Haberler

29 Ağustos 2007, Çarşamba

Pekin’de Geri sayımPekin’de Geri sayım8 Ağustos’ta 2008 tarihinde başlayacak Pekin Olimpiyatları’na 1 seneden daha az bir zaman kaldı. Olimpiyat için başlatılan ve son 4 senedir Pekin’in devasa bir şantiyeye dönüşmesine sebep olan inşaat çalışmaları hummalı bir şekilde devam ediyor. Herzog&deMeuron tarafından tasarlanan olimpiyat stadı ve Avusturalyalı ekip PTW tarafından tasarlanan yüzme merkezi binası olimpiyat için başlatılan hazırlıklarının sadece birer parçası. Olimpiyat için harcanan milyon dolarlar ile ortaya çıkan mimari ürünler Pekin’i adeta bir mimarlık parkı haline dönüştürdü. Haberin Devamı
İstanbul’un e-rehberi “sehirrehberi.ibb.gov.tr”İstanbul’un e-rehberi “sehirrehberi.ibb.gov.tr”İstanbul’daki bütün bina ve işyerlerinin detaylı hava fotoğraflarından oluşan, yol ve harita bilgilerinin yanı sıra güncel olaylar, tarihi, kültürel eserler ve trafik durumunun sorgulanabileceği e-rehber, Başkan Kadir Topbaş tarafından tanıtıldı. Rehber sitemizde yayında.
Dört aylık yasayla gelen orman talanıDört aylık yasayla gelen orman talanıÇekmeköy Ormanı''nın içine yapılan villalara, orman vasfını yitirmiş alanların satışını öngören ve dört ay yürürlükte kalan 2-B yasası sayesinde tapu alındı.
Okullar için acı rapor!Okullar için acı rapor!Marmara depreminin üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen hâlâ onarılmayı bekleyen binalar var. İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında İstanbul''daki kamu binalarının bazılarının yanı sıra 60 okulun güçlendirme projelerini hazırlayan Tümaş Türk Mühendislik Müşavirlik ve Müteahhitlik AŞ''nin İstanbul Bölge Müdürü Doğan Göksoy şunları söyledi:
Metrobus’te ilk sefer 15 Eylül’deMetrobus’te ilk sefer 15 Eylül’deİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mayıs 2006 yılında çalışmalarına başlanan metrobusun Topkapı-Küçükçekmece arasındaki ilk seferini 15 Eylül’de yapacağını açıkladı.
Bir İş Olarak YarışmaBir İş Olarak YarışmaCharles Gwathmey bugünlerde mimari yarışmalara girmeyi reddediyor. Çok masraflılar ve diğer projelerin zamanlarını çalıyorlar, diyor. Renzo Piano da artık daha fazla yarışmaya girmiyor çünkü ihtiyacı yok; yolunda giden pek çok projesi zaten var ve bir at yarışına dahil olmadan kolaylıkla iş alabiliyor. Diğer taraftan Peter Eisenman ise meydan okumanın tadına varıp, meşgul olabilmek için yarışmaya girmesi gerektiğini söylüyor. Ve Richard Meier de pek çok yarışmayı reddetse de yaptığı önemli işlerin, örneğin Roma’daki Jubilee Kilisesi, önemli bir bölümünü yarışmalar yoluyla elde ettiğini ve bazı yarışmaları reddetmenin ise gerçekten zor olduğunu, örneğin şu an hazırladığı Varşova’daki en uzun yapı için açılan yarışma, ekliyor.
Kurtuluş’ta gecekondular yıkılıp havuzlu site yapılıyorKurtuluş’ta gecekondular yıkılıp havuzlu site yapılıyorKonutta şehiriçine dönüş trendi, merkezi semtlerde arsa bulmakta zorlanan inşaat firmalarını, kentsel dönüşüm projelerine el atmaya itiyor.
İzmir, Yeşil Alan Sulamalarında Türkiye’ye Örnek Olacakİzmir, Yeşil Alan Sulamalarında Türkiye’ye Örnek Olacakİzmir Büyükşehir Belediyesi, park ve bahçe sulamalarında ciddi tasarruf sağlayacak yeni önlem paketini açıkladı.
