Haberler

29 Temmuz 2010, Perşembe

Uzanmışım Kumsala, Güneş Damlar İçime...Uzanmışım Kumsala, Güneş Damlar İçime...Yaz geldi, hava çok sıcak, insanın içi kıpır kıpır... Deniz, kum, güneş insanı kendine çekiyor. Hem bu tür ihtiyaçların giderildiği hem de eğlence ve dinleme olanaklarını bir arada bulabileceğimiz mekanlar, aslında çok uzak yerlerde değiller. Kent plajları ya da "beach club"lar tatile gidemeyen kentliler için alternatif mekanlar oluşturuyor. Plajların geçmişten günümüze geçirdiği evrimlere bakarsak, İstanbul''da Cumhuriyet öncesi dönemde deniz hamamları bu tür aktivitelerin gerçekleştiği mekanlardı. Haberin Devamı
Karatay''da 8 yeni projeKaratay''da 8 yeni projeBelediye Başkanı Mehmet Hançerli, 2010 yılı içerisinde gerçekleştirmeyi planladıkları sekiz yatırımlarının olduğunu söyledi.
İstanbul''da elektrikli otobüs devriİstanbul''da elektrikli otobüs devriİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş: "Fosil yakıt yerine, çevreci, karbonmonoksit gazı salınımı olmayan araçları devreye sokacağız" "Tercihimiz yerli üretimler" dedi.
İstanbul''un en çok ziyaret edilen müzeleriİstanbul''un en çok ziyaret edilen müzeleriİstanbul''da turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında Yerebatan Sarnıcı, Miniatürk ve Panorama 1453 Tarih Müzesi geliyor.
Ortada ev yandan geç!Ortada ev yandan geç!Ankara''nın Bala ilçesi ile Kırşehir arasında yapımı devam eden duble yol inşaatının ortasında kalan ve araçları, yanından dolaşmak zorunda bırakan ev, görenleri şaşkına çeviriyor.
4 bin kişilik görkemli cami4 bin kişilik görkemli camiEsenyurt''a Türkiye''nin en büyük camilerinden biri yapıldı. 4 bin kişinin ibadet edeceği camide kütüphane, toplantı salonunun yanında aile danışma ve rehberlik bürosu da hizmet veriyor.
Dörtyol''da orman yangınıDörtyol''da orman yangınıHatay''ın Dörtyol ilçesinde orman yangını çıktı. Çıkan yangının kontrol altına alındığı bildirildi. Akşam saatlerinde Dörtyol''un Ocaklı Mahallesi yakınındaki Çarşamba mevkisindeki genç çam fidanlarının bulunduğu alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Çıkan orman yangının kontrol altına alındığı bildirildi. Yetkililer, soğutma çalışmalarının sürdüğünü ve 2 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirttiler.
Tarih: 29 Temmuz 2010 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul''un dünyaca ünlü gölünü kurtaracak dev proje...İstanbul''un dünyaca ünlü gölünü kurtaracak dev proje...İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, tamamlandığında Küçükçekmece Gölü ile Marmara sahillerini kurtaracak Ambarlı İleri Biyolojik Arıtma Tesisi''ni basına tanıttı. 4 milyon insanın atıksularını arıtacak tesisin ilk etabı 2012''de tamamlanacak ve dev projeye toplam 838 milyon TL harcanacak.
Petkim''in limanı kapasitesiyle İzmir Limanı''ndan büyük olacakPetkim''in limanı kapasitesiyle İzmir Limanı''ndan büyük olacakAliağa''daki limanı büyütmek isteyen Petkim, Hollandalı bir terminal işleticisi şirketle görüşüyor.
Koreliler 45 milyar kilovatlık nükleer santral kurmak istiyorKoreliler 45 milyar kilovatlık nükleer santral kurmak istiyorRusya ile yapılan nükleer santral anlaşması Güney Korelileri harekete geçirdi. Koreli şirket KEPCO, Sinop''ta 45 milyar kilovat kurulu güçte santralın inşaatını 54 ayda tamamlamayı taahhüt etti.
