Haberler

29 Nisan 2006, Cumartesi

Glen Small ile "Yeşil Makine" Üzerine...Glen Small ile "Yeşil Makine" Üzerine...Glen Small, 1965 yılında yüksek lisans çalışmaları sırasında “en basit anlamda bir kentin yaşanılabilir olması için neler gereklidir?”i sorusu ile araştırmalarına başladı. “Yeşil Makine”, “Çimen Ken”, “Biomorfik Biosfer” ortaya koyduğu şehir örneklerinden bazıları. Kendisinin geliştirdiği ancak hiçbir zaman uygulama fırsatı bulamadığı kent modelleriyle ilgili 68 yaşındaki mimarlarla Orhan Ayyüce’nin yaptığı röportajı yayınlıyoruz. Haberin Devamı
‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladı‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladıNew York’ta 11 Eylül 2001 terör saldırılarında yerle bir olan Dünya Ticaret Merkezi’nin yeniden inşasıyla ilgili anlaşmazlığın çözülmesinin ardından, dünyanın en yüksek binalarından birisi olacak ‘Özgürlük Kulesi’nin inşası başladı.
Marmaray 2. etap ihalesi Doğuş’unMarmaray 2. etap ihalesi Doğuş’unMarmaray Projesi’nin ikinci etabı olan “Gebze- Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı Banliyö Hatlarının iyileştirilmesi, İnşaat, Elektrik ve Mekanik Sistemleri (CR1)” ihalesinde en düşük teklifi, 863.4 milyon Euro ile AMD Rail (Alstom-Marubeni-Doğuş) verdi.
Zaha Hadid’den Çağın Ötesinde Bir Mutfak Tasarımı: “Z. Island”Zaha Hadid’den Çağın Ötesinde Bir Mutfak Tasarımı: “Z. Island”Etkileyici mimari tasarımları ile dünyaca ünlü bir mimar olan Zaha Hadid, Milan’daki tasarım haftasında yenilikçi bir mutfak tasarımına imza attı. “ Z. Island ” geleneksel mutfak ihtiyaçlarına karşılık verirken, “akıllı” tasarımı ile duyuların ihtiyaçlarına da cevap veriyor. Merkezi bir dokunmatik paneli olan mutfak, multimedya ekipmanına, ses düzeneğine ve kullanıcıların internette sörf yapıp müzik dinlemelerini ve belirli atmosferler yaratmalarını sağlayan bir sisteme sahip.
Tasarımın Kalbi İstanbul Sokaklarında AtacakTasarımın Kalbi İstanbul Sokaklarında AtacakEv sahipliğini, Şişli Belediyesi Başkanı Mustafa Sarıgül ile Sinpa A.Ş.'nin yapacağı Street Design etkinliği, Türkiye'nin tasarım alanındaki genç yetenekleri, profesyonelleri, üretici firmaları ve tasarım tutkunlarını aynı ortamda buluşturmayı hedefliyor. Etkinlik, İstanbul-Şişli ilçesi içerisinde yer alan Vali Konağı Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi ve Nişantaşı’nda 15-21 Mayıs 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek.
Havaalanı Müzeye Dönüşüyor...Havaalanı Müzeye Dönüşüyor...Tartu’daki Estonya Yeni Ulusal Müzesi, Ghotmeh - Tane – Dorell Mimarlık tarafından tasarlandı. Bu yeni strüktür, Sovyet savaş uçaklarının inip kalktığı küçük bir pistin uzatılmış haline benziyor.
Boşluklu Bir “Heykel”e Dönüşen Taş Bir Blok: Sheraton Abandoibarra OteliBoşluklu Bir “Heykel”e Dönüşen Taş Bir Blok: Sheraton Abandoibarra OteliSheraton Abandoibarra Oteli, Cesar Pelli tarafından Bilbao Şehri için tasarlanan Ria 2000 Nazım Planı’nın bir parçası.
