Haberler

29 Ağustos 2006, Salı

Elektrik Trafolarının Kente Katılmasına Ait Bir ÖneriElektrik Trafolarının Kente Katılmasına Ait Bir Öneriİstanbul’da 78 adet trafo binası, “Sihirli Resim” tekniğiyle boyanarak, İstanbul’un ana arterlerinin modern bir görünüme kavuşması, Mimarlık ve Şehircilik kuralları çerçevesinde Kent Estetiğinin sağlanması, işlevsel, yaşanabilir mekanlar oluşturulması amaçlanıyor. Haberin Devamı
Kaçak Yapılar YıkıldıKaçak Yapılar YıkıldıSarıyer Bahçeköy''de yer alan ruhsatsız 5 katlı kaçak inşaatın ve Kadıköy Kayışdağı''nda bulunan tek katlı 30 Adet kaçak ahşap prefabrik yapının yıkım işlemleri bugün Zabıta Tedbir Müdürlüğü koordinesindeki ekiplerce gerçekleştirildi.
Bu Yıl Dördüncüsü Düzenlenen Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006 Yarışması SonuçlandıBu Yıl Dördüncüsü Düzenlenen Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006 Yarışması Sonuçlandıİzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen “Tarihe Saygı/Yerel Koruma Ödülleri 2006” yarışması sonuçlandı. 21-23 Ağustos 2006 tarihleri arasında toplanan Seçici Kurul, aday yapıları bir gezi programı çerçevesinde inceleyip değerlendirerek ödüle hak kazanan başvuruları belirledi.
Konutta tatil bitiyorKonutta tatil bitiyorDalga sonrası bıçak gibi kesilen konut satışlarında kıpırdanma başladı. Kampanyalar talebi yüzde 15 artırınca, şirketler uygun ödeme koşullarını Eylül ayında da uygulama kararı aldı.
Clinton Vakfı İstanbul Belediyesi’yle neden görüştü?Clinton Vakfı İstanbul Belediyesi’yle neden görüştü?İstanbul’a bugünlerde uğrayanlar sadece ABD Cumhuriyetçi Parti’nin altı senatörü ve eşleri değil. Yapılan tüm spekülasyonlara karşın İstanbul’a hafta sonu eşleriyle sadece turistik gezi maksadıyla gelen Amerikalı senatörleri bırakın, şu anda şehrimizde Clinton Vakfı’nın önde gelen bir ekibi var.
Bursa''daki yangın kontrol altına alındıBursa''daki yangın kontrol altına alındıBursa''nın Kestel ilçesine bağlı Barakfaki beldesi Narlıdere köyü mevkisinde dün öğle saatlerinde başlayan yangın kontrol altına alındı.
Bursa, Bolu ve Karabük''te orman yangınıBursa, Bolu ve Karabük''te orman yangınıBolu''nun Mudurnu, Bursa''nın Kestel ve Karabük''ün Yenice ilçelerinde orman yangını çıktı. Bursa''nın Kestel ilçesine bağlı Barakfaki beldesi Narlıdere köyü mevkiinde çıkan orman yangını büyük oranda kontrol altına alındı.
Endüstri Tasarımı Öğrencilerinden Farklı YaklaşımlarEndüstri Tasarımı Öğrencilerinden Farklı YaklaşımlarOrta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü son sınıf öğrencilerinin mezuniyet projeleri sergisi, mezuniyet jürileri ile birlikte geçtiğimiz günlerde ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Sergide yer alan 27 mezuniyet projesine bu yıl mobilya, otomotiv, aydınlatma, elektrikli ev aletleri, elektronik ürünler, seramik sağlık gereçleri gibi çeşitli sektörlerden toplam 29 firma danışmanlık yaptı.1979 yılından bu yana eğitim veren Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, yerel endüstrinin ihtiyaçlarına duyarlı bir tasarım eğitimi yaklaşımını benimsiyor.