"Korunagelmiş tek tiyatro Hierapolis ""Korunagelmiş tek tiyatro Hierapolis "Hierapolis Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Francesco D''Andria, Hierapolis Antik Tiyatrosunun, Akdeniz Bölgesinde korunagelmiş tek tiyatro olma özelliğini taşıdığını bildirdi.
Davullu zurnalı eylemDavullu zurnalı eylemKastamonu Cide, Loç Vadisi için Taksim''de basın açıklaması yapıldı. Eylemde önce Cideli kadınlar davul zurna eşliğinde yöresel köçekler oyunu oynadı.
Ortada ev var, yandan geçOrtada ev var, yandan geçAnkara''nın Bala ilçesi ile Kırşehir arasında yapımı devam eden duble yol inşaatının ortasında kalan ve araçları, yanından dolaşmak zorunda bırakan ev, görenleri şaşkına çeviriyor.
Ürküten görüntüÜrküten görüntüAlibeyköy Baraj Gölü''ne bir borudan koyu renkli ve kötü kokulu bir sıvı akıyor. Akıntının göl sularına karıştığı ve martı ölülerinin de yer aldığı noktadan itibaren geniş bir alanda beyaz köpükler oluşuyor.
‘Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli'' 2011 başında İstanbulluların hizmetinde‘Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli'' 2011 başında İstanbulluların hizmetindeİstanbul Büyükşehir Belediyesi, tünel yolların 3''üncüsü olan ‘Sarıyer-Çayırbaşı Tüneli''nin kazı ve beton kaplama çalışmalarını tamamladı. Sarıyer-Çayırbaşı arasını 5 dakikaya indiren eseri basın mensuplarıyla birlikte geçen Başkan Topbaş, 193 milyon TL''ye mal olan tüneli Şubat 2011''de hizmete almayı planladıklarını açıkladı.
Pamukkale özelleştirilemiyorPamukkale özelleştirilemiyorKültür Bakanlığı 13 Eylül''de Topkapı, Ayasofya, Efes gibi en çok gelir getiren müze ve ören yerlerinde gişeleri özelleştirmek için ihaleye çıkıyor. Pamukkale, ihale dışı.
İzmir''in ilk arkeoparkı Klaros''ta kurulacakİzmir''in ilk arkeoparkı Klaros''ta kurulacakEge Üniversitesi ve Menderes Kaymakamlığı işbirliğiyle hazırlanan proje ile Menderes Ahmetbeyli Mahallesi''nde yer alan Klaros Bilicilik Merkezi''nde İzmir''in ilk Arkeopark''ı oluşturulacak. Arkeolojik önemine karşın yerli ve yabancı turistler tarafından yeterince tanınmayan Klaros Bilicilik Merkezi''nin, bu proje ile turistler için bir çekim merkezi haline getirilmesi hedefleniyor. ''Klaros Bilicilik Merkezi Arkeopark Projesi'' kapsamında öncelikle Klaros kazılarından elde edilen ve halen çeşitli müzelerde veya müze depolarında bulunan 10 eserin kopyalarının yapılarak ören yerinde sergilenmesi hedefleniyor. Proje ile aynı zamanda bilgilendirme ve tanıtım levhaları, Klaros''u tanıtım amaçlı broşürler, afişler ve web sayfası hazırlanacak, ören yerine aydınlatma ve güvenlik sistemi kurulacak. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından desteklenen projenin 305 bin TL''lik bütçesinin yüzde 75''ini İZKA karşılayacak. Klaros kazıları, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü, Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuran Şahin başkanlığında yürütülüyor.
Tarih: 28 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Asır
Hammurabi kanunları mı?Hammurabi kanunları mı?İsrail''de, insanlık tarihinin bilinen ilk yazılı kuralları olan ünlü Hammurabi kanunlarını andıran, yaklaşık 3 bin 800 yıllık çivi yazılı belge bulundu.
