Haberler

3 Nisan 2009, Cuma

Obama''ya MektupObama''ya MektupCity College of New York''ta Kentsel Tasarım Programı''nın yürütücüsü ve Michael Sorkin Studio''nun kurucusu Michael Sorkin, ABD''nin yeni başkanı Barack Obama''ya ülkenin bütçesini kullanma konusunda tavsiyelerde bulundu. Obama''ya bir mektup niteliği taşıyan yazısında Sorkin, yeni yüzyıla uyum sağlaması gereken sürdürülebilir kentler oluşturulması gerektiğinin üzerinde duruyor ve Amerika''nın kentlerini yenilemeye ve geleceğe taşımaya yardımcı olacağına inandığı 10 önerisinden bahsediyor. Haberin Devamı
Söz veren belediye başkanlarıSöz veren belediye başkanlarıYerel seçimlerde "Türkiye soluk alsın" adlı bir kampanya yapan Greenpeace seçim sonuçları ile ilgili bir açıklama yaptı. Greenpeace Türkiye açıklamasında şunlara yerverdi...
Siemens''ten az enerji ve su harcayan 100 milyon avroluk ilk ‘yeşil kompleks''Siemens''ten az enerji ve su harcayan 100 milyon avroluk ilk ‘yeşil kompleks''Türkiye''nin ilk yeşil bina sertifikasını almaya aday üretim alanlarından biri Gebze''de kuruldu. Siemens Gebze, enerji sektörüne yönelik üretimine ve idari fonksiyonlarına devam edecek.
Yeraltı otoparkında engel yokYeraltı otoparkında engel yokİzmir Büyükşehir Belediyesi''nin, Kültürpark içinde yapmak istediği 591 araçlık yeraltı otoparkına Danıştay 6. Dairesi''nden sonra, İzmir 1''inci İdare Mahkemesi de onay verdi.
Sizi rahatsız etmeyen tasarım iyidirSizi rahatsız etmeyen tasarım iyidirÜnlü Finlandiyalı tasarımcı Harri Koskinen''e göre iyi tasarım ‘Varlığıyla, yerinde olduğunu hissettirmeli ve sizi rahatsız etmemeli''.
“Beton, Mekanların Çeşitliliğini Öldürüyor”“Beton, Mekanların Çeşitliliğini Öldürüyor”Ahşap, cam, çelik ve bambu gibi doğal malzemeler kullanarak, doğayla bütünleşen tasarımlarılara imza atan ünlü mimar Kengo Kuma, 1 Nisan 2009 Çarşamba günü Yapı Endüstri Merkezi ve Mimarlar Odası işbirliğiyle düzenlenen konferansta tasarımlarından örnekleri ve deneyimlerini dinleyicilerle paylaştı.
Evinize Japon havası katın!Evinize Japon havası katın!Hiçbir ülke ile kara sınırı olmayan Japonya, dünya tarihinin en eski hanedanlarına ve kültür tarihine sahip olan ülkelerinden biri. Bu güçlü geçmişiyle pek çok akıma da ilham vermiş.
Dragos''a Royal Towers geliyorDragos''a Royal Towers geliyorDAP Yapı''nın 19 Mart''ta satışa sunduğu Dragos Royal Towers projesinde 82 ile 270 metrekare arasında değişik tipte konutlar bulunuyor.
Çatısı kayan evÇatısı kayan evDaily Mail, Rusell''in çatısı kayan evini, İngiliz mimarlık şirketi DRMM mimarı olan Alex De Rijkea''nın tasarladığını yazıyor.
Kemer''deki ‘Aşk heykeli'' depoya kaldırıldıKemer''deki ‘Aşk heykeli'' depoya kaldırıldıKemer''de yeni belediye başkanı MHP''li Mustafa Gül''ün ilk icraatı, eski başkan Hasan Şeker tarafından yaptırılan ‘Aşk heykeli''ni kaldırmak oldu.
Çevresiyle dost binalar, enerji ve suda yüzde 50 tasarruf sağlıyorÇevresiyle dost binalar, enerji ve suda yüzde 50 tasarruf sağlıyorTürkiye''de de yavaş yavaş örnekleri görülmeye başlayan ''yeşil binalar'' olarak adlandırılan çevre dostu binalar, enerji ve su kullanımında yüzde 50''lere varan oranda tasarruf sağlıyor.
