Haberler

29 Nisan 2011, Cuma

"İkinci Boğaz" İki Kat Tehlike mi?"İkinci Boğaz" İki Kat Tehlike mi?Geçtiğimiz Çarşamba günü açıklanan "çılgın proje Kanal İstanbul"un ortaya çıkışının gerekçelerinden birinin, İstanbul Boğazı''nın güvenliğini sağlamak olduğu söylendi. Karadeniz ile Marmara Denizi''ni birbirine bağlarken, iki kıtaya yayılan İstanbul''u ortasından bölen İstanbul Boğazı, uluslararası deniz taşımacılığının yapılabildiği en dar geçit olma özelliğini taşıyor. Dolayısıyla da büyük tonajlı gemilerin geçişleri sırasında ciddi tehlike arz ediyor olduğu doğru. Oldukça kıvrımlı bir yapıya sahip olan Boğaz''ın en geniş yeri 3,6 kilometre, en dar yeri 698 metre ve uzunluğu ise 29,9 kilometre. Haberin Devamı
Venedik''in suyunu arıtacağızVenedik''in suyunu arıtacağızAyşe Erkmen, 54. Venedik Bienali''nde Türkiye''yi bir tür mekanik heykelle temsil edecek. ''Plan B'' adlı çalışma, kanallardaki suyu temizleyip geri bırakacak bir arıtma sistemi.
''Suriye nükleer reaktör kurmaya çalışıyor''''Suriye nükleer reaktör kurmaya çalışıyor''ABD ve İngiltere''nin vatandaşlarını çekmesinin ardından Birleşmiş Milletler de Suriye''nin gizli olarak nükleer reaktör inşa etmeye çalıştığını duyurdu. BM, Irak''a müdahale edilmeden önce ise Saddam''ın kimyasal silahı olduğunu iddia etmişti.
TOKİ, çılgın projeye komşu 10 bin konutu teslim ediyorTOKİ, çılgın projeye komşu 10 bin konutu teslim ediyorBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımı devam eden İstanbul-Kayaşehir''de ilk etap konutların teslimlerine başlandı.
Muhteşem tesadüfMuhteşem tesadüfÇılgın proje açıklandıktan hemen sonra bazı görüşmeler yaptım. İlk olarak ''Hüsamettin Özkan''ı'' aradım. ''Nasıl buldunuz?'' diye söze girdim. ''Siyasetçiler büyük projeleri sever. Özellikle sağ gelenek. Ben genellikle büyük fikirlere olumlu bakarım'' yanıtını verdi.
Sızmasın diye internetsiz ortamda hazırlandıSızmasın diye internetsiz ortamda hazırlandıKanal İstanbul projesi için büyük gizlilik içinde çalışıldı. Detaylar iki ay önce netleşti. İnşaat maliyetini ve tahliye edilecek toprak miktarını azaltmak için kanalın dağlardan değil vadilerden geçmesi tasarlandı.
Bombalanan HSCB otel olarak açılıyorBombalanan HSCB otel olarak açılıyorHSBC''nin eski Genel Müdürlük binası, Azeri asıllı İşadamı Mübaris Mansimov tarafından TMSF''den 90 milyon TL''ye satın alındı.
Bir doğal zenginlik yandıBir doğal zenginlik yandıTürkiye''nin uluslararası öneme sahip 135 sulak alanından biri olan Ekşisu Sazlığı''nın önemli bir bölümü yandı.
"Dubai yapıyorsa, biz de yaparız""Dubai yapıyorsa, biz de yaparız"''Çılgın Proje''nin hazırlık aşamasında eskiz çalışması yapan mimar Genim, ''Vaktiyle Eyfel Kulesi''ne de karşı çıkanlar oldu. Ama bugün tablo ortada'' dedi.
Buca''daki balık hali Güzelbahçe''ye taşınıyorBuca''daki balık hali Güzelbahçe''ye taşınıyorBaşkan Kocaoğlu, balıkçılara, Güzelbahçe''ye balıkçı limanı ve balık hali kurulacağı müjdesini verirken, "Deniz tarafında 40 dönümlük bir alanda dolgu yaptıktan sonra bakanlığın gösterdiği alanda inşaata başlayacağız" dedi.
Krize rağmen yapılan 4 projeden biri oldu, Baytur''a ödül getirdiKrize rağmen yapılan 4 projeden biri oldu, Baytur''a ödül getirdiBaytur İnşaat''ın Samsung''la birlikte Dubai''de yaptığı 31 ve 37 katlı iki kuleden oluşan Boulevard Plaza, önemli gayrimenkul fuarı CITYSCAPE''den ''İnşa edilmiş en iyi ofis-ticaret merkezi'' ödülü kazandı.
Erdoğan belki de çıldırmadı!Erdoğan belki de çıldırmadı!Siyasi kimliğiyle de tanınan mimar Ahmet Vefik Alp, 2000 yılında Rauf Denktaş''ın ''çılgının çılgını'' projesinden yola çıkarak, Başbakan Erdoğan''ın ‘Kanal İstanbul''daki olası amacına ulaştı.
