Haberler

29 Haziran 2010, Salı

İki Şehrin Hikayesiİki Şehrin HikayesiOresund Bölgesi, Kuzey Avrupa''da St Petersburg''tan sonraki ikinci en büyük metropoliten alan. Kopenhag ve Malmö''yü de kapsayan bu alan aynı zamanda İskandinavya''daki en yüksek yoğunluğa sahip yer. Yoğunluğun artmasında 2000 yılında yapılan Oresund Köprüsü''nün katkısı büyük. Dissing+Weitling tarafından tasarlanan bu köprü ile 1 saatten az bir süre iki ülke arasında seyahat etmek mümkün oluyor. Öyle ki Malmö''nün bulunduğu Scania bölgesinde konut fiyatlarının düşük olması sebebiyle 2000-2007 yılları arasında 22.500 Danimarkalı karşı yakaya taşınmış. Haberin Devamı
Dizayn Grup stressiz serayı satışa çıkardıDizayn Grup stressiz serayı satışa çıkardıDizayn Grup, topraksız ve ilaçsız Miracle-Hyponica Ekolojik Sera Sistemi''ni satışa çıkarıyor. Müzik dinletilerek, stresten uzak yetiştirilen domateslerin yatırımcısına kazandıracağı bilgisi verildi.
Silikon Vadisi''nde geri sayımSilikon Vadisi''nde geri sayımBilişim, telekomünikasyon, teknoloji alanında araştırma ve faaliyet gösteren şirketlerin buluşacağı Silikon Vadisi, bu yıl içinde Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü arazisinde kurulacak.
Siirt Ulu Camii restore edilecekSiirt Ulu Camii restore edilecekSiirt tarihi Ulu Camii''nde, restorasyon çalışmalarına başlanıyor. Anadolu''nun en eski camilerinden biri olan ve Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan tarihi Ulu Camii''nde restorasyon çalışmalarına başlanıyor.
Uyanamayanlar için ''Rodeo yatak''Uyanamayanlar için ''Rodeo yatak''Bir mobilya firması sahibinin, uyanmakta zorlanan oğlu için ürettiği yatak, yurt içi ve dışından yoğun talep alıyor.
Mimari modaMimari modaHer ikisi de birbirini besliyor, yeri gelince birbirine ilham kaynağı oluyor.
Kanuni''nin ''muhteşem'' sikkeleriKanuni''nin ''muhteşem'' sikkeleriNilüfer Damalı Eğitim Vakfı''nın tüm Osmanlı sikkelerini bir araya getireceği projesi Osmanlı Sikkeleri Tarihi''nin 2. Cildi yayınlandı. Osmanlı padişahları arasında en fazla para bastıran Kanuni Sultan Süleyman''ın sikkelerine yer verilen eserde, para sistemindeki tüm değişiklikler de gözler önüne seriliyor. Eserin ilk cildinde Osmanlı Devleti''nin sırasıyla ilk dokuz padişahının sikkelerine yer verilmişti
Tarih: 29 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Hoşap Kalesi turizme kazandırıldıHoşap Kalesi turizme kazandırıldıVan''ın Gürpınar İlçesi''nde bulunan ve yıkılma tehlikesi nedeniyle 2005 yılında ziyarete kapatılan Hoşap Kalesi''ndeki restorasyon çalışmaları tamamlandı. Muhtar Sadrettin Çekici, köy halkının kalenin kapatılmasından sonra ekonomik açıdan büyük kayıp yaşadığını ifade etti.
Göcek tehlikedeGöcek tehlikedeHer yıl binlerce tekneyi ağırlayan Göcek''te kirlilik büyük bir tehlike haline geldi...