9 Bin Yıllık Kırmızı Duvar, Kazıyı Uzattı9 Bin Yıllık Kırmızı Duvar, Kazıyı UzattıKonya’nın Çumra İlçesi’nde bulunan neolitik dönemden kalma yerleşim yeri Çatalhöyük’te, geçen hafta tamamlanması gereken kazı çalışmaları, kırmızı boyalı bir duvara rastlanması nedeniyle uzatıldı.
Kafanızı Kuma, Tarihi de Baraj Suyuna GömmeyinKafanızı Kuma, Tarihi de Baraj Suyuna GömmeyinDikili''de, ''Allianoi-Hasankeyf Buluşması'' konulu panel düzenlendi. Konuşmacılar, yetkilileri dünya miraslarının yok olmasına seyirci kalmamaları konusunda uyardı.
Bomonti Bira İhalesinde İptal GöründüBomonti Bira İhalesinde İptal Göründüİstanbul''daki tarihi Bomonti Bira Fabrikası''nın işletme hakkının tahsisine ilişkin ihale iptal ediliyor. NTVMSNBC''nin haberine göre, kararın bir hafta içinde açıklanması bekleniyor.
Ressam, mimar, arkeolog, gezgin Albert GabrielRessam, mimar, arkeolog, gezgin Albert Gabriel15 Eylül - 11 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilecek “Albert Gabriel (1883-1972): Ressam, Mimar, Arkeolog, Gezgin” başlıklı sergi, uzun yıllar ülkemizde yaşayan ve yeri doldurulamaz pek çok çalışmaya imza atan mimar-arkeolog Albert Gabriel’i yeniden gündeme getiriyor.
Mimar Olmak İstemeden Önce, Kardanadam Olmak İstiyordumMimar Olmak İstemeden Önce, Kardanadam Olmak İstiyordumAğaç kabuğundan ürettiği sandaletlerle adını duyuran Alman terlik markası Birkenstock, Nişantaşı ve Bağdat Caddesi’nden sonra Kanyon alışveriş merkezinde de bir mağaza açtı. Mağazanın tasarım projesi ve uygulaması mimar Ahmet Alataş’a ait.
Levent''te Bir Sokağa Prof. Kemal Ahmet Aru Sokağı İsmi VeriliyorLevent''te Bir Sokağa Prof. Kemal Ahmet Aru Sokağı İsmi VeriliyorKentsel tasarım ve planlama alanında önemli çalışmaları bulunan, 20 Aralık 2005 tarihinde kaybettiğimiz, Prof. Kemal Ahmet Aru’nun ismi, Haydar Karabey’in önerisi değerlendirilerek, Levent Mahallesi’nde bir sokağa verildi. Kentsel tasarımın gelişmesine katkıda bulunan çalışmalarıyla tanınan Aru’nun, Rebii Gorbon’la birlikte 1947-57 yılları arasında gerçekleştirdiği I. Levent ve 1954 yılında hazırladığı 4. Levent Toplu Konut uygulamaları...
İnsanlık mirasına beton döktürdüİçerdiği 5 bin yıllık birikimle insanlığın ortak mirası olarak kabul edilen Bağdat''taki Irak Ulusal Arkeoloji Müzesi, kurumun antik eserler ve kütür mirasından sorumlu müze müdürü, Donny George''un ülkeden ayrılmasıyla, kaderine terk edildi.
Sinop küresel sanat haritasına girdiMelih Görgün''ün belediye, kültür bakanlığı ve özel sektörün desteğiyle düzenlediği Sinopale 1. Uluslararası Sinop Bienali kuşkusuz Sinop''u, nükleer santral haritasına girmeden önce küresel sanat haritasına oturttu.
Apollon tapınağı ayağa kalkıyorÇanakkale Biga Yarımadası''nda bulunan Apollon Sminheus Tapınağı, köy evlerinin duvarlarından, değirmenlerden, sokak taşlarından bulunup getirilen tapınağa ait parçalarla tamamlanıyor.
