Haberler

29 Haziran 2006, Perşembe

Masumiyet, İçe kapanma, Teşhircilik... ve HüzünMasumiyet, İçe kapanma, Teşhircilik... ve HüzünUğur Tanyeli, dün akşam Osmanlı Bankası Müzesi’nde gerçekleştirdiği 1980’lerde Türk’ün mimarlıkla geçirdiği imtihanı anlattı. “Aradığınız Kişiye Şu Anda Ulaşılamıyor-Türkiye’de Hayat Tarzları 1980-2005” isimli serginin kapsamı içerisinde hazırlanmış olan konuşmanın çerçevesini 1980’lerin bir çok anlamda eşik niteliği taşıması ve mimarlığın da bu eşiği atlayan pratiklerden biri olması oluşturuyordu. Haberin Devamı
Temeli Osmanlı zamanında atılan liman, yıl sonunda hizmete girecekTemeli Osmanlı zamanında atılan liman, yıl sonunda hizmete girecekKastamonu’da temeli 124 yıl önce atılan ve yapım çalışmaları halen süren İnebolu Limanı’nın bu yılın sonlarına doğru tamamlanması bekleniyor.
Kopenhag Brewery Bölgesi için Açılan Yarışmayı Rem Koolhaas KazandıKopenhag Brewery Bölgesi için Açılan Yarışmayı Rem Koolhaas KazandıRem Koolhaas/OMA, oyunlarla dolu, orjinal ve diyaloğa yönelik mimari yaklaşımları ile teori ile pratiği birleştiriyor. Sosyoloji, teknoloji, politika ve medyanın mimarlığa yansımasını ortaya çıkan işlerinde de görebileceğimiz, düşünce tankı AMO’da da bunu gözlemleyebiliyoruz.
Kilitbahir köyü baştan yaratıldıKilitbahir köyü baştan yaratıldıÇanakkale Savaşları'na tanıklık eden Gelibolu Yarımadası'ndaki Kilitbahir köyü, zengin tarihine yakışır şekilde yenilendi. OPET tarafından şubat ayında başlatılan ve 12 köyü kapsayan "Tarihe Saygı Projesi" kapsamında, Alçıtepe, Seddülbahir ve Bigalı köylerinde yapılan yenilemenin ardından, Kilitbahir köyündeki restorasyon çalışmaları da tamamlandı.
Galatasaray Adası çehre değiştirdiGalatasaray Adası çehre değiştirdiGalatasaray Spor Kulübü'nün 5 yıllığına Mel's Turizm'e kiraladığı Galatasaray Adası, 1 Temmuz'dan itibaren İstanbullular'a yeniden hizmet vermeye başlayacak. Tropik ada tarzında dekore edilen Galatasaray Adası, dünyanın hiçbir yerinde bulunamayacak benzersiz manzarası ile tatil için İstanbul dışına kaçamayanlara yepyeni bir alternatif sunuyor.
Faruk Eczacıbaşı Galata'da bina aldıFaruk Eczacıbaşı Galata'da bina aldıGalata Bölgesi iş adamlarının da gözdesi haline geldi. Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, İstanbul'daki Galata Kulesi'nin tam karşısındaki tarihi mimarisiyle ünlü 100 yıllık binayı satın aldı. Eczacıbaşı, bölgeye ticari anlamda ilgi duyan pek çok iş adamının aksine, toplam 960 metrekare alana sahip 6 katlı binayı herhangi bir ticari hedef gütmeksizin satın almış.
KOL/MAC:Project MUTEN İstanbulKOL/MAC:Project MUTEN İstanbulŞulan Kolatan, minimal yüzey geometrisi bakış açısı ile mimarlığın çevresel ve kentsel bağlamda oluşumunu destekleyen "KOL/MAC:Project MUTEN İstanbul" çalışmasını Osmanlı Bankası Müzesi’nde Garanti Galeri tarafından düzenlenen bir konferansla izleyicilerin sunumuna açtı. Çeşitli patolojik çelişkileri göz önünde bulundurup, yakın geçmişte sınırlı bir vizyonla yapılan, müdahalelere odaklanmış hararetli tartışmaları da hesaba katarak hazırlanan, İstanbul için tümüyle farklı bir senaryo sunumunu içeren sergi 30 Temmuz 2006 tarihine kadar Beyoğlu Garanti Galeri’de gezilebilir.