İstinyePark''ta klasik pazar yeri de lüks mağazalar da varİstinyePark''ta klasik pazar yeri de lüks mağazalar da varFashion Zone adlı güneş ışığını geçiren yüksek tavanlı bölümdeki 3 katta dünyanın en lüks mağazalarını buluşturacak olan İstinye Park''ta Türk markaları da en gösterişli mağazalarıyla yer alacak.
Tarihî İncesu Kanyonu, defineci tehdidindeTarihî İncesu Kanyonu, defineci tehdidindeİncesu Kanyonu''nu turistlerden çok defineciler ziyaret ediyor. Definecilerin yeni hedefi ören yerleri ve turistik bölgeler. Bitlis''in Ahlat ilçesinde tarihî Selçuklu mezarlığı ve tarihî Ahlat harabe şehirde yapılan kazılar, çalışma döneminin bitmesinden sonra definecilerin istilasına uğradı.
Ayazağa tüneli yakında devredeAyazağa tüneli yakında devredeİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı KadirTopbaş, yapımı süren ve Büyükdere Caddesi-Maslak-Sarıyer güzergahında trafiği önemli ölçüde rahatlatması beklenen Ayazağa kavşağı tünelinin okullar açılmadan önce devreye gireceğini bildirdi.
Adatepe Zeytinyağı MüzesiAdatepe Zeytinyağı MüzesiÇanakkale’ye bağlı Küçükkuyu ilçesindeki Zeytinyağı Müze’si yerli-yabancı birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulmuş olan, zeytinyağıyla meşhur Adatepe Köyü bu mucizevi yağın yapımıyla ilgili bilgileri 2001 yılından beri bir müzede saklıyor.
Taşmektep’te Yaz Seminerleri Devam EdiyorTaşmektep’te Yaz Seminerleri Devam EdiyorÇanakkale’ye bağlı Adatepe Köyü’nde bulunan tarihi ilkokul Taşmektep’te yaz seminerleri devam ediyor. 5 Temmuz’da Zerrin Boynudelik ve Kamil Fırat’ın verdiği “Sanat Yapıtında Sanat-Anlam İlişkisi” dersiyle başlayan yaz seminerleri Eylül ayının ortasına kadar devam ediyor.
Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007 SonuçlandıKendi Arkitera’nı Kendin Yarat 2007 SonuçlandıArkitera Mimarlık Merkezi’nin bağımsız editörlerini belirlemek için ilkini 2006 yılında düzenlediği “Kendi Arkitera’nı Kendin Yarat” projesinde 2007 sonuçları belli oldu. Sadece Türkiye’den değil Dünya’nın dört bir yanından gelen başvurular arasından 11 kişi belirlenen sürede istenenleri teslim ederek ve sonrasında yapılan değerlendirme sonucunda Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörleri olmayı hak kazandılar. Arkitera Mimarlık Merkezi’nin yeni bağımsız editörlerinin isimleri alfabetik sırayla şu şekilde: Burak Pak, Burcu Terakye, Dilara Öcal, Elçin Yıldıran, Esra Sakınç, Hülya Mustafaoğlu, Özgün Özçakır, Özlem Bahadır Kebapçı, Selen Morkoç, Ümmü Gündüz, Zeynep Erözkan.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Türkiye’nin İlk “Takı Tasarımı Yüksek Lisans Programı” Başlıyorİstanbul Teknik Üniversitesi’nin (İTÜ), Endüstri Ürünü Takı ve Aksesuar Tasarımı Yüksek Lisans İkinci Öğretim Programı’na başvurular başlıyor.
Niçin Daha Fazla Bekleyemeyiz?“Hayatın her türüne büyük saygı gösterilmesi gerektiğine inanıyorum. İnsanların yeryüzüne ve deneyimlerimizi paylaştığımız bütün hayata karşı sorumluluğu olduğuna inanıyorum...