Bomonti''de esrarengiz iptalKültür Bakanlığı İstanbul''da bulunan metruk Bomonti bira fabrikasını kiralamak için yaptığı ihaleyi iptal etti. Bomonti''yi 49 yıllığına tahsis için yapılan açık artırmayı Mehmet Kutman''ın patronu olduğu Global Yatırım Holding kazandı.
"Ormanları özelleştirelim golf oynayıp havuza girelim"Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Başkanı Oktay Varlıer, geçtiğimiz günlerde golf sahalarıyla yangın önleme önerisinin ardından şimdide ''havuz çözümü'' geliştirdi.
Girne Bulvarı''nın Bir Bölümü Trafiğe Kapatılacakİzmir’in kuzey-güney aksının süratli ve konforlu bir ulaşım sistemi ile birbirine bağlanmasını sağlayacak olan Aliağa-Menderes Raylı Sistem Projesi inşaat çalışmaları etap etap sürüyor.
İzmir Turizmde Sıçrama YaşayacakGelecek yıl Mart ayından itibaren Costa Crociere gemisi 11 kez İzmir Limanı’na yanaşacak. Her seferinde 3 bin turist İzmir''e gelecek.
Zehirli Variller İzmit''e GönderildiGökdere Köyü civarında bulunan ve tehlikeli atık olduğu tespit edilen variller çevre ve insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde Harmandalı Depolama Alanında bekletildi.
Merinos, İşçilerine Konut YaptırdıMerinos AŞ Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, konut projesi ile kendilerini çalıştırdıkları işçilerin çocuklarına yatırım yapmış saydıklarını belirtti.
Kocaoğlu: "2007''de Ulaşımda Tek Bilet Uygulaması Başlayacak"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ulaşımda tek bilet çalışmalarının devam ettiğini, 2007’nin başından itibaren İzmir’de kademe kademe tek bilet uygulamasına geçileceğini söyledi.
İsos Zamana DireniyorHatay’ın Erzin ilçesinde bulunan, Hitit, Pers, Doğu Roma, Selçuklular ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapan liman, kale, kemer, tapınak ve su depoları kalıntıları bulunan İsos’taki tarihi yapılar, zamana direniyor. MÖ 545 yılında yerleşim yeri olduğu bilinen, kervansaraylarıyla dönemin önemli bir ticaret merkezi olduğu anlaşılan, MÖ 334 yılında Büyük İskender’in Pers Kralı III. Darius’u yendiği savaş sonrasında büyük bölümü tahrip olan İsos (Epifenya) kentindeki yapılar, sonraki dönemlerde yeniden onarıldı, ancak çeşitli akınlar sonucu eski günlerine kavuşamadı. Hatay Arkeoloji Müzesi yetkilileri, İsos Harabeleri’nde uzun bir süredir kazı yapılmadığını, ancak kaçak kazılara yönelik denetimlerde, son olarak, Romalılar tarafından yapıldığı anlaşılan mozaik bulunduğunun tespit edildiğini belirttiler. Yetkililer, Kültür ve Turizm Bakanlığından 35 bin YTL’lik ödeneğin aktarılmasını beklediklerini ifade ettiler.
Tarih: 29 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Başkan Kocaoğlu: İzbeton Güçleniyor Yatırıma DevamKent genelinde önemli alt yapı yatırımlarını gerçekleştiren İzbeton için 2006’yı “yatırım yılı” ilan eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şirkete yeni alınan makine ve araçlar ile kapasitesi arttırılan beton plak malzeme üretim ünitesinin açılışını yaptı.