MicrorealitiesMicrorealitiesBaşkalaşım; gelecek için hazırlanan senaryoları yapay olarak uyutulması ile son 10 yıl içerisinde ilerlemedeki dönüşümlerin gözden geçirililmesi amacı ile mimarlığın evriminin anlatımıdır. Şehirlerdeki ve ulusal topraklardaki büyük değişiklikler; mimarların ve tasarımcıların, kendi perspektiflerinin bir kurgu içerisinde düzenlenerek resimlendirilmesi ile oluşuyor.
Steven Holl Finlandiya’da Uluslararası Proje Yarışmasında Birincilik Ödülü AldıSteven Holl Finlandiya’da Uluslararası Proje Yarışmasında Birincilik Ödülü AldıSteven Holl, Finlandiya’da düzenlenen uluslararası proje yarışmasında birincilik ödülü aldı. Yarışma, Helsinki’nin Taivallahti yerleşim bölgesinin tasarımını konu ediyordu.
Alaçatı’nın taşevleri restore ediliyorAlaçatı’nın taşevleri restore ediliyorEski Rum evleri olarak bilinen Alaçatı’nın simgesi tarihi taşevler, restore ediliyor. Yöreye özgü mimarisini koruyan taşevler, turizme de hizmet vermeye hazırlanıyor.
Taksim-Kabataş Arasını 110 Saniyeye İndiren Füniküler Bugün AçılıyorTaksim-Kabataş Arasını 110 Saniyeye İndiren Füniküler Bugün Açılıyorİstanbul’un ulaşım sorununu dev raylı sistem yatırımlarıyla çözen Büyükşehir Belediyesi, Taksim-Kabataş arasını 110 saniyeye indiren Füniküler Sistemi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Kadir Topbaş’ın katılacağı bir törenle bugün hizmete açıyor.
İstanbul 2010 Forumu Birinci Toplantısı Gerçekleştirildiİstanbul 2010 Forumu Birinci Toplantısı GerçekleştirildiNisan ayı içerisinde İstanbul’un 2010 yılı Kültür Başkenti adaylığının kabul edildiği haberi gelmişti. İstanbul’un bu ünvanı en iyi şekilde taşıyabilmesi önümüzdeki 3,5 yıllık bir zaman diliminde yapacağı hazırlık çalışmalarına bağlı. Bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmek, kentin problemli alanlarının bu hazırlık sürecinde yeniden ele alınması için çeşitli projeler geliştiriliyor.
Bomonti Bira Fabrikası turizm merkezi olacakKültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul'daki Bomonti Bira Fabrikası'nı 49 yıllığına turizm tahsisi amacıyla ihaleye çıkarttı. İhalenin 26 Temmuz'da yapılması bekleniyor. 1991 yılından bu yana kullanılmayan bira fabrikası binasının 3 bin 500 kişilik kongre ve sergi merkezi ile bin yatak kapasiteli, 5 yıldızlı otel yapılması planlanıyor.
TOKİ Halkalı’da Seçmeli SatacakToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) İstanbul Halkalı konutlarında kura değil seçme yöntemini uygulayacak. İdare’nin Halkalı Projesi çerçevesinde yapılacak 2 bin 480 adet konutu için, 1631 adet başvuru geldi. Başvuru sayısının satışa sunulan konut adedinden daha az olması nedeni ile kura değil, seçme yöntemi kullanılacağı, bavuru sahiplerinin 3-15 Temmuz tarihleri arasında TOKİ İstanbul biriminde konutlarını seçeceği, 4-18 Temmuz tarihlerinde de Ziraat Bankası Güneşli Şubesi’nde sözleşme imzalayacağı belirtildi. Söz konusu projede 75-84 metrekare daireler 90-138 bin YTL, 132-150 metrekare daireler de 159-242 bin YTL arasında, 192 metrekarelik konutlar da 226-311 bin YTL arasında fiyatla satılıyor.
