Haberler

28 Temmuz 2009, Salı

Arkitera.com YenileniyorArkitera.com Yenileniyor9 Ekim 2000''de internet üzerinden yayına başlayan Arkitera.com, kısa süre içinde mimarların ve mimarlık öğrencilerinin ilgiyle takip ettiği güncel yayınlardan biri olmayı başardı. 2010 yılında yepyeni bir tasarım ile kullanıcılarının karşısına çıkacak olan Arkitera.com, bunun için görüş ve önerilerinizi bekliyor. Sizin katkılarınızla şekillenecek yeni arayüz sayesinde, Arkitera.com tarafından sunulan bilgilere ulaşımın kolaylaşması hedefleniyor. Haberin Devamı
Geri Dönüşüm Geliriyle Ağaç DikilecekGeri Dönüşüm Geliriyle Ağaç DikilecekBilecik Belediyesi''nin Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde kentte başlattığı ''''Geri Dönüşümü Olan Atıkların Toplanması ve Değerlendirilmesi Projesi'''' kapsamında elde edilen gelirlerin ağaç dikiminde kullanılacağı bildirildi.
İzmit''te, 100 eski bina onarılıp turizme açılacak  İzmit''te, 100 eski bina onarılıp turizme açılacak İzmit''te bulunan, zamanla yıkılma ile karşı karşıya kalan tarihî yapılar onarılacak. ''Tarih Koridoru'' adı verilen bir proje çerçevesinde onarılan yapılar, turizme açılacak ve her kesim tarafından aktif olarak kullanılacak.
İstiklal caddesine Şanzelize modeliİstiklal caddesine Şanzelize modeli20 yıl önce araç trafiğine kapatılan caddenin etrafındaki 43 nokta daha, Paris''in ünlü Şanzelize bulvarında olduğu gibi tamamen yayaların kullanımına açılacak.
Trabzon''da "Yapılanmalar"Trabzon''da "Yapılanmalar"9-11 Temmuz 2009 tarihlerinde Uluslararası Livenarch - Yaşanabilir Çevreler ve Mimarlık Kongresi''nin 4.sü Trabzon''da yapıldı.
Tasarım Kampı Lise Öğrencilerinden Yoğun İlgi GördüTasarım Kampı Lise Öğrencilerinden Yoğun İlgi GördüKadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi''nce tasarıma ve tiyatroya meraklı lise 3. ve 4. sınıf öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Tasarım Kampı; geçtiğimiz haftasonu öğrencilerin katılım belgelerini, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zuhal Ulusoy''dan aldıkları bir tören ve ürün sergisi ile tamamlandı.
Haliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde çalışma başlıyorHaliç Köprüsü''nde depreme karşı güçlendirme çalışması 25 Temmuz Cumartesi günü başlayacak.
Edirne Sarayı''nın restorasyonu başladıEdirne Sarayı''nın restorasyonu başladıTopkapı Sarayı''ndan sonra Osmanlı''nın en büyük sarayı olan Edirne Sarayı''nın restorasyonuna başlandı. Tunca Nehri kenarındaki saray, 1878 Osmanlı-Rus Savaşı''nda cephanelik olarak kullanılmış. Saray, Rusların eline geçmesin diye dönemin Edirne Valisi Cemil Paşa tarafından havaya uçurulmuş.
Ayasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaAyasofya''nın meleği 160 yıl sonra gün ışığındaEn son Sultan Abdülmecid ve o dönem restorasyonu yürüten İsviçreli mimar Gaspare Fossati''nin gördüğü, üzerleri sıva ve metal maskeyle kapatılan 700 yaşında olduğu tahmin edilen altı kanatlı melek figüründen birinin yüzü açıldı.
TOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''ün arsasını satışa çıkardıTOKİ, Yafes Öztürk''le, onun ölümünden sonra da mirasçılarıyla16 yıl süren tahliye davası sonucunda devraldığı C Motelleri arazisinin 153 dönümlük bölümünü 517 milyon liraya satışa çıkardıİdare, aynı yerdeki 60 dönümlük bir parseli de yıllık 6 milyon lira bedelle kiraya verecek.