Sel Gider Rant KalırSel Gider Rant KalırSon yağışların ardından büyük bir sel felaketinin yaşandığı ve 2 yurttaşımızın hayatını kaybettiği Tuzla ve Gebze''de yurttaşlar yaralarını sarmaya uğraşırken; bölgedeki derelerin büyük inşaat firmaları tarafından rant uğruna doldudurulduğu ya da yataklarının değiştirildiği belirlendi. Derelerin pek çoğunun da belediyenin gözü önünde hafriyat alanı olarak kullanıldığı da ortaya çıktı.
"Fener Balat Projesi"nde 126 bina restore edildi "Fener Balat Projesi"nde 126 bina restore edildi ''Fatih Belediyesi ve Avrupa Birliği (AB) Fener Balat Rehabilitasyon Projesi'' kapsamında restore edilen ve geçen yıl açılışı yapılan Dimitri Kantemir Müzesi''nin ön kısmında yer alan ve içinde İstanbul Gravürleri Baskı Atölyesi ve Balat Sanat Cafe bulunan ''Balat Sanat Meydanı'' açıldı.
Tuna Nehri ''yıkarım'' diyorTuna Nehri ''yıkarım'' diyorUkrayna''nın güneyindeki Odesa Bölgesi''nden geçen Tuna Nehri üzerindeki barajın dolması ve yıkılma tehlikesi, büyük endişeye yol açtı. Nehrin su seviyesi yükselirse kenarındaki koruma duvarını yıkabilir. Bu durumda ise Ukrayna topraklarında 13 yerleşim alanı su altında kalır. Tuna Nehri''nin sadece bu deltasında yaklaşık 10 bin kişi yaşıyor.
Tarih: 29 Haziran 2010 Kaynak: Yeni Şafak
ZEUS yapboz gibiZEUS yapboz gibiİstanbul Büyükşehir Belediyesi, 3 ay önce yıktığı eğlence mekanı Zeus''a yeniden inşaat izni verdi. Zeus, 3 ay sonra daha da genişletilmiş olarak ayakta. Silivri Belediyesi inceliyor, çevre esnaf duruma tepkili.
Ümraniye trafiğini rahatlatan bağlantı yolu açıldıÜmraniye trafiğini rahatlatan bağlantı yolu açıldıÜmraniye Kazım Karabekir-İnkılap Bölgesi Otoban Bağlantı Yolu''nun açılışını gerçekleştiren Başkan Topbaş, "Dönemimizde Ümraniye''ye 700 milyon TL, İstanbul''a ise tam 28.5 milyar TL yatırım yaptık" dedi.
Urfa''da ikinci Zeugma heyecanıUrfa''da ikinci Zeugma heyecanıŞanlıurfa''da tesadüf eseri bulunan tarihi eserler heyecan uyandırdı. Ancak bulunan eserlerin kaçakçıların eline geçmesinden endişe ediliyor. İkinci Zeugma olabilecek eserler için yetkililer henüz harekete geçmedi.
Umut veren yeni enerji kaynaklarıUmut veren yeni enerji kaynaklarıPetrol, bitti bitecek. Nükleer enerji götürüsü getirisine değmeyecek kadar riskli. Biyoyakıt şimdiden gözden düştü. İyi de, Avrupa Komisyonu''nun hazırlattığı bir rapora göre, dünya elektrik tüketimi 2050 yılına kadar yüzde 100 artacak; bu enerji nereden bulunacak?
Sulukulelilere TOKİ Kayabaşı Konutları''ndan çağdaş dairelerSulukulelilere TOKİ Kayabaşı Konutları''ndan çağdaş dairelerFatih Belediyesi''nin Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri (Sulukule) Yenileme projesi içerisinde kalan kiracılara Fatih Belediyesi ve TOKİ tarafından sağlanan konut edinme hakkının ikinci etap ''Kura Çekimi'' Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi''nde noter huzurunda yapılan törenle belirlendi.
Su yolcusu su yolunda... Su yolcusu su yolunda... Pek çoğunuzun varlığından bile haberdar olmadığı bir meslek ''su yolculuğu''. 500 yıl önce, İstanbul''a su getiren yapıların ve yolların bakımıyla ilgilenmeleri için oluşturulan mesleği artık sadece 7 kişi yapıyor. Hayatları yerin altında geçen su yolcuları, suyu sağlıklı bir biçimde şehre ulaştırırken bir kültürün devamını da sağlamış oluyor.
