Haberler

29 Nisan 2009, Çarşamba

Chicago Planı 100 YaşındaChicago Planı 100 YaşındaABD''nin nüfus bakımından üçüncü büyük şehri olan Şikago''nun yeniden şekillenmesini sağlayan Burnham Planı''nın 100. senesi kutlanıyor. Bu amaçla Şikago bölgesinden 173 kurum bir araya gelerek Burnham Plan Centennial Programı''nı oluşturdular. Program 2009 boyunca sergiler, etkinlikler, eğitimler, geziler düzenliyor. Etkinlikler kapsamında bir de geçici pavyon yarışması düzenlendi. Yarışmayı Zaha Hadid ve UN Studio kazandı. Pavyonlar Millenium Park''ta 19 Haziran-31 Ekim tarihleri arasında açık kalacak. Haberin Devamı
Otomotiv lisesinin temeli 1 Mayıs''ta atılıyorOtomotiv lisesinin temeli 1 Mayıs''ta atılıyorUludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) tarafından yaptırılacak ''UİB Otomotiv Anadolu Teknik Lisesi''nin temelinin 1 Mayısta atılacağı bildirildi.
Nükleer santral ihalesinde bir skandal dahaNükleer santral ihalesinde bir skandal dahaNükleer santralda Yarışma Komisyonu''nun olumsuz kararının işleme konulmadığının ortaya çıkmasının ardından, kararını değiştirmesi için baskı yapılan Komisyon''un devre dışı bırakılarak teklifin incelenmesi için TETAŞ Yönetim Kurulu tarafından Enerji Alış Dairesi''ne talimat verildiği iddia edildi.
Mies van der Rohe Ödülü''nü Snøhetta KazandıMies van der Rohe Ödülü''nü Snøhetta Kazandı2009 yılının Mies van der Rohe Ödülü''ne, Oslo''daki Norveç Ulusal Opera ve Balesi projesiyle Norveçli mimarlık ofisi Snøhetta layık görüldü.
20. Yüzyılın Müzesi Bilbao Guggenheim, Gehry ve Biz20. Yüzyılın Müzesi Bilbao Guggenheim, Gehry ve Biz20. yüzyılın bitimine çok az kala hayata katılan Bilbao Guggenheim Müzesi''nin de bize bildirdiklerini, içinde doğduğu bölge, tasarımcısı ve destekleyicisi üçlemesiyle ürün üzerinden okuyalım istedik. Müzeyi farklı zamanlarda dolaşan iki mimar olarak.
Yazlık konutun tam zamanıYazlık konutun tam zamanıMersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkan Yardımcısı Serdal Kuyucuoğlu, kriz nedeniyle çok sayıda yazlık konutun elde kaldığını, alım yapmak isteyenler için iyi bir fırsat dönemi yaşandığını söyledi.
Elektrikli Traş Makinesi Gökdelene Nasıl Dönüşür?Elektrikli Traş Makinesi Gökdelene Nasıl Dönüşür?Steampunk, Türkçe''de tam karşılığı bulunmayan bir sözcük. Fantastik ve spekülatif bir kurgusal edebiyat dalı olarak 80''li yıllarda ortaya çıkan steampunk, buhar gücünün yaygın bir şekilde kullanıldığı bir çağa/dünyaya gönderme yapıyor. Söz konusu yaşam mekanları olduğunda ise, ortaya steampunk ve mimarlığı buluşturan Kanadalı David Trautrimas''ın "Habitat Makineleri ve Fabrikaları" çıkıyor.
Çevre felaketini tasarruf bitirecekÇevre felaketini tasarruf bitirecekLevent''te mütevazı bir apartman dairesinde kapısını çaldığımız ‘Toprak Dede'', yıllardır erozyona karşı büyük bir mücadele veriyor, "Çevreyi katleden müsrif tüketim alışkanlıklarına artık son vermenin zamanı geldi" diyor
Emniyet Sarayı inşaatı hız kazandıEmniyet Sarayı inşaatı hız kazandıTüm birimleri aynı çatı altında toplayacak olan Nilüfer''deki binanın bitirilip hizmete girmesi için 11 milyon liraya ihtiyaç var.