64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ın64.8 milyon TL ile AKM ihalesi Özsoy İnşaat''ınAtatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) yenilenme ihalesini Kars Havalimanı, Harran Sulama, Hatay Yayladağ İçme Suyu gibi projeleri yapan, daha çok kamu işleriyle gündeme gelen Özsoy İnşaat Turizm Ticaret A.Ş. kazandı.
3. havalimanı nereye yapılacak?İstanbul''un 1/100 binlik çevre düzeni planına göre Harem Otogarı ve Haydarpaşa Limanı kaldırılacak, Silivriye''de bir havaalanı yapılacak.
Şanghay metrosu, dünyanın en uzun metrosu olacak Çin''in Şanghay kenti, 2010 Dünya Fuarı''na kadar, dünyanın en uzun metro hattına kavuşacak.
Galatasaray stadı için tek teklif geldi Seyrentepe''ye yapılacak Türk Telekom Arena Stadı''nın ikinci ihalesi dün TOKİ''de yapıldı. 52 bin kişilik stat için iki firma teklif zarfı verdi. Bir zarftan teşekkür mektubu çıktı.
Metro tüneline son darbeyi Kadir Topbaş vurdu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, iş makinesini kullanarak "Darüşşafaka-Hacıosman" arasındaki metro tüneline son darbeyi vurdu.
İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu toplandı İklim Değişikliği Koordinasyon Kurulu, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, başkanlığında toplandı.
Taksim-4. Levent Metrosu uzuyorTaksim - 4. Levent Metrosu yapılacak çalışmalarla Hacıosman''a kadar uzayacak.
İstanbul''un anayasasında sanayiye artık geçit yokBüyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul''da bundan sonra yeni sanayi tesislerine izin verilmeyeceğini ve işlevi biten bölgelerde ruhsatların yenilenmeyeceğini açıkladı.
Sanayi, Hadımköy''e marş marşİstanbul Büyükşehir Belediyesi, ''Tarihi Yarımada'' gibi merkezi yerlerdeki sanayinin taşınacağı bölgeyi ''Hadımköy'' olarak açıkladı.
Roma Antik Tiyatrosu ortaya çıkacakAntik Roma Tiyatrosu üzerine yapılan binanın yıkım törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Günay, tarihi eserleri korumayan kamu kuruluşlarını şikâyet etti.
Dünyanın en eski deniz feneri 800 bin lira için eriyorRoma İmparatoru Neron tarafından yapıldığı sanılan Patara Deniz Feneri''nin tüm parçaları ortaya çıkarıldı. Ancak fener, restorasyon için gereken 800 bin lira bulunamadığından doğa şartları nedeniyle eriyor. Kazı Başkanı Prof. Işık, "Fenerbahçe Başkanı''na bile gittim, çırpınıyorum" diye ağlıyor.
Ataköy sahilini kurtarır ise Sayın R.T.Erdoğan kurtarırÜç kuruş para için TOKİ, İstanbul''da ne kadar boş yer var ise satıyor. Dağ taş, bina oluyor. Bu şehirde üzerine bina dikilmemiş bir karış toprak kalmayacak. Ne için? Para için? Ey İstanbul Belediyesi! Allah rızası için TOKİ ne kadar para istiyor ise, parasını verelim de İstanbul''u TOKİ''nin tasallutundan kurtaralım...
‘Otelimi kapatıyorum’ diyen Ağaoğlu’na Uludağ’dan destekTürkiye''nin en modern kayak tesislerine sahip olan Uludağ''da, yeniden yapılanma tartışması giderek büyüyor.
Ağaoğlu’nun kafası attı, Uludağ defterini kapattı2009''da turizme 1 milyar dolar yatırım planlayan Ağaoğlu grubu, sürpriz bir kararla Uludağ''daki 5 yıldızlı oteli Ağaoğlu My Resort''u kapatma kararı aldı. Sebep, Orman Bakanlığı''nın bölgedeki otelleri yıkma planı.