Piyango Silivri-Çatalca hattınaPiyango Silivri-Çatalca hattınaBaşbakan''ın çılgın projesi Kanalistanbul, en çok Silivri ve Çatalca sakinlerini sevindirdi. Vatandaşlar ilk günden emlakçıları aramaya başladı.
Türkiye, bir heykelin idamına tanıklık ediyorTürkiye, bir heykelin idamına tanıklık ediyorKars''taki ‘İnsanlık Anıtı''nın kaldırılması çalışmalarına yeniden başlandı. Dün sabah saatlerinde başlayan çalışmalarda heykelin ilk olarak baş kısmı kesildi. Erdoğan''ın ‘ucube'' olarak nitelediği ‘İnsanlık Anıtı''nın kaldırılması işini alan firma, çalışmalara başladı. Anıtın kesim işlerinde kullanılacak elmas ucun kırılması, havanın kararması ve şiddetli rüzgâr nedeniyle yetkililer, teknik eksikliklerin giderilmesinin ardından, heykeli kaldırma çalışmalarına sabah saatlerde yeniden başladıklarını belirterek, heykeldeki kesim işleminin sürdüğünü bildirdi. Heykelin ilk olarak baş kısmı kesildi. İki insan figürlü anıtın 18 parça halinde kesileceği, anıtın parçalarının daha sonra kamyona yüklenerek belediyenin belirleyeceği bir bölgede muhafaza edileceği öğrenildi.
Kanal''dan yılda 5 milyar $ akacakKanal''dan yılda 5 milyar $ akacakBaşbakan Erdoğan''ın çılgın proje olarak adlandırdığı ikinci boğaz Kanalistanbul, günde 150-160 gemilik trafik hedefiyle benzeri Panama Kanalı''nın dört katı gemiye ev sahipliği yapacak. Kanalın yıllık olarak en az 5 milyar dolar gelir getireceği belirtiliyor.
Yapı Fuarı, ziyaretçilerini ağırlıyorYapı Fuarı, ziyaretçilerini ağırlıyor27 Nisan - 1 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan fuarda bu yıl, ''Konuk Ülke Rusya'' projesi ve ''EKODünya Fuarı'' etkinliği var.
Serbest Mimarlar ve Yapı Sektörü BuluşmasıSerbest Mimarlar ve Yapı Sektörü Buluşması2011 yılı içerisinde Ankara Kentpark AVM içerisinde bir Mimarlık Merkezi kurmaya karar vermiş olan derneğimiz, bu merkezi mimarlık ve tasarımın yanı sıra Yapı sektörü ve Kentsel gelişim politikaları üzerine de çeşitli sergi, konferans ve etkinlik düzenlemek ve ilgili sektörler arası bir iletişim noktası oluşturmak üzere planlamıştır.
Dünya basını: İnsanlık Anıtı''nın kafası kesildiDünya basını: İnsanlık Anıtı''nın kafası kesildiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından "ucube" olarak nitelenen İnsanlık Anıtı''nı yıkma çalışmaları, Batılı medyada yayımlanan haber ve yorumlara yansıdı.
Yıllardır Erdoğan''ın hayalinde yaşayan projenin hikâyesiYıllardır Erdoğan''ın hayalinde yaşayan projenin hikâyesiTürkiye''nin merakla beklediği projeyi ilk olarak 7 Ekim 2010 tarihinde Today''s Zaman gazetesi açıklamıştı.
"Çılgın proje" yüzyıllardır gerçekleşmeyi bekliyormuş"Çılgın proje" yüzyıllardır gerçekleşmeyi bekliyormuşBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın Karadeniz ile Marmara''yı birbirime bağlayacak ‘çılgın projesi'' yüz yıllar önce Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından Sakarya-Sapanca Gölü-İzmit hattı arasında tasarlandı. Ancak proje, esnasında yaşanan olumsuz olaylardan dolayı gerçekleştirilemedi.
Çılgın "Kanal İstanbul" projesi, İstanbul`un gerçeklerini görmemek demektirÇılgın "Kanal İstanbul" projesi, İstanbul`un gerçeklerini görmemek demektirTMMOB Şehir Plancıları Odası "Kanal İstanbul" projesine tepki gösterdi.
''Proje ile hukuki olarak mücadele edeceğiz''''Proje ile hukuki olarak mücadele edeceğiz''TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Murat Taşdemir de kanal projesini ''''imkansız ve çılgın'''' olarak değerlendirerek, projenin siyasi etikten, bilimden ve teknikten uzak olduğunu savundu.