Konut kredisine gözaltıKonutun değerini daha fazla gösteren kredi kullanıcıları belirlenecek.İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Ulusoy, 100 bin YTL'nin üzerinde konut kredisi kullanan 7 bin kişiyi incelemeye aldıklarını açıkladı.
Çevre Yasası çıktı, işletmelere yeni yükümlülükler geldiMeclis' de kabul edilen Çevre Yasası, bir çok kesime yeni yükümlülükler getiriyor. Önceki gün kabul edilen Yasaya göre çevreye zarar verebilecek işletmelerde,"çevre yönetim birimi" kurmaları ya da yetkili kurumlardan bu hizmeti satın almaları gerekecek. Çevre yönetim birimini kurmayanlara ise 6 bin YTL para cezası uygulanacak.
İstanbul 250 milyon Dolar'lık DB kredisiDünya Bankası (DB) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), hızlı nüfus artışı ve depreme karşı belediyeye ait hizmetlerin alt yapısının geliştirilmesi için ortak proje başlatıyor.
Konut Kredisine Soruşturmaİstanbul Vergi Dairesi Başkanı Akif Ulusoy, konut kredisi kullanan kişilerle ilgili bir araştırma başlattıklarını bildirdi. Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği’nin (ASKON) düzenlediği toplantıda konuşan Akif Ulusoy, inşaat sektörüyle ilgili bir soru üzerine bu konuda vergi denetiminde biraz “cinlik” yapmaya çalıştıklarını kaydetti.
Yenifoça'daki Dereler Islah Edilecekİzmir Büyükşehir Belediyesi 5216 sayılı yasayla sınırlarına dahil olan ilçe ve beldelerin sorunlarına çözüm üretme konusunda diğer Büyükşehir Belediyeleri arasında bir ilki gerçekleştiriyor.
'Çevre'de son dakika skandalıÇevre Yasası'nda yapılan değişiklikle, çevreyi kirleten belediye, organize sanayi bölgesi ve fabrikalara, atık tesisi kurmaları için 2-10 yıl arası ek süre verildi. Çevre cezaları daha önce de 2 yıl ertelenmişti.
Çanakkale Seramik&Kalebodur Yapı 2006 İstanbul Fuarı’ndaÇanakkale Seramik&Kalebodur, 3-7 Mayıs 2006 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi / Beylikdüzü'nde gerçekleştirilecek olan Uluslararası Yapı 2006 İstanbul Fuarı’nda, 2 no’lu salon, 2360 no’lu stantta ziyaretçilerle buluşacak.
Çanakkale Seramik&Kalebodur, bu sene fuarda Kalesinterflex Seramik® ürünleri, yeni Spectra serisi ve Heraklia Stone, Apollon Stone ve Çan Stone modellerinin ilavesiyle genişleyen Kale Stone serisi ile yer alıyor. 5 Mayıs 2006 Cuma günü, Çanakkale Seramik&Kalebodur standında bir de açılış kokteyli düzenlenecek. Aynı kokteylde ‘Kalesinterflex Üniversitelerarası Ulusal Tasarım Yarışması’nın sonuçları açıklanacak ve dereceye girenlere ödülleri verilecek.
Tarih: 27 Nisan 2006
Haber Anadolu ve Referans Gazetesi’nden Gayrimenkul Zirvesi için Özel EkHaber Anadolu ve Referans Gazetesi işbirliği ile hazırlanan “Gayrimenkul” özel eki, Hürriyet Grubu’nun ekonomi gazetesi Referans’ın eki olarak 2 Mayıs 2006 tarihinde yayınlanacak.
TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Geleneksel Öğrenci Proje Yarışması Sonuçları AçıklandıTemel hedefi peyzaj mimarlığı yanında planlama ve tasarım eğitimi alan tüm öğrencilerin mesleki gelişimine katkı ve destek sağlamak olan TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Geleneksel Öğrenci Proje Yarışması 22-23 Nisan 2006 tarihlerinde yapılan Jüri çalışması ile sona erdi.
Takvim
<<Nisan 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.