Tarih: 29 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Konut Alanlar Korkmasın Arkalarında Bankalar VarDolardaki hızlı tırmanışa bağlı olarak artan inşaat maliyetleri, konut projelerine para yatıran tüketicileri tedirgin ederken, Tüketici Yasası’nın 10’uncu maddesi bu projelerde yaşanacak herhangi bir sorunda ’çifte güvence’ sağlıyor.
Kayı'dan, Rusya'da arsadan inşaya anahtar teslim fabrikaKayı İnşaat, 7 yıldır Rusya'da edindiği iş tecrübesini yatırım yapacak şirketlere inşaat projelerinde çözüm ortaklığı modeli ile aktarıyor. Yurtdışı projelerinde Türk yatırımcılara ilk kez "anahtar teslim fabrika" hizmeti sunmaya başlayan Kayı İnşaat, isteyen Türk yatırımcılarına arsa temininden bürokratik işlemlerin takibine, proje tasarımından müteahhitlik konusuna kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyor.
100. yılda masraftan kaçınmayıp Fenerbahçe'yi dünya takımı yapacağızÜnlü müteahhitlik firması Limak'ın kurucularından Nihat Özdemir, bir yandan Mey İçki, turizm, enerji yatırımlarıyla, diğer yandan da yeniden ikinci başkan olduğu Fenerbahçe ile gündemde olan bir işadamı. Özdemir, Aziz Yıldırım başkanlığındaki yeni yönetimin hedefinin 2007'deki 100'ncü yılda bir dünya takımı yaratmak olduğunu söylüyor.
Dubai Kuleleri arazisi ihale ile satılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Levent'te Dubai Kuleleri'nin yapılması düşünülen eski İETT arazisinin satışa çıkartılarak değerlendirileceğini, bu satış ihalesine Dubaililer'in de girebileceğini söyledi.
Haydarpaşa’ya Müze YakışırFerhat Boratav’ın Hayalimdeki Müze yazısındaki (20.06.2006 cnnturkblog) isteği, öneriyi destekliyorum.
Köprü trafiğine bahane çokKarayolları 17. Bölge Müdürü Yakup Dost, okulların kapanmasına rağmen İstanbul trafiğinin yazın bile arapsaçına dönmesini 3 nedene bağladı. Dost, köprülerden geçen araç sayısının son 4 ayda 40 bin arttığını, OGS'si olmadığı için Fatih Sultan Mehmet köprüsünü kullananların oranının yüzde 60'a ulaştığını, kamyon ve TIR'ların da yasak saatlerde emniyet şeridine park etmesinin yolu daralttığını vurguladı.
En çok ABD kirletiyorABD'deki 3 büyük araba üreticisinin ürettiği otomobil ve küçük kamyonların, sera etkisine yol açan karbondioksit gazlarının üçte ikisini saldığı bildirildi.
Gelibolu Yeni Yüzüne KavuşuyorOpet'in Şubat 2006'da Gelibolu Yarımadası'nda başlayan 'Tarihe Saygı Projesi' çerçevesinde, çalışmaları tamamlanan Kilitbahir Köyü'nde görkemli bir kutlama yapıldı.
Tarihi Sulukule evleri yıkılıyor ama oturanın fikrini soran yokRomanların en eski yerleşim yeri, Edir-nekapı'daki Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerinde (tarihi Sulukule) insanlar tedirgin bir bekleyiş içerisinde. 500 yıl kadar önce Fatih Sultan Mehmet'in, evlerine tapu verdiği semtten, 2 yıllık Fatih Belediyesi onları çıkarmaya, evlerini de yıkmaya karar vermiş.
Mortgage'da Umut Yeni Yasama Dönemine KaldıOnbinlerce vatandaşın ev sahibi olma ümidiyle dört gözle beklediği, mortgage sistemi yasalaşamıyor. TBMM Genel Kurulu'nun yoğunluğundan dolayı gündeme alınamayan tasarı, yeni yasama dönemine kaldı. Bu nedenle, kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar da hayallerini ertelemek zorunda.
