Haberler

3 Nisan 2008, Perşembe

Güzel Kule! Senin Mimarın Kim?Güzel Kule! Senin Mimarın Kim?Chelsea’de 23. Cadde üzerinde yer alan HL23, Neil Denari’nin çalışma hayatı boyunca gerçekleştirmeyi arzuladığı işlerinden bir tanesi. Los Angeleslı mimar, uzun yıllardır bu mesleğe emek veriyor olmasına rağmen, ideallerini gerçek dünyada test etme şansını, New York’taki son dönemin markalı konut trendi sayesinde yakaladı. Son beş yıl içinde bir düzineden fazlasının yapımı tamamlanan, birçoğunun temelinin de bu yıl içinde atılması beklenen bu lüks konutların arasında, Jean Nouvel ve Frank Gehry gibi uluslararası mimarlar tarafından tasarlanmış yüksekten uçan gösterişli binalar da var, Denari gibi daha az bilinen, yetenekli mimarlara ait, daha küçük ama aynı tutkulu mimari duruşa sahip olanlar da. Haberin Devamı
Tarih kayıt altındaTarih kayıt altındaVakıflar Genel Müdürlüğü, her birisi tarihî eser niteliğindeki orijinal el yazmalarını teknolojinin son imkanlarını kullanarak dijital ortama aktarıyor. Dünyanın en büyük kültür projesi olmaya aday Vakıf Arşiv Yönetim Sistemi’ni (VAYS) geliştirerek 12 milyona yakın vakıf belgesinin tasnifine başlayan Genel Müdürlük, bu arada yıkılmaya yüz tutmuş eserleri de restorasyonla ayağa kaldırıyor.
Maltepe''nin 1 milyon metrekaresi değişecekMaltepe''nin 1 milyon metrekaresi değişecekİstanbul''un sahil ilçelerinden Maltepe''de şehrin en büyük kentsel dönüşüm projelerinden biri gerçekleştirilecek. Dragos''taki 1 milyon metrekarelik sanayi alanında alışveriş merkezleri, konutlar, oteller ve plazalar yükselecek.
İzmir''in "En Pahalı" Yolunda 815 Fore Kazıktan 703''ü Çakıldıİzmir''in "En Pahalı" Yolunda 815 Fore Kazıktan 703''ü ÇakıldıBüyükşehir Belediyesi, sadece 1600 metre uzunluğunda olmasına rağmen 11 milyon YTL’lik yapım maliyetine ulaşan zorlu Narbel yolunda, titiz ve sabırlı bir çalışmayla mutlu sona doğru yaklaşıyor.
Gıda Çarşısı’na güneş saatli parkGıda Çarşısı’na güneş saatli parkKonak Belediyesi, Yenişehir Gıda Çarşısı’nda içinde güneş saati bulunan 8 bin 700 metrekarelik park yaptı. Projesini, Konak’taki Hasan Tahsin İlk Kurşun Anıtı’nı da hazırlayan mimar Harbi Otan yaptı. Başkan Muzaffer Tunçağ, son yıllarda önemli bir ticaret merkezi konumuna gelen Gıda Çarşısı’nda çalışanlara nefes alabilecekleri bir ortam hazırladıklarını söyledi. Başkan Tunçağ, yaklaşık 125 bin YTL harcanan parkın yakın hizmete açılacağını bildirdi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
''Toprak''ın arazisi turistlerin gezi noktası olacak''''Toprak''ın arazisi turistlerin gezi noktası olacak''Halis Toprak''ın Libadiye''deki arazisini alan Emaar Türkiye, burada konut, alışveriş merkezi ve otel yapacak; yatırım için 1.2 milyar dolar harcayacak.
''Ölümsüzlük anıtı'' Sakarya Muharebesi''ni yaşatacak''Ölümsüzlük anıtı'' Sakarya Muharebesi''ni yaşatacakMustafa Kemal Atatürk''ün komutanlığında gerçekleşen Sakarya Meydan Muharebesi, Türk tarihinde önemli bir yere sahip. Birçok kişi muharebenin Sakarya''dan idare edildiğini düşünür.
Danıştay kalkanıDanıştay kalkanıDanıştay kararında, 3573 sayılı kanunla, zeytinlik sahalara en az 3 kilometre mesafede zeytinyağı fabrikası hariç kimyevi atık bırakan, toz ve duman çıkaran tesis yapılamayacağı da hatırlatıldı ve "Bu hususun da göz ardı edilmesinde hukuki isabet görülmemiştir" denildi.
"Zeus Sunağı''nı geri istiyoruz""Zeus Sunağı''nı geri istiyoruz"Bergama Belediye Başkanı Raşit Ürper, ''''Bize verilene kadar Zeus Sunağı vasıtasıyla ilçemize ekonomik girdi sağlayacağız'''' dedi.
Isı Yalıtımı Gerekliliğin Ötesinde Zorunluluk OlduIsı Yalıtımı Gerekliliğin Ötesinde Zorunluluk OlduEnerjide dışa bağımlı bir ülke olan Türkiye’nin toplam ithalatının yaklaşık 5’te biri enerji faturasından kaynaklanıyor. Bu durumda enerji tasarrufu ülkemizin acil önlem planlarının başında geliyor.
Anadolu’nun ilk Ticaret OdasıAnadolu’nun ilk Ticaret OdasıKayseri merkeze 6 km mesafede bulunan tarihî yerleşim alanı Kültepe’de 1948’den beri sürdürülen kazı çalışmalarında Anadolu’da ilk ticaret odasının varlığına dair tabletler ortaya çıkarıldı.
Uçan Fotovoltaik PanellerUçan Fotovoltaik Paneller“SunHope”, Geotectura’dan Joseph Cory ve Pini Gurfil tarafından tasarlanmış, güneş enerjisinden faydalanmak için fotovoltaik teknolojilerinin yeni kullanımlarını araştıran özgün bir tasarım örneği. Helyum gazı dolgulu fotovoltaik panel dizilerinden oluşan “SunHopes”, sürdürülebilir ve yenilikçi bir kentsel topluma model oluşturmayı amaçlayan Re:Vision Uluslararası Tasarım Yarışması’nda 2.lik ödülünü kazanmış.
İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü Pazartesi Seminerleri''nin İlk Konuğu Deniz Aslan''dıİTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü Pazartesi Seminerleri''nin İlk Konuğu Deniz Aslan''dı“Duvar kötüdür, yüksek duvar kötüdür, peyzaj mimarları bu duvarları süslemelidir, yeşillendirmelidir, fikrine katılmıyorum. Biz yeşillendirmek için peyzaj projeleri almıyoruz.” Deniz Aslan, İTÜ Peyzaj Mimarlığı Bölümü’nün düzenlediği Pazartesi Seminerleri’nin ilki olan “İşler...” adlı sunumuna böyle başladı.
Dünya Markası Rubi, Kalekim Güvencesiyle RaflardaDünya Markası Rubi, Kalekim Güvencesiyle RaflardaYapıştırıcı ve derz dolgu gruplarında Türkiye’nin lider markası konumunda olan Kalekim, seramik uygulamalarında kullanılan alet ve makinelerin dünyadaki lider markası Rubi ile distribütörlük anlaşması imzaladı.
Denizi bir doldurup 10 kazanıyorlar!Denizi bir doldurup 10 kazanıyorlar!Muğla’daki Pina Yarımadası’nda tatil köyü inşaatı yapan MNG Holding denizi doldurarak 13 dönümlük arazi elde etti. Şu ana kadar sadece 21 bin 500 YTL ceza alan MNG’nin, bu operasyonla 5.5 milyon YTL’lik toprağı oldu.
