Haberler

28 Ağustos 2008, Perşembe

Olimpiyat Meşalesi SöndüğündeOlimpiyat Meşalesi SöndüğündeKentler çok büyük meblağlara mal olmasına rağmen Olimpiyat oyunlarını düzenlemeye hak kazanmak için her zaman öldüresiye bir yarış içine girmeye hazırlar. Olimpiyat oyunlarını düzenlemeye hak kazanan kentler bu sayede altyapılarını da tıpkı küresel imajları gibi tamamen dönüştürmeyi amaçlıyorlar. Atlanta 1996 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapmaya layık bulunduğu zaman oyunları ne kadar başarısız düzenlendiği ya da insan haklarını nasıl katlettiği söz konusu olmadan uluslararası imajını tamamen yeniden inşa etti. Haberin Devamı
"Truva sanıldığından çok daha büyük""Truva sanıldığından çok daha büyük"Çanakkale''de düzenlenen Arkeoloji Buluşması kapsamında kazı çalışmalarıyla ilgili bir sunum yapan Truva Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Ernst Pernicka, "Karşımıza çıkan savunma hendeği bize Truva''nın aşağı kentinin sanıldığından çok daha büyük olduğunu gösterdi" dedi.
Sydney Opera Binası ve Sydney BienaliSydney Opera Binası ve Sydney BienaliVakit Sydney Opera Binası''nı ziyaret vakti. 21 Haziran 2008 Cumartesi akşamı, hani her yer kalabalık gibi ama ölçek Avusturalya ölçeği. Trafik soldan, ama fark etmez, nasılsa her vakit her yöne bakmak gerekli.
 342 otel odasını satıp sahibine 15 yıl boyunca kira ödeyecekler 342 otel odasını satıp sahibine 15 yıl boyunca kira ödeyeceklerHoffmann İnşaat, Maslak''ta yaptığı yeni oteliyle, Türkiye''ye yeni bir kiralama sistemini de getiriyor. Toplam 342 odadan oluşacak otelde oda satın alacaklar bunları, şirket aracılığıyla kiralayıp, gelir elde edebilecek.
Mengücekoğulları''nın bilinmeyenlerinin izindeMengücekoğulları''nın bilinmeyenlerinin izindeSivas''ın Divriği ilçesindeki tarihi kale ile çevresindeki sur ve kilise kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması için başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.
Japonya Louis VuittonJaponya Louis VuittonHollandalı mimarlık ofisi UNStudio tarafından önerilen Japonya’daki Louis Vuitton ana mağazası projesinin konumlandırma ve inşaat programları şimdilik gizli tutuluyor.
 İnşaatın 9 bin yıllık malzemesi: Kil İnşaatın 9 bin yıllık malzemesi: KilArika denince akıllara genellikle safari, kurak araziler ve yoksulluk gelir. Peki ya teknoloji?
 Yeni gökdelenlere helikopter konacak Yeni gökdelenlere helikopter konacakİstanbul''daki gökdelen sayısı her geçen yıl artıyor. Art arda podyuma çıkan projelerin formları da gittikçe değişiyor.
Bayraktar, Ataköy arazisini adrese teslimde kararlıBayraktar, Ataköy arazisini adrese teslimde kararlıAtaköy arazisinin satışı için ihale günü yaklaşırken tartışmalar da yoğunlaştı.
"Yumuktepe 9 bin yıllık tarih kitabı gibi""Yumuktepe 9 bin yıllık tarih kitabı gibi"İtalya''nın Lecce Üniversitesi''nden Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yumuktepe''yi yaklaşık 9 bin yıllık kesintisiz tarihi ile Anadolu''nun tarihinin yattığı bir kitaba benzeterek "Her yıl yeni bir sayfayı okumanın heyecanını yaşıyorum" dedi.
UNStudio’dan Değişen OdaUNStudio’dan Değişen OdaUNStudio Eylül’de ziyaretçilerine kapılarını açacak olan Venedik Mimarlık Bienali için “Değişen Oda” adını taşıyan bir enstalasyon tasarladı.
