Haberler

28 Haziran 2006, Çarşamba

KOL/MAC:Project MUTEN İstanbulKOL/MAC:Project MUTEN İstanbulŞulan Kolatan, minimal yüzey geometrisi bakış açısı ile mimarlığın çevresel ve kentsel bağlamda oluşumunu destekleyen "KOL/MAC:Project MUTEN İstanbul" çalışmasını Osmanlı Bankası Müzesi’nde Garanti Galeri tarafından düzenlenen bir konferansla izleyicilerin sunumuna açtı. Çeşitli patolojik çelişkileri göz önünde bulundurup, yakın geçmişte sınırlı bir vizyonla yapılan, müdahalelere odaklanmış hararetli tartışmaları da hesaba katarak hazırlanan, İstanbul için tümüyle farklı bir senaryo sunumunu içeren sergi 30 Temmuz 2006 tarihine kadar Beyoğlu Garanti Galeri’de gezilebilir. Haberin Devamı
MicrorealitiesMicrorealitiesBaşkalaşım; gelecek için hazırlanan senaryoları yapay olarak uyutulması ile son 10 yıl içerisinde ilerlemedeki dönüşümlerin gözden geçirililmesi amacı ile mimarlığın evriminin anlatımıdır. Şehirlerdeki ve ulusal topraklardaki büyük değişiklikler; mimarların ve tasarımcıların, kendi perspektiflerinin bir kurgu içerisinde düzenlenerek resimlendirilmesi ile oluşuyor.
Alaçatı’nın taşevleri restore ediliyorAlaçatı’nın taşevleri restore ediliyorEski Rum evleri olarak bilinen Alaçatı’nın simgesi tarihi taşevler, restore ediliyor. Yöreye özgü mimarisini koruyan taşevler, turizme de hizmet vermeye hazırlanıyor.
3 YTL''lik Lara Park için yeniden tahsise çıkıldı3 YTL''lik Lara Park için yeniden tahsise çıkıldıTurizm Bakanlığı, Lara''yı 2''nci kez tahsise çıkardı. Tek parça olarak tahsis edilecek arazi için müzakereler yatırım bedelinin binde 15''inden başlatılacak. Başvuru için son tarih 26 Temmuz.
Belediye’den İstanbul kültür gezileriBelediye’den İstanbul kültür gezileriİstanbullular’ın İstanbul’un kültür merkezlerini ziyaret oranını doyurucu bulmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘İstanbul Kültür Gezileri’ adını verdiği bir proje başlattı.
Kazdağları tehlikedeKazdağları tehlikedeMitolojik, kültürel, tarihi ve doğal güzellikleri ile Biga Yarımadası ve Türkiye için yaşam kaynağı olan Kazdağları''nda, olası maden arama faaliyetinin geri dönülmez tahribat yaratacağına dikkat çekilerek, Balıkesir yönü milli park olan dağın, Çanakkele tarafınının da bu kapsama alınarak bütünlüklü bir koruma sağlanması istendi.
Eko-kentlerEko-kentlerKırsaldan kente göç, günümüzde tüm dünyadaki kentlerin geçmişinde görülebilir ve bizi, insanlık tarihinde önemli bir noktaya getirmiştir. 1900’de, çoğunluk kent dışında, %10’dan biraz fazlasıysa kentlerde yaşıyordu. Birleşmiş Milletler Nüfus Planlama, önümüzdeki yıldan itibaren insanlık tarihinde ilk kez kentlerde, kırsal alanlarda olduğundan daha fazla insanın yaşayacağını ve en büyük artışın, 10 milyondan fazla nüfuslu “megakent”lerde olacağını bildiriyor.
İstanbul 2010 Forumu Birinci Toplantısı Gerçekleştirildiİstanbul 2010 Forumu Birinci Toplantısı GerçekleştirildiNisan ayı içerisinde İstanbul’un 2010 yılı Kültür Başkenti adaylığının kabul edildiği haberi gelmişti. İstanbul’un bu ünvanı en iyi şekilde taşıyabilmesi önümüzdeki 3,5 yıllık bir zaman diliminde yapacağı hazırlık çalışmalarına bağlı. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmek, kentin problemli alanlarının bu hazırlık sürecinde yeniden ele alınması için çeşitli projeler geliştiriliyor.
Bu evle uzayda bile yaşanırTürk bilim insanı Doç. Dr. Serkan Anılır''ın son projesi ''altyapısız yaşam üniteleri'' ile yakın gelecekte su, elektrik ve gaz ihtiyacını kendi kendine karşılayan evlerle tanışacağız.
Havagazı Fabrikası Yıkımı:Kent Belleğinin Silinmesiİstanbul’da bir süredir devam eden ve kentin morfolojisini de etkileyen gelişmeler Ankara’ya da atlamış gibi görünmektedir. Kentin değiştirilmesi ile onun üzerine bina edilen yatırım planları ve yönetme kararları geçmişten farklı bir nitelikte sürmektedir.
