Haberler

29 Ağustos 2008, Cuma

Zorlu Center Projesi Emre Arolat - Murat Tabanlıoğlu İmzasını TaşıyacakZorlu Center Projesi Emre Arolat - Murat Tabanlıoğlu İmzasını TaşıyacakTüm Türkiye’nin merakla beklediği, Karayolları arazisi üzerine yapılacak olan Zorlu Center projesi belli oldu. İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, 4 proje arasındaki tercihini Tabanlıoğlu Mimarlık AŞ-Emre Arolat Mimarlık Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu’ndan yana kullandı. Zorlu Gayrimenkul’ün geçen yıl haziran ayında açtığı "Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması"na 117 firma başvurmuştu. Bunların arasından 13 uluslararası mimarlık ofisi seçilerek yarışmaya katılmaya hak kazanmıştı. Haberin Devamı
İstanbul''a yeni alışveriş merkeziİstanbul''a yeni alışveriş merkeziİstanbul''un gelişen bölgelerinden Kurtköy''de yer alan World Atlantis Alışveriş Merkezi''nde faaliyetler 15 Ekim’de başlayacak. Açılış ise 30 Ekim tarihinde gerçekleştirilecek.
Taşköprü ışıl ışılTaşköprü ışıl ışılTaşköprü ilçesinde bulunan ve ilçeye adını veren tarihi köprü ışıklandırıldı. Taşköprü, 1366 yılında Yağmur Bey’in oğlu Ali Bey tarafından Kastamonu Emiri Adil Bey’in oğlu Celaleddin Beyazıt (Kötürüm Beyazıt) adına yaptırılmıştı. Orijinali 7 gözlü olan köprünün, aradan geçen yıllarda 1 gözünün toprak altında kalmasıyla köprü 6 gözlü olarak günümüzde de hizmet vermektedir. Taşköprü ilçesinin tek giriş-çıkışını sağlayan köprünün geceleri de bütün ihtişamıyla fark edilebilmesi için ışıklandırma yapan belediye, köprünün kemerlerine 250 vatlık projektörler ve köprünün gözlerini çevreleyen ışıklandırma sistemi kurdu.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Akif Doğan
Duran: 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruzDuran: 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruzSakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, gazetemiz Yeni Şafak''a özel açıklamalarda bulundu: "Biz günlük projeler ile uğraşmıyoruz, geleceğin projeleri hesabımızda var. 50 yıl sonrasının Sakarya''sını inşa ediyoruz" dedi.
Pisidia''da antik su tünelleri bulunduPisidia''da antik su tünelleri bulunduSüleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi ve kazı ekibi başkan yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özhanlı, Isparta''nın Yalvaç ilçesindeki kazı çalışmalarında, antik dönemde kente içme suyu taşıyan tüneller bulduklarını söyledi.
Olimpiyat Köyü Metrosu’na bir adım kaldı…Olimpiyat Köyü Metrosu’na bir adım kaldı…Otogar-İkitelli-Başak Konutları-Olimpiyat Köyü Metrosu’nun Başakşehir-İkitelli Güney Sanayi etabındaki kazı çalışması tamamlandı. 21 kilometrelik hattı yılsonunda açacaklarını müjdeleyen Başkan Topbaş, “Metroya bugüne kadar 3 milyar dolar harcadık ve dünyanın en hızlı metro çalışmasını yapıyoruz” dedi.
Nişantaşı’nın yüzünü bu iki amca oğlu yeniliyorNişantaşı’nın yüzünü bu iki amca oğlu yeniliyor1920’li yılların konaklar semti Nişantaşı, adeta yeni baştan yaratılıyor. Semtte, bir yandan kentsel dönüşüm projeleri sayesinde yüzlerce tarihi konak restore edilirken, diğer yandan da kalın duvarlı eski Rum apartmanları da bölgenin dokusuna uygun olarak sırayla yenileniyor.