Roman vatandaşların çiçek tezgahlarına dokunulmayacakRoman vatandaşların çiçek tezgahlarına dokunulmayacakŞile''nin köylerinde alım garantili çiçek ekimi yapılan tarlaları gezen Başkan Kadir Topbaş, Kültür A.Ş.''nin çiçek büfelerinin az sayıda olacağını ve Barselona''da olduğu gibi farklı bir konsepti yansıtacağını belirterek, "Hiçbir roman vatandaşımızın çiçek tezgahı bozulmayacak" dedi.
Binaların altını üstüne getiriyorlarBinaların altını üstüne getiriyorlarGeçtiğimiz yıl Bilgi Üniversitesi''nin düzenlediği Pixelist Elektronik Sanat Festivali kapsamında gerçekleştirilen ‘Quadrature'' performansı, izleyen herkesin ağzını açık bırakmıştı.
Teleferikte geri sayımTeleferikte geri sayımÇevre ve Orman Bakanlığı`ndan `Kesin İzin Belgesi`ni alan Büyükşehir, müteahhit firmaya `işe başla` yazısını gönderdi.
Hepsi New Yorkluların serinlemesi için!Hepsi New Yorkluların serinlemesi için!ABD`nin New York şehrindeki Times Meydanı`nın zemini `Cool Water, Hot Island` kamu sanatı projesiyle kent içi ısısının düşürülmesi için koyu ve açık mavi gölgeli renklere boyandı. Mavi tonlar ısıyı daha az emdiğinden dolayı, New York`un yaya trafiğine açık bu alanı, gezintiler için daha ferah ve serinlik hissi veren mekan oluşturdu.
Tarih: 23 Temmuz 2010 Kaynak: Olay
Nükleer santral mahkemelik oluyorNükleer santral mahkemelik oluyorCHP, Akkuyu''ya nükleer santral kurulmasına ilişkin yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi''ne başvuracak.
Sırtını toprağına yaslayan müzeSırtını toprağına yaslayan müzeBayburt''tan Anzer''e doğru döne kıvrıla ufak tefek yedi köy geçince, yolun ulaşabildiği son köy Bayraktar Köyü. Köyün önceki gün törenle açılan Baksı Müzesi en başta bir düş, Hüsamettin Koça''ın hayallerinin kaynağı. 30 bin metrekareye yayılan bu sıradışı müze, Çoruh Nehri''nin kıyısında bir simge gibi yükseliyor.
Koza Plaza Ofisleriyle Dikkat ÇekiyorKoza Plaza Ofisleriyle Dikkat ÇekiyorGaranti Koza tarafından inşa edilen ve Çamlıca tepesi ile aynı kotta bulunan ''''Koza Plaza'''', 156 bin metrekarelik toplam inşaat alanına sahip. Yatırım amaçlı ofis alanların yanı sıra sosyal imkanları nedeniyle kiralık ofisleriyle de dikkat çeken Koza Plaza, sunduğu ödeme kolaylıklarıyla iş dünyasının tercihi oluyor.
Yüksek hızlı adımlarla git-gel Konya 2,5 saatYüksek hızlı adımlarla git-gel Konya 2,5 saatUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Konya - Ankara arası hızlı tren hattında alt yapı işlemlerinin yüzde 95, üst yapının ise yüzde 50 tamamlandığını, yıl sonunda test sürüşlerine başlanmasının hedeflendiğini söyledi. Altyapı çalışmasında kullanılan iş makinesine binen Bakan Yıldırım, ray döşemesi de yaptı.
25 yıl boyunca geceleri aydınlık olacak25 yıl boyunca geceleri aydınlık olacak19 Eylül''e yetiştirilecek bu sistem, "Türkiye''nin güneş enerjili en büyük aydınlatma projesi" unvanına sahip olacak.