Başbakan, "Çılgın Proje"sini açıkladı: Boğaza kardeş geliyorBaşbakan, "Çılgın Proje"sini açıkladı: Boğaza kardeş geliyorBaşbakan Erdoğan, aylardır merakla beklenen ''çılgın proje''yi açıkladı. ''Kanal İstanbul'' adı verilen proje ile İstanbul''a ikinci bir boğaz daha açılacak. Mevcut Boğaziçi tanker trafiği bu kanala yönlendirilecek. Etrafında yeni yerleşim alanları, köprüler ve yollar yapılacak. Cumhuriyet''in 100. yıldönümüne yetiştirilmesi hedeflenen proje, yeni prestij bölgeleri, dev bir havaalanı ve limanı da beraberinde getirecek.
"Nükleer" tartışması"Nükleer" tartışmasıFukuşima''daki felaketin ardından nükleer enerjiden vazgeçilmesine ilişkin en hararetli tartışmaların yaşandığı ülke Almanya. Siyasi partiler kamuoyunun tepkisi üzerine enerji politikalarında değişikliğe gidiyor.
Biblo gibi minare daha önce hiç görülmedi Biblo gibi minare daha önce hiç görülmedi Sivas''ta yeni yapılmaya başlanan bir caminin minaresi ilgi çekiyor. Caminin mimarı Erol Genç, "Modern, biblo gibi bir cami yapmak istedik" dedi.
Mühendislikte serbest mimarlıkta yasak!Mühendislikte serbest mimarlıkta yasak!Akademik çalışmaları ve demokrasiye katkılarıyla adından söz ettirmesi gereken üniversitelerden bazıları hâlâ yasakçı uygulamalarıyla gündemde.
İstanbul''a Çılgın Hayallerİstanbul''a Çılgın HayallerBugün itibariyle tüm Türkiye, Başbakanımızın "Çılgın Projesi"ni öğrenmiş oldu. Aslında bu proje yeni bir proje değil. Osmanlı Dönemi''nde yapılması istenmiş fakat teknolojik yetersizlikten ötürü yapılamamış. Daha sonra da Bülent Ecevit bu projeyi gündeme getirmişti. Peki bu proje nedir? "Kanal İstanbul" olarak kamuoyuna açıklanan bu proje ile Avrupa Yakası''nda İstanbul''a yeni bir boğaz daha açılarak, kent iki yarımada, bir ada şeklini alacak. Kanalın açılacağı yer tam olarak açıklanmasa da Silivri yakınlarında, Terkos''un ve Büyükçekmece''nin batısında gerçekleşeceği tahmin ediliyor.
''Kriz kahini'' çılgın projeyi yorumladı''Kriz kahini'' çılgın projeyi yorumladıKriz kahini olarak gösterilen İstanbullu ekonomist Roubini, Erdoğan''ın açıkladığı çılgın projeyle ilgili olarak, "İstanbul''un rolü bu tür projelerle büyümeye devam edebilir. Bu tür büyük altyapı projeleri İstanbul''un ve bölgenin ekonomik büyümesine de katkı sağlar" dedi.
"Çılgın" karikatürler"Çılgın" karikatürlerBaşbakan Erdoğan''ın dün açıkladığı ‘çılgın proje'' gündemin bir numaralı konusu oldu. Karikatüristler de projeye kayıtsız kalmadı.
İzmir, geleceği en parlak görülen kentİzmir, geleceği en parlak görülen kentBoğaziçi Üniversitesi, Türkiye''de 29 kentte üçbinden fazla işadamıyla görüştü, istatistikleri değerlendirdi. Beş ayrı kategoride alınan ortalamaya göre İzmir, geleceği konusunda en fazla umut beslenen kent oldu.
Ucube heykelleri yıkma şenlikleriUcube heykelleri yıkma şenlikleriGün gelir bugün barbarlık olarak gördüklerimizi, ileride şenliklerle kutlamaya başlarız... Bayanlar, baylar! İkincisini düzenlediğimiz "Ucube Heykelleri Yıkma Şenlikleri"ne hepiniz hoş geldiniz.
Hasankeyf Kalesi ve çardaklar, turizme açılmalı Hasankeyf Kalesi ve çardaklar, turizme açılmalı Hasankeyf Yaşatma Girişimi, kaya düşmesi sonucu yerli ve yabancı turistlere kapatılan Hasankeyf Kalesi ve nehir kenarındaki çardaklarının turizme açılmasını istedi.
''İnsanlık Anıtı yerine benimle uğraştılar''''İnsanlık Anıtı yerine benimle uğraştılar''Kültür Bakanı, Kars''taki ''İnsanlık Anıtı''nın kaldırılmasına ilişkin soru üzerine, sanatçıların bu süreçteki tutumunu eleştirerek, ''başka noktada olabilirdik'' dedi.
Kanal İstanbul''a ilk tepki Greenpeace''den geldi!Kanal İstanbul''a ilk tepki Greenpeace''den geldi!Greenpeace Kampanyalar Sorumlusu Hilal Atıcı Başbakan''ın çılgın projesi ile ilgili olarak Dipnot.tv''ye konuştu.
