Haberler

3 Nisan 2007, Salı

Bir Mimar ve Düşünür Olarak Turgut CanseverBir Mimar ve Düşünür Olarak Turgut CanseverÜlkemizde sadece mimarlığıyla değil, düşünceleriyle, eleştirileriyle ve hayata bakış tarzıyla da önemli bir yere sahip mimar ve düşünür Turgut Cansever’in çalışmaları “Turgut Cansever Mimar ve Düşünce Adamı” adlı bir “ikiz” sergiyle meraklılarına sunuluyor. Garanti Galeri ve Osmanlı Bankası Müzesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği sergi, arşiv niteliğinde bir retrospektif oluşturma özelliğiyle Türkiye’de bir ilk. Özellikle Türkiye’deki mimarlar ve sanatçılarla ilgili bu denli az döküman bulunurken bu sergi önemli bir adım niteliğinde. Küratörlüğünü Uğur Tanyeli ve Atilla Yücel’in gerçekleştirdiği ikiz serginin dökümanları ve Turgut Cansever’le yapılan söyleşiler de bir kitapla ölümsüzleştiriliyor. Haberin Devamı
Hurdacı akını!Hurdacı akını!Sarıyer''de Uyum Yapı Kooperatifi, Acarlar ve Mesan İnşaat''ın da aralarında bulunduğu firmalara ait olan 307 villa yıkıldı. Enkaz alanına akın eden hurdacılar çoluk çocuk demir profil topluyor.
Boğaz kaçak villa cennetiBoğaz kaçak villa cenneti20 yıl önce 3194 sayılı İmar Yasası''nın 47. maddesinin iptali ile ruhsatsız duruma düşen Uyum Villaları ile aynı durumda olan Boğaz''ın her iki yakasında da çok sayıda villa olduğu ortaya çıktı.
Defineciler tarihi köprüyü talan ettiDefineciler tarihi köprüyü talan ettiBizans İmparatorluğu döneminde yapılan ve bugün define avcıları tarafından hazine bulma ümidiyle talan edilen tarihi Kurt Köprüsü, restore edilerek turizme kazandırılmayı bekliyor.
"Boğaz''daki eserleri restore etmemizi engelliyorlar""Boğaz''daki eserleri restore etmemizi engelliyorlar"Beykoz Belediye Başkanı Muharrem Ergül, İstanbul Boğazı''nın kıyısındaki tarihî eserleri restore etmek istediklerini, fakat engellendiklerini söyledi. Ergül, Boğaz''ı ilgilendiren hususlar hakkında yasal düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.
Başkan Kocaoğlu: “Kent dönüşümü projesi, İzmir''i tetikleyecek”Başkan Kocaoğlu: “Kent dönüşümü projesi, İzmir''i tetikleyecek”Ege Koop’un düzenlediği “İzmir’in Varları-Yokları” başlıklı panelde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bir sosyal dönüşüm projesi olarak gördükleri kent yenileme çalışmalarının, İzmir’in geleceği açısından büyük önem taşıdığını söyledi.
Arzum, tasarım öğrencisi Atıl Kızılbayır’ın kızaklı tost makinesi için kolları sıvadıArzum, tasarım öğrencisi Atıl Kızılbayır’ın kızaklı tost makinesi için kolları sıvadıMimar Sinan Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarım Bölümü son sınıf öğrencisi Atıl Kızılbayır (26) bu yıl üçüncüsü düzenlenen Endüstriyel Tasarım Yarışması’nda geliştirdiği iki ürünle iki birincilik aldı. Ürünlerden biri evde kefir yapma aparatı, diğeri ise kırıntıların etrafa dökülmesini önleyen kızaklı ekmek kızartma makinesiydi. Bu tost makinesi, yarışmanın jürisinde bulunan Arzum Genel Müdürü Murat Kolbaşı’nın da çok ilgisini çekti.
Saat kulesi zamana yeniliyorSaat kulesi zamana yeniliyorİzmir’in simgesi tarihi saat kulesi, bakımsızlıktan dökülmeye başladı. Saat kulesinin 13 yıldır restore edilmediğini belirten uzmanlar, her 5 yılda bir yapılması gereken bakım çalışmalarının da aksadığını söylüyor.
Akdamar''ı ilk iki günde 3 bin kişi ziyaret ettiAkdamar''ı ilk iki günde 3 bin kişi ziyaret ettiGeçtiğimiz hafta müze olarak ziyarete açılan Van''daki tarihi Akdamar Kilisesi, yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğradı. Akdamar''ı, ilk iki günde yaklaşık 3 bin kişi ziyaret etti.
Yeni teknopark Pendik''e kurulacakYeni teknopark Pendik''e kurulacakUzun süredir gündemde olan Teknopark projesinde adresi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. Erdoğan, yeni bilişim üssünün İstanbul Pendik''te kurulacağını söyledi.
Komşu ''tarihini'' geri aldı darısı bizim başımızaKomşu ''tarihini'' geri aldı darısı bizim başımızaTürkiye yurt dışındaki tarihi mirasını ülkeye getirme konusunda bir türlü beklenen sonucu alamazken, antik Yunan krallığı Makedonların resmi törenlerinde kullandıkları altın taç, 2 bin 500 yıl sonra ana vatanına döndü.
Bu marangozun atölyesi müşterilere açıkBu marangozun atölyesi müşterilere açıkEski bir DJ olan Yalçın Sürgit (35), marangozluğa aşık. Üç yaşında geçirdiği çocuk felci yüzünden bir ayağı sakat kalmış. Buna rağmen masa başında çalışmak yerine zor olanı seçmiş.
Doktora Sahibi Mimar ''Karikatürist'': Salih MemecanDoktora Sahibi Mimar ''Karikatürist'': Salih MemecanSaat 1''de olan randevumuza gecikmeli erken gitmiştik... Doğru okudunuz. Gecikmeli; çünkü iş arkadaşımı beklerken onunla buluşacağımız saati yanlış anlayıp buluşma yerine bir saat öncesinden gelmiştim.