Keşifler 2010: Geçmişten Geleceğe Enerji Kaynakları SergisiKeşifler 2010: Geçmişten Geleceğe Enerji Kaynakları SergisiAlmanya''da Mainau adasında Mayıs ayında açılan "Keşifler 2010: Enerji" isimli sergi, insanlığın kullandığı enerji çeşitlerini ana çizgilerle gösterirken, sürdürülebilir enerji üretiminde ileri yöntemleri gözler önüne seriyor.
Türkiye''de seragazı emisyonu, 18 yılda ikiye katlandıTürkiye''de seragazı emisyonu, 18 yılda ikiye katlandıTÜİK''in ''Seragazı Emisyon Envanteri''ne göre 2008''de gaz emisyonu 366,5 milyon ton karbondioksit eşdeğerine yükseldi.
Selçuk''a İZKA moraliSelçuk''a İZKA moraliİzmir Kalkınma Ajansı tarafından verilecek karşılıksız mali destekten yararlanmak isteyen Selçuk Belediyesi''nin 2, Efes Müze Müdürlüğü''nün de 1 projesi kabul edildi.
Tarihî binalar bakanlık desteğiyle restore edilecek Tarihî binalar bakanlık desteğiyle restore edilecek Kocaeli''ndeki yıkılmak üzere olan tarihî evler onarılacak. Tarihî binaların mülk sahipleri, binaların restorasyonları için Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan karşılıksız para yardımı aldı.
Sabıkalı pist havalimanından uçuyorSabıkalı pist havalimanından uçuyorOnarım ve uzatma çalışmaları yapılan Atatürk Havalimanındaki 06-24 pisti, 30 Haziran''da hava trafiğine yeniden açılacak. Böylece havaalanı yılda 50 milyonun üzerinde yolcuya hizmet edebilecek.
Kaçak parsellerde bu ne güzellik....Kaçak parsellerde bu ne güzellik....Muğla''nın önde gelen bürokratları, manken ve sanatçıların katıldığı ''Miss Model Of Turkey'' yarışmasının Hazine arazisini işgal edip önüne özel güvenlik koyan otelde yapıldığı ortaya çıktı.
61 müze illere devrediliyor61 müze illere devrediliyorTBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edilen tasarıya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığının taşra teşkilatında bulunan kültürmerkezleri, danışma büroları, ilçe sınırları içindeki kütüphaneler ve illerdeki güzel sanatlar galerileri ile 61 müze il özel idarelerine devredilecek.
"Ulaştırma Bakanlığı''na devir yok; metroya başladık, bitiriyoruz" "Ulaştırma Bakanlığı''na devir yok; metroya başladık, bitiriyoruz" İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentte yürütülen metro ve hafif raylı sistem projelerinin tüm hızıyla devam ettiğini ve belirlenen süre içinde tamamlanacağını tekrarlayarak, "İzmir''deki metro çalışmalarının Ulaştırma Bakanlığı''na devredileceği iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Bizim Bakanlık''tan böyle bir talebimiz olmamıştır."
ARKİV Buluşmaları - 8: Kuum Hotel SpaARKİV Buluşmaları - 8: Kuum Hotel SpaKalebodur sponsorluğunda gerçekleşen ARKİV Buluşmaları''nın sekizincisi 26 Haziran 2010 tarihinde Bodrum''da yer alan Kuum Hotel Spa''da yapıldı. Projenin mimarı Gökhan Avcıoğlu''nun önderliğindeki toplantıya Tabanlıoğlu Mimarlık''tan Murat Cengiz, Salih Yılgörür, M artı D Mimarlık''tan Dürrin Süer, Metin Kılıç, Alexis Şanal, Alişan Çırakoğlu, Zehra Uçar, TAGO Mimarlık''tan Müge Eker Eryarar, Erkut Eryarar, HomeArt''tan Yasemin Savcı, Deniz Güner, Çanakkale Seramik&Kalebodur''dan Ayşen Uz, Pelin Özgen ve Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Kanıpak katıldı.