Çatalhöyük’te Kazılara DevamKonya’nın Çumra ilçesindeki Neolitik dönem yerleşim yeri Çatalhöyük’te, geçen hafta tamamlanması gereken kazılar, kırmızı boyalı bir duvara rastlanması nedeniyle yaklaşık 20 gün uzatıldı. Konya Müze Müdürü Erdoğan Erol, dünyada bilinen en eski yerleşim yerlerinden biri olan ve kazılarda bulunan evlerin kerpiç duvarlardaki resimleriyle dünyanın ilgisini çeken Çatalhöyük’teki kazı çalışmalarının, bu yıl da devam ettiğini belirtti. Erol, 13 yıldır İngiliz Arkeolog Profesör Ian Hodder başkanlığında Çatalhöyük’te sürdürülen çalışmalarda, bu yıl 100’den fazla personelin görev aldığını ifade etti. Erol, kırmızı boyalı duvarla ilgili uzman ekiplerin çalışmalarını sürdürdüğünü, bu kazı çalışmasıyla ilgili elde edilen yeni bulguların ileride, kazı başkanlığı tarafından açıklanacağını sözlerine ekledi.
Tarih: 29 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Özince: Konutta sorun uzun vadeli krediİş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, tutsat (mortgage) sisteminde problemin, yasada ya da faizde olmadığını, problemin uzun vadeli TL kaynak bulunamamasında ortaya çıktığını kaydetti.
Tarihî Medrese Müze OlacakMersin’in Tarsus ilçesinde, bir süre müze olarak da kullanılan tarihî Kubat Paşa Medresesi, restore edilerek ‘’kent müzesi’’ haline dönüştürülecek.Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Makam Cami karşısında bulunan ve 1557 yılında Kubat Paşa tarafından kesme taştan yaptırılan medresenin, restorasyon çalışmasıyla yeniden hizmete sunulacağını söyledi. Tarsus Müzesi olarak 1997 yılına kadar hizmet veren tarihî yapının kent müzesine dönüştürülmesinin kararlaştırıldığını bildiren Kocamaz, restorasyon çalışmasının 1,5 milyon YTL’ye mal olacağını ifade etti.
Tarih: 29 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Bursa''daki Orman Yangınına Büyükşehir''in Uçakları Müdahale EdiyorBursa’daki orman yangınına Büyükşehir’in uçakları müdahale ediyor. Bursa Barakfakıh ile Namlıdere köyleri arasındaki ormanlık alanda çıkan yangına İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM uçakları da müdahale ediyor.
Dönüşü muhteşem olacakAnadolu’nun en az bozulan antik kenti Sagalassos muhteşem eserleri ile parmak ısırtıyor. Roma imparatorluğu zamanında bir prestij göstergesi olarak inşa edilen 28 metre cepheli 9 metre yüksekliğindeki dev Antoninler Çeşmesi Aygaz’ın desteği ile ayağa kaldırılıyor.
On Gün Boyunca, Her Yol Fuardan Geçecekİzmir Fuarı, kapılarını 75''inci kez açacak. Yurt içinden ve dışından binlerce kişi kente akın edecek. Belediye, ulaşımda sorun yaşanmaması için önlemini aldı.
Çeşme''de Arazi Tahsisine Hücum11 bin 700 hektar alanlık Alaçatı ve Paşa Limanı Turizm Kenti Projesi için teklif başvuruları başladı. Çok sayıda yerli ve yabancı yatırımcıdan talep geldiği açıklandı.
Hava limanı inşasında Osmanlı sınırlarını aştıkHava limanları inşası ve işletmesinde devleşen Tepe-Akfen ortak girişimi TAV Yatırım Holding, gözünü Kuzey Afrika, Ortadoğu, Kafkaslar ve Doğu Avrupa’da 10 yılda gerçekleştirilecek 70 milyar dolarlık yatırıma çevirdi.
40 Yıllık Hayalin eseriİslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Prof. İhsanoğlu’nun üniversite yıllarından beri üzerinde çalıştığı kitabı “Mısır’da Türkler ve Kültürel Mirasları” adıyla yayımlandı.