“Sular yükselirken kendimi yatağa bağlayacağım”Ilısu barajına yatırım yapmaya hazırlanan yabancılar, çevre kriterlerinin hiçbirine uyulmadığı gerekçesiyle geçen günlerde projeden çekildiler. Biz de hemen aynı hafta Ilısu barajına karşı hareketin sembolü haline dönüşen Hasankeyf''e gidip, Doğa Derneği Başkanı Güven Eken''le bir söyleşi yaptık.
Allianoi kurtuldu!ANTİK döneme ait dünyanın en iyi korunmuş kaplıca tedavi merkezi olarak kabul edilen Allianoi’nin, mille kaplanarak baraj suları altında kalmasına olanak veren Koruma Bölge Kurulu kararının yürütmesinin Danıştay tarafından durdurulduğu bildirildi. Allianoi Girişim Grubu Dönem Sözcüsü Alime Mitap yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi: “Bu kararla Allianoi’nin oldu bittiyle sulara gömülmesinin önüne geçilmiştir. Allianoi’yi yok edecek tüm işlem ve kararların hukuka aykırı olduğu artık kesinleşmiş durumdadır.”
Tarih: 27 Temmuz 2009 Kaynak: Milliyet
AKM 2010’a yetişmiyor!Atatürk Kültür Merkezi''nin (AKM) onarım ihalesi sonucunun kamuoyuna duyurulduğu gün İstanbul 9. Bölge İdare Mahkemesi, yaklaşık 65 milyon TL''ye ihale edilen projenin yürütmesini durdurdu.
Four Seasons’ta CHP dinlenecekDanıştay, İstanbul 1. İdare Mahkemesi''nin aldığı ruhsatın iptali ve yürütmeyi durdurma kararına inşaat şirketi tarafından yapılan itirazı görüştü. Yüksek mahkeme, CHP''yi dinledikten sonra davayı incelemeye karar verdi.
İşletilmeyen tarlaya iskân yoluBakanlar Kurulu''nun, ‘Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Arazi Toplulaştırmasına İlişkin Tüzük''ün yürürlüğe konulmasına ilişkin kararı, Resmi Gazete''de yayımlandı.
Zeytinburnu’nu kazmadan denizin röntgenini çektiZeytinburnu''nda denizi doldurarak lüks yolcu gemilerinin yanaşacağı bir liman yapmaya hazırlanan Rönesans İnşaat, Marmaray kazılarındaki gibi bir sürprizle karşılaşmamak için deniz altının röntgenini çektirdi.
Ayasofya’nın gizli hazineleri bir bir ortaya çıkarılacakKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ayasofya Müzesi''nin kuzeydoğu pandantifindeki 6 kanatlı serafim (melek) tasvirinin yüzünün ortaya çıkmasıyla ilgili, "Ayasofya''nın şu anda hangi gizli zenginliklere sahip olduğunu gösteren yeni bir buluntuyla yüz yüze geldik" dedi.
Döngel Şelalesi, üzerine enerji santrali kurulunca susuz kaldıKahramanmaraş''ın doğal güzelliklerinden olan Döngel Şelalesi, üzerine enerji santrali kurulmasıyla susuz kaldı.
Küresel ısınma nedeni karbondioksit, yer altına gömülecekKyoto Protokolüne taraf olmaya karar veren Türkiye, termik santrallar, rafineriler ve fabrikalardan atmosfere yılda 250 milyon metreküp dolayında yayılan karbondioksidin yer altında depolanması için çalışmalara başladı.
Büyükşehir, ''Balçova Arsa Mağdurları'' için zemin etüdü yapıyorİzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova arsaları 1. ve 2. etapta jeolojik ve jeoteknik etüdlerini yapmaya başladı.
Kadir Topbaş: Sanayiyi taşınmaya zorlamıyoruz İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "Sanki sanayi artık İstanbul''dan boşaltılıyor, sanayi taşınmaya zorlanıyor gibi bir şey yok. Ancak bundan sonra yeni sanayinin kurulmasına izin verilmeyecek.'''' dedi.
TOKİ''nin mücadelesi devlete 500 milyon lira kazandırdıBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), İstanbul Ataköy''deki devlet arazisini, kiraladığı günden beri amaç dışı kullanan işletmelerden kurtardı.
Dünya mirası listesine yeni katılan yerlerHaziran ayında İspanya''nın Sevilla kentinde toplanan UNESCO Dünya Mirası Komitesi, listesine farklı ülkelerden 13 yeni alan ekledi. Dünya Kültür Mirası listesine girenlerden Süleyman Dağı, Kırgızistan''ın Oş kentinde.
Türk turizminin yeni elçisiHırvatistan''ın güney ucunda, Adriyatik Denizi kıyısındaki Dubrovnik, son birkaç yıldır Akdeniz''in en ünlü turistik merkezleri arasında sayılıyor.
Soruşturmaya Oda Tepkisiİnşaat Mühendisleri Odası yönetimine muhalif "Artı İvme" dergisi çevresinde toplanan mühendis, mimar ve planlamacılar, Oda üyesi hakkında başlatılan soruşturmayı protesto etmek için yarın bir basın açıklaması yapacaklar.
60 aya kadar sıfır faizTrump Towers''ın İstanbul''da örnek daireleri tanıtıldı. Dünya gayrimenkul devi Donald Trump''ın Avrupa''da gerçekleştirdiği ilk projesi, Trump Towers İstanbul- Şişli''de rezidans sahipleri, örnek daireleri ve değişik amaçlı kullanımları için özel tasarlanmış Lounge''u inceleme fırsatı buldu.
İnşaat Mühendisleri''nden uyarıİnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Başkanı Nevzat Ersan, "Ankara''da metro inşaatları hızla tamamlanmalı, bunun ardından ise çağdaş kent yapısına uymayan katlı kavşaklar kapatılmalıdır" dedi.
Yeşilköy Parkı otopark olmayacakMahalle sakinleri tarafından tepkiyle karşılanan Yeşilköy Olimpiyat Parkı''na yapılması planlanan zemin altı otopark projesi iptal oldu. Büyükşehir Belediye Meclisi İmar Komisyonu raporunda, "Bakırköy ilçesi, şevketiye mahallesi Nazım İmar Planı kararlarının iptal edilerek parselin yeşil alan olarak korunması komisyonumuzca uygun görülmüştür" denildi. Meclis''te okunan komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi, projenin Merter''de başka bir yere kaydırılmasına karar verildi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Zeynel Yaman
Orman yangınları hakkında...Dünya''daki ve ülkemizdeki orman yangınlarının % 80''inden fazlası yaz mevsiminde meydana geliyor. Yazın rehaveti, yangına elverişli koşullar ve benzeri nedenlerle orman yangınlarının her yıl yeniden yaz aylarında gündeme gelmesi neredeyse olağan bir durum olarak algılanıyor.
İptal ettirenin alnından öperimBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek Akay Kavşağı, Çankaya Belediyesi''yle ilişkiler ve belediyenin kent uygulamaları konusunda Ankara Hürriyet''e günlerce konuşulacak açıklamlarda bulundu.
Türkiye güneş enerjisi yasasını neden ağırdan alıyor?Enerjide büyük oranda doğalgaza ve dolayısıyla dışarıya bağımlı olan Türkiye, doğanın bu bedava nimetinden eninde sonunda yararlanmak zorunda.
Terim, kışın hareket olsun diye Bodrum''a 5 stadyum önerdiGeçen cumartesi akşamı The Marmara Bodrum''dan ilçe merkezindeki trafik tıkanıklığını izlerken, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon''a işaret ettim.
Neden İTÜ''den değil de Berlin Üniversitesi''nden görüş alındıİETT''nin metrobüs hattında kullanılmak üzere Almanya''dan tanesini 450 bin Euro''ya satın aldığı 250 Mercedes Capacity araçla ilgili dava dün Beyoğlu 5''inci Asliye Ceza Mahkemesi''nde başladı.
TOKİ taksitlerine zamTOKİ, yılın ikinci yarısında, taksitlere yüzde 4 artış uyguladı. Toplu Konut İdaresi''nden (TOKİ) edinilen bilgiye göre, bu yılın ikinci yarısında, kredi ve konut taksitlerinin geri ödenmesinde uygulanacak artış oranı belli oldu.
