Haberler

28 Haziran 2010, Pazartesi

ARKİV Buluşmaları - 8: Kuum Hotel SpaARKİV Buluşmaları - 8: Kuum Hotel SpaKalebodur sponsorluğunda gerçekleşen ARKİV Buluşmaları''nın sekizincisi 26 Haziran 2010 tarihinde Bodrum''da yer alan Kuum Hotel Spa''da yapıldı. Projenin mimarı Gökhan Avcıoğlu''nun önderliğindeki toplantıya Tabanlıoğlu Mimarlık''tan Murat Cengiz, Salih Yılgörür, M artı D Mimarlık''tan Dürrin Süer, Metin Kılıç, Alexis Şanal, Alişan Çırakoğlu, Zehra Uçar, TAGO Mimarlık''tan Müge Eker Eryarar, Erkut Eryarar, HomeArt''tan Yasemin Savcı, Deniz Güner, Çanakkale Seramik&Kalebodur''dan Ayşen Uz, Pelin Özgen ve Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Kanıpak katıldı. Haberin Devamı
ZEUS yapboz gibiZEUS yapboz gibiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3 ay önce yıktığı eğlence mekanı Zeus''a yeniden inşaat izni verdi. Zeus, 3 ay sonra daha da genişletilmiş olarak ayakta. Silivri Belediyesi inceliyor, çevre esnaf duruma tepkili.
Ümraniye trafiğini rahatlatan bağlantı yolu açıldıÜmraniye trafiğini rahatlatan bağlantı yolu açıldıÜmraniye Kazım Karabekir-İnkılap Bölgesi Otoban Bağlantı Yolu''nun açılışını gerçekleştiren Başkan Topbaş, "Dönemimizde Ümraniye''ye 700 milyon TL, İstanbul''a ise tam 28.5 milyar TL yatırım yaptık" dedi.
Urfa''da ikinci Zeugma heyecanıUrfa''da ikinci Zeugma heyecanıŞanlıurfa''da tesadüf eseri bulunan tarihi eserler heyecan uyandırdı. Ancak bulunan eserlerin kaçakçıların eline geçmesinden endişe ediliyor. İkinci Zeugma olabilecek eserler için yetkililer henüz harekete geçmedi.
Umut veren yeni enerji kaynaklarıUmut veren yeni enerji kaynaklarıPetrol, bitti bitecek. Nükleer enerji götürüsü getirisine değmeyecek kadar riskli. Biyoyakıt şimdiden gözden düştü. İyi de, Avrupa Komisyonu''nun hazırlattığı bir rapora göre, dünya elektrik tüketimi 2050 yılına kadar yüzde 100 artacak; bu enerji nereden bulunacak?
Sulukulelilere TOKİ Kayabaşı Konutları''ndan çağdaş dairelerSulukulelilere TOKİ Kayabaşı Konutları''ndan çağdaş dairelerFatih Belediyesi''nin Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri (Sulukule) Yenileme projesi içerisinde kalan kiracılara Fatih Belediyesi ve TOKİ tarafından sağlanan konut edinme hakkının ikinci etap ''Kura Çekimi'' Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi''nde noter huzurunda yapılan törenle belirlendi.
Su yolcusu su yolunda... Su yolcusu su yolunda... Pek çoğunuzun varlığından bile haberdar olmadığı bir meslek ''su yolculuğu''. 500 yıl önce, İstanbul''a su getiren yapıların ve yolların bakımıyla ilgilenmeleri için oluşturulan mesleği artık sadece 7 kişi yapıyor. Hayatları yerin altında geçen su yolcuları, suyu sağlıklı bir biçimde şehre ulaştırırken bir kültürün devamını da sağlamış oluyor.
Keşifler 2010: Geçmişten Geleceğe Enerji Kaynakları SergisiKeşifler 2010: Geçmişten Geleceğe Enerji Kaynakları SergisiAlmanya''da Mainau adasında Mayıs ayında açılan "Keşifler 2010: Enerji" isimli sergi, insanlığın kullandığı enerji çeşitlerini ana çizgilerle gösterirken, sürdürülebilir enerji üretiminde ileri yöntemleri gözler önüne seriyor.