Tarihi Mezarlıkta İlk KümbetAhlat’ta bulunan ve dünyanın en büyük Müslüman mezarlığı olan Selçuklu Mezarlığı’nda yapılan kazı çalışmaları sırasında ilk defa bir kümbet bulundu. Selçuklu Mezarlığı’nda bulunan sekizgen kümbet içerisinde, 4 adet sanduka ile daha sonradan eklenen bir tuğla mezar çıkarıldı. 8 binin üzerinde mezarın yer aldığı tarihi alanda bulunun kümbet, bölgede kazı çalışması yapan bilim adamlarını şaşırttı. Kazı başkanı Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi Mühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Doç . Dr. Nakış Karamağaralı, kümbetin Moğol dönemine ait olabileceğini söyledi. Sandukalar okunmadığı için kümbetin kime ait olduğu belirlenemedi.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
İzmir''den Türkiye''ye sanat mabediİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adnan Saygun Sanat Merkezi''nin yapımının sürdüğünü, sadece İzmir''in değil tüm Türkiye''nin sanat mabedi haline gelecek bir yapı inşa ettiklerini bildirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi''nden yapılan yazılı açıklamada, yıllardır adına yakışır bir sanat merkezine sahip olamayan İzmir''in Adnan Saygun Sanat Merkezi projesiyle hayaline kavuşacağı ve geçen aralık ayında temeli atılan merkezin inşaatının sorunsuz devam ettiği belirtildi.
Sahipsiz kent, İstanbul?..Yahu bu Kanyon ne biçim bir gecekondudur?.. Yanındaki Metro City de öyle.. Dün geçerken yoktular.. Bir gecede kondurmuşlar.. Gecekondu işte.. Çünkü ancak bir gecede konarsa, bugünkü rezillik olur.. Bu kentin sahipsizliğinin en büyük işareti..
Derelerin ıslahı değil israfıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), ''Dereleri ıslah edeceğiz'' diye, dört yıl içinde 128 milyon dolar para harcadı. Ama yapılan temizlik çalışmaları sonuç vermediği gibi, dereler insan sağlığını eskisinden daha ciddi boyutlarda tehdit etmeye başladı. Uzmanlar, İstanbul''un göbeğinde bulunan bu derelerdeki kirlilik oranının; ıslah çalışmalarının başlamasından önceki değerlerin çok üstüne çıktığına da dikkat çekerlerken, söz konusu derelerde, az sayıda kefal balığının dışında hiçbir canlının yaşayamaz hale geldiğini ifade ediyor.
Yaşayan kent öğrenen yerel yönetimTürkiye seksenli yıllardan sonra dünyadaki gelişmelere paralel olarak, hızlı bir kentleşme ve kentlileşme sürecine girdi. Türkiye''nin bütün bölgelerinde köylerin kazalarla, kazaların kentlerle bütünleştiği, büyük yerleşim koridorları oluştu.
''Kapadokya bir mücevher gibi ama değerlendiremiyoruz''Tarihi ve doğal yapısı nedeniyle dünyanın en gözde turizm bölgeleri arasında gösterilen Kapadokya’nın dünya turizminden hak ettiği payı alamadığını belirten Kapadokya’nın önemli otellerinden Lykia Lodge’ın Genel Müdürü Selçuk Özgünsür, "Bu yöre doğal yanı ile bize sunulmuş bir mücevher. Ancak bunu yeterince kullanamıyoruz. Bölge ne ülke turizminden ne de dünya turizminden hak ettiği payı alabiliyor” dedi.
Santrale karşı tabutlu mitingŞırnak’ın Silopi ilçesinde 1999 yılında kurulan termik santrale ek ünite kararına karşı Silopililer, 10 bin kişinin katılımıyla miting düzenledi.
İstanbul''un tüm adres bilgileri elektronik ortama aktarıldıİstanbul Büyükşehir Belediyesince hazırlanan ve 1,5 milyon bina ve iş yeri, güncel olaylar, tarihi ve kültürel eserler ile yol bilgisinin sorgulanabileceği "http://sehirrehberi.ibb.gov.tr" adresli internet sitesi hizmete girdi.
Norveç''te ''ekolojik cezaevi''Norveç''te hizmet veren dünyanın ilk ''ekolojik cezaevinde'', mahkumlar yapılan çalışmalara katılarak, çevreyi korumayı ve sorumluluk duygusunu öğreniyor.
