Haberler

29 Temmuz 2006, Cumartesi

Joshua Prince-Ramus, OMA’dan Ayrılma Kararını Arkitera''ya AnlattıJoshua Prince-Ramus, OMA’dan Ayrılma Kararını Arkitera''ya AnlattıOMA New York’un eski ortağı Joshua Prince-Ramus’un ortaklıktan ayrıldığı, yoluna Eraz Ella ile Ramus Ella Architects (REX) olarak devam edecekleri geçtiğimiz Mayıs ayında açıklanmıştı. Bilindiği gibi New York Ofisi 2000 yılında OMA’nın Amerika’daki projelerini yürütmek için kurulmuştu ve Prince-Ramus da ofisin başındaydı. Arkitera Mimarlık Merkezi olarak ayrılma kararının ardından konuştuğumuz Prince-Ramus, Hani Rashid’e komşu olan ofisine yeni taşınmıştı ve hatta tadilat çalışmaları da devam ediyordu. Haberin Devamı
İstanbul''a "İçinden Metro Geçen Müze"İstanbul''a "İçinden Metro Geçen Müze"Yenikapı Metro İstasyonu yapımı sırasında çıkarılan arkeolojik bulguları basın mensuplarıyla birlikte gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bin yıllık tarihi kalıntıların ‘metro-müze’ye dönüştürüleceğini açıkladı.
Yeni villaların temeli atıldı!Yeni villaların temeli atıldı!İstanbul Üsküdar Küçük Çamlıca''da yaptırdığı biri kaçak iki villasını, yaşanan tartışmaların ardından yıktıran Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın, projesi 2.5 ay önce onaylanan 3 yeni villasının yapımına start verildi.
Afrodisyas Sütun Başlığı GeliyorAfrodisyas Sütun Başlığı GeliyorAydın’ın Karacasu ilçesindeki antik Afrodisyas kentinden çalınan 3 sütun başlığından biri, yakında Türkiye’ye gelecek. Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Söylerken korkuyorum bir hal olur diye. Ama temaslar bitti. Afrodisyas’tan kaçırılan 3 sütun başından biri yakında topraklarına dönecek" dedi.
Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun Kapısı, Araç Trafiğine KapatılıyorTopkapı Sarayı Bab-ı Hümayun Kapısı, Araç Trafiğine Kapatılıyor27 Aralık 2005 tarihinde Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü''nde, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Atilla Koç, İstanbul Valisi Sayın Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş tarafından imzalanan protokol ile yürürlüğe giren, “Topkapı Sarayı Bütünleştirme ve Sur-u Sultani Kapsamında Düzenleme Projesi” kapsamında Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun kapısı bugün Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Atilla Koç''un katılımlarıyla araç trafiğine kapatılıyor.
Arkitera Genç Mimar Ödülü 2006 Sahiplerini BulduArkitera Genç Mimar Ödülü 2006 Sahiplerini Bulduİlki 2004 yılında verilen Genç Mimar Ödülü''nün sahipleri belli oldu. Kaya Arıkoğlu, Kerem Erginoğlu, Ömer Kanıpak, Ziya Tanalı ve Semra Uygur''dan oluşan Seçici Kurul, 17 Haziran 2006''da İstanbul''da toplanarak ödül kazananlara karar verdi. Ödül, adayların inşa edilmiş binasından yola çıkarak mimarlık alanında yapmış oldukları tüm üretimin değerlendirilmesi sonucunda verildi ve ödülün bu yılki sahipleri serbest bir mimarlık bürosunun ortakları olan Tülin Hadi ve Cem İlhan oldu.
OMA’nın Arşivine Paha BiçilemiyorOMA’nın Arşivine Paha BiçilemiyorOMA, Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nün (NAI) arşivleri karşılığında önerdiği 900.000 Pound’luk teklifi az buldukları yönünde açıklama yaptı. Rem Koolhaas ile Hollanda Mimarlık Enstitüsü’nün yapacağı 900.000 Pound’luk anlaşma kabul edilmeyince, dünyanın en büyük ve dikkat çekici mimarlık arşivinin geleceği konusundaki endişeler arttı.