İnşaat Patlaması Mimar Maaşlarını Yükseltiyorİnşaat Patlaması Mimar Maaşlarını Yükseltiyor2007 şimdiden mimar maaşları açısından kârlı bir yıl oldu ve sonuç olarak mimari hizmet bedelleri arttırıldı. Kalifiye eleman kıtlığı artmaya başlarken bedelinin adını koymak şimdiki gündemi oluşturuyor. Yüklü miktarda şişirilen maaşlar yükseliyor, “kafa avcıları” tarafından bulunan personel bir firmadan diğerine geçiş yapıyor, yeni başlayanlara transfer ücreti ödeniyor – görünüşe göre 2007’de mimarlar en iyi elemanı bulma yarışındaki yöntemlerle avukatlar, bilgi sistem danışmanları ve şehir finansörleriyle aynı lige atlıyor. Kariyer danışmanlık firması Adrem’in yöneticisi Delwar Hossain: “İş imkanları kıtlıktan bolluğa geçiyor, şimdi bolluk zamanı. Personeli elde tutmak için haklı sebeplerle her türlü yöntem deneniyor. Bazıları transfer ücreti bile veriyor” diyor. Kalifiye eleman talebindeki bu artış tek bir anlama geliyor: Maaşlar roket hızıyla fırlıyor. Deneyimli gözlemcilere göre bu mimari hizmet bedellerinde önemli bir yükselişe yol açacak.
Büyükşehir’in ‘konut’ hamlesi devam ediyor…Büyükşehir’in ‘konut’ hamlesi devam ediyor…İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin konut kampanyaları hız kesmeden devam ediyor. 1728 konuttan oluşan “Tuzla Konutları 2.Etap Satış Kampanyası” Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından başlatıldı. Konutlarda ‘teslim alıncaya kadar taksitsiz seçenekle’ ödeme kolaylığı da sağlanıyor.
İzmit Tren Garı, Türkiye''de birinci olmaya hazırlanıyorİzmit Tren Garı, Türkiye''de birinci olmaya hazırlanıyorTCDD Genel Müdürlüğü tarafından en iyi 7 tren garından biri olarak belirlenen İzmit Tren Garı''nda, Türkiye birincisi olmak için hummalı bir çalışma yapılıyor. Gar Müdürü Hüseyin Doğan, "Birinci seçilebilmek için tren garımızı baştan sona yeniledik." dedi.
Deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyorDeniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Müdürlüğü ve Zabıta Destek Hizmetleri Müdürlüğü, Çevre Koruma Zabıta Amirliği deniz denetim ekipleri, deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla denetimlerine havadan helikopterle ve denizden 2 adet kontrol teknesi ile aralıksız devam ediyor.
İstanbul''un ''İmar''ı Dünya''da yokİstanbul''un ''İmar''ı Dünya''da yokİstanbul''da giderek yaygınlaşan "ayrıcalıklı imar hakları" na dayalı yapılaşmalara "dünya kenti" olmak adına izin verilirken diğer ülkelerdeki yapılaşma kuralları tam tersi önceliklere sahip...
Kilise binası önce Dingo’nun Ahırı, sonra Performans Merkezi olduKilise binası önce Dingo’nun Ahırı, sonra Performans Merkezi olduBeyoğlu’ndaki 131 yıllık Ermeni Katolik Kilisesi’ne ait iki bina, "The Hall" adıyla yaratıcı etkinliklere ev sahipliği yapacak bir mekana dönüştürüldü.
Çin Seddi’ne rakip Çin EjderiÇin Seddi’ne rakip Çin EjderiÇin’in Henan vilayetindeki Şinzeng kentinde inşa edilmekte olan 20 kilometre uzunluğundaki ejderha projesi, halkın tepkisini çekti.
Butik ihaleButik ihaleİstanbul Boğazı’nın satılık tek arsası, 3 Nisan’da kıran kırana bir mücadeleye tanık olacak. Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından satışa çıkarılan Halis Toprak’a ait Carlton Oteli’nin arazisine yerli ve yabancı çok sayıda ünlü ismin talip olacağı konuşuluyor.
BM: Antarktika''da buzul kalmayacakBM: Antarktika''da buzul kalmayacakBM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli''nin (IPCC) çalışmaları sonucunda, küresel ısınmanın Avrupa''da, kutuplarda, küçük ada devletlerinde ve dünyanın başka bölgelerinde yol açabileceği sonuçlar belirlendi.
Jest diye onarmadıkJest diye onarmadıkDoğu Anadolu''nun alternatif turizm bölgesi haline getirilmesi projesini tanıtan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Akdamar Kilisesi''nin onarımıyla ilgili, "Ben de, hükümetim de kimseye jest yapmıyor. Bizim yaptığımız, bu ülkenin var olan kültür değerlerini dünyayla paylaşmaktır" dedi.
Küresel ısınma sonucu Marmara Denizi''nde yeni bir ada oluşacakKüresel ısınma sonucu Marmara Denizi''nde yeni bir ada oluşacakKüresel ısınma ile ilgili senaryolara Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Kanbak da ada oluşumu tahmini ile katıldı. Dünya ısısının ortalama 2,4 derece artması durumunda İzmit Körfezi, Sapanca Gölü ile birleşerek Sakarya Nehri''ne ulaşacak.
“Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası” Yayımlanıyor“Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası” YayımlanıyorÇEKÜL Vakfı’nın “Sinan’a Saygı” projesi kapsamında sürdürdüğü “Mimar Sinan Eserleri Gezi Haritaları” serisinin ikincisi olan “Mimar Sinan Eserleri Trakya Gezi Haritası”, Atlas Dergisi’nin nisan sayısıyla birlikte dağıtılıyor. Trakya Gezi Haritası’nda, Mimar Sinan’ın ayakta kalmayı başarmış 21 eseri yer alıyor.
Kale Grubu “3 Boyutlu Teknolojiyi” Seramikle BuluşturduKale Grubu “3 Boyutlu Teknolojiyi” Seramikle BuluşturduKale Grubu, 50. yılını kutladığı 2007 yılında, ileri teknoloji ürünü 3 boyutlu Reptile Koleksiyonu ile seramik sektöründe bir yeniliğe daha imza atıyor.
En İyi MimariEn İyi MimariGaller Prensi’nin Londra Ulusal Galerisi’ni, “çok sevilen bir arkadaşın yüzünde gaddarca çıkan çıban”a benzeyen bir eklentiyle mahvetmesinin üzerinden 20 yıldan uzun bir süre geçti. Charles ilk çarpışmayı kazanmıştı –tasarım tamamen bozulmuştu- ama savaşı kaybetti.