Parka ''Tecavüz''e Mahkeme OnayıAnkara 8''inci İdare Mahkemesi, Koruma Kurulu''nun, alt geçit yapılabilmesi amacıyla ''Kuğulu Park''a minimum düzeyde tecavüz'' edilebileceği kararının durdurulması istemini reddetti.
İthal PVC''ye 320 Dolar Ek Vergi Sektörü Birbirine DüşürdüPetkim''i korumak için PVC ithalatına ek vergi konulduğunu fakat bu işten batılı firmaların kârlı çıkacağını belirten Pimaş Genel Müdürü Oktay Alptekin''e karşı Petkim Genel Müdürü Kenan Yavuz, "Korunmaya ihtiyacımız yok" dedi.
Mogan Gölü Normale DönüyorAnkara''nın Gölbaşı ilçesindeki Mogan Gölü''nün geçen ay yeşil bir görünüm alan suyu, normal rengine dönmeye başladı. Gölbaşı Koruma, Geliştirme ve Turizm Dernek Başkanı Doğan Çağatay, Mogan Gölü''nün renginin geçen ay aniden yeşile dönüştüğünü ve bu durumdan endişe duymaya başladıklarını bildirdi.Konuyu ilgili yerlere iletmelerinin ardından çalışma başlatıldığını ifade eden Çağatay, son günlerde gölün yeniden eski rengine dönmeye başladığını söyledi. Çağatay, normal rengine dönmeye başlayan gölde, ayrıca pis kokuların da kaybolduğunu kaydetti. Gölbaşı Belediye Başkanı Abdulnasır Haşlak ve bazı yetkililer Mogan Gölü''nün suyunun yeşile dönüşmesini "plankton patlaması" olarak açıklamışlardı.
Tarih: 28 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Kilitbahir ''Restorasyon'' ŞaşkınıOPET''in Kilitbahir''de iki buçuk ay süren restorasyon çalışması törenle turizme açıldı. Koruma Kurulu her şey bittikten sonra suç duyurusunda bulundu.
Akdeniz''de Çöp Alarmıİstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bayram Öztürk, Akdeniz''de, Suriye sınırındaki Hatay''ın Samandağ ilçesinin sahilinin Çevlik mevkiinde atıklar dolayısıyla denizde önemli boyutlara ulaşan kirlilik yaşandığını belirterek, "Suriye ile ortak önlemler alınmalı, aksi halde sahilde çöp dağları oluşacak" dedi. Bölgeyle ilgili Suriye ve Türkiye hükümetlerinin derhal önlem alması gerektiğini belirten Prof. Dr. Öztürk, "Aksi halde buradaki sahillerde çöp dağları oluşacak. Lazkiye açıklarında çöplerin teknelerden denize atıldığını öğrendik. Bu çok çarpıcı. Konu ciddiyetle değerlendirilmeli ve takibe alınmalıdır. Ciddi bir planlama ve bilimsel çalışma gerektiriyor," dedi.
Tarih: 28 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
13 Asırdır Zeytin VeriyorHatay''ın Dörtyol ilçesine bağlı Payas beldesindeki Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi''nde bulunan ve koruma altına alınan 13 asırlık "anıt zeytin ağacı", her yıl ürün vermeye devam ediyor. İpek Yolu''nun geçtiği Payas''ta bulunan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi''ndeki caminin avlusundaki anıt zeytin ağacı, 4 metrekarelik gövde kalınlığıyla dikkat çekiyor. Ağaç, kalın gövdesi ve dallarıyla birlikte, 40 metrekarelik alana yayılıyor. Her yıl 300 kilo civarında ürün veren ağacın etrafı 12 yıl önce çevrilerek, korumaya alındı. Bu ağaçla ilgili olarak Evliya Çelebi, Seyahatnamesi''nin bir bölümünde "Payas''taki yaşlı ağacın altında oturarak, ekmeğimi yedim" diyor.