Fatih Külliyesi üç ciltlik dev esere konu olduFatih Külliyesi üç ciltlik dev esere konu olduİstanbul''un fethinden sonra yapılmış ilk sultan camii olan Fatih Camii tarihi, mimarisi ve haziresiyle üç ciltlik dev esere konu oldu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. tarafından yayımlanan kitap İngilizce tercümesiyle birlikte sunuluyor.
Türkiye''nin ilk jeopark bölgesi Kula olacakTürkiye''nin ilk jeopark bölgesi Kula olacakDünyanın 53''üncü jeoparkı ilan edilmesi için çalışmaların hızlandığı ilçe, bilimsel projeler için TÜJEMAP protokolüne dahil edildi.
Başkan Topbaş Çekmeköy''de kültür merkezi açtıBaşkan Topbaş Çekmeköy''de kültür merkezi açtıÇekmeköy Belediyesi tarafından yaptırılan Mehmet Akif Kültür Merkezi, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz tarafından açıldı.
Kale''deki kazılarda "lüle taşından pipo" bile çıktı Kale''deki kazılarda "lüle taşından pipo" bile çıktı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Kadifekale sur duvarları restorasyon çalışmalarına destek kazılarında, daha önce ortaya çıkarılan kentin ilk sur duvarlarına ek olarak, farklı dönemlere ait objeler de ortaya çıkarıldı.
Bayındırlık Bakanlığı, mimar, mühendis ve şehir plancısı alacakBayındırlık Bakanlığı, mimar, mühendis ve şehir plancısı alacakBakan Demir, 2010 yılında 400''ün üzerinde mimar, mühendis ve şehir plancısı alacaklarını duyurdu.
10. ICPMA Uluslararası Kongresi Gerçekleşti10. ICPMA Uluslararası Kongresi GerçekleştiICPMA Uluslararası Proje Yönetimi Birliğinin Onuncu Genel Kurulu ve Yıllık Konferansı İstanbul''da yapıldı. Ulusal ve uluslararası proje yönetimi yapan Pro-GE tarafından düzenlenen toplantılarda Pro-GE Yönetim Kurulu Üyesi ve Eş-Başkanı Selçuk Alten ICPMA Yönetim Kuruluna seçildi.
''Yanlış yapanı kapatırız!''''Yanlış yapanı kapatırız!''Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, bazı kesimlerin, kendi rantları için hidroelektrik santralleri (HES) hakkında toplumu yanlış bilgilendirdiklerini söyledi: Ama yanlış yapan HES''i de kapatırız.
Haliç Tersanesi sakinleri Haliç Tersanesi sakinleri Unkapanı köprüsünün Şişhane ile birleştiği noktada (Azapkapıda) mutlaka gözünüze çarpmıştır Haliç Tersanesi.
Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 16 milyon renkle aydınlanacak Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, 16 milyon renkle aydınlanacak Fatih Sultan Mehmet (FSM) Köprüsü''nün aydınlatılmasını isteyen vatandaşların taleplerini değerlendiren Karayolları Genel Müdürlüğü, geceleri Boğaz''ın ikinci incisini de aydınlatacak. Yıl sonuna kadar bitirilecek projeyle köprü üzerinde 16 milyon renkle ışık cümbüşü yaşanacak.
Eczacıbaşı Yapı Ürünleri, Rusya''da 2. mağazasını açtıEczacıbaşı Yapı Ürünleri, Rusya''da 2. mağazasını açtı2. VitrA mağazası, Tataristan Cumhuriyeti''nin başkenti Kazan''ın en işlek caddesi üzerinde açıldı.
