Haberler

28 Ağustos 2009, Cuma

Vücudu Bir Fırça  Kent ise Bir TuvalVücudu Bir Fırça Kent ise Bir TuvalPolonya''dan Brooklyn''e taşındıktan üç yıl sonra, Tomasz Berezinski bir gece akşamdan kalmalığın etkisiyle baş ağrısıyla uyandı ve hayatının artık değişmesi gerektiğine karar verdi. Böylece koşmaya başladı, bir GPS cihazı satın aldı ve vücudunu bir fırçaya ve şehri de bir tuvale dönüştürdü. Bir halı firmasında tasarımcı olan Berezinski "Vücudum adına kendimi kötü hissettim. Fazla kilolarım vardı. Çok içki içiyordum ve kendimi fazlasıyla bir ofis insanı gibi hissediyordum." dedi. Haberin Devamı
3. köprü''nün güzergahı kesinleşmedi3. köprü''nün güzergahı kesinleşmediİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. köprü''nün güzergahının halen kesinleşmediğini söyledi.
Başkan Topbaş; "3. Köprü Ulusal Boyutta Geçiş Güzergahı Olacak"Başkan Topbaş; "3. Köprü Ulusal Boyutta Geçiş Güzergahı Olacak"İstanbul Boğazı''na yapılacak 3. Köprü''nün Hükümetin ulusal boyutta düşündüğü bir geçiş güzergahı olacağını belirten Başkan Topbaş, "Çalışmalar halen sürüyor. Güzergahın net olmadığını geçmişte de söyledim. Maalesef bu ülkede bir tarafta hizmet yapanlar, diğer tarafta da engelleyenler var" dedi.
TOKİ, Teklifleri Beğenmedi Seyrantepe’yi 365 Günde Kendisi Yapmaya SoyunduTOKİ, Teklifleri Beğenmedi Seyrantepe’yi 365 Günde Kendisi Yapmaya SoyunduSeyrantepe projesi için son ihalede gelen teklifleri de yetersiz bulan TOKİ, Galatasaray''ın yeni stadını kendisi yapacak. Dünkü pazarlık turunda Afa Prefabrik Beton, idare payı teklifini 127 milyon TL''ye; Aşçıoğlu İnşaat öncülüğündeki konsorsiyum ise iki kattan fazla artışla 147.5 milyon TL''ye çıkardı.
Gündeme Tasarım Gözlüğünden Bakmak içinGündeme Tasarım Gözlüğünden Bakmak içinKale Tasarım Merkezi tarafından hazırlanan Radikal Tasarım Gazetesi''nin 8. sayısı, 30 Ağustos Pazar günü bayilerde. Tüm güncel gelişmeleri tasarım perspektifinden ele alan gazetenin yeni sayısında 11.İstanbul Bienali''nin grafiklerinden 3G teknolojisinin vaatlerine, hapishane modellerinden İstanbul Moda Günleri''ne, Arkiv seçkilerinden, Betonart Yaz Okuluna, televizyonda tasarım dosyasından interaktif dünyanın gelişmelerine geniş bir yelpazede, pek çok konu bulmak mümkün. Yaratıcı dünyadan haberdar olmak için, sakın kaçırmayın!
Tarih: 28 Ağustos 2009
3''üncü köprü rant kapısı oldu3''üncü köprü rant kapısı olduKöprünün güzergahının Tarabya-Beykoz arasında olacağı fısıltısıyla Çatalca''dan Riva''ya Beykoz''a kadar birçok bölgedeki arsa fiyatları 10 kat arttı.
Emektar sahne 82 yıl sonra yenileniyorEmektar sahne 82 yıl sonra yenileniyorİzmir Devlet Tiyatrosu Konak sahnesi, orijinaline sadık kalınarak gerçekleştirilecek ve 2 milyon TL''ye mal olacak onarım çalışmalarından sonra Aralık ayında ''perde'' diyecek.
Mimar Sinan''ın hamamı 3 milyon dolara satılıkMimar Sinan''ın hamamı 3 milyon dolara satılıkİstanbul Balat''ta bulunan ve 1582 yılında 3. Murad''ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan''a yaptırılan, daha sonra ise bölgede yaşayan yoğun gayrimüslim nüfusu nedeniyle Yahudi Hamamına dönüştürülen Cibali Ayakapı Hamamı 3 milyon dolara satılığa çıkarıldı.
Gölyazı turizm merkezi olacakGölyazı turizm merkezi olacakNilüfer Belediyesi, Bursa''nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Gölyazı''yı turizm ve tarih merkezi haline getirecek. Çalışmalar kapsamında üniversitelerin ilgili bölümleri, akademik odalar ve Gölyazı halkıyla da toplantılar yapılacak.
