Haberler

29 Ağustos 2009, Cumartesi

Vücudu Bir Fırça  Kent ise Bir TuvalVücudu Bir Fırça Kent ise Bir TuvalPolonya''dan Brooklyn''e taşındıktan üç yıl sonra, Tomasz Berezinski bir gece akşamdan kalmalığın etkisiyle baş ağrısıyla uyandı ve hayatının artık değişmesi gerektiğine karar verdi. Böylece koşmaya başladı, bir GPS cihazı satın aldı ve vücudunu bir fırçaya ve şehri de bir tuvale dönüştürdü. Bir halı firmasında tasarımcı olan Berezinski "Vücudum adına kendimi kötü hissettim. Fazla kilolarım vardı. Çok içki içiyordum ve kendimi fazlasıyla bir ofis insanı gibi hissediyordum." dedi. Haberin Devamı
3. köprü''nün güzergahı kesinleşmedi3. köprü''nün güzergahı kesinleşmediİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 3. köprü''nün güzergahının halen kesinleşmediğini söyledi.
Başkan Topbaş; "3. Köprü Ulusal Boyutta Geçiş Güzergahı Olacak"Başkan Topbaş; "3. Köprü Ulusal Boyutta Geçiş Güzergahı Olacak"İstanbul Boğazı''na yapılacak 3. Köprü''nün Hükümetin ulusal boyutta düşündüğü bir geçiş güzergahı olacağını belirten Başkan Topbaş, "Çalışmalar halen sürüyor. Güzergahın net olmadığını geçmişte de söyledim. Maalesef bu ülkede bir tarafta hizmet yapanlar, diğer tarafta da engelleyenler var" dedi.
TOKİ, Teklifleri Beğenmedi Seyrantepe’yi 365 Günde Kendisi Yapmaya SoyunduTOKİ, Teklifleri Beğenmedi Seyrantepe’yi 365 Günde Kendisi Yapmaya SoyunduSeyrantepe projesi için son ihalede gelen teklifleri de yetersiz bulan TOKİ, Galatasaray''ın yeni stadını kendisi yapacak. Dünkü pazarlık turunda Afa Prefabrik Beton, idare payı teklifini 127 milyon TL''ye; Aşçıoğlu İnşaat öncülüğündeki konsorsiyum ise iki kattan fazla artışla 147.5 milyon TL''ye çıkardı.
Gündeme Tasarım Gözlüğünden Bakmak içinGündeme Tasarım Gözlüğünden Bakmak içinKale Tasarım Merkezi tarafından hazırlanan Radikal Tasarım Gazetesi''nin 8. sayısı, 30 Ağustos Pazar günü bayilerde. Tüm güncel gelişmeleri tasarım perspektifinden ele alan gazetenin yeni sayısında 11.İstanbul Bienali''nin grafiklerinden 3G teknolojisinin vaatlerine, hapishane modellerinden İstanbul Moda Günleri''ne, Arkiv seçkilerinden, Betonart Yaz Okuluna, televizyonda tasarım dosyasından interaktif dünyanın gelişmelerine geniş bir yelpazede, pek çok konu bulmak mümkün. Yaratıcı dünyadan haberdar olmak için, sakın kaçırmayın!
Tarih: 28 Ağustos 2009
3''üncü köprü rant kapısı oldu3''üncü köprü rant kapısı olduKöprünün güzergahının Tarabya-Beykoz arasında olacağı fısıltısıyla Çatalca''dan Riva''ya Beykoz''a kadar birçok bölgedeki arsa fiyatları 10 kat arttı.
Emektar sahne 82 yıl sonra yenileniyorEmektar sahne 82 yıl sonra yenileniyorİzmir Devlet Tiyatrosu Konak sahnesi, orijinaline sadık kalınarak gerçekleştirilecek ve 2 milyon TL''ye mal olacak onarım çalışmalarından sonra Aralık ayında ''perde'' diyecek.
Mimar Sinan''ın hamamı 3 milyon dolara satılıkMimar Sinan''ın hamamı 3 milyon dolara satılıkİstanbul Balat''ta bulunan ve 1582 yılında 3. Murad''ın annesi Nurbanu Sultan tarafından Mimar Sinan''a yaptırılan, daha sonra ise bölgede yaşayan yoğun gayrimüslim nüfusu nedeniyle Yahudi Hamamına dönüştürülen Cibali Ayakapı Hamamı 3 milyon dolara satılığa çıkarıldı.
Gölyazı turizm merkezi olacakGölyazı turizm merkezi olacakNilüfer Belediyesi, Bursa''nın en eski yerleşim bölgelerinden biri olan Gölyazı''yı turizm ve tarih merkezi haline getirecek. Çalışmalar kapsamında üniversitelerin ilgili bölümleri, akademik odalar ve Gölyazı halkıyla da toplantılar yapılacak.
Metan Gazından Enerji Elde EdilecekMetan Gazından Enerji Elde EdilecekÇanakkale''de, eski çöp depolama alanında yapılan iyileştirilmenin ardından, yer altında kalan çöplerden çıkan metan gazının enerjiye dönüştürülmesi planlanıyor.
