Haberler

29 Eylül 2008, Pazartesi

Mimarının Ağzından "Masumiyet Müzesi"Mimarının Ağzından "Masumiyet Müzesi"Orhan Pamuk''un geçtiğimiz Ağustos ayı sonunda piyasaya çıkan "Masumiyet Müzesi" adlı kitabı, yazarın uzun zamandır beklenen ve merak uyandıran bir eseri olmanın yanı sıra, Pamuk''un henüz kitabına başlamadan görüştüğü Prof.Dr. İhsan Bilgin''in romana adını veren müzenin dönüşüm projesini tasarlamasıyla mimarlık camiasının da dikkatini çekti. Bir romanda kurgulanan mekanın dünyada gerçekleştirilen ilk örneği olan Masumiyet Müzesi''ni, mimarı İhsan Bilgin''le konuştuk. Haberin Devamı
Fotosel teknolojisi ’taharet’e de girdiFotosel teknolojisi ’taharet’e de girdiE.C.A’nın fotoselli teknoloji ile ürettiği yeni ürünü ’fotoselli taharet (tuvalet) musluğu’nu pazara sundu. Musluğa dokunmaya gerek bırakmayan fotoselli taharet musluğunun, özellikle kalabalık mekanlar için çok kullanışlı olacağı belirtiliyor. ’El Tanıma Modu’ teknolojisi kullanılarak üretilen E.C.A fotoselli taharet musluğu, elin musluğa yaklaştırılmasıyla suyun akışını sağlıyor. Eli algılama mesafesi 4-16 santimetre olan musluktan akan suyun çalışma süresi 10 saniye ile 310 saniye arasında değişiyor. Uzaktan kumanda ile ayarlanabilen E.C.A fotoselli taharet musluğu, 6V pil ile çalışıyor. Tek su girişli olan musluğun, bir gün içinde 100 kez kullanıldığı varsayıldığında, garantili olarak ömrü 4 yıldan fazla sürüyor. Herhangi bir temasa gerek kalmadan suyun akışını sağlayan E.C.A fotoselli taharet musluğu, hijyenik olmasının yanı sıra suyun boşa kullanımını engelliyor. Bu özelliğiyle ürün, suda tasarruf sağlıyor.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Hürriyet
Vergi dairelerini de TOKİ yapacakVergi dairelerini de TOKİ yapacakKamuya hastane, okul ve lojman yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), vergi daireleri konusunda da devreye giriyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) ile imzalanan protokol uyarınca, GİB''in illerdeki hizmet binalarını da TOKİ yapacak.
Kariyerinin 50’nci yılında Boğaz Köprüsü’ne kafe tasarlıyorKariyerinin 50’nci yılında Boğaz Köprüsü’ne kafe tasarlıyorProf. Dr. Yüksek Mühendis-Mimar Bayram Nihat Güner (77), Türk mimarisinin önemli isimlerinden. Şehir düzenlemelerinden otellere, üniversitelerden toplu konutlara hemen her alanda yaptığı binalar var. Karadeniz Teknik Üniversitesi, Topkapı Eresin Oteli, Ataköy 6. Mahalle bunlardan sadece birkaçı.
Metal ağaçlar İran’dan Metal ağaçlar İran’dan Mimar Sinan eseri Lala Paşa Camisi’nde kesilen ağaçların yerine kondurulan iki metal ağacın esrarı çözüldü: İran’dan tanıtım amaçlı olarak gelmişler.
Doğa Derneği: Ürkütücü bir öneri Doğa Derneği: Ürkütücü bir öneri Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Çevre Bakanı Eroğlu’nun Tuz Gölü’nu kurtarma planı için ‘Ürkütücü’ dedi!
Galleria müşteriyi havadan kapacak!Galleria müşteriyi havadan kapacak!Galleria Genel Müdürü Hasan Ardıç, THY ile devam eden görüşmelerin olumlu sonuçlanması durumunda rötarlı yolcuların Galleria''ya getirilerek onlara alışveriş ve vakit geçirme olanağı sunulacağını anlattı.