Metan Gazından Enerji Elde EdilecekMetan Gazından Enerji Elde EdilecekÇanakkale''de, eski çöp depolama alanında yapılan iyileştirilmenin ardından, yer altında kalan çöplerden çıkan metan gazının enerjiye dönüştürülmesi planlanıyor.
Fahiş ecrimisile yargı ‘Dur'' dediFahiş ecrimisile yargı ‘Dur'' dediSea Side Beach Club''la Ege Çeşme Sitesi''nin başvurularını değerlendiren mahkeme, bedelleri yüksek buldu ve düşürdü. Çeşme Mal Müdürlüğü''nün itirazları da reddedildi.
İzmir''in atık suyu denize akıyorİzmir''in atık suyu denize akıyorAK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak, Büyük Kanal Projesi''nin başarısızlıkla sonuçlandığını İzmir''in atık suyununun denize aktığını söyledi. belirtti. Kabak, "Başkanların sözde değil gerçekten yüzdüğü bir körfez istiyoruz" dedi.
Hazine’den satılık turizm arazileriHazine’den satılık turizm arazileriMaliye Bakanlığı, turizm bölgesi Antalya’da atıl durumda bulunan Hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılması amacıyla, Alanya ve Manavgat ilçelerinde toplam 12 parça arsayı ihale ile satışa çıkardı.
Yasa uygulansa bu belde yok olacakYasa uygulansa bu belde yok olacakMuğla''nın Marmaris ilçesinde 2 bin 373 nüfuslu Bozburun beldesi kaçak... Beldede 700''e yakın kaçak yapı var ve hiçbirinin yapı kullanma ruhsatı yok. Yasa uygulansa beldede taş taş üstünde kalmayacak.
Kazdağları''nda korkutan yangın Kazdağları''nda korkutan yangın Balıkesir''in Edremit İlçesinde, makilik alanda çıkan yangın, rüzgarın da etkiyle ormanlık alana sıçradı. Kısmen kontrol altına alındığı belirtilen yangında, ilk belirlemelere göre 20 hektarlık alanda etkili olurken arazinin sarp ve kayalık olması nedeniyle müdahalede zorlanıldığı bildirildi.
Seyrantepe TOKİ''nin elinde kaldı!Seyrantepe TOKİ''nin elinde kaldı!Galatasaray''ın Seyrantepe ihalesinde 3 firmadan 1''i çekilince ihale iptal edildi. İhaleyi TOKİ yapacak.
Kubadabad Sarayı turizme kazandırılmayı bekliyorKubadabad Sarayı turizme kazandırılmayı bekliyorKonya İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, milli saraylar kapsamına alınması istenen tarihi Kubadabad Sarayı''nın mutlaka kurtarılması ve turizme kazandırılması gerektiğini söyledi.
Gençlik Parkı Kapılarını AçıyorGençlik Parkı Kapılarını AçıyorBüyükşehir Belediyesi Tarafından Modern Bir Şekilde Yeniden Düzenlenen Gençlik Parkı, 30 Ağustos Zafer Bayramı İle Kapılarını Tekrar Ankaralılara Açacak.
Kültürpark Yeraltı Otoparkı''nı Deniz Baykal AçacakKültürpark Yeraltı Otoparkı''nı Deniz Baykal Açacakİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin yapımını tamamladığı Kültürpark Yeraltı Otoparkı, 78. İzmir Enternasyonal Fuarı''yla birlikte açılacak. Fuar süresince sadece görevli araçlara hizmet verecek olan 594 araçlık otopark, daha sonra İzmirliler''in kullanımına sunulacak.
2500 yıllık kutsal alan bulundu2500 yıllık kutsal alan bulunduMyndos Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tavşan Adası''nda yapılan kazılarda kilise kalıntıları, mezar alanı ve tapınak olduğu düşünülen bir yapı bulduklarını belirterek, ''''Bu bulgular Tavşan Adası''nda 2500 yıllık bir kutsal alanın olduğunu ortaya koyuyor'''' dedi.
Geçmişten Bugüne “3. Boğaz Köprüsü” Geçmişten Bugüne “3. Boğaz Köprüsü” Son zamanlarda gündemde sıkça yer alan 3. köprü meselesi, aslında ilk 1980''lerin sonunda Bedrettin Dalan''ın 3. Köprü Projesi''ni kamuoyuna sunmasıyla başladı. Daha sonraları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları''nın 3. Boğaz Köprüsü''ne "karşı" tavırları nedeniyle bu konu gündemdeki yerinden bir müddet de olsa düştü.