OYAK''tan İkitelli’de "OYAK Kent Projesi"OYAK''tan İkitelli’de "OYAK Kent Projesi"Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensupları için bugüne kadar 7 binin üzerinde konut yapan OYAK, İstanbul İkitelli’de yer alan OYAK Kent Projesi’nden sivillere de konut satmaya başladı.
Bitlis, Tarihi Güzelliklerini KaybediyorBitlis, Tarihi Güzelliklerini KaybediyorBir zamanlar sayıları binlerle ifade edilen, taş işçiliğinin eşsiz eserlerinin bir arada görülmesine imkan sağlayan Bitlis evleri, bürokratik duyarsızlık ve ev sahiplerinin tamirat ve restorasyon için gerekli maddi kaynağa sahip olmamaları yüzünden bir bir yıkılıyor.
Dev kültür merkezi için "umut" ihalesiDev kültür merkezi için "umut" ihalesiİstanbul''un en büyük kültür ve kongre merkezi olması planlanan Ayazağa Kültür ve Kongre Merkezi, yarım kalmış binalarıyla milyon dolarlık yatırımı yapacak kuruma 49 yıllığına kiralanmak üzere ihaleye çıkarılacak.
Uygulama, Meslek ve Toplum için LiderlikUygulama, Meslek ve Toplum için Liderlik1957 yapımı 12 Kızgın Adam filminde Henry Fonda’nın canlandırdığı karakter (bir mimar), ölüm cezası gerektiren bir cinayet davasının jüri üyeleri arasında lider pozisyonuna geliyor. Tek muhalif olan karakter, jüriyi davanın tekrar incelenmesi konusunda ikna ediyor ve akla uygun bir şüpheyle beraat kararının çıkmasına neden oluyor. Grubu yönetmekteki başarılı stratejileri, eşit ve belirli sınırlar içerisinde katılım ve ihtiyatlı bir biçimde durumu tartmak. Diğer jüri üyelerinin gündemlerini dikkatlice tartıp, onların bakış açısını anlayarak, ikna edici önerilerde bulunuyor ve neticeye ikna ediyor.
Tutkunun KanatlarıTutkunun KanatlarıGerkan, Marg and Partners Mimarlık’ın, Hamburg’ta bulunan ve Elbe Koyu’nun sarp yamacında konumlanan ofisinde, toplantı odasında oturuyorum. Karşı kıyıda, şehir limanının geniş ve bir o kadar da dramatik sanayi manzarası ve günün gri zeminine karşı sürekli yer değiştiren odak noktaları, o meşgul vinçlerin devamlı işleyişleri görünüyor. Özellikle hava alanları projeleriyle bilinen ofisin böyle bir yerde, bir limanın karşı kıyısında konumlanmasını oldukça ironik buluyorum.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
Başkan’ın ‘Saray’ı için sokak kapatıldıİstanbul Belediye Başkanı Topbaş’ın sahibi olduğu Saray Muhallebicisi’nin Fatih şubesine koskoca bir sokak tahsis edildi. Üretim merkezi de olan 3 katlı binanın yan yolu ’hidrolik engel’le trafiğe kapatıldı. Engelleri kaldıran kumanda cihazı ise sadece Saray’da var.
Sarıgazi''de eskileri toplanacak bin konut tek projeye sığacakBu yıl Moskova''da 3 bin konutluk bir projeye başlayacaklarını açıklayan Hisar Yapı''nın patronu Hayri Ekinci, İstanbul''da ise Ataşehir ve Topkapı''da iki yeni proje daha planladıklarını söyledi.
2007''de alınan yapı ruhsatı azaldı, binaların değeri arttıTUİK''in Yapı İzinleri 2007 yılı sonuçlarına göre ruhsat verilen bina sayısı 1 yılda yüzde 7.3 geriledi. Binaların değerinde ise yüzde 9.8''lik artış yaşandı.
Efes''te kazıyı biz yapacağızKültür Bakanı Günay, 1 Mayıs''a kadar haber çıkmazsa, Avusturyalılarla süren 113 yıllık kazı geleneğinin bozulacağını söyledi.
"Cargill Yasası"na Gül''den OnayBirinci sınıf tarım arazisi üzerine kaçak kurulan ABD''li Cargill firmasının Bursa''daki fabrikasının yıkılmasına yönelik yargı kararlarına rağmen, AKP hükümetinin bu ve bunun gibi şirketlere af girişimi olduğu yönünde eleştirilere rağmen Meclis''ten geçirdiği kanun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından da onaylandı.
İtalya, EXPO''nun İzmir''e yeni fırsat getireceğinden eminİtalya''nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili, Türkiye''nin EXPO 2015 adaylığını kaybetmesine üzüldüğünü söyledi.
‘Barınaklarımızı vermeyiz’Geçici yediemin limanı olarak ilan edilen ve yarısına İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) el koyduğu Yenikapı Balıkçı Barınağı''ndaki balıkçılar, barınaktan atılmak istenmelerini protesto etti. Balıkçılar, İBB’ye, Ulaştırma Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne dava açacaklarını bildirdi.
Konutta arz talebe yetişiyor2006''da yüzde 18,5 büyüyen inşaat sektörü 2007''de sadece yüzde 5 büyüdü. Ama 1994, 1999 ve 2001 krizleri nedeniyle ertelenen talebin henüz tümü karşılanmadığından belirgin bir durgunluk işareti yok.
Selçuklu''nun Kültür Merkezi Örnek Proje OlduTürkiye''nin değişik bölgelerinden belediye başkanları, mimar ve mühendisler ile ilgili müdürlüklerin çalışanları Uluslararası Spor Salonu ve Kongre Merkezini inceliyor.
BM, küresel ısınmaya çare için toplandıBirleşmiş Milletler, Kyoto 2 ''''İklim Değişikliği ve Küresel Isınma'''' konferansı Tayland''ın başkenti Bangkok''ta başladı. Beş gün sürecek konferans boyunca Kyoto Protokolü''nün yerini alacak yeni bir anlaşma ortaya konulmaya çalışılacak. Konferans, Bali''de kabul edilen yol haritasının ilk adımı niteliğini taşıyor. Bali''de alınan kararlara göre tüm ülkelerin gaz salımını azaltması için imza atabileceği yeni bir protokol oluşturulması planlanmıştı. Konferansta oluşturulacak yeni protokolün 2009 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Süresi 2012''de dolacak olan Kyoto Protokolü''ne imza atan ülkelerin karbon salımlarını azaltmaları zorunlu değil.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: CNN Türk
Multi Turkmall Alışveriş Merkezi Çanakkale''deMerkezi Hollanda''da bulunan Avrupa''nın en büyük proje geliştirme ve yatırım firması Multi Development ile Türk şirketi Turkmall''ın ortaklığıyla kurulan Multi Turkmall, "Forum" adlı alışveriş merkezi Çanakkale''de açılacak. Turkmall''ın Türkiye''de açtığı alışveriş merkezleri arasında M1 Adana, M1 Antep, M1 Konya, M1 Kartal, İstanbul Nautilus, Ankara Bilkent, Maltepe Carefour ve MKM Akatlar bulunuyor. Çanakkale Genç İşadamları Derneği''ni (ÇAGİAD) ziyaret eden firma yetkilileri, sözkonusu yatırım konusunda yönetim kurulu üyelerini bilgilendirdi. Dernek binasındaki tanıtım toplantısına, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldı. Alışveriş merkezi hakkında bir sunum yapan Multi Turkmall yetkilisi Tolga Ergut, burada Çanakkaleli işadamlarının öncelikle iş yapacağını söyledi. Alışveriş merkezinin şehrin canlanmasına ve istihdama da yardımcı olacağını kaydeden Ergut, yılda en az 8 milyon kişinin ziyaret etmesinin beklendiğini, bunun şehrin sosyal yaşamına da önemli katkılar sağlayacağını dile getirdi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Tren garına sahip çıkmalıyızAnkara’yla özdeşleşmiş, Yenimahalle ilçe sınırlarının içinde olan tarihi Ankara Garı önüne yapılmak istenen katlı kavşak üzerine KESK’e bağlı Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Ankara Şube Başkanı Ahmet Eroğlu, Ankara Şube Sekreteri Süleyman Enginar ve Ankara Şube Örgütlenme Sekreteri İsmail Özdemir ile görüştük.