İzmit''te Tarihi Miras Katledildiİzmit''te müze binası olmadığı için gelişigüzel yerlerde sergilenen tarihi eserler, saldırıya uğradı.
Çağdaş Sanatlar MüzesiOsmanlı İmparatorluğu’nun ilk kentsel elektrik santralı Silahtarağa’nın korunarak, Santralistanbul adıyla, uluslararası bir çağdaş sanat müzesi, kültür ve eğitim merkezi olarak yeniden işlevlendirilmesi çalışmaları hızla devam ediyor. Kasım 2006’da hayata geçecek olan santralistanbul projesine, Ciner Grubu ve Doğuş Grubu ile Kale Grubu da ana sponsor olarak destek veriyor. Bünyesinde birçok farklı işlev ve birim barındıracak olan santralistanbul’un temel taşları arasında; uluslararası ölçekte ilgi uyandıracak sergilere evsahipliği yapacak Çağdaş Sanatlar Müzesi, elektrik santralının öyküsünün aktarılacağı Enerji Müzesi, sosyal bilimler ve sanat alanında İstanbul’un en kapsamlı ve kamuya açık Kütüphane ve Bilgi Merkezleri ve tüm dünyadan sanatçı, mimar, tasarımcı ve biliminsanlarının ağırlanacağı Uluslararası Rezidans Programı bulunuyor.
Tarih: 28 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Gecekonduda Çalışan İş Makinesine El KonulacakHükümet, gecekondu ve kaçak bina yapımını önlemek için çıkardığı yasalara bir yenisini ekledi. AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik’in, İmar Kanunu’nda değişiklik teklifine göre, gecekondu yapımında kullanılan iş makinelerine el koyulabilecek. TBMM Başkanlığı’na verilen teklife göre, kaçak binaların yapımında kullanılan ’mikser, pompa, araç, vibratör’ gibi malzemelere 30 gün süreyle el koyulacak. Bu araçların sahiplerine 10 bin YTL para cezası verilecek. Ruhsat alınmadan veya imar mevzuatına aykırı olarak yapılan inşaatlarda beton dökümünde kullanılan bu tür malzemelerin sahipleri, bu eylemi ikinci kez tekrarlarsa, el koyma süresi 60 güne çıkacak. Para cezası da 20 bin YTL’ye yükselecek.
Tarih: 28 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Midyat''tan İstanbul''a uygarlık dersi''''İstanbul''daki tarihi mekânları çocuklara tanıtan Büyükşehir Belediyesi kitabında Ayasofya yok...'''' (Sabah 21 Haziran 2006) Haberi okuduğumuzda, Midyat Belediyesi ''nin çocuklar için ''''Bölgemizi Tanıyalım'''' adıyla yayımladığı ''''boyama kitabı'''' da postadan yeni gelmişti.
Dalga Konuta Sıçradı Faizi Yüzde 2’yi AştıPiyasalarda yaşanan dalgalanma, en büyük darbeyi "düşük faizli krediyle konut alma" hayali kuranlara vurdu. Mortgege Yasası’nın çıkmasıyla konut kredilerinin faizinin yüzde 1’in altına ineceği hesapları yapılırken, konut kredi faizleri yüzde 2 seviyesininde üzerine yükselerek 2004 yılı Kasım ayına dönüş yaptı.
Santral''e kale gibi destekOsmanlı döneminin ilk elektrik santralı Silahtarağa''nın restore edilerek kültür ve eğitim merkezi haline getirilmesi projesinin ana sponsorluğunu Kale Grubu''nun üstlenmesine ilişkin protokol, yarın akşam imzalanacak.
İstanbul''un öteki yüzleriİstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi son sınıf öğrencilerinin gerçekleştirdikleri "İstanbul''un Öteki Yüzü-2006" çalışması, Eyüp, Pendik, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli ve Ümraniye''de yaşayan insanların kültür profiline ışık tutmayı amaçlıyor.
Marmara değil Marmaray depremiMarmaray Projesi kapsamında Üsküdar Selmanağa Mahallesi’nde gerçekleştirilen makas tüneli çalışmaları iki apartmanda çökme tehlikesi yarattı. Kaymakamlık talimatıyla 114 kişi evlerinden tahliye edildi.
Bir mimarın objektifinden SinanSağımızda bütün ihtişamıyla Süleymaniye Camii, az ötesinde Selimiye, yanıbaşımızda bir milletin kökleri gibi duran sütunlar, kubbeler, köprüler...
Betonlaştırma azmiMavi denizi kilometrelerce uzaktan bile insanın gözünü alan güzel Akbük koyunu seyrederek kara yolundan Didim''e girerken insan biraz depresif oluyor..
Konut kredisinde aylık faiz yüzde 2’yi aşmak üzereSermayenin Amerika ve Avrupa’daki faiz artırımlarının etkisiyle gelişmekte olan piyasalardan çıkmasıyla tetiklenen uluslararası dalgalanmanın Türkiye’deki faiz oranları üzerindeki etkisi hissedilmeye başlandı.
