Haberler

28 Temmuz 2006, Cuma

Joshua Prince-Ramus, OMA’dan Ayrılma Kararını Arkitera''ya AnlattıJoshua Prince-Ramus, OMA’dan Ayrılma Kararını Arkitera''ya AnlattıOMA New York’un eski ortağı Joshua Prince-Ramus’un ortaklıktan ayrıldığı, yoluna Eraz Ella ile Ramus Ella Architects (REX) olarak devam edecekleri geçtiğimiz Mayıs ayında açıklanmıştı. Bilindiği gibi New York Ofisi 2000 yılında OMA’nın Amerika’daki projelerini yürütmek için kurulmuştu ve Prince-Ramus da ofisin başındaydı. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak ayrılma kararının ardından konuştuğumuz Prince-Ramus, Hani Rashid’e komşu olan ofisine yeni taşınmıştı ve hatta tadilat çalışmaları da devam ediyordu. Haberin Devamı
İstanbul''a "İçinden Metro Geçen Müze"İstanbul''a "İçinden Metro Geçen Müze"Yenikapı Metro İstasyonu yapımı sırasında çıkarılan arkeolojik bulguları basın mensuplarıyla birlikte gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bin yıllık tarihi kalıntıların ‘metro-müze’ye dönüştürüleceğini açıkladı.
Yeni villaların temeli atıldı!Yeni villaların temeli atıldı!İstanbul Üsküdar Küçük Çamlıca''da yaptırdığı biri kaçak iki villasını, yaşanan tartışmaların ardından yıktıran Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın, projesi 2.5 ay önce onaylanan 3 yeni villasının yapımına start verildi.
Afrodisyas Sütun Başlığı GeliyorAfrodisyas Sütun Başlığı GeliyorAydın’ın Karacasu ilçesindeki antik Afrodisyas kentinden çalınan 3 sütun başlığından biri, yakında Türkiye’ye gelecek. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Söylerken korkuyorum bir hal olur diye. Ama temaslar bitti. Afrodisyas’tan kaçırılan 3 sütun başından biri yakında topraklarına dönecek" dedi.
Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun Kapısı, Araç Trafiğine KapatılıyorTopkapı Sarayı Bab-ı Hümayun Kapısı, Araç Trafiğine Kapatılıyor27 Aralık 2005 tarihinde Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü''nde, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Atilla Koç, İstanbul Valisi Sayın Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş tarafından imzalanan protokol ile yürürlüğe giren, “Topkapı Sarayı Bütünleştirme ve Sur-u Sultani Kapsamında Düzenleme Projesi” kapsamında Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun kapısı bugün Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Atilla Koç''un katılımlarıyla araç trafiğine kapatılıyor.
Topkapı Sarayı’na araç girişine yasak getiriliyorTopkapı Sarayı’na araç girişine yasak getiriliyorTopkapı Sarayı’nın Bab-ı Hümayun kapısı, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un da katılımıyla bugünden itibaren araç trafiğine kapatılacak.
Tarihin Üstüne Beton DökmüşlerTarihin Üstüne Beton DökmüşlerTurizmin cennet köşelerinden Didim''e yarım mil uzaklıktaki Panayır Adası''na balık çiftliği kurulması kararı halkı isyan ettirdi. Bölgenin sit alanı ilan edilmesi gerektiğini belirten Didimli''lerin başvuruları üzerine yapılan incelemede, 400 yıllık kilisenin üzerine beton dökülerek tahrip edildiği ortaya çıkarıldı.
Arkitera Genç Mimar Ödülü 2006 Sahiplerini BulduArkitera Genç Mimar Ödülü 2006 Sahiplerini Bulduİlki 2004 yılında verilen Genç Mimar Ödülü''nün sahipleri belli oldu. Kaya Arıkoğlu, Kerem Erginoğlu, Ömer Kanıpak, Ziya Tanalı ve Semra Uygur''dan oluşan Seçici Kurul, 17 Haziran 2006''da İstanbul''da toplanarak ödül kazananlara karar verdi. Ödül, adayların inşa edilmiş binasından yola çıkarak mimarlık alanında yapmış oldukları tüm üretimin değerlendirilmesi sonucunda verildi ve ödülün bu yılki sahipleri serbest bir mimarlık bürosunun ortakları olan Tülin Hadi ve Cem İlhan oldu.