Erdoğan''a ilham veren faciaErdoğan''a ilham veren faciaTarih 15 Kasım 1979... İstanbul Boğazı''nda sabaha karşı petrol yüklü 150 bin gros tonluk Independenta isimli tankerle bir gemi çarpıştı.
Erdoğan: Deprem sıkıntısı da bitecekErdoğan: Deprem sıkıntısı da bitecekBaşbakan Erdoğan, ''çılgın proje'' Kanal İstanbul''la ilgili bazı ayrıntılar verdi ve amaçlarını anlattı.
Emlak fiyatları fırlayacakEmlak fiyatları fırlayacakİstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Odası 2. Başkanı Aşa, "Kanal İstanbul" ile ilgili olarak şu uyarıda bulundu: ''''Dikkat edilecek en önemli husus beklemek... Lokasyonun kesin belli olması lazım. Belli olduktan sonra imarlı olan ve olmayan bölgeler ortaya çıkacak.''''
Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci: Başbakan''ın hayal projesiMimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci: Başbakan''ın hayal projesiMimarlar Odası eski genel başkanı Oktay Ekinci, Başbakan''ın çılgın projesini Dipnot.tv''ye açıkladı.
1994''te Ecevit ortaya attı, manşetlere ‘mega proje'' diye yansıdı 1994''te Ecevit ortaya attı, manşetlere ‘mega proje'' diye yansıdı Başbakan Tayyip Erdoğan''ın dün açıkladığı "Kanal İstanbul" projesini, 17 Ocak 1994''te o dönem DSP Genel Başkanı olan Bülent Ecevit''in gündeme getirdiği ortaya çıktı. Ecevit, dönemin DSP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Necdet Özkan''la düzenlediği toplantıda projeyi "İstanbul Kanalı Projesi" adıyla tanıtmıştı.
Çin, kuraklık tehlikesinde Çin, kuraklık tehlikesinde Çin''in güneyindeki Guangdong eyaletindeki kuraklık yüzünden 60 bin kişinin içme suyu sıkıntısıyla karşı karşıya kaldığı bildirildi.
Çılgın projenin ilk komşuları belli oluyorÇılgın projenin ilk komşuları belli oluyorBaşbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımı devam eden İstanbul-Kayaşehir''de ilk etap konutların teslimlerine başlandı. Kayaşehir Konutları''nin teslimi iki ay içerisinde tamamlanacak. Yapımı tamamlanan 10 bin 112 konutu hak sahiplerine teslim etmeye başlayan İdare, izdiham olmaması için teslim sürecini iki aya yaydı.
İşte çılgın projenin animasyonu ve fotoğrafıİşte çılgın projenin animasyonu ve fotoğrafıKanal istanbul''un animasyonu ve fotoğrafı...
"Çernobil felaketi genlerimizde yaşıyor""Çernobil felaketi genlerimizde yaşıyor"Derelerin Kardeşliği Platformu (DEKAP) Dönem Sözcüsü Ömer Şan, "günümüzün Çernobil''i HES projeleridir" dedi. Ömer Şan, HES''lere karşı yurt çapında yürttüğü mücadeleyle tanınan DEKAP adına Çernobil felaketinin 25. yıldönümü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.
İstanbul tamam sıra İzmir''deİstanbul tamam sıra İzmir''deBinali Yıldırım''ın 2 Mayıs''ta İzmir ile ilgili yeni bir proje açıklayacağını ifade eden AK Parti İl Başkanı Akay, "Bu projeyle herkesin ağzı açık kalacak" dedi.
Geleceği tehlikede...Geleceği tehlikede...Tarihçilere göre 130 milyonluk yaşıyla Amazon ormanlarından bile 70 milyon yıl daha yaşlı olan Borneo''nun yağmur ormanlarının son 60 yılda yüzde 50''den fazlası yok edildi. Yüzölçümü 743 bin kilometre kare olan Borneo adası, dünyanın üçüncü büyük adası konumunda bulunuyor. Adada, kuzey ve batı tarafında Malezya''ya bağlı Sabah ve Sarawak eyaletleri ile ikisinin arasında 400 bin nüfuslu Brunei Sultanlığı ve Endonezya''ya bağlı Kalimantan bölgesi olmak üzere üç ülkenin toprakları bulunuyor.
TOKİ Akyazı Projesi için kolları sıvadıTOKİ Akyazı Projesi için kolları sıvadıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın talimatı üzerine Akyazı Projesi''nin TOKİ''ye verildiğini dile getiren TOKİ eski Başkanı Erdoğan Bayraktar, "TOKİ, Trabzon için yıllardır hayal gibi görülen bu projeyi hiç bekletmeden gerçeğe dönüştürmek için kolları sıvadı ve hemen dolgu işlemlerini başlattı" dedi.
Tankerleri Karadan Yürütmek Tankerleri Karadan Yürütmek Başbakan tarafından açıklanan şu proje çılgın değil, hinoğluhin bir proje. Şimdi seçim öncesi muhalif partilerin şaşkın sözcüleri ahmakça tartışmalar ile bu projeye karşı çıkmaya çalışacaklar.
