Haberler

28 Mayıs 2006, Pazar

Kentsel Planlamayı Kontrol Altına Alan Yapay MetodolojiKentsel Planlamayı Kontrol Altına Alan Yapay MetodolojiBilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Arkitera Mimarlık Merkezi işbirliği ile düzenlenen Bilgi’de ARKIMEET Konferanslar serisinin ilki 25 Mayıs 2006 Perşembe günü, Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü’nde, Hollandalı Mimar Kees Christiaanse’nin katılımı ile gerçekleşti. KCAP Ofisi’nin kurucusu olan Christiaanse, aynı zamanda Zürich ETH Mimarlık Fakültesi Kentsel Tasarım Enstitüsü’nün başkanı. Prof. Christiaanse, Zürich ETH ile Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisan Programı’nın ortak olarak gerçekleştirdiği Galata, Silahtarağa ve Göktürk bölgelerinde atölye çalışmaları yürütüyor. Haberin Devamı
KOL/MAC: Project MUTEN İstanbulKOL/MAC: Project MUTEN İstanbulSergi kuratörlüğünü Şulan Kolatan''ın yürüttüğü Muten Tasarım yöntemleriyle, farklı parametrelerle çok sayıda değişik versiyon türetmek mümkün olan Galataport alanı için hazırlanan KOL/MAC:Project MUTEN İstanbul çalışması 30 Mayıs - 22 Temmuz tarihleri arasında Garanti Galeri''de sergilenecek.
Hacivat ile Karagöz’ü Nişantaşı’nda görmüşler!Hacivat ile Karagöz’ü Nişantaşı’nda görmüşler!Ünlü tasarımcı Reha Erdoğan’ın Street Design Week etkinliği için Hacivat ile Karagöz’ü yorumladığı çalışması, Türk Gölge Sanatı’nın bu iki kahramanını günümüze uyarlıyor. Reha Erdoğan, bizim kültürümüzün çizgi roman karakterleri olarak gördüğü Karagöz ve Zenne’yi günümüz Nişantaşısı''na eğlenceli ve zeki bir bakış açısıyla taşıyor.
''Kanyon'' 30 mayısta açılıyor''Kanyon'' 30 mayısta açılıyor80 metrekarelik stüdyo daireler de bulunuyor Eczacıbaşı Topluluğu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı işbirliğiyle Levent''te inşa edilen Kanyon Alışveriş Merkezi, 30 mayısta açılıyor.
Gökkafes kararı: İnşaat yapılamaz şerhi sürsünGökkafes kararı: İnşaat yapılamaz şerhi sürsün''Süzer Plaza''nın arazisindeki ''inşaat yapılamaz'' şerhinin kaldırılması Yargıtay''dan döndü.
Gökkafes’e  Karşı Hukuk Mücadelesi Devam EdiyorGökkafes’e Karşı Hukuk Mücadelesi Devam EdiyorTBMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Gökkafes ile ilgili hukuk sürecinin devam ettiğine ilişkin bir basın açıklaması yaptı. Gökkafes’in yapımını “hukuksuzluk” süreci diye tanımlayan Mimarlar Odası bu konuyu kamuoyuna aktarmak için bir bildiri yayınladı.
II. Uluslararası Yüksek Bina Ödülü’nü Torre Agbar ile Jean Nouvel KazandıII. Uluslararası Yüksek Bina Ödülü’nü Torre Agbar ile Jean Nouvel KazandıBu sene ikincisi verilen International High-Rise Prize 2006 ( Uluslararası Yüksek Bina Ödülü) 16 Mayıs’ta sahiplerini buldu. Jean Nouvel’in Barselona’da inşa halinde olan 142 metre yüksekliğindeki binası Torre Agbar birincilik ödülünü aldı.
Tasarım Ölüm Kalım Meselesi Haline GelirseTasarım Ölüm Kalım Meselesi Haline GelirseBir tasarım işi aldınız ve herkesin hayranlık duyduğu bir tasarm ile büyük bir alkış topladınız. Ancak bir yıl ya da biraz daha fazla bir süre geçtikten sonra, büyük bir yanlış yaptığınızın farkına vardınız. Tasarımınızda korkunç bir hata var. Ve sadece estetiksel bir hatadan öte, çok kötü çözülmüş bir detay. Büyük bir başarısızlığa neden olabilecek temel bir hata var. Ve bu hata sadece bir utanç veya profesonel bir yıkım yaratmayacak, daha da kötüsü binlerce insanın ölümüne yola açacak.
Genç tasarımcılar “geri kazanım” için yarışıyorGenç tasarımcılar “geri kazanım” için yarışıyorUluslararası Recycling İstanbul Fuarı Geri Dönüşüm Tasarım Yarışması, bu yıl sokaklardaki toplama ünitelerine yeni alternatifler yaratmak üzere Türkiye’nin genç tasarımcıların projelerini bir araya getiriyor.