Yeni İşiniz: Yeni Bir İş BulmakYeni İşiniz: Yeni Bir İş BulmakYakın zamana kadar, iş ilanları talebin arzı aştığı bir piyasa oluşturuyordu ve düzgün bir portfolyosu olan her mimar ya da tasarımcı iyi bir iş bulabiliyordu. Fakat, Jack Kelly & Partners''ın müdürü Billy Clark''ın, Architectural Record''da yayınlanan işsiz mimarlar için stratejiler hakkındaki bir makalede söylediği gibi, "Sorun siz değilsiniz, piyasa". Günümüzün iş piyasasında, eleman arayan bazı firmalar var, ancak onları bulmak beceri ve çaba istiyor. Ne yazık ki, kimsenin sizin için iş bulacağı yok, dolayısıyla artık yeni işinizin "yeni bir iş bulmak" olduğunu kabul etmelisiniz.
Topkapı Sarayı doğalgaza geçiyorTopkapı Sarayı doğalgaza geçiyorOsmanlı sultanlarının ısıtmakta zorlandığı Topkapı Sarayı Müzesi, 531 yıl sonra doğalgaza geçiyor. Önümüzdeki kış çalışır hale getirilmesi planlanan sistemin altyapısı tamamlanmak üzere.
Tisnado: "Projelerimiz, Karışımlardan Oluşuyor"Tisnado: "Projelerimiz, Karışımlardan Oluşuyor"1973 yılında Paris''te kurulan ve dünya genelinde önemli çalışmalara imza atan Architecture Studio''nun ortaklarından Rodo Tisnado, UNICERA Fuarı kapsamında İstanbul''daydı.
Mimarlar Paris''in Yeni Tasarımı ile İlgili Planlarını Ortaya KoydularMimarlar Paris''in Yeni Tasarımı ile İlgili Planlarını Ortaya KoydularNicholas Sarkozy''nin yeni "Büyük Paris" vizyonuna yanıt olarak ortaya konan projeler, New York''daki Central Park''ın örnek alındığı bir yeşil alan kullanımı ve şehir merkezinikapsamına alan otoyol sistemi gibi öneriler içeriyor.
Bebek''teki tarihi yetimhane, milyon dolarlık rezidansa dönüştüBebek''teki tarihi yetimhane, milyon dolarlık rezidansa dönüştü160 yıllık geçmişe sahip eski Fransız Yetimhanesi''nin, orijinaline sadık kalınarak tamamen yenilenen binalarında hayata geçecek Bebeköy Residence projesi, 2010 yılında İstanbul''un Kültür Başkenti olması ile Ağahan Ödülüne aday olacak.
RMJM 60 Çalışanını İşten ÇıkardıRMJM 60 Çalışanını İşten ÇıkardıKüresel dev RMJM, 2008 yılı vergi öncesi karını ikiye katladığını açıklamasının hemen ardından Avrupa ofislerindeki 60 çalışanını işten çıkardığını söyledi. Geçtiğimiz sene İngiltere''nin en büyük 100 listesinde 15. sırada yer alan Edinburghlu ofisin bütün dünyadaki onbinlerce çalışanı gönüllü olarak %10''luk kesintiye razı olmuşlardı. Durumu Yönetim Kurulu Başkanı Peter Morrison, "RMJM, resesyonun negatif etkilerinden korunmak için çalışan sayısını düşürmek zorundaydı. Acınacak bir durum fakat kesinlikle kaçınılmaz," şeklinde açıkladı.
Tarih: 2 Nisan 2009 Kaynak: Architects'' Journal Yazan: Richard Waite Çeviren: Emine Merdim Yılmaz
SOM En Yaratıcı Mimarlık Şirketi SeçildiSOM En Yaratıcı Mimarlık Şirketi SeçildiABD''de yayınlanan Fast Company dergisinin mart sayısında Mustafa Kemal Abadan''ın ortağı olduğu Skidmore, Owings & Merrill (SOM), "Dünyanın En Yaratıcı 50 Şirketi" arasında 32. sırada yer aldı.
Proje Günlüğü 1: Haydar Aliyev Kültür MerkeziProje Günlüğü 1: Haydar Aliyev Kültür MerkeziGelecekte mimari ne boyutlara ulaşır bilinmez ama tasarımları ile hayallerdeki geleceği yaratan, başka bir zaman diliminde yaşayan mimarlardan biridir "Zaha Hadid". Eserleri ya günümüz teknolojisinin el verdiği ölçüde hayata geçirilebiliyor ya da gerçekleşemiyor. Bu nedenle Azerbeycan''ın başkenti Bakü''de halen inşaat halinde olan "Haydar Aliyev Kültür Merkezi Projesi" tamamlandığında çağın en önemli projelerinden biri olacak.