Sorun TasarımdırSorun TasarımdırNathan Shedroff''un yakın zaman önce Rosenfeld Media tarafından yayımlanan son kitabı Sorun Tasarımdır: Tasarımın Geleceği Sürdürülebilir Olmalı, tasarım, tasarım uygulaması ve sürdürülebilirlik konularında meslek erbablarının favori kitaplarından olacağa benziyor (eğer Worldchanging ilk yayımlandığında, Bruce Sterling tarafından "yılın değil gelecek yılın kitabı" olarak nitelenmişse, Sorun Tasarımdır''ı "geleceğin tasarım uygulamaları için mutlak rehber" olarak tanımlayabiliriz).
Avrupa''nın en iyi AVM''leri Türkiye''deAvrupa''nın en iyi AVM''leri Türkiye''deKriz nedeniyle kiracılarıyla indirim kavgaları yaşayan Türkiye''deki alışveriş merkezleri, Avrupa''da aldıkları ödülle rekora imza attı.
Arkeoloji müzesi 25 bin TL''lik günlük kira bedeli ile en pahalı mekan olduArkeoloji müzesi 25 bin TL''lik günlük kira bedeli ile en pahalı mekan olduKültür ve Turizm Bakanlığı, tarihî mekân, müze ve kültür merkezlerinin kira bedellerini yeniden düzenledi.
Küresel Şehirlerin Kendilerine Has FarklılıklarıKüresel Şehirlerin Kendilerine Has FarklılıklarıSaskia Sassen, şehirlerin küresel ekonomiyi besleyen özel imkanlarının, modern yapay çevreler için homojenleştirilmiş normlar tarafından nasıl yanlış anlaşıldığını ve görmezlikten gelindiğini anlatıyor. Açık hiyerarşilerle oluşturulan kusursuz bir ekonomi açısından, "küresel ekonomi" olarak nitelenen çok fazla şey vardır. Gerçek, bazıları özelleştirilmiş, bazıları dünya genelinde, bazıları ise bölgesel olan çok sayıda ve çok detaylı küresel çemberlerden oluşur. Farklı çemberler farklı ülkelerden farklı şehirleri içerir.
Teoman Aktüre''yi KaybettikTeoman Aktüre''yi KaybettikMimar Teoman Aktüre''yi 25 Nisan 2009, Cumartesi günü Ankara''da geçirdiği bir rahatsızlık sonucu kaybettik.
Müteahhidin teminat sorununu garanti fonu çözecekYurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde yaşanan teminat mektubu sıkıntısını gidermek için bir garanti fonu kurulması gündemde.
Müteahhitler geleceği nasıl kestirir?Türkiye Müteahhitler Birliği''nin "Gündem 2009" toplantısı. Başkan Erdal Eren kürsüde. Başkan Eren, "Geleceği doğru kestirmek için geçmişi doğru yorumlamak önemli. Bunu da hepimiz biliyoruz" diyor ve devam ediyor...
Şehirlerarası otobüslerin yeni durağı Viaport olduSabiha Gökçen Havaalanı''na yakınlığı ile bilinen Viaport, şehirlerarası otobüslerin mola verme durağı oldu. Tur şirketleri de merkezi tur kapsamına aldı.
"Mimarlara önyargılı değilim"Meclisteki "İmar komisyonuna mimar almıyoruz" sözleri mimar üyelerden tepki çeken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Mimar arkadaşlara önyargılı bakmıyorum.
Kazan Dairesinde Bizans KilisesiMarmara''da Bizans''a ait 443 yapının 336''sında tahribat var, 36 yeni yapı da tespit edildi. 11. yüzyıla ait bir Bizans kilisesinin kalıntıları, İstanbul Üniversitesi''nin kazan dairesinden çıktı.
Türkiye şantiye mezarlığına döndü2005 ve 2006 yıllarında altın çağını yaşayan inşaat sektörü, krizden büyük darbe aldı. İrili ufaklı yüzlerce şantiyede işler durdu.
Sincan metrosu bakanlığa kaldıEGO Genel Müdürü Ömer Ulu: "Ulaştırma Bakanlığı işin bir yerinden tutarsa, Çayyolu ve Sincan metroları 2 yılda hizmete girer" dedi.
ALÇIDER, 32''nci Uluslararası Yapı Fuarı''ndaALÇIDER, 06-10 Mayıs 2009 tarihleri arasında 32''nci Uluslararası Yapı 2009 İstanbul Fuarı''nda ziyaretçilerle buluşacak
TAV İnşaat''ın net kârı 42 milyon dolarTAV İnşaat, geçen yıl 680 milyon dolar sağladığını ve 42 milyon dolar net kâr elde ettiğini açıkladı.
Sahiller halka açıktır!Sahiller halka açıktır! Siz öyle sanın. Hangi sitenin, hangi turistik tesisin önünden denize girebilirsiniz?