Forum Ankara, 18 Ekim’de açılacakForum Ankara, 18 Ekim’de açılacakİki katlı bir alışveriş, eğlence ve yaşam merkezi olarak tasarlanan Forum Ankara, içinde yer alan sokaklarıyla ziyaretçilerine dış mekan hissi uyandırıyor.
İnsanlar neden çevreci olmamakta direniyor? İnsanlar neden çevreci olmamakta direniyor? Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi, “Günümüzde var olup da çevreci olmamak imkansız. Ama insanlar direniyor. Niye? Korktukları için, gördüklerinden umutsuzluğa kapılacakları için, geleceklerinin olmadığını gördükleri için” diyor.
Babylon''un bahçesinde eğlence Emre Ergani''den, SPA Saraç''tanBabylon''un bahçesinde eğlence Emre Ergani''den, SPA Saraç''tanBodrum Gümüşlük- Turgutreis arasında 2009 Mayıs sonunda bitecek olan butik otel-rezidans-villa üçlemesi, Gardens Of Babylon.
Balat’ta restorasyon pişmanlığıBalat’ta restorasyon pişmanlığıUNESCO tarafından dünya mirasına dahil edilerek restorasyonu tamamlanan İstanbul’un Fener-Balat’ın sakinleri ikiye bölündü. “Evleri Patrik alacak” dedikodusuyla restorasyona karşı olanlar, şimdi evlerini tamir edebilmek için yardım istiyor.
"Tarihe Saygı"ya Ödül"Tarihe Saygı"ya Ödülİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki tarihi yapıların korunmasını teşvik amacıyla 6. kez düzenlediği “Tarihe Saygı Ödülleri”nde kazananlar belli oldu.
Patara yenidenPatara yenidenAntik Patara Kenti''ndeki dünyanın ilk demokratik meclis binası, TBMM Başkanlığı''nın desteğiyle restore edilecek.
ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri: Finalistler Belli OlduArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri: Finalistler Belli OlduArkitera Mimarlık Merkezi tarafından “Kentsel Kalite için Diyalog” teması ile 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında düzenlenecek olan ArkiPARC 2008 etkinliği kapsamında verilecek ArkiPARC Gayrimenkul Ödülleri’nin finalistleri belli oldu. Gayrimenkul yatırımlarının kente, kentliye ve yatırımcısına kazandırdıklarını ortak bir çalışmada değerlendirmek ve yaratılan olumlu etkilerden dolayı proje paydaşlarını onurlandırarak benzer yatırımların gelişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Gayrimenkul Ödülleri, 17 Ekim 2008 Cuma gecesi yapılacak ödül töreni ile sahiplerini bulacak.
Projelerde ''hamam'' sefası başladıProjelerde ''hamam'' sefası başladıHer geçen gün birbirinden farklı sosyal donatıların yer almaya başladığı konut projelerinde, rekabette öne çıkmak isteyen firmalar, buz pateni ve helikopter pisti, golf sahası, teleskoplu gözlem evi, botanik bahçeleri ve SPA’ya şimdi de Türk hamamını ekledi.
Belediyeler Yasası’nda referandum iddiasıBelediyeler Yasası’nda referandum iddiasıTürkiye genelindeki 869 belde belediyesinin kapatılmasını öngören Belediyeler Yasası ile ilgili belirsizlik sürüyor.
Çin en büyük ''Kirletici''Çin en büyük ''Kirletici''"Global Carbon Project" (GCP) adlı uluslararası kuruluşun raporuna göre; Çin''in 2007 yılında ABD''yi geride bırakarak atmosfere en fazla karbondioksit (Co2) salan ülke oldu.