Ziraat, 5 yıl sonra İstanbul''daZiraat Bankası, genel müdürlüğünü İstanbul Ataşehir''de yapılması planlanan finans merkezine taşımak için inşaat ihalesi açtı. Ataşehir''de 54 dönüm arsa üzerine inşa edilecek genel müdürlük binası, 135 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.
Topbaşlara Danıştay engeliİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Kadir Topbaş''ın Rumeli Hisarı''nda ortağı olduğu çay bahçesine Danıştay''dan tahliye kararı çıktı.
VELUX Güneş Tüneli ile heryerde gün ışığı!VELUX’ün sunduğu Güneş Tünelleri ile artık çatı katını kullanmıyor olsanız dahi güneş ışığını evinizin istediğiniz bir noktasına taşımanız mümkün. VELUX, 65 yıldır gün ışığı ve temiz havayı evlere taşıyarak daha iyi ve kaliteli yaşam alanları yaratıyor. Temel ürünü çatı penceresi olan VELUX ayrıca ürün gamını sistem montaj ürünleri, perde, jaluzi gibi aksesuar seçenekleri, çatı çıkış kapakları ve güneş tünelleriyle zenginleştirildi. VELUX bugün 40''tan fazla ülkede 9 bin 500 çalışanıyla temsil ediliyor. VELUX Güneş Tüneli, çatı penceresi uygulamasının mümkün olmadığı ve güneş ışığının ulaşamadığı yaşam alanlarına dışarıdan doğal aydınlık sağlamak amacıyla kullanılıyor. VELUX Güneş Tüneli’nde, ihtiyaca uygun olarak esnek veya sert ışık yansıtıcı boru ile iki farklı model mevcut.
Tarih: 3 Nisan 2009 Kaynak: Hürriyet
Türkiye ‘hidrojen'' çağını İstanbul''dan başlattı!...Hidrojenle çalışan ‘yakıt pilli kesintisiz güç kaynağı'', enerjisini hidrojenden karşılayan mobil ev ile hidrojen yakıtlı golf aracı, scooter ve forklift, Bakan Güler ve Başkan Vekili Selamet tarafından kamuoyuna tanıtıldı.
Lüks yaşamın 34 adresindeki fiyatları araştırdıkFiyatları 2-2.5 milyon dolara kadar çıkan bu projelerdeki rezidans ya da konutlar neredeyse peynir ekmek gibi satılıyor.
Kadıköy''ü kriz vurdu ikinci elde fiyatlar yüzde 20-40 gerilediAnadolu yakasında son yıllarda oluşan yeni çekim merkezlerine rağmen önemini kaybetmeyen Kadıköy''de krizle birlikte taşlar yerinden oynadı.
Beylikdüzü''nün çehresi Office Park ile değişecekBeylikdüzü''nde rezidans, ofis ve otelden oluşacak İstanbul Office Park projesi bölgenin çehresini değiştirmeyi amaçlıyor. 2011''de tamamlanacak projede çok amaçlı kullanım alanları yaratılacak.
Denizli mermeri dünyayı sarıyorFaber Mermer, dünyanın 7 yıldızlı tek oteli Burj Al Arab''da kullanılan Denizli mermerini Avustralya ve Çin''e de göndermeye başladı.
Barajlarımız yüzde 12 doluAnkara''da yağışlı geçen kış mevsiminin ardından içme suyu sağlayan barajlarda 189,5 milyon metreküp su birikti. Kentin barajlarındaki doluluk oranı yüzde 12,03''e ulaştı.
Konya 6. Yapı Malzemeleri Fuarı açıldıKonya 6. Yapı Malzemeleri, Yapı Teknolojileri ve Dekorasyon ile Konya Doğalgaz 2009 Fuarı düzenlenen törenle ziyarete açıldı.
2 milyar Euro''luk sektör Unicera ile buluşuyorSeramik sektörünün en büyük buluşması olarak kabul edilen 21''inci Uluslararası Seramik ve Banyo Fuarı (Unicera), kapılarını ziyaretçilere açtı.