Çevrecilerden Lara için iptal davasıAntalya’da çevrecilerin Lara’nın temalı parka tahsisinin iptali için mücadeleleri sürüyor. 18 sivil toplum örgütü, Danıştay’da yürütmenin durdurulması için dava açtı. Sivil toplum örgütleri sonuç alamazlarsa uluslararası hukuk yollarını deneyecek.
Akbank''ın Konut Kredileri ''Büyük Kırmızı Ev''deAkbank, konut kredisinde tüm ürün ve hizmetlerini ''Büyük Kırmızı Ev'' çatısı altında topladı. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, uygulamanın tanıtıldığı basın toplantısında, önümüzdeki dönemde tutsat (Mortgage) yasası ile birlikte uygulamadaki ürün ve hizmet çeşitliliğini artıracaklarını belirtti.
İstanbul, New York Gibi İş Merkezi OlacakAmerikan ve Türk şirket ve kuruluşları arasında ortaklıklar teşvik etmek ve iki taraf arasındaki ticari ilişkileri geliştirmek amacıyla, “Günümüzde Türk ve Amerikan Ekonomik İlişkileri: İstanbul ve New York Yatırım ve Ortaklık Fırsatları” başlıklı bir seminer düzenlendi.
“Amerikalılar tatile Türkiye’ye gitsin”ABD’nin tanınmış bağımsız tur eleştirmeni Rick Steves, Türkiye’yi, Amerikalı turistlerin en çok tercih etmesi gereken ülkeler arasında gösterdi.
Arıtma Tesisi Olmayan Belediyeye Festival İzni YokKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, onca yatırıma rağmen, Bodrum ve Manavgat’ta hâlâ arıtma tesisi bulunmadığına dikkati çekerek, “Altyapısını yapmayan hiçbir belediyenin festival yapma hakkı yoktur” dedi.
İstanbul’a Dev ‘Kanyon’Eczacıbaşı Topluluğu ve İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı İşbirliği’yle Levent’e inşa edilen Kanyon alışveriş merkezinin tanıtımı, İş Gayrimenkul Genel Müdürü Turgay Taneş, Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İş Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Gürman Tevfik ve Kanyon Genel Müdürü Markus Lehto tarafından yapıldı.
Kanyon''da 2 milyon $''a daireSokak konseptiyle inşa edilen ve 200 milyon dolara mal olan Kanyon Alışveriş Merkezi, Başbakan Erdoğan tarafından 30 Mayıs''ta açılacak . Rezidans''taki 179 dairenin 178''i satıldı.
Eczacıbaşı Perakendeye IsındıEczacıbaşı Topluluğu, resmi açılışı 30 Mayıs''ta gerçekleşecek olan alışveriş merkezi Kanyon''un tanıtımının yapıldığı basın toplantısında perakende sektörüne ısındığının sinyallerini verdi.
Konut kredisine özel şube açılıyorKonut kredilerindeki ürünlerini ''Büyük Kırmızı Ev'' çatısı altında toplayan Akbank, konut kredisi hizmeti verecek şubeler açacak.
Kanyon''u Erdoğan açacakEczacıbaşı ve İş GYO''nun 200 milyon dolara Levent''te inşa ettiği Kanyon, 30 Mayıs''ta açılıyor. Kanyon''da 160 mağazalı alışveriş merkeziyle 180 konut ve 26 katlı ofis binası var
Sadece konut kredisi veren banka şubesiAkbank, konut kredisinde tüm ürün ve hizmetlerini ‘Büyük Kırmızı Ev'' çatısı altında topladı. Akbank Genel Müdürü Zafer Kurtul, mortgage''ın yasallaşmasının ardından uygulamadaki ürün ve hizmet çeşitliliğinin artacağına dikkat çekerek, Büyük Kırmızı Ev''in, kredilerde Akbank''ın liderliğini pekiştirecek bir yaklaşım olacağını söyledi. Akbank perakende bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hakan Binbaşgil, Akbank olarak zaman içinde Büyük Kırmızı Ev ile Türkiye''de konut kredisi alma biçimini değiştireceklerini söyledi. Büyük Kırmızı Ev çatısı altında konut kredisi konusunda her türlü bilginin verildiği web portalı, cep kredi, web kredi gibi hızlı kanallar olduğunu anlatan Binbaşgil, Büyük Kırmızı Ev''in yenilikleri arasında sadece konut kredilerine özel şube bulunduğunu da kaydetti.
Tarih: 26 Mayıs 2006 Kaynak: Zaman
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.