Dikkat 7 ay kaldıYasa gereğince 360 bini İzmir''de bulunan Ege''deki mülklerin sahiplerinin kat irtifakını kat mülkiyetine çevirmesi gerek. İşlem yaptırmayana 1000 TL ceza var.
Zengin ile dar gelirliyi buluşturdu, 550 milyon dolarlık ciroya ulaştı2007 yılı eylül ayında, İstinye Park projesinin danışmanı Avi Alkaş''la Mudo''nun patronu Mustafa Taviloğlu, açılış tarihi konusunda bahse girdi.
Kirlilik, Uluabat Gölü''nü yok ediyorBursa bölgesindeki önemli göllerden biri olan Uluabat Gölü, sanayi ve ev atıklarının meydana getirdiği kirlilik yüzünden yok olma tehlikesi yaşıyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın isabetli kararını destekliyorumKültür ve Turizm Bakanlığı, yıllardır sürdürülen tartışmaları bitirerek, Ayasofya Müzesi Narteks Sergi Salonu ile Ayasofya Müzesi Üst Galeri''sini kültür sanat faaliyetlerine kapattı.
Altepe Bombardier''e sordu: Bize neden pahalı vagon sattınız?Göreve başladığı günden beri, Bursaray C Etabı ile ilgili çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, proje maliyetini arttıran vagonlar için dün önemli bir adım attı.
Mimarlar Odası''ndan Bozbey''e ziyaretMimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şenol Şimşek, belediyelerin akademik odaları göz ardı etmemesi gerektiğini söyledi.
200 yıllık tarihi ev yıkıldıAnkara Altındağ Belediyesi''nin tarihi Hamamönü''nde başlattığı restorasyon çalışmalarında büyük bir skandal ortaya çıktı.
İstanbul yaşam kalitesinde 121''inciDünyanın 215 şehrinde yapılan Yaşam Kalitesi Araştırması sonucu: İstanbul 2008''e göre yedi sıra gerileyip 121. oldu.
İnsanlık Mirasının Üzerine Helikopter Pisti YapıyorlarÖzel mülkiyete ait bir arazinin içinde yer alan Silivri''deki 5 bin yıllık Selimpaşa Höyüğü''nün tepesi traşlanarak helikopter pisti yapıldığı belirlendi. Birinci dereceden SİT alanı ilan edilen Selimpaşa Höyüğü, aynı zamanda Marmara Bölgesi''nin en büyük höyüklerinden biri.
Emay, kriz nedeniyle 3 projesini ertelediEmay İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Burak Gören, 2009 yılı için 500 milyon dolar yatırımla konut, rezidans ve otel olmak üzere 3 ayrı proje hedeflediklerini, ancak kriz nedeniyle planlarını ertelediklerini söyledi.
Konak kent anayasasıGündüz bir milyona yaklaşan insan sirkülasyonuyla İzmir''in en yoğun merkezi olan Konak''ta kent disiplinini sağlamak amacıyla bir dizi önlemler alındı. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi''nde Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından duyurusu yapılan saatlerde çöp konteynerlerinin dışarı çıkarılması sağlanacak.
Birincilik "Yavaş Şehir"eİzmir''in Urla, Çeşme, Karaburun gibi bölgelerini kapsayan yarımadasındaki doğa, kültür ve tarihi dokusunu en iyi şekilde koruyarak gelişimine katkıda bulunmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi ulusal bir yarışma açmıştı.
Galeriler kapatıldıKültür ve Turizm Bakanlığı, yıllardır sürdürülen tartışmaları bitirerek, Ayasofya Müzesi’nin “Ayasofya Müze Narteks Sergi Salonu” ile “Ayasofya Müzesi Üst Galeri”sini kültür sanat faaliyetlerine kapattı. Aya İrini Müzesi’nin ise sadece “klasik müzik konserleri ve özel sergiler”e tahsis edilmesine izin verildi. Öte yandan, Anadolu Ateşi’nin yaptığı gösterinin ardından “tahrip oluyor” tartışmalarına sahne olan Aspendos ve Side Antik Tiyatrosu’nda bundan böyle bu tür gösteriler yapılmayacak.
Tarih: 28 Nisan 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Umut Erdem
Çeşme''ye 7 yıldızlı otelNikel kralı olarak tanınan Rusya''nın en zengin işadamlarından Mihail Prohorov Çeşme''de 650 yataklı 7 yıldızlı otel yapacak. Prohorov''un 50 milyon doları bulacak yatırımı için Turizm Bakanlığı onay verdi.