ABB: "Atatürk Orman Çiftliği talan edilmedi"ABB: "Atatürk Orman Çiftliği talan edilmedi"Ankara Büyükşehir Belediyesi, Atatürk Orman Çiftliği''nin (AOÇ) talan edildiği iddialarına cevap verdi. Yapılan açıklamada, "AOÇ içerisinde halka yol, demiryolu ve alt-üst geçit yapmayı ''talan'' olarak nitelendirmenin mantığını anlamak mümkün değil" denildi.
Mobilya Dekorasyon Dergisi 2008 Uluslararası Avrupa Kalite Ödülü AldıMobilya Dekorasyon Dergisi 2008 Uluslararası Avrupa Kalite Ödülü Aldı2007 yılında Furniturk Dergisinin IAFP üyeliğine kabul edilen Ekin Yayın Grubu''nun çıkardığı "Mobilya Dekorasyon" Dergisi “2008 Avrupa Uluslararası Kalite Ödülü”ne (New Millenium Award) layık görüldü.
Biz belediyeyiz, içki içmeyen vatandaşa da mekân lazım!Bu yağmurlu günlerden çok önceydi; güneşli bir günde buluştuk Başkan Topbaş''la. Bizi belediyenin Florya''daki tesislerine davet etti.<
Fay hattına hastane inşaatıyla ilgili inceleme başlatıldı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan, Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi inşaatın 9 ay sonra aynı ekip tarafından fay hattı sebebiyle durdurulması konusunda inceleme başlattı.
''Gelecek nükleer olmayacak'' Nükleer enerji ile ilgili gelişmeleri izlemeye çalışıyorum. Britanya hükümeti, uzun bir aradan sonra yeniden nükleer santrallar kurma kararı aldı.
3 şirket birleşti geldi, Kiev Havalimanı inşaatını kaptı Ukrayna''nın başkenti Kiev''i dünyaya bağlayan Uluslararası Borispol Havalimanı ''D Terminali'' yapımının ihalesinde imzalar atıldı. 377 milyon dolar bedeli olan projeyi Doğuş, Alarko ve YDA Türk konsorsiyumu yapacak.
Oyuncaklı mobilyalar 37 yaşındaki tasarım ve dekorasyon markası Derin, 2009 koleksiyonu için çeşitli kumaş ve malzeme olanaklarıyla hem ev hem de ofislerde kullanılabilen mobilyalar üretti. Fonksiyonun öne çıktığı ama estetiğin asla unutulmadığı ürünler tek tek bir anlam ifade etmelerinin yanı sıra bir araya geldiklerinde de aynı dili konuşan bir ortam oluşturuyor. Geneline yalın hatların ve etkili bir sakinliğin hâkim olduğu koleksiyon Paris, Milano, Brüksel, New York, Hong Kong, Kopenhag ve Barselona’da da sergilenecek.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Radikal
30 YTL''lik alışverişe metro jetonuAlışveriş merkezleri ziyaretçi sayısını artırmanın yolunu arıyor. Bazı merkezler uçak ve otomobil çekilişleri düzenlerken bazı merkezler de bulundukları bölgenin avantajlarını kullanmak için harekete geçti.
Vadiden tek bir ses yükseliyor İkizdere Vadisi’nin hidroelektrik santrallarla dolmasına karşı çıkan İkizdereliler ‘tek ses’ oldu. 28 köy, 15 mahalle halkı ve AKP’li İkizdere Belediye Başkanı’nın ortak isteği: Vadi ölmeden hatadan dönülmeli...
Yenikapı’yı kurtaralımİstanbul’da dünyanın en heyecan verici kent arkeolojisi çalışmalarından biri gerçekleşiyor. Bugüne kadar bulunmuş en büyük Roma Limanı, Marmaray kazıları ile birlikte gün ışığına çıkıyor.
Zincirli’deki taşların gizemiGeçtiğimiz günlerde, Zincirli Höyük’te yapılan kazı çalışmalarının üçüncü etabı tamamlandı. Chicago Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. David Schloen başkanlığındaki kazıyı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Chicago Üniversitesi ortaklaşa yürütüyor.
