Haberler

29 Haziran 2007, Cuma

İzmir Mimarlık Buluşmaları’nın Ardındanİzmir Mimarlık Buluşmaları’nın Ardındanİzmir Serbest Mimarlar Derneği 9-16 Haziran 2007 tarihleri arasında “İzmir Smd - İzmir Mimarlık Buluşmaları ''07” adı altında bir etkinlik düzenledi. 11 başlık altında bireysel sunumlar, sergiler, kent gündemi ile ilgili bir de panel gerçekleşti. Etkinliğin sadece İzmir’den değil, tüm Türkiye’den, Fas’tan ve Fransa’dan konukları vardı. Etkinliğin ardından genel koordinatörü Salih Zeki Pekin ile bir söyleşi gerçekleştirdik. yaşanan sıkıntılardan Kendisinin de tanımladığı gibi Türkiye’nin 3. büyük kenti olmasına rağmen mimarlık faaliyetlerinden yoksun kalmış İzmir için etkinlik oldukça büyük ve cesaretli bir adımdı. Haberin Devamı
27 yıllık zakkumları kesen afişe edildi27 yıllık zakkumları kesen afişe edildiBalıkesir''in Erdek ilçesinde ''manzarasını kapatıyor'' diye 27 yıllık zakkumları kesen site sakinine Belediye''den teşhirli ceza geldi.
Sokak levhaları değişmeye başladıSokak levhaları değişmeye başladıAdrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi çalışmaları kapsamında Başkent’te yeniden adlandırılan mahalle, cadde, sokak numaraları Büyükşehir Belediyesi ekipleri ve vatandaşları karşı karşıya getirdi.
Raylı Sistemde Sıra Bayraklı''ya GeldiRaylı Sistemde Sıra Bayraklı''ya GeldiAliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde çalışmalar hızla devam ediyor. Bayraklı Karayolu Üst Geçidi için Cumartesi gününden itibaren bölgede yeni trafik düzenlemesine gidilecek. İzmir’in en önemli toplu ulaşım projesi Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi’nde adım adım mutlu sona yaklaşılıyor.
Professional Lighting Designers’ Association İstanbul Atölye Çalışması Tanıtım ToplantısıProfessional Lighting Designers’ Association İstanbul Atölye Çalışması Tanıtım ToplantısıPLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, PLDA (Professional Lighting Designers’ Association) tarafından 1999 yılından beri Avrupa’nın birçok şehrinde gerçekleştirilen atölye çalışmasını İstanbul’a getirmeyi planlıyor.
Perili Köşk, 6 milyon dolara canlandı, holding merkezi olduPerili Köşk, 6 milyon dolara canlandı, holding merkezi olduMayıs 2002’de 25 yıllığına kiraladığı Perili Köşk’e 6 milyon dolar harcayan Borusan Holding, merkezini Salıpazarı’ndan Rumelihisarı’na taşıdı.
30 neşeli marka İstanbul’da30 neşeli marka İstanbul’daGeçen ay Addresİstanbul’da açılan Nuxx, Avrupa’nın tanınmış 30 tasarım markasının ürünlerini ilk kez Türkiye’ye getiriyor. İtalya’dan Arper, Hollanda’dan Artifort, Danimarka’dan Normann Copenhagen ve İtalya’dan Nava bunlardan sadece birkaçı.
Yeni ev alanlar mobilyaya yılda 5 milyar dolar ödüyorYeni ev alanlar mobilyaya yılda 5 milyar dolar ödüyorGayrimenkul sektöründe yaşanan proje patlaması, ’yeni konutla beraber yeni mobilya’ anlayışının büyümesini sağlıyor.
İTÜ Mimarlık Fakültesi Mezuniyet TöreniİTÜ Mimarlık Fakültesi Mezuniyet Töreniİstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunları diplomalarını 28 Haziran 2007’de Taşkışla Binası’nın avlusunda düzenlenen törenle aldılar. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan tören İstanbul Mimarlık Fakültesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cengiz Giritlioğlu’nun konuşmasıyla devam etti.
Gökçek’e Türkkonut’tan Başarı Ödülü…Gökçek’e Türkkonut’tan Başarı Ödülü…Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’e, Başkent’te uyguladığı projeler nedeniyle, Türkkonut tarafından “Yerel Yönetimler başarı Ödülü” verildi.
İstanbul''un bir barajı devre dışıİstanbul''un bir barajı devre dışıHava sıcaklığının 40 derecenin üzerinde seyrettiği İstanbul''da su tüketimi de artıyor. Uyarılara karşın suda istenilen tasarruf sağlanamıyor. Barajlardaki doluluk oranı yüzde 37''ye düştü.
Barajda su bitti!Barajda su bitti!İstanbul''a su sağlayan dokuz barajdan biri olan Alibey Barajı, içindeki su miktarı tükendiği için işlevsiz kaldı. Barajdan son iki gündür İstanbul''a neredeyse hiç su verilemiyor.