Türkiye''de seragazı emisyonu, 18 yılda ikiye katlandıTürkiye''de seragazı emisyonu, 18 yılda ikiye katlandıTÜİK''in ''Seragazı Emisyon Envanteri''ne göre 2008''de gaz emisyonu 366,5 milyon ton karbondioksit eşdeğerine yükseldi.
Selçuk''a İZKA moraliSelçuk''a İZKA moraliİzmir Kalkınma Ajansı tarafından verilecek karşılıksız mali destekten yararlanmak isteyen Selçuk Belediyesi''nin 2, Efes Müze Müdürlüğü''nün de 1 projesi kabul edildi.
Tarihî binalar bakanlık desteğiyle restore edilecek Tarihî binalar bakanlık desteğiyle restore edilecek Kocaeli''ndeki yıkılmak üzere olan tarihî evler onarılacak. Tarihî binaların mülk sahipleri, binaların restorasyonları için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan karşılıksız para yardımı aldı.
Sabıkalı pist havalimanından uçuyorSabıkalı pist havalimanından uçuyorOnarım ve uzatma çalışmaları yapılan Atatürk Havalimanındaki 06-24 pisti, 30 Haziran''da hava trafiğine yeniden açılacak. Böylece havaalanı yılda 50 milyonun üzerinde yolcuya hizmet edebilecek.
Kaçak parsellerde bu ne güzellik....Kaçak parsellerde bu ne güzellik....Muğla''nın önde gelen bürokratları, manken ve sanatçıların katıldığı ''Miss Model Of Turkey'' yarışmasının Hazine arazisini işgal edip önüne özel güvenlik koyan otelde yapıldığı ortaya çıktı.
61 müze illere devrediliyor61 müze illere devrediliyorTBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edilen tasarıya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının taşra teşkilatında bulunan kültürmerkezleri, danışma büroları, ilçe sınırları içindeki kütüphaneler ve illerdeki güzel sanatlar galerileri ile 61 müze il özel idarelerine devredilecek.
"Ulaştırma Bakanlığı''na devir yok; metroya başladık, bitiriyoruz" "Ulaştırma Bakanlığı''na devir yok; metroya başladık, bitiriyoruz" İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte yürütülen metro ve hafif raylı sistem projelerinin tüm hızıyla devam ettiğini ve belirlenen süre içinde tamamlanacağını tekrarlayarak, "İzmir''deki metro çalışmalarının Ulaştırma Bakanlığı''na devredileceği iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bizim Bakanlık''tan böyle bir talebimiz olmamıştır."
Türkiye''nin ilk jeopark bölgesi Kula olacakTürkiye''nin ilk jeopark bölgesi Kula olacakDünyanın 53''üncü jeoparkı ilan edilmesi için çalışmaların hızlandığı ilçe, bilimsel projeler için TÜJEMAP protokolüne dahil edildi.
Başkan Topbaş Çekmeköy''de kültür merkezi açtıBaşkan Topbaş Çekmeköy''de kültür merkezi açtıÇekmeköy Belediyesi tarafından yaptırılan Mehmet Akif Kültür Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz tarafından açıldı.
Kale''deki kazılarda "lüle taşından pipo" bile çıktı Kale''deki kazılarda "lüle taşından pipo" bile çıktı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kadifekale sur duvarları restorasyon çalışmalarına destek kazılarında, daha önce ortaya çıkarılan kentin ilk sur duvarlarına ek olarak, farklı dönemlere ait objeler de ortaya çıkarıldı.
Bayındırlık Bakanlığı, mimar, mühendis ve şehir plancısı alacakBayındırlık Bakanlığı, mimar, mühendis ve şehir plancısı alacakBakan Demir, 2010 yılında 400''ün üzerinde mimar, mühendis ve şehir plancısı alacaklarını duyurdu.