İstanbul Modern’den dünyaya...İstanbul Modern’den dünyaya...İstanbul Modern yurtdışı atağında... İlk olarak İstanbul Modern’de izlediğimiz ‘Tasarım Kentleri’ sergisi 5 Eylül’de Londra Tasarım Müzesi’ne, ‘Modern Türkiye: Othmar Pferschy Fotoğrafları 1935-1955’ sergisi ise 19 Eylül’de Viyana Şehir Müzesi’ne taşınıyor.
Perfect Wind’den Kırşehir’e rüzgâr yatırımıPerfect Wind’den Kırşehir’e rüzgâr yatırımıFransız Perfect Wind, Kırşehir’de 210 milyon euro tutarında rüzgâr enerjisi yatırımı yapma kararı aldı.
Güler: Nükleer rönesans başladıGüler: Nükleer rönesans başladıGüler: "2020 yılındaki hesaba göre elektrik üretimimizde nükleer enerjinin payı yüzde 6 civarında olacak, Mersin''in peşinden Sinop Akkuyu''da yatırımlar yapacağız."
Yeniden başlayan yangın kontrol altındaYeniden başlayan yangın kontrol altındaMuğla''nın Yılanlı bölgesi Kozağaç, Kırıkalan, Eskialan ve Köseler mevkilerinde dün çıkan orman yangını kontrol altına alındı.
İstanbul, Monopoly Dünya Şehirleri oyunundaİstanbul, Monopoly Dünya Şehirleri oyunundaDünyanın en çok satan masa oyunlarından Monopoly’nin 27 Ağustos’ta tüm dünyada piyasaya çıkacak Dünya Şehirleri oyunu için 58 ülkede internet kullanıcıları arasında düzenlenen oylamanın ardından, 70 dünya kenti arasından 22’si ve yer alacakları bölümün rengi belirlendi.
Belirsizlik sona erdi, projeler raftan indiBelirsizlik sona erdi, projeler raftan indiAnayasa Mahkemesi’nin AKP’yi kapatmama yönünde aldığı karar, gayrimenkul sektörünü harekete geçirdi. Siyasi belirsizliğin sona ermesiyle birlikte, gayrimenkul kuruluşları da geçtiğimiz nisan ayında rafa kaldırdığı projelerinin lansmanlarına, Eylül ayından itibaren başlamaya hazırlanıyor. Bu kuruluşlardan Sur Yapı, Sarıgazi’de 1012 konutluk, Başarır İnşaat Kartal’da 100 dairelik rezidans ve Sarıgazi’de 108 daireden oluşan konut, Güneri İnşaat, Tarabya’da 120 konut, Varyap, Anadolu Yakası, Batı Ataşehir’de 2 bin konut yapmayı planlıyor.
Kyzikos antik kentinde kazı çalışmalarıKyzikos antik kentinde kazı çalışmalarıBalıkesir''in Erdek ilçesinde bulunan "Kyzikos Antik Kenti"nde sürdürülen kazılarda, tarihte Avrupalı seyyahlar tarafından "Dünyanın 8''inci Harikası" olarak nitelendirilen "Hadrianus Tapınağı"nın ortaya çıkarılması için çalışılıyor.
İshakpaşa Sarayı’na yeniden restorasyonİshakpaşa Sarayı’na yeniden restorasyonAğrı’nın Doğubeyazıt ilçesindeki İshakpaşa Sarayı’nın restorasyonu aralıklarla yaklaşık yarım asır sürdü. Ancak onun da yanlış yapıldığı ortaya çıktı ve çalışmalar yeniden başladı.
Steven Holl’ün Çizimleri MoMA’da Görücüye ÇıktıSteven Holl’ün Çizimleri MoMA’da Görücüye ÇıktıNew York’taki Museum of Modern Art (MoMA)’ın, 3. katında açılan sergi günümüzün en önemli mimarlık dehalarından Steven Holl’ün eserlerini yakından inceleme fırsatı sunuyor.