Yeni Galata Köprüsü 4,5 gün trafiğe kapalıİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Yeni Galata Köprüsü''nün bakım ve yenileme çalışmaları nedeniyle 4 gün 9 saat süreyle araç trafiğine kapatılacağını bildirdi. İBB''den yapılan yazılı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Deniz Hizmetleri Müdürlüğü''nün, Yeni Galata Köprüsü''nde başlattığı genleşme derzlerinde yenileşme çalışmaları nedeniyle 29 Ağustos Çarşamba günü saat 21.00''den itibaren köprünün trafiğe kapatılacağı belirtildi. Asfaltlama ve temizlik çalışmaları yapılan Yeni Galata Köprüsü''nün, 03 Eylül 2007 Pazartesi günü saat 06.00''da trafiğe tekrar açılacağı ifade edildi. Açıklamada, belirlenen tarihler arasında Yeni Galata Köprüsü''nü kullanacak olan araç ve yayaların Atatürk Köprüsü''nü kullanmaları gerektiği bildirildi.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman
Tarım arazisine konut katliamdırTOKİ’nin Torbalı ilçesi Yazıbaşı beldesinde yürüttüğü konut projesini eleştiren Demirtaş, "Bu bir katliamdır" diye tepki gösterdi.
TOKİ, Denizli''de 1.536 konut yapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında Denizli''de bin 536 konut inşa ettirecek. Konutların yapımı için açılan ihaleyi kazanan inşaat firmaları, Aktepe Mahallesi''nin Kurudere mevkiinde şantiyeleri kurdu. Akevler konutlarının inşa edileceği bölgede, ilköğretim okulu, ticaret merkezi, sağlık ocağı, cami ve sosyal amaçlı tesisler de yer alacak. Konutlar 14 ayda tamamlanacak. Konutların bir bölümü bölgede istimlak edilen gecekondu sahiplerine verilecek. İstimlak bedelinden fazlasını hak sahipleri, taksitler halinde ödeyecek. Kalan konutlar da dar gelirlilere satılarak, kira öder gibi ev sahibi olmaları sağlanacak. Karşıyaka Mahallesi''ndeki konut alanında oturan ve Denizli Belediyesi ile uzlaşmaya varan hak sahiplerinin boşalttığı evlerin yıkımı devam ediyor.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Ferhat Pamuk
Otomobil Bağımlılığından Kurtulmak Mümkün mü?"Dünya Otomobilsiz Şehirler Ağı" diye bir oluşum duymuş muydunuz? Ben, bu uluslararası hareketin varlığından, önceki gün İstanbul''da başlayan konferans ile birlikte haberdar oldum. Üstelik bu yıl yedincisi yapılıyormuş.
ASKİ Genel Müdürü istifa ettiAnkara''nın yaşadığı susuzluk nedeniyle Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri''nde (ASKİ) başlayan deprem devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek''in ihmalleri olduğu gerekçesiyle 10 bürokratı görevden almasının ardından dün de ASKİ Genel Müdürü İhsan Fincan istifa etti. Ankara''yı susuz bırakmakla eleştirilen ve istifası istenen Gökçek, faturayı bürokratlarına kesmişti. Gökçek, ASKİ Genel Müdür Yardımcıları Bülent Torun, Zülfigar Altay ve Mustafa Kurt, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Arif Yılmaz ve Necip Avcı, Fen İşleri Daire Başkanı İrfan Kaya, EGO Genel Müdür yardımcıları Etem Uludağ ve Avni Erdoğan, ASKİ Özel Kalem Müdürü Ahmet Polat ile BELSO Genel Müdürü Çetin Cin''in işine son vermişti. Polat''ın, daire başkanlarına "Niçin her şeyi Melih Başkan''a anlatıyorsunuz. Ağzınızı sıkı tutun" demesi üzerine görevden alındığı öğrenildi. Su sıkıntısı nedeniyle son dönemde çalışmalarını yoğunlaştırmasına karşın eleştirilerin odağında olan Fincan, sağlık nedenlerini gerekçe göstererek istifa etti. Belediye ve ASKİ ise istifa haberini doğrulamadı, dört gün raporlu olduğunu iddia etti.
Tarih: 29 Ağustos 2007 Kaynak: Milliyet
"Param var" diyen her ünlü bizden konut satın alamazFolkart Yapı''nın Genel Müdürü Mesut Sancak, İzmir''e lüks konut ağır gelir diyenlerin yanıldığını söyleyerek, "Altı aylık satış hedefine iki hafta içinde ulaştık." dedi.
Su seviyesinde 5 günlük artışİki gündür aralıklarla devam eden sağanak yağış yüzünden bazı evleri su bastı, trafik arapsaçına döndü. Ama İstanbullular, barajlara 5 günlük su dolmasından memnun.