Tek biletle, bir iyi bir kötü haberToplutaşımacılığı teşvik için kullanılan 'tek biletle yolculuk' sistemi, İstanbul'da yaygınlaştı. Metro, vapur ve otobüsle başlayan uygulama, 1 Temmuz'da banliyo treni, motorlar ve füniküler hattı da kapsayacak. Ancak vapur ve motor ücretleri otobüs biletiyle 'eşitlenecek'
Bu evle uzayda bile yaşanırTürk bilim insanı Doç. Dr. Serkan Anılır'ın son projesi 'altyapısız yaşam üniteleri' ile yakın gelecekte su, elektrik ve gaz ihtiyacını kendi kendine karşılayan evlerle tanışacağız.
Havagazı Fabrikası Yıkımı:Kent Belleğinin Silinmesiİstanbul’da bir süredir devam eden ve kentin morfolojisini de etkileyen gelişmeler Ankara’ya da atlamış gibi görünmektedir. Kentin değiştirilmesi ile onun üzerine bina edilen yatırım planları ve yönetme kararları geçmişten farklı bir nitelikte sürmektedir.
İzmit'te Tarihi Miras Katledildiİzmit'te müze binası olmadığı için gelişigüzel yerlerde sergilenen tarihi eserler, saldırıya uğradı.
Çağdaş Sanatlar MüzesiOsmanlı İmparatorluğu’nun ilk kentsel elektrik santralı Silahtarağa’nın korunarak, Santralistanbul adıyla, uluslararası bir çağdaş sanat müzesi, kültür ve eğitim merkezi olarak yeniden işlevlendirilmesi çalışmaları hızla devam ediyor. Kasım 2006’da hayata geçecek olan santralistanbul projesine, Ciner Grubu ve Doğuş Grubu ile Kale Grubu da ana sponsor olarak destek veriyor. Bünyesinde birçok farklı işlev ve birim barındıracak olan santralistanbul’un temel taşları arasında; uluslararası ölçekte ilgi uyandıracak sergilere evsahipliği yapacak Çağdaş Sanatlar Müzesi, elektrik santralının öyküsünün aktarılacağı Enerji Müzesi, sosyal bilimler ve sanat alanında İstanbul’un en kapsamlı ve kamuya açık Kütüphane ve Bilgi Merkezleri ve tüm dünyadan sanatçı, mimar, tasarımcı ve biliminsanlarının ağırlanacağı Uluslararası Rezidans Programı bulunuyor.
Tarih: 28 Haziran 2006 Kaynak: Türkiye
Gecekonduda Çalışan İş Makinesine El KonulacakHükümet, gecekondu ve kaçak bina yapımını önlemek için çıkardığı yasalara bir yenisini ekledi. AKP Grup Başkanvekili Faruk Çelik’in, İmar Kanunu’nda değişiklik teklifine göre, gecekondu yapımında kullanılan iş makinelerine el koyulabilecek. TBMM Başkanlığı’na verilen teklife göre, kaçak binaların yapımında kullanılan ’mikser, pompa, araç, vibratör’ gibi malzemelere 30 gün süreyle el koyulacak. Bu araçların sahiplerine 10 bin YTL para cezası verilecek. Ruhsat alınmadan veya imar mevzuatına aykırı olarak yapılan inşaatlarda beton dökümünde kullanılan bu tür malzemelerin sahipleri, bu eylemi ikinci kez tekrarlarsa, el koyma süresi 60 güne çıkacak. Para cezası da 20 bin YTL’ye yükselecek.
Tarih: 28 Haziran 2006 Kaynak: Hürriyet
Midyat'tan İstanbul'a uygarlık dersi''İstanbul'daki tarihi mekânları çocuklara tanıtan Büyükşehir Belediyesi kitabında Ayasofya yok...'' (Sabah 21 Haziran 2006) Haberi okuduğumuzda, Midyat Belediyesi 'nin çocuklar için ''Bölgemizi Tanıyalım'' adıyla yayımladığı ''boyama kitabı'' da postadan yeni gelmişti.