Alma zakkumun ahını...Alma zakkumun ahını...Erdek''te bir tatil sitesinin deniz manzarasını kapatan zakkumlar, bir gecede yok oldu. Olayın sorumlusunun site sakinleri olduğunu düşünen belediye, sitenin burnunun dibine iki metrelik ilan panoları dikti!
Bursa Gemlik''teki yangın kontrol altındaBursa Gemlik''teki yangın kontrol altındaBursa-Gemlik kara yolunun Yeniköy mevkisindeki orman yangını kontrol altına alındı. Yangında 60 hektarlık alan kül oldu.
Eski şehre yeni tabelaEski şehre yeni tabelaBeyoğlu''ndaki Garanti Galeri, ''neler oluyor bu kentte?'' sorusunun cevaplarını ayrıntılarıyla anlatan bir sergi açtı: ''İstanbul''u Tabeladan Okumak''. Sergiyi gezenler dost meclislerinde yapılan tartışmalarda bir adım öne geçeceğe benziyor.
Postopolis''te Lebbeus Woods''la SöyleşiPostopolis''te Lebbeus Woods''la SöyleşiPostopolis, dünyanın 4 ayrı bölgesinden 4 ayrı mimarlık blogunun 5 gün boyunca New York’ta ortaklaşa düzenlediği bir etkinlikler dizisi, bir bloglama maratonuydu. Postopolis’e Subtopia, BLDGBLOG, City of Sound ve İnhabitat blogları katıldı. Los Angeles’taki BLDGBLOG’dan Geoff Manaugh’un, Londra’daki City of Sound blogundan Dan Hill’in, New York''taki Inhabitat’tan Jill Fehrenbacher ve San Francisco''daki Subtopia’dan Bryan Finoki’nin katıldığı Postopolis’te çeşitli söyleşiler, toplantılar, slayt gösterileri de düzenlendi. Bu etkinliğin ana fikrilerinden birisi ise bloglarda yapılanların kamusal alana çıkarılarak insanlarla kaynaşması ve blogların mimari bir dil oluşturmakta ne denli önemli olduğunun gösterilmesiydi. Postopolis’e çok farklı disiplinler birçok katılımcı oldu. Etkinliğin 5. gününde ise ünlü tasarımcı Lebbeus Woods ile bir söyleşi gerçekleştirdi.
Kızıl Kilise''nin restorasyonu başlıyorKızıl Kilise''nin restorasyonu başlıyorDünya Anıtlar Fonu''nun ''2008 Yılında Dünyanın En Fazla Tehlike Altında Bulunan 100 Tarihi Eser Listesi''nde yer alan Aksaray''daki tarihi Kızıl Kilise''nin restorasyonu için çalışmalar sürüyor.
İstanbul’u Tabeladan Okumakİstanbul’u Tabeladan OkumakBülent Erkmen ve Aykut Köksal’ın hazırladığı ve İstanbul’un yeni tabela konseptini meraklılara sunan “İstanbul’u Tabeladan Okumak” sergisi Bülent Erkmen ve Aykut Köksal’la birlikte gerçekleştirilen tanıtım gezisi eşliğinde Garanti Galeri’de açıldı.
2 milyon Euro’ya rüzgárla denizden içme suyu üretiyor2 milyon Euro’ya rüzgárla denizden içme suyu üretiyorAlmanya’da su arıtma ve içme suyu tesisleri üreten Suebian Trade and Consult GmbH, rüzgár enerjisi ile çalışan, deniz suyundan içme suyu üreten tesislerini kurmak için gözünü Türkiye’ye çevirdi.
Halkalı''yı toplu konutlar taşıyorHalkalı''yı toplu konutlar taşıyorToplu konut projelerine ev sahipliği yapan Halkalı''da 2000''li yıllara gelindiğinde pek çok firma yüzlerce yeni konut projesinin inşasına başladı Ancak inşası tamamlanan ikinci el konutların ortalama metrekare fiyatlarına bakıldığında Olympiakent''ten sonra en pahalısı toplu konutlar oldu.
Ford Otosan en çevreci fabrika seçildiFord Otosan en çevreci fabrika seçildiSon 5 yıldır Ford’un dünyadaki en iyi üretim tesisi seçilme başarısını gösteren Ford Otosan Kocaeli Fabrikası’na bir ödül de, çevre konusunda geldi.
İstanbul''u butik proje modası sardıİstanbul''u butik proje modası sardıŞehir merkezlerinde konut üretimi için arsa bulmak neredeyse imkansız olsa da inşaat şirketleri bu alandaki kârlılığı değerlendirmek için harekete geçti Şehir merkezlerindeki arsa değerleri, şehir dışındaki bölgelerin beş katı civarında.
OSRAM “Aydınlatma Hareketi”nin İkinci Ayağı TamamlandıOSRAM “Aydınlatma Hareketi”nin İkinci Ayağı TamamlandıOSRAM’ın geçen yıl Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin işbirliği ile başlattığı “Aydınlanma Hareketi’nin ikinci ayağı “OSRAM Aydınlanma Aracı”nın genel merkez önünden hareketi ile başladı.