İsrail Bombaları 2000 Yıllık Baalbek''i de Tehdit Ediyorİsrail Bombaları 2000 Yıllık Baalbek''i de Tehdit Ediyorİsrail''in Lübnan topraklarındaki saldırıları, 2000 yıllık geçmişe sahip olan Baalbek kentini de tehdit ediyor. Yunanca adı Heliopolis (Güneş Kenti) olan ve UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak kabul edilen kentteki Venüs Tapınağı, Jüpiter Tapınağı ve Baküs Tapınağı ile diğer tarihi kalıntılar artık İsrail bombardımanından kaçanlar tarafından sığınak olarak kullanılıyor.
OMA’nın Arşivine Paha BiçilemiyorOMA’nın Arşivine Paha BiçilemiyorOMA, Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nün (NAI) arşivleri karşılığında önerdiği 900.000 Pound’luk teklifi az buldukları yönünde açıklama yaptı. Rem Koolhaas ile Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nün yapacağı 900.000 Pound’luk anlaşma kabul edilmeyince, dünyanın en büyük ve dikkat çekici mimarlık arşivinin geleceği konusundaki endişeler arttı.
İstanbul Design Week 2006İstanbul Design Week 2006Geçtiğimiz yıl 50.000 ziyaretçiyi ağırlayan İstanbul Design Week, 12 - 17 Eylül 2006 tarihleri arasında Eski Galata Köprüsü’nde gerçekleştirilecek.
Marmaray''a Tarih Rötarıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yenikapı''daki metro inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan arkeolojik bulgularda inceleme yaptı.
Ötekinin Kuyusunu Değil, Kültür Mirasımızı KazalımKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Hükümet olarak, topraklarımızın altında bulunan bütün mirası, o mirasın kimden kaldığına bakmadan koruyoruz" dedi.
Cennet değil, dünyanın en eski ve görkemli tapınak kompleksi''Tapınaklar Dağı'' Göbekli Tepe, Almanya''da yayımlanan ünlü Der Spiegel dergisinde 11 sayfa yer aldığından bu yana yoğun ilgi görüyor. Şanlıurfa''daki, kökeni 11 bin 500 yıl öncesine kadar giden bu tarihöncesi yerleşim, haziran ayında Türk basınında da Spiegel''in haberinde olduğu gibi ''Cennet bulundu'' diye, Âdem-Havva adlarının bolca anıldığı haberlere konu olmuştu.
Arın''dan Ayasofya''nın Şanına Yakışan Bir DVDBelgesel sinemacı Süha Arın''ın belgesel filmleri izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.
Doğuş Power Center AçılıyorGaranti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın ilk alışveriş merkezi projesi olan Doğuş Power Center, Ekim ayında Maslak''ta açılacak. İstanbul Maslak''da Haziran 2005''ten beri inşaatı süren Doğuş Power Center, mimari yapısı, büyük mağaza alanlarına yer vermesi ve marka miksi ile diğer alışveriş merkezlerinden farklı yapıda olacak. Toplam yatırım değeri 55 milyon dolara ulaşan Doğuş Power Center, Türkiye''de sadece "big box" olarak adlandırılan büyük mağaza alanlarına yer vererek, organize perakende sektörüne yeni bir anlayış getirecek.
Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
TOKİ Şartı KaldırdıToplu Konut İdaresi (TOKİ), binlerce konutta, “şartı” kaldırdı. Böylece binlerce kişi TOKİ standartlarında 120-143 metre kare evleri, 55-65 bin YTL’ye ve 180 aya kadar vadelerle alabilecek.
TOKİ, binlerce konutu "şartsız, açık satışa" sunduToplu Konut İdaresi (TOKİ), binlerce konutu "şartsız, açık satışa" sundu. Ev almak isteyenler, TOKİ standartlarında 120-143 metrekarelik evleri, 55-65 bin YTL''ye, 180 aya kadar ulaşan vadelerle alabilecek.
Çöp Deponi Alanı Yargıya TaşınacakKocaeii''nin Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesi Çiçektepe Mev-kii''nde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan çöp deponi alanına karşın yargıya başvurulup yürütmeyi durdurma kararı talebinde bulunulacak.