10. ICPMA Uluslararası Kongresi Gerçekleşti10. ICPMA Uluslararası Kongresi GerçekleştiICPMA Uluslararası Proje Yönetimi Birliğinin Onuncu Genel Kurulu ve Yıllık Konferansı İstanbul''da yapıldı. Ulusal ve uluslararası proje yönetimi yapan Pro-GE tarafından düzenlenen toplantılarda Pro-GE Yönetim Kurulu Üyesi ve Eş-Başkanı Selçuk Alten ICPMA Yönetim Kuruluna seçildi.
''Yanlış yapanı kapatırız!''''Yanlış yapanı kapatırız!''Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bazı kesimlerin, kendi rantları için hidroelektrik santralleri (HES) hakkında toplumu yanlış bilgilendirdiklerini söyledi: Ama yanlış yapan HES''i de kapatırız.
Haliç Tersanesi sakinleri Haliç Tersanesi sakinleri Unkapanı köprüsünün Şişhane ile birleştiği noktada (Azapkapıda) mutlaka gözünüze çarpmıştır Haliç Tersanesi.
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 16 milyon renkle aydınlanacak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 16 milyon renkle aydınlanacak Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü''nün aydınlatılmasını isteyen vatandaşların taleplerini değerlendiren Karayolları Genel Müdürlüğü, geceleri Boğaz''ın ikinci incisini de aydınlatacak. Yıl sonuna kadar bitirilecek projeyle köprü üzerinde 16 milyon renkle ışık cümbüşü yaşanacak.
Eczacıbaşı Yapı Ürünleri, Rusya''da 2. mağazasını açtıEczacıbaşı Yapı Ürünleri, Rusya''da 2. mağazasını açtı2. VitrA mağazası, Tataristan Cumhuriyeti''nin başkenti Kazan''ın en işlek caddesi üzerinde açıldı.
 TOKİ, taş çukurundan 172 milyon lira çıkardı TOKİ, taş çukurundan 172 milyon lira çıkardı TOKİ, İstanbul Kayabaşı''ndaki boş taş ocağını kasasından para ödeyip doldurmak yerine 172 milyon 666 bin lira bedelle hafriyat döküm alanı olarak ihale etti. Doldurulacak 300 dönümlük taş ocağı çevresiyle birlikte 650 bin metrekarelik yeşil alan olarak düzenlenecek. Ortaya çıkacak meydan, Taksim''in 30 katı büyüklükte olacak.
1 yerine 5 baraj yapılırsa Hasankeyf kurtulabilir1 yerine 5 baraj yapılırsa Hasankeyf kurtulabilirODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümü yüksek lisans öğrencisi Emrah Yalçın''ın yüksek lisans tezine göre, Ilısu Barajı''ndan elde edilecek enerji, bölgede yapılacak 5 barajdan elde edilebilecek.
Şark''ın New York''u: İSTANBULŞark''ın New York''u: İSTANBULAlman "Bild am Sonntag" gazetesi, "Boğaziçi''nin ritmi" başlığıyla yayımladığı bir yazıda İstanbul''u tanıttı.
Eski gözetleme kulesinde tek odalı otelEski gözetleme kulesinde tek odalı otelBodrum''da 1600''lerde inşa edilen gözetleme kulesi sadece iki kişinin konaklayabileceği bir otel olarak hizmet veriyor. Yan tarafında da civarın en gözde restoranlarından biri var.
Yunan adaları satılık!Yunan adaları satılık!Ekonomik krizdeki Yunanistan, çareyi her yıl yüzbinlerce turistin akın ettiği adalarında bazı arazileri satışa çıkarmakta buldu.
Henri Prost’un "İstanbul Planlaması"Henri Prost’un "İstanbul Planlaması"Sergi İstanbul Araştırmaları Enstitüsü''nde 18 Temmuz’a kadar görülebilir. Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Henri Prost’un 1936-1951 yılları arasındaki çağdaş planlama çalışmalarına odaklanan bir sergiye ev sahipliği yapıyor: ‘İmparatorluk Başkentinden Cumhuriyet’in Modern Kentine: Henri Prost’un İstanbul Planlaması’. 1936’da Atatürk’ün davetiyle Türkiye’ye gelen ve İstanbul’un Nazım Planı’nı oluşturmakla görevlendirilen Prost’un İstanbul planlamasına yönelik çalışmalarından oluşan sergi, Fransız Mimarlık Enstitüsü 20. Yüzyıl Mimarlık Arşivleri’nden özgün belgeleri ve dönemin fotoğraflarını içeriyor.
