Haberler

29 Mayıs 2009, Cuma

Bir Zamanlar GoogieBir Zamanlar GoogieGoogie mimarlığı, İkinci Dünya Savaşı sonrasında Amerikan otomobil tasarım kültüründen doğdu. Fütürist mimarlığın bir alt dalı olarak sınıflandırılan Googie, doğduğu Güney Kaliforniya'da "Uzay ve Atom Çağı" akımlarından da etkilendi ve 50'li, 60'lı yıllarda oldukça gelişti ve yayıldı. Yıllar boyunca birçok mimar, Googie'yi "anlamsız bir saçmalık" olarak niteledi ve büyük ihtimalle de hala böyle düşünen bir kitle var. Evet, Googie mimarlığı "ne modern sayılabilecek kadar yeni, ne de tarihi değer biçilebilecek kadar eski", ancak Amerikan toplumsal kültürünün önemli bir parçası ve "Mimarlık" başlığı altında uzunca bir yer tuttuğunu görmezlikten gelmek oldukça zor. Haberin Devamı
ÇöküşÇöküşPolonya'da ve muhtemelen her yerde, savaş sonrası modern mimarlığın görünen ve görünmeyen düşmanları var.
Marina parklar geliyorMarina parklar geliyorİSPARK Genel Müdürü Kadir Gurbetçi, İstanbul Boğazı'nda tekneler için ''Marina Park'', helikopter firmalarına park hizmeti vermek için de helikopter pistleri yapacaklarını söyledi.
Rosatom, Türk atom santrali ihalesinin sonucunu heyecanla bekliyorRosatom, Türk atom santrali ihalesinin sonucunu heyecanla bekliyorAtom santralı inşası konusunda dünyanın önde gelen kuruluşlarından biri olan Rosatom'un gözü kulağı şu sıralar Türkiye'de.
Geri dönüştürülen tasarımlardan global bir markaGeri dönüştürülen tasarımlardan global bir markaÖmrünü tek bir fonksiyon için geçirmeyen nesneler, Secco ile yeni hayatlarını başka bir ürün olarak sürdürüyorlar. Cep telefonu tuşları küpe, araba lastiği çanta olabiliyor.
İzmir'in en ‘yavaş' giden projesiİzmir'in en ‘yavaş' giden projesiİzmir Büyükşehir Belediyesi prestij projesi olan metronun kötü gidişine bir türlü dur diyemedi.
Bir Sürgün UygarlığıBir Sürgün Uygarlığı1980 yılında Lübnan'da doğan mimar Ismae'l Sheikh Hassan'ın 2007-2008 Bakema Bursu'nu kazanan "Kentsel Abartılar ve İstisnalar - Filistin Mülteci Kampları" adlı araştırma önerisinin sonucu, A10'da yayınlandı. Mimarın son bir yıldır üzerinde çalıştığı tasarım araştırması, mimarlık ve kentsel tasarımın Lübnan'da Filistin mülteci kamplarındaki hayatı nasıl iyileştirebileceğine odaklanıyor.
Koleksiyon'dan Yaratıcı Ofisler için "Atelier"Koleksiyon'dan Yaratıcı Ofisler için "Atelier"Koleksiyon, çalışma ortamları için tasarladığı çözümleri Studio Kairos, Faruk Malhan, Koray Malhan, Gernot Oberfell ve Jan Wertel gibi tasarımcıların çalışmalarınndan oluşan "Atelier" adlı yeni bir tema altında topladı.
Broadway'de araba yasaklandıBroadway'de araba yasaklandıBelediye Başkanı Bloomberg'in araç trafiğini azaltmak için yaptıkları şehirde şaşkınlık yarattı.
21. yüzyılın ofisini lego gibi kendin yarat21. yüzyılın ofisini lego gibi kendin yaratÖnceki akşam "Atelier 2009" başlıklı müthiş bir sergideydim. Faruk Malhan ve Koray Malhan'ın 21. yüzyılın iş mobilyaları ile ilgili yeni tasarımları her zamanki gibi çok özeldi.
Çuvallayan Ekolojik İcatlarÇuvallayan Ekolojik İcatlarKağıt üzerinde güzel, uygulamada kötü: Yapay adalardan kasırgalardan enerji elde etmeye kadar çoğu zavallı durumda olan ve yeryüzünü çevresel faktörlere karşı korumayı amaçlayan çılgın icatlar. Birçok çevre sorununu halletmek için bilim adamları yeni teknolojiler geliştirmeye ve yaratıcı çözümler bulmaya çalıştılar. Bu gelişmelerin bir kısmı yaratıcılığından ve potansiyelinden dolayı övgü aldı. Başlarda makul gibi görünen diğer çalışmaların ise bir süre sonra imkansız, tehlikeli ya da sadece absürd olduğu anlaşıldı.