Avrupa Kentlerindeki Kamusal AlanlarAvrupa Kentlerindeki Kamusal AlanlarKentin kamusal alanları kent otoritelerinin, özel sektör üreticilerinin ve yapılı çevre profesyonellerinin gündeminin en üst sırasını işgal etmektedir. Bir zamanlar bu kamusal alanlar gelişme sonrası artık mekanlar olarak kabul edilmekteyken, şimdi kentlerin dönüşümdeki anahtar rolleri nedeniyle çok önemsenir hale gelmişlerdir. Bu makale bu yükselişin ardındaki nedenleri anlamayı ve kentlerdeki kamusal alanlar hakkında bir araştırma ve tartışma platformu oluşturmayı amaçlamaktadır. Makale konu hakkında Avrupa’daki kentsel kamusal alanların yüzleştiği mücadeleler ve tehditleri de içeren bazı ana temaları ve meseleleri işaret etmeden önce, kamusal alanları analiz ederken ele alınması gereken kuramsal çerçeve tartışmalarıyla başlayacaktır.
İnterax 1 Yaşındaİnterax 1 YaşındaÇuhadaroğlu Holding tarafından, tüketici ihtiyaçlarına daha hızlı cevap verebilmek amacıyla yaratılan ve kapı kontrol sistemleri ile otomatik kapı sistem ürünlerini içeren İnterax, 1 yaşını doldurdu. İnterax kısa sürede, yurt içinde olduğu kadar uluslararası pazarlarda da tercih edilen bir marka haline geldi.
Korumacılığın Kalbi İtalya’da Atıyor!Korumacılığın Kalbi İtalya’da Atıyor!Belirli aralıklarla yıl boyunca Anadolu''nun çeşitli kentlerinde seminer ve buluşmalar düzenleyen Tarihi Kentler Birliği (TKB), ilk olarak geçen yıl Budapeşte ve Prag''la başlattığı yurt dışı gezilerine bu yıl İtalya''yla devam etti.
Sulukule  Mahallesini Geliştirme ProjesiSulukule Mahallesini Geliştirme Projesiİstanbul’daki çok kültürlülüğü desteklemek, insanları yaşam çevrelerinden uzaklaştırmadan mahallelerini geliştirmek, katılımcı yöntemlerle kendi yaşam çevreleri üzerinde söz sahibi olabilmelerini sağlamak amacıyla Sulukule’de bir Avrupa Birliği destekli bir proje başlıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İstanbul’a 10 kuyu açılacakBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, park ve bahçeleri sulamak için İstanbul genelinde 100 noktada kuyu yeri tespit ettiklerini ve bunun 12’sinde sondaj çalışmalarına başladıklarını açıkladı. Topbaş, İstanbul’un son 78 yılın en sıcak günlerini yaşadığını hatırlatarak, “Tabii o sıcaklığın getirdiği bir buharlaşma var. Biz mümkün mertebe park ve bahçelerimizi sulamayı yavaşlattık. Kuyu açarak yeraltı sularından istifade etmek istiyoruz” dedi. İstanbul’un sera etkisinden kurtulması için çatıların bahçe haline getirileceğini belirten Topbaş, “Konutlarını bu şekilde yapan vatandaşların vergi veya harçlarını düşürmeyi öngörüyoruz” şeklinde konuştu.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye Yazan: Sadettin Erkişi
Kale Orta Anadolu tesisleri açıldıKale Grubu’nun Yozgat’ın Yerköy İlçesi’nde kurduğu Orta Anadolu Tesislerinin açılışı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile gerçekleştirildi. 2005 yılının eylül ayı sonunda temeli atılan Kale Grubu’nun Yerköy ilçesi’ndeki Kaleseramik ve Kalekim tesislerinin açılış törenine Başbakan Erdoğan ile birlikte Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, İçişleri Bakanı Osman Güneş, eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek de katıldı. Başbakan Erdoğan, tesislerin temel atma töreninde de bulunduğunu belirtirken, bugün de açılışına katıldığı için mutlu olduğunu söyledi. Kale Grubu Başkanı İbrahim Bodur da Orta Anadolu tesislerinin bulunduğu bölgenin Özel Organize Sanayi Bölgesi olarak ilan edilmesi için gerekli başvuruları yaptıklarını ifade ederek, Erdoğan’dan bu konuda destek istedi. Açılışın ardından İbrahim Bodur tarafından Başbakan’a seramik tablo hediye edildi.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Akşam
TÜRKKONUT Genel Başkanı: Her yıl 300 bin konut yapılmalı, ancak 100 bin konut yapılıyorTÜRKKONUT Genel Başkanı Yılmaz Odabaşı, Türkiye''de her yıl 300 bin konut yapılması gerektiğini, ancak yılda ortalama 100 bin konut yapıldığını kaydetti.
Klima hakkında bilmek istediğiniz her şeyRekora giden sıcaklar klimayı gündem ürünü yapıp çıktı. Evlerinde klimalı hayat istemeyenler bile teslim oldu, klimacılara koştu. Çünkü yaşadığımız kapalı ortamlarda nemin yüzde 60-30, sıcaklığın 20-27 derece aralığında olması gerekiyor.