Tarih: 28 Haziran 2010
Belediyelerin kentsel dönüşüm yetkisi değiştiBelediyelerin kentsel dönüşüm yetkisi değiştiBelediyelerin, konut, sanayi ve ticaret alanlarında, kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayabilmesini öngören 5998 sayılı ''''Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun'''' yürürlüğe girdi.
Tünel kazısında gizemli tünel bulunduTünel kazısında gizemli tünel bulunduBartın''da 1971 yılında yıkılan asırlık konağın temeli aranırken bu ilginç yapı ortaya çıktı. Bartın''da, 1971 yılında yıkılan, kentin ileri gelen Rum tüccarlarından Budosaki''ye ait asırlık konağın temeli aranırken tarihi tünel bulundu.
TOKİ ''kale'' yapacakTOKİ ''kale'' yapacakSınır bölgesinde terör saldırılarının olmadığı yıllarda yapılan karakolların yerine yenileri yapılacak. Aktütün ve Dağlıca gibi terör saldırılarında ağır kayıplar veren, baraka görünümlü eski sınır karakollarının yerine TOKİ ''kale gibi'' yenilerini inşa edecek.
Şeytan Sofrası''nda gün batımı bir başkaŞeytan Sofrası''nda gün batımı bir başkaEşsiz renk prizmalarıyla doğan güneşi akşam serinliğinde batarken görebilmek herkese nasip olamayacak bir ayrıcalıktır...
Günay ve Kocaoğlu''dan Şanghay''da müze zirvesiGünay ve Kocaoğlu''dan Şanghay''da müze zirvesiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Şangay EXPO''da bir araya geldiği Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Agora ve Kadifekale arasına kurulmasına karar verilen Ege Medeniyetler Müzesi konusunu görüştü. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin Şangay EXPO''da açtığı standı ziyaret eden Bakan Günay, hem Büyük Kanal Projesi''nin hem de İzmir''in tanıtımına yönelik bu çalışmanın kent ve ülke yararına önemli kazanımlar sağlayacağını söyledi. Stant zeminindeki dev İzmir haritası üzerinde Büyük Kanal Projesi''yle ilgili İZSU Stand Direktörü Meral Çoban''dan brifing alan Bakan Günay, daha sonra İzmir''e kurulacak olan Ege Medeniyetler Müzesi konusunda Başkan Aziz Kocaoğlu ile görüşme yaptı. Müze yerinin harita üzerinde tespitiyle başlayan mini zirveye Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Şenay Başer ile Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da katıldı. İzmir''e kazandırılacak yeni müze konusunda kararlılıklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Kentimize yapacağımız müze konusunda Sayın Bakan''la aynı heyecanı duyuyoruz. El ele vererek en kısa süre içinde bu projeyi gerçekleştirmek arzusundayız" diye konuştu.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır
Ege''ye ikinci Meryem AnaEge''ye ikinci Meryem AnaMarmaris''teki Kameriye Adası''nda bulunan ve her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği tarihi kilise, Marmaris Ticaret Odası tarafından restore edilerek inanç turizmine kazandırılacak.