 TOKİ, taş çukurundan 172 milyon lira çıkardı TOKİ, taş çukurundan 172 milyon lira çıkardı TOKİ, İstanbul Kayabaşı''ndaki boş taş ocağını kasasından para ödeyip doldurmak yerine 172 milyon 666 bin lira bedelle hafriyat döküm alanı olarak ihale etti. Doldurulacak 300 dönümlük taş ocağı çevresiyle birlikte 650 bin metrekarelik yeşil alan olarak düzenlenecek. Ortaya çıkacak meydan, Taksim''in 30 katı büyüklükte olacak.
1 yerine 5 baraj yapılırsa Hasankeyf kurtulabilir1 yerine 5 baraj yapılırsa Hasankeyf kurtulabilirODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümü yüksek lisans öğrencisi Emrah Yalçın''ın yüksek lisans tezine göre, Ilısu Barajı''ndan elde edilecek enerji, bölgede yapılacak 5 barajdan elde edilebilecek.
Şark''ın New York''u: İSTANBULŞark''ın New York''u: İSTANBULAlman "Bild am Sonntag" gazetesi, "Boğaziçi''nin ritmi" başlığıyla yayımladığı bir yazıda İstanbul''u tanıttı.
Eski gözetleme kulesinde tek odalı otelEski gözetleme kulesinde tek odalı otelBodrum''da 1600''lerde inşa edilen gözetleme kulesi sadece iki kişinin konaklayabileceği bir otel olarak hizmet veriyor. Yan tarafında da civarın en gözde restoranlarından biri var.
Yunan adaları satılık!Yunan adaları satılık!Ekonomik krizdeki Yunanistan, çareyi her yıl yüzbinlerce turistin akın ettiği adalarında bazı arazileri satışa çıkarmakta buldu.
Henri Prost’un "İstanbul Planlaması"Henri Prost’un "İstanbul Planlaması"Sergi İstanbul Araştırmaları Enstitüsü''nde 18 Temmuz’a kadar görülebilir. Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, Henri Prost’un 1936-1951 yılları arasındaki çağdaş planlama çalışmalarına odaklanan bir sergiye ev sahipliği yapıyor: ‘İmparatorluk Başkentinden Cumhuriyet’in Modern Kentine: Henri Prost’un İstanbul Planlaması’. 1936’da Atatürk’ün davetiyle Türkiye’ye gelen ve İstanbul’un Nazım Planı’nı oluşturmakla görevlendirilen Prost’un İstanbul planlamasına yönelik çalışmalarından oluşan sergi, Fransız Mimarlık Enstitüsü 20. Yüzyıl Mimarlık Arşivleri’nden özgün belgeleri ve dönemin fotoğraflarını içeriyor.
Tarih: 28 Haziran 2010
İnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonİnşaat projelerinin 4 mevsimini de gösteren özel animasyonTürkiye''nin 3 boyutlu sektör rehberi 3DLocationEarth.com''u da bünyesinde bulunduran 3DVisualEarth, ticari ve özel konut projelerinin dört mevsimini birden gösteren bir uygulama sunuyor. Türkiye''de birkaç firma tarafından yapılabilen "vray" animasyon filmleri sayesinde, inşaat projesinin internet sitesine girilerek, projenin ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarındaki doğal ortamı görülebiliyor.
22 bin kişiye iş kapısı olacakZonguldak''ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki binlerce dönüm kullanılabilir yatırıma uygun arazi bulunan Filyos Vadisi''nde, 5,5 milyon metre kare alan kamulaştırılacak.
Yangın merdiveni yerine yangın geçidiRize''de bir müteahhit, yan yana inşa ettiği 7 katlı iki binaya yangın merdiveni yapma yerine, iki bina arasına geçit yaparak binalardan birbirine geçişi sağladı.