Neutra’nın Maxwell Evi’nin Adresi DeğiştiNeutra’nın Maxwell Evi’nin Adresi DeğiştiÜnlü mimar Richard Neutra’nın 1941 yılında tasarladığı Maxwell Evi’nin bir yük kamyonuna yüklenerek Kaliforniya’nın Sunset Bulvarı’nda taşınması, son günlerin görülmeye değer olaylarındandı. Ev, yeni arazisinde yenilendikten sonra satışa çıkarılacak.
Karya kenti Alinda''da yüzey araştırmasıKarya kenti Alinda''da yüzey araştırmasıAydın''ın Karpuzlu ilçesine gelen Avusturya Bilimler Akademisi''nden Dr. Peter Ruggendorfer ve ekibi, Alinda Antik Kenti''nde yaklaşık bir ay sürecek yüzey araştırmasının bu yılki bölümüne başladı.
Duvarlar, 4 milyon Euro’ya doğal görünüm kazanıyorDuvarlar, 4 milyon Euro’ya doğal görünüm kazanıyorYapı marketleriyle birlikte Türk pazarına da giren doğal görünümlü taş, ahşap, beton ve bambu dokulu ithal duvar ve tavan kaplamaları konutların aranan dekoratif süslemeleri arasında yer almaya başladı.
Cebeci Ortaokulu’nda mimari yapı değiştiriliyorCebeci Ortaokulu’nda mimari yapı değiştiriliyorCumhuriyet ile özdeşleşen başkentin tarihi yapıları gün geçtikçe kimliklerini yitiriyor. Tarihi yapılardaki Cumhuriyet dönemi izlerini silme politikaları, son olarak Cebeci Ortaokulu’nda uygulanıyor.
Mavi yolculuğun kalbi betona teslim oluyorMavi yolculuğun kalbi betona teslim oluyorDünyaca ünlü Bodrum koyları Mavi Yolculuk macerasının başladığı yerler. Bugün o güzelim koylar rant hırsıyla karşı karşıya.
Alkaş Danışmanlık, Jones Lang LaSalle’in olduAlkaş Danışmanlık, Jones Lang LaSalle’in olduTürkiye’de ve dünyada pek çok şirkete 1997 yılından bu yana planlamadan yatırım yönetimi ve operasyon aşamasına kadar hizmet veren Alkaş Danışmanlık, dünya genelinde gayrimenkul ve finansal yönetim hizmeti sunan Jones Lang LaSalle ile birleşti. Söz konusu birliktelik, iki şirket arasında mart ayında proje geliştirme, kiralama ve Türkiye’nin önde gelen alışveriş merkezlerinin yönetimi ile ilgili gerçekleştirilen işbirliğinin devamı niteliği taşıyor.
Pisa Kulesi’ne Hollanda’dan rakip çıktıPisa Kulesi’ne Hollanda’dan rakip çıktıPisa gibi ünlü olmayan Hollanda’nın Bedum kasabasındaki 12. yüzyıldan kalma 36 metrelik kilise kulesinde yapılan ölçümler, kulenin Pisa’dan artık daha fazla eğilmekte olduğunu gösterdi.
"Truva sanıldığından çok daha büyük""Truva sanıldığından çok daha büyük"Çanakkale''de düzenlenen Arkeoloji Buluşması kapsamında kazı çalışmalarıyla ilgili bir sunum yapan Truva Kazı Ekibi Başkanı Prof. Dr. Ernst Pernicka, "Karşımıza çıkan savunma hendeği bize Truva''nın aşağı kentinin sanıldığından çok daha büyük olduğunu gösterdi" dedi.
Sydney Opera Binası ve Sydney BienaliSydney Opera Binası ve Sydney BienaliVakit Sydney Opera Binası''nı ziyaret vakti. 21 Haziran 2008 Cumartesi akşamı, hani her yer kalabalık gibi ama ölçek Avusturalya ölçeği. Trafik soldan, ama fark etmez, nasılsa her vakit her yöne bakmak gerekli.