Karanlığa Karşı SanatKaranlığa Karşı Sanat30 Mart 2007 saat 13:00’da Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi’nde, kültür ve sanatı içine alan sivil toplum kuruluşlarından TOBAV (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı), DETİS (Devlet Tiyatrosu Sanatçıları Derneği), TOMEB (Tiyatro Oyuncuları Meslek Birliği)...
Devler Boğaz’da kapışacakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sarıyer Yeniköy’deki Toprak Grubu’na ait eski Carlton Oteli arsasını bugün satıyor. TMSF’nin satışa çıkardığı gayrimenkuller arasında 49 milyon 562 bin 613 YTL ile en yüksek muhammen bedele sahip gayrimenkulü oluşturan eski Carlton Oteli arsasının ihalesi, TMSF’nin Esentepe’deki binasında saat 11:00’de yapılacak.
''''Ben yüzyıllık bir kır kahvesi idim''''14.03.2007 günü bana kıydılar. Acımasızca bir iş makinasının kepçesi ile paramparça ettiler. Sedir ağacından yapılmış olan çatım çatırdayarak kırıldı. Hem de mimarların gözleri önünde...
Türk kültürü ‘Müze Sokak’ta yaşatılacakBartın’da 250 bin YTL’ye restore edilen kent müzesinin yer aldığı sokaktaki evlerde başlatılacak ahşap mimari örneklerinin turizme kazandırılması projesiyle kentin çehresinin değiştirilmesi hedefleniyor. Tanzimat Fermanı’nın getirdiği sanat akımlarının mimarideki yansıması olduğu bildirilen Bartın ahşap evlerinin turizme kazandırılmasına yönelik projeler geliştiriliyor. Karabük’ün Safranbolu ilçesindeki gibi bir bütün olarak korunamamasına karşın tavan süslemeleri, bitkisel desenler, sarı çiçek ve hayvan figürlerine ağırlık veren “art nouveau” ve “barok” sanatlarını yansıtan 216 tescilli bina restore edilerek, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak. Vatandaşlara evlerindeki tarihi eser ve kültürel değer niteliğindeki ürünlerinin belediyeye bağışlaması çağrısı yapılarak, bölgedeki el sanatları eserlerinin de yer alacağı müzenin, bu yılın mayıs ayında açılmasına çalışılıyor. Müzenin yer aldığı Kemal Samancıoğlu sokağının “Müze Sokak” olarak iyileştirilmesini de hedefleyen belediye, 5 tarihi konağın yanı sıra tuğla örgülü evleri ahşap cephe giydirme projesiyle tarihi zenginliği yansıtacak şekilde restore etmeyi planlıyor. Türk kent kültürünün önemli eserlerini sergileyen kent müzesinin, bölgedeki el sanatları ürünlerinin sergilenmesi açısından da önem arzediyor. Kentte 17. yüzyıldan günümüze kadar devam geleneksel el sanatı tel kırma ürünleri de müzede yer alacak.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Mutluluğun mimarisiDünyanın en pahalı şehirlerinden birini düşünün. Böyle bir şehrin en gözde alışveriş semtinde yer alan bir dükkân aldığınızı gözününüzün önüne getirin. İki katlı böylesine bir dükkânın en görülen yerine muhtemelen en gözde ürünlerinizi koyardınız değil mi?
Efes ve Aspendos gösterilerden etkilenmeyecekKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, aralarında Aspendos’un da bulunduğu, gösterilere kapatılması yönünde rapor verilen 5 antik tiyatroda restorasyon ve kuvvetlendirme çalışması yapılacağını bildirdi. Bakan Koç, restorasyon çalışmalarında kullanılacak vincin hizmete girdiği Efes Antik Kenti’nde incelemelerde bulundu. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı (TÜRSAB) Başaran Ulusoy ve Avusturyalı kazı heyetinden çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Koç, burada yaptığı açıklamada, bakanlık olarak bütün antik tiyatroların restorasyonunu ele aldıklarını belirtti. Bakan Koç, yaptıkları “Türkiye’nin Kültür ve Tabiat Varlıkları Envanter Çalışması” sonucunda toprak altında bilinmeyenler hariç sadece yer üstünde antik tiyatro sayısının 206 olarak tespit edildiğini kaydetti. Bu zenginliğin ne İtalya’da, ne Yunanistan’da, ne de dünyanın herhangi başka bir yerinde olduğuna dikkati çeken Bakan Koç, şöyle konuştu: “ Biz bu sene TÜRSAB ile anlaşma yaptık. 5 tanesinin restorasyonuna başlıyoruz. Bunlar Efes, Aspendos, Kaş Patara, İznik ve Bergama’da. Hem turizm hem kültür açısından bu faaliyetleri yaparken ‘Yok sesin volümü, yok uçağın inişi’ diye eserlerimizin kuvvetlendirilmesi ihtiyacından dolayı endişe duyuyorduk. Aspendos’ta da aynı endişeyi duyuyorduk. Efes’te de yakındaki havaalanından bu eserin zarar görüp görmeyeceği endişemizden dolayı çalışamıyorduk ama biz buraları kuvvetlendirdiğimiz zaman buraları da (havaalanı) kullanacağız. Onun da ötesinde, buraları biz daha fazla kültür ve sanat için kullanacağız”
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Rekor ihaleye 10 gün kaldıGerçekleştirilen özelleştirmelerde rekor üstüne rekor kırılıyor. Son rekor Karayolları ve İETT’ye ait arazilerin satışında yaşanmıştı, malum. 10 gün sonra bir rekora daha şahit olacağız. Veriler, öyle gösteriyor çünkü. Atatürk Havalimanı ihalesinde rekor yaşanmıştı biliyorsunuz. TAV Yatırım Holding AŞ, 3 milyon dolarla kazanmıştı bu ihaleyi. Şimdi sırada Antalya Havalimanı ihalesi var.
Pompidou''nun mimarına Pritzker ödülüParis''in simgelerinden Pompidou kültür merkezinin iki mimarından biri olan Richard Rogers, hayli parlak mimarlık kariyerini, bir yıl içinde gelen iki görkemli ödülle zirveye taşıyor.