Konut satışında artış başladı İnşaat sektörü için sevindirici haber dün Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) geldi. Konut satış rakamlarını açıklayan TÜİK, 2008'in son çeyreğinde dibe vuran satışların, 2009'un ilk 3 ayında artışa geçtiği müjdesini verdi.
"Bursa kayak merkezi olacak"Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Demirtaş Baraj Gölü'nde kaderine terk edilen çim kayağı tesislerini yeniden kullanıma açacaklarını, gölde de su sporlarının yapılabileceği alanlar oluşturacaklarını belirterek, "Bursa kar, çim ve su kayağı tesisleriyle kayak turizminin merkezi olacak" dedi.
Küresel ısınmaya açık renkli çözümABD'nin Nobel ödüllü Enerji Bakanı Steven Chu küresel ısınma ile savaş için çok basit bir öneride bulundu: "Çatınızı beyaza boyayın."
"Ekonomide kötünün iyisine seviniyoruz"İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, ekonominin toparlanmaya başladığına dikkat çekti. Umut veren Demirtaş, çarpıcı devam etti: Ölümü gördük, sıtmaya razı oluyoruz.
Metronun inşaatı yine mahkemelikİzmir Büyükşehir Belediyesi, Aliağa-Menderes Raylı Sistemi'nin 1. etabını, ek süreye rağmen bitiremeyen Bozoğlu İnşaat'la sözleşmesini feshetti. Bunun üzerine firma, tedbir ve alacak tespit davası açtı.
Metrobüsler TBMM'deCHP milletvekilleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden, garajda bekletilen Phileas marka otobüslerin Hollanda'dan alımına ilişkin sözleşmeleri kamuoyuyla paylaşmasını istedi.
Dünyanın en ünlü mimarı yaptı, bürokratlar ve işadamları aldıYeni TEM Bahçeşehir-Ispartakule kavşağının gişe çıkışlarının yanında inşa edilen, dünyaca ünlü mimar Ken Yeang'ın yaptığı ve daire fiyatları 106-540 bin TL olan Türkiye'nin ilk Bio-iklimsel projesi TulipTurkuaz'a talep yağdı.
"INTERARCH 2009" 12. Dünya Mimarlık Trienali'nde 2 Türk Öğrenci Ödül AldıBulgaristan'ın başkenti Sofya'da Uluslararası Mimarlık Akademisi'nde UNESCO'nun gözetiminde düzenlenen "INTERARCH 2009" 12. Dünya Mimarlık Trienali sona erdi.
Karadeniz Sahil Yolu'nda çalışmalara yeniden başlandıSahil Yolu'nun hiç kazma vurulmamış bölümünü oluşturan Çatalzeytin-Türkeli-Helaldı Yolu'nun Türkeli aksındaki çalışmalara başlandı.
İslam tarihinin en ihtişamlı camisine '2010' restorasyonuMimar Sinan'ın 'kalfalık eserim' dediği, tarihin en ihtişamlı camisi Süleymaniye, 452 yıl sonra ilk kez kapsamlı bir restorasyonla özgün mimarisine zarar veren hatalı onarımlardan kurtarılıyor.
Çağlayan devreye girdi, Suriye çimento ambargosunu kaldırdıSuriye'nin Türk çimento üreticilerine şubat ayından bu yana uyguladığı ihracat ambargosu çözüldü. Çimentoculara müjdeyi, Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan verdi.
Türkiye Belediyeler Birliği’nin yeni başkanı Kadir Topbaş…Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığına, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş seçildi.
Ankara'ya dev tesis2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nın oynananacağı çok amaçlı basketbol kompleksi ihalesinin sonucu 1 Haziran 2009'da açıklanacak. Muamman bedeli 59 milyon 521 bin 475 lira 27 kuruş olan ihaleye 10 firma katıldı.
İki yıldır düşünüyorOto galerileri nedeniyle İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın sert sözlerine hedef olan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in oto galerileriyle ilgili iki yıldır "düşündüğü" ortaya çıktı.
En büyük kültür merkeziTaksim Atatürk Kültür Merkezi'nin yıkım kararı ile kapatılmasının ardından Büyükçekmece Belediyesi'nin açılışını gerçekleştirdiği Atatürk Kültür Merkezi kültür ve sanata gönül verenleri sevindirdi.
Başbakan bilgi istedi, o otelin maliyeti 800 milyon dolar dolayında çıktıAntalya'da bir otele 1.4 milyar dolar yatırılmış olması, masanın çevresindeki ilaç işverenlerine pek mantıklı gelmemişti.