Rusya''dan Akkuyu Santrali''ne onay Rusya''dan Akkuyu Santrali''ne onay Rusya parlamentosunun üst kanadı olan Federasyon Konseyi, Türkiye ve Rusya arasındaki sivil nükleer enerji geliştirmeyle ilgili çerçeve anlaşmayı onayladı.
Uzmanlar "Çılgın Proje"ye onay vermediUzmanlar "Çılgın Proje"ye onay vermediBaşbakan Erdoğan''ın bugün açıkladığı ''Çılgın Proje''ye uzmanlardan eleştiriler geldi: ''Doğal olarak oluşmuş bir sistemi öyle yapay müdahaleler yaparsanız, ne olacağını kestiremezsiniz'', ''Buradan çıkacak toprağı İstanbul''un üzerine sersen, İstanbul''un yüzölçümünü 10 santimetre yükseltirsin'', ''İstanbul''un çok sorunu var, bunları daha da çoğaltacak gibi görünüyor''.
10 soruda "çılgın proje"10 soruda "çılgın proje"Başbakan Erdoğan''ın ''İstanbul''da iki yarım ada ve bir ada oluşturulacak. Karadeniz ve Marmara arasına yaklaşık 45-50 kilometre uzunluğunda bir kanal yapılacak'' diyerek açıkladığı ''Çılgın proje''nin 10 milyar doların üzerinde bir maliyeti bulunuyor. Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?
SOM Grubu, Doğu Londra Planı''nı Gerçekleştirecek SOM Grubu, Doğu Londra Planı''nı Gerçekleştirecek Leamouth Peninsula Bölgesi için revize edilen planlar Londra Thames Girişi Geliştirme Firması tarafından kabul edildi.
"Emekli Olamam, Henüz 82 Yaşındayım""Emekli Olamam, Henüz 82 Yaşındayım"Frank Gehry 82 yaşında, ancak herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor. Aynı anda 20 proje üzerinde çalışan Pritzker ödüllü mimarın son tamamladığı iş olan "New York by Gehry" geçtiğimiz ay resmen açıldı. Bu söyleşide Gehry buz hokeyinden nasıl ilham aldığını, Gian Lorenzo Bernini''den ne kadar etkilendiğini ve her zaman yapmak istediği tasarımları bizlerle paylaşıyor.
Karadeniz ülkeleri çılgın projeyi tartışıyorKaradeniz ülkeleri çılgın projeyi tartışıyorErdoğan''ın çılgın projesi dünya basınında da geniş yer buldu. Erdoğan''ın İstanbul''a ikinci boğaz projesi dünya basınında da yer buldu. Rusya ve Romanya konuya yayın organlarında yer verirken, projeyi şöyle duyurdu.
Fatih Altaylı "Arap zenginleri arsaları kapatmıştı zaten"Fatih Altaylı "Arap zenginleri arsaları kapatmıştı zaten"Fatih Altaylı ve Murat Bardakçı "Çılgın Projeyi" Habertürk televizyonunda değerlendirdi. Murat Bardakçı, Karadeniz ve Marmara''yı bağlama projesinin yeni olmadığını, bunun 4 kez denendiğini ve projenin aslında Sokollu''nun projesi olduğunu ama o zamanki teknolojinin yetersizliğinden dolayı yapılamadığını söyledi.
Ecevit projeyi 17 yıl önce açıklamışEcevit projeyi 17 yıl önce açıklamışBülent Ecevit''in 1994 yılında ortaya attığı proje Karadeniz ve Marmara''yı birbirine bir kanalla bağlıyor. Ecevit''in önerisini gösteren gazete kupürleri ortaya çıktı.
IDA Kongresi 2013’te İstanbul’daIDA Kongresi 2013’te İstanbul’daInternational Design Alliance (IDA) 2013 kongresinin İstanbul''da gerçekleştirilmesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ile IDA''yı oluşturan ICSID, ICOGRADA ve IFI arasında 16 Nisan 2011 tarihinde IDA merkezinin bulunduğu Montreal, Kanada''da imzalanan anlaşma ile mutabakata bağlandı.
Çılgın mı Ütopik mi?Çılgın mı Ütopik mi?Başbakan''ın "Çılgın Proje"sini sonunda açıkladı! Peki geçmişte ne gibi "çılgınlıklar" düşünülmüş, mimarlar ve plancılar tarafından nasıl ütopik projeler üretilmişti?
Yarışmalar: Gerçeklikle Fantezi Mekanı Arasındaki Farkı HükümsüzleştirmekYarışmalar: Gerçeklikle Fantezi Mekanı Arasındaki Farkı HükümsüzleştirmekYazının başlığında sözü edilen Slavoj Žižek''in "fantezi mekanı" aslında düşünsel ve metaforiktir. Benim yazımda hem düşünsel hem de mimaridir. Yakınlarda sonuçlanan bir yarışma üzerinden yarışmalar genelinde bir şeyler söyleyeceğim.