Manyas Kuş Cenneti çöle döndüKüresel ısınmaya bir kanıt da Manyas Kuş Cenneti''nden geldi. Manyas''ta sular ilk defa kuşların göç etmeye başladığı mart ayında çekildi. Göçten gelen binlerce pelikan toprak alanda kuluçkaya yatmak zorunda kaldı. En az iki metre su yüksekliğinin bulunması gereken tepeli pelikanların yuvalarının bulunduğu bölgede hiç su kalmazken karabatak kuşları da, geçen yıl su içinde olan ve içinde yuvalarının bulunduğu söğüt ağaçlarının karada olması nedeniyle henüz kuluçkaya yatmadı. Kuş Cenneti Muhtarı Mehmet Ekin, göldeki seviyenin geçen yılın temmuz ve ağustos ayındaki düzeyde bile olmadığını belirterek "Maalesef küresel ısınma bu yıl Türkiye''yi de etkiledi" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Radikal
Küresel ısınmanın son felaket taslağıDünyanın dört bir yanından gelen iklim uzmanları, BM himayesindeki bir toplantıda yeryüzünün ısınması konusunu masaya yatırmak üzere Brüksel''de bir araya geldi.
Harran can çekişiyorHarran Ovası giderek çoraklaşıyor. Bölgede yaklaşık 150 bin dönüm arazi, bilinçsiz sulama ve artan tuzlanma sebebiyle kullanılamaz hale geldi. Tarlalarından ürün alamayan toprak ağaları, şimdi başka kentlerde tarım işçisi olarak çalışıyor. Şanlıurfa’nın Harran ovası, 12 yıl önce Fırat’ın suyuyla buluştu. GAP’la birlikte gelen sulu tarım, Harran’ı kısa sürede bereketin kaynağı yaptı. Ancak ovanın bazı bölgeleri hızlı bir geriye dönüş yaşadı. Bilinçsiz sulama ve topraktaki tuzlanma Harran Ovası’ndaki 150 bin dönüm araziyi çorak bıraktı. Harran ve Akçakale’deki köylüler, kazdıkları drenaj kanallarıyla arazilerini tuzlanmaya yol açan taban suyundan kurtarmaya çalışıyor. Ancak köylüler bütün çabalarına rağmen beş yıldır ürün alamıyor. Yörede toprak ağası olarak bilinen arazi sahipleri de bölgeyi terk ederek, başka kentlerde tarım işçisi oldu. Uzmanlar bölgenin yüzde 30-40’ının aynı tehditle karşı karşıya olduğunu belirtiyor.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Türkiye
Hava 400 bin yıldır böyle olmamıştı!Atmosferdeki karbondioksit oranı 385 ppm''ye (ppm=milyonda bir partikül), metan gazı ise 1799 ppm''ye ulaştı. İşin uzmanı değilseniz bu rakamlar size bir şey ifade etmeyebilir.
''Şehir dışında hastane kimin işine yarar?''İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mesut Parlak''in hastanenin teknolojik gelişmeler karşısında yetersiz kalması nedeniyle Olimpiyat Stadı''nın yanına yapılacak yeni binaya taşınacağını söylemesi üzerine tartışmalar çığ gibi büyüyor.
''Muhsin Ertuğrul Sahnesi yıkılmamalı''Yılların tiyatro sanatçısı Gencay Gürün , İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları''nın Muhsin Ertuğrul Sahnesi ''nin yıkılmasıyla ilgili olarak bir açıklama yaptı. Bu yıkımı ''bir kültür cinayeti'' olarak nitelendiren Gürün, sözlerine şöyle devam etti: "Darülbedayi yani Şehir Tiyatroları bize Osmanlı İmparatorluğu''ndan miras kalan bir kültür abidesidir. Hiçbir medeni ülkede bu değerde bir kültür varlığının yıkıldığı görülmemiştir. Yerine ne yapılacağı belli bile değil, söyleniyor ama ne? Bunun varsa planlarının İstanbul halkına krokileriyle resimleriyle gösterilmesi lazım. Herhangi bir binanın içinde bir salona sıkıştırılmış bir Darülbedayi olmaz. Eğer bilmiyorsak bizi aydınlatsınlar. Yoksa vazgeçsinler. Çünkü ne Fransa Comedie Française''i yıkar, ne İngiltere National Theatre''ını yıkar. Avrupalılığın kökeninde kültür hazinelerine sahip çıkmak vardır. Ben hâlâ inanamıyorum. Belediyenin bize imza atmadan önce bir aydınlatma borcu vardır. Türkiye''nin en eski sanat kurumunu bir gecekondu gibi yıkmamaları gerekir. Lütfen düşünüp kendilerine gelsinler."
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Boğaz''daki yalıların değeri bugünkü ihale ile artacakDevler, bugün Carlton Oteli arazisi için kapışacak. Bu yarışı arazinin kapı komşusu yalı sahipleri de yakından izliyor. Hatta Sabancı Ailesi''nin adı talipler arasında da geçiyor.