 342 otel odasını satıp sahibine 15 yıl boyunca kira ödeyecekler 342 otel odasını satıp sahibine 15 yıl boyunca kira ödeyeceklerHoffmann İnşaat, Maslak''ta yaptığı yeni oteliyle, Türkiye''ye yeni bir kiralama sistemini de getiriyor. Toplam 342 odadan oluşacak otelde oda satın alacaklar bunları, şirket aracılığıyla kiralayıp, gelir elde edebilecek.
Mengücekoğulları''nın bilinmeyenlerinin izindeMengücekoğulları''nın bilinmeyenlerinin izindeSivas''ın Divriği ilçesindeki tarihi kale ile çevresindeki sur ve kilise kalıntılarının gün yüzüne çıkarılması için başlatılan kazı çalışmaları devam ediyor.
Olimpiyat Meşalesi SöndüğündeOlimpiyat Meşalesi SöndüğündeKentler çok büyük meblağlara mal olmasına rağmen Olimpiyat oyunlarını düzenlemeye hak kazanmak için her zaman öldüresiye bir yarış içine girmeye hazırlar. Olimpiyat oyunlarını düzenlemeye hak kazanan kentler bu sayede altyapılarını da tıpkı küresel imajları gibi tamamen dönüştürmeyi amaçlıyorlar. Atlanta 1996 yılında olimpiyatlara ev sahipliği yapmaya layık bulunduğu zaman oyunları ne kadar başarısız düzenlendiği ya da insan haklarını nasıl katlettiği söz konusu olmadan uluslararası imajını tamamen yeniden inşa etti.
Japonya Louis VuittonJaponya Louis VuittonHollandalı mimarlık ofisi UNStudio tarafından önerilen Japonya’daki Louis Vuitton ana mağazası projesinin konumlandırma ve inşaat programları şimdilik gizli tutuluyor.
 İnşaatın 9 bin yıllık malzemesi: Kil İnşaatın 9 bin yıllık malzemesi: KilArika denince akıllara genellikle safari, kurak araziler ve yoksulluk gelir. Peki ya teknoloji?
 Yeni gökdelenlere helikopter konacak Yeni gökdelenlere helikopter konacakİstanbul''daki gökdelen sayısı her geçen yıl artıyor. Art arda podyuma çıkan projelerin formları da gittikçe değişiyor.
Bayraktar, Ataköy arazisini adrese teslimde kararlıBayraktar, Ataköy arazisini adrese teslimde kararlıAtaköy arazisinin satışı için ihale günü yaklaşırken tartışmalar da yoğunlaştı.
UNStudio’dan Değişen OdaUNStudio’dan Değişen OdaUNStudio Eylül’de ziyaretçilerine kapılarını açacak olan Venedik Mimarlık Bienali için “Değişen Oda” adını taşıyan bir enstalasyon tasarladı.
Steven Holl’ün Çizimleri MoMA’da Görücüye ÇıktıSteven Holl’ün Çizimleri MoMA’da Görücüye ÇıktıNew York’taki Museum of Modern Art (MoMA)’ın, 3. katında açılan sergi günümüzün en önemli mimarlık dehalarından Steven Holl’ün eserlerini yakından inceleme fırsatı sunuyor.
Açılan Davalar Sürerken Corner Otel Giderek YükseliyorAçılan Davalar Sürerken Corner Otel Giderek YükseliyorTaşyapı’nın, Kadıköy’ün merkezinde, tüm Kadıköy’e ve deniz manzarasına hakim olarak konumlanan Corner Otel projesi, Atkins Limited tarafından 250 oda kapasiteli, 5 yıldızlı otel olarak tasarlandı. Corner Otel’in projesi Kadıköy Belediyesi tarafından 16 Ağustos 2006’da askıya çıkarıldığında, parsel bazında gerçekleştirilen plan tadilatları nedeniyle tepki çekmiş ve Mimarlar Odası, 1/500 imar planının iptali ve yürütmesinin durdurulması için 10 Ocak 2007 tarihinde Kadıköy Belediyesi’ne dava açmıştı...