Açılan Davalar Sürerken Corner Otel Giderek YükseliyorAçılan Davalar Sürerken Corner Otel Giderek YükseliyorTaşyapı’nın, Kadıköy’ün merkezinde, tüm Kadıköy’e ve deniz manzarasına hakim olarak konumlanan Corner Otel projesi, Atkins Limited tarafından 250 oda kapasiteli, 5 yıldızlı otel olarak tasarlandı. Corner Otel’in projesi Kadıköy Belediyesi tarafından 16 Ağustos 2006’da askıya çıkarıldığında, parsel bazında gerçekleştirilen plan tadilatları nedeniyle tepki çekmiş ve Mimarlar Odası, 1/500 imar planının iptali ve yürütmesinin durdurulması için 10 Ocak 2007 tarihinde Kadıköy Belediyesi’ne dava açmıştı...
Aspendos’un çığlığı 3 yılda duyulduAspendos’un çığlığı 3 yılda duyuldu2 bin yıllık antik tiyatro Aspendos’un bu sezon bakıma alınması üzerine, CHP Antalya Milletvekili Tayfur Süner, yazılı önergeyle, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’a, acil bakım kararında gösterilerin etkisini sordu.
Marcus Aurelius’un dev heykeli bulunduMarcus Aurelius’un dev heykeli bulunduBurdur’un Ağlasun ilçesi yakınlarındaki Sagalassos antik kentindeki kazılarda bulunan Roma imparatoru Marcus Aurelius’un dev heykeli arkeoloji dünyasını heyecanlandırdı. Milattan sonra 161-180 yılları arasında Roma’yı yöneten Marcus Aurelius’un heykeline ait parçalar, yüzyıllar önce depremde hasar gören Roma hamamının en büyük odasındaki kazılarda çıkarıldı. Heykelin 80 santimlik baş kısmı ile, ayağı, eli ve 1.5 metrelik kolu da bulundu. Marcus Aurelius, Romayı yöneten "Beş İyi İmparator"dan sonuncusu sayılıyor. İmparator’un son günleri, başrolünü Russel Crowe’un üstlendiği Oscar ödüllü "Gladyatör" filmine konu olmuştu.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet
Tarihi binalara doğal renkte ışıkTarihi binalara doğal renkte ışıkİstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, başta Tarihi Yarımada olmak üzere, kent genelindeki tarihi eserlerin orijinal renklerini verecek tonlarda aydınlatılması için planlama yaptı. Kenti ışık kirliliğinden kurtaracak planla, Kızkulesi, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi ve Topkapı Sarayı gibi tarihi eserler orijinal renklerini verecek tonda aydınlatılacak. Kullanılacak doğa dostu lambalar sayesinde ışık kirliliği son bulacak ve elektrik tasarrufu sağlanacak. Bu kapsamda belediye, dünyada uygulanan örnekleri incelemek amacıyla Uluslararası Kent Aydınlatma Derneği’ne (LUCI-Lighting Urban Community International) üye oldu. İstanbul’a model olabilecek doğru aydınlatılmış metropoller incelendi.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Şenol Coşkuner
Sagrada Familia’nın Restorasyonunda Gaudi’nin Vizyonu Dikkate Alınmıyor mu?Sagrada Familia’nın Restorasyonunda Gaudi’nin Vizyonu Dikkate Alınmıyor mu?Antonio Gaudi 1926 yılında öldüğünde, başyapıtlarından biri olan Sagrada Familia Kilisesi’ne ilişkin hayallerini de beraberinde götürdü. O günden beri, Barselona’nın simgesi haline gelen yapıyı tamamlamak, tüm zorluklarına rağmen Gaudi’nin izinden giden mimarların başlıca ilgi alanlarından biri oldu.
Frame Türkiye''nin Temmuz - Ağustos Sayısı ÇıktıFrame Türkiye''nin Temmuz - Ağustos Sayısı ÇıktıAğırlıklı olarak iç mekân projeleri ve endüstriyel ürün tasarımlarına yer verilen ve bir süre önce Türkçe olarak yayınlanmaya başlayan Frame''in Temmuz - Ağustos sayısı çıktı.
Dünya Mimarlık Topluluğu (World Architecture Community)Worldarchitecture.org, tüm dünya mimarlarının ücretsiz kayıt olarak işlerini internet üzerinde paylaşabildikleri bir iletişim platformu.