Toprak''ın Yeniköy''deki arsası bugün satıştaTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Halis Toprak''a ait Carlton Otel arsasını bugün satıyor. Halis Toprak''a ait Carlton Otel arsası olarak bilinen arazi, Yeniköy''deki Sait Halimpaşa Yalısı''nın bitişiğinde yer alıyor. 49 milyon YTL muhammen bedelli arazi, dünyanın en pahalı evlerinden biri olarak gösterilen Erbilgin Yalısı''na da çok yakın. Arazinin talipleri arasında Halis Toprak''ın Londra''daki malikânesini satın alan Rus milyarder Roman Abramoviç ile İstanbul''daki arazi satışlarıyla adları gündeme gelen Ahmet Nazif Zorlu ve Şeyh Maktum yer alıyor. İhaleye katılacak diğer isimler, Antalya Kundu''da 200 milyon dolarlık yatırımla Türkiye''nin en lüks otelini yapacak olan Lukoil''in ortağı Rus milyarder Telman İsmailov , Kutman-Ofer Grubu , İstanbul''da butik otel yapmak isteyen Versace Grubu''nun patronu Santo Versace , İngiliz Ottoman Fund , Sevil Sabancı ve Ömer Sabancı. İETT arazisini satın alan Şeyh Maktum''un şirketi Emaar, araziye Armani Otel yapmayı planlıyor. Boğaz kenarındaki araziye yapılacak otelin en fazla 5-6 katlı olabileceği belirtiliyor. Rus milyarder Abramoviç ise kendine konut yaptırmak istiyor. İhale sonrası, arazinin metrekare fiyatının en az 20 bin dolara ulaşması bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse, Carlton Otel arsası metrekare fiyatı açısından Türkiye''nin en pahalı arazisi olacak. Daha önce ihaleleri yapılan Karayolları arazisinde metrekare fiyatı 8 bin 290 dolar, İETT Garajı''nda ise yaklaşık 18 bin dolar olmuştu.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
İstanbul okulları depreme hazırİstanbul''daki okulların yüzde 80''inin depreme karşı güçlendirildiği, kalan bölümünün de yıl sonuna kadar bitirilerek, diğer riskli bölgelere geçileceği bildirildi. Milli Eğitim Bakanlığı Yatırım ve Tahsisler Daire Başkanlığı''nca 81 ilin milli eğitim müdürlerinin katıldığı Kuşadası''ndaki toplantıda konuşan MEB Yatırım ve Tahsisler Daire Başkanı Abdulsamet Arslan, "20 riskli ilçedeki çalışmalar bitirildi. Bu yıl sonuna kadar İstanbul''daki çalışmalar bitmiş olur'''' dedi.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Hızlı tren yeniden yola çıkıyorAnkara ve İstanbul arasındaki yolculuk süresini kısaltmak, daha hızlı, konforlu ve güvenli bir seyahat sağlamak amacıyla 2003 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından temeli atılan hızlı tren projesinin ilk etabı olan Ankara-Eskişehir arasındaki test sürüşleri bu ay içinde başlayacak.
AKM yıkılmalı.. Muhsin Ertuğrul da...Muhsin Ertuğrul bir sergi pavyonu olarak geçici olarak yapılmışken, gene geçici olarak alelacele tiyatroya dönüştürülmüş bir iğrenç yapı.
Eski Carlton arsası bugün satışa çıkıyorTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sarıyer Yeniköy’deki Toprak Grubuna ait eski Carlton Oteli arsasını yarın satışa çıkaracak. TMSF’nin satışa çıkardığı gayrimenkuller arasında 49 milyon 562 bin 613 YTL ile en yüksek muhammen bedele sahip gayrimenkulü oluşturan eski Carlton Oteli arsasının ihalesi, TMSF’nin Esentepe’deki binasında yapılacak. Üzerinde otel yapma izni bulunan Boğaz kıyısındaki arsa için şu ana kadar yerli ve yabancı 10’dan fazla alıcı olduğu öğrenildi. Son dönemde İstanbul’da satışa çıkartılan arazilerin yüksek fiyatlara alıcı bulmasından eski Carlton Oteli arsasının da pay alması bekleniyor.
Tarih: 3 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Carlton Otel arsası bugün satışa çıkacakTasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Sarıyer Yeniköy''deki Halis Toprak''a ait Carlton Oteli arsasını bugün satışa çıkaracak. Boğaz''ın tek satılık arazisinin talipleri arasında Rus milyarder Roman Abromoviç, Ahmet Nazif Zorlu ve Şeyh Maktum yeralıyor.
Harran Ovası çoraklaşıyorHarran Ovası giderek çoraklaşıyor. Bölgede yaklaşık 150 bin dönüm arazi, bilinçsiz sulama ve artan tuzlanma nedeniyle kullanılamaz hale geldi. Tarlalarından ürün alamayan toprak ağaları, şimdi başka kentlerde tarım işçisi olarak çalışıyor.
Bakan Koç: Türkiye antik tiyatro zenginiKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, İzmir Selçuk''taki Efes Antik Tiyatrosu''nu sağlamlaştırma çalışmalarını yerinde inceleyerek, kazı çalışmalarının 150 yıldan bu yana devam ettiğini söyledi.
Çin’de 60 bin eve girdikSiz hiç evinizdeki su borularının markasını merak ettiniz mi?Doğrusu ben etmedim.Kısa bir süre önce evdeki tüm tesisat yenilendiği halde su borularının markasına bakmak hiç aklıma gelmedi. Çoğumuzun düşünemediğini Çinliler düşünüyormuş. Evlerine aldıkları su borularının markalarını bilerek alıyorlarmış. Dolayısıyla 60 bin Çinli, Türk markası "Vesbo"yu bilerek, seçerek evlerine alıp takmış.
AK Parti Merkez Binası için geri sayımBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti''nin yeni genel merkez binasının 15 Nisan''a kadar tamamlanmasını istedi. Başbakan''ın bu isteği nedeniyle çalışmalar 24 saat aralıksız sürüyor.
Çırağan’ın saray bölümü yenilendiÇırağan Palace Kempinski’nin halkla ilişkilerini yürüten şirketten yapılan yazılı açıklamada, hikayesi Sultan II. Mahmut ile başlayan, Sultan Abdülmecid tarafından tekrar inşa ettirilen, 1910’da çıkan yangınla tarihe karışan sarayın, yıllar boyunca Osmanlı sultan ve sadrazamlarına ev sahipliği yaptığı hatırlatıldı.
''Ev yerine arsasını satsak inanın daha çok kazanırız''Ant Yapı''nın ortaklarından Mehmet Okay, arsa fiyatlarının çok yükseldiğini belirterek, "Proje geliştirmek yerine arsa biriktirip satsak daha çok kazanacak hale geldik" dedi.
Üçüncü kapışma Yeniköy''de olacakMart ayında 2 büyük arazi ihalesinin yapıldığı İstanbul, 3 Nisan''da yeni bir kapışmaya sahne olacak. Devler, Carlton Oteli arazisi için yarışacak Carlton arazisiyle ilgilenenler arasında Zorlu, Sabancı, Fiba Holding''in olduğu öğrenildi. Fiyat tahminleri ise 150-200 milyon dolar arasında.
Giza piramidinin sırrı 4500 yıl sonra çözüldüFransız mimar nasıl inşa edildiği açıklanamayan Giza piramidinin 4 bin 500 yıllık sırrını çözdüğünü iddia etti. Mimar Jean-Pierre Houdin, 3 boyutlu teknoloji kullanarak yaptığı çalışmaları şöyle özetledi: "Dışarıdaki çerçeveyi belirlemek için bir rampa yaptılar. Daha sonra da, içerden dışarıya doğru piramidi inşa ettiler. Böylece hem işgücünden tasarruf edildi, hem de tek bir taş bile ziyan edilmedi. Sanıldığı gibi 100 bin kişi değil sadece 4 bin kişiyle tamamlandı."