İstanbul''da 2 günde 317 yangın çıktıİstanbul''da aşırı sıcakların yaşandığı son 2 günde 317 yangın çıktığı, bunların yarısından fazlasının ot, çöp ve çalılık yangını olduğu bildirildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı''ndan alınan bilgiye göre, 26 Haziran 2007 Salı günü 24 saat içerisinde itfaiyeye toplam 195 ihbar yapıldı. Müdahale edilen 152 olay içerisinde, aşırı sıcaklardan da kaynaklanan 82 ot, 6 çöp ve çöp konteyneri yangını yer aldı. Aynı gün, parlama, trafo, yüksek ısı ile kızışma ve elektrik kontağından da 20 yangın çıktı. İtfaiye ekipleri, İstanbul''da dün de toplam 200 olay içerisindeki 165 yangına müdahale etti. Bu yangınların 83''ünü çöp ve ot yangınları oluşturdu. Parlama, trafo, yüksek ısı ile kızışma ve elektrik kontağından da 30 yangın meydana geldi.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Dünya
6 bin metreden tren geçiren Çinli inşaatçı Türkiye''ye geliyorÇin''in en büyük inşaat firması CREC, Türkiye''de yatırıma soyunuyor. Çin''de dünyanın en yüksek demiryolu ağını yapan firma, Türkiye''de de konut ve alt yapı yatırımlarına odaklanacak.
Başkan Topbaş Yeni Zelandalı Bakanla deprem güçlendirmesini konuştuYeni Zelandalı Bakan Hon Clayton ile görüşen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, sivil yapıların depreme karşı güçlendirilmesiyle ilgili olarak Yeni Zelandalı firmalarla işbirliği yapmayı düşündüklerini ve uzun vadeli kredi imkanını araştırdıklarını söyledi.
Kent - Yorum: F tipi kentlere doğru...İçine, özel kimlik kartını barkod okuyucuya okutarak girilebilen bir kamu kurumunda çalışıyorum...
Başkan Topbaş; “Yeraltı ve deniz suyundan istifade edeceğiz…”Dün son 78 yılın en sıcak gününü yaşayan İstanbul’a su sıkıntısı yaşatmamak için kapsamlı çalışmalar yaptıklarını açıklayan Başkan Topbaş, “12 noktada sondaj çalışmalarıyla park ve bahçelerde kuyu açma çalışmalarına başladık. Yeraltı sularından istifade etmek istiyoruz” dedi.
Klima montajına yetişemedilerBazı bölgelerde 50 derecenin üzerine çıkan sıcak hava, klima satışlarını patlattı. Gölgede 50 derecenin üzerine çıkan ve rekor kıran sıcak hava, klima satışlarını patlatırken klima üreticileri de montaj ve servis hizmetlerini aksatmamak için önlem almaya başladı.
2 baraj sıfırı tükettiİstanbul’a su sağlayan barajlardan Papuçderesi ve Kazanderesi kuraklığa dayanamadı. Her ikisinde toplam 2 gün 5 saatlik su kaldı.
Kamusal alanın hizmet marifetiyle işgal edilişiBugün hemen hemen her sokakta, bankaların otomatik para çekme makinelerini görebiliyoruz. 1987 yılında ülkemize giren bu makineler bizlere günün her saatinde nakit sunabilmeleri açısından büyük bir avantaj sağlıyor.
Sorgun Ormanı ''golfçülerden'' kurtarıldıAntalya''da golf sahaları yapımı için kullanılması düşünülen ve çevrecilerin uzun süredir kurtarılması için mücadele yürüttükleri Side''deki Sorgun Ormanları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından I. Derece Doğal Sit Alanı kapsamına alındı.