Bir şehre sahip olmak ya da ait olmakİnsanın doğduğu ‘memleket’ten bir başka yöreye gitmesi bence çok önemli bir hicret. Bir olgunlaşma serüveni. Gittiği yere kendi iç dünyasını, atalarından miras kolektif bilinçaltını, sosyal ve kültürel değerlerini götürmekle kalmaz, orada kendine yabancı bulduğu başka değerlerle birlikte yaşamaya başlar ve kendi değerlerini dönüştürür.
Üniversite yıkmak, iskele yıkmaya benzemez!Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek uzun süredir kesin kararlı Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin bir kısmını ya yıkacak, ya yıkacak! Yıkamazsa içinden yol geçirerek düzenini bozacak, huzuru kaçıracak...
Doğuş, Sofya metrosuna ek yapacakTürk firması olan Doğuş İnşaat Sofya''da 4 istasyonlu 3,8 kilometrelik metro inşaatı yapacak.
Kiler, İstanbul’a yeni lojistik üssünü açtıKiler grubu, bölgenin en büyük gıda perakendesi lojistik merkezini açtığını bildirdi. Tesis için 75 milyon dolarlık yatırım yapıldı. İstanbul, Esenyurt’ta toplam 100 bin metrekare kullanım alanına sahip olan tesis, Kiler’in Kayseri, Adana ve Ankara’dan sonraki dördüncü lojistik merkezi oldu. Kiler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler, Marmara Bölgesi için inşa edilen bu tesiste 170 kamyon aynı anda yükleme yapabildiğini açıkladı. Kiler Perakende Genel Müdürü Nihat Özdemir de, 800 milyon dolar ciro hedeflediklerini belirtti.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
”Yer altı kaynaklarının envanteri çıkarıldı”Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, yer altındaki zengin madenleri iyi şekilde değerlendirmek istediklerini belirterek, Türkiye''nin yer altı kaynaklarının envanterinin çıkarıldığını söyledi.
Selçuk’un 25 yılını belediye planladıİzmir’in turistik ilçesi Selçuk’un belediye başkanı Vefa Ülgür, son 7 yılda yaptıkları çalışmalarla gelecek 25 yılı planladıklarını söyledi.  Ülgür, nerede sanayi olacağının, nerede tarım ve turizm yapılacağının belli olduğunu ifade etti. Ülgür, şunları söyledi: “İzmir’de bu planlamayı gerçekleştiren ilk ilçeyiz. Önümüzdeki süreçte turizm daha da ileriye gidecek, Pamucak’taki yatak sayısı 6 bin 500’den 30 bine çıkacak. Yeni tesislerle 7 bin 500 kişiye istihdam sağlanacak. Artan turist sayısı, artan çalışan sayısı Selçuk’taki tüm esnafımızın ekonomik faaliyetini de artıracak. Birçok yatırımcı için ilgi odağıyız. Selçuk’ta esnafın, çiftçinin, turizmcinin, işsiz gençlerimizin yüzü bu projelerimizle gülecek."