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Otoyol işletmesi ve yeni ihale aynı pakette yer almalıTürkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, köprü ve otoyolların özelleştirilmesi ile yeni otoyol yapım ihalelerinin aynı pakette yer alması gerektiğini söyledi. Eren, hükümetin de öneriyi dikkate alarak tartıştığını dile getirdi.
Kent-Yorum: Kapitalizmin dekoru olarak kent"Bir şehri kıskanıyorum, benim böyle neyim var" Haydar Ergülen. Dekor, bir yeri süsleme amacıyla verilen düzen olarak tanımlanmakta.
Küresel ısınmayı önlemenin yollarıBM''in hazırladığı rapor, küresel ısınmanın ne tür tahribatlar oluşuracağını ve ne gibi önlemler alınması gerektiğini bildiriyor.
Plansız projelere boğulurken avangard tasarımlara sarılmak...Büyük kentlerimiz giderek yaşanamaz yerler haline geliyor. İlk akla gelenler, kent içinde bir yerden bir yere gidememe sonucuyla ortaya çıkan "trafik" ya da asıl olarak "ulaşım" sorunu...
''Akdamar Kilisesi, jest değil''Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Efes Pilsen ile Kültür Bakanlığı işbirliği ile yürütülecek, "Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi çerçevesinde Çoruh Vadisi turizme hazırlanıyor. Konuyla ilgili toplantıya katılmak üzere İstanbul''a gelen Turizm Bakanı Atilla Koç, önceki gün Akdamar Anıt Müzesi''nin açılışını yaptıklarını belirterek, Dehşet güzel olmuş. Bunları kimseye jest yapmak, bir şeyler ispat etmek için yapmıyoruz. Bu benim ülkemin kültür zenginliği. O kültür zenginliğini dünyayla paylaşıyorum, yaptığım bu" dedi. Bakanlığı''na, ''Zenginliklerin Farkına Varma Bakanlığı'' dediğini anlatan Bakan Koç, kendi döneminde 80 olan kazı sayısını 130''a çıkardıklarını belirterek, halen kazılması ve gün yüzünü çıkarılması gereken 20 bin höyüt ve 3 bin antik kentin bulunduğunu söyledi. Koç, Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi''nin hedefinin, kendisinin de hedefi olduğunu anlatarak, herkesi Çoruh Vadisi''ne gezmeye çağırdı. Koç, "Bu vadi eşsiz bir destinasyon olacak" dedi. Efes Bira Grubu Türkiye Bölge Başkanı Semih Maviş de grup olarak ülke turizmi adına daha soluklu ve büyük projelere destek verme kararıyla yeni adımlar atmaya başladıklarını bildirdi. Maviş, projenin mali bütçesi konusunda ise bilgi vermeye yanaşmadı. 2.5 yıl devam edecek olan Çoruh Projesi''nin tüm sponsorluk hizmetlerini Efes Pilsen verecek.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Sabah
Çalık, Tarlabaşı''nın dönüşümüne 100 milyon dolarlık ilk adımı attıBeyoğlu''ndaki Tarlabaşı semti için en iyi teklifi veren Çalık Holding, toplam 3 bin binayı kapsayan ve 1 milyar dolara malolması öngörülen rehabilitasyon projesinin 278 binalık ilk etabı için 100 milyon dolarlık proje hazırladı. Proje, Anıtlar Kurulu''nun onayını bekliyor.
Alkışlamamız gereken bir tabloVan Gölü''ndeki Akdamar Adası üzerinde bulunan Surp Haç Kilisesi''nin restorasyonu tamamlandı ve kilise, kaderine terk edildikten 92 yıl sonra müze olarak yeniden doğdu.
Derkenar "Sahi, Kültür Sarayı''nı kim yaktı!.."Atatürk Kültür Merkezi''nin yıkımına karşı çıkan sanatçıları eleştirirken AKM''nin 1970''te yandığını anımsatan Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç...
İstanbul artık ''yaşanılamaz'' bir kentYapılan araştırmaya göre İstanbul 215 şehir arasında genel yaşam kalitesi yönünden 13 sıra gerileyerek 121’e düştü.
Başkan Kadir Topbaş; “İstanbul’un parasını doğru kullanıyoruz...”Basın mensuplarının iptal edilen tünel yol ihaleleriyle ilgili sorularını cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Tünellerin katılım yollarını şimdi yapmamız gerekmediği için ihaleleri iptal ettik. İstanbul’un parasını doğru ve etkin kullanıyoruz” dedi.
Mozaik müzeleri hep hayal mi kalacak?Bugünlerde hem Gaziantepliler hem Antakyalılar dünyanın ikinci en önemli mozaik müzesinin kendi şehirlerinde bulunduğu iddiasında.
Piramitlerin sırrıFransız mimar Jean-Pierre Houdin, Mısır piramitlerinin binlerce yıl öncesinin teknolojisiyle nasıl inşa edildiğine dair sırrı çözdüğünü açıkladı. Piramitlerin en büyüğü olan "Keops" piramidi üzerinde 8 yıldır çalışan Houdin, yarattığı üçboyutlu bilgisayar modeliyle yüzyıllardır akıllara takılan soruyu yanıtladı. Houdin''in teorisine göre, 4 bin 500 yıl önce inşa edilen ve her biri 2.5 ton olan 3 milyon taş bloktan oluşan piramit, aşamalı olarak kurulan iki rampa sayesinde yapıldı. İlk etapta 43 metrelik bir dış rampa kullanan Mısırlılar, ardından 136 metrelik spiral şekilli bir iç rampayla inşaatı tamamladı. Houdin''in, internette www.3ds.com/khufu adresindeki bilgisayar modeli sayesinde, piramitleri uzaylıların yaptığına dair komplo teorileri de tarihe karıştı.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
''Adem ile Havva''Aantalya, turizm sezonuna umutlu giriyor. Turizmciler, böyle diyorlar. Herkeste umutlu bir bekleyiş var. Berlin ve son olarak Moskova''daki turizm fuarlarından bu izlenimlerle dönmüşler.