Otomobilsiz şehre ’ilk adım’ haftayaAvrupa’da büyük kentlerde uygulanan "Park and Ride/Park Et Devam Et" yöntemine pilot bölge Ümraniye’de başlanıyor. Gelecek hafta Ümarine’de sürücüler otomobillerini ücretsiz olarak park yerine bırakacak, ’şehir merkezi’ne toplu taşıma araçlarıyla ulaştırılacaklar.
İzmir’e Süper Kriz Merkeziİzmir Büyükşehir Belediyesi, kriz ve afetlerde tüm kentin kontrol altına alınmasını sağlayacak çağdaş bir “Kriz Yönetim Merkezi” kuruyor.
Güvenlikli kentler"Kent ve Güvenlik" günümüzde birbirini yoğun olarak duyumsatan iki kavram. Bu iki kavram öyle yaşamsal ki, insanlar artık kentleri güvenlik durumlarıyla birlikte düşünüyor...
Kamusal alan pratikleriSantralistanbul öncülüğünde; Selanik''ten ArtBox, Helsinki''den University of Art and Design Helsinki ve Paris''ten Maison des Metallos''nun proje ortağı olduğu "Kamusal Alan ve Güncel Sanat Pratikleri" başlıklı uluslararası projede, kamusal alanın yaratıcı bir biçimde dönüştürülmesinde ve kamusal hayatın demokratikleşmesinde sanat uygulamalarının yaratıcı rolünün irdeleneceği bir dizi etkinlik yer alıyor.
Yabancıya mülk satışında: Rekor Vergi KaçağıYabancılara mülk satışı denetimlerinde yüzde 60,3''lük vergi kaçağı tespit edildi. Maliye Bakanlığı Hesap Uzmanları Kurulu Başkanı Mahmut Vural''dan alınan bilgiye göre, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan''ın onayı ile uygulamaya konulan 2007 Yılı Genel Çalışma Planı uyarınca gerçekleştirilen turne denetimlerinde, yabancılara mülk satışı da büyüteç altına alındı.
Azap Gölü’nün çektiği azapÜlkemizde küresel ısınma ve kuraklığın etkilerinin en çok görüldüğü bölgelerin başında Ege Bölgesi geliyor. Bölgedeki Büyük Menderes Deltası ve Bafa Gölü’nden sonra 3. büyük sulak alan olan Azap Gölü’nün son hali, kuraklığın ulaştığı boyutları gösteriyor. Bilim insanları ve çevreciler, Azap Gölü’nün kurtarılması için bir an önce bir şeyler yapılması gerektiğini belirtirken, yüksek biyolojik çeşitliliğe sahip göl sularının olduğu yerlerde şimdi traktörler dolaşıyor.
İstanbul''un tek Bizans kalesi için hazırlanan proje parasızlığa takıldıBizans’tan günümüze kalan Yoros Kalesi''nde Hristiyanlık öncesi döneme ait pek çok arkeolojik kalıntı bulunabileceği tahmin ediliyor. Kalede araştırma yapmak için proje hazır ancak ödenek bulunamıyor.
Derelerin ıslahı değil israfıİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB), ''Dereleri ıslah edeceğiz'' diye, dört yıl içinde 128 milyon dolar para harcadı.
Metrobüs işi yarım yamalakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''nın, özellikle Cevizlibağ-Avcılar-Beylikdüzü trafiğini rahatlatmak amacıyla hizmete sokacağını taahhüt ettiği Metrobüs Projesi''nin, eksik güzergah ve özel araçları olmadan hizmte gireceği açıklandı.
"Küresel ısınma boğazları da vuracak"Greenpeace Akdeniz Ofisi Kampanya Sorumlusu Aslıhan Tümer de deniz suyu seviyesinde bütün Türkiye''de 15-88 cm. arasında artış beklendiğini dile getirerek bu yükselmenin olası sonuçlarını şöyle sıraladı:
Saklıkent''tekileri kim koruyacak?Ayşe Ürün Güner''in yaralandığı Saklıkent, Fethiye''ye 45 dakika mesafede, nefes kesici bir kanyon. 18 kilometre uzunluğundaki kanyonun altı kilometrelik kısmı, parayla girilen bir yürüyüş parkuru. Giriş 3 YTL.