Her gün bir yabancı kapımızı çalıyorGaranti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın ilk alışveriş merkezi projesi olan Doğuş Power Center, ekimde Maslak''ta açılıyor. Henüz alışveriş merkezi faaliyete geçmediği halde, neredeyse her gün bir yabancı kurumsal yatırımcının satın alma veya ortaklık için kapılarını çaldığını söyleyen Garanti GYO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Memiş, "Yabancı kurumsal yatırımcılar her gün kapımızı çalıyor.
Antalya Limanı''nın satışı pazarlıkla yapılacakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun (TMSF) Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri''nde satışa çıkardığı yüzde 99.99 oranındaki iştirak payının satışı pazarlığa kaldı.
Bir Zehirli Gemi DahaFransız donanmasının hurdaya ayrılmış 270 savaş gemisiyle birlikte nükleer yakıda çalışan Clemencau gemisinin Aliağa''da parçalanacak olması tartışma yaratırken, yeni bir zehir yüklü geminin Hollanda''dan Türkiye''ye doğru yola çıktığı öğrenildi.
İmtiyazlı kıvrımlarArsin-Yomra arasında sahil dolgusuyla gelen yol bir anda mevcut yola kıvrılıyor, 1-2 kilometre sonra tekrar sahile iniyor. Vatandaşlar, Uzunalioğulları''na ait olan iki villayı kurtarmak için güzergâhın değiştirildiğini iddia ediyor. Yeniay beldesinin önünde boydan boya geçen viyadüğü görüntülerken bizi gören Fatma Gürel, "Bu utanç duvarının çekilecek nesi var? 35 yıl Almanya''da çalıştım. Biriktirdiğim paralarla ev, dükkân yaptım. Bu sene tatile geldim ki, deniz manzaralı evimin penceresi duvara bakıyor" dedi.
Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Dolgu alanına Kızılay bina yapıyorDenizi doldurulan Sürmene sahilinde kumsal kazanmak için onlarca "T" tahkimatı yapıldı. Kıyı dolgusuyla kazanılan arazinin Kızılay''a verildiğini belirten vatandaşlar, "Her selde vatandaşı dere kenarına ev yaptı diye suçlayan hükümet yetkilileri, dolgu alanına Kızılay Diyaliz Merkezi binası inşa edecek. Oysa yasalar dolgu alanına bina yapılmasına izin vermiyor" diye tepki gösteriyor. Deniz dolgusuyla yer kazanan Arsin Belediyesi, tahkimatları çöplerle dolduruyor. Bu tahkimatların yolu koruyacağı öne sürülüyor. Oysa 1999''da denizde meydana gelen fırtınada, Trabzon ve ilçelerinde bulunan çekek yerlerindeki mahmuzların 975 metresi tahrip etmişti. Belediye çöpleriyle doldurulan tahkimatları alıp götüren deniz, daha sonra tonlarca çöpü kıyıya geri savurmuştu.
Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Trabzon''da denizi sattılarKültür mirası bir kentin binalara boğulduğu yerdi Trabzon. Halk, bir Boztepe''de, bir 100. Yıl Parkı''nda ve bir de Beşirli sahilinde nefes alırdı. Sahilde değil tepelerde olduğu için, bir Boztepe kurtuldu.
Fünikülerde Günlük Yolculuk Sayısı 20.000''i Geçti29 Haziran tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği Taksim-Kabataş Füniküler hattının günlük yolculuk sayısı 20.000’i geçti.
Kale Grubu 49’uncu yılını yeni yatırımlarla kutluyorKale Grubu 49''uncu yılını gelenekselleşen ‘Seramik Bayramı'' ile kutlarken yeni yatırımlara da imza atıyor.
Konutlar elde kalınca ikametgâh şartı kalktıKonut sıkıntısının had safhada olduğu İstanbul''da, satışa sunduğu dairelere rağbet edilmemesinin ardından kura çekme sistemini iptal edip başvuruların tamamını değerlendiren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) benzer bir uygulamayı Anadolu''da da başlattı.