İBB bütçesi nedir ne değildirMahalli idarelerin yıllık faaliyet raporları, ''Kamu İdarelerince Hazırlanacak Faaliyet Raporları Hakkında Yönetmelik'' hükümlerine göre hazırlanmaktadır. Böylelikle her yıl başkanlar belediye meclisine hesap verirler.
Yeni fuar alanı için dev kamulaştırmaİzmir Gaziemir''de 337 hektar alan üzerine kurulması planlanan yeni fuar alanı için İzmir Büyükşehir Belediyesi, ESBAŞ''a ait 220 dönümlük araziyi satın aldı.
Büyükşehir''in Yeni Su Şebekesi ile "İzmir''den Kars''a Yol" Olurİzmir Büyükşehir Belediyesi, 2009 ve 2010 yıllarında tam 1782 kilometre uzunluğunda yeni şebeke döşeyecek. Bu yatırımın tutarı 100 milyon TL. olacak.
Washington''da BaharEskiden Washington''da baharın gelişi kiraz ağaçlarının pembe-beyaz yapaklarını göstermelerinden anlaşılırdı. Bu yıl ise baharın yeni müjdecisi, kentte peşpeşe yapılan çevre ve yenilenebilir enerji konulu toplantılar.
TAV krizi inşaata gömdüHavaalanı projelerinde önemli bir Türk markası olan TAV İnşaat, krize rağmen 2008 yılını 42 milyon dolarlık "kâr" ile kapattı.
Davos''ta tanıştılar, enerjiye 2.5 milyar euro yatıracaklarGeçtiğimiz yıl Davos toplantısında tanışan Borusan Holding CEO''su Uğur ile EnBW CEO''su Villis şirketlerini ortaklığa taşıdı.
Başbakan Erdoğan''dan belediye başkanlarına 4 ciddi uyarıBaşbakan Erdoğan il başkanları toplantısında, belediye başkanları için yol haritası verdi.
Yeşil Türbe''nin çinileri geldiBursa''nın simgelerinden Yeşil Türbe''nin dış cephesine 30 yıl önceki restorasyonda konulan fayanslar sökülmeye başlandı.
Akfen 166 milyon avroluk kredi aldı Hamdi bey ''Kriz bugün bitti'' dediAkfenHES Türkiye''nin çeşitli yerlerinde gerçekleştireceği 222 milyon 433 bin avroluk enerji yatırım için beş bankadan toplam 166 milyon avro kredi aldı.
Dumansız hava sahası deliniyor''Dumansız hava sahası'' yasasının işyerleri ve kamu binalarını kapsayan ilk kısmı 2008 Mayıs ayında yürürlüğe girdi.
Ankara 19 Mayıs Stadı çürük çıktıAnkaragücü, Ankaraspor ve Hacettepe''nin maç yaptığı Ankara 19 Mayıs Stadı yapılan incelemeler sonucunda çürük çıktı.
Garanti Galeri, "Mapping Istanbul"la Lille Bienali''ndePlatform Garanti Güncel Sanat Merkezi, "Europe XXL Lille 3000" kapsamında, Hüseyin Bahri Alptekin''in vefatının ardından gerçekleşecek olan ilk kapsamlı sergiyi düzenliyor. Europe XXL Lille 3000 Lille Bienali, 20 yıl önce Berlin Duvarı''nın yıkılmasıyla yeniden tanımlanan Yeni Avrupa''yı bienal kapsamında keşfetmeye çalışıyor. "Europe XXL: East is the new West is the new East..." başlığı altında Berlin, Budapeşte, Varşova, Zagrep, Moskova gibi kentlerin yanında İstanbul da var. Bu çerçevede Platform Garanti, Hüseyin Alptekin; Garanti Galeri ise, "Mapping Istanbul" sergileri ile bienalde yer alıyor. Bienal, 14 Mart - 12 Temmuz 2009 tarihleri arasında gerçekleşiyor.
Tarih: 27 Nisan 2009
Panora Alışveriş Merkezi ICSC Başarı Ödülü Aldı2004 yılında Armada Alışveriş Merkezi ile Avrupa''nın En İyi Alışveriş Merkezi Ödülü''nü alan A Tasarım Mimarlık, bu yıl da Panora Alışveriş ve Yaşam Merkezi ile ICSC 2009 Avrupa Başarı Ödülü''nü aldı.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.