Haberler

3 Mayıs 2006, Çarşamba

New York’un Deniz FeneriNew York’un Deniz FeneriBir çok insan gibi, Kanadalı bir genç olarak ben de New York’a yaptığım ilk ziyarette, Toronto’dan gelen trenden iner inmez Empire State’in gözlemevini görmeye gitmiştim. 1 Mayıs’da 75. yaşını kutlayan bu binaya yaptığım ziyaretim bir anlamda çok romantikti. O vakit ilk kız arkadaşımla beraberdim, diş telleri olan küçük bir kızdı. Her ikimiz de Empire State’i Cary Grant-Deborah Kerr ile New Yorklu aşıkların buluşma noktası olarak ölümsüzleştiren "An Affair to Remember"ı izlememiş olmamamıza rağmen, bu binanın tepesinin bir öpücüğü paylaşmak için en ideal yer olduğunu biliyorduk, hatta pre-dijital dünya öncesine ait hantal fotoğraf makinelerini taşıyan turistler tarafından işgal edilmiş olsa bile. Haberin Devamı
Miniaturk’te yaz saati…Miniaturk’te yaz saati…Türkiye’nin ilk, dünyanın ise en büyük maket alanına sahip minyatür parkı olan Miniaturk, ziyaret saatlerini hafta içi sabah saat 09.00’dan akşam saat 19.00’a, hafta sonu ise sabah saat 09.00’dan akşam saat 21.00’e kadar uzattı.
İstanbul''un 2015 yılındaki konut ihtiyacı 2.1 milyonİstanbul''un 2015 yılındaki konut ihtiyacı 2.1 milyonGYODER tarafından hazırlanan araştırma raporuna göre İstanbul''un ihtiyaç duyduğu konut adedi 2015 yılında 2.1 milyona ulaşıyor. Konut ihtiyacının 1.2 milyonu nüfus büyümesinden kaynaklanıyor.
‘Konut fiyatlarındaki artış bu yıl yüzde 15''i geçmez’‘Konut fiyatlarındaki artış bu yıl yüzde 15''i geçmez’Konut sektöründe geçen yıl yüzde 100''e varan fiyat artışlarının bu yıl yüzde 7 ile 15 arasında kalması bekleniyor.
Bakan Koç o koylardaBakan Koç o koylardaBodrum''da imara açtığı koyları gezen Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, bölgedeki yoğun yapılaşmaya dikkat çekti, "Netice kebir ikinci konutları ben yapmadım" dedi.
Rengi Kirlilik Nedeni DeğilRengi Kirlilik Nedeni Değilİzmir Körfezi’ne ait su örneklerini inceleyen Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi, Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü, bir rapor hazırladı. Dekan Prof. Dr. Ahmet Kocataş deniz suyuna pembe - kırmızı rengi veren nedenin dinoflagellata grubu hücreli türlerinden Noctiluca scintillans’ın neden olduğunu belirtti.
3 bin bina yüksek risk altında3 bin bina yüksek risk altındaİstanbul’u olası bir depreme hazırlamak için başlatılan çalışmalar sürüyor. İstanbul’un deprem haritası çıkarılıyor. Zeytinburnu ve Bakırköy’de incelenen binaların yüzde 33’ü yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya....
Malezya’nın yaşayan ruhu: PetronasMalezya’nın yaşayan ruhu: PetronasMalezya’nın dini, kültürel ve tarihsel geçmişini yansıtan Petronas, metal ve cam mimarisiyle, gündüz güneşi, gece de ışığı yansıtması nedeniyle, “Malezya’nın hem gündüz hem gece yaşayan ruhu” olarak kabul ediliyor.
Gehry Los Angeles Kent Merkezi Tasarımını AçıkladıGehry Los Angeles Kent Merkezi Tasarımını AçıkladıLos Angeles gibi dağınık ve yaygın bir kentsel dokuya sahip kentte tüm etkinliklerin odak noktasını oluşturacak bir kent merkezi yaratmak kolay bir iş değildir. Frank Gehry ve tasarım ekibi bu zorluğu kabul ederek Grand Avenue’da LA yeni merkezini yaratmayı planlıyorlar.
Dubai''ye 31 otelli dev kompleksDubai''ye 31 otelli dev kompleksDubai''de dünyanın en büyük otel kompleksi kuruluyor. Her biri farklı temaya sahip otellerden oluşan 27 milyar dolarlık proje kapsamında, 10 kilometre uzunluğundaki bir arazi boyunca yan yana 31 lüks otel inşa edilecek.
İMP''nin Yarışma Projeleri Türk Mimarlar Tarafından TartışıldıİMP''nin Yarışma Projeleri Türk Mimarlar Tarafından TartışıldıİMP tarafından Türkiye dışından yabancı altı mimara hazırlatılan Kartal ve Küçükçekmece Kentsel Dönüşüm projeleri 30 Nisan 2006 tarihinde Bilgi Üniversitesi’nde düzenlenen toplantıda ayrı ayrı iki kısımda tartışıldı ve yarışmaya katılan projelerin neleri kapsadığı gündeme getirildi. Bu iki sanayi bölgesinin bu kadar konutlaşmış bir alanda kalmalarının rasyonel olmadığı için çöküntü alanı olmaya yatkın yerler olduklarına, dolayısıyla bu bölgelerin konutlaştırılmaya çalışıldığına ve gelecekte bu yerleşimlerin ulaşımın dağılacağı transfer noktaları olacağına dikkat çekildi.