Çaresi var!Manisa TEDAŞ İl Müdürlüğü, çıldırtan sıcağa vantilatörlerle önlem aldı. Kentte başta çarşıyı besleyen trafo olmak üzere trafolar önlerine konulan vantilatörlerle soğutulmaya başlandı. Çarşı trafosunun başında 24 saat bir personel nöbet tutuyor. Vantilatör nobeti tutan arıza ekibi görevlisi Sedat Mutlu, "Çarşı esnafımızın elektriksiz kalmaması için trafoyu soğutmaya çalışıyorum" dedi. Çarşı esnafı da nöbetçilere gün boyu soğuk su ve çay servisi yapıyor.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Radikal
Tarihi fenerin maketi Fenerbahçe''nin stadını aydınlatacakFenerbahçe Spor Kulübü, 100. yıl etkinlikleri çerçevesinde Fenerbahçe Burnu''nda bulunan tarihi deniz fenerinin maketini stadın karşısındaki yeşil alana yaptırdı. Tarihi fenerin birebir aynı olan maketi, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı''nın duvarlarına yapılacak olan 100. yıl amblemini aydınlatacak. Şantiye şefi Bahri Çetinkaya, tarihi fenerin birebir aynı olan 4/3 ölçek küçültülmüş maketinin çelik konstrüksiyon üzerine inşa edildiğini belirterek, "Fener, orijinal rengine sadık kalınarak beyaz olarak yapıldı. Gece fenerin etrafındaki spot ışıklar feneri aydınlatacak. Fenerin içinde bulunan ışıklar ise stada yapılacak olan 100. yıl amblemini aydınlatacak" şeklinde konuştu.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Yalçın Bel
Rant artışına yargıdan frenÖzelleştirme İdaresi''nce Ofer-Kutman ortaklığı Kuşadası Yatırımları AŞ''ye satılan Fransız Tatil Köyü arazisine verilen "yüzde 53''lük imar ve 12 kat yükseklik " izni hakkında yürütmeyi durdurma kararı alındı. İhale şartnamesinde yüzde 20 imar, 2 kat izni olan araziyi alan ortaklık, belediye meclisine yaptığı başvuruyla imarın yükseltilmesini istemişti. Geçen Temmuz ayında yapılan belediye meclis toplantısında AKP ve DYP''den istifa eden üç meclis üyesince Ofer-Kutman ortaklığına yüzde 53 imar, 12 kat yükseklik izni verilmişti. Ardından, CHP ve bağımsız meclis üyeleri, TEMA Vakfı, avukat Senih Özay ve arazinin eski sahibi Emekli Sandığı avukatları kararın iptali istemiyle dava açmıştı. Aydın 1. İdare Mahkemesi''nde dava sürerken Hazine avukatları da "Belediye meclis kararında 25 bin ölçekli plana aykırılık, ilgili idareden izin-onay alınmaması ve askıya çıkarılmaması" gerekçesiyle dava açtı. Planda, jandarma karakolu olarak görülen alanın imar değişikliğiyle piknik alanı haline getirilmesine itiraz eden Hazine avukatlarının başvurusuyla yürütmeyi durdurma kararı alındı. Böylece aynı oturumda Fransız Tatil Köyü arazisine verilen yüzde 53''lük imar ve 12 kat yükseklik de durduruldu.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Latif Sansür
Metrobüste 4 aylık rötarKüçükçekmece''deki yüksek gerilim hattı, metrobüslerin 4 ay geç yola çıkmasına neden olacak. Büyükşehir Belediyesi''nin, trafiği rahatlatmak amacıyla iki yıl önce çalışmalarına başladığı ve Topkapı-Avcılar arasında hizmet verecek olan metrobüs projesinin inşa çalışmaları 4 aylık gecikmeye uğradı. Yengeç gibi, duraklara yandan yanaşabilen metrobüslerin Küçükçekmece - Topkapı arasındaki güzergâhının deneme seferlerlerine mayıs ayında başlanması hedefleniyordu. Ancak Küçükçekmece''deki manevra alanlarının yüksek gerilim hattına yakınlığı nedeniyle denemelerin yapılamaması hattı Avcılar''a uzattı. Bu durum da metrobüslerin 4 ay rötarla yola çıkmasına neden olacak. Bu durumda, altyapısına 150 milyon YTL, güzergâh üzerinde hizmet verecek olan 50 metrobüse 60 milyon Euro yatırım yapılan projenin, deneme seferleri eylül ayında başlayacak. Projenin ikinci etabının Mecidiyeköy''e, üçüncü etabının ise Anadolu Yakası''na geçilerek, Kadıköy-Fenerbahçe Stadı''na kadar uzatılması planlanıyor.
Tarih: 29 Haziran 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya
Yeraltı otoparkında hukuk savaşı başladıİzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir 1. İdare Mahkemesi’nin Ziraat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin açtığı davada Kültürpark Yeraltı Otoparkı imar planıyla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararının iptali için İzmir 1. Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz etti.
Isınıyoruz Hatta Buharlaşıyoruz...Artık, insan faaliyetleri sonucu küresel ısının yükseldiği, havadaki karbondioksit oranının arttığı, okyanusların ısındığı, buzulların eridiği, deniz seviyesinin yükseldiği, sel felaketlerinin yaşandığı, kuraklığın her geçen gün biraz daha kendisini hissettirdiği biliniyor ve kabul ediliyor.
İşte dünyanın yeni miraslarıUNESCO Dünya Mirası Komitesi, dünya mirası listesini dün güncelledi.
Doktorlar adliye inşaatını protesto ettiKartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi yanında süren adliye inşaatında dinamit patlatılmasını protesto eden İstanbul Tabip Odası ve Türk Tabipleri Birliği üyeleri ortaklaşa bir basın açıklaması yaptı.
Devletin 2.3 milyon YTL’sine acımasam o binayı yıkarımElazığ Valisi Muammer Muşmal, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ve Mis Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Demirbağ’la birlikte Harput’tan kenti izleyerek yemek yiyoruz.