Sokak Ölçeğinde LEGO Tasarımları Sokak Ölçeğinde LEGO Tasarımları LEGO, çocuklar için eğlenceli bir oyun aracı. Herkesin yüzünde inceden bir tebessüm oluşturuyor.
David Trubridge''den Dream Space Dome Tasarımı David Trubridge''den Dream Space Dome Tasarımı Yeni Zelandalı tasarımcı David Trubridge Dream Space Dome''u tasarladı.
 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet GünüDünya Fikri Mülkiyet Günü bu yıl da kutlanıyor. Birleşmiş Milletlere bağlı Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü''nün 2000 yılından bu yana kutladığı ve ülkemizde de Türk Patent Enstitüsünün ve Marka Patent Vekillerinin çeşitli faaliyetlerle kutladığı 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü''nün önemi her geçen gün daha fazla önem taşıyor. WIPO bu senenin temasını ''''Geleceği Tasarla'''' olarak belirledi.
Birileri biliyor muydu?Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın ''çılgın projesi''nin geçeceği Çatalca bölgesinde arazilerin bir yıl önce yüzde 70 el değiştirdiği ortaya çıktı.
Erdoğan''dan çılgın projeyi eleştirenlere yanıtErdoğan: "Burada sadece Kanal İstanbul''u yapmıyoruz. Burada biz aynı zamanda İstanbul''un yoğunluğunu, deprem tehdidini de yok etmek için bu adımı atıyoruz. Gerek Avrupa Yakası''nda gerek bu yakada. Hani iki yeni şehir diyoruz ya, inşallah önümüzdeki çarşamba o şehirleri de açıklayacağız. Tabi sadece o şehirler değil, onların yanında ilave projeler de var. Engellendiğimiz bazı projeleri açıklayacağız.
"3000 yıllık denge bozulur"Uzmanlar uyarıyor: ''''Doğal olarak oluşmuş bir sistemi öyle yapay müdahaleler yaparsanız, ne olacağını kestiremezsiniz. "
Sahibinden satılık camiİstanbul''da Yılmaz Düdüş sahibi olduğu bir araziyi üzerinde kaçak inşa edilen cami ile birlikte satışa çıkardı.
Orada 10 milyon yıl önce kanal vardıDeprem uzmanları Başbakan Erdoğan''ın Çılgın projesinin ayrıntılarını görmeden yorum yapmaktan kaçındı.
''Çılgın proje huzur getirmez''Başbakan Erdoğan''ın dün açıkladığı "çılgın proje" bugün bazı köşe yazarlarının da gündemindeydi. Kimileri projeyi beğenirken, hoş karşılamayanlar da var.
Kanal İstanbul en büyük ikinci projeBaşbakan Erdoğan''ın ''çılgın projesi'' Kanal İstanbul, dünyanın en pahalılarıyla yarışacak. Manş Tüneli, Hong Kong Havalimanı gibi mega projeleri geride bırakan Kanal İstanbul''u yalnızca Gotthard Tüneli geçiyor.
''Yıkım müteahhitliği'' deyim değil, gerçekmiş meğerBaşbakan Tayyip Erdoğan''ın ''Eşsiz eserlerin arkasında hep hayaller vardır'' dediği dakikalarda, İnsanlık Anıtı''nın kafası koparılmış, sıra omuzlara gelmişti. İhtimal ki, ülkemize yabancı herhangi biri, sadece bu cümleyi duysa, Türkiye''nin sanatsal özgürlük alanında da çok ilerlemiş olduğunu düşünürdü.
Çılgın projelerin en yenisi iki yüz senelik..Sokullu''nun Büyük Kanal projesinden çıkıp Çatalca-Marmara Kanalı projesine kadar söylenerek geldik.. Birbirinden çılgın beş projeyi yıllarca konuştuk.. Ortada isimlerinden başka bir şey yok.. Proje çılgınlığının genetik olması beni rahatlatıyor..
Başbakanım, çılgın projelerine devam et, olur mu?Biz Türk Milleti olarak hep büyük projeler tasarlamış ve birçoğunu gerçekleştirmişizdir. Şimdi, terör örgütleri ve darbeci çeteler tarafından ismi kirletilse de ‘Ergenekon Destanı'', bilinen tarihimizin içinde en ünlü destanların başında gelir. Ergenekon''da Türkler, koca bir demir dağı eriterek ‘Bozkurt''un eşliğine mucizevi bir oluşu gerçekleştirmişlerdir.
Topbaş rant avcılarını uyardıTopbaş, "Kanal İstanbul projesini duyup o arazide yer almak isteyenler şunu da düşünsünler; ya kanal onların üstünden geçerse. Tam da üstüne basabilir" dedi.