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Milliyet
Köstebek sonunda ışığı gördüBaşkan Kadir Topbaş, yapımı hızla devam eden hatta, tünel kazan köstebeğin (TBM) İkitelli’deki Sanayi İstasyonu’nda dün yeryüzüne çıkmasını izledi. Başkan Topbaş, “Müteahhit firma ayda 50 milyon dolarlık iş yapıyor. Burada ekim ayından itibaren deneme sürüşlerine başlanacak. Yıl sonunda da hat hizmete girecek” şeklinde konuştu. Göreve geldiklerinde 44 kilometre raylı sistem bulunduğunu, bunun üzerine 22 kilometre ilave ettiklerini bildiren Başkan Topbaş, “İstanbul genelinde şu anda 60 kilometre metro çalışmamız var. İstasyonlar dahil devam eden metro yatırımlarının maliyeti 3 milyar dolar olacak” dedi.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Kozan Kalesi restore ediliyorAdana’nın Kozan ilçesinde, şehir merkezinde kalan Kozan Kalesi, restore edilerek turizmin hizmetine kazandırılacak. Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, Asur, Med, Pers, Roma ve Bizans imparatorlukları ile Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı hakimiyetinin yaşandığı, 1923-1926 yıllarında vilayet statüsüne kavuşan, sonrasında da Adana’ya bağlı ilçe haline gelen Kozan’ın, tarihi eserler, kültürel varlıklar, doğal güzellikler bakımından oldukça zengin bir bölgede bulunduğuna dikkati çekti.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Türkiye
Alanya Yat Limanı''nın yıllık gelir hedefi 4 milyon dolarAntalya''nın Alanya ilçesinde yapımı devam eden yat limanından yılda 4 milyon dolar gelir hedefleniyor. Yetkililer, liman tamamlandığında diğer bölgelerde bulunan yat limanı turizminin Alanya''ya kayacağına inanıyor.
Antik kente fabrika kurulmasına tepkiOsmaniye''deki "Akdeniz''in Efes''i" Kastabala Antik Kenti ve Kırmıtlı Kuş Cenneti''nin ortasına çimento fabrikası kurulması çalışmalarıyla ilgili tartışmalar sürüyor.
EXPO bitti, Sağlık Müzesi sahipsiz kaldıİzmir''in, "Herkes için sağlık" temasıyla aday olduğu EXPO 2015 için Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi''nde kurulan "Sağlık Müzesi", EXPO kaybedilince sahipsiz kaldı. İçinde, Eczacıbaşı Grubu''nun kurucusu Süleyman Ferit Eczacıbaşı''nın ilk faaliyete başladığı Şifa Eczanesi''nin de bire bir kopyası bulunan "Sağlık Müzesi" kaldırılıyor.
Çeşme''deki yeşil talana yargı geçit vermediEge Çevre ve Kültür Platformu (EGEÇEP) Dönem Sözcüsü Erhan İçöz, "Yargı kararlarıyla Çeşme Yarımadası''nda 22 milyon metrekare orman alanı, 3 bin 500 hektar SİT alanı, kilometrelerce uzanan kıyılar, su havzaları ile kamu taşınmazlarının turizm görüntüsü altında talan edilerek peşkeş çekilmesinin önü alındı'''' dedi. İzmir Tabip Odası''nda düzenlenen basın toplantısında konuşan İçöz, 3 yıl önce Bakanlar Kurulu kararıyla Çeşme Yarımadası''nın güney kesimi ve Paşalimanı''nın tamamını kapsayan 10 bin 320 hektarlık kamu arazisinin turizm bölgesi ilan edildiğini anımsatarak, "Hemen ardından bu bölgedeki SİT kararları kaldırıldı ya da dereceleri düşürülmüştü'''' dedi.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Sabah
Korku pazarı1999 depremi sonrasında özellikle Zeytinburnu’ndan Silivri’ye kadar uzanan sahil aksından yeni yerleşim alanlarına talebin hızla kaydına şahit olduk.
‘Hava kirliliği değerleri gelişmiş ülkelerin üstünde’Çevrenin insan hayatındaki yaşamsal önemi hiçbir zaman yadsınamaz. Çünkü insan yaşadığı çevreyle var olmaktadır. Çevre konusunda yaşanan küçük bir kriz direkt insan hayatını etkiliyor.