Kömür külünden hazır beton üretildiSon altı ayda yüzde 60 oranında artan çimento fiyatları inşaatları durma noktasına getirdi. Maliyet baskısıyla zor günler yaşayan inşaat firmalarına Amerika''dan umut verici bir haber geldi.
Sabancı kent müzesi kuruluyorMardin''in kent kimliğine Sabancı sahip çıkıyor. Önceki gün Mardin''de Güler Sabancı Mardin Kent Müzesi çalışmalarını başlattı. Eski Vergi Dairesi binası VAKSA tarafından Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi''ne dönüştürülecek. "Bu müze, Mardin''in asırlardır biriktirilmiş tarihi kültürünün tanıtımına yardımcı olacaktır." diyen Güler Sabancı, başkanı olduğu VAKSA''nın bu müzeyle birlikte bugüne kadar yaptığı kültürel yatırımların 1 milyar doları aştığını duyurdu. II. Abdülhamit döneminde Süvari Kışlası olarak yaptırılan bir dönem vergi dairesi olan tarihi yapıları dönüştürme projesini ÇEKÜL Vakfı, Mardin Belediyesi ve Mardin Eğitim Vakfı da destekliyor.
Tarih: 28 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Deniz Seviyesindeki Yükselme2100 yılına kadar her sene on milyonlarca insan, deniz seviyesinin yükselmesine ve buna bağlı diğer doğa olayları yüzünden zarar görebilir. UNESCO, oşinograf John Church* ile yaptığı söyleşide deniz seviyesindeki yükselme konusuna açıklık getiriyor.
İznik''te yılan hikâyesiİznik Gölü kıyısında kurulu, çevresine sayısız zarar veren Cargill, İmar Kanunu''na göre yasadışı, Danıştay tarafından yıkılmasına karar verilmiş, ancak...
Santralistanbul''a Kale Grubu DesteğiOsmanlı İmparatorluğu''nun ilk kentsel elektrik santralı Silahtarağa''nın korunarak ''Santralistanbul'' adıyla, uluslararası bir çağdaş sanat müzesi, kültür ve eğitim merkezi olarak yeniden işlevlendirilmesi çalışmaları hızla devam ediyor.
3 milyon YTL''lik restorasyona ilk kazmaSakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi olarak düzenlenecek yapıların restorasyon çalışmaları, Güler Sabancı ve Dilek Sabancı''nın ilk kazmayı vurmasıyla başladı.
Kayı, Rusya''da anahtar teslim fabrika kuruyorKayı İnşaat, başta Rusya olmak üzere yurtdışı projelerinde Türk yatırımcılara ilk kez ''anahtar teslim fabrika'' hizmeti sunmaya başladı.
Üç Apartmana Marmaray TahliyesiÜsküdar’da, Marmaray kazısı nedeniyle Selman Ağa Mahallesi, Yeni Yol Sokak’taki Orkide Apartmanı’nın A ve B Blok ile Serdar Apartmanı çökme tehlikesi nedeniyle tahliye edildi. 10 gün önce kazı nedeniyle evlerinde çatlaklar meydana geldiğini belirten apartman sakinleri kaymakamlığa başvurdu. Ancak uzmanlar oturulabilir raporu verdi. Apartmanlardaki çatlakların üst katlara ulaşması ve temellerde çökmeler meydana gelmesi üzerine, yeniden kaymakamlığa başvuruldu. Bu kez ’oturulamaz’ raporu verildi. Dün saat 18.00 sıralarında 3 bina tahliye edildi. Yaklaşık 80 aile yanlarına değerli eşyalarıyla birlikte polis ve itfaiye ekipleri eşliğinde apartmanları boşalttı. Validebağ Anadolu Sağlık Meslek Lisesi’nin pansiyonuna yerleştirilen aileler, gerekirse Üsküdar Belediyesi’nin geçici konutlarına nakledilecek. Ailelerin yemek ihtiyaçlarını Üsküdar Kaymakamlığı üstlendi.
Tarih: 27 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Üniversitede şirket kurdular, inşaatta Rusya’da ilk 10 firma arasına girdilerSon yıllarda atağa kalkan ve turizmden sonra en çok döviz kazandıran yurtdışı müteahhitlik sektöründe sağlanan başarının altında ilginç hikayeler yatıyor.
Bir Kente Ait OlmakBir kenti sevmek bir insanı sevmek gibidir. Çevremizdeki onca insan arasında bazılarının yeri bizim gözümüzde hep ayrı olur. Onlara karşı çok daha hoşgörülü, çok daha anlayışlı, çok daha bağışlayıcıyızdır.
Belediyelere arazi yok, konutları TOKİ yapacakMaliye Bakanlığı, belediyelere konut amaçlı Hazine arazisi satışını durdurdu. Bakanlık, belediyelerin konut projelerini bundan böyle Toplu Konut İdaresi (TOKİ) aracılığıyla gerçekleştirmelerini istedi.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.