneri gezildi.
Maden Bölgesi Ağaçlı''da Nasıl Bir Dönüşüm Sürüyor?Maden Bölgesi Ağaçlı''da Nasıl Bir Dönüşüm Sürüyor?Maden ocakları, kent içinde büyük alanlar kaplıyor. Zamanla işletilmeye kapatılan bu büyük alanların, daha sonra kent içinde ne yapılacağı, kent yaşamına nasıl ve nereden katılacağı ise ayrı bir uzmanlık alanı. Dünya''da kömür havzalarının dönüşümü ile ilgili pek çok örnek bulunuyor.
Ayasofya hazineleri gün ışığına çıkıyorAyasofya Padişah Türbeleri restorasyonu sırasında gün yüzüne çıkan sanduka kılıfları, şehzade kaftanları, Kabe-i şerif iç örtüsü, Kisve-i şerif, ravza-i mutahhara örtüleri, yüzyıllarca Ayasofya''nın minberinde asılı duran ve müzenin deposunda bulunan fethin sembolü tarihî sancak, ilk defa İstanbul''un fethinin 557. yıl dönümünün kutlanacağı yarın sanatseverlerle buluşacak.
Bursa demir ağlarla örülüyorBursa Büyükşehir Belediyesi, hafif raylı sistemi kentin dört bir yanına ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ulaşımdaki en önemli projelerinin hafif raylı sistemin hatlarının hedef noktalara ulaştırılmasını kapsadığını söyledi.
Kınalıada sahilleri kime peşkeş çekilecek?Adalar, güzel İstanbul''un vazgeçilmez tatil yöresidir. Adalar''a alışanlar başka yerde huzur bulamaz. İç içe yaşadığımız azınlık kardeşlerimiz için de Adalar bir yaşam tarzıdır.
''170 milyar liralık rant''Garipçe ve Poyrazköy arasını yapılması planlanan üçüncü Boğaz köprüsünün etkileri tartışılmaya devam ediyor. Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi TMMOB Makine Mühendisleri Odası''nda geçen hafta ''üçüncü köprü'' ile ilgili bir panel düzenlendi.
Yıkım mağduru 18 ailenin barınma mücadelesi Kentsel Dönüşüm" adı altında Küçükçekmece Ziya Gökalp, Ayazma mevkii ve Tepeüstü Mahallelerinde 2007 yılında gerçekleştirilen yıkımlardan sonra "Bunlar terörist, dışarıdan gelmişler" denilerek, hak sahibi sayılmayan 18 ailenin yaşadığı dram bitmek bilmiyor.
Garage Zekeriyaköy Evleri''nde 250 bin dolara!Garage Zekeriyaköy Evleri, toplam 3 bin 500 metrekare alan üzerinde 8 blokta 32 konut olarak tasarlanan bir proje. Projede iki ayrı tip daireler var. Her ikisi da son derece sempatik.
Alay edilen İstanbul halkı!Birileri Anakent Belediyesi ile alenen, resmen alay ediyor. Görüntü bu. Dünyanın hiçbir uygar ülkesinde, dünyanın hiçbir metropolünde, önünden her saat binlerce insanın geçtiği bir önemli caddede böyle bir tablonun ayları da geçtik, seneleri aşan sürede sergilenmesi ve o kent belediyesinin büyük bir acz gösterisi içinde rezilliğe göz yumması mümkün değildir.
Gebze-Yalova arası 15 dakikaya düşecekMarmara Otoyolu Projesi''nin Kocaeli bölümünün güzergâhı belirlendi. Proje kapsamındaki Körfez köprüsü sayesinde de Gebze-Yalova arası 15 dakikaya inecek.
İstanbul 2010''u gören var mı?Bilindiği gibi İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçildi. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın web sayfasında bir gezinti yaptım. Ajansın kültür-sanat, kültürel miras, kentsel uygulamalar ve kent kültürü alanlarında gerçekleştirdiği etkinlikler İstanbullularla buluşmaya devam ediyormuş.
TOKİ, yüzde 30’a varan indirimle arsa satıyorBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ) elindeki 186 parça arsayı açık artırma yöntemiyle satışa çıkardı. Yatırımcıların arsayı alırken de öderken de zorlanmamaları için değişik ödeme seçenekleri sunan TOKİ, aldığı arsa bedelinin yüzde 12''sini peşin ödeyenlere bile vadeli satış imkanı sunacak.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.