Kipa Marmaris''te kasalar güneş enerjisiyle çalışıyorTürkiye''de ilk defa alışveriş kasaları güneş enerjisiyle çalışan hipermarketini Marmaris''te hizmete açan Kipa, kasa hattında kullandığı bu temiz enerjiyle doğaya, bir yılda 150 ağaç dikmiş kadar katkı sağlıyor.
Türk ve İranlı Mimarlar Tahran''da BuluştuTC Tahran Büyükelçiliği binalarının hizmete girişinin 70. yıldönümü münasebetiyle Tahran’da "Türk - İran Mimari Buluşması " adıyla binaların mimarı ve modern Türk mimarisinin öncülerinden Seyfi Arkan’ın da anıldığı bir dizi faaliyet düzenlendi.
Mimarlara kültür ödülüKültür ve Turizm Bakanlığı, kültür varlıklarını koruma bilincinin artması için “2. Ulusal Mimarlık Koruma Ödülleri” verecek. 5 ana dal ve 9 ayrı kategoride yapılan yarışmaya katılım süresi ve şartları bakanlığın internet sitesinde yayınlanacak. Şartları yerine getiren herkes yarışmaya katılabilecek. Yarışmada, Bilim Kurulunun ön elemesinden geçen başvurular, Ulusal Jüri tarafından değerlendirilecek.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Türkiye
Ege ve Akdeniz’deki 2007’de yanan ormanlarımızNe zaman bir yangın görsem, duysam içim daralır. Gün geçmiyor ki bir yangın haberi, gün geçmiyor ki susuzluk sorunu ve de gün geçmiyor ki küresel ısınma dünyayı tehdit ediyor.
Adnan Saygun Sanat Merkezi İzmir''in Gururu OlacakAdnan Saygun Sanat Merkezi’nin yapım çalışmalarını denetleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “İzmir’in Avrupa standartlarındaki ilk kültür sanat merkezini yapıyoruz” dedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Büyükşehir’in 645 milyon YTL’lik dev yatırımlarını Başbakan Erdoğan açtıSon 3 yılda 14 milyar YTL yatırım gerçekleştirerek rekorlara imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Başbakan Erdoğan ve Başkan Topbaş’ın katılımıyla düzenlenen törenle 645 milyon YTL tutarındaki 47 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Yıkmak isteyen gelsinNH, başkent Madrid’teki bir oteli yenilemeye karar verince stresli müşterilerine de bir “iyilik” yapmaya karar verdi. İspanyol oteller zinciri NH, başkent Madrid’teki bir oteli yenilemeye karar verince stresli müşterilerine de bir “iyilik” yapmaya karar verdi. Otel 11 yıllık binanın iç mekanlarının 3 Temmuz’da yıkılacağını, bu sırada odaları ve iç mekanları yıkıp dökmek isteyenlerin kendilerine başvurabileceğini duyurdu. Otuz “talihli” fiziksel ve psikolojik testlerden sonra seçilecek. Müşteriler bir ücret ödemeyecek. Müşterilerin odaları talan ederken kask takmaları mecburi olacak.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Vatan
WWF’den internetten su kursuDoğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) tarafından sulak alanlar, dünyada ve Türkiye’de su yönetimi, su kaynaklarıyla ilgili uluslararası yaklaşımlar, ulusal mevzuat ve entegre havza yönetimi hakkında eğitimin verildiği su kursunun ilk bölümü tamamlandı.
Nüfusun yarısı, 2008’de kentlerde yaşayacakBirleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından her yıl yayımlanan “Dünya Nüfusunun Durumu” raporu bugün açıklandı. Londra’da açıklanan raporda, gelecek yıl kentlerde yaşayan nüfusun 3,3 milyar olacağı belirtiliyor. Bu rakamın 2030’da 5 milyar olacağı tahmin edilen raporda, bunun da o yıllardaki dünya nüfusunun yüzde 60’ını teşkil edeceği kaydediliyor.
Hükümetten kuraklık kararnamesiHükümet, kuraklık nedeniyle mağdur olan çiftçiler için harekete geçti. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kuraklık kararnamesi çıkaracaklarını açıkladı. Dışişleri Bakanı Gül, bazı açılışı ve temel atma törenlerine katılmak için gittiği Polatlı’da yaptığı açıklamada, kararnameyle kuraklık nedeniyle yeterli verimi alamayan çiftçilerin mağduriyetinin giderileceğini söyledi. Gül tüm hazırlıkların tamamlandığını ve kararnamenin çıkmak üzere olduğunu kaydetti. Söz konusu kararnameyle, kuraklıktan zarar eden çiftçilere, arpa-buğday-korunga ve yem bitkilerinde destek primi ödenmesi öngörülüyor. Ayrıca kuraklıktan etkilenen çiftçilerin, ziraat bankasına olan borçlarının 1 yıl ertelenmesi planlanıyor.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: NTVMSNBC
Büyükşehir belediyeleri, kaldırım taşına iki yılda 169.4 milyon YTL harcadıBüyükşehir belediyeleri, 2005 ile 2006 yıllarında kaldırım ve bordür taşlarının yenilenmesi için toplam 169 milyon 480 bin YTL harcadı.