Trakya''yı Kanal İstanbul çılgınlığı sardıBaşbakan''ın ‘çılgın projesi'', Trakyalıları çıldırttı. Güzergah açıklanmadı ama tahminlerde adı geçen köylere lafı bile yetti. Vatandaşlar ellerinde haritalarla kanalın geçeceği yerleri tahmin etmeye çalışıyor. Kahvelerde, tarlalarda, evlerde çılgın proje konuşuluyor. Trakya nefesini tutmuş piyangonun kendilerine vurması için dua ediyor.
Proje çılgın olsun, biz normal olalımTürkiye Cumhuriyeti''nin 100''üncü yılı olan 2023 yılı projesi kamuoyunda herkesi heyecanlandırdı. Siyaset, iş dünyası ve halk, seçim ve geçim gündemine ara verdi.
Çernobil, insan hayatı ve siyasetBundan 25 yıl öncesiydi. Leningrad''da arkadaşlarla neşeli bir gün geçirmiştik. Akşam üzeri Ukrayna''daki bir tesiste büyük bir kaza çıktığını duyduk. Televizyonu açtık. Çernobil adını ilk kez duyduk. Kazanın birkaç gün önce bir nükleer santralda çıktığı, ama her şeyin kontrol altında olduğu söyleniyordu...
Bakan Günay''la İzmir sohbeti Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ı, İnciraltı müjdesini verdiğinde boynuna sarılıp öpesim gelmişti ama orada değildim.
Kanal İstanbul hakkında halk ne düşünüyor?Başbakan''ın çılgın projesini halk nasıl buldu? Başbakan çok konuşulan çılgın projesini anlattı. Siyasiler ve bilim adamları arasında tartışma yaratan proje halk arasında da günün gündem maddesi oldu.
Ne ki bu çılgın proje? İzmir için de bir "çılgın" proje varmış. Başbakan, İstanbul''daki "çılgın"ı açıklarken, satır arasında bizimkisini, İzmir''de düzenleyeceği mitingde ilan edeceğini söyledi. Şimdi hepimiz günlerce; "İzmir''e çılgın proje ne olabilir"i tartışacağız.
Çılgın proje huzur getirmez Çılgın proje, bugünkü yönetim sistemiyle yolsuzlukları arttırır; Kürt kimliği sorun olmaktan kalkmaz!
ÇılgınBaşbakan "Çılgın Proje"sini açıklarken diyor ki: "Bugün Boğaz trafiği yüzünden ata yadigârlarımız tehdit altında... Biraz da kültür varlıklarımızı muhafaza etmek adına bu büyük adımı atıyoruz."
Başbakan''ın çılgın projesiBaşbakan sadece etüt çalışmasının iki yıl süreceğini de açıkladı. Arsa spekülasyonuna yol açmamak için yerini açıklamayacağını söylediyse de televizyonlarda kanalın muhtemel yerini gösteren krokiler gösterildi. Bu tür büyük projelerin ne kadar saklanırsa saklansın arsa spekülasyonuna yol açmasını, haksız kazançlar doğurmasını önlemek çok zordur.
Üç İstanbulÇılgın projeyi nihayet öğrendik: İstanbul''un Avrupa yakasında, Karadeniz''le Marmara''yı bağlayacak yeni bir boğaz geçişi... Peki ''Kanalistanbul'' İstanbul''un sonu mu, kurtuluşu mu?
‘Kanal İstanbul'' çevrede yaratacağı rantla yapılabilirMarmara‘yı Karadeniz''e bağlamak, eski yıllardan beri devlet adamların hayalidir. Kanuni''nin İznik Gölü, Sapanca Gölü ve Sakarya Nehri üzerinden Marmara''yı Karadeniz''e bağlamak için araştırmalar yaptırdığı bilinir. Kanuni''nin Sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa 1564''te Mimar Sinan''ı bu iş için görevlendirmiş, bir sonuç alınamamıştır.
VenedistanbulYine yapacağını yaptı Başbakan. Müthiş bir heyecan dalgası yaratmayı başardı. Üstelik başından beri ''İstanbul ile ilgili bir çılgın projem var'' dediği halde ülke çapında yarattı bu heyecanı... Kabul edelim ki çok başarılı bir merak-beklenti-vaat üçgeni çıktı ortaya. Zamanlama, konuşmadaki ''azz sonra'' havası, projenin işaret ettiği vizyon ve ölçek...
Gerçekten çılgın bir projeBaşbakan''ın açıklaması bitince, ilk tepkim "gerçekten çılgın bir proje" oldu.
Kanal İstanbul kararsızları etkiler...Kanal İstanbul ne kadar gerçek İstanbul olur bilmem... İki yakası, İstanbul Boğazı''na mı benzer, yoksa kongre sarayları, iş merkezleri ile daha abir sanayi bölgesi havası mı çizer kestiremiyorum...
‘Çılgın'' demişlerdi de inanmamıştım...Altı ay kadar önceydi... İlk kez Hıncal Uluç''tan duymuştuk "Çılgın Proje"yi... Bir yazısında Başbakan''ın kendisini arayarak İstanbul''la ilgili düşüncelerini paylaştığını belirtmiş ve kendisini çok heyecanlandıran bir projeden söz etmişti.