Türk Telekom ismi Arena''ya indiTürk Telekom ismi Arena''ya indiGalatasaray''ın yeni stadyumuna 10 yıllığına adını yazdıran Türk Telekom, 29 Ekim''de tamamlanması planlanan Seyrantepe''deki inşaatın hızlı ilerleyişi göstermek için basın toplantısı düzenledi.
Başkent''e, Dev Bir Rekreasyon Alanı Daha...Başkent''e, Dev Bir Rekreasyon Alanı Daha...Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent''in dört bir yanına yaygınlaştırdığı yeşil alanlar ve büyük parklara her geçen gün bir yenisini eklerken, mevcut yerleri de yeniden düzenleyerek, geniş halk kitlelerinin kullanımına açıyor.
AKM Yenileme Sürecine İlişkin Basın AçıklamasıAKM Yenileme Sürecine İlişkin Basın AçıklamasıAKM''nin yenileme sürecine ilişkin basın toplantısı 23 Temmuz 2010 tarihinde saat 11:00''de gerçekleşti. İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın AKM''nin yenileme sürecine ilişkin basın açıklaması şu şekilde:
Filip Dujardin''den KurgularFilip Dujardin''den KurgularHer ne kadar çekici binalarla dolu tarihi bir kent olan Ghent''li olsa bile bu, fotoğrafçı Filip Dujardin''in fotoğraf çalışmalarına hiç hitap etmiyor. Klasik ve tarihi olanın yerine, tanımsız ve genellikle post modern binaları alıp, onları Photoshop''ta yeniden düzenleyip tuhaf melezler yaratıyor. Sonuç muhteşem olabilir, ama asla tuhaf olarak tanımlanamaz.
Bu müzeler pek sevildi Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle yılın ilk ayında kente gelen turist sayısında yüzde 4,6 azalma yaşanırken, Miniatürk, Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Yerebatan Sarnıcı''nı ziyaret edenlerin sayısında geçen yılın ilk 6 ayına oranla yüzde 11''lik bir artış gözlendi.
Atatürk Kültür MerkeziGeçen hafta, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı''nın yetkilileriyle birlikte gezdiğimiz Topkapı Sarayı Müzesi''ndeki restorasyon çalışmalarından söz etmiştim.
Gönül: Üçüncü köprünün adı Mevlana olabilirMilli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, İstanbul Boğazı''na yapılacak 3. köprüye ''Mevlana'' isminin verilmesinin teklif edilmesi üzerine, "Dikkate alınmayacak bir teklif değil" dedi. Gönül, İzmir programı kapsamında Vali Cahit Kıraç''la Konyalılar Vakfını ziyaret etti. Burada 3. köprüye "Mevlana" adı verilmesi teklifiyle ilgili olarak konuşan Gönül şunları kaydetti: "Köprüye ''Mevlana'' adının teklif edilmesine Konyalılar ne diyor bilmiyorum. Adı Mevlana olunca köprüyü Konya''ya yapın da diyebilirler. Konyalılarla da konuşmak lazım ama ihmal edilebilecek, dikkate alınmayacak bir teklif değil. Hem felsefi hem de tarihi bir şahsiyet, tarihimizin bir parçası."
Tarih: 29 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet
Aşiyan Müzesi restore ediliyorBüyükşehir Belediyesi Aşiyan Müzesi''ni restore ettirme kararı aldı. İBB İhale İşleri Müdürlüğü tarafından açılan ihalede restore ettirilecek olan Aşiyan Müzesi''nin yer teslimi ihaleden sonra beş gün içinde yapılacak. Restorasyonun bitirilmesi için 300 gün veren İBB, ihaleyi 2 Ağustos günü gerçekleştirecek.
Tarih: 29 Temmuz 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Tebernüş Kireçci
''O arazi SSK''ya bağışlanmadı''İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ''''Florya Şenlikköy''deki arazinin satışının İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Başkanı Kadir Topbaş ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını'''' bildirdi.