Dikkat! Satın aldığınız evin bir odası kaçak olabilirUzmanlar, son dönemde özellikle teras ve giriş katlarında depo ve sığınak benzeri ortak alanların kaçak yapılaşma ile oda olarak evin içine dahil edildiğini ve satıldığını belirtiyor.
Büyükşehir satmaya devam ediyorİstanbul''un en değerli gayrimenkulleri olarak gösterilen Levent''teki Karayolları Bölge Müdürlüğü arazisi ile İETT Ayazağa Garaj arazisini satmasıyla bütün tepkileri üzerine toplamasına rağmen, bazı tarihi okul ve hastaneleri de satış listesine koyan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, bu kez de, kendisine ait bazı tesis arazilerini satmaya hazırlanıyor.
Muş''a çimento fabrikası kurulacakMuş''ta, Taşoluk ve Sürgüden köyleri arasındaki 833 bin metrekare arsa üzerinde çimento fabrikası kurulacağı bildirildi. Yurt Çimento Sanayi Müdür Yardımcısı Mehmet Küçük, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kurulması planlanan çimento fabrikasında 250 kişinin istihdam edileceğini belirterek, “Fabrikada yılda 650 bin ton çimento üretimi yapmayı hedefliyoruz” dedi. Etüt çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Küçük, 2008 yılında fabrikanın faaliyete geçirilmesinin planlandığını kaydederek, “Gerekli arazi alımlarını yaptık. Proje ile ilgili çalışmalarımız sürüyor. Fabrikamızın çevreye rahatsızlık vermemesi için de gereken çalışmaları yapıyoruz” diye konuştu. Muş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Talip Devrim ise yapımı planlanan çimento fabrikasının Muş için önemli bir yatırım olduğunu bildirdi. Devrim, “Muş, son yıllarda kabuğunu kıran iller arasına girmiştir. Fabrikada 250 işsiz vatandaşımızın istihdam edilecek olması da diğer önemli bir konudur. İlimize yatırım yapmak isteyen tüm sektörlerdeki iş adamlarımıza gereken yardımı yapmaya hazırız” dedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
Çevreyi katil sezonu açıldı...Yaz geldi, hele bir de havalar sıcaklaşınca aziz halkımızın çevreyi katletme faaliyeti hız ve yoğunluk kazandı. İstanbul''un tüm ormanlık ve yeşillik alanları yeniden piknikçilerin çok affedersiniz, mangalcıların eğlence adına istilasına uğradı.
Greenpeace''den Akdeniz ülkelerine acil çağrıGreenpeace İspanya ve Yunanistan''da aynı anda yayımladığı raporlar ile önemli kıyısal ve denizel alanların korunması adına acil önlemler çağrısı yaptı.
Metro, Bornova merkeze ulaşıyorAliağa-Menderes raylı sistemi ile, kent merkezinde ise Üçyol-Üçkuyular ve Bornova Ege Üniversitesi Hastanesi-Bornova merkez hattıyla da Doğu''dan Batı''ya çağdaş ulaşım sistemi birbirine bağlanıyor. İzmir Metrosu''nu, Bornova Ege Üniversitesi Hastanesinden Bornova merkeze ulaştıracak hattın temeli törenle atıldı. Törende konuşan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun, sosyal demokrat belediyecilik anlayışının en güzel örneklerini verdiğini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise, üç yıllık görev süresince temel prensibinin az konuşup çok iş yapmak olduğunu belirtti. Kocaoğlu yatırım yapan bir kurum olduk dedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Birgün Yazan: Erkan Çınar
PVC kapı-pencerede evde ölçü alma bitiyorPlastik kapı ve pencere profili markası Europen’in üreticisi Hatipoğlu Grubu, ambalajlanmış hazır kapı ve pencere üretti.
Selçuk''un ''Kentsel Bellek'' merkeziÜlkemizde " tarih ve turizm " denilince ilk akla gelen Efes... MÖ 6 binlere uzanan derinliğiyle, kültür turizminin de " öncü "lerinden.