Avustralyalı Goodman Türkiye''de 5 yeni lojistik merkezi kurmayı planlıyor50 milyon euroluk ilk yatırımını İzmit''te gerçekleştiren küresel gayrimenkul grubu Goodman''ın projeleri arasında, Hadımköy, İzmir, Bursa, Gebze ve Orhanlı''da 500 bin metrekare büyüklüğünde lojistik merkezleri yapmak yer alıyor.
Metrobüs 8 Eylül’de Zincirlikuyu’ya geliyorİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Avcılar-Zincirlikuyu metrobüs hattının 8 Eylül tarihinde hizmete gireceğini açıkladı.
‘İkinci 500’ün lideri Graniser Seramikİstanbul Sanayi Odasının (İSO), Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu izleyen “İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2007 Yılı Raporu” açıklandı.
Binalara ‘tek yüz’Anakent Belediyesi, Protokol Yolu’nun her iki yakasındaki binaların cephelerinin “daha estetik görünmesi” amacıyla başlattığı tek tip tuğla ile kaplama işlemini büyük oranda bitirdi.
Bayraktar, Ataköy arazisini adrese teslimde kararlıReferans''ın geçen yıl "adrese teslim ihale" haberi ile duyurduğu Ataköy arazisinin satışı için Toplu Konut İdaresi Başkanı (TOKİ) Erdoğan Bayraktar, "Muhtemelen Denizciler Ataköy Turizm ve İnşaat (DATİ) burayı alır" derken, emlak uzmanları arazi için belirlenen 450 milyon YTL''nin çok düşük bir rakam olduğunu savundu.
Samsun’a 500 milyon Euro’luk santralAvusturyalı enerji şirketi OMV, Lehman Brothers ve Türk şirketi Met Group, kurdukları Borasco Elektrik ile 500 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaparak Samsun’da 890 MW kurulu güce sahip bir doğalgaz santrali yapacak.
Daha sarı, daha sıcak...Susuzluk, iyiden iyiye hissettiriyor kendini bugünlerde. Gazetelerde fotoğraflarını gördüğümüz çatlamış topraklar, dibi görünen barajlar, ellerindeki su bidonlarını havaya kaldıran vatandaşlar, kurumuş nehir görüntüleri, gündelik hayatımızın gerçekliğinde yerini buldu.
Suda arıtma mücadelesiİzmir''in kuzey bölgesinde yaşanan “arsenikli su” sorunun giderilmesine ilişkin yerel yönetimin çabası sürüyor. Kullanma suyu için yeniden hizmete açılan Göksu ve Sarıkız kuyularında paket arıtma tesisinin yapımına başlanırken, Menemen ve Halkapınar kuyularının arıtma ihalesinin de tamamlandığı bildirildi.
Parklara Güneş EnerjisiKarşıyaka Belediyesi, parkların aydınlatılmasında “güneş enerjisini” devreye soktu. Sistemin iki yıl içinde kendini amorti ettiğini belirten Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak “İlk etapta, yeni hizmete soktuğumuz Dünya Barış Anıtı çevresi, Gürkan Ertaç Parkı, 1851/16 sokak parkı, Erol Baş Parkı, 6152 sokak parkı, Gümüşpala 7014 sokak parkı güneş enerjisiyle aydınlatılmaya başladı. Sistemin en önemli özelliklerinden biri de afet durumunda kent lerin elektrikleri kesildiğinde bu parklarda aydınlatma sürecek. Yurttaşlarımızın ilk toplanma yeri olacak ve kesintisiz hizmet verecek. Bu durumlarda telsiz, telefon gibi haberleşme cihazlarının şarjı da buralardan yapılabilecek. Ürün garantisi 10 yıl olan sistem, iki yıl içisinde kendini amorti ediyor. İlk etapta 6 değişik parkın aydınlatılmasını sağladık. Bir süre takibini yapacağız. Eksiklikleri olursa önlem alacağız. Sistemi daha da geliştirmek, diğer parklara da yaymak istiyoruz” dedi.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Dünya halklarına Kaz Dağları için çağrıÇanakkale Çevre Platformu, Kaz Dağları için SOS çağrısı yaptı. Kaz Dağları’nın bir avuç altın için kurban edilmemesi gerektiğini belirterek, “Kaz Dağları Dünya Kültür Mirası Listesi’nde olmalıdır” denildi.