İstanbul, 2011-2013 vizyonunu belirliyor İstanbul Valisi ve İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul için belirlenecek bölge planının vizyon, ana hedef ve stratejilerinin, Marmara Bölgesi için olduğu kadar ülkenin tümü için önemli olduğunu söyledi.
İETT otobüsleri engellilere uygun hale getiriliyor İETT İşletmeleri Genel Müdürü Hayri Baraçlı, bütün otobüsleri engellilere uygun hale getirmeye çalıştıklarını bildirdi.
Yeni tesislerle İstanbulluları deniz ve kumla buluşturacağız İstanbul''un hem bir uluslararası denizyolu, hem de deniz kenti olma özelliği ile dünyada önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, şehir halkının denizlerden yararlanabilmesi için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Başkan Topbaş, "İstanbul halkını tekrar denizleriyle buluşturmak için ciddi yatırımlar yaptık." dedi.
Güneşten elektrik üretimi için adım atıldı, protokole 4 üniversite imza attı Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından kentte güneş enerjisi kullanımına yönelik hazırlanan ''Güneşkent Yeşil Antalya Projesi'' için çeşitli üniversiteler ve kuruluşların yer aldığı katılım ortaklarınca iyi niyet protokolü imzalandı. Büyükşe-hir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, yarınlar için çok önemli olan bu projeyi hayata geçireceklerini kaydetti.
Vural Öğer Fethiye’de otel yatırımı yapacakGeçtiğimiz günlerde Öğer Tur''u 30 milyon dolara İngiliz turizm devi Thomas Cook''a satmasıyla dikkatleri üzerine çeken işadamı Vural Öğer, yazlık beldelerde otelcilik ve konut alanında yatırım yapmaya hazırlanıyor.
Mermerci Ailesi, Akfil''deki kalan hisselerini de sattıYarım asrı aşkın bir geçmişe sahip Türkiye''nin ilk denim kumaşı üreticisi Akfil Tekstil''in tamamı bir gayrimenkul şirketi olan Akkoza AŞ''ye geçti. Akkoza AŞ, 2008 yılında Akfil Tekstil''in kurucusu olan Sadullah Mermerci''ye ait hisselerin yüzde 51''ini satın almıştı. Akfil''in kalan yüzde 49 oranındaki hissesini ise bu ayın ortasında şirketin ortaklarından Mehmet Ata Mermerci''nin eşi Ender Mermerci ve kızları tarafından Akkoza AŞ''ye satıldı.
Esenler''de yıkım gerginliğiİstanbul Esenler''de yıkımına karar verilen 16 binanın ev sahipleri ile belediye ekipleri arasında gerginlik yaşandı.
Dubai''nin döner kulesi Da Vinci dönemediEn geç Haziran 2010''da bitirilmesi planlanan Dubai''nin ilk döner binası Da Vinci Tower halen tamamlanamadı. Mimariye yeni bir tarz getiren binanın tamamlanacağı gün sabırsızlıkla bekleniyor.
Eskikent YazılarıTuğla ve kiremit, tarihte imalatı yapılan ilk yapı malzemesidir. Evlerimizin ana maddesi olan bu sıcak yapı malzemesi bugüne kadar mükemmel karakteri ile dizayn, boyut ve işlevi dışında hemen hiç değişikliğe uğramadan günümüze kadar gelmiştir.
Nükleere var, rüzgâra yokTürkiye Büyük Millet Meclisi, tatil öncesi yaz sıcağında gece yarılarına kadar çalışıyor. Meclis, hükümet tarafından önüne konan bir dizi kanunu tatil öncesi yasalaştırmaya çalışıyor.
39. teknopark Düzce''ye kurulacak Türkiye''nin 39''uncu teknoparkı Düzce''de kurulacak. Yapımı 3 aşamada gerçekleşecek teknopark bünyesinde 130 firmanın yer alması planlanıyor.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.