Seçimden hemen sonra kaçak yapı yıkımları başladıBursa''nın merkez Yıldırım ilçesinde, seçimden hemen sonra kaçak yapılar yıkılmaya başlandı. Yıldırım Belediyesi kaçak yapı ekipleri son olarak Akçağlayan, Ortabağlar, Piremir ve Bağlaraltı Mahalleleri''nde 4 kaçak yapıyı yıktı.
Krizde markalı ucuz konutlar yok satıyorKriz nedeniyle son üç aydır talep durma noktasına gelmişken; uygun ödeme koşullu ekonomik projeler peşpeşe devreye girdi.
MODEF 2009, 4 Nisan''da kapılarını açıyorTürkiye''nin önemli mobilya üretim merkezlerinden İnegöl''de düzenlenecek "Mobilya ve Dekorasyon Fuarı"nın (MODEF 2009), 4 Nisan Cumartesi günü açılacağı bildirildi.
Konut fiyatları daha da düşecekTürkiye''nin önde gelen gruplarından Alarko Holding''in CEO''su Ayhan Yavrucu ile yaşanan krizin etkilerini, grubun yeni işlerini ve konut piyasasındaki beklentilerini konuştuk.
Konutta bahar havası yaşanıyorKonutta KDV ve tapu harcı indiriminin ardından konıt kredi faizlerinin düşüş eğilimine girmesi ve seçimlerin geride kalmasıyla bahar havası konut sektörüne de geldi. Canlanma sürecini giren sektörde bahar havasının haziran sonuna kadar sürmesi bekleniyor.
Topbaş yeni dönemde daha demokrat, daha şeffaf olur mu?Anlaşıldı ki artık herkes yerel yöneticinin "açık ve şeffaf" olmasını istiyor. Hesap vermesini, projelerini açıklamasını talep ediyor.
Siemens''ten 100 milyon Euro''luk yatırımBakanı Hilmi Güler, "Rüzgar tribünlerinin sadece Türkiye''de kullanılmasını değil, üretilmesini öneriyorum" dedi.
''Krize en güzel yanıtımız Gebze enerji fabrikamız''Gebze''de 100 milyon euro ile yeni bir fabrika kuran Siemens''in Başkanı Peter Löscher, "Kriz nedeniyle herkes geri çekilirken bizim krize yanıtımız bu fabrikadır" diye konuştu.
Hitler Faşistik Tatile Çıkıyor!Adolf Hitler, 1938''de, Almanya''nın Rügen adasında, kudurmuş faşist kitlelerin sakinleşmesi için bir tesis yaptırmıştı.
Gökçek''e soruşturma izni Gökçek hakkındaki açılan soruşturmaların nedenleri arasında Ankaralılara fahiş fiyatlarla doğalgaz sayacı satılması, imar değişikliğinde usulsüzlük, Ankara Büyükşehir Belediyesi''ni zarara uğratmak, yalan beyanda bulunmak, mal varlığını açıklamamak, kayınpederinin adını Akçokaca''da bir parka vermek gibi iddialar oluşturuyor.
Engellilerin üçte biri oy verebildi 29 Mart yerel seçimleri, demokratik haklarını kullanmak isteyen engelli seçmenler için zor geçti. Yüksek Seçim Kurulu, engelli vatandaşların sandık başına götürülmesini talep eden belediyelere, "Propaganda yasakları" gerekçesiyle izin vermeyince, yüzbinlerce engelli seçmen, kendi imkanlarıyla sandık başına gitmek zorunda kaldı.
Kalem kırılan salon artık kültür merkeziAnkara''daki eski adliye binası bir süredir Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü olarak kullanılıyor. Bu binanın iki salonu restore edilerek kültür merkezine dönüştürüldü. İşte o salonlardan birinde yankılanmıştı yıllar önce Deniz Gezmiş''in ölüm fermanı.
Çiğli Kültür Merkezi''nde Geri Sayım Başladıİzmir''deki kültür sanat etkinliklerini artırarak, kentin dört bir yanına yaymak için çalışmalarını hız kesmeden sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Aralık ayında temelini attığı Çiğli Kültür Merkezi binasını da tamamlama aşamasına geldi.