Ataköy’de ‘arazi’ tartışması bitmiyorİstanbul Ataköy’de TOKİ’nin satışa çıkardığı arazilerin tartışması bitmiyor: En son satışa çıkarılan ve en yüksek teklifi Sinpaş’ın verdiği arazinin komşusu konumundaki Denizciler Ataköy Turizm İşletmeleri (DATİ) Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Kıran, satış strajesinin devleti zarara uğrattığını savundu.
‘Ahır yapacağız’ deyip villa yaptılar İstanbul Silivri’de “Tarım arazisine ahır yapacağız” diyerek inşaat izni alınan bölgeye 5 villa yapılması tartışmalara yola açtı. Eski Belediye Başkanı, inşaatın AK Parti’li Belediye Başkanı Hüseyin Turan’ın kardeşine ait olduğunu iddi etti.
AKM yıkılmıyor (Baba yaptı. Oğlu yeniliyor)İstanbulluların tepkisi etkili oldu. Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi yıkılmıyor. Yenileniyor. 2009 yılı eylül ayında yenileme tamamlanmış olacak.
Kentlerin sabrı kalmadı! AKP’den istifa eden Abdüllatif Şener’in “Rant alanları büyük gelir alanlarına dönüşmüştür. Bu dönem yapılan imar değişiklikleri Cumhuriyet tarihi boyunca yapılanlardan fazladır” sözlerine şehir plancıları da katıldı: “Lümpen kentleşme önlenemiyor.”
MOSDER, Türkoğlu ile atağa geçiyor8 milyar YTL’lik mobilya sektörünün büyük kısmının temsil edildiği Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği’nde (MOSDER) yeni dönem başkanlığına Nazif Türkoğlu seçildi. Türk mobilya sanayisinin, dünyada daha fazla tanınmayı hak ettiğini kaydeden Türkoğlu, “Ürünlerin kalitesi, rekabetçi fiyatları, hizmet anlayışı ve gelişen teknolojisiyle Türk mobilya sanayisinin ürünlerinin dünya pazarında daha geniş coğrafyalara yayılması için çalışacağız. Özgün tasarımların gelişmesine desteğimiz sürecek” dedi.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Akkuyu’nun Tehlikeli Başrol OyuncusuTürkiye"nin ilk nükleer enerji santral inşaatı olması yanıyla kamuoyunun da gündeminden uzun süredir düşmeyen Mersin-Akkuyu’da yapılması planlanan enerji santralı ihalesi çarşamba günü gerçekleşti.
Design Turkey’e 386 ürün başvurduTürkiye’nin tasarımla markalaşmasında önemli açılımlar sağlayacak “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”ne 12 sektörden toplam 386 ürün ve 58 kavramsal tasarım projesi başvurdu. Jüri tarafından ön değerlendirmeye tabi tutulan başvurulardan toplam 311 ürün ve 25 kavramsal tasarım projesi, 21 Ekim - 2 Kasım 2008 tarihlerinde İstanbul Antrepo 3’de düzenlenecek sergiye katılma hakkı kazandı.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye
Doğal Yaşam Parkı''na 4 şeritli yol geliyor Büyükşehir''in Kasım''da açmayı planladığı ve hayvanat bahçesinin taşınacağı Sasalı''daki alana ulaşımın kolaylaşacağı yol yapılıyor.
Kazma Adres Sormuyor!Ankara Mamak’ta Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında yıkılan evlerin yanı sıra proje kapsamında olmayan evlerin de hasara uğradığı öğrenildi.
Kentkarta olimpiyat darbesiİzmirlilerin toplu ulaşımda kullandığı kentkartları üreten Çin’deki fabrikalar, 2008 Pekin Olimpiyatları nedeniyle iç piyasaya döndü. Firmalar geçici süreyle ihracatı durdurunca, İzmir’in sipariş ettiği yeni kentkartların gelmesi gecikti. ESHOT Genel Müdürü Gül Şener, “Sıkıntı bayramdan sonra bitecek” dedi.