Dubai’den Kütahya’ya çimento yatırımıDubai merkezli Abdullah Al Ghurair Group Of Companies firması, 200 milyon dolarlık yatırımla Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde çimento fabrikası kuracak. Tavşanlı Belediye Başkanı Ali İhsan Çakır, ilçenin birçok alanda çeşitli imkanlara sahip olduğunu, Dubaili şirketin hammaddeye yakınlığı nedeniyle çimento fabrikası için ilçelerini tercih ettiğini söyledi. Çakır, Dubaili şirket yetkililerinin, fabrikanın kurulacağı sanayi alanında incelemelerde bulunduğunu ifade ederek, 2008 yılı sonunda üretime geçmesi planlanan fabrikanın ilçenin kalkınmasında önemli bir paya sahip olacağına işaret et Fabrikanın, yılda 2 milyon ton çimento üretim kapasitesi ve 300 çalışanı ile şehrin en büyük özel sektör yatırımlarından biri olacağını belirten Çakır, "Fabrika için gerekli ham madde de Türkiye Kömür İşletmeleri’ne (TKİ) ait kömür dekapaj sahasından temin edilecek. Böylece, TKİ’nin atık malzemesi yeniden değerlendirilerek ekonomiye kazandırılmış olacak" dedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Hürriyet
''Cumhuriyet dönemi mimarisi tehdit altında''TMMOB Mimarlar Odası, 22 Temmuz Genel Seçimleri kapsamında dünya Türkiye ve mimarlık ortamına ilişkin değerlendirme raporu hazırladı. Kentsel dönüşüm adı altında uygulanan emlak geliştirme projeleri anlayışının terk edilmesi gerektiği kaydedilen raporda, bütün toplumsal kesimler, "ülke ve kent değerlerine sahip çıkmaya" çağrıldı. Kaçak kentleşme oranının yüzde 60-70''lere vardığına dikkat çekilen raporda, ayrıcalıklı imar hakları oluşumuna yönelik uygulamaların da "kente karşı işlenen suç" olarak yasal düzenlemelerle tanımlanması gerektiği vurgulandı. Raporda, Cumhuriyet dönemi mirasının korunmasına özel önem verilmesi istenerek "Cumhuriyet dönemi mimari mirasının özellikle imar uygulamaları uğruna tüketilmesi, orman alanlarına yönelik imar uygulamaları, Karadeniz Sahil Yolu örneğinde gördüğümüz doğal kıyı ve yeşil alan tahribatları örneklerinde olduğu gibi giderek bu değerlerimizi kaybetmek tehlikesiyle karşı karşıyayız" denildi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Zorlu, Karayolları arazisine 400 milyon dolar aldıZorlu Yapı Yatırım, İstanbul Levent’teki Karayolları arazisi üzerinde inşa edilecek Zorlu Center’in finansmanı için Akbank''tan 400 milyon dolarlık kredi aldı. Kredi cumhuriyet tarihinde özel bir Türk bankasının tek bir seferde kullandırdığı en yüksek tutar.
Katı atıkta kavgaya Çankaya da katıldıBüyükşehir Belediyesi’nin çöp toplama işini yapan ITC firmasınının Çankaya Belediyesi’ne yönelik suçlamalarına, Başkan Muzaffer Eryılmaz’dan sert yanıt geldi. Eryılmaz, "Bu konudaki başarılarımızdan nem kapıp, kıskançlık ve kızgınlık nöbetlerine girdiler" dedi.
Dünya nüfusu kente taşındıBirleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) tarafından hazırlanan 2007 yılı nüfus raporunda, insanlık tarihi boyunca ilk kez 2008''de dünya nüfusunun yarısının kentlerde yaşayacağı açıklandı. Dün Londra''da açıklanan UNFPA raporunda, gelecek yıl kentlerde yaşayan nüfusun 3.3 milyar olacağı, 2030''da kentli sayısının 5 milyarı bulacağı ve bunun o yıllardaki dünya nüfusunun yüzde 60''ını oluşturacağı kaydedildi. Kent nüfusundaki artışla yoksulluğun tırmanacağını bildiren Nüfus Fonu, yetkililerin bu konuda önlem almasını istedi.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet
Klozet ve su20 yıl önce Hindistan’a giden bir Türk grubuna, ülkenin en önemli icadı olarak su tasarrufu yapan bir klozet göstermişlerdi.
''Sakallı'' kadın firavun bulunduMısır''da 1903 yılında bulunan mumyanın, kadın firavun Hatşepsut''a ait olduğu belirlendi.
’Adaş’ların TOKİ’si konutta ne yapıyorKayseri üzerinden başlayarak Niğde, Aksaray ve Konya’yı 30 saat içinde dolaştık; Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün seçim konuşmalarını ve TOKİ konutlarının anahtar teslimi törenini izledik.
Ermeni vakfına mal iadesiTürkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi''nin aldığı kararlar sonrasında, Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı tarafından açılan davada uzlaşma odaklı bir yaklaşım sergileyerek vakfa, davaya konu olan taşınmaz malları iade etme kararı aldı. Türkiye, vakfa 15 bin euro (26 bin 700 YTL) tutarındaki mahkeme masraflarını da ödeyecek. Yedikule Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi Vakfı''nın Beyoğlu ve Kadıköy''de bulunan taşınmazlarına 1998''de el konulmuştu.
Tarih: 28 Haziran 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Güven Özalp
Konya''nın kulesi satılıyorKonya''nın en yüksek, Türkiye''nin ise en yüksek üç binasından biri olan Selçuklu Kulesi satılıyor.
Kaleseramik ve Kalekim Yozgat - Yerköy Orta Anadolu Fabrikaları Törenle Hizmete GiriyorBu yıl 50. kuruluş yıldönümünü kutlayan Kale Grubu’nun şirketleri Kaleseramik ve Kalekim, Yozgat, Yerköy’de kurduğu fabrikaların açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve çeşitli bakanların katılımı ile gerçekleştiriyor.
Takvim
<<Haziran 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.