Tarih: 28 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
2. Ramses Yeni YerindeMısır, Firavun 2. Ramses''in 3.200 yıllık dev heykelini, kent meydanından piramitlerin yakınına taşıdı. Ramses meydanındaki 83 tonluk heykelin taşınmasına, heykeli egzoz dumanları ve kentin diğer olumsuz etkilerinden korumak için karar verilmişti.
Toprak Kaymasıyla Gün Işığına Çıkan TarihMersin''in Silifke ilçesinde, toprak kayması sonucu tesadüfen gün ışığına çıkan Bizans dönemine ait hayvan, bitki ve geometrik tasvirli mozaik, ilk etapta yerinde korunacak.
Su Akıyor, Melih Gökçek BakıyorAnkara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, barajlardaki su seviyesinin azaldığını ve Ankaralıların suları tasarruflu kullanması gerektiğini bildirirken, Ankara Ragıp Tüzün Caddesi''nde patlayan su borusuna Ankara ve Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ekipleri 7 gün sonra, önceki gün ise Cin-nah Caddesi''nde patlayan temiz su borusuna 10 saati geçen bir gecikmeyle müdahale etti.
Rize''de Şüpheli Varil BulunduRize''nin Çayeli ilçesinde şüpheli varil bulundu. Çevre ve Orman Müdürü Sabit Kandemir, jandarma ekiplerinin ilçenin Kemer mevkiinde deniz kenarında şüpheli varil bulduklarını bildirmeleri üzerine, bölgede inceleme yaptıklarını söyledi.
Çevrecilerin Otopan ZaferiÇevre ve Orman Bakanı Osman Pepe''nin, asbestli Otopan gemisinin Türk karasularına kesinlikle sokulmayacağını belirtmesi ile birlikte, çevreciler çevre mücadelesi adına büyük bir zafer kazanıldığı görüşünde birleşti.
Başkan Topbaş Şişli Belediye Başkanı Sarıgül''ü Ziyaret Ettiİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı makamında ağırlayan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, ilçesine yapılan büyük yatırımlardan dolayı Başkan Topbaş’a teşekkür etti.
Zenginlerin emlak için tercihi LondraLondra’da 4 milyon dolardan fazla fiyatla satılan evlerin, yüzde 51’ini Rus ve Arap petrol zenginleri aldı. Dünya başkentleri arasında önemli yere sahip Londra, gayrimenkul almak için de son derece cazip.
Kralların oteli İstanbul’daİstanbul’un cazibesi Hilton Ailesi’ni baştan çıkardı. Hiltonlar Türkiye’deki üçüncü yatırımları için hazırlık yaparken, yeni ismin filmlere konu olan ve sadece New York’ta bulunan Waldorf Astoria olduğu belirtiliyor.
Göbeklitepe’de Adem ile Havva MitiŞanlıurfa Göbeklitepe’deki kazı ekibinin başkanı arkeolog Klaus Schmidt, Adem ile Havva’nın Göbeklitepe’de yaşadığına dair bir bulguya rastlamadıklarını açıkladı.
Zeugma İnternete TaşındıDünyanın 2. büyük mozaik koleksiyonuna sahip Gaziantep Arkeoloji Müzesi’ndeki eserler, (www.gaziantepmuzesi.gov.tr) internet sitesinde ziyarete açıldı. Sitede, Zeugma’nın simgesi Çingene Kızı ile diğer mozaiklerin sergilendiği salonlar, dünyanın en büyük mühür baskı koleksiyonuna ait 100 bin bulla ve kaçakçıların çaldığı önemli mozaik buluntular teşhir ediliyor.
Tarih: 27 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Gecekondudan Modern ŞehreTürkiye’nin protokol kapısı olan Esenboğa yoluna “Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı” adının verilmesiyle ilgili eleştirilere de cevap veren Gökçek, “Bu yola Recep Tayyip Erdoğan hükümetinden başka kimse sahip çıkmadı. Niçin ismini vermeyeyim?” diye konuştu.