"Türkiye çöplüğe dönüştürülüyor"Türkiye Çevre Platformu Koordinatörü, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tanay Sıdkı Uyar, sera gazı emisyonlarının azaltılmasını hedefleyen Kyoto Sözleşmesi''ni imzalayan ülkelerin kendi eski teknolojilerini Türkiye''ye ihracat kredileri ile pazarladığını ve ülkemizin karbon emisyon ticaretinin pazarı haline getirilmeye çalışıldığını vurguladı.
Sahillerimizi ucuza kapatan bakış açısıBaşlığı detaylandırmaya geçmeden bir soru sormak istiyorum; 2003 sonrası İstanbul’daki emlak fiyatlarını “tavan yapan dinamikler” acaba Türkiye’nin tamamı için geçerli mi? Türk sahilleri de “İstanbul” kadar prim yaptı denebilir mi?
Kuyumcukent’e 5 yıldızlı otelKuyumcukent, ekim ayına hazırlanıyor. Altın üreticilerinin yanında halkın rahatça dolaşabileceği alanlar oluşturuluyor. Sosyal kompleks ve iş merkezleriyle donatılan Kuyumcukent’e bir de 5 yıldızlı otel yapılacakmış. Bu otel özellikle altın almaya gelen hatırlı müşteriler için hazırlanıyormuş.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Türkiye
‘Bu şehrin ruhu var’Orhan Pamuk İspanyollar''a İstanbul’u anlattı. Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk, doğup büyüdüğü İstanbul’u, El Pais gazetesinin pazar eki EP(S)’de İspanyollara anlattı: “Çocukluğumun sokaklarının şimdiki gibi kargaşalı olacağını rüyalarım bile öngöremezdi. Bir kente çok bağlı biri olduğunuzda, kentin kaderini kendi kaderiniz olarak kabul etmek zorunda kalıyorsunuz. Sokakların değişikliğini görünce, bunu vücudumun yaşlanmasını görmemle eş tutuyor ve yeni görünüşüme razı oluyorum.” İstanbul’un ruhunun olduğunu belirten Pamuk, “Benim görüşüm bir kentin ruhu, kent değiştikçe değişiyor. Yeni ve zenginlik içinde yüzen İstanbul, çocukluğumda tanıdığım melankolik kent değil” dedi.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Vatan
Zeugma''nın en büyük mozaiğiGaziantep''in Nizip ilçesinde Zeugma Antik Kenti''nde kazı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Zeugma''da en büyük mozaik kalıntısı bulundu. Kazı Başkanı Kutalmış Görkay, “Agora''nın güneyinde yapılan kazılarda şu ana kadar çıkarılan en büyük mozaik kalıntısını bulduk” dedi. Görkay, “Zeugma Antik Kenti''nde büyük bir mozaik kalıntısı üzerinde Poseidon, Eros, tuzlu ve tatlı balık su kalıntılarına rastladık, büyük bir Roma Villası ve Roma evleri tespit ettik.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Yeni Şafak
Görülmemiş MimariBugüne kadar Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı''ya ait pek çok eserin bulunduğu Eskişehir''in Han ilçesinde Anadolu Üniversitesi tarafından yapılan kazılarda yeraltı şehri bulundu. Han ilçesinin antik yeraltı şehri üzerine kurulu olduğunu belirten Eskişehir İl Genel Meclis Başkanı Mustafa Pekak ilçenin Kapadokya özelliği taşıdığını söyledi. Çok tanrılı pagan dininden Hıristiyanlığa geçiş döneminde ilk Hıristiyanların yeraltında saklandığı anlatan Pekak, "Yeraltındaki odalar tünellerle birbirine bağlı. Han''da görülmemiş akıllıca bir mimari var" dedi.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Bütün sokaklar Gençlik Parkı''na çıkarAnkara''nın ziyneti güzelim Gençlik Park''ı, hoyrat ellerde ne hale geldi. Ankaralılar, yolu başkentten geçmiş öğrenciler, hep birlikte bir şeyler yapabilir miyiz?
Gökdelenlerden ''şerefiye'' bedeliİstanbul Belediyesi, Mashattan olarak adlandırılan bölgedeki gökdelenlerden ''şerefiye'' bedeli alınmaya hazırlanıyor.
