Haberler

28 Haziran 2009, Pazar

Sayılarla ARKİVSayılarla ARKİVTürkiye''nin Mimarlık Arşivi ARKİV 6 aylık aradan sonra Çanakkale Seramik&Kalebodur''un desteğiyle 11 Haziran''da yeniden yayınlanmaya başladı. 6 Ekim 2009''da 6. senesini tamamlayacak olan ARKİV Türkiye''de mimarlık alanındaki en önemli projelerden birisi. Kapsamı açısından Türkiye''deki benzerleri arasında açık ara önde, dünyadakiler arasından da kolaylıkla sıyrılıyor. Haberin Devamı
Beşiktaş sahiline 14 katlı devBeşiktaş sahiline 14 katlı devBeşiktaş''taki tarihi Tütün Deposu''nun yerine 14 katlı, 7 yıldızlı otel yapılıyor. Tarihi binanın yerine yapılacak otelin yedi katı yerin altında, yedisi üstünde olacak.
Shangay HazırlığıShangay Hazırlığıİzmir Büyükşehir Belediyesi, 183 ülkenin katılacağı Shangay 2010 EXPO''sunda Büyük Kanal Projesi''ni "ilginç bir stand" ile anlatacak.
"Hitit diyarı"nda arkeolojik kazılar"Hitit diyarı"nda arkeolojik kazılarÇorum''daki ören yerlerinde, tarihi gün yüzüne çıkarmak için yürütülen kazı çalışmaları bu yıl da devam edecek.
Eskihisar''ın Çehresi DeğişiyorEskihisar''ın Çehresi DeğişiyorEskihisar, Osman Hamdi Bey''in atölyesini ve evini barındıran, Bizanslılar''dan kaldığı tahmin edilen kalesi ile Gebze''ye bağlı olan bir köy. Feribot iskelesinden dolayı Türkiye''nin güneyindeki ve batısındaki illere gidenlerin ismini çok iyi bildikleri fakat feribota yetişme telaşından dolayı sadece gelip geçtikleri bir yer olan Eskihisar yapılacak sahil düzenlemesi ile bambaşka bir çehreye kavuşuyor. Trafo Mimarlar tarafından hazırlanan projenin alanı, batı uçta tekne barınağının da yer aldığı mendirekten, doğu uçta eski taş ocağının bulunduğu kayalık kesime kadar olan yaklaşık 1,5 kilometrelik sahil şeridini kapsıyor.
Antik Labranda ortaya çıkıyorTarih hazinesinde, kazı çalışmaları 1948''den beri yürütülüyor. Kent, her sene biraz daha ayağa kalkıyor.
Geri dönüşüm çalışmaları 384 milyon TL kazandırdıAtıkların geri dönüşümü çalışmalarından 5 yılda 384 milyon TL gelir elde edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan, Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Lütfi Akça, geri dönüşüm tesislerinin 2 bin 723 kişiye istihdam sağladığını belirtti.
Isparta ve Burdur da turizm desteği istiyorBatı Akdeniz Bölgesi, geçen günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan yeni Yatırım Teşvik Programı Taslağı''nda düzeltme istiyor.
Haliç gemileri suya iniyorHaliç ve Üsküdar hattında kullanılmak üzere tasarlanan her biri 600 yolcu kapasiteli Haliç Gemileri’nin ilki “Kasımpaşa” törenle suya indiriliyor.
Venedik sözü"Kadıköy Kokmasın" kampanyamıza son destek Belediye Başkanı Selami Öztürk''ten geldi. Taraf''a konuşan Öztürk, "Kadıköy Venedik olacak" sözü verdi.
İnşaat metrekare maliyeti 527,2 liraya düştüBelediyeler tarafından yapı kullanma izin belgesi verilen yapıların "arsa payı hariç" inşaat metrekare maliyetleri, bu yılın ilk üç ayında 2008''in aynı dönemine göre yüzde 2 azalarak, 527,2 liraya düştü.
Tesis fakiriBudapeşte, Roma ve Atina gibi başkentlerde spor tesisleri Ankara''dakinden misli misli fazla. Bu ülkeler, öne çıktıkları branşlar dışında her türlü sportif faaliyet için gerekli çalışma alanlarını oluşturmuş durumda.
Ev geliştirme 8 milyar dolara çıktı, Koçtaş iki mağazaya 28 milyon TL yatırdıKoçtaş''ın, Türkiye''deki 22''nci İstanbul''daki 6''ncı mağazası Beylikdüzü''nde açıldı. 8 bin 500 metre karelik alan üzerine kurulu, 200 kişiye istihdam imkanı veren Beylikdüzü Koçtaş ile birlikte Koçtaş''ın toplam satış alanı 120 bin metre kareye yaklaştı.
Enka tüneli açtı, Arnavutluk ''tarihi yapıt'' sevinci yaşadıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk''u Dures Limanı''na bağlayacak Reşen-Kalimaş Otoyolu''nun açılışını yaptı ve "Bu yol sadece ülkeleri, şehirleri değil, gönüllerimizi de birbirine bağlayacak ve halkları yaklaştıracak. Bu otoyol, Kosova''nın kalkınmasına da ivme kazandıracak" dedi.
Uludağ''a teleferikle ulaşım yeniden başlıyorBursa ile Uludağ arasında ulaşımı sağlayan, ancak bakım çalışmaları nedeniyle yaklaşık 3 aydır yapılamayan teleferik seferlerinin yarın başlayacağı bildirildi.
Bakan Çubukçu Bay Elmor''a neden kulak vermeliBay Elmor, 1970''li yıllara damgasını vurmuş bir reklam. 57 yıllık bir marka ECA''nın unutulmaz kahramanı olan Bay Elmor kuşku yok ki reklamcılığın kilometre taşlarından biri.
Asya bozkırında bir başkent: AstanaKazakistan Devlet Başkanı Nazarbayev, ay başında Antalya''daki yazlık ikametgahında 10 gün tatil yapmış...
Çekmeköy''e "çevre dostu" belediye binasıÇekmeköy, Taşdelen, Alemdağ ve Ömerli beldelerinin birleşmesiyle oluşan İstanbul''un en yeni ilçelerinden Çekmeköy''de değişim rüzgarları esiyor. İstanbul''un çiçeği burnunda ilçelerinden olan Çekmeköy''de modern mimari teknolojisi kullanılarak ''çevre dostu'' bir belediye binası yapılıyor. Yeni belediye binası güneş enerjisinden faydalanarak kendi elektriğini kendi üretecek, belediye bahçesinin sulanmasında ise özel olarak yapılan sarnıçlara biriken yağmur suları kullanılacak. Belediye Başkanı Ahmet Poyraz, "Zümrüt gibi ormanlara sahip ilçemize çevre dostu bir belediye binası inşa ediyoruz. Çekmeköy''ü İstanbul''un gözde ilçelerinden biri haline getireceğiz" dedi.
Tarih: 26 Haziran 2009 Kaynak: Sabah Yazan: Mesut Altun
Yanan akıllı hastanenin eksikleri, baştan belliydiSekiz hastanın yangında öldüğü Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi''nin elektrik ve tesisat kusurlarının teslim öncesi belirlendiği anlaşıldı. Ancak sadece 10 günde bunların giderildiği söylenip firmaya para ödendi.
Ağaoğlu: Seyrantepe''ye sosyal sorumluluk diye baktım, o defteri kapattımAğaoğlu: Seyrantepe Stadı projesine sosyal sorumluluk olarak baktığını ancak projeyle artık ilgilenmediğini kaydetti.
Yatırımcılar istedi, nükleer santralda kamu payı masaya yatırıldıTürk - Rus ortaklığından oluşan konsorsiyumun tek katılımcı olduğu Türkiye''nin ilk nükleer santral ihalesine ilişkin komisyon raporunun bu hafta Enerji Bakanlığı''na iletilmesi bekleniyor.
"İstanbul, Bodrum''a çöp için para ödesin..."Mehmet Kocadon Bodrum''un ''taze'' belediye başkanı. Koltuğa oturur oturmaz, Bodrum markasını daha parlak, daha kaliteli yapmak için kolları sıvamış.
Takvim
<<Haziran 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.