Tarih: 29 Eylül 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Utku Bolulu
Gelin siz de kiliselerinizi kurtarın Yeni Asır''ın Midilli''deki Yalı ve Yeni camilerin kurtarılması çağrısı üzerine çalışmalar sürerken, Ayvalıklılar da Hıristiyanların ilçedeki kutsal mekanlarına sahip çıkmasını istedi.
Gerdanlıklar Boğaz’ınızı SıkarsaGeçtiğimiz haftalarda iktidara yakınlığı ile bilinen iki gazete aynı gün, aynı konuyu manşetlerine taşıdılar: “3. Köprü güzergâhı belli oldu”. Haberde Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilileri olarak bahsedilen kaynağa göre; 3. Köprü güzergâhı için Beykoz ile Tarabya arası seçilerek, İstanbul için en iyi çözümün bulunduğu söyleniyordu.
Pelitli Kentsel Yenileme Projesi görüşmelerine başlandıTrabzon Pelitli Belediye Başkanı Ömer Kayıkçı, Pelitli Kentsel Yenileme Projesi''nde hak sahiplerinin mağdur olmaması için belediye olarak ellerinden geleni yaptıklarını söyledi.
Kent - Yorum: Isıtılıp Yenen GündemÜlkemizde gündem o kadar sık değişir ki, sıkılıp, yorulup bir hafta kendinizi bunların dışına atsanız, döndüğünüzde adeta bambaşka bir atmosfere giriş yapmış gibi hissedersiniz.
”TOKİ''nin stratejisini bozduranlar devleti zarara uğrattılar”Denizciler Ataköy Turizm İşletmeleri (DATİ) Yatırım Holding AŞ Yönetim Kurulu Üyesi ve Yürütme Kurulu Başkanı Gökhan Kıran, Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) önce DATİ''nin bulunduğu araziyi, ardından da yanındaki boş araziyi satması halinde devletin daha çok kazanç sağlayabileceğini savunarak, "TOKİ''nin satış stratejisini bozduranlar bu şekilde devleti zarara uğrattılar" dedi.
Eminönü''yü bitirdiler Fatih''in eline verdilerEminönü Tarihi Yarımadası''nda, trafik, imar kaçağı ve dükkán-büfe rantları ''bağış'' ve ''bahşiş'' adı altında pay edildi. (Bunun yargı dışındaki esas adı ''rüşvet''tir.)
6. Yenilenebilir Enerji Sempozyumu 9 Ekim''de başlıyorEge Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstütüsü tarafından, Goethe Enstitüsü işbirliğinde 9-11 Ekim günlerinde "6. Yenilenebilir Enerjiler Sempozyumu" düzenlenecek.
Gelecek hafta İstanbul''a saldırı varBuldozerler çakıyor. Kepçeler indiriyor. Ekskavatörler parçalıyor. İş makinaları İstanbul''da tarihin üzerinden geçiyor. Marmaray uygar bir proje. Bugünü kastetmiyorum, geride kalan yıllara dönük olarak, geç bile kalan bir proje.
''Andriake Antik Kenti'' gün ışığına çıkıyorAntalya''nın Demre ilçesinin Kekova''ya açılan kapısı olan Çayağzı''ndaki Andriake Liman Kenti''nde, Avusturyalı bilim adamlarınca yürütülen çalışmaların bu yılki bölümüne başlandı.
Amplio, Türkiye''deki otellerini ''yeşil sertifikalı'' inşa edecekOtel yatırım firması Amplio''nun, Türkiye''deki otellerini yeşil bina sertifikasına uygun olarak inşa edeceği bildirildi.
Hattuşa başkent olmadan önce...Çorum''un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa ören yerindeki arkeolojik kazıların başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner, çalışmaların en önemli sonuçlarından birinin, Hattuşa''nın başkent olmadan önce burada Karum Dönemi''ne ait bir yerleşimin olduğunun belirlenmesi olduğunu bildirdi.