Londra-İstanbul Değişim Programı Bir Kitap Doğurdu Londra-İstanbul Değişim Programı Bir Kitap Doğurdu Londra''da faaliyet gösteren The Architecture Foundation tarafından her sene başka bir şehirle birlikte yürütülen değişim programının son ayağı 3 Temmuz''da İstanbul''dan Londra''ya gidecek mimarların bu çalışmanın ürünü olan kitabın tanıtım toplantısına katılımı ile sona eriyor. Programa katılımcı olarak seçilen mimarların İstanbul''da mimarlık pratiği üzerine yaptıkları tartışmaların toplandığı "İstanbul para-doksa" isimli kitabın tanıtımı aynı zamanda Londra Mimarlık Festivali''nin son etkinliklerinden biri olacak. Arkitera Mimarlık Merkezi ve Garanti Galeri''nin yerel destekçisi olduğu Londra-İstanbul mimarlık değişim programı kapsamında Londra''dan David Kohn, Studio Weave ve 00:/, İstanbul''dan Aslı Kıyak İngin, Boğaçhan Dündaralp (ddrlp) ve Nilüfer Kozikoğlu (Tuşpa NK) seçilmiş ve geçtiğimiz Kasım ayında Londra kökenli mimarlık ofislerinin İstanbul''a gelmesiyle programın ilk somut adımı atılmıştı.
Yeni sağlık üssü: ManisaYeni sağlık üssü: Manisaİl Sağlık Müdürü Ziya Tay, "Manisalılar artık sağlık alanında dışa bağımlı olmaktan kurtulacak" dedi.
Dev kumarhaneye görkemli açılışDev kumarhaneye görkemli açılışDünyanın en pahalı kumarhanesi Marina Bay Sands, dün gece Singapur''da görkemli bir törenle açıldı. Yılda 18 milyon kişi tarafından ziyaret edilmesi beklenen kumarhanenin açılış töreninde Grammy ödüllü sanatçı Kelly Rowland başta olmak üzere çok sayıda sanatçı konser verdi. Dünya sosyetesinin büyük ilgi gösterdiği tören pek çok televizyon kanalında canlı olarak yayımlandı. Arazi bedeli de dahil olmak üzere yaklaşık 6 milyon dolara mal olan Marina Bay Sands''in içinde 2 bin 500 odalı bir otel, onlarca restoran ve alışveriş merkezi de yer alıyor.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Şehir manzaralı yüzme havuzuŞehir manzaralı yüzme havuzuGüney Asya ülkesi Singapur''da dünyanın en lüks otellerinden biri açıldı. Otelin asıl özelliği ise 150 metre boyunda dev bir havuzu terasında bulundurması. Ancak otelde bir gecelik konaklama 400 dolara mal oluyor. Singapur''da dün hizmete giren Marina Bay Sands oteli terasındaki 150 uzunluğundaki havuzuyla dünya genelinde turistlerin ilgisini çekeceğe benziyor. Otelde konaklayanlar terastaki havuzda yüzerken aynı zamanda şehir tüm muhteşem manzarasıyla ayaklarının altında. Terasta havuzla birlikte restorant ve şehri izlemek için bir gözlemevi de bulunuyor.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Hürriyet
Dünya şehirleri ‘Küresel Fon'' ile gelişecekDünya şehirleri ‘Küresel Fon'' ile gelişecekYerel yönetimlerin finansman ihtiyaçlarının karşılanmasında banka işlevi görecek "Kentsel Gelişme Küresel Fonu"nu, UCLG Eşbaşkanı Kadir Topbaş tanıttı.
Demir çıkarmak için 20 bin kişilik şehri taşıyacaklar Demir çıkarmak için 20 bin kişilik şehri taşıyacaklar İsveç''in demir rezerviyle ünlü kenti Kiruna, göçe hazırlanıyor. Yaklaşık 800 milyon ton demir üzerine kurulduğu tespit edilen şehirde ülkenin resmî maden firması, belediyeyle el sıkıştı. 20 bin nüfuslu Kiruna, 57 milyar 678 bin TL karşılığında 4 kilometre uzağa taşınacak.
Böceklere 5 yıldızlı otelBöceklere 5 yıldızlı otelŞimdiye kadar 5 yıldızlı oteller hep insanlar için yapıldı. İngiltere''de ise ''Kovanın Ötesinde'' adı verilen projeyle mimarlık şirketleri böcekler için 5 yıldızlı otel tasarlamak için birbirleriyle yarıştı.