Antik tiyatrolarda restorasyonKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, aralarında Aspendos''un da bulunduğu, gösterilere kapatılması yönünde rapor verilen 5 antik tiyatroda restorasyon ve kuvvetlendirme çalışması yapılacağını bildirdi. Restorasyon çalışmalarında kullanılacak vinçin hizmete girdiği Efes Antik Kenti''nde incelemelerde bulunan Koç, Türkiye''de 116 olarak bilinen antik tiyatro sayısının, yaptıkları envanter çalışması sonucunda, toprak altında bilinmeyenler hariç 206 olarak tespit edildiğini kaydetti. Bu eserlerin restorasyonu için TÜRSAB''la anlaşma yaptıklarını belirten Koç, Efes Antik Tiyatrosu''yla beraber Aspendos, Kaş Patara, İznik ve Bergama''da çalışma yürüttüklerini söyledi. Koç, Alsancak''ta Tekel''e ait sigara fabrikasının müzik amaçlı kültür merkezi olarak kullanılmak üzere Arkas Holding''e devredileceğini bildirdi. Koç, daha önce müziğin yanı sıra opera ve tiyatro ünitelerini barındırması planlanan kompleksin sadece müziğe hizmet edecek olması nedeniyle ikinci bir kültür merkezinin Bornova''da yapılacağını söyledi.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
AKP Talibanlığı ve AKMVenedik''in "La Fenice" operası on yıl önce kundaklandı ve yandı. Venedik, görkemli bir şehir... "La Fenice" den başka bir yerde "opera" izlenemez mi?
Teknoloji binalara ''akıl'' kazandırdıGayrimenkul sektöründe artan hareketlilik, alışveriş merkezi, otel ve plazalarda teknoloji kullanımını da giderek artırdı. "Türkiye''de akıllı binalara ilişkin artan bir ilgi var" diyen uluslararası bina teknolojileri üreticisi Honeywell''in Türkiye Bina Çözümleri Müdürü İlkin Özel, yaşanan değişimi şöyle yorumluyor: "Artık söz konusu binalarda yaşayanlar, enerji, bakım ve işletme giderlerini en aza indirirken konfor, güvenlik, verimlilik ve çevre koruma gibi konulardan vazgeçmemeyi öğreniyorlar." Türkiye''nin otomasyon ve akıllı binalarla 1980''lerde tanıştığına dikkat çeken Özel, "Özellikle son yirmi yıldaki teknolojik gelişmelerle sektör çok hızlı bir şekilde ilerledi. Örneğin Polat Tower Residence halihazırda entegre bina yönetim sisteminin kullanıldığı dünyadaki en teknolojik konut binalarından birisidir" diye konuştu. Türkiye''de 1992''den bu yana faaliyette olduklarını söyleyen Özel, tamamen Türk mühendislerinden oluşan kadroları ile Cezayir''den Kazakistan''a, Azerbaycan''dan Japon Denizi''ndeki Sakhalin Adası''na kadar hizmet verdiklerini belirtti.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet
Temelsiz bina göz göre göre çöktüYanındaki arsada harfiyat çalışması yapılan 2 katlı bina herkesin gözü önüde çöktü. Burdur''da meydana gelen olayda, bina boş olduğu için ölen ya da yaralanan olmazken çökme anı kameralar tarafından kaydedildi.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
Osmangazi Belediyesi Demirtaş Spor Kulübü''ne modern bina yaptırdıMahallelere yaptığı spor tesisleriyle dikkat çeken Osmangazi Belediyesi, Bursa''nın en eski kulüplerinden biri olan Demirtaş Spor Kulübü''ne modern bir hizmet binası yaptırdı.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
Silivri doğalgaz deposu bu ay açılıyorİthal gazla birlikte bölgede üretilen doğalgazın depolanması amacı ile projelendirilen Türkiye''nin ilk ve tek yeraltı doğalgaz depolama tesisi olan İstanbul-Silivri doğalgaz tesisleri hizmete hazır durumda. Silivri açıklarında 1,6 milyar metreküp depolama kapasitesine sahip tesisler, bu ay yapılacak törenle fiilen hizmete alınacak. İthal gazın depolanması amacı ile programa alınan Tuz Gölü yeraltı doğalgaz depolama tesislerinin de önümüzdeki yıllarda tamamlanarak hizmete alınması planlanıyor.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Zaman
Kimseye ayrıcalık yapılmıyorİmar izinlerini belediyelerin verdiği İngiltere''de hükümetlerim yabancı sermayeyi teşvik edici kararları olsa bile belediyeler bunları uygulamayabiliyorlar.
Kıtalara göre iklim değişikliği karnesi6 Nisan''da tamamlanacak olan rapor, her bir kıtanın iklim değişikliğinden nasıl etkileneceğini açıklıyor. Asya, Avrupa, Afrika susuzluk, Amerika hortumlarla uğraşacak.
Paris gökdelen düşmanıGökdelen kültürünün hiç benimsenmediği Fransa''da, son yıllarda konut sorununun sık sık gündeme gelmesi, Paris''e gerçek karakteristiğini veren orta gelir dilimindeki sınıfların satış ve kira fiyatlarının aşırılığı nedeniyle şehir merkezlerini terk etmek zorunda kalmaları konuyu tekrar tekrar başlıklara taşıyor.
Atina''da katı kurallar varYunanistan''ın iki büyük kenti Atina ve Selanik''te İstanbul ve Ankara''daki gibi gökdelenler dizisi kesinlikle bulunmuyor.
Mısır piramitlerini 4 bin işçi inşa ettiPiramitlerin nasıl inşa edildiğine dair 4 bin 500 yıllık teorilere bir yenisi daha eklendi. Fransız mimarlar yaptıkları 2 yıllık çalışmanın ardından, en büyük piramit Keops''un, içeriden ve sadece 4 bin işçiyle inşa edildiğini ileri sürdü.