Çivi çaktırmayan Anıtlar Kurulu, Sultanahmet''e bitişik bina yaptırıyorYıkılmak üzere olan tarihî eserlerin onarımına bile izin vermeyen Anıtlar Kurulu, Sultanahmet Camii''nin duvarının dibine dört katlı bina yapılmasına izin verdi.
Sabancı: Nükleerde yanıtsız sorular varSabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, nükleerde süre uzatımı taleplerinin reddinin ardından ihaleye katılma konusunu değerlendirdiklerini söyledi.
Dikmen Vadisi’nde ‘kentsel dönüşüm’ eylemiAnkara’da “Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi”ne karşı çıkan bir grup, eylem yaptı. Güvenpark’taki Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanan gruptakiler, bir süre alkışlarla Belediye Başkanı Melih Gökçek’i protesto ettiler.
İzmir arsenik şaşkını olduMusluktan akan suyu kana kana içmeye alışkın İzmir, arsenik şaşkını. Büyükşehir Belediyesi şebekeye arsenik değeri yüksek suları vermek zorunda kaldığını açıklarken yakında okulların açılacak olması velileri kara kara düşündürüyor.
Çimsa cirosunu yüzde 10 artırdıÇimsa, yılın ilk yarısında cirosunu yüzde 10 artırarak 303 milyon YTL olarak gerçekleştirdi. Çimsa''dan yapılan yazılı açıklamaya göre, şirketin gelirleri 2008 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 büyüme kaydederek 303 milyon YTL, vergi amortisman faiz öncesi karlılığı ise yüzde 34 olarak gerçekleşti.
Torba Koyu’nda denetim başladıBodrum’un mavi bayraklı Torba Koyu’nda yoğun çevre kirliliği haberinin basına yansımasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı karaya çok yakın demir atan ve haftalarca yerlerinden kımıldamayan yatları açık denize çekti. Bodrum’daki tüm koylarda denetim başlatıldı. Muğla Valiliği ise tahlillerde deniz suyunun temiz çıktığını duyurdu. Valiliğin ‘Kirlilik yok’ açıklaması yaptığı saatlerde mavi bayrağın dikildiği yere 100 metre uzaklıkta bir tesisin pis su borusu tespit edildi. Boruyu tespit eden Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Asiye Gençağaoğlu “Vali ‘kirlilik yok’ deniliyor. Peki denizin üzerindeki bu pisliğin adı ne?” diye sordu.
Tarih: 28 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Konut finansmanı fonlarında denetim standardı değiştiSermaye Piyasası Kurulu, konut finansmanı fonları ile varlık finansman fonlarının bağımsız denetimine ilişkin düzenlemede değişikliğe gitti.
‘Özel Çevre’nin imar hırsıÖzel çevre koruma bölgeleri olarak “imarına el konulan” yerler arasında Datça (1), Dalyan (2) Foça, Kaş, Kekova, Bozburun, Gölbaşı, Fethiye, Göcek, Akyaka gibi “belediyesi” bulunan yerleşme merkezleri de var...
Türk sineması aşkına durdurun!Selvi Boylum Al Yazmalım gibi filmlere mekân olan Kastabala Antik Kenti, dibine kurulacak çimento fabrikasının ÇED raporunda tek satır geçmedi.
Melih Gökçek Ateşle OynuyorAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Konya Yolu üzerindeki Eti Köprüsü"nün eskidiğini ve köprüde daralma yaşandığını ifade ederek bu yüzden köprünün yıkılarak yeniden yapıldığını söyledi.
Başkanlar Yazıyor: "Daha Çağdaş Büyükçekmece Daha Mutlu Büyükçekmeceli"Halkımızın bizi ilk defa onurlandırdığı günden bu yana bir tek hedefimiz var. 14 yıldır söylediğimiz gibi “ Bugün dünden güzel, yarın daha da güzel olacak” parolası ile çalışmak. Çağdaşlıkta ve hizmette sınır olmadığı gibi, hedefin de sonu, sınırı yok.
Cepte anahtar taşıma dönemi bitiyorKale Kilit, tüm çelik kapılara uyumlu XD Elektronik Kilit ürünü ile kilit taşımayı ortadan kaldırıyor. XD Elektronik Kilit, merkezi kilitleme sistemi ile kapıyı tek seferde 9 farklı noktadan kilitleyerek tam güvenlik sağlıyor.
İnşaatlarda havuz, beyaz eşya ve klima vergisiBaşlığı okuyunca "Bu da neyin nesi?" dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız... Net alanı 150 m2’ye kadar olan evleri yapan müteahhitleri yakından ilgilendiriyor.
Corio, Tarsus''un ilk alışveriş merkezini inşa ediyorGayrimenkul yatırım şirketi Corio, İskenderun projesinin ardından şimdi de Mersin''in Tarsus ilçesinde alışveriş merkezi yapacak.
Rekabetsiz satışTOKİ, Ocak 2003 ile Kasım 2007 arasında 283.000 konut, sosyal donatılar, okul ve iş merkezleri vb. işleri kapsayan, yatırım maliyeti yaklaşık 18 milyar YTL olan toplam 1700 ihale yaptı.
Türk girişimci Küba''da ekolojik tatil köyü kuruyorUzun yıllardır Küba ile Türk firmaları arasında danışmanlık hizmeti veren Türk işadamı Ömer Giray, Küba''nın Trinidad kentine 12 kilometre uzaklıktaki Rio Ondo''da ekolojik tatil köyü kuruyor.
Avustralyalı Goodman Türkiye''de 5 yeni lojistik merkezi kurmayı planlıyorTürkiye pazarına 300 milyon euroluk yatırımla geçen yıl sonunda giren küresel gayrimenkul grubu Goodman, Türkiye''de gaza basacak.
Ateş MNG''nin istediği yeri yakıyorMNG Holding’in ormanlık alanın tahsisi için yaptığı başvurular reddedildikten sonra ‘tesadüfen’ bu bölgelerde yangınlar çıkıyor ve yine ‘tesadüfen’ bir yıl sonra aynı alanlar MNG Holdinge veriliyor.
Ataköy arazisi ucuza gitmesinEmlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, üzerinde 5 yıldızlı otellerin ve alışveriş merkezlerinin bulunduğu Ataköy arazisi için, "2 milyar 550 milyon dolardan aşağı satılırsa yazık olur" dedi.
Yanan ormana inşaat izni yokÇevre ve Orman Bakanlığı, Antalya ve Bodrum''da yanan orman alanlarının yangından önce turizme açıldığı belirterek, “Yangından sonra herhangi bir kuruluşa orman alanının tahsisi söz konusu değildir” açıklaması yaptı. Açıklamada, ''Yanan ormanın yenisi yetiştirilir'' vurgusu yapıldı.
Tuz Gölü’nde son sulak alan da kuruduAksaray Üniversitesi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ve Kulu Belediyesi’nden alınan bilgiye göre, özellikle son yıllarda etkisi daha fazla hissedilen küresel ısınma ve artan tarımsal sulama yüzünden Konya Kapalı Havzası en zor dönemlerini yaşıyor.
ABD''de ev fiyatları düştüABD''de konut fiyatları ikinci çeyrekte yüzde 15,4 oranında düşerek rekor kırdı.''''Standard & Poor''s/Case-Shiller ABD Ulusal Konut Fiyat Endeksi''''ne göre, ABD''de konut fiyatları ikinci çeyrekte tarihindeki en keskin düşüşü gerçekleştirdi. ''''Standard & Poor''s/Case-Shiller 20'''' şehir endeksine göre ise Haziran ayında bir önceki yıla göre yüzde 15,9 oranında gerileme yaşandı. Endekse dahil olan 20 şehirde de Haziran ayında artış yaşanmadı. 10 kenti kapsayan ''''10 city endeksi'''' ise yüzde 17 gerileyerek, son 21 yılın en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Dünya
Turizmciler ormanla ilgili olumsuz imajdan rahatsızTürkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı, ‘Ormanlarda ne olursa olsun bizden biliniyor. Bu imajı yıkmamız için çare bulmamız gerekiyor’ dedi.