''Bana mimarlık yetiyor''Şu sıralar Garanti Bankası''nın sanat merkezleri üzerinde çalışan Han Tümertekin, ''Hayatta enstelasyon yapmam,'' diyor. ''Mimarlıkta kendi kendine bina yapamazsın'' diyen Tümertekin''e göre sanatla mimarlığın farkı, bir ''talep'' meselesi.
Zeyrek''te Tarihi Evlere Ücretsiz RestorasyonFatih Zeyrek''te ayakta durmaya çalışan tarihi evler İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilecek. Projeye maddi durumu iyi olmayan vatandaşların evlerinden başlandı. Koruma Uygulama ve Denetleme Müdürlüğü''nün (KUDEB) yapacağı restorasyonda yoksul vatandaşların evi ücret alınmadan restore ediliyor. Bu yıl KUDEB tarafından 50 evin restore edilmesi hedefleniyor. KUDEB Müdürü Mehmet Şimşek Deniz, başvuru sırası ve vatandaşların maddi durumu dikkate alınarak yenilenecek evlerin belirlendiğini söyledi. Evleri onarılan Mustafa ve Perihan Karabıyık çifti, ahşap evde oturmaktan son derece mutlu olduklarını belirterek, “Ahşap ev, insanla birlikte nefes alıyor. Betonarme evde oturmak asla istemeyiz” dediler. Deniz, Zeyrek bölgesinde acilen onarım yapılması gereken 200 civarında kayıtlı bina bulunduğunu ifade etti.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
Beykoz yılsonunda atıksu tehdidinden kurtuluyor…İnşaatı yılsonunda tamamlanacak Paşabahçe Çevre Koruma Projesi ile Beykoz sahillerine kontrolsüz şekilde akan atıksular Paşabahçe Atıksu Ön Arıtma Tesisi’nde arıtıldıktan sonra İstanbul Boğazı’nın dip akıntısına deşarj edilecek.
Belediye başkanları değişse de düzelen bir şey yokKarşıyaka, Şentepe ve Barış Mahallesi’nin arasına sokulmuş, kendisi de sorunları da büyük bir mahalle Anadolu Mahallesi... Mahalledeki esnaflarla, ev hanımlarıyla, gençlerle konuşmalarımızda hepsinin düşüncesi aynı: “Belediyeler değişse de düzelen hiçbir şey yok. Her şey daha kötüye gidiyor!”
Boğaz''da izinsiz yapılaşmaya geçit yokİsatnbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Boğaziçi alanının kültürel ve tarihi değerlerini, doğal güzelliklerini yok etmek isteyenlere karşı yaptığı çalışmalar çerçevesinde, Beşiktaş''da 3 adet gecekondu yıktı. Beşiktaş''da Boğaziçi ön görünüm bölgesinde bulunan Bebek mh. İnşirah yokuşu no:91,93 ve 95 yanındaki adreste bulunan 3 adet gecekondunun yıkım işlemleri 775 sayılı yasanın 18. maddesi gereğince İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü ekiplerince 01/04/2008 Salı günü yapılan yoğun bir çalışma sonucunda güvenli bir şekilde, herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan gerçekleştirildi. Boğaziçi alanının kültürel ve tarihi değerlerini ve doğal güzelliklerinin kamu yararı gözetilerek korunması kapsamında ilgili birimlerce Boğaziçi ön görünüm bölgesinde denetim ve kontroller aralıksız sürdürülüyor.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Zirai değil kültürel mücadeleBir dönem Diyarbakır Zirai Mücadele Araştırma Enstitüsü olarak kullanılan alanın büyük çaplı kültür merkezine dönüştürülmesi için çalışmalar sürdürülüyor. Yaklaşık 15 bin metrekarelik alan üzerine yapılması planlanan ve yedi milyon YTL''ye mal olması öngörülen merkezin, gelecek ay temelinin atılacağı bildirildi. Yaklaşık üç yıl içinde hizmete sunulması planlanan merkezin uluslararası sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapabilecek nitelikte olacağı belirtildi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Tevfik Arıtürk, Diyarbakır Kültür Merkezi''nin Yenişehir beldesinde 14 bin 736 metrekarelik alanda yapılacağını söyledi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker''in desteğiyle eski ziraat enstitüsüne ait mekan ve arazinin Kültür ve Turizm Bakanlığı''na tahsis edildiğini ifade eden Arıtürk, projenin hazırlandığını yapım ihalesinin 4 Ocak''ta gerçekleştirildiğini söyledi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Radikal
''Konutta markayı muhafaza etmek onu yaratmaktan daha zordur''Tartık yeni dinamiklerin öne çıktığı farklı bir sürece girdi. Bu süreçte gündeme gelen en önemli kavram ''markalı konut'' projeleridir.
Mamaklılar “dönüşümü” protesto ettiMamaklılar, ilçede uygulamaya konulan “Kentsel Dönüşüm Projesi”ni protesto etti. “Mamak Barınma Hakkı Bürosu” temsilcileri ve beraberindeki bir grup Mamaklı tarafından yapılan basın açıklamasında, projenin, yöre sakinlerinin ekonomik-sosyal gerçekliğini, mağduriyetlerini dikkate almadığı belirtilerek, “Ketsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmuştur” denildi.
Üçüncü köprüyü ilk kez UNESCO görecekİstanbul''un Dünya Kültür Mirası Listesi''ndeki durumunu belirleyecek olan UNESCO denetim heyeti 8 Mayıs''ta geliyor. Heyet üçüncü köprü projesini de inceleyecek.
Golf meraklılarına Bostanlı’da tesisİz­mir Bü­yük­şe­hir Be­le­di­ye­si, Bos­tan­lı sa­hi­lin­de­ki bas­ket­bol alan­la­rın­dan bi­ri­ni mi­ni golf sa­ha­sı­na çe­vir­di. Ya­se­min Ka­fe’nin ya­nın­da­ki ye­ni te­sis, ilk gün­den bü­yük il­gi gör­dü. Özel­lik­le haf­ta son­la­rı, ço­cuk­lu ai­le­le­rin akı­nı­na uğ­ra­dı. Grand Pla­za A.Ş.’nin iş­let­ti­ği te­si­sin, 5 yıl­dız­lı otel­ler­de­kiy­le ay­nı stan­dart­la­ra sa­hip ol­du­ğu, her yaş gru­bu­na hi­tap et­ti­ği be­lir­til­di.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Madenciden, çevre için teminat mektubu alınacakEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı''nın Madencilik Kanunu''yla ilgili planladığı değişiklikler netleşmeye başladı. Buna göre Bakanlık, çevreye zarar verdikleri için eleştirilen madencilerden üretime başlarken teminat mektubu alacak.
İzmir Hız KazanacakEXPO 2015’i kaybeden İzmir’de bozulan moraller yerini umuda bıraktı. EXPO olmasa da projelerin hayata geçirilmesi gerektiği fikrinde birleşen işdünyası İzmir’in marka şehir olma yolunda önemli bir adım attığını söyledi.