Şair Eşref''te "İşlem Tamam"Şair Eşref''te "İşlem Tamam"İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin ana arterlerinden biri olan Şair Eşref Bulvarı''nı baştan aşağı yeniledi. 78. kez kapılarını açmaya hazırlanan İzmir Fuarı''nın önünde uzanan ana güzergah, çiçeklendirme ve asfaltlama çalışmalarının da tamamlanmasıyla pırıl pırıl oldu.
Haliç''e temiz su tüneliHaliç''e temiz su tüneliİstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), İstanbul Boğazı''ndan Haliç''e temiz su aktarmak için 4 bin 100 metre uzunluğunda tünel yapacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, İstanbul''un bir iç limanı olan Haliç''in, yıllarca Kağıthane Deresi''nin taşıdığı suyla beslendiği, ancak bölgedeki yoğun yapılaşma sebebiyle dereyi besleyen kaynakların zamanla kuruduğu kaydedildi.
Emirsultan tüp geçidi 1 ay içinde bitecek Emirsultan tüp geçidi 1 ay içinde bitecek İnşaatın şu an itibarıyla yüzde 30''u bitmiş durumda. Binaların bulunduğu alanda temel atılacak. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Emirsultan Meydan Projesi''ndeki tüp geçidin bir ay içerisinde araç trafiğine açılacağını söyledi.
Yuvarlak Yapı Adeta Raf Oluyor, Zemin Oluyor ve Duvar Oluyor!Yuvarlak Yapı Adeta Raf Oluyor, Zemin Oluyor ve Duvar Oluyor!BIG, Norman Foster ve Zaha Hadid dahil 19 mimarın katılımıyla açılan uluslararası tasarım yarışmasında birincilik ödülünü aldı.
Antalya, Noel Baba''yı Aramaya Devam EdiyorAntalya, Noel Baba''yı Aramaya Devam EdiyorAntalya''nın Demre İlçesi''nde bulunan bugün Noel Baba Müzesi olan tarihi kilisenin bu yılki kazı çalışmaları başladı. Hacettepe Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yıldız Ötüken başkanlığında yürütülen kazılar, 1989 yılından bu yana devam ediyor.
Öğrenci Yurtlarında Ucuz, Rahat ve Eğlenceli YaşamÖğrenci Yurtlarında Ucuz, Rahat ve Eğlenceli YaşamBirçok öğrenci için, üniversiteye gitmek öğrenci yutlarında kalmak demek. Bu kadar gencin, üniversite yakınlarında kurulan yurtlarda yaşaması, bu ortamın sakinlerinin psikolojilerini nasıl etkilediğini görmek açısından araştırmaya değer. İnsanın çevresinin, duygusal ve ruhsal sağlığı üzerinde büyük bir etken olduğu kanıtlanmış bir gerçek. Smarties, CCA Öğrenci Yurdu, St. Andrews Öğrenci Yurdu, Bamboo Öğrenci Yurdu, Simmons Hall haberde ele alınan örnekler arasında.
Yaşasın Mimari''nin Bu Haftaki Konusu "Mimar ve İşvereni"Yaşasın Mimari isimli NTV dizisinin 2. bölümü, 29 Ağustos Cumartesi sabahı 10:30''da, "Mimar ve İşvereni" konusunu işliyor. İSMD ve NTV''nin ortak yapımı olan mimarlık belgeseli, mekan kalitesinin yaşam kalitesini ne denli etkilediği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor ve bunu iyi örnekler üzerinden anlatıyor.
İstanbul Buz Pateni Pisti inşaatı bitiyor İstanbul Buz Pateni Pisti, hizmete girmek için gün sayıyor. Zeytinburnu''nda yaklaşık 15 yıldır inşası süren buz pateni pisti, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Buz Pateni Federasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ortaklaşa çabalarıyla tamamlanmak üzere. Yetkililer, yoğun bir çalışmanın yaşandığı İstanbul Buz Pateni Pisti''nin 25 Eylül''de hizmete girmesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirtti. Böylece, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma onurunu yaşayan İstanbul, 15 yıllık çalışmanın ardından eylül ayında buz pateni pistine kavuşacak. Pist, hizmete girmesinin hemen ardından 14-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Bosphorus Junior Grand Prix''ine ev sahipliği yapıyor.