ABD''de konut satışları yükseldiABD''de yeni konut satışları temmuz ayında yüzde 2,4 arttı. Ticaret Bakanlığı, Haziran ayında 503 bin adet olan yıllık ev satışlarının, Temmuz ayında 515 bin adete çıktığını açıkladı. Temmuz ayında yıllık ev satışlarının 530 bin olması bekleniyordu. Geçen ayki yıllık ev satışları 487 bin adet evin satıldığı Eylül 1991''den bu yana en düşük değer oldu. Haziran ayında 230 bin 100 dolar olan ortalama ev fiyatı 230 bin 700 dolara yükselirken, ortalama ev fiyatı bir yıl öncesine göre ise yüzde 6,3 azaldı. Bu arada tüketici güven endeksi Ağustos ayında arttı. Temmuz ayında yüzde 51,9 olan tüketici güven endeksi bu ay yüzde 56,9''a çıktı. Tüketici güven endeksinin yüzde 53 olması bekleniyordu.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Dünya
10 bin yıl öncesine yolculukÇöplerini biriktirip yakan dünyanın en eski çevrecilerinin yaşadığı, ilk beyin ameliyatının yapıldığı Aksaray’daki Aşıklı Höyük, 10 bin yıl sonra canlanıyor.
Mahkemeye Takılan Proje Uygulamaya GeçtiYeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi, yetkililerin Mamak’ta ayrıntılı bir inceleme ve araştırma yapılmadan uygulamaya konulduğu gerekçesiyle, Ankara İdare Mahkemeleri tarafından yürütmeyi durdurma kararı alındı.
Sunset''in Kuşadası''ndaki tatil köyü, Samco''nunNet Holding''in bağlı ortaklığı Sunset Turistik İşletmeleri, Kuşadası''ndaki tatil köyünü, Samco Turizm''e sattı.
Bakan Hilmi Güler''in Nükleer TakıntısıEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Türkiye’nin nükleer enerjiyle tanışmasına bir adım kala yerli ve yabancı tüm firmaları son kez dinledi. 16 grubun şartname aldığı ihaleyle ilgili sadece 6 firmadan 192 soru geldi.
Allianoi Tehlike AltındaBergama yakınlarındaki 1800 yıllık sağlık yurdu antik kaplıcanın sıcak sularının halen koruma kurulu kararı ile SİT alanı olan kalıntılar arasında kepçe ile açılan bir kanalla İlya Deresi’ne boşaltılması, Alianoi’nin yok edilmesine dönük yeni bir hamle olarak yorumlanırken...
Gökçek ODTÜ’yü yıkamazsa içinden yol geçirecekODTÜ içindeki ruhsatsız binaları yıkacağını söyleyen Gökçek, yürütmeyi durdurma kararına rağmen üniversiteden yol geçirme projesinde ısrarlı.
Teknolojiyi yakaladılar hırsıza meydan okudularToplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından başlatılan kapı üretiminde standardizasyon talebi ve büyük inşaat firmalarının projelerindeki tercihi Türkiye’deki fabrikasyon kapı sektörünü büyütüyor.
En Uzun Bisiklet YoluBostanlı Balıkçı Barınağı ile İzmir Kuş Cenneti arasındaki sahil bandı boyunca yapımı devam eden 20 kilometrelik bisiklet yolu, su kuşlarının dansını izleyerek pedal çevirmek isteyenlerin vazgeçilmez mekanı olacak.
Topbaş’tan ‘zehir’ itirafı!İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “Daha fazla kâr için suyu zehirlediler” dedi. Topbaş, Kağıthane Deresi’nde balık ölümlerine ilişkin, ‘arıtmaların gizli olarak devre dışı bırakıldığını’ söyledi.
Tesco Kipa Silivri’yi açtı ’1.5 milyon doları geri aldık’ dediKurumsal İlişkiler ve Hukuk Direktörü Yılmaz Attilla, alışveriş merkezini yaptıkları arazinin ticari bir alan olduğunu söyledi: "Biz burayı Akademi Ofset’ten satın almak istedik, belediye de burayı ana plana uydurdu."