Asi''ye peyzaj düzenlenmesi yapılacakLübnan dağlarından doğan ve Suriye üzerinden gelerek Hatay''ın merkez ilçesi Antakya''nın ortasından geçen Asi Nehri''nin peyzaj düzenlemesi yapılacak. Gerekli çalışmaların başlatılması için Antakya Belediyesi Meclis toplantılarında gündeme gelen Asi Nehri''nin düzenlemesi nisan ayı ilk oturumuna da damgasını vurdu. Meclis toplantısında, hazırlanan projelere finansman sağlamak adına iller bankasından kredi alma ve ödemelere ilişkin Antakya Belediye Başkanı''nın yetkilendirilmesi maddesi oy çokluğu ile kabul edildi. Asi Nehri Peyzaj düzenlemeleri için şu ana kadar 10.5 milyon YTL tutarında borçlanması bulunuyor.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Zaman
Her Şeyin Sonu DeğilEXPO oylaması öncesi Cumhuriyet Meydanı’nda İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın coşkulu konuşmasını dinledim, umutlandım.
Kaçakla mücadele için Denetim KuruluVali Şahabettin Harput, kaçak yapıyla mücadele için Bayındırlık İl Müdürlüğü koordinasyonunda belediye ve çeşitli kamu kurumlarının katılımıyla Denetim Kurulu oluşturulacağını açıkladı. Harput, depremsellik sebebiyle ovada kaçak bina yapmanın önemli hayati riskler getirdiğine dikkat çekerek, tarım arazileri ve yeşil dokunun tahribatına imkan vermeyecek kriterler ortaya koyacaklarını söyledi. Göreve başladığından beri kaçak yapılaşmayla yakından ilgilendiğini belirten Vali Harput, "Bursa tarihi, kaplıcaları ve yeşil dokusuyla Türkiye''de anılan nadir şehirlerden birisidir. Diğer unsurlar bu 3 özelliğinden sonra geliyor. Termalini, yeşilini, tarihini iyi değerlendirip pazarlayabilirsek ilimize büyük katkı sağlamış oluruz. Bursa son yıllarda sanayileşmede hızla ilerlerken yoğun göç almaya başladı. Alınan göç kaçak yapılaşmayı arttırırken, Bursa''nın dokusuna da zarar vermeye başladı. Hafta sonu hava yoluyla Bursa''ya gelen Başbakanımız bile şehirdeki yapılaşmayı görünce şaşkınlığını gizleyemedi. Bursa yoğun göçten dolayı artık mezar kent haline geldi. Geçtiğimiz hafta kaçak yapılarla ilgili toplantı yaptık. İlgili birimler görüşlerini ortaya koydu. Çarpık ve kaçak yapılaşmada kentsel dönüşüm projeleri ile kısmen iyileştirme yapılabilir. Tarım arazilerinin, yeşil alanların tahribatına imkan vermeyecek kriterler ortaya koyacağız. Bayındırlık İl Müdürlüğü koordinasyonunda yeni bir üst denetim kurulu kuruyoruz. Toplantıda birçok konu ortaya konuldu ve 10 güne kadar izleyeceğimiz yol belli olacak. Caydırıcı cezalar ortaya koyacağız" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Olay
"Bursaray Yıldırım''ın çehresini değiştirdi"Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, başta Bursaray B etabı olmak üzere Yıldırım''da hayata geçirilen yatırımlar ile şehrin doğusunun makus talihini değiştirdiklerini belirtti.
Adapazarı Büyükşehir Belediyesi''nin ismi Sakarya''ya çevrildiCumhurbaşkanı Abdullah Gül''ün, nüfusu 2 binin altına düşen 862 belde belediyesi ile 283 ilk kademe belediyesinin tüzel kişiliğinin kaldırılması ve 43 yeni ilçe kurulmasını öngören kanunu onaylamasının ardından Adapazarı Büyükşehir Belediyesi''nin adı "Sakarya Büyükşehir Belediyesi" olarak değiştirildi. Büyükşehir Belediyesi dünden itibaren tüm yazışmalarında ve işlemlerinde Sakarya Büyükşehir Belediyesi ismini kullanmaya başladı. Büyükşehir Belediyesi''nin "adapazari.bel.tr" olan web adresi ise "sakarya.bel.tr" olarak değiştirildi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Zaman Yazan: Salih Hamurcu
Kimse siyasi rant peşine düşmesinPazar günkü yazımızı bildiğiniz üzere “Kazanırsak kimi alkışlayacaksanız kaybedince onları suçlayın” diye bitirmiştik. Şimdi görüyoruz ki EXPO yenilgisi üzerine kılıçlar erken çekilmiş durumda.
“Duatepe” anıtlaşıyorUlaştırma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı, Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı Duatepe’yi, savaşın ne kadar zor şartlar altında yapıldığını anlatmak ve bunu gelecek kuşaklara aktarmak için anıtlaştırıyor. Duatepe’de Genelkurmay Başkanlığıyla birlikte bir müze ve kompleks inşa edeceklerini belirten Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Hayata geçireceğimiz proje Atatürk’ün şu an müze olarak kullanılan evinden başlayacak. Sakarya Meydan Muharebesi’nde tüm ihtiyaçların karşılandığı Malıköy İstasyonu’ndaki bütün yapılar elden geçirildi. Ayrıca Duatepe’ye panorama binası ve anıttan oluşan bir kompleks inşa edeceğiz. Kompleksin içinde şehitlerin tümünün isimleri bulunacak” dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye Yazan: Sinan Çetin
‘Artık Kaz Dağı’nda altın aranamaz’Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Edremit Körfez Şubesi Başkanı Mehmet Akif Öznal, “Artık Kaz Dağı’nda siyanürle altın aranamayacağına dair bir Danıştay kararı var. Bu karar emsal oluşturmuştur” dedi. Danıştay 8. Daire’nin kararına esas olan davanın davacıları arasında ilk sırada yer alan Öznal, “Bu bölgede verilen 100’e yakın ruhsatla ilgili bu tür davalar açacağız. Artık Kaz Dağı’nda siyanürle altın aranamayacağına dair bir Danıştay kararı var. Bu karar emsal oluşturmuştur. Bu kararla, zeytincilik yasası ve Kaz Dağı hakkımız tescil edildi. Koza Altın Madencilik Şirketi’ne verilen 92 tarihli ruhsat, mahkeme kararıyla bozuldu. Bunlar çok önemli gelişmeler” dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Enerjisa doğal gaz santraline başlıyorEnerjisa’nın, 920 megavat (MW) kurulu gücündeki Bandırma Doğal Gaz Santralinin projesi için onay verildi. Sabancı Holding-Verbund ortaklığı olan Enerjisa’nın yapacağı santralin 2010’da faaliyete geçmesi ve net yüzde 59 ile Türkiye’deki en verimli doğal gaz santrali olması hedefleniyor. Ortaklık, 2015 yılında yüzde 10 pazar payı ve 5 bin MW güç hedefliyor.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Göltürkbükü’nde sahil kavgasıBodrum’un Göltürkbükü beldesinde belediyenin sahil düzenleme çalışmalarını gerekli izinler alınmadan yapıldığı gerekçesiyle durduran kaymakamlık, 20 bin YTL de para cezası uyguladı. Ayrıca belediye hakkında Kıyı Kanunu’na muhalefet ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunuldu. Anavatanlı Belediye Başkanı Halil İbrahim Kaynar, 15 ay önce Bayındırlık ve İskân Bakanlığı’na gönderdikleri projelerinin siyasi nedenlerle geciktirildiğini iddia etti. Projeyi engellemek için uğraştığı iddialarını yalanlayan Kaymakam Abdullah Kalkan, “Başkan Kaynar projenin onaylandığını söylemişti. Ancak şikayetler üzerine yaptığımız incelemede herhangi bir iznin alınmadığı ortaya çıktı. Kimsenin devletin sahilini, kamu alanını gelişigüzel değiştirme hakkı yok. Proje onaylanmazsa ne olacak?” dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet Yazan: Yaşar Anter