Alsop Hapse GiriyorAlsop Hapse GiriyorSMC Alsop’un patronu Will Alsop, gözlerden uzaktaki son projesini açığa çıkartarak kullanıcıların gerçekten hapishaneyi ele geçirdiğini kanıtladı. Bir cezaevi için tasarımlar..
Cansızlar: Konutta fiyat düşecekKredi faizlerindeki düşüşe rağmen, konut fiyatları yüksek düzeyini koruyor. SPK Başkanı Cansızlar, orta vadede konut fiyatları ve kiralarda düşüş beklediğini söyledi.
Ne ekersen, onu biçersinBir ay önce “Evinizi kimlere teslim etmek istiyorsunuz?” başlıklı bir yazım olmuştu. Bu yazıda sizlere emlakçılar üzerine yapılan bir araştırmanın sonuçlarından kısaca bahsetmiştim.
İstanbul’a 10 yılda 2 milyon konut gerekiyorGayrimenkul getiri potansiyeli açısından gelişmekte olan gayrimenkul piyasalarında birinci sıraya çıkan İstanbul ile ilgili olarak hazırlanan araştırmaya göre 10 yıl daha gayrimenkul şirketlerinin İstanbul’a ilgisi azalmayacak.
Büyükşehir Belediyesi Gözünü Gediz''e Çevirdiİzmir Büyükşehir Belediyesi körfezde yakalanan iyileşme sürecinin devamı için tüm olanaklarını seferber ederken, Gediz Nehri’nin yarattığı kirliliğin önüne geçmek için de harekete geçti.
Bodrum''a metrekaresi bin 300 Dolar olan 350 villa geliyorBodrum''da 2007 sonuna kadar 1350 villa bitirilecek. İlçedeki her yüz dönüm toprağın 4 dönümü üzerinde yeni villa projeleri yükseliyor. Villalar Gümüşlük ve Bitez koylarında yoğunlaşıyor.
Cemil İpekçi ev dekorasyonuna giriyorModacı Cemil İpekçi, ilkini Mersin''de açtığı “çingene” anlamına gelen “Tzagane” ile, içinde bir evde bulunabilecek dekorasyon amaçlı her türlü eşyanın yer aldığı mağaza konseptini özellikle Anadolu''daki şehirlere yayarak zincir mağaza haline dönüştürmeyi amaçlıyor. İpekçi, Nişantaşı''nda bulunan atölyesinde yeni mağazası, planları ve tasarımlarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. Çok sevdiği dekorasyonun aslında 35 yıl önce iş hayatına başlarken projelendirdiği işlerden biri olduğunu anlatan İpekçi, “Dekorasyon hayatımda hep bir ukdedir. Ev ve mekan giydirmeyi, belki giysiden daha çok seviyorum. Çünkü mekan, çok daha fazla hayal dünyası isteyen bir şey... ” dedi.
Tarih: 3 Mayıs 2006 Kaynak: Referans
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 500 ucuz konut inşa edecekKocaeli Büyükşehir Belediyesi, Arslanbey Atakent Konutları’nın yanında kendisine ait arazi üzerine 500’ü aşkın ucuz konut inşa edecek.
İzmir''i Geleceğe Taşıyacak Projeler Belirleniyorİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve 66 bürokrat, gelecek 10-15 yılda İzmir’e yön verecek projeleri belirlemek ve yol haritasını çizmek için yürütülen “Stratejik Plan” la ilgili Çeşme’de iki günlük toplantı yaptı.
Mortgage''ın rüzgârı yettiGayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Haluk Sur, mortgage uygulamasıyla ilgili yasa tasarısının rüzgârının bile konut kredi stokunun hızlı artışını sağladığını belirterek 2004 sonunda 1.8 milyar dolar olan stokun nisan ayı itibarıyla 12.5 milyar seviyesine yükseldiğini bildirdi.
Aliağa "S.O.S'' veriyorİzmir''in ağır sanayi ilçesi Aliağa, tükenme noktasına geldi. Petrokimya tesisleri, dünyanın birçok ülkesinden getirilen hurdaları eriten demir çelik fabrikaları, gemi söküm tesisleriyle hava, deniz ve toprağı kirlenen Aliağa için Prof. Dr. Ertuğrul Barka, "Tuzla''dan beter'' açıklaması yaptı.
Başkan Kadir Topbaş; “Ağır Sanayi İstanbul’u Terk Etmelidir!”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul’da artık yeni sanayi tesislerinin kurulmaması lazım ve çevreye zarar veren ağır sanayinin de İstanbul’u terk ederek farklı bölgelere doğru kayması gerekiyor” dedi.
Mortgage''a vergi dopingiMeclis Alt Komisyonu''nda mortgage ile ilgili yasaya vergi istisnası eklendi. Konut kredisi faizine ödenen tutar, vergi matrahından düşülecek. Düzenleme 100 bin YTL kredi alana 14.2 bin YