Haberler

28 Ağustos 2006, Pazartesi

Endüstri Tasarımı Öğrencilerinden Farklı YaklaşımlarEndüstri Tasarımı Öğrencilerinden Farklı YaklaşımlarOrta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projeleri sergisi, mezuniyet jürileri ile birlikte geçtiğimiz günlerde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Sergide yer alan 27 mezuniyet projesine bu yıl mobilya, otomotiv, aydınlatma, elektrikli ev aletleri, elektronik ürünler, seramik sağlık gereçleri gibi çeşitli sektörlerden toplam 29 firma danışmanlık yaptı.1979 yılından bu yana eğitim veren Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, yerel endüstrinin ihtiyaçlarına duyarlı bir tasarım eğitimi yaklaşımını benimsiyor. Haberin Devamı
Bursa, Bolu ve Karabük''te orman yangınıBursa, Bolu ve Karabük''te orman yangınıBolu''nun Mudurnu, Bursa''nın Kestel ve Karabük''ün Yenice ilçelerinde orman yangını çıktı. Bursa''nın Kestel ilçesine bağlı Barakfaki beldesi Narlıdere köyü mevkiinde çıkan orman yangını büyük oranda kontrol altına alındı.
9 Bin Yıllık Kırmızı Duvar, Kazıyı Uzattı9 Bin Yıllık Kırmızı Duvar, Kazıyı UzattıKonya’nın Çumra İlçesi’nde bulunan neolitik dönemden kalma yerleşim yeri Çatalhöyük’te, geçen hafta tamamlanması gereken kazı çalışmaları, kırmızı boyalı bir duvara rastlanması nedeniyle uzatıldı.
Kafanızı Kuma, Tarihi de Baraj Suyuna GömmeyinKafanızı Kuma, Tarihi de Baraj Suyuna GömmeyinDikili''de, ''Allianoi-Hasankeyf Buluşması'' konulu panel düzenlendi. Konuşmacılar, yetkilileri dünya miraslarının yok olmasına seyirci kalmamaları konusunda uyardı.
Bomonti Bira İhalesinde İptal GöründüBomonti Bira İhalesinde İptal Göründüİstanbul''daki tarihi Bomonti Bira Fabrikası''nın işletme hakkının tahsisine ilişkin ihale iptal ediliyor. NTVMSNBC''nin haberine göre, kararın bir hafta içinde açıklanması bekleniyor.
Ressam, mimar, arkeolog, gezgin Albert GabrielRessam, mimar, arkeolog, gezgin Albert Gabriel15 Eylül - 11 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek “Albert Gabriel (1883-1972): Ressam, Mimar, Arkeolog, Gezgin” başlıklı sergi, uzun yıllar ülkemizde yaşayan ve yeri doldurulamaz pek çok çalışmaya imza atan mimar-arkeolog Albert Gabriel’i yeniden gündeme getiriyor.
Mimar Olmak İstemeden Önce, Kardanadam Olmak İstiyordumMimar Olmak İstemeden Önce, Kardanadam Olmak İstiyordumAğaç kabuğundan ürettiği sandaletlerle adını duyuran Alman terlik markası Birkenstock, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi’nden sonra Kanyon alışveriş merkezinde de bir mağaza açtı. Mağazanın tasarım projesi ve uygulaması mimar Ahmet Alataş’a ait.
Beyaz yıkımlar devam ediyorBeyaz yıkımlar devam ediyorKadıköy ve Bağcılar''da bulunan ve ilgililerince daha önce boşalttırılan gecekondu ve binaların yıkım işlemleri Zabıta Tedbir Müdürlüğü ekiplerince 24.08.2006 Perşembe gerçekleştirildi.
"Kanyon yangını en tehlikelisi""Kanyon yangını en tehlikelisi"Karadeniz Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Entomolojisi ve Koruma Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertuğrul Bilgili, Antalya''nın Kaş ilçesine bağlı Kemerköyü yakınlarında devam eden orman yangının ''çok tehlikeli'' olarak nitelendirilen türden olduğunu söyledi.
Levent''te Bir Sokağa Prof. Kemal Ahmet Aru Sokağı İsmi VeriliyorLevent''te Bir Sokağa Prof. Kemal Ahmet Aru Sokağı İsmi VeriliyorKentsel tasarım ve planlama alanında önemli çalışmaları bulunan, 20 Aralık 2005 tarihinde kaybettiğimiz, Prof. Kemal Ahmet Aru’nun ismi, Haydar Karabey’in önerisi değerlendirilerek, Levent Mahallesi’nde bir sokağa verildi. Kentsel tasarımın gelişmesine katkıda bulunan çalışmalarıyla tanınan Aru’nun, Rebii Gorbon’la birlikte 1947-57 yılları arasında gerçekleştirdiği I. Levent ve 1954 yılında hazırladığı 4. Levent Toplu Konut uygulamaları...
Başkente modern havalimanıBaşkente modern havalimanıAnkara modern bir havaalanı terminaline kavuşmak için artık gün sayıyor. Esenboğa Havalimanı 13 ekim tarihinde yeni terminaliyle hizmete açılacak.
Bomonti Bira, 300 milyon YTL’ye Otel ve Kongre Merkezi OluyorBomonti Bira, 300 milyon YTL’ye Otel ve Kongre Merkezi OluyorGlobal Yatırım Holding, Kültür ve Turizm Bakanlığı tahsisinde 12.7 milyon YTL’ye 49 yıllığına kiraladığı İstanbul Şişli’deki Bomonti Bira Fabrikası’nı Çelebi Holding ortaklığıyla beş yıldızlı otel ve kongre merkezine dönüştürecek.
''Anıt ağaçlar'' doğa turizminde''Anıt ağaçlar'' doğa turizmindeDoğu Akdeniz''de yaşı 400 ile 1000 arasında değişen 50 anıt ağaç, TEMA örnek projesiyle doğa turizmine kazandırılacak.
ODTÜ Mimarlık Bölümü 2005 Yapı Yaz StajıODTÜ Mimarlık Bölümü 2005 Yapı Yaz StajıODTÜ Mimarlık Bölümü 1. sınıf öğrencileri, Yapı Yaz Stajı kapsamında 2005 yazında Kırıkkale ili Yahşihan ilçesine bağlı Hisar Köyü’nde bir Sağlıkevi binası inşa ettiler. Bina, 27 Temmuz 2006 tarihinde Yahşihan İlçe Sağlık Grup Başkanlığı’na tahsis edilerek törenle açıldı.
Shuhei Endo ve Sou Fujimoto: "Yeni Geometri Mimarlığı"Shuhei Endo ve Sou Fujimoto: "Yeni Geometri Mimarlığı"Shin Takmatsu’nun Osaka’nın ticari kalbindeki üretken şahaseri Kirin Plaza’daki galeri uzun süre avant-garde sanat için cömert ve konuksever bir mekan oldu. Son yıllarda eleştirmen ve tarihçi Taro Igarashi’nin de küratör ekibine katılmasıyla avant-garde mimariyle ilgili sergiler de daha sık görülmeğe başladı. Şu anki etkinliğin konusu “Yeni Geometri Mimarisi: Alternatif bir Modernizm’e doğru,” ve bir nesil arayla dünyaya gelmiş olan iki mimarın çalışmalarını sergiliyor.
Dönüşü muhteşem olacakAnadolu’nun en az bozulan antik kenti Sagalassos muhteşem eserleri ile parmak ısırtıyor. Roma imparatorluğu zamanında bir prestij göstergesi olarak inşa edilen 28 metre cepheli 9 metre yüksekliğindeki dev Antoninler Çeşmesi Aygaz’ın desteği ile ayağa kaldırılıyor.
On Gün Boyunca, Her Yol Fuardan Geçecekİzmir Fuarı, kapılarını 75''inci kez açacak. Yurt içinden ve dışından binlerce kişi kente akın edecek. Belediye, ulaşımda sorun yaşanmaması için önlemini aldı.
Çeşme''de Arazi Tahsisine Hücum11 bin 700 hektar alanlık Alaçatı ve Paşa Limanı Turizm Kenti Projesi için teklif başvuruları başladı. Çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcıdan talep geldiği açıklandı.
Hava limanı inşasında Osmanlı sınırlarını aştıkHava limanları inşası ve işletmesinde devleşen Tepe-Akfen ortak girişimi TAV Yatırım Holding, gözünü Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkaslar ve Doğu Avrupa’da 10 yılda gerçekleştirilecek 70 milyar dolarlık yatırıma çevirdi.
40 Yıllık Hayalin eseriİslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. İhsanoğlu’nun üniversite yıllarından beri üzerinde çalıştığı kitabı “Mısır’da Türkler ve Kültürel Mirasları” adıyla yayımlandı.
Parka ''Tecavüz''e Mahkeme OnayıAnkara 8''inci İdare Mahkemesi, Koruma Kurulu''nun, alt geçit yapılabilmesi amacıyla ''Kuğulu Park''a minimum düzeyde tecavüz'' edilebileceği kararının durdurulması istemini reddetti.
İthal PVC''ye 320 Dolar Ek Vergi Sektörü Birbirine DüşürdüPetkim''i korumak için PVC ithalatına ek vergi konulduğunu fakat bu işten batılı firmaların kârlı çıkacağını belirten Pimaş Genel Müdürü Oktay Alptekin''e karşı Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, "Korunmaya ihtiyacımız yok" dedi.
Mogan Gölü Normale DönüyorAnkara''nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü''nün geçen ay yeşil bir görünüm alan suyu, normal rengine dönmeye başladı. Gölbaşı Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek Başkanı Doğan Çağatay, Mogan Gölü''nün renginin geçen ay aniden yeşile dönüştüğünü ve bu durumdan endişe duymaya başladıklarını bildirdi.Konuyu ilgili yerlere iletmelerinin ardından çalışma başlatıldığını ifade eden Çağatay, son günlerde gölün yeniden eski rengine dönmeye başladığını söyledi. Çağatay, normal rengine dönmeye başlayan gölde, ayrıca pis kokuların da kaybolduğunu kaydetti. Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak ve bazı yetkililer Mogan Gölü''nün suyunun yeşile dönüşmesini "plankton patlaması" olarak açıklamışlardı.
Tarih: 28 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Kilitbahir ''Restorasyon'' ŞaşkınıOPET''in Kilitbahir''de iki buçuk ay süren restorasyon çalışması törenle turizme açıldı. Koruma Kurulu her şey bittikten sonra suç duyurusunda bulundu.
Akdeniz''de Çöp Alarmıİstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Akdeniz''de, Suriye sınırındaki Hatay''ın Samandağ ilçesinin sahilinin Çevlik mevkiinde atıklar dolayısıyla denizde önemli boyutlara ulaşan kirlilik yaşandığını belirterek, "Suriye ile ortak önlemler alınmalı, aksi halde sahilde çöp dağları oluşacak" dedi. Bölgeyle ilgili Suriye ve Türkiye hükümetlerinin derhal önlem alması gerektiğini belirten Prof. Dr. Öztürk, "Aksi halde buradaki sahillerde çöp dağları oluşacak. Lazkiye açıklarında çöplerin teknelerden denize atıldığını öğrendik. Bu çok çarpıcı. Konu ciddiyetle değerlendirilmeli ve takibe alınmalıdır. Ciddi bir planlama ve bilimsel çalışma gerektiriyor," dedi.
Tarih: 28 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
2. Ramses Yeni YerindeMısır, Firavun 2. Ramses''in 3.200 yıllık dev heykelini, kent meydanından piramitlerin yakınına taşıdı. Ramses meydanındaki 83 tonluk heykelin taşınmasına, heykeli egzoz dumanları ve kentin diğer olumsuz etkilerinden korumak için karar verilmişti.
Toprak Kaymasıyla Gün Işığına Çıkan TarihMersin''in Silifke ilçesinde, toprak kayması sonucu tesadüfen gün ışığına çıkan Bizans dönemine ait hayvan, bitki ve geometrik tasvirli mozaik, ilk etapta yerinde korunacak.
Su Akıyor, Melih Gökçek BakıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, barajlardaki su seviyesinin azaldığını ve Ankaralıların suları tasarruflu kullanması gerektiğini bildirirken, Ankara Ragıp Tüzün Caddesi''nde patlayan su borusuna Ankara ve Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ekipleri 7 gün sonra, önceki gün ise Cin-nah Caddesi''nde patlayan temiz su borusuna 10 saati geçen bir gecikmeyle müdahale etti.
Rize''de Şüpheli Varil BulunduRize''nin Çayeli ilçesinde şüpheli varil bulundu. Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir, jandarma ekiplerinin ilçenin Kemer mevkiinde deniz kenarında şüpheli varil bulduklarını bildirmeleri üzerine, bölgede inceleme yaptıklarını söyledi.
Çevrecilerin Otopan ZaferiÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''nin, asbestli Otopan gemisinin Türk karasularına kesinlikle sokulmayacağını belirtmesi ile birlikte, çevreciler çevre mücadelesi adına büyük bir zafer kazanıldığı görüşünde birleşti.
Başkan Topbaş Şişli Belediye Başkanı Sarıgül''ü Ziyaret Ettiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ağırlayan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ilçesine yapılan büyük yatırımlardan dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti.
Zenginlerin emlak için tercihi LondraLondra’da 4 milyon dolardan fazla fiyatla satılan evlerin, yüzde 51’ini Rus ve Arap petrol zenginleri aldı. Dünya başkentleri arasında önemli yere sahip Londra, gayrimenkul almak için de son derece cazip.
Kralların oteli İstanbul’daİstanbul’un cazibesi Hilton Ailesi’ni baştan çıkardı. Hiltonlar Türkiye’deki üçüncü yatırımları için hazırlık yaparken, yeni ismin filmlere konu olan ve sadece New York’ta bulunan Waldorf Astoria olduğu belirtiliyor.
Göbeklitepe’de Adem ile Havva MitiŞanlıurfa Göbeklitepe’deki kazı ekibinin başkanı arkeolog Klaus Schmidt, Adem ile Havva’nın Göbeklitepe’de yaşadığına dair bir bulguya rastlamadıklarını açıkladı.
Zeugma İnternete TaşındıDünyanın 2. büyük mozaik koleksiyonuna sahip Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ndeki eserler, (www.gaziantepmuzesi.gov.tr) internet sitesinde ziyarete açıldı. Sitede, Zeugma’nın simgesi Çingene Kızı ile diğer mozaiklerin sergilendiği salonlar, dünyanın en büyük mühür baskı koleksiyonuna ait 100 bin bulla ve kaçakçıların çaldığı önemli mozaik buluntular teşhir ediliyor.
Tarih: 27 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Gecekondudan Modern ŞehreTürkiye’nin protokol kapısı olan Esenboğa yoluna “Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı” adının verilmesiyle ilgili eleştirilere de cevap veren Gökçek, “Bu yola Recep Tayyip Erdoğan hükümetinden başka kimse sahip çıkmadı. Niçin ismini vermeyeyim?” diye konuştu.
İngiliz Emlak Şirketi FD, Bodrum''a 200 Villa ve Butik Otel YapacakLondra''da faaliyet gösteren finans, gayrimenkul ve proje geliştirme şirketi Financial Dimensions (FD), Bodrum ve İstanbul''da iki ayrı projeye imza atacak. FD, Bodrum Yalıkavak''ta 200 lüks villa ve bir butik otel, İstanbul''da da bir residence yapmayı planlıyor.
Büyükada''nın trafik derdi!Büyükadalılar ''motor'' sesine alışamadı. Yasağa rağmen adada araç sayısı 30''a çıkınca adalılar şikâyete başladı. Belediye Başkanı Coşkun Özden''se, ''Projeler bitince, motorlu araçlar gidecek'' diyor.
İstanbullu, Levent Kanyon''a koştuKanyon Genel Müdürü Markus Lehto, "Bir alışveriş merkezinden çok insanlar için bir buluşma noktası yarattık" dedi. Levent''te 200 milyon dolara inşa edilen Kanyon''u dört ayda 1.7 milyon kişi ziyaret etti. Kanyon''da yer alan 160 mağazanın tamamı kiralandı.
Karayolları''nda tescilli bina sıkıntısı460 milyon YTL''lik Karayolları arsası üzerindeki bölge müdürlüğü binası ''tescilli'' olduğu için korunacak. Arazinin binanın üzerinde olduğu bölümü satılamıyor.
TAV: İzmir Terminali''ni sekiz ay erken bitiriyoruzTAV Grubu İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uluslararası Terminali''ni taahhüt edilenden sekiz ay önce tamamlayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın da katılımıyla 9 Eylül tarihinde hizmete açacaklarını açıkladı.
Yabancıya mülk satışı sıkı takibe alınıyorTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yeni bir yazılımla yabancıya yapılan mülk satışını düzenli olarak güncelleyecek.
Norveç''in şanslı emeklilerine Çeşme''de 5 bin konutNorveç, bazı emeklilerine Çeşme''de 5 bin konut yapılması için Türkiye''ye başvurdu. Konutların yapılacağı araziyi inceleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ''Yeri uygun buldum. Konutlar yapılacak'' dedi.
Lara Park örneği gibiBomonti Bira Fabrikası''ndaki benzer süreç Antalya Lara Kent Park ihalesinde de yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı geçen nisan ayında ilk ihaleyi 49 yıllığına 10.5 milyon dolara Limak İnşaat''a vermişti.
Ömerli''ye sanayi bölgesi olmazİstanbul''un içme suyu ihtiyacının yarısını karşılayan Ömerli Havzası aynı zamanda önemli bir doğal yaşam alanı. Buradaki kirlenme sadece insanlara değil, kuşlara ve nadir bitkilere de zarar verir. Kente bir organize sanayi bölgesi gerekiyorsa bunu yapacak Ömerli''den başka yer mi yok?
Tarihi Katedral Böyle YandıRusya''nın imparatorluk dönemi başkenti St. Petersburg''daki ünlü Teslis Katedrali''nde dün çıkan yangın, 1835 yılında inşa edilen tarihi kilisenin kubbesinin çökmesine neden oldu. Sabah saatlerinde başlayan ve hızla yayılan yangın, kubbeye kadar yükselen yapı iskelesine sıçrayınca felaket geldi. Restorasyon amaçlı iskeleyi kül eden yangında, ana kubbenin yanısıra beş yan kubbe de çöktü. Yangında ölen ya da yaralanan olmazken, itfaiye kalan üç yan kubbeyi kurtarmak için çabaladı. Ortodoks kilisesinin çalışanları ise içerideki tarihi ikonaları kurtardı.
Tarih: 26 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
İstanbul amfi tiyatrolarla donatılacak…Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul’un her iki yakasında konser ve tiyatro gösterileri için ihtiyaç duyulan amfi tiyatrolar inşa edeceklerini açıkladı.
İstanbul bu kış gazsız kalmayacakTürkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) Silivri’de inşa ettiği doğalgaz depolama tesisi 130 milyon dolara mal oluyor. 1.6 milyar metreküp kapasitesi olan tesisten, ihtiyaç duyulduğu takdirde günde 15 milyon metreküp gaz nakledilebilecek. Enerji Bakanı Hilmi Güler, “Normal zamanlarda bu rakam aşağı yukarı İstanbul’un ihtiyacını karşılayabilecek duruma kadar düşüyor. Bu İstanbul’un en soğuk gününde ihtiyaç duyduğu gazın yarısı” diye konuştu. TPAO, tesisin kısa bir süre sonra kapasitesini 3 milyar metreküpe, günlük doğalgaz pompalama gücünü de 40 milyon metreküpe çıkarmayı planlıyor. Silivri’deki tesisi yıl sonunda faaliyete sokmaya hazırlanan TPAO, Tuz Gölü’nün altına kurulacak 5 milyar metreküplük depolama tesisi için de mühendislik çalışmasını sürdürüyor. Enerji Bakanı, Karadeniz’de petrol olup olmadığı konusunda ise, “İki sene içinde kesinlik kazanır. İhtiyattan yanayım, garantili olmak durumundayız matkabın ucunun delmesi lazım” dedi. Bakan Güler, Japon devi Mitsubishi ve başka bazı firmaların da Karadeniz’de petrol arama konusuyla ilgilendiğini söyledi.
Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: NTVMSNBC Yazan: A. Hilmi Hacaloğlu
Mortgage 2007’deKonut sahibi olmak isteyenlerin merakla beklediği mortgage sistemi 2007’de başlıyor. Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Türkiye ekonomisinin kırılgan dönemleri aştığını belirterek, Meclis gündeminin ilk sıralarında olan Mortgage Kanunu’nun ekim ayında çıkarak piyasaların 2007 yılında yeni sistem ile buluşacağını söyledi.