Alaçatı’ya Venedik modeli konutlarİzmir’in Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı beldesinde, Türkiye’de ilk kez uygulanan “karanın denizle doldurulması” yöntemiyle hazırlanan Port Alaçatı Projesi kapsamında bu sezon 75 konut daha tamamlanacak. Alaçatı Belediyesi Başkanı Muhittin Dalgıç, Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen proje kapsamında Venedik Evleri’ne benzeyen bir ortamın oluşturulduğunu söyledi. Port Alaçatı Genel Müdürü Atilla İzmirli de proje kapsamında satışa sunulan evlerin değerinin 120 bin euro ile 850 bin euro arasında değiştiğini kaydetti. İzmirli, haziran ayına kadar tamamlanacak 75 konutun %40’ının satıldığını dile getirdi. İzmirli, Alaçatı Port’un 250 yat kapasiteli bir marinasının bulunduğunu, ev sahiplerinin denizden yatla evlerine gelebildiklerini ifade etti.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Mimar Arolat’tan iki büyük projeİzmirli mimar Emre Arolat iki büyük projeye imza atıyor. Büyükşehir Belediyesi’nin Gaziemir’deki yeni Fuar Alanı’nın projesini üstlenen Arolat, İstanbul Zincirlikuyu’daki eski karayolu arazisini 800 milyon dolara alan Zorlu Grubu’nun açtığı proje yarışmasını, Murat Tabanlıoğlu Mimarlık Bürosu ile birlikte kazandı. Zorlu Grubu tarafından açılan proje yarışmasına katılan dünyaca ünlü 14 mimarlık bürosu arasından finale kalan Emre Arolat’ın sıra dışı projesinin çok beğenildiğini belirtildi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Belediye binası kız yurdu olacakBurhaniye Belediyesi, 1994’te Hürriyet Caddesi’nde, 6 bin metrekarelik kapalı alanlı modern hizmet binası inşaatına başladı. Kaba inşaatı biten bina bir yıl içinde tamamlanacak. Belediye, 1960’ta otel olarak yapılan 400 metrekarelik kapalı alana şimdiki hizmet binasını kız yurdu olarak kullanmayı planlıyor. Başkan Fikret Akova, "İlçemizdeki Meslek Yüksekolu’nda 700 öğrenci var. Bu yıl Örentepe’de Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu açılacak. Öğrencilerin barınma sorununu çözmek için, kız yurdu yapmaya karar verdik" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Sefer Talay
"RealEstate Eurasia" 12-15 Haziran''da TÜYAP''taTürkiye''nin İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası, FIABCI (Uluslararası Gayrimenkul Federasyonu) ve CEREAN (Orta Avrupa Gayrimenkul Birlikleri Ağı) tarafından desteklenen tek emlak ve yatırım fuarı RealEstate Eurasia, 12-15 Haziran 2008 tarihleri arasında TÜYAP Fuar Merkezi''nde gerçekleştirilecek...
Altın talanında sıra Kozak Yaylası’ndaİzmir Bergama sınırları içinde bulunan Kozak Yaylası’nda altın arama işleminin durdurulmasını isteyen köylüler, “Bizim altınımız toprağın altında değil, üstündeki çamlardır” diyerek sivil toplum kuruluşlarını yardıma çağırdı. Kozak Yaylası’nda altın madeni için sondaj çalışmaları başladı.
Kuveyt, TOKİ projelerine finans desteği verecekToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ile Kuveyt Yatırım İdaresi arasında işbirliği anlaşması imzalandı. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Kuveyt İş Konseyinin düzenlediği Türk-Kuveyt İşadamları toplantısında imzalanan anlaşma ile Kuveyt, Türkiye’de TOKİ’nin projeleri için finansman sağlayacak.
Yabancı ‘bekle gör’ tavrına giriyor, inşaatta sıkıntı varGlobal likidite problemlerinin etkisi sürerken, iç siyasette yaşanan gerginlikler, iş dünyasını tedirgin etti. Bankacılar, işadamları, büyümesi ciddi biçimde hız kesen inşaat sektörü temsilcileri, Türkiye’nin sıkıntıları uzlaşarak aşması halinde, yatırımcıya güven vereceğini, krizi fırsata dönüştürebileceğini belirtiyor.
Set Çimento’yu 600 milyon Euro’ya Sibiryalı aldı Italcementi gittiRusya’nın Sibirskiy Cement adlı şirketi, İtalya’nın çimento devi Italcementi’ye ait Set Group’u 600 milyon Euro’ya satın aldı.
İstanbul’a yazıkTBMM’de İstanbul’la ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile CHP İstanbul milletvekilleri arasında önceki gün hayli ilginç tartışmalar yaşandı.
AGE Ukrayna''da konut, Gana''da hastane yapacakAGE İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Önen, projelerini ve hedeflerini anlattı. Otuz yılı aşkın süredir hem yurtiçi hem de yurtdışında büyük projeler üstlenen AGE İnşaat, 250 milyon dolarlık Süleymaniye Havaalanı''nı 14 ayda 46 milyon dolara mal etmesiyle tanınıyor.
''Koca Sinan'' Ayasofya''daÇEKÜL''ün ''Sinan''a Saygı'' yarışmasına katılan 419 fotoğraf için 10 bin oy kullanıldı. Kimi mimarlık ve sanat tarihçileri,"Ayasofya olmasaydı, Sinan ''ın muazzam kubbeleri de olmazdı" derler ve eklerler: "Sinan olmasaydı, 1600 yaşındaki Ayasofya da belki bugünlere kalmazdı..."

Önümüzdeki 2-3 yıl çetin geçecek2005 yılında kurulan YÜF (Yapı Ürünleri Üreticileri Federasyonu) Başkanı Adnan İğnebekçili, YÜF''ün değişen koşullar doğrultusunda sektöre sunduğu hizmetleri arttırarak Türk sanayinde diğer sektörlere örnek olmaya devam edeceğini belirtti. Federasyonun mart ayında yapılan 4''üncü genel kurulunda konuşan İğnebekçili sektördeki gelişmelerle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: "İnşaat sektörünün 2007 yılı performansının gerisine düşmesi sonucunda yapı malzemelerinde yurtiçi talebin daralması, rekabet ortamının daha da kötüleşmesi beklenmektedir. Kriz ortamının sektörümüze de yansıması kaçınılmaz görünüyor. Geçen 4 yıllık hızlı büyümenin ardından, önümüzdeki 2-3 yılın sektörümüz açısından oldukça çetin geçeceğini söyleyebiliriz."
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Koray''a göre ''Bursa güzel bir yer''Koray İnşaat, Bursa''da 175 milyon YTL''ye mal olacak yeni bir yatırım için kolları sıvadı. Koray''ın kısa bir süre önce tanıttığı "Bursa güzel bir yer" adını taşıyan projede, yerleşimin yüzde 70''i yeşil alana ayrılacak, binalar en fazla 4 katlı olacak. Koray İnşaat Genel Müdürü Şamil Çapar, "güzelbiryer" projesinin tüm Bursa''da adından söz ettirecek örnek bir proje olacağını belirterek "Biz bu projede insana, çevreye, yeşile, çocuklara, engellilere ayrı özen gösterdik. 2010 yılında projemizi ev sahiplerine teslim edeceğiz" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Soyak''tan Adana''ya iki alışveriş merkeziSoyak, Tahincioğlu Holding ile işbirliğiyle Adana''da geliştirdiği alışveriş merkezi projelerini 2010 tarihinde tamamlamayı hedefliyor. Adana''nın kuzey bölgesinde 140.000 metrekarelik kiralanabilir AVM alanından oluşan projenin yanı sıra, doğu bölgesinde de 25.000 metrekarelik kiralanabilir AVM''den oluşan iki farklı proje de 2009 yılında hayata geçiriliyor. Soyak ve Tahincioğlu Holding işbirliği, Türkiye''de alışveriş merkezi alanında ilk 5 yıl içinde 1 milyon metrekare kiralanabilir alan gerçekleştirerek, bu alanda sektörün öncüsü olmayı hedefliyor. Ortaklık Yönetim Kurulu Üyesi Emre Çamlıbel, bu yatırımlarının Adana bölgesindeki ekonomik ve sosyal kalkınmaya da katkı sağlayacağını ifade ederek "AVM yatırımlarında ilk 6 aylık değerlendirmeye baktığımızda, 200.000 metrekarelik kiralanabilir alan ile hedefimizin beşte birini gerçekleştirmiş bulunuyoruz" dedi.