Heykeller ağırdırİnsanlık Anıtı''nın kaldırılması insanlığın hafızasında hep kalacaktır. Yüzyıllar önce yapılanları bugün nasıl hatırlıyorsak, İnsanlık Anıtı olarak tasarlanmış heykelin yıkımı da yüzyıllar sonra hatırlanacaktır.
Proje çılgın olmasına çılgın daTayyip Erdoğan sonunda "çılgın projesini" açıkladı. Aylardır bir "kanal projesi"nden söz ediliyordu zaten. Ben açıkçası "belki başka bir projedir" diye beklemedim değil.
Çılgın projenin maliyeti ne kadar?İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, kanal projesinin maliyetinin 10 milyar doları aşacağını söyledi. Uzmanlar ise 20 milyar doları geçeceğini belirtiyor.
Çılgın Projeye 3 Büyük EleştiriBaşbakan Erdoğan''ın açıkladığı "Kanal İstanbul Projesi"ne ilişkin olarak çevreciler doğal sisteme yapay müdahalelerin ne gibi değişimler getireceğini bilemeyeceğimiz konusunda uyardı. Bazı çevreciler de çıkan hafriyatın ne olacağı sorusunu sordu. İşte çevrecilerin görüşleri...
Kanalistanbul''un maliyeti ne olacak?İstanbul''a ikinci bir boğaz kazandıracak olan Kanalistanbul projesini Başbakan Erdoğan dün açıkladı. Kanalistanbul Projesi, Türkiye''nin belki de Güneydoğu Anadolu Projesi''nin (GAP) ardından en büyük yatırımı olacak.
Basında "çılgın proje"Çılgın proje Türkiye''nin günlük gazetelerinde bu başlıklarla yer aldı: ''Çılgınlığı'' bırak, yoksulluğa bak!'', ''Boğaz''a kardeş geliyor'', ''İstanbul çıldırmış olmalı'', ''Çılgın aşırma'', ''Büyük ülkenin büyük projesi...''
''Kanal İstanbul'' ''İkinci Boğaz'' mı?Başbakan Erdoğan''ın dün nihayet açıkladığı "Kanal İstanbul" projesini de öncelikle bu açıdan değerlendirmek gerekiyor. Yani birinci bakılacak nokta kullanım değeri...
Çılgın proje Montrö''ye aykırı mı?Uzmanlar İstanbul için öngörülen projenin hayata geçirilmesi durumunda Montrö Boğazlar Antlaşması ihlal edeceğini savundu.
Asıl "Büyükada" İstanbul''un Avrupa yakası mı olacak?Başbakan Erdoğan''ın açıkladığı İstanbul''a "2''nci Boğaz Projesi" ne çılgınca bir hayaldir, ne de yenidir.Karadeniz''le Akdeniz arasındaki deniz trafiğinin yoğunlaşması üzerine ve İstanbul Boğazı''nın petrol tankerlerinin kazalarına kurban olmaması için Trakya''da bir kanal açılarak trafiği bu kanala yönlendirmek, uzun yıllardır konuşulmaktaydı.
Gemicik oluyorsa boğazcık niye olmasın şekerim? Yunanistan''da Korint Kanalı var. Haybeden 400 kilometre yol yapıp Mora Yarımadası''nın etrafından dolaşacağına, zırt diye, Ege Denizi''nden Adriyatik''e geçivermeni sağlar.
İstanbul Boğazı nasıl açıldı! EVLİYA Çelebi, 17. yüzyılda kaleme aldığı ve Osmanlı kültürünün en önemli gezi eserlerinden biri kabul edilen Seyahatname''de İstanbul Boğazı''nın nasıl açıldığını anlatırken (fantezi olarak) Büyük İskender''in Ege''deki Kaydafe Kralı''ndan intikam alma adına Karadeniz''i, Akdeniz''e akıttığını dile getirir.
Doğu''nun ''çılgın projesi'' de SiirtYakında Siirt''e "baraj kent" derlerse şaşırmam... O yolda hızla ilerliyor, bir yanda tarım, elektrik, bir yanda da su turizmi... Hızla yapılan yatırımlar da işin cabası...
Ne çılgın çanak çömlek çıkar o kanaldan! BAŞBAKAN Erdoğan çılgın projesini açıklamak üzere "Büüüüyük uuusta!" tezahüratıyla podyuma yürüdü.
Gündoğan: "Kanal İstanbul projesinin fikri bana aittir"Bartın Üniversitesi (BÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mete Gündoğan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın kamuoyunda "çılgın proje" olarak adlandırılan "Kanal İstanbul" projesi fikrinin kendisine ait olduğunu ve bu fikrin detaylı anlatıldığı "Sekiz Deniz Yaylası" adlı kitabını 2010''da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''a takdim ettiğini bildirdi.
Takvim
<<Nisan 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.