Tarih: 28 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Çarpık yapılaşma 700 yıllık tarihi gölgede bıraktıMiladi 1280''li yıllarda Seyit Harun Veli tarafından kurulan Seydişehir''in 700 yıllık zengin geçmişi çarpık yapılaşmanın gölgesinde kaldı. Müftü Sıtkı Beydilli de ilçenin elinde kalan tek tarihi eser olan caminin ve hamamın durumunun içler acısı olduğunu söyledi ve belediyeden çevre düzenlesi istedi.
Tarihi Taşhan turizme kazandırılacakHekimhan Belediye Başkanı Sait Özoğlu, Taşhan''ın çevresini düzenlemek için yıkıntı görünümü veren yapıları istimlâk edeceklerini söyledi. Özoğlu, "Taşhanı da halkımızın hizmetine sunmak için tüm kurum ve kuruluşların desteğini bekliyoruz." diye konuştu.
Güzergahda tartışma bitmiyor!"3. köprü Karadeniz sahil yoluna bağlanacak". Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci 3. köprünün Karadeniz kıyı yoluyla birleştirilip Poyrazköy/Anadolu Feneri ile Garipçe/Rumeli Feneri''nde arasına yapılacağını iddia etti.
Güzergah değişebilir"Üçüncü köprü için 5 yer tespit edilmişti, güzergah değişebilir". İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğazı''a 3. köprünün hükümetin ulusal boyutta düşündüğü bir köprüsü olduğunu belirtti.
Susuyor!Tekrarlayalım. Herkes iyi anlasın. Uçup giden halkın parasıdır. Ve eşek yerine konulan sadece İstanbul halkı değil tüm Türkiye halkıdır.
Dalyan''ın kaya mezarları şeker gibi eriyip gitmesin1997 yazının yakıcı sıcağında, ailemle çıktığım bir Akdeniz turunda yolum düşmüştü ilk kez Dalyan''a. İzmir''den aracımızla hareket ederek kıyı boyunu izleyen gezi planımızın durak noktaları arasında Dalyan yoktu aslında.
3. Köprü için bir güzergah iddiası daha Mimarlar Odası eski Başkanı Oktay Ekinci, 3. köprünün güzergahının boğazın en kuzeyindeki Poyrazköy-Rumeli Feneri arasında olacağını ve Karadeniz Sahil Yoluyla birleşeceğini öne sürdü.
Bizden haraç gibi para isteniyorDevlet Demiryolları''nın, hemzemin geçitlerin yapım masrafı olarak 16 milyon lira talep ettiği başkanlar, "Zor durumdayız. Bu miktarları ödememiz imkansız" diyerek isyan etti.
Denizli: Otoyolun peşini bırakmayalımİzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İlknur Denizli, İstanbul-İzmir arasını 3.5 saate indirecek otoyolu projesinin takipçisi olunması gerektiğini söyledi.
Eşekleştirilen helikopter!İşte dönüşüm bu! Değişim, gelişim, ilerleme ve "şehir demokrasisine büyük açılım" işte bu! 100 yıl öncesinden kalma "eşekle güzergâh tespiti" yöntemini çağa uydurmak işte bu! Dünya bizi "tiye" almasın! Dünya bizi alkışlasın! Başta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş olmak üzere Başbakan Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "helikopteri eşekleştirme buluşu" yaptı.
AB ''o'' evlere geçti biz ise tüketime devamÖnümüzdeki 30 yılda enerji ihtiyacını karşılamak için önlem alınmazsa fosil yakıt rezervlerinin yarısının tükenmiş olacağı belirtildi. Türkiye her yıl enerji ithalatına 35 milyar dolar ödeyerek ekonomisini ve çevreyi zarara uğratırken, Avrupa Birliği ülkeleri artık sıfır enerji ile sıfır emisyon salınımı yakalayan ve "Pasif Ev" olarak adlandırılan binalara geçmeye başladı. Alınması gereken acil önlemler ve yüzde 92 tasarruf sağlayan "Pasif Ev" projesi Dow Bina Çözümleri tarafından, 6 Ekim''de gerçekleştirecek seminerle ele alınacak. Seminer 14.00''te Yapı Endüstri Merkezi''nde gerçekleştirilecek.
Tarih: 27 Ağustos 2009 Kaynak: Yeni Şafak
Eskişehir''in denizi mikrop saçıyor22 Temmuz tarihinde açılan ve "Denizi olmayan Eskişehir''e plaj açıldı" başlıklarıyla haberi yapılan Kent Park içindeki plaj ile önünde bulunan suyun mikrobiyolojik olarak ''kirli'' olduğu anlaşıldı. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan uyarılar sonrasında da suyun mikroptan arındırılması için aşırı miktarda klor kullanıldığı ortaya çıktı.