Tarih: 3 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Neriman Birce Vefat EttiGüzel Sanatlar Akademisi 1940 mezunu, Türkiye’nin ilk önemli kadın mimarlarından ve Bayındırlık ve İskan Bakanlığı İmar Dairesi başkanlığı yapmış olan Neriman Birce 2 Nisan 2008 tarihinde vefat etti. Cenazesi 3 Nisan 2008 tarihinde Maltepe Cami''nde kılınacak öğle namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı''nda toprağa verilecek.
Tarih: 2 Nisan 2008
İngiltere''nin En Büyük Kütüphanesi için Açılan Yarışmada, Mecanoo Architecten Finalistler Arasına GirdiHollandalı mimarlık bürosu Mecanoo Architecten, İngiltere’nin Birmingham kentine yapılacak yeni kütüphane binası için açılan uluslararası yarşmada finalistler arasına girdi. Tasarımı John Madin’e ait olan şu anki kütüphane binasının işlevini yerine getirememesi ve yetersiz kalması gerekçesiyle açılan yarışmayla, 31.000 m2 ‘lik binanın dünyanın en iyi halka açık kütüphanesi olması amaçlanıyor.
“Tuzla Tersaneleri İstanbul''dan Taşınmalıdır...”Benim yaşlarımda olanlar oraların güzelliklerini hatırlarlar. Bugün Tuzla''daki özel ve askeri tersanelerin bulunduğu bölge harika bir plajdı. Sahilde kır gazinoları vardı. Su cam gibiydi. Balıklarla beraber dalış yapılırdı. Küçük Pavli Adası açıklarından ıstakoz çıkarılırdı. Tuzla Gölü’nde çeşit çeşit kuşlar, Eşek Yarımadası’nda muhteşem ağaçlar vardı. Oralara pikniğe gidilir, balık yemeğe gelinirdi.
İstanbul’da Seramik Moda Günleri BaşlıyorKütahya Seramik 9 - 13 Nisan tarihlerinde Tüyap Beylikdüzü’nde gerçekleşecek Türkiye’nin en önemli yapı fuarlarından, 20.Uluslararası UNICERA Seramik Banyo Fuarı’nda 2008 yılının seramik modasını yeni koleksiyonları ile sergiliyor. Her yıl farklı ve yeni konseptlerle tasarım çalışmalarını sürdüren Kütahya Seramik, bu yıl MetroNorm, Q-Line, Brezza koleksiyonları ve estetik kurgusunun, zarafet ve sadelik kavramlarıyla anlatıldığı stant tasarımıyla fuarda yerini alıyor.
Tarih: 2 Nisan 2008
Bursa''nın Barajları DoluyorBursa''nın içme suyu ihtiyacının karşılandığı Doğancı Barajı''nın yüzde 77, Nilüfer Barajı''nın ise yüzde 70 doluluk oranına ulaştığı bildirildi.
Köprülü Kanyon''un Kurtarıcısı GEF 21970 yılında Milli Park ilan edilen Köprülü Kanyon’un doğallığının bozulmaması için GEF 2 projesi hazırlandı. 36 bin hektarlık bir alanı kapsayan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın içinde 11 tane köyün bulunduğu belirtildi.
Toprak ve ormanlardan sonra denizlerimiz de işgal ediliyor!..Yağmacı olmakla övündüğüm soyumun bireyleri günümüzde de yağmacılığını sürdürüyor. Övündüğüm atalarımız kendilerine yurt edindikleri sınırların dışını yağmalarken, günümüz yağmacıları kendi sınırlarımız içindeki değerleri yok ederek yağmacılığını sürdürüyor.
UNESCO’dan "Görüntüyü bozmayın" uyarısıGalataport için UNESCO’nun hazırladığı rapor: “İstanbul’un tarihi yarımadasının görsel bütünlüğü tehdit edilmemelidir. Galataport, Haydarpaşa ve Dubai Kuleleri için UNESCO’nun hazırladığı raporda, “İstanbul’un tarihi yarımadasının görsel bütünlüğü tehdit edilmemelidir” denildi.
Eski HSBC Bakü Hotel Oluyor2003’te bombalanan HSBC binasını 60 milyon dolara satın alan Azeri asıllı işadamı Mansimov, İstanbul’un en iyi oteli için kolları sıvadı. Bakü adını alacak otel, ‘lüks business sınıf’a yönelik.
İzmir EXPO''yu neden kaybetti?İzmir''in kazanamamasına, Gül''ün ardından davanın sahipsiz kalması ve Müslüman dünyadan destek gelmemesi gerekçe gösterildi. İtalyanların ise sonuç için rüşvet verdiği iddia edildi.
Kaz Dağları''nda altıncılık zeytincilik yasasına takıldıBir temyiz başvurusunu değerlendiren Danıştay, Kaz Dağları''nda dava konusu olan bölgede altın aranması ve maden işletmesinin Zeytin Yasası''na aykırı olduğunu vurgulayarak yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu.
Peribacası haberi tuttuNevşehir Valisi dün Radikal''de yayımlanan ''Peribacaları yerine 30 bin kişilik stadyum'' haberini ''yalanladı'': "Bunu 1 Nisan şakası olarak değerlendirmekteyiz." Vali Mehmet Asım Hacımustafaoğlu haklıydı...
Otellere yeni standartlar geliyor, kablosuz internet yıldız için kriter olacakTurizm tesislerinde yıldızlama standartları yeniden belirleniyor. Turizm Bakanlığı tarafından yapılan çalışmada kablosuz internetten, business center''a kadar bir çok unsura bakılacak.
Başkan Kocaoğlu: "İzmir''in Gelişimini Şimdi Biz Hızlandıracağız"İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, 2015 yılında EXPO’nun düzenleneceği kentin belirleneceği BİE Genel Kurulu için 26 Mart’tan beri bulunduğu Paris’ten döndü.
Karadeniz petrol çöplüğü olduKaradeniz’e, çevresindeki ülkelerden her yıl yaklaşık 10 milyon ton organik madde, 400 bin tonun üzerinde petrol kökenli kimyasal madde döküldüğü bildirildi. Yrd. Doç. Dr. Coşkun Erüz, Türkiye ile birlikte 6 ülkenin kıyısı bulunduğu Karadeniz’e, nehirler aracılığıyla 18 ülkenin atıklarının taşındığını belirterek, “Karadeniz’e sadece her yıl 110 bin tondan fazla petrol karışmaktadır. Karadeniz, kapalı bir deniz olduğu için kendini yenileme süreci diğer denizlere göre daha uzun zaman almaktadır. Bu özelliği kendini yenileme süreci açısından dezavantaj oluşturmaktadır” dedi.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Türkiye
Assos suçlaması: Betona boğdularAssos Antik Kenti kazı başkanlığını 25 yıl yürüttükten sonra 2005 yılında ölen arkeolog Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu, Assos''ta "neredeyse hiç kazı yapmamakla ve kazıyı savsaklamakla" suçlandı.