Sulukule yıkılıyorFatih’te, “Sulukule” olarak bilinen ve yenileme alanı ilan edilen Neslişah ve Hatice Sultan mahallelerindeki bina ve gecekonduların yıkılmasına başlandı. Fatih Belediyesi görevlileri, tarihi eser kapsamı dışında kalan çok sayıda bina ve gecekondunun yıkım işlemini yapmak için dün sabah saatlerinde Çevik Kuvvet polis ekiplerinin desteğinde Sulukule’ye geldiler. Görevliler önce boşaltılmayan yapıları tahliye ettiler. Belediye ekipleri daha sonra iş makineleri ile bölgedeki çok sayıda bina ve gecekondunun yıkım işlemine başladılar.
Tarih: 29 Ağustos 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Alışveriş merkezi enflasyonu outlet furyasına dönüşüyorYatırım furyasına kapılıp açılan fakat rekabet etmekte güçlük çeken alışveriş merkezleri çareyi outlet konseptinde buldu. Büyük yatırımlarla açılan AVM''ler birer birer outlet center oluyor.
Dünya Mimarlık Topluluğu (World Architecture Community)Worldarchitecture.org, tüm dünya mimarlarının ücretsiz kayıt olarak işlerini internet üzerinde paylaşabildikleri bir iletişim platformu.
Çivi çaktırmayan Anıtlar Kurulu, Sultanahmet''e bitişik bina yaptırıyorYıkılmak üzere olan tarihî eserlerin onarımına bile izin vermeyen Anıtlar Kurulu, Sultanahmet Camii''nin duvarının dibine dört katlı bina yapılmasına izin verdi.
Sabancı: Nükleerde yanıtsız sorular varSabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, nükleerde süre uzatımı taleplerinin reddinin ardından ihaleye katılma konusunu değerlendirdiklerini söyledi.
Dikmen Vadisi’nde ‘kentsel dönüşüm’ eylemiAnkara’da “Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi”ne karşı çıkan bir grup, eylem yaptı. Güvenpark’taki Büyükşehir Belediyesi binası önünde toplanan gruptakiler, bir süre alkışlarla Belediye Başkanı Melih Gökçek’i protesto ettiler.
İzmir arsenik şaşkını olduMusluktan akan suyu kana kana içmeye alışkın İzmir, arsenik şaşkını. Büyükşehir Belediyesi şebekeye arsenik değeri yüksek suları vermek zorunda kaldığını açıklarken yakında okulların açılacak olması velileri kara kara düşündürüyor.
Çimsa cirosunu yüzde 10 artırdıÇimsa, yılın ilk yarısında cirosunu yüzde 10 artırarak 303 milyon YTL olarak gerçekleştirdi. Çimsa''dan yapılan yazılı açıklamaya göre, şirketin gelirleri 2008 yılının ilk altı ayında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 10 büyüme kaydederek 303 milyon YTL, vergi amortisman faiz öncesi karlılığı ise yüzde 34 olarak gerçekleşti.
Torba Koyu’nda denetim başladıBodrum’un mavi bayraklı Torba Koyu’nda yoğun çevre kirliliği haberinin basına yansımasının ardından Sahil Güvenlik Komutanlığı karaya çok yakın demir atan ve haftalarca yerlerinden kımıldamayan yatları açık denize çekti. Bodrum’daki tüm koylarda denetim başlatıldı. Muğla Valiliği ise tahlillerde deniz suyunun temiz çıktığını duyurdu. Valiliğin ‘Kirlilik yok’ açıklaması yaptığı saatlerde mavi bayrağın dikildiği yere 100 metre uzaklıkta bir tesisin pis su borusu tespit edildi. Boruyu tespit eden Torba Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Asiye Gençağaoğlu “Vali ‘kirlilik yok’ deniliyor. Peki denizin üzerindeki bu pisliğin adı ne?” diye sordu.