Karadeniz''deki asıl sorun fındık değil 2B arazileriTürkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Bayraktar, Karadeniz''deki en önemli sorunun orman vasfını kaybetmiş 2B arazileri olduğunu belirterek, "Bu alanlardaki fındıklar söküldüğünde çiftçiler söküm avansından ve alternatif ürün desteğinden yararlanamayacak" dedi.
Rönesans, AVM yerine 36 katlı ofis binası dikiyorRönesans İnşaat, Ataşehir Marriott Oteli''nin yanında başlamayı planladığı AVM projesinin yerine 36 katlı ofis binası yapmak için harekete geçti. İnşaata 2010''da başlanacak.
Çankaya''daki camiyi de ''yamyamlar'' mı engelliyor? Cumhuriyet Halk Partili Çankaya Belediyesi ihtiyaca cevap vermeyen bir caminin yeniden yapılmasını 3 buçuk yıldır engelliyor. Yukarı Öveçler Mahallesi''nde yapılması planlanan Hacı Derviş Cami''ne imar izni çıkmaması Çankaya eski Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz''ın dile getirdiği "yamyamları" akıllara getirdi.
''GAP suyu Mezopotamya ovasına hayat verecek'' Mardin Valisi Hasan Duruer, GAP suyunun Mezopotamya ovasına kavuşması ile birlikte bölgede 2 milyon dönüm arazinin sulanacağını ve 300 bin kişinin iş sahibi olacağını söyledi.
Seyrantepe için Bugün Pazarlık VarToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Galatasaray için inşa ettireceği Seyrantepe Kompleksi ihalesinde bugün firmalarla ikinci oturum yapacak.
Haliç Köprüsü''nde 2 ay çalışma var Eski Haliç Köprüsü''nde, depreme karşı güçlendirme çalışması yapılacak. Çalışmalar 2 ay sürecek. Karayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin, ''İstanbul''daki Büyük Açıklıklı Köprülerin Sismik Takviyesi Projesi Yapım İşi'' kapsamında, Haliç Köprüsü''nün "Eski Haliç" diye adlandırılan orta bölümünde depreme karşı güçlendirme çalışması yapacağını bildirdi. Çalışmaların 29 Ağustos Cumartesi günü saat 22.00''de başlayacağını belirten Dost, 2 ay sürecek çalışmaların 28 Ekim Çarşamba günü saat 06.00''da tamamlanacağını kaydetti. Yakup Dost, çalışmaların, trafiğin en az olduğu 22.00 ile 06.00 saatleri arasında yapılacağını, şartlara bağlı olarak çalışma yönünde bir şeridin yan şeritlere yönlendirileceğini, böylece çalışma sırasında trafik akışının en az üç şerit olarak sağlanacağını ifade etti. Dost, çalışmalar sırasında, onaylı trafik projesine göre, standart üstü geçici trafik işaretlerinin uygulanacağını kaydederek, sürücülerin alternatif yolları kullanmaları ve yol üzerindeki trafik işaret ve işaretçilerine uymaları gerektiğini dikkat çekti.
Tarih: 27 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Yalova''da Osmanlı Enstitüsü kuruluyor Yalova Belediye Başkanı Yakup Koçal, Gazipaşa Caddesi''ndeki eski TEKEL binasında oluşturulan Raif Dinçkök Güzel Sanatlar Merkezi''nin, "Osmanlı Tarih Araştırma Enstitüsü"ne dönüştürüleceğini belirtti. Koçal, tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından ortaya atılan ve Osmanlı Devleti''nin Söğüt''te değil, Yalova''nın Çobankale mevkiinde kurulduğuna yönelik iddiasını önemsediklerini ifade ederek, bu nedenle Yalova''ya "Osmanlı Tarih Araştırma Enstitüsü" kurma kararı aldıklarını kaydetti. İnalcık''ın bu iddiasını ilk kez 2003 yılında öğrendiğini hatırlatan Koçal, şunları kaydetti: "Bu konunun ileride daha iyi anlaşılacağına inanıyorum. Enstitünün yönetim kurulunda 5 profesörün yanı sıra ben de bulunuyorum."
Tarih: 27 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Mimarların Okula DönüşüÇevresel bilince sahip konut üretim deneyimlerinin mimarlık alanındaki yönleri belirlemeye başlaması dün gibi.
Autodesk Mac Kullanıcılarına Verdiği Desteği GenişletiyorAutodesk, Macintosh kullanıcılarına Mac OS ile uyumlu ürünler sunmanın yanı sıra, Mac OS X Leopard işletim sisteminin bileşenlerinden Boot Camp''i de belirli yazılımlar için destekliyor.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.