Dalga Konuta Sıçradı Faizi Yüzde 2’yi AştıPiyasalarda yaşanan dalgalanma, en büyük darbeyi "düşük faizli krediyle konut alma" hayali kuranlara vurdu. Mortgege Yasası’nın çıkmasıyla konut kredilerinin faizinin yüzde 1’in altına ineceği hesapları yapılırken, konut kredi faizleri yüzde 2 seviyesininde üzerine yükselerek 2004 yılı Kasım ayına dönüş yaptı.
Santral'e kale gibi destekOsmanlı döneminin ilk elektrik santralı Silahtarağa'nın restore edilerek kültür ve eğitim merkezi haline getirilmesi projesinin ana sponsorluğunu Kale Grubu'nun üstlenmesine ilişkin protokol, yarın akşam imzalanacak.
İstanbul'un öteki yüzleriİstanbul Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi son sınıf öğrencilerinin gerçekleştirdikleri "İstanbul'un Öteki Yüzü-2006" çalışması, Eyüp, Pendik, Gaziosmanpaşa, Sultanbeyli ve Ümraniye'de yaşayan insanların kültür profiline ışık tutmayı amaçlıyor.
Marmara değil Marmaray depremiMarmaray Projesi kapsamında Üsküdar Selmanağa Mahallesi’nde gerçekleştirilen makas tüneli çalışmaları iki apartmanda çökme tehlikesi yarattı. Kaymakamlık talimatıyla 114 kişi evlerinden tahliye edildi.
Bir mimarın objektifinden SinanSağımızda bütün ihtişamıyla Süleymaniye Camii, az ötesinde Selimiye, yanıbaşımızda bir milletin kökleri gibi duran sütunlar, kubbeler, köprüler...
Betonlaştırma azmiMavi denizi kilometrelerce uzaktan bile insanın gözünü alan güzel Akbük koyunu seyrederek kara yolundan Didim'e girerken insan biraz depresif oluyor..
Konut kredisinde aylık faiz yüzde 2’yi aşmak üzereSermayenin Amerika ve Avrupa’daki faiz artırımlarının etkisiyle gelişmekte olan piyasalardan çıkmasıyla tetiklenen uluslararası dalgalanmanın Türkiye’deki faiz oranları üzerindeki etkisi hissedilmeye başlandı.
Kömür külünden hazır beton üretildiSon altı ayda yüzde 60 oranında artan çimento fiyatları inşaatları durma noktasına getirdi. Maliyet baskısıyla zor günler yaşayan inşaat firmalarına Amerika'dan umut verici bir haber geldi.
Sabancı kent müzesi kuruluyorMardin'in kent kimliğine Sabancı sahip çıkıyor. Önceki gün Mardin'de Güler Sabancı Mardin Kent Müzesi çalışmalarını başlattı. Eski Vergi Dairesi binası VAKSA tarafından Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi ve Dilek Sabancı Sanat Galerisi'ne dönüştürülecek. "Bu müze, Mardin'in asırlardır biriktirilmiş tarihi kültürünün tanıtımına yardımcı olacaktır." diyen Güler Sabancı, başkanı olduğu VAKSA'nın bu müzeyle birlikte bugüne kadar yaptığı kültürel yatırımların 1 milyar doları aştığını duyurdu. II. Abdülhamit döneminde Süvari Kışlası olarak yaptırılan bir dönem vergi dairesi olan tarihi yapıları dönüştürme projesini ÇEKÜL Vakfı, Mardin Belediyesi ve Mardin Eğitim Vakfı da destekliyor.
Tarih: 28 Haziran 2006 Kaynak: Radikal
Deniz Seviyesindeki Yükselme2100 yılına kadar her sene on milyonlarca insan, deniz seviyesinin yükselmesine ve buna bağlı diğer doğa olayları yüzünden zarar görebilir. UNESCO, oşinograf John Church* ile yaptığı söyleşide deniz seviyesindeki yükselme konusuna açıklık getiriyor.
Takvim
<<Haziran 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.