Marmaray''a Tarih Rötarıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yenikapı''daki metro inşaat çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan arkeolojik bulgularda inceleme yaptı.
Ötekinin Kuyusunu Değil, Kültür Mirasımızı KazalımKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, "Hükümet olarak, topraklarımızın altında bulunan bütün mirası, o mirasın kimden kaldığına bakmadan koruyoruz" dedi.
Cennet değil, dünyanın en eski ve görkemli tapınak kompleksi''Tapınaklar Dağı'' Göbekli Tepe, Almanya''da yayımlanan ünlü Der Spiegel dergisinde 11 sayfa yer aldığından bu yana yoğun ilgi görüyor. Şanlıurfa''daki, kökeni 11 bin 500 yıl öncesine kadar giden bu tarihöncesi yerleşim, haziran ayında Türk basınında da Spiegel''in haberinde olduğu gibi ''Cennet bulundu'' diye, Âdem-Havva adlarının bolca anıldığı haberlere konu olmuştu.
Arın''dan Ayasofya''nın Şanına Yakışan Bir DVDBelgesel sinemacı Süha Arın''ın belgesel filmleri izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.
Doğuş Power Center AçılıyorGaranti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın ilk alışveriş merkezi projesi olan Doğuş Power Center, Ekim ayında Maslak''ta açılacak. İstanbul Maslak''da Haziran 2005''ten beri inşaatı süren Doğuş Power Center, mimari yapısı, büyük mağaza alanlarına yer vermesi ve marka miksi ile diğer alışveriş merkezlerinden farklı yapıda olacak. Toplam yatırım değeri 55 milyon dolara ulaşan Doğuş Power Center, Türkiye''de sadece "big box" olarak adlandırılan büyük mağaza alanlarına yer vererek, organize perakende sektörüne yeni bir anlayış getirecek.
Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Birgün
TOKİ Şartı KaldırdıToplu Konut İdaresi (TOKİ), binlerce konutta, “şartı” kaldırdı. Böylece binlerce kişi TOKİ standartlarında 120-143 metre kare evleri, 55-65 bin YTL’ye ve 180 aya kadar vadelerle alabilecek.
TOKİ, binlerce konutu "şartsız, açık satışa" sunduToplu Konut İdaresi (TOKİ), binlerce konutu "şartsız, açık satışa" sundu. Ev almak isteyenler, TOKİ standartlarında 120-143 metrekarelik evleri, 55-65 bin YTL''ye, 180 aya kadar ulaşan vadelerle alabilecek.
Çöp Deponi Alanı Yargıya TaşınacakKocaeii''nin Gebze ilçesine bağlı Dilovası beldesi Çiçektepe Mev-kii''nde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına başlanan çöp deponi alanına karşın yargıya başvurulup yürütmeyi durdurma kararı talebinde bulunulacak.
Her gün bir yabancı kapımızı çalıyorGaranti Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın ilk alışveriş merkezi projesi olan Doğuş Power Center, ekimde Maslak''ta açılıyor. Henüz alışveriş merkezi faaliyete geçmediği halde, neredeyse her gün bir yabancı kurumsal yatırımcının satın alma veya ortaklık için kapılarını çaldığını söyleyen Garanti GYO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Memiş, "Yabancı kurumsal yatırımcılar her gün kapımızı çalıyor.
Antalya Limanı''nın satışı pazarlıkla yapılacakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu''nun (TMSF) Ortadoğu Antalya Liman İşletmeleri''nde satışa çıkardığı yüzde 99.99 oranındaki iştirak payının satışı pazarlığa kaldı.