Bizi bu çöplükten mimarlar kurtaracakYeni bir mimari tarzla, ısıdan yüzde 30, hatta yüzde 40 dolayında tasarruf yapmak mümkün, bununla global ısınmayı, kentlerin batmasını önlemek mümkün.
Arkasında kim var? Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekçi, 2005’te satışı gerçekleşen yeşil alanla ilgili, mahkeme kararlarına rağmen geri adım atmıyor.
"Tuz Gölü taşıma su ile kurtarılamaz!"Tuz Gölü''nün taşıma su ile kurtulmayacağını savunan Doğa Derneği Genel Müdürü Güven Eken, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu''nun, başka havzalardan taşıyacakları sularla Tuz Gölü''nü kurtaracakları yönündeki açıklamasının endişe verici olduğunu söyledi.
Turizm sektörüne "Beyaz Yıldız"Küresel ısınma ve çevre kirliliğine karşı birçok sektörde çevre dostu çalışmalara yönelme yaşanırken, turizm sektöründe de "Sürdürülebilir Çevre Dostu Turizm İçin İlk Adım: Beyaz Yıldız" adlı proje için de girişimler başlatıldı.
İstanbul Çevre Düzeni PlanıTrakya Sivil Toplum ve Meslek Odaları Sözcüsü ve Makine Mühendisleri Odası Edirne Şube Başkanı Cumhur Pekdemir, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası''nda, Trakya Bölgesi''ndeki 103 sivil toplum örgütü ve meslek odaları adına düzenlediği basın toplantısında, Trakya Üniversitesince hazırlanan ve 2004 yılında Çevre ve Orman Bakanlığınca onaylanarak yürürlüğe giren 1/100.000 ölçekli...
Yağış barajlara yaradıİstanbul''daki barajlardaki su hacmi son yağışlarla birlikte 54 milyon metreküp arttı. İstanbul''a su sağlayan barajlardaki mevcut su hacmi 196 milyon metre küpe, doluluk oranı ise yüzde 22.62''ye yükseldi.
Vergi dairelerini TOKİ yapacakKamuya hastane, okul ve lojman yapan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), vergi daireleri konusunda da devreye giriyor.
Mikdatoius’un, Türkiye için 2100 yılına doğru küresel iklim değişimi kehanetleriGelin beyin jimnastiği yapalım ve yıllar sonra küresel iklim değişimi sonucu ülkemizde neler yaşanabileceğini hayal edelim. Ama hiçbir şeyi kafadan atmayalım, sorulduğunda anlatabileceğimiz bilimsel bir temeli de olsun.
Tren Garı Değil, Rant AlanıKESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Yunus Akıl, mevcut tren hatlarındaki bakım ve onarımları yapmayan, bozuk rayları yenilemeyen TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman’a sert eleştirilerde bulundu.
Akkoza’da ‘kriz temkinliliğine’ rağmen evlerin % 70’i satıldıGaranti Koza, Akiş ve Corio’nun birlikte yürüttüğü Türkiye’nin en büyük projesi Akkoza Evleri’nin ilk fazının yüzde 70’i satıldı.
Mahalle sayısının azaltılmasına dava İstanbul''un Fatih ilçesindeki 69 mahallenin birleştirilerek veya kaldırılarak 24''e indirilmesi kararına, yürütmenin durdurulması istemiyle dava açıldı.
Eroğlu: "Tuz Gölü kendini toparlayacaktır"Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, ''''Hazırladığımız projelerle inşallah kısa zamanda Tuz Gölü kendisini toparlayacaktır'''' dedi.
Metrobüs duraklarına yürüyen merdivenİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, metrobüs duraklarına yürüyen merdiven konulacağını bildirdi.
Akdeniz ülkeleri İzmir’de buluştuİzmir Ticaret Odası’nca (İTO) düzenlenen Uluslararası Akdeniz Ticareti ve Liman Kentleri: Geçmiş ve Gelecek” konulu sempozyum, Swissotel Grand Efes’te başladı. 16 ülkeden 28’i akademisyen 88 temsilci yer aldı.