Güneyin Güneşli EvleriGitmelerin mevsiminde rotalar genellikle güneyi gösterir. Sıcak çeker, mavi çeker, tembellik çeker.Her anakaranın güneyi, daha farklı bir yaşam vaadeder.
Topkapı Sarayı''nı Tahrip Eden Araç Trafiğine SonMotorlu taşıtların tarihi dokusuna büyük zarar verdiği Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun Kapısı, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle araç trafiğine kapatıldı.
Mustafakemalpaşa, Arsası Olanı Yatırıma ZorluyorHazır altyapısına rağmen sanayicinin ilgi göstermediği Bursa Mustafakemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi, "arsası olan yatırıma başlayacak" yaptırımıyla hareketli döneme girdi.
300 Kimya Tesisinden İkitelli''yi Terk Etmesi İstendiİkitelli OSB''de yanan kimya fabrikası OSB yönetimini harekete geçirdi. Bölgede 300''den fazla kimya deposuna ''şehrin dışına taşının'' yazısı gönderen OSB yönetimi, firmaları ikna etmeye çalışıyor.
Anadolu''da özel sektör eliyle toplu konut yatırımıToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanvekili Erdoğan Bayraktar, ''ekonomideki dalgalanmaların ardından, ihalelerde gerçekleşen fiyatları da dikkate alarak yaklaşık 6 bin konutu kapsayan 16 ihaleyi iptal ettiklerini, projelendirilmiş ama ihale tarihi alınmamış 130 bin konutun ihalesinin de piyasalar düzelene kadar askıya alındığını'' geçenlerde açıklamıştı.
Sanayi Bölgeleri Demiryolu Ağına BağlanacakReel sektörün demiryoluna ilgisi artınca Devlet Demiryolları (TCDD) organize sanayi bölgelerini (OSB) demiryoluna bağlamak için çalışmalarını hızlandırdı.
Mimarî ŞaheserlerGaranti Galeri, 1 Ağustos -16 Eylül 2006 tarihleri arasında Mimarlığa Adanmış Bir Ömür: Fotoğrafçı Julius Shulman isimli sergiye ev sahipliği yapacak. Frankfurt’taki Alman Mimarlık Müzesi (Deutsches Architektur Museum, Frankfurt am Main) tarafından düzenlenen sergi, Shulman’ın 1930’lardan günümüze kadar çektiği 100 bin fotoğraflardan geniş bir seçki sunuyor. Sergide ayrıca 96 yaşındaki Shulman’ın hayatını anlatan bir film de yer alıyor. Serginin küratörü Christina Grawe ise Osmanlı Bankası Müzesi’nde, 1 Ağustos salı günü saat 19.00’da Shulman hakkında bir konferans verecek.
Tarih: 27 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
‘Laodikya Kazıları 600 Yıl Daha Sürer’Denizli merkeze bağlı Eskihisar köyü yakınlarındaki Laodikya’da yapılan kazılarda, antik kentin erzak deposu ile değerli tarihi eserler bulundu. Laodikya Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Celal Şimşek, bu yıl kazılara 15 Haziranda başladıklarını, halen çalışmaların merkezi hamam, Suriye Caddesi, Kuzey Nekropolü, Doğu Bizans Kapısı ve Kuzey Erzak Deposu’nda devam ettiğini söyledi. Laodikya kazılarının eylül ayı ortalarına kadar süreceğini ifade eden Şimşek, “Burası, kendi döneminin önemli ticaret merkezlerinden birisi. Toprak altındaki antik kent, 4 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Yılda 3 ay çalışmayla Laodikya kazıları 600 yılda biter. Oysa Denizli’de iklim şartları yılın 8-9 ayı kazı yapmaya elverişli. Kazı ödeneğinin artırılması, kazıların hız kazanmasını sağlayacaktır.” diye konuştu.
Tarih: 27 Temmuz 2006 Kaynak: Türkiye
Mortgage ile devam...Salı günü yayımlanan ''Mortgage''a ne oldu ?'' başlıklı yazımızda, mortgage yasasının bir türlü çıkmayışına ilişkin gözlemlerimizi sıralarken ''bu yasa konusunda bankalarımızın ne istediğini, ne istemediğini açık bir şekilde ve ''kamuoyuna bir mesaj'' olarak öğrenemediğimizi; yasanın en önemli uygulayıcısı bankaların, kuruluşları Türkiye Bankalar Birliği aracılığıyla vatandaşı bilgilendirmediğini ve kendilerini ve müşterilerini son derece ilgilendiren bir konuya ''kamuoyu önünde'' yabancı kaldıklarını ifade etmiştik.