İmar affı yolda, kaçağa devam...Laf vardır seyredilir, laf vardır üzerinde gidilir. Seyretmenin bir zararı yoktur; örneğin Cumhurbaşkanı'nın "Kürt sorununu çözmek için fırsat çıktı" lafına şöyle bir bakarsanız, eğer lafın sonu gelmiyorsa, seyredin gitsin.
Belediyelerimiz borç kıskacındaToplanan vergilerden pay alan belediyeler, krizden olumsuz etkilendi. İller Bankası payları azaldı. Borçlar dağ gibi oldu.
"Kadir Topbaş neden sanık değil"CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, "Tüm yöneticiler mahkemeye çıkarken, kararlarda imzası olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş neden hâkim önüne çıkmıyor?" diye sordu.
İstanbul trafiğine "sensörlü" gözaltıBüyükşehir Belediyesi'ne bağlı İstanbul Ulaşım A.Ş., "hız koridoru" uygulamasını hizmete soktu. Yeni sistemde araç "koridor"a girdiği anda yol seyri kayıt altına alınacak.
Çevreci mimar Behnisch İstanbul'daydıİstanbul Serbest Mimarlar Derneği, sürdürülebilir mimarlık çerçevesinde 2008 yılında hazırladığı "Fragments of Living in Archtectute (FOLIA)" projesi çerçevesinde Avrupa Birliği Merkezi'nden hibe almaya hak kazandı. FOLIA projesi kapsamında yer alan konferanslardan biri olan dünyaca ünlü mimar Stefan Behnisch Konferansı, 3 Haziran Salı günü Yapı- Endüstri Merkezi'nde gerçekleştirildi. Çanakkale Seramik & Kalebodur ana sponsorluğunda düzenlenen konferansta Behnisch deneyimlerini Türk mimarlar ile paylaştı. Stefan Behnisch büro boyutlarını büyütmek için orta boy ölçeğinde çevreye duyarlı mimarlığın önemli temsilcileri arasında yer alıyor.
Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Sabah
Seyrantepe'de son söz Şeyh'e kaldıSeyrantepe Projesi'nin ortaklarından Talu, TOKİ'nin ihtarıyla birlikte projede ortaklık yapısının değişebileceğini belirterek, "Dhabi/Zarooni ortaklığının hisse payı yüzde 70'e çıkabilir" dedi.
İstanbul’un hafızası Semavi Eyice’ye saygı programıİstanbul'un tarihini en iyi bilen kişi olarak tanınan sanat tarihçisi Prof. Dr. Semavi Eyice'ye, 28 Mayıs Perşembe günü saat 18.00'de Topkapı Kültür Parkı'nda bir saygı programı düzenleniyor.
Ültimatom Başkenti fena sarstıBaşkent'te bir türlü çözülemeyen oto galerilerin şehir dışına çıkartılması konusunda İçişleri Bakanı Atalay'ın "Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve Ankara Valisi'ni bu konuda göreve davet ediyorum.
Masumiyet Müzesi mutlu sonla bitecekNobel ödüllü yazar Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi adlı romanını müzeye dönüştürecek olan Alman sergi mimarları Brigitte ve Gregor Sunder Plassmann, müzede romandaki hüzünlü havanın olmayacağını söyledi.
İzmir'e ödül onuruİzmir Büyükşehir Belediyesi, Kemeraltı ve Havagazı Fabrikası restorasyon projeleri ile Tarihi Kentler Birliği'nin en büyük ödülünü aldı.
İnşaatta ağaçlarla uğraşmayıp ormanı görmek gerekiyorÖnceki gün Hürriyet'te Anadolu Ajansı'nın bir haberini okudunuz. Haberde, Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu'nun, gayrimenkul sektöründe yaptığı denetimler ve krize rağmen lüks konut satışlarında sıkıntı çekmeyen büyük inşaat şirketlerinde, ciddi bir vergi kaçağı bulunduğu belirtiliyordu.
Hastanelerde neden mühendisler çalıştırılmıyorBursa'da son yaşanan Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ndeki yangın olayından sonra ihmal ve göz ardı edilen bir durumu anlatmak istiyorum. Hastanelerde mühendis ya hiç çalıştırılmıyor ya da yetersiz sayıda, birçok yetkiden arındırılmış durumda çalıştırılıyor.
Zazadinhan Selçuklu'ya ödül getirdiSelçuklu Belediyesi "Zazadin Restorasyon Çalışması" ile Tarihi Kentler Birliği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışmasında "Uygulama Ödülü"ne layık görüldü.