Fahiş ecrimisile yargı ‘Dur'' dediFahiş ecrimisile yargı ‘Dur'' dediSea Side Beach Club''la Ege Çeşme Sitesi''nin başvurularını değerlendiren mahkeme, bedelleri yüksek buldu ve düşürdü. Çeşme Mal Müdürlüğü''nün itirazları da reddedildi.
İzmir''in atık suyu denize akıyorİzmir''in atık suyu denize akıyorAK Parti İzmir İl Başkanı Ömür Kabak, Büyük Kanal Projesi''nin başarısızlıkla sonuçlandığını İzmir''in atık suyununun denize aktığını söyledi. belirtti. Kabak, "Başkanların sözde değil gerçekten yüzdüğü bir körfez istiyoruz" dedi.
Hazine’den satılık turizm arazileriHazine’den satılık turizm arazileriMaliye Bakanlığı, turizm bölgesi Antalya’da atıl durumda bulunan Hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılması amacıyla, Alanya ve Manavgat ilçelerinde toplam 12 parça arsayı ihale ile satışa çıkardı.
Geçmişten Bugüne “3. Boğaz Köprüsü” Geçmişten Bugüne “3. Boğaz Köprüsü” Son zamanlarda gündemde sıkça yer alan 3. köprü meselesi, aslında ilk 1980''lerin sonunda Bedrettin Dalan''ın 3. Köprü Projesi''ni kamuoyuna sunmasıyla başladı. Daha sonraları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanları''nın 3. Boğaz Köprüsü''ne "karşı" tavırları nedeniyle bu konu gündemdeki yerinden bir müddet de olsa düştü.
Yaşasın Mimari''nin Bu Haftaki Konusu "Mimar ve İşvereni"Yaşasın Mimari isimli NTV dizisinin 2. bölümü, 29 Ağustos Cumartesi sabahı 10:30''da, "Mimar ve İşvereni" konusunu işliyor. İSMD ve NTV''nin ortak yapımı olan mimarlık belgeseli, mekan kalitesinin yaşam kalitesini ne denli etkilediği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor ve bunu iyi örnekler üzerinden anlatıyor.
İstanbul Buz Pateni Pisti inşaatı bitiyor İstanbul Buz Pateni Pisti, hizmete girmek için gün sayıyor. Zeytinburnu''nda yaklaşık 15 yıldır inşası süren buz pateni pisti, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Buz Pateni Federasyonu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin ortaklaşa çabalarıyla tamamlanmak üzere. Yetkililer, yoğun bir çalışmanın yaşandığı İstanbul Buz Pateni Pisti''nin 25 Eylül''de hizmete girmesi için tüm imkanların seferber edildiğini belirtti. Böylece, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olma onurunu yaşayan İstanbul, 15 yıllık çalışmanın ardından eylül ayında buz pateni pistine kavuşacak. Pist, hizmete girmesinin hemen ardından 14-18 Ekim tarihlerinde düzenlenecek Bosphorus Junior Grand Prix''ine ev sahipliği yapıyor.
Tarih: 28 Ağustos 2009 Kaynak: Zaman
Çarpık yapılaşma 700 yıllık tarihi gölgede bıraktıMiladi 1280''li yıllarda Seyit Harun Veli tarafından kurulan Seydişehir''in 700 yıllık zengin geçmişi çarpık yapılaşmanın gölgesinde kaldı. Müftü Sıtkı Beydilli de ilçenin elinde kalan tek tarihi eser olan caminin ve hamamın durumunun içler acısı olduğunu söyledi ve belediyeden çevre düzenlesi istedi.
Tarihi Taşhan turizme kazandırılacakHekimhan Belediye Başkanı Sait Özoğlu, Taşhan''ın çevresini düzenlemek için yıkıntı görünümü veren yapıları istimlâk edeceklerini söyledi. Özoğlu, "Taşhanı da halkımızın hizmetine sunmak için tüm kurum ve kuruluşların desteğini bekliyoruz." diye konuştu.
Güzergahda tartışma bitmiyor!"3. köprü Karadeniz sahil yoluna bağlanacak". Mimarlar Odası Eski Genel Başkanı Oktay Ekinci 3. köprünün Karadeniz kıyı yoluyla birleştirilip Poyrazköy/Anadolu Feneri ile Garipçe/Rumeli Feneri''nde arasına yapılacağını iddia etti.
Güzergah değişebilir"Üçüncü köprü için 5 yer tespit edilmişti, güzergah değişebilir". İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğazı''a 3. köprünün hükümetin ulusal boyutta düşündüğü bir köprüsü olduğunu belirtti.
Susuyor!Tekrarlayalım. Herkes iyi anlasın. Uçup giden halkın parasıdır. Ve eşek yerine konulan sadece İstanbul halkı değil tüm Türkiye halkıdır.
Dalyan''ın kaya mezarları şeker gibi eriyip gitmesin1997 yazının yakıcı sıcağında, ailemle çıktığım bir Akdeniz turunda yolum düşmüştü ilk kez Dalyan''a. İzmir''den aracımızla hareket ederek kıyı boyunu izleyen gezi planımızın durak noktaları arasında Dalyan yoktu aslında.
Mimarların Okula DönüşüÇevresel bilince sahip konut üretim deneyimlerinin mimarlık alanındaki yönleri belirlemeye başlaması dün gibi.
Takvim
<<Ağustos 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.