Atmosfere karbon salımı artıyor Karbondioksit salımını ölçen “Global Carbon Project” tarafından yayımlanan “Carbon Budget and Trends 2007” başlıklı raporda, Kyoto Protokolü çerçevesinde birçok ülkenin karbondioksit emisyonunu denetlemesine karşın, salımın 2000’den bu yana 1990’lara oranla dört 4 kat hızlı arttığı bildirildi.
Çelik Palas Oteli''nin satışının durdurulmasına ''ret''Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Bursa Çelik Palas Oteli''nin satışına ilişkin ihalenin yürütmesinin durdurulması isteminin reddine yapılan itirazı reddetti.
Dünyanın en eski kayası bulundu 4,28 milyar yaşıyla dünyanın en eski kaya kütlesi Kanada’da bulundu. Kaya kütlesinde yapılan incelemede 4,28 milyar yıl önce dünyada su bulunduğuna dair izler saptandı.
II. Ramses''in granit heykeli bulunduMısır Kültür Bakanlığı''ndan yapılan açıklamada, arkeologların, 76 santimetre büyüklüğündeki heykeli, Nil Deltası''ndaki Tell Basta kasabasında yerin 1.5 metre altında ortaya çıkardıkları kaydedildi.
Palladium Alışveriş Merkezi açıldıKadıköy, Yenisahra mevkindeki alışveriş merkezinin açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay gerçekleştirdi.
Dünya Nükleer İstemiyorDünya üzerinde halen 32 ülke nükleer enerji kullanıyor. Bu ülkelerde faaliyette olan 443 nükleer santral yılda toplam 370 bin megavatt elektrik enerjisi üretiliyor.
Ataköy arazisinde de Sinpaş''ın ortağı Katarlı BarvaToplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) satışa çıkardığı Ataköy sahil şeridindeki 124 bin 980 metrekarelik arazi ihalesine 850 milyon YTL ile en yüksek teklifi veren Sinpaş Grubu şirketlerinden Kat Turizm Gayrimenkul AŞ, burada yapacağı projede Katarlı gayrimenkul şirketi Barva ile ortaklık yapacak.
İş GYO''dan İzmir''e yarı açık alışveriş merkezi projesiİstanbul''daki Kanyon Alışveriş Merkezi''ni yapan İş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO), İzmir Salhane-Turan bölgesine 150 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.
Doğtaş Mobilya Turquality’de Doğtaş Mobilya dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality’ye alındı. Doğanlar Grup Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan “Firmamızın, Turquality kapsamına alınması, markamızın dünya pazarında daha istikrarlı ve hızlı adımlarla ilerlemesi için sağladığı önemli bir rota ve destektir. Yurtdışı pazarları 4 sahada takip edilecek ve 2008 yılında 76 olan mağaza sayımızı gelecek 4 yıl içersinde 56 ülkede 148 mağazaya çıkarılması hedeflenmektedir” dedi. Turquality programına bugüne kadar Türkiye’deki tüm sektörlerden 60’a yakın firma bu programa hak kazandı.
Tarih: 26 Eylül 2008 Kaynak: Akşam
Multi Turkmall Ege bölgesindeTürkiye''nin önde gelen proje geliştirme şirketi Multi Turkmall''un Aydınlılara yepyeni bir alışveriş konsepti sunacağı Forum Aydın Alışveriş ve Yaşam Merkezi kapılarını açtı. 76 bin m2''lik arsa alanı üzerine kurulan Forum Aydın, 30 bin m2 kiralanabilir alanındaki birçok tanınmış markanın yer aldığı 120 mağazası, 7 salonlu sineması, 800 araçlık açık otoparkı, kafe ve restoranlarıyla, Aydın''ın yeni çekim merkezi olacak. Aydın-Denizli yolunda Aydın Tekstil Fabrikası''nın yanında kurulu olan Forum Aydın, şehrin en hareketli ticaret merkezine 2 km uzaklıkta yer alıyor.