Milpark Projesi yaratıcı tanıtım politikası ile pazarın gündemine oturdu…Doğan Şirketler Grubu bünyesinde yer alan MİLPA A.Ş.''nin Milpark Projesi yatırımı başladı. İstanbul Esenyurt’ta 32.000 m2’lik arsa üzerinde inşa edilmekte olan 1.196 daireli Milpark Proje’sinde konutların 2010 Mayıs ayında sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor.
Meclis''te Muhsin Ertuğrul tartışmasıMeclis Genel Kurulu''nda Muhsin Ertuğrul tartışması çıktı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, CHP İstanbul milletvekili Çetin Soysal''ın "İstanbul''u yağmalıyorlar" sözlerine Vedat Türkali''nin şarkılara konu olan "Bekle Bizi İstanbul" şiirinden alıntı yaparak, "Haramilerin saltanatını yıkıyoruz. Bu sesler ondan çıkıyor" diye yanıt verdi. Günay, "1945 yılında İstanbul''daki stadın adını Atatürk''e nazire yaparcasına ''İnönü Stadı'' yapan anlayışın bugün İstanbul konusundaki duyarlılığını sevinçle karşılıyorum" dedi.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Sabah
Gaziosmanpaşa''da modernleşme atağıİstanbul''da sürdürülen kentsel dönüşüm projelerinden biri de Gaziosmanpaşa''da hayata geçecek. Sarıgöl mahallesindeki kamulaştırma çalışmalarının hızla bitirilerek ilçe merkezinin modernize edilmesi planlanıyor. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, dün yaptığı açıklamada "Gaziosmanpaşa''yı modern bir kente dönüştürmeye çalışıyoruz." dedi.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Sabah Yazan: Erhan Erol
Halk otoyol ve köprü özelleştirmelerine karşıHükümet, köprü ve otoyolları bu yıl içinde özelleştirmeyi planlıyor ama yapılan bir araştırma büyük çoğunluğun buna karşı çıktığını ortaya koydu.
Genel Sekreter Pektaş; “Ulaşım için günde 100 metre tünel yapıyoruz…”Başkan Topbaş’ın talimatıyla yürütülen proje ve yatırımlarla ulaşım sorunun çözümünü sistemli bir zamana bağladıklarını belirten Genel Sekreter Mesut Pektaş, “Bu çalışmaların gerektirdiği bir zamana ihtiyacımız var. Bittiğinde sorunun çözüldüğünü hep birlikte göreceğiz” dedi.
İmar yolsuzluğu kızdırdıBirgün Gazetesi’nin, Tayyip Erdoğan’ın oğullarının 1 trilyona aldığı villa ve arsanın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) yaptığı özel muamelerle imar iznini arttırarak, emlak değerini arttırdığını ortaya koyan 28 Mart tarihli haberi, muhattaplarını kızdırdı. Yolsuzluğu ispatlayan evrakları yorumlayan İBB Meclis Üyesi, bir televizyon kanalı için vilların bulunduğu arazinin önünde yolsuzluğu anlatırken, gözaltına alındı.
Bir Başıbüyüklü ne yapmalı?İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Maltepe Belediyesi ve TOKİ’nin işbirliği ile gerçekleştirilmeye çalışılan ‘Mağdur Etme Projesi’ne (Kentsel Dönüşüm Projesi) karşı 30 yıldır korudukları toprakları savunan Başıbüyük Mahallesi sakinleri, çadırlarda nöbetleşe kalarak, sokak, belediye önlerinde seslerini duyurarak direniyor.
Teknik müşavirlik kongresi Ankara’daTürk Müşavir Mühendisler ve Mimarlar Birliği (TürkMMMB) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen, "Teknik Müşavirlik Kongresi", 3-4 Nisan tarihlerinde Ankara’da yapılacak. TürkMMMB’den yapılan açıklamaya göre, "Teknik Müşavirliğin Konumlandırılması/Yasal Altyapı Bağlamında Sektörün Geleceği" konusunun ele alınacağı kongrede, Avrupa Müşavirlik Birlikleri Federasyonu EFCA’nın gelecek Dönem Başkanı Panos Panagopoulos da bir konuşma yapacak. Kongrede, kamu kuruluşları, firmalar, finans ve yatırım kurumları, teknik müşavirlik firmaları temsilcilerinin katılımıyla, teknik müşavirliğin yarattığı katma değer ortaya konacak. Sektörün yasal altyapısıyla ilgili mevcut durum ve geleceğe yönelik çözüm önerileri tartışılacak. İki oturumda gerçekleştirilecek kongrede, her yıl yer alan sosyal-aktüel konuk bölümünde de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Genel Müzik Direktörü Şef Rengim Gökmen, "Müziğin Ahengi" konulu bir sunum yapacak.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Gazi’ye yeni hizmet binasıGazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yeni hizmet binası bugün eğitime açılacak. Gazi Üniversitesi’nden yapılan açıklamaya göre, yeni hizmet binasında, probleme dayalı eğitim sisteminin uygulandığı 12 derslik, klinik beceri eğitimleri için 12 adet laboratuvar, pratik uygulamalar için düzenlenmiş 4 adet iletişim becerisi dersliğinin yanı sıra, 35’er kişilik 12 adet derslik ve fakülte için eğitim faaliyetlerinde kullanılmak üzere konferans salonu, öğrencilere ait bilgisayar ve kütüphaneli okuma salonu ve öğrenci kafeteryası bulunuyor. Ayrıca yeni binanın açılmasıyla 610 araçlık otopark bölümü de hizmete geçecek. Böylece tüm hastane birimlerinin otopark sorununa da çözüm getirilmiş olacak.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Hürriyet
Gecekondu alanları ormana dönüşüyorKeçiören Belediyesi, ilçeyi daha yeşil hale getirebilmek için gecekondu alanlarını ağaçlandırmaya başladı. Atapark Mahallesi’ne bin 500 fidan dikildi.
Eski belediye binası kız yurdu yapılacakBalıkesir’in Burhaniye Belediyesi, yaklaşık bir yıl sonra, halen yapımı devam eden yeni binasına taşınacak. 1960 yılında inşa edilen ve 400 metrekarelik kapalı alana sahip mevcut binanın ise kız yurdu olarak kullanılacağı belirtildi. Başkan Fikret Akova, “İlçemizdeki meslek yüksekolunun 700 öğrencisi var. Yurt sorunu çözmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Galericiler şehir dışına taşınmak için TOKİ''den site arazisi istediSokak aralarında kalan oto galerileri ve teknik servisler, gündelik hayat ile yaya ve araç trafiği açısından büyük sorun oluşturmaya başladı.
’İstanbul haramilerin elinde’ polemiğiMuhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun yıkılma kararı Meclis’te harami tartışmasına neden oldu. CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal, dün TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı gündem dışı konuşmada, yeni yapılacak kongre merkeziyle Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu’nun ranta mahkûm edileceğini söyledi.
Manisa’nın çehresini değiştirecek projeManisa Belediyesi, eski hal binasıyla oto garajının yerine alışveriş merkezi ve otel yapmak için yıkım çalışmalarına başladı. Başkan Yardımcısı Kemal Sevinç, meyve ve sebze halini, Gediz Köprüsü yakınındaki modern tesislere taşıdıklarını hatırlattı, şöyle dedi: “Alışveriş merkezi ve otel için ihaleye çıkacağız. Projenin hayata geçirilmesiyle, Manisa daha modern bir görünüme kavuşacak.”