Bir Zehirli Gemi DahaFransız donanmasının hurdaya ayrılmış 270 savaş gemisiyle birlikte nükleer yakıda çalışan Clemencau gemisinin Aliağa''da parçalanacak olması tartışma yaratırken, yeni bir zehir yüklü geminin Hollanda''dan Türkiye''ye doğru yola çıktığı öğrenildi.
İmtiyazlı kıvrımlarArsin-Yomra arasında sahil dolgusuyla gelen yol bir anda mevcut yola kıvrılıyor, 1-2 kilometre sonra tekrar sahile iniyor. Vatandaşlar, Uzunalioğulları''na ait olan iki villayı kurtarmak için güzergâhın değiştirildiğini iddia ediyor. Yeniay beldesinin önünde boydan boya geçen viyadüğü görüntülerken bizi gören Fatma Gürel, "Bu utanç duvarının çekilecek nesi var? 35 yıl Almanya''da çalıştım. Biriktirdiğim paralarla ev, dükkân yaptım. Bu sene tatile geldim ki, deniz manzaralı evimin penceresi duvara bakıyor" dedi.
Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Dolgu alanına Kızılay bina yapıyorDenizi doldurulan Sürmene sahilinde kumsal kazanmak için onlarca "T" tahkimatı yapıldı. Kıyı dolgusuyla kazanılan arazinin Kızılay''a verildiğini belirten vatandaşlar, "Her selde vatandaşı dere kenarına ev yaptı diye suçlayan hükümet yetkilileri, dolgu alanına Kızılay Diyaliz Merkezi binası inşa edecek. Oysa yasalar dolgu alanına bina yapılmasına izin vermiyor" diye tepki gösteriyor. Deniz dolgusuyla yer kazanan Arsin Belediyesi, tahkimatları çöplerle dolduruyor. Bu tahkimatların yolu koruyacağı öne sürülüyor. Oysa 1999''da denizde meydana gelen fırtınada, Trabzon ve ilçelerinde bulunan çekek yerlerindeki mahmuzların 975 metresi tahrip etmişti. Belediye çöpleriyle doldurulan tahkimatları alıp götüren deniz, daha sonra tonlarca çöpü kıyıya geri savurmuştu.
Tarih: 28 Temmuz 2006 Kaynak: Milliyet
Trabzon''da denizi sattılarKültür mirası bir kentin binalara boğulduğu yerdi Trabzon. Halk, bir Boztepe''de, bir 100. Yıl Parkı''nda ve bir de Beşirli sahilinde nefes alırdı. Sahilde değil tepelerde olduğu için, bir Boztepe kurtuldu.
Fünikülerde Günlük Yolculuk Sayısı 20.000''i Geçti29 Haziran tarihinde Başbakanımız Sayın Recep Tayip Erdoğan’ın açılışını gerçekleştirdiği Taksim-Kabataş Füniküler hattının günlük yolculuk sayısı 20.000’i geçti.
Kale Grubu 49’uncu yılını yeni yatırımlarla kutluyorKale Grubu 49''uncu yılını gelenekselleşen ‘Seramik Bayramı'' ile kutlarken yeni yatırımlara da imza atıyor.
Konutlar elde kalınca ikametgâh şartı kalktıKonut sıkıntısının had safhada olduğu İstanbul''da, satışa sunduğu dairelere rağbet edilmemesinin ardından kura çekme sistemini iptal edip başvuruların tamamını değerlendiren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) benzer bir uygulamayı Anadolu''da da başlattı.
Güneyin Güneşli EvleriGitmelerin mevsiminde rotalar genellikle güneyi gösterir. Sıcak çeker, mavi çeker, tembellik çeker.Her anakaranın güneyi, daha farklı bir yaşam vaadeder.
Topkapı Sarayı''nı Tahrip Eden Araç Trafiğine SonMotorlu taşıtların tarihi dokusuna büyük zarar verdiği Topkapı Sarayı Bab-ı Hümayun Kapısı, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle araç trafiğine kapatıldı.
Takvim
<<Temmuz 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.