Frankfurt''ta Kamusal Denetim ZinciriUzun yıllar Frankfurt''ta yaşayan ve çalışan mimar Hasan Çakır , isteyenin sermaye gücüyle istediği yere istediği binayı dikmesinin mümkün olmadığına dikkat çekti. Frankfurt''un bir "gökdelenlerin konuşlandırma" tasarımı ile "kamusal mekân" tasarımı olduğunu belirten Hasan Çakır, planlama dairesinden belediye meclisine kadar oldukça geniş bir denetim mekanizmasının kentin genel dokusunun altüst edilmesine karşı koruyucu ve geliştirici bir görevi yerine getirdiğini belirtti. Çakır, şunları söyledi: "Örneğin Avrupa Merkez Bankası''na da ev sahipliği eden Frankfurt, son 10 yılda kent merkezi için yeni bir program hazırlıyor. Kamusal alanın yeniden düzenlenmesini hedefleyen bu program üzerinden, bozulduğu düşünülen kentsel mimarinin dokusu elden geçiriliyor. Sonuçta, kentsel ve kamusal alan onarılarak yaşanılır hale getiriliyor. Kamusal alanın tahrip edilmesine karşı bir tepki olan bu tutum, kamusal alanı şenlendirmeyi ve çağdaş yaşama uygun bir biçimde onarımı hedefliyor. Burada elbette gökdelen konuşlandırma ve kamusal mekân tasarımları çerçevesinde bina yapılabilir. Ancak kamunun belirlediği sınırlamalar çerçevesinde kalınır. Sermaye gücünü sınırlayan ve politikacıların istediğini yapmasını engellen bir kamusal denetim zinciri var ki, bu zincir kent halkının temsilcisi olan yerel yöneticilerin her zaman dikkat ettiği bir olanaktır."
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Cumhuriyet Yazan: Osman Çutsay
Grafik tasarım tarihimizin unutulmayan adı: İhap HulusiCumartesi sabahı genellikle sergileri gezerim, açılışın kalabalığından uzak, sakin bir mekánda eserleri görebilirsiniz. Bu cumartesi de Galatasaray’daki Yapı Kredi binasında Türk grafik tasarımında birçok ilke imza atan İhap Hulusi’nin Tasarımcının Bir Genç Sanatçı Olarak Portresi sergisini gezdim.
Küresel ısınma dünyayı değiştirecekBM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli''nin çalışmaları sonucunda, küresel ısınmanın Avrupa''da, Asya''da ve dünyanın diğer bölgelerinde yol açabileceği sonuçlar belirlendi. Rapora göre, Asya''da birçok ülkede açlık sorunu olacak, Avrupa''da milyonlarca insan yoksunluk içinde yaşayacak.
Tarihî çarşı ve hanlar pazar günleri de açılacakYerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan tarihî Kapalıçarşı, Mısır Çarşısı, Sahaflar Çarşısı ve Mahmutpaşa, 8 Nisan''dan itibaren pazar günleri de açık olacak. Ancak inancı gereği pazar günü çalışmak istemeyen gayrimüslimler ile pazar günü dinlenmek istediğini söyleyen bazı esnaf bu karara karşı çıkıyor.
Küresel ısınmaya karşı bir saatlik karanlıkAvustralya''nın en büyük kenti Sydney''de küresel ısınmaya dikkat çekmek için şehirdeki bütün ışıklar bir saatliğine söndürüldü. Dünya Saati(Earth Hour)isimli ışık söndürme eylemine limandaki ünlü köprü, kentin sembolü olan Opera binası başta olmak üzere 65 bin konut ve 2 bin işyeri destek verdi. Yaklaşık 4 milyon kişinin yaşadığı kentte sadece cadde ışıkları ve bazı ticari liman işletmelerinin ışıkları yanık bırakılırken, halk mum ve fener kullandı. Çevrecilerin düzenlediği eylemin halktan destek almasıyla büyük başarı elde edildiği belirtildi. Avustralya Enerji Bakanlığı, yüzde 5''lik bir enerji tasarrufu beklerken yoğun ilgi sayesinde yüzde 10''luk bir oran yakalandı. Uzmanlar, eylemdeki enerji tasarrufunun 50 bin aracın trafikten çekilmesiyle sağlanacak enerjiyle ya da 200 bin televizyonun bir saat çalışmasını sağlayacak enerjiyle eşdeğerde olduğunu belirttiler. Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), Sydney''de sera etkisi yapan gazların atmosfere salınmasının azaltılması hedefine destek vermek için düzenlenen eylemi dünyada bir ilk olarak nitelendiriyor.
Tarih: 2 Nisan 2007 Kaynak: Hürriyet
Küresel ısınmaya karşı ne yapmalı?ABD''de yayımlanan Time dergisi, son sayısında küresel ısınmaya karşı alınabilecek önlemlere yer verdi.
Ekosistem bozulduRekor sayıda bilim adamının hazırladığı küresel ısınma raporunda "Yüzlerce canlı türünün eski yayılma alanları değişmiş, ekosistemler bozulmuş durumda" denildi.
Aspendos''ta Restorasyon YapılacakKültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, aralarında Aspendos''un da bulunduğu, gösterilere kapatılması yönünde rapor verilen beş antik tiyatroda restorasyon ve kuvvetlendirme çalışması yapılacağını açıkladı.
Güvenli yaşam, siteleri cazip hale getirdiSon yıllarda ekonomide yaşanan istikrara bağlı olarak inşaat sektöründe yaşanan canlılık, hızlı bir konutlaşma hamlesini meydana getirdi.
Cevahir, komşularla alışverişe çıkacak!Cevahir Alışveriş Merkezi''ndeki yüzde 50 hissesini Kuveytlilere satan İbrahim Cevahir, Edirne''de Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarının kesiştiği yerde alışveriş merkezi kurmayı planlıyor.
Dubai''ye haberLevent İETT Garajı''nın Dubai Prensi''ne ilk satışı hukuksuz ve usulsüzdü. O yüzden değer tespiti yapıldı, açık artırma usulüyle ihaleye çıkıldı.
TECU Bakır Çatı ve Cephe Kaplamaları Yapı Fuarı’ndaBakır ve bakır alaşımı ürünler konusunda dünya çapında önemli firmalardan biri olan KM EUROPA METAL AG , TECU bakır kaplama ürünleriyle ile bu yıl yine Yapı Fuarı’nda yer alıyor.
Ulaşımda Toplu Taşıma ve Erişilebilirlik Odaklı YaklaşımlarArkitera Mimarlık Merkezi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi (İMP)’nin ortaklaşa düzenlediği “İMP Toplantıları” 29 Mart 2007 Perşembe günü gerçekleştirilen "Ulaşım ve Kent" başlıklı panelle sona erdi.
Takvim
<<Nisan 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.