9 bin 500 fidan dağıtıldıDiyarbakır''ın Ergani ilçesinde ''Yeşil Kuşak Projesi'' kapsamında 9 bin 500 fidan dağıtıldı. Kapari Deneme Sahası ve Jandarma Fidanlığı''na 250 öğrenciyle birlikte fidan dikimi programına katılan Kaymakam Enver Ünlü, gençlere ağaç sevgisini ve çevre bilincinin yerleştirilmesi açısından bu tür organizasyonların önemli olduğunu söyledi. Tarım Müdürü Aziz Polat ise isteyen çiftçilere ücretsiz dağıtılacak akçaağaç, dişbudak ve akasya fidanlarının okullara da verileceğini aktardı.
Tarih: 3 Nisan 2009 Kaynak: Zaman
İnşaat sektörü zordaİnşaat sektöründe 2008 yılının IV. Çeyreğinde istihdam endeksi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 8.4 azalırken, üretim endeksi de aynı dönemde yüzde 12.2 oranında azaldı.
Toplumcu belediye istiyoruzTMMOB Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu, yerel seçimlerle "Toplumcu politikalara yönelik bir bekleyişin bulunduğu konusunda tüm partilere bir mesaj verildiğini" bildirdi.
KİPTAŞ ''acil satışı'' yine ertelendiMaltepe''deki otel arsası ihalesini ilginin düşük olması nedeniyle uzatmak zorunda kalan KİPTAŞ''ın eli yine boş kaldı. İhale uzatma formülü tutmayan KİPTAŞ arsanın satışını bu kez belirsiz bir tarihe erteledi.
İstanbul''un yeni ilçelerindeki projeleri, mercek altına aldıkYerel seçimlerle, İstanbul''a sekiz yeni ilçe daha eklendi. Beylikdüzü, Arnavutköy, Başakşehir, Ataşehir, Sultangazi, Sancaktepe, Çekmeköy ve Esenyurt, yeni ilçe olarak ilk belediye başkanlarına kavuştu.
Büyükşehir''den Türkiye''nin ilk ‘hidrojen yakıt pili'' uygulaması...Türkiye''nin ilk pratik uygulaması olan ve İDO''nun Yenikapı Merkez Binası''na kurulan temiz enerji teknolojisi sayesinde, elektrik kesintilerinde hidrojen ile çalışan yakıt pilli kesintisiz güç kaynağı anında devreye giriyor.
Lüks konutta satışlar arttıHarçların binde 15''ten binde 5''e düşürülmesi, satışda da Katma Değer Vergisi''nin yüzde 18''den yüzde 8''e çekilmesi, piyasayı hareketlendirdi.
İngiltere''de emlak piyasası canlanıyorİngiltere''de konut kredisi onayları şubat ayında son 9 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu gelişme konut piyasında alınan ilk pozitif sinyal oldu.
1+1''lerin yıldızı parladı!Global kriz nedeniyle kredi imkanlarının daralması, oturum ya da yatırım amaçlı konut almak isteyenleri küçük metrekareli, stüdyo ve 1+1 tipi dairelere yöneltti.
Büyükçekmece CHP''li Akgün''ünBüyükçekmece Belediye Başkanlığı seçimini CHP''li aday Hasan Akgün''ün kazandığı kesinleşti.
Dozer dikkat, bu evde insan var!İstanbul suriçinin en eski yerleşimlerinden Sulukule, 2005 yılından bugüne Türkiye''nin gündemine yerleşen "kentsel yenileme" olgusunun en çok konuşulan ismi oldu.
CHP''de değişim sinyaliSeçimi değerlendiren Baykal, hükümete ömür biçti. Yeni bir dönemin açıldığını söyleyen Baykal, kendisi için de dersler çıkardı: "Artık yeni sorumluluklara, yeni görevlere hazırlanmalıyız," dedi.
İstanbul isyanıİstanbul, ayrı bir siyasi merkez olmaya doğru mu gidiyor? Önceki gün NTV stüdyosunda ağırladığımız 3 partiden 3 konuk bana bu soruyu sordurdu.
Antalya artık ondan sorulacakAntalya''da Büyükşehir Belediye Başkanlığını AKP''li Menderes Türel''in elinden alan Prof. Dr. Mustafa Akaydın, işe belediyenin mali tablolarını inceleyerek başlayacağını söyledi.
Mimarlar Odası: TOKİ Konut Yarışması İptal EdilmeliTMMOB Mimarlar Odası, bugün yaptığı bir basın açıklamasıyla, TOKİ''nin İstanbul Kayabaşı Bölgesi için düzenlediği Konut Tasarımı Mimari Fikir Proje Yarışması''nın iptal edilmesi gerektiğini belirtti.
Takvim
<<Nisan 2009>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.