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
Expo 2015’i, Dışişleri kaybettiExpo 2015’te oylama sonucunun sağlıklı alınamayıp, koskaca bir şehri önce ayağa kaldırıp sonra sevincini kursağında bırakmak bile Expo ile ilgili daha önce yaptığım eleştirileri haklı çıkarmaya yetti.
Sunağı geri istedikBergama Belediye Başkanı Raşit Ürper, 1871 yılında ilçelerinden götürülen Zeus Sunağı’nı, Alman yetkililerden geri istedikleri açıkladı. Ürper, tarihi eserin halen sergilendiği Berlin Devlet Müzeleri ve Alman Kazı Enstitüsü’nün davetlisi olarak gittiği Almanya’da incelemelerde bulunduğunu bildirdi, şöyle konuştu: “Zeus Sunağı’nı Geri İstiyoruz başlıklı mektubu ilgililere teslim ettim. Talebimizin takipçisi olacağız. 2010’da, Berlin’deki müzede Bergama’nın tanıtımı için sergi açacağız. Burada, turistleri Bergama’ya davet edeceğiz. Bir yandan da Bergama’da, konaklama tesislerinin sayısını artıracağız. Geri verilene kadar, Zeus Sunağı vasıtasıyla ilçemize ekonomik girdi sağlayacağız.” Ürper, Topçu Kışlası’nda yapmayı planladıkları açık ve kapalı Bergama Müzesi için de Zeus Sunağı gelirlerinden kaynak isteyeceklerini kaydetti.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Milliyet
İzmir’in altyapısı için 10,5 trilyonluk yatırımİZSU Genel Müdürlüğü, İzmir’in ilçe, belde ve köylerine arıtma tesisi, içme suyu ve kanalizasyon gibi yatırımları sürdürüyor. Mevcut su depoları onarıldı, yeni depolar yapıldı, boru hatları yenilendi, olmayan yerlere içme suyu hatları çekildi. 885 kilometre içme suyu şebekesi düşeyecek.
Özet; AB’ye almayız EXPO’yu da vermeyizİzmir’in EXPO-2015’i kaybetmesinin esas nedeni budur. İzmir bu etkinliğe ne kadar ciddi hazırlandı? Bu konuda çok şey söylendi; genellikle umutlar saçıldı. Ancak hazırlık süreci başarılı geçmedi.
Durmak yok, sırada başka hedefler varBaşkan Aziz Kocaoğlu, Paris dönüşü bu mesajı verdi. Kocaoğlu, “EXPO adaylığıyla deneyim kazandık, bilgilendik, ezilmedik. İzmir’in vizyonunu devam ettirerek, kenti ayağa kaldıracağız. İnciraltı planlanırsa İzmir kurtulur” dedi.
Geleceğe kenetlenmekBütün İzmir, Ege, hatta Türkiye uzun süre tek konuya odaklanmıştı. Tabii ki, EXPO 2015’e. Yarışta Milano’yu geçmekti amaç. Herkes, çorbada tuzu bulunsun istedi ve elinden geleni yaptı, çabaladı.
Atatürk Müzesi’ne yakışmayan görüntüİzmir Özel Çamlaraltı Koleji Edebiyat Bölüm Başkanı Şengül Kıran, Birinci Kordon’daki Atatürk Müzesi’nin perdelerinin yakışmadığını belirterek, yıkamak istediğini bildirdi.
Danıştay’dan Kaz Dağı’nı koruyan kararDanıştay 8. Daire, Kaz Dağı’nda maden arama ruhsatının iptalini reddeden mahkeme kararını bozdu. Bozma gerekçesinde, yerel mahkemenin, düzenlemeleri inceleyerek buna göre karar vermesi gerektiği belirtildi. Çevreciler, maden aramanın hiçbir yasal dayanağı kalmadığı görüşünde.
Suları özelleştirmek için hazırlık yapılıyorKüresel ısınmayla birlikte su, dünyada daha da stratejik bir madde haline gelirken kaynakların iyileştirme ve dönüştürme vaadiyle büyük şirketlere devredileceği belirtildi.
Kaçak dolgucuyu protesto eylemiMuğla’nın Güllük Körfezi’nde, denize kaçak dolgu yaparak 45 metre genişliğinde, bin 200 metre uzunluğunda alan kazanan MNG Holding’e tepkiler dinmiyor.
Gül, Cargill’in önünü açan yasayı onayladıCumhurbaşkanı Abdullah Gül, Anayasa Mahkemesi’nin 19 Şubat 2007’de yürürlülüğünü durdurduğu, tarım arazileri üzerine yasadışı tesis kurduğu için faaliyetlerine son verilen şirketlere getirilen affın süresini uzatan kanunu onayladı. Böylece yıllardır bu kanunun çıkması için mücadele eden Cargill firmasının önü açılmış oldu.
Gaziantep''te hafif raylı sistem için "ihale"Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, hafif raylı sistem 1''inci etap inşaatı ile elektrifikasyon enerji besleme ve cer gücü sistemini yaptırmak için ihale açtı. 1''inci etap inşaatı ile elektrifikasyon enerji besleme ihaleleri 24 Nisan''da.
Depodan kültür merkezineUNESCO ''nun desteği ve Bursa Osmangazi Belediyesi''nin girişimiyle restore edilen tarihi Ördekli Hamam (Eski Yeni Hamam) Bursa''nın yeni Kültür ve Sanat Merkezi''ne dönüştürüldü. Ağustos 2007''de restorasyonu tamamlanan ve Ördekli Kültür Merkezi adını alan tarihi hamamda, 200 kişilik 2 büyük salonun yanı sıra tiyatro oyunları sahnelenebilecek bir oditoryumda yer alıyor. Yaklaşık 1.900 metrekare üzerinde kurulu olan ve restorasyonu için 3 buçuk milyon YTL harcanan hamam, 1400''lü yılların başında inşa edildi. Mimari özellikleriyle diğer Bursa hamamlarından ayrılan Ördekli Hamamı, iç içe geçmiş 4 aşamalı odalardan oluşuyor. Erkekler ve kadınlar olmak üzere birbirine benzeyen 2 bölümü bulunan hamam, son 50 yıldır depo olarak kullanılıyordu.
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Sarıgöl''de yıkım sürüyorGaziosmanpaşa Belediyesi, dün ilçedeki kentsel dönüşüm projeleri ile belediyenin yatırımlarının tanıtıldığı gezi programı düzenledi. Belediye Başkanı Erhan Erol , çoğunlukla Romanların yaşadığı ve suç oranın yüksekliğiyle bilinen Sarıgöl Mahallesi''nde yıkımlara başladıklarını söyledi. Bu bölgeyi yıkmaya kararlı olduklarını söyleyen Erol , "Sorunlu bir bölge. Polisli yıkım yapılmasını istemiyorlar. Bu nedenle emniyet güçleri olmadan yıkımları gerçekleştiriyoruz. Mahalleye iş makinaları sokamıyoruz. Yıkımlar balyozlarla yapılıyor. Mahallenin tamamını aynı anda değil, parsel parsel yıkıyoruz. Tekrar bina yapılmaması için hafriyatı da kaldırmıyoruz" diye konuştu. Erol, İstanbul''daki hiçbir projenin gerçek anlamda kentsel dönüşüm olmağını belirterek şunları söyledi: " Kentsel dönüşüm insanların yaşadıkları yerlerde yapılır. İstanbul''da bir yerler yıkılıyor, insanlar başka yerlere taşınmak zorunda kalıyorlar . Bizde yapılan kentsel dönüşüm değil, binaların yenilenmesidir. Sarıgöl''de kentsel dönüşüm yapmıyoruz. Yıkılan binaların yerine konut inşa edilmeyecek. Okul, sağlık ocağı ve karakol binasının dışındaki alan yeşillendirilecek."
Tarih: 2 Nisan 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Takvim
<<Nisan 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.