Güzelbahçe''nin en güzel "bahçeleri" ödül kazandıGüzelbahçe''nin en güzel "bahçeleri" ödül kazandıGüzelbahçe Belediyesi, Peyzaj Mimarları Odası, TEMA Vakfı ve GÜL-DER''in katkılarıyla "en güzel bahçe" yarışması düzenlendi. Güzelbahçe''de ilk kez düzenlenen yarışmada, Dr. Elçin Bora''nın bahçesi birinciliğe layık görüldü. Yarışmanın, ilçede bulunan bahçelerin kalite ve çeşitliliğinin artırılması amacıyla düzenlendiği belirtildi. Güzelbahçe Belediyesi''nden Yüksek Mimar Züka Acar, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası İzmir Şubesi''nden Peyzaj Mimarı Nilay Kocaman, TEMA Vakfı''ndan Aycan Yolyapan, Hülya Sezgin ve GÜLDER adına da Cemile Bağcı''nın bulunduğu komisyon tarafından değerlendirme yapılarak, en güzel bahçeler belirlendi. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, "Her yarışmada birinci seçilir ama bizim için tüm katılımcılar birincidir. Yarışmada temiz denizi simgeleyen Mavi Bayrak''tan yola çıkarak en güzel bahçeye yeşil flama vereceğiz" dedi. Başkan İnce bahçe yarışmasında birinci olan Dr Elçin Bora''ya ödülünü verdi.
Tarih: 25 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Asır
DOCOMOMO, IM Pei''nin Sundrome''nu Korumak için SavaşıyorDOCOMOMO, IM Pei''nin Sundrome''nu Korumak için SavaşıyorDOCOMOMO, IM Pei''nin 1970 yılında inşa edilmiş Sundrome (New York JFK Havaalanı Terminal 6) binasının yıkılmasını önlemek için Liman Otoritesi''ni ikna etmeye çalışıyor.
Çıraklar, Madonna ve Müzelerle Şöhreti Buldu!Çıraklar, Madonna ve Müzelerle Şöhreti Buldu!You Tube''daki videoda Madonna, Malawi, Lilongwe''deki bir okul inşaatında, ilk tuğlayı koyarken görünüyor. Mimarlık uzmanlarına göre ise, videodaki gerçek yıldız, 40 hektarlık kampüs arazisinde Madonna''nın yanında duran adam. Adı, Markus Dochantschi. Almanya doğumlu, New York''ta yaşıyor ve Malawi''deki Raising Malawi Academy for Girls''ün tasarımcısı...
Betonun Geçmişini Geleceğe AktarmakBetonun Geçmişini Geleceğe AktarmakRobert Damora, 1950''lerde kamusal bir mücadele başlatarak, halen daha modern olarak kalan betonun kullanımı konusunda öncülük etti.
Buildist, İngilizlerle güç birleştirdi bölgede ikinciliği hedeflediBuildist, İngilizlerle güç birleştirdi bölgede ikinciliği hedeflediArkitera Mimarlık Merkezi ile İngiltere''nin önde gelen fuarcılık şirketlerinden Clarion Survey, güçlerini Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı için birleştirdi. Fuar 30 Eylül-3 Ekim tarihleri arasında CNR Expo''da gerçekleşecek.
Geçmişin Modern Mimarlığı - 1: KadıköyGeçmişin Modern Mimarlığı - 1: Kadıköyİstanbul''un Anadolu yakasında, Boğaz''ın Marmara''ya açılmaya başladığı kıyılarda yer alıyor Kadıköy... Geçmişi İstanbul''dan çok daha eskilere dayanan Kadıköy''deki yerleşme Haydarpaşa Koyu çevresi ile Moda Burnu''nun oluşturduğu alan içinde yer alıyordu. Bostancı''ya kadar tüm semt ve mahalleleriyle Kadıköy 19. yüzyılda iskana açıldı. Zaman içinde Kadıköy gelişti, büyüdü ve az yoğunluklu yerleşmeler yerini apartmanlara bırakmaya başladı. İşte Kadıköy''ün yakın modern geçmişi...
İnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonİnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonTürkiye''nin 3 boyutlu sektör rehberi 3DLocationEarth.com''u da bünyesinde bulunduran 3DVisualEarth, ticari ve özel konut projelerinin dört mevsimini birden gösteren bir uygulama sunuyor. Türkiye''de birkaç firma tarafından yapılabilen "vray" animasyon filmleri sayesinde, inşaat projesinin internet sitesine girilerek, projenin ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarındaki doğal ortamı görülebiliyor.
Osmanlı''nın kalbinin attığı yerleGeçen sene Kavala''ya uğradığımızda Kavalalı Mehmet Ali Paşa''nın yaptırdığı imaretin içine girememiştik.
Arkitera Mimarlık Merkezi ÇEDBİK, İMSAD''a Üye OlduArkitera Mimarlık Merkezi, 9 Ekim 2010''da 10. yaşını kutlamaya hazırlanırken dernek üyelikleri ile sektörel ilişkilerini sağlamlaştırıyor.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Stratonikeia, 3 bin yıllık tarihi içinde barındırıyor...Muğla''nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, antik kentte, 3 bin yıllık tarih sürecinin her döneminden kalıntılar bulabilmenin mümkün olduğunu söyledi. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Söğüt, Stratonikeia''nın, Karia Bölgesi''nin en önemli kentlerinden biri olduğunu ve antik kentin Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu Beylikleri, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde adından söz ettirdiğini belirtti.
Zorunluluk lafta kaldı 4 konuttan 3''ünün deprem sigortası yokYasaların emretmesine karşın, Türkiye''de sadece 4 kişiden biri zorunlu deprem sigortası yaptırmış durumda. Motorlu taşıtlarda da dört araçtan birinin trafik sigortası yok. Avrupa''da 3 bin dolar olan kişi başına prim üretimi bizde ise sadece 109 dolar.
Dönüşüm Değil Rant ProjesiANKARA''da Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi 4.-5. Etap mağdurlarının hukuk mücadelesi devam ediyor.
Topbaş’a sarı kart İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi ile Belediye-İş arasında yapılan toplusözleşme görüşmelerinde hâlâ anlaşma sağlanamamış olmasına işçilerden tepki geldi.
"Sığınak" zorunluluğu için sınır getiriliyorİnşaat sektörünün tepkilerini dikkate alan Bayındırlık Bakanlığı, binalarda sığınak mecburiyetini, bin 200 metrekareden büyük alanlar için uygulamayı planlıyor.
İstanbul''un "değişimi" belgelenecekİstanbul Belgesel Günleri kapsamında, "İstanbul: Değişimi Belgelemek" konulu panel bugün 14.00-17.00 saatleri arasında Mimarlar Odası''nda düzenlenecek. Panelde İstanbul''un geçirdiği hızlı değişimin belgelenmesi sorunu tartışılacak.
Kocaoğlu: Expo 2020''ye aday olma heyecanımız arttıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2007 yılında da ziyaret ettiği Şanghay''ın 3 yıl gibi kısa bir süre Expo''nun tetiklemesiyle büyük bir gelişme gösterdiğini söyledi.
Her binanın enerji kimlik kartı olacakUygulama 1 Temmuz''da başlıyor. Yeni binaların tümünün yalıtımlı olması durumunda yılda 300 milyon dolar tasarruf sağlanacak.
Zaha Hadid''e Barış ÖdülüZaha Hadid, yaptığı çalışmalar ile kültürler arası diyaloğun gelişmesine katkı bulunduğu için UNESCO tarafından "Artist for Peace" ödülüne layık görüldü. Hadid, Paris''te yapılacak bir törenle ödülünü alacak. UNESCO Yöneticisi Irina Bokova, "Kültürler arası diyaloğun artırılması yönündeki çabası, tasarımda mükemmelliği teşvik etmesi, yaratıcılığı, kendini ideallerine adaması"nın ödülün Zaha Hadid''e verilmesi konusunda etkili olduğunu belirtti.
Tarih: 24 Haziran 2010 Kaynak: Buiding Design Yazan: Elizabeth Hopkirk Çeviren: Emine Merdim Yılmaz
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.