Phileaslar mahkemelik oldu, Topbaş metrobüs ödülü aldıMetrobüs sisteminde kullanılan Hollanda yapımı Phileas marka araçların alımı nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ödül verildi. Ödülü, 5. Uluslararası Altyapı, Trafik yönetimi, Yol Güvenliği ve Park Sistemleri Fuarı’nın açılışında Amsterdam RAI Firmasının Direktörü Theo Lingmont, Topbaş’ı temsilen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Hacımustafaoğlu’na sundu. Hacımustafaoğlu, "Her gün 600-700 bin kişi taşıyan sisteme çok kötüymüş gibi izlenim verilmeye çalışılıyor" dedi. Tanesi 1 milyon 200 bin Euro’ya alınan, ancak arızalar sonrasında çoğu garaja çekilen Phileas otobüslerle ilgili alım ihalesinde görevi kötüye kullandıkları iddiasıyla İETT Genel Müdürü Mehmet Öztürk ve 18 İETT yöneticisi hakkında 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle kamu davası açılmıştı.
Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Hürriyet Yazan: Ardıç Aytalar
Bakan'dan G.Saray'ı rahatlatan açıklamaDevlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Galatasaray'ın Seyrantepe projesiyle ilgili, "Kulüp, TOKİ ve sayın Başbakanımız bir formül bulmaya çalışıyor. Başlamış proje mutlaka biter" dedi.
Hızlı tren ile İstanbul'dan Trabzon'a 7 saatte gidilecek Türkiye'nin yeni yeni tanıştığı hızlı trenin uğrayacağı kentler arasına Trabzon da katılıyor. TCDD Genel Müdürlüğü, Erzincan'ı Trabzon'a hızlı tren hattıyla bağlayacak.
İstanbul'a 620 milyon Euro'luk alışveriş merkeziDünyadaki ağır ekonomik krize rağmen Türkiye'ye yatırımlar tam gaz devam ediyor. Avrupa gayrimenkul sektöründe lider Hollandalı Multi Corporation'ın Türkiye iştiraki olan Multi Turkmall ve Area Property, İstanbul Bakırköy'de 620 milyon Euro'luk yatırımla Marmara Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi inşa edecek. 375 bin metrekare inşaat alanı üzerine kurulan merkezin temel atma törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, dünyanın büyük bir ekonomik krizden geçtiği bir dönemde Türkiye'de böyle büyük bir yatırımın gerçekleştiriliyor olmasının son derece sevindirici olduğunu söyledi. 2011 yılında tamamlanması planlanan merkez bünyesinde 3 bin kişinin istihdam edilmesi öngörülüyor. Alışveriş merkezinde 300'e yakın mağaza ile eğlence merkezinin yanı sıra, 4 bin araç kapasiteli otopark ve 15 salonlu sinema kompleksi bulunacak.
Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Zaman
Ulusalcılık ve mimarlık hakkındaOsmanlı Bankası Müzesi (OBM), 5 Temmuz’a kadar devam edecek ‘Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif’ sergisi kapsamında, 2 Haziran’da saat 10.30 - 18.30 arası. ‘Türkiye’de Ulusalcılık ve Mimarlık’ adlı bir sempozyum gerçekleştirecek. Etkinlik, yaşamının ve yapıtının önemli kesiminde ulusalcılığın mimarlıkla buluşmasını temsil eden Sedad Hakkı Eldem’in doğumunun 100. yılı vesilesiyle gerçekleştiriliyor. Etkinlik kapsamında saat 10.30’da Güven Arif Sargın (ODTÜ) ‘Ulusalcılık: İdeolojik Bir Araçsallaştırma’, 13.30’da Ahmet Ersoy (B.Ü) ‘Osmanlıcılık Ekseninde Tarih Kurguları ve Mimari’, 14.30’da Sibel Bozdoğan (Bilgi Ü.) ‘Türk Nasyonalizminin Mimari Arayışları’15.30’da Uğur Tanyeli (YTÜ) ‘Mesleğin Fethi Ulusun İnşası’, 16.30’da Bülent Tanju (YÜT) ‘Sedad Hakkı Eldem’den Korporatist Bir Manifesto’ başlıkları altında birer konuşma yapacaklar.
Tarih: 28 Mayıs 2009 Kaynak: Radikal
Akıllı hastane gecekondu gibiBursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi'ndeki facianın ardından Türk Mimar Mühendisler Odası'na (TMMOB) bağlı Elektrik, İnşaat, Kimya, Mimar ve Makine Mühendisleri Odaları üyeleri, dün ön raporlarını teslim etti.
Takvim
<<Mayıs 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.