''Uygulamalar Yarışıyor''da son gün yarınTurkcell tarafından düzenlenen ''''Uygulamalar Yarışıyor'''' mobil uygulama yarışmasına başvurular yarın sona erecek. Yarışmaya katılacaklar, uygulama platformu olarak Android, BlackBerry, iPhone, Java, Symbian ve Windows Mobile''dan herhangi birini seçebilecek. Yarışmacılar, başta finansal işlemler, mobil sağlık, uzaktan eğitim, lokasyon tabanlı uygulamalar ve sosyal paylaşım sitelerindeki iletişim ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik uygulama alanları gibi çeşitli kategorilerde yetenek ve becerilerini sergileyebilecek. Yarışmada, birinciye 20 bin, ikinciye 10 bin, üçüncüye de 5 bin TL para ödülü verilecek. Sağlık kategorisindeki en iyi 2 uygulamaya 5 bin TL, diğer kategorilerin ödülü ise cep telefonu.
Tarih: 29 Haziran 2010 Kaynak: Akşam
Yaşama KültürüKıyısından köşesinden etmişsem bile en az on yıl olmuştur. Öyleyse de anımsatmakta yarar var. Çünkü benzeri olmayan bir topluluktan söz edeceğim:
Osmanlı''nın kalbinin attığı yerleGeçen sene Kavala''ya uğradığımızda Kavalalı Mehmet Ali Paşa''nın yaptırdığı imaretin içine girememiştik.
Arkitera Mimarlık Merkezi ÇEDBİK, İMSAD''a Üye OlduArkitera Mimarlık Merkezi, 9 Ekim 2010''da 10. yaşını kutlamaya hazırlanırken dernek üyelikleri ile sektörel ilişkilerini sağlamlaştırıyor.
Kuşadası arkeoloji günleri 2010 başladıKuşadası Profesyonel Turist Rehberleri Derneği''nin (KURED) düzenlediği Arkeoloji Günleri 2010 Efes Antik Kent gezisi ile başladı. Kuşadası, İstanbul ve İzmir''den gelen rehberlere antik kenti gezdiren Kazı Başkanı Avusturyalı Arkeolog Sabine Ladstatter ören yerini en son bilimsel veriler ışığında anlattı. Gezi konferansa katılan rehberler de 5 saat boyunca not tutarak, fotoğraf çekti. KURED Başkanı Ali Karapınar, turistleri gezdirirken verdikleri bilgilerin en yeni bulguları yansıtan bilimsel açıklamalar olması ve rehberler arasında anlatım birliği sağlanması için üç senedir Arkeoloji Günleri düzenlediklerini açıkladı.
Stratonikeia, 3 bin yıllık tarihi içinde barındırıyor...Muğla''nın Yatağan ilçesindeki Stratonikeia Antik Kenti kazı Başkanı Doç. Dr. Bilal Söğüt, antik kentte, 3 bin yıllık tarih sürecinin her döneminden kalıntılar bulabilmenin mümkün olduğunu söyledi. Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bilal Söğüt, Stratonikeia''nın, Karia Bölgesi''nin en önemli kentlerinden biri olduğunu ve antik kentin Helenistik, Roma, Bizans, Anadolu Beylikleri, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinde adından söz ettirdiğini belirtti.
Zorunluluk lafta kaldı 4 konuttan 3''ünün deprem sigortası yokYasaların emretmesine karşın, Türkiye''de sadece 4 kişiden biri zorunlu deprem sigortası yaptırmış durumda. Motorlu taşıtlarda da dört araçtan birinin trafik sigortası yok. Avrupa''da 3 bin dolar olan kişi başına prim üretimi bizde ise sadece 109 dolar.
Dönüşüm Değil Rant ProjesiANKARA''da Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi 4.-5. Etap mağdurlarının hukuk mücadelesi devam ediyor.
Topbaş’a sarı kart İSTANBUL Büyükşehir Belediyesi (İBB) yönetimi ile Belediye-İş arasında yapılan toplusözleşme görüşmelerinde hâlâ anlaşma sağlanamamış olmasına işçilerden tepki geldi.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.