Zeugma''dan çıkarılacak eserler arkeoparkta sergilenecekEğitim, turizm ve kültürel yatırımlar konusunda istediği gelişimi kaydedemeyen Gaziantep''ten pembe haberler var. Dünyanın önde gelen kültür miraslarından Zeugma arkeoparka dönüştürülüyor.
12 cazibe merkezi kente 2.5 milyar euroluk AB desteği geliyorTemmuz ayında belirlenen 12 cazibe merkezi kent, Avrupa Birliği''nden (AB) önümüzdeki 7 yılda gelmesi beklenen 3.5 milyar euroluk desteğin büyük bölümünü kullanacak.
Gayrimenkul gelirlerinin vergilendirilmesi sorunuGelir Vergisi Yasası''nın 70''nci maddesinde yazılı mal ve hakların kiraya verilmesi karşılığında elde edilen gelirler vergi uygulamaları açısından gayrimenkul sermaye iradı olarak tanımlanmaktadır.
1 değil 54 ton zehir çıktı Otapan’a giriş izni yokKanserojen maddeyle kaplı olduğu için 7 yıldır Hollanda’nın Amsterdam Limanı’nda bekletilen zehirli geminin Türkiye’ye girişine izin verilmedi.
Kaş kurtarılamıyorAntalya''nın Kaş ilçesi Kasaba köyü sınırlarındaki Kıbrısçayı Kanyonu''nda 18 Ağustos Cuma gecesi saat 23.30''da başlayan orman yangını 6''ncı gününde de sürüyor. Sadece havadan müdahale edilebilen yangın şu ana kadar 400 hektarlık kızılçam ormanını yok etti.
Balıkesir''e rüzgâr santralı yatırımıBalıkesir Belediye Başkanı Sabri Uğur, Şamlı beldesinde 130 milyon euro''luk bir rüzgar enerji santralı kurulacağını bildirdi. Uğur, rüzgar bakımından Türkiye''nin en verimli ili konumunda bulunan Balıkesir''in, rüzgar enerjisi potansiyelinin yeni yeni kullanılmaya başlandığını söyledi. Bandırma ilçesinde yaptırılan rüzgar enerjisi santralının, 4 Eylül''de açılacağını kaydeden Uğur, "Yeni santral, Şamlı beldesinde, özel sektörden bir firma tarafından kurulacak" dedi. Uğur, Balıkesir''deki rüzgar oranının, yüzde 34 - 38''ler seviyesinde bulunduğunu belirterek, şöyle konuştu:"Gerek AB normları gerekse enerji fiyatlarının çok yüksek olması, rüzgar enerjisini akıllara getiriyor. Bu yatırımla Balıkesir''in sanayileşmesinde en büyük adımı da atacağız."
Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Enka, santral için arazi topluyorÇanakkale''nin Biga ilçesinde termik santral kurmayı planlayan Enka İnşaat, Bekirli köyünde 2 bin 500 dönüm arazi satın alacak. Yerin mevkisine göre 3 ayrı fiyat uygulamak istediklerini belirten Enka İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Geçek, "Tüm hesaplarımızı gözden geçirdik. Yaklaşık iki hafta içinde yerlerini satmak isteyen vatandaşlarımızla görüşmeler yapacağız. Anlaştıklarımızın yerlerini alacağız" dedi. Geçek, bölgede 2 bin 500 dönüm arazi karşılığı, yaklaşık 25 milyon dolar ödeme yapacaklarını ifade ederek, "Yer fiyatlarını dönüm başına 16, 12 ve 8 YTL olarak belirledik. Kurulacak olan santralın çevreye hiçbir zararı olmayacak. Her şey AB standartlarına uygun olarak yapılacak" diye konuştu.
Tarih: 25 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Ilısu kreditörleri Batman''ı inceliyorIlısu Barajı Projesi''nin yapımını üstlenen konsorsiyum içindeki firmaların kredi için başvurduğu Almanya, İsviçre ve Avusturya''daki kredi kuruluşlarının temsilcileri araştırma amacıyla Batman''a geldi.
İstanbul''un en büyük ''5 yıldızlı''sı Bomonti''yeGlobal ve Çelebi grupları, İstanbul''un en büyük 5 yıldızlı otelini ve en büyük kongre merkezini Bomonti''ye inşa edecek.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.