Tarih: 26 Eylül 2008 Kaynak: Yeni Şafak
5. Dünya Su Forumuİstanbul''da 2009 yılında yapılacak ''''5. Dünya Su Forumu''''na hazırlık amacıyla düzenlenen ''Bölgesel Hazırlık Süreci Türkiye Bölgesel toplantıları'' kapsamında, Artvin''de ''Su ve Enerji'' konulu konferans gerçekleştirildi.Toplantıya, bilim adamlarının yanı sıra Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, AKP Artvin Milletvekili Ertekin Çolak, CHP Artvin Milletvekili Metin Arifağaoğlu gibi isimler de katıldı.
Likeside''e imar çıkmadıİstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi, Levent''teki İETT arazisini satın alan Sama Dubai''nin sahibi Şeyh Maktum''un diğer şirketi Emaar''ın Büyükçekmece''deki Likeside isimli villa projesine onay vermedi.
Kongre Vadisi’ne 5 yıldızlı Elite Hotelİstanbul, her yıl daha fazla kongre ve iş toplantılarına ev sahipliği yaparken, Taksim’de oteller bölgesi olarak bilinen Talimhane’ye 30 milyon dolara mal olan beş yıldızlı Elite World Hotel inşa edildi. “2010 kültür başkenti olan İstanbul’da salon kapasitelerimiz ile yoğun kongre programına en iyi şekilde cevap vereceğiz” diyen Otel Genel Müdürü Ünsal Şınık şunları kaydetti: “Geçtiğimiz yıl 6.5 milyon turisti ağırladığımız kentimizde, bu yıl 8 milyon, 2010 yılında ise 12 milyon turisti misafir etmeyi hedefliyoruz. Otelimiz her yıl daha fazla kongre ve iş toplantılarına ev sahipliği yapan İstanbul’un Kongre Vadisi’nin, gittikçe sıkışan üst sınıf oda ve salon ihtiyacına önemli bir katkı sağlayacak. İstanbul Kongre Vadisi’nin tek beş yıldızlı kongre oteli olan Elite World Hotel, zincir olma yolunda da ilerleyecek. Maslak, Mecidiyeköy ya da Anadolu yakasında düşünülen şehir otelciliği kapsamında yapılacak diğer otel için fizibilite çalışmaları devam ediyor.”
Tarih: 26 Eylül 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Tülay Dur
Acıgöl için kurtuluş umuduDenizli’nin Çardak İlçesi ve Afyonkarahisar sınırları içinde kalan 16 bin 500 hektar alana sahip Acıgöl’de tehlike çanları üzerine harekete geçildi.
Nükleer santral açıklamalarıMersin-Akkuyu''da kurulması planlanan Türkiye''nin ilk nükleer santral inşaatı ve işletimi için dün yapılan ihale, Elektrik Mühendisleri Odası tarafından değerlendirildi.
Büyükşehir: ODTÜ’nün analizi bilimsel değilBelediyeden yapılan yazılı açıklamada, "ODTÜ’nün araştırmasının bilimsel olduğunu söylemek mümkün değil. Umarız ODTÜ, üniversitedeki kanun dışı yapılaşma konusunda intikam duygusuyla hareket etmiyordur" denildi.
Sinpaş teminatı yatırdıSinpaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Avni Çelik, yaptığı açıklamada, şartname gereği değerlendirme sürecinin başlatılabilmesi için 34 milyon YTL''yi bugün TOKİ hesabına yatırdıklarını belirterek, ''''Hem arsa değerli hem verdiğimiz para çok değerli.
''Belediyesiz'' Demokrasi!Nüfusu 2 binden aşağıya düşen belediyelerle “Büyükşehir beldeleri”ni kapatan 6 Mart 2008 tarih ve 5747 sayılı yasa Anayasa Mahkemesi’nde yarın görüşülecek...
Takvim
<<Eylül 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.