Tarih: 28 Ağustos 2008 Kaynak: Radikal
Konut finansmanı fonlarında denetim standardı değiştiSermaye Piyasası Kurulu, konut finansmanı fonları ile varlık finansman fonlarının bağımsız denetimine ilişkin düzenlemede değişikliğe gitti.
‘Özel Çevre’nin imar hırsıÖzel çevre koruma bölgeleri olarak “imarına el konulan” yerler arasında Datça (1), Dalyan (2) Foça, Kaş, Kekova, Bozburun, Gölbaşı, Fethiye, Göcek, Akyaka gibi “belediyesi” bulunan yerleşme merkezleri de var...
Türk sineması aşkına durdurun!Selvi Boylum Al Yazmalım gibi filmlere mekân olan Kastabala Antik Kenti, dibine kurulacak çimento fabrikasının ÇED raporunda tek satır geçmedi.
Melih Gökçek Ateşle OynuyorAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Konya Yolu üzerindeki Eti Köprüsü"nün eskidiğini ve köprüde daralma yaşandığını ifade ederek bu yüzden köprünün yıkılarak yeniden yapıldığını söyledi.
Başkanlar Yazıyor: "Daha Çağdaş Büyükçekmece Daha Mutlu Büyükçekmeceli"Halkımızın bizi ilk defa onurlandırdığı günden bu yana bir tek hedefimiz var. 14 yıldır söylediğimiz gibi “ Bugün dünden güzel, yarın daha da güzel olacak” parolası ile çalışmak. Çağdaşlıkta ve hizmette sınır olmadığı gibi, hedefin de sonu, sınırı yok.
Cepte anahtar taşıma dönemi bitiyorKale Kilit, tüm çelik kapılara uyumlu XD Elektronik Kilit ürünü ile kilit taşımayı ortadan kaldırıyor. XD Elektronik Kilit, merkezi kilitleme sistemi ile kapıyı tek seferde 9 farklı noktadan kilitleyerek tam güvenlik sağlıyor.
İnşaatlarda havuz, beyaz eşya ve klima vergisiBaşlığı okuyunca "Bu da neyin nesi?" dediğinizi duyar gibiyim. Haklısınız... Net alanı 150 m2’ye kadar olan evleri yapan müteahhitleri yakından ilgilendiriyor.
Corio, Tarsus''un ilk alışveriş merkezini inşa ediyorGayrimenkul yatırım şirketi Corio, İskenderun projesinin ardından şimdi de Mersin''in Tarsus ilçesinde alışveriş merkezi yapacak.
Rekabetsiz satışTOKİ, Ocak 2003 ile Kasım 2007 arasında 283.000 konut, sosyal donatılar, okul ve iş merkezleri vb. işleri kapsayan, yatırım maliyeti yaklaşık 18 milyar YTL olan toplam 1700 ihale yaptı.
Türk girişimci Küba''da ekolojik tatil köyü kuruyorUzun yıllardır Küba ile Türk firmaları arasında danışmanlık hizmeti veren Türk işadamı Ömer Giray, Küba''nın Trinidad kentine 12 kilometre uzaklıktaki Rio Ondo''da ekolojik tatil köyü kuruyor.
Avustralyalı Goodman Türkiye''de 5 yeni lojistik merkezi kurmayı planlıyorTürkiye pazarına 300 milyon euroluk yatırımla geçen yıl sonunda giren küresel gayrimenkul grubu Goodman, Türkiye''de gaza basacak.
Takvim
<<Ağustos 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.