Dağların sakladığı efsane köyBütün güzellikler gibi Karaburun''a ulaşmak da zordur, biraz, zahmetlidir. Dağların arasından kıvrılan yolların akışına kapılmak, nergis kokularının izini sürmek, tuzlu rüzgara eğimli bir yolculuk tutturmaktır. Mimas''ın direnci, Börklüce Mustafa''nın Bedrettinî ruhunu hissetmektir.
Marmaris’e Avrupa’nın "en büyük" engelli oteliMuğla’nın Marmaris İlçesi İçmeler Beldesinde bulunan eski ‘Park Panorama Otel’ baştan aşağıya yenilenerek engelliler için tatil merkezi haline getirildi. Otelde, engelliler için eşikler kaldırıldı, gerekli yerlere rampalar inşa edildi.
Teleferik için ilk adım atıldıFethiye Kaymakamı Hasan Karakaş, Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz, Ticaret Odası Başkanı Akif Arıcan, Ticaret Odası yönetim kurulu üyesi turizmci Mehmet Tokgöz, Antalya Kemer’de 2365 metre yükseklikteki Tahtalı Teleferiği’ni inceledi.
TOBB, Kapıkule''yi güzelleştirecekTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği''ne (TOBB) yap-işlet-devret modeliyle devredilen Kapıkule Gümrük Kapısı, 132 milyon YTL''ye modernize edilecek.
Kilis Mevlevihanesi açılıyorKilis''in en eski taş yapısı olan Kilis Mevlevihanesi''nin yeniden Mevlevihane olarak kullanılmasını sağlayacak proje tamamlandı. 2007 Mevlânâ yılı dolayısıyla yapılan çeşitli etkinler, bu tarihî yapılara olan ilgiyi artırıyor. Önümüzdeki yıl hizmete girecek olan bina, Konya, Manisa, İstanbul-Galata, Çanakkale-Gelibolu ve Gaziantep Mevlevihaneleri ile birlikte Mevlevi kültürünün yaşadığı bir mekan haline gelecek. Kilis Kültür ve Turizm Müdürü Raif Tokel, Mevlevihanenin 3 boyutlu resimlerini çekerek DVD ortamında ve yüksek çözünürlükte bakanlığa gönderdiklerini söyledi. Mevlevihane''nin resimleri, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yeni hazırlanan web sitesinde de üç boyutlu olarak yer alacak.
Tarih: 28 Ağustos 2007 Kaynak: Zaman Yazan: Fatih Arıgüloğlu
Seyrantepe''ye en yüksek teklifi Kuzu İnşaat verdiToplu Konut İdaresi (TOKİ), Ali Sami Yen Stadyumu yerine Seyrantepe''de kurulacak yeni spor kompleksi için ikinci kez ihaleye çıktı. Önceki ihale iptal edilmişti.
Bisikletli İstanbul, Otomobilli Büyükadaİstanbul’da dün hepimizi ilgilendiren üç günlük bir konferans başladı. "Otomobilsiz Şehirlere Doğru" Konferansı. Konferansın ev sahibi Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği...
Antalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması KolokyumuAntalya Büyükşehir Belediyesi Konyaaltı Doğa ve Kültür Parkı Alanı Mimari ve Çevre Düzenleme Proje Yarışması kolokyumu Mimarlar Odası Antalya Şubesi Mehmet Özkurt Konferans Salonu''nda yapıldı.
Antalya gerçekleriHasan Üstün''ün 12 Ağustos 2007 tarihinde Radikal İki ekinde yayınlanan son yazısını değerlendirmeden iki konuya dikkat çekmek istiyorum.
Tarlabaşı''nda ''cumbalı okazyon'' günleri başladıNüfus yapısı ve arka sokakları en karışık semt Tarlabaşı, Beyoğlu Belediyesi''nin son projesiyle ''yenileniyor''. Başkan Ahmet Misbah Demircan, akademisyenler ve bölge sakinleri ileriye baktı.
Silivri''den Beykoz''aBanliyö dahil, öngörülen 560 kilometrelik raylı sistemin 250 kilometresinin 2012''de tamamlanacağını ifade eden Topbaş, 2012 yılında Silivri''den çıkan bir insanın raylı sistem ile Sarıyer''e, Beykoz''a gidebileceğini söyledi. Başkan, İstanbul''da 126 kavşak ve yol düzenlemesi yapıldığını ve 160 kilometre tünel yol inşa ettiklerini anlattı.
Tarih: 30 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah
Takvim
<<Ağustos 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.