Çankaya’da "Empati"“Herkesin, hepimizin özeleştiriye ve empatiye ihtiyacı var. Bunu kişiler de, kurumlar da yapmalı...” Bu sözleri Cumhurbaşkanı Gül söylemişti...
Corio, 1 milyar dolarla rekor kırdı 11’inci ’alışveriş’ durağı Tarsus olduİskendurun’un ardından Tarsus’ta 50 milyon dolarlık alışveriş merkezi (AVM) yatırımına başlayan Hollandalı Corio, yönünü İstanbul ve Antalya’ya çeviriyor.
97 kiracı Ankara Millenium’u terk ettiKiğılı, plansız alışveriş merkezi yatırımlarını yıllardır eleştirdiğini hatırlatarak "Arzu ettiğimize gireriz arzu etmediğimize girmeyiz. Üç yıl önce bu kadarı çok; bunlar hastane olacak dediğimde herkes bana gülüyordu. " diye konuştu.
Haydarpaşa oyunuİstanbul’un Anadolu’ya ve Ortadoğu’ya açılan ilk kapısı olan ve İstanbul’a göçün simgesi haline gelen Haydarpaşa Garı, hizmete girişinin 100’üncü yılında AKP hükümetince kapatılmak isteniyor.
Divan, Bodrum’da 12 ay açık kalacak, şehir otelleriyle büyüyecekDivan, Ankara’da 19 odalı, küçük lüks butik otel kategorisinde bir otel açacak. Ekim 2009’da açılması planlanan otel, Ankara Çukurhan’da yapılacak.
Kastabala’ya sanatçılardan destekOsmaniye’de üzerine çimento fabrikası kurulacak Kastabala Antik Kenti’nin kurtarılması için demokratik kitle örgütleri ile aralarında Yaşar Kemal, Rutkay Aziz, Tarık Akan, Nur Süer’in de bulunduğu sanatçılar harekete geçti. Tarihi mirasın korunması için büyük bir imza kampanyası başlatılırken arkeolog Prof. Dr. Halet Çambel’e en büyük desteği Osmaniye Kastabala Platformu verdi. 23 çevre örgütünden oluşan Doğu Akdeniz Çevrecileri, kentteki 8 sivil toplum örgütü ve CHP’liler tarafından oluşturulan platformun başlattığı imza kampanyasına ilk imzayı Çukurova için “benim ülkem” diyen yazar Yaşar Kemal attı. Mimarlar Odası, Peyzaj Mimarlar Odası, Çekül Vakfı, Arkeologlar Derneği, Doğayı Koruma Derneği, Tema Vakfı, Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Sinema Sevenler Derneği (SSD), Sinema Oyuncuları Derneği (SODER), Nâzım Hikmet Kültür Vakfı, Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN), Türkiye Biyologlar Derneği ve İstanbul Osmaniyeliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yöneticileri de Kastabala Platformu’nu arayarak destek açıklamalarında bulundu.
Tarih: 27 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Ali Tıraş
Göstermelik düzenlemeTürkiye’nin 8 bin 333 kilometrelik kıyı bandının turizme ayrılan alanlarında konuşlandırılan balık çiftliklerinin geri çekilmesi için verilen çabalara, AKP hükümeti sessiz kalıyor.
"Melen’deki sıkıntıyı zaten biliyorduk"İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul’un su sorununa çözüm olacağı iddiasıyla ekim ayında hizmete sokulan ve geçen hafta su seviyesi düştüğü için İstanbul’a su akışı kesilen Melen Çayı ilgili “Melen’de su sıkıntısı var ama biz bunu zaten biliyorduk” açıklamasında bulundu.
Deprem bölgesi ama zemin etüdü bile yokJeoloji mühendisleri, yaklaşık 260 bin konut ve turistik tesisin bulunduğu Bodrum’da, 1999 yılından önce yapılan binaların büyük bir bölümünün zemin etüt projesinin bulunmadığını açıkladı.
İzmirlilere musluk suyu kullanmayın uyarısıTahtalı Barajı’nın dibe vurmasıyla su kesintilerinin artması üzerine, haziran ayında arsenik oranı yüksekliği nedeniyle kapatılan Göksu ve Sarıkız kuyuları İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından devreye alındı.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.