Çimento İthalatına KolaylıkÇimento ithalatında kontrol sistemi, Avrupa Birliği''ne (AB) paralel hale getiriliyor. Böylece, gümrüklerde bekleme süresi 1 güne kadar inebilecek.
Bahçeşehir''de yapılan Eston Şehir hızla ilerliyorBahçeşehir''de "Yeni nesil şehir" sloganıyla inşa edilen Eston Şehir''de1.Mahalle teslimleri Eylül 2007''de başlıyor. Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre, büyük çoğunluğu bahçeli evlerden oluşan toplam 2 bin konutun yer alacağı Eston Şehir, her birinin kendi yönetim sistemi olan, güvenlikli, bağımsız site yapısına sahip mahallelerden oluşuyor.
Sürpriz: Tate Post-Modern Yolda mı?Londra''nın yeni gözdesi Tate Modern, sürpriz bir kararla genişleme yolunda olduğunu ilân etti. Gelecekçi ve şeffaf, cam ağırlıklı yeni kompleksin mimari dış tasarımı önceki gün gündeme gelirken, tasarım 70 metrelik yüksekliğiyle dikkat çekiyor
Pera''da Atatürk''e saygılı restorasyon yapılacakÜnlü armatör İhsan Kalkavan yaklaşık 85 milyon dolara tarihi Pera Palas ve Çeşme''deki Süzer Paradise Hotel''in yeni sahibi oldu.
Gayrimenkul sektöründe fiyatlar ve risklerGayrimenkul sektörü Türkiye''de ve dünyada yeni bir gelişme dönemine giriyor. Globalleşmenin giderek yoğunluk kazanması nedeniyle, yabancı yatırımlar gayrimenkul üzerinde de yoğunlaşırken, taşınmazların alım satımı, kredilendirilmesi ve güvence altına alınması uluslararası kurallar içinde yapılabilir hale geliyor.
Çağlar İçinde AntakyaAnadolu kentlerini tanıtan kitaplar giderek çoğalıyor... Her biri binlerce yılın uygarlık ve yaşam birikimlerini taşıyan kentlerimiz için, sadece turistik amaçlı ''''olmayan'''' , aynı zamanda belgesel ve öğretici kitapların ''''artması'''' memnuniyet verici.
Marmara''nın Çevre Sorunları Bin TürlüMarmara Çevre Platformu (MARÇEP), Trakya Üniversitesi''nin hazırladığı Çevre Düzeni Planı uygulanmadığı için deri, boya ve tekstil fabrikalarının, açılan kuyularla birinci sınıf içme suyunu kullanarak bölgenin içme suyunu tükettiğini belirtti.
Kanatlı Denizatı'' Soygunu Sanığı İki Kişi YakalandıUşak Arkeoloji Müzesi''nde sergilenen ''Karun Hazineleri''nin en değerli parçalarından ''Kanatlı Denizatı Broşu''nun sahtesiyle değiştirilmesine ilişkin açılan davanın firari 3 sanığından 2''si, İstanbul''da yakalandı.
Aliağa "Nükleer Çöplük" OlacakÇevre ve insan sağlığına zarar verdiği gerekçesiyle sık sık uluslararası çevre örgütlerinin ve Aliağa kamuoyunun tepkisini çeken Aliağa''daki gemi sökümcüler, Fransa donanmasından bu yıl hurdaya ayrılacak ve aralarında Fransız uçak gemisi Cle-menceau''nun da bulunduğu 270 savaş gemisine talip olunca Aliağa ve çevresinde endişeli bir bekleyiş başladı.
2006 - ÖSYS ile Mimarlık Öğrencisi Alan Yükseköğretim Lisans Programları ve KontenjanlarıÖSYM’nin yerleşme puanlarını açıkladığını bu günlerde, mimarlığı tercih etmek isteyen öğrenciler için bir çok yurt içi ve yurt dışında eğitim seçeneği bulunuyor.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.