İngiliz Emlak Şirketi FD, Bodrum''a 200 Villa ve Butik Otel YapacakLondra''da faaliyet gösteren finans, gayrimenkul ve proje geliştirme şirketi Financial Dimensions (FD), Bodrum ve İstanbul''da iki ayrı projeye imza atacak. FD, Bodrum Yalıkavak''ta 200 lüks villa ve bir butik otel, İstanbul''da da bir residence yapmayı planlıyor.
Büyükada''nın trafik derdi!Büyükadalılar ''motor'' sesine alışamadı. Yasağa rağmen adada araç sayısı 30''a çıkınca adalılar şikâyete başladı. Belediye Başkanı Coşkun Özden''se, ''Projeler bitince, motorlu araçlar gidecek'' diyor.
İstanbullu, Levent Kanyon''a koştuKanyon Genel Müdürü Markus Lehto, "Bir alışveriş merkezinden çok insanlar için bir buluşma noktası yarattık" dedi. Levent''te 200 milyon dolara inşa edilen Kanyon''u dört ayda 1.7 milyon kişi ziyaret etti. Kanyon''da yer alan 160 mağazanın tamamı kiralandı.
Karayolları''nda tescilli bina sıkıntısı460 milyon YTL''lik Karayolları arsası üzerindeki bölge müdürlüğü binası ''tescilli'' olduğu için korunacak. Arazinin binanın üzerinde olduğu bölümü satılamıyor.
TAV: İzmir Terminali''ni sekiz ay erken bitiriyoruzTAV Grubu İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, İzmir Adnan Menderes Havalimanı Uluslararası Terminali''ni taahhüt edilenden sekiz ay önce tamamlayarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın da katılımıyla 9 Eylül tarihinde hizmete açacaklarını açıkladı.
Yabancıya mülk satışı sıkı takibe alınıyorTapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü yeni bir yazılımla yabancıya yapılan mülk satışını düzenli olarak güncelleyecek.
Norveç''in şanslı emeklilerine Çeşme''de 5 bin konutNorveç, bazı emeklilerine Çeşme''de 5 bin konut yapılması için Türkiye''ye başvurdu. Konutların yapılacağı araziyi inceleyen Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, ''Yeri uygun buldum. Konutlar yapılacak'' dedi.
Lara Park örneği gibiBomonti Bira Fabrikası''ndaki benzer süreç Antalya Lara Kent Park ihalesinde de yaşandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı geçen nisan ayında ilk ihaleyi 49 yıllığına 10.5 milyon dolara Limak İnşaat''a vermişti.
Ömerli''ye sanayi bölgesi olmazİstanbul''un içme suyu ihtiyacının yarısını karşılayan Ömerli Havzası aynı zamanda önemli bir doğal yaşam alanı. Buradaki kirlenme sadece insanlara değil, kuşlara ve nadir bitkilere de zarar verir. Kente bir organize sanayi bölgesi gerekiyorsa bunu yapacak Ömerli''den başka yer mi yok?
Tarihi Katedral Böyle YandıRusya''nın imparatorluk dönemi başkenti St. Petersburg''daki ünlü Teslis Katedrali''nde dün çıkan yangın, 1835 yılında inşa edilen tarihi kilisenin kubbesinin çökmesine neden oldu. Sabah saatlerinde başlayan ve hızla yayılan yangın, kubbeye kadar yükselen yapı iskelesine sıçrayınca felaket geldi. Restorasyon amaçlı iskeleyi kül eden yangında, ana kubbenin yanısıra beş yan kubbe de çöktü. Yangında ölen ya da yaralanan olmazken, itfaiye kalan üç yan kubbeyi kurtarmak için çabaladı. Ortodoks kilisesinin çalışanları ise içerideki tarihi ikonaları kurtardı.
Tarih: 26 Ağustos 2006 Kaynak: Hürriyet
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.