Metrobüs, İETT müdürünü koltuğundan ettiTanesi 2.4 milyona alınan metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda adı geçen İETT Genel Müdürü görevden alındı. Hollanda’dan tanesi 2.4 milyon liraya satın alınan ve bir kısmı garajda bekletilen Phileas marka metrobüslerle ilgili ortaya atılan iddialarda ismi sık sık gündeme gelen İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk, görevden alındı. Öztürk’ün görevden alınğını yaptığı açıklamayla duyuran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, boşalan genel müdürlük koltuğuna Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Hayri Baraçlı’nın atandığını kaydetti. Topbaş, “Mehmet Öztürk’ün, Baraçlı’ya yardımcı olacağına, destek vereceğine inanıyorum. Herkesin katkısının olmasını arzu ediyorum. Başarıya birlikte imza atmamız gerektiğine inanıyorum” dedi.
Tarih: 24 Temmuz 2009 Kaynak: Taraf Yazan: Fırat Alkaç
Stadyumda killi zemin kazığı mı?Bugünlerde Atatürk Stadı''nın yenilenmesi kentin en önemli sorunu olarak gündeme oturdu. İş güç bırakıldı, memleket memleket en iyi stat projesi araştırmasına çıkıldı.
Gayrimenkul kriz dinlemediEmlak Komisyoncuları Odası Başkanı Ahmet Gür, ekonomik krize rağmen haziran ayında gayrimenkul fiyatlarının en çok arttığı şehrin Bursa olduğunu söyledi.
Hasankeyf SİT alanı olsunHasankeyf''i Yaşatma Girişimi, 1985 yılından bu yana sürdürülen Hasankeyf kazılarının amacı ve Hasankeyf''te bundan böyle yapılacak olan kazı ve kurtarma çalışmalarına ilişkin öneri ve taleplerini basın toplantısı ile duyurdu.
Aphrodisias''ın görkemine yaraşır bir kitapAphrodisias''ın, Erken ve Orta Roma dönemlerinde (M.S. birinci ve ikinci yüzyıl), sahip olduğu refah düzeyi, kentin mimari ve heykel sanatında benzersiz bir konuma gelmesini sağlamıştı.
Trump Towers''ta 71 daire şimdiden satıldıTrump Towers''ın örnek daireleri tanıtıldı. Trump Towers İstanbul - Şişli''de dairelerin metrekaresi ortalama 6 bin 200 dolardan satılacak.
İstanbul''u boşaltacaklar Bulgaristan''a mı gideceğizİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin sanayiyi şehir dışına taşıma planı sanayicilerden büyük tepki aldı. Projenin uygulanamayacağını savunan İSTOÇ Başkanı Nahit Kemalbey "Bizi İstanbul''dan çıkarırlarsa sanırım Bulgaristan''a kadar gideriz" dedi.
En büyük şemsiye sigaracılara armağan!Konya Seydişehir İlçesi''nde işadamı Hüseyin Ulaşan 150 metrekareyi kapatabilecek büyüklükte bir şemsiye yaptı.
Apartman ve sitelere 50 milyon TL EKOkrediŞekerbank, ekonomik kriz ortamında apartman ve site yönetimlerine, enerji tasarrufu sağlayacak ''EKOkredi Yalıtım'' kredisi veriyor. İlk etapta 50 milyon TL kaynak ayrılacak.
Kayıp Seneleri Telafi EdiyoruzSon dönemde İstanbul için hazırlanan projeler ve atılımlar hakkında açıklamalarda bulunan Kadir Topbaş, İstanbul''un artık cazibe merkezi haline geldiğini belirterek, "Dünya İstanbul''u yakın takibe aldı. Gelişmelerden anında haberdar oluyorlar. Çok çalışıp geçmişteki hataların izlerini silip, bunları telafi ediyoruz. İstanbulumuz''u geleceğe taşıyoruz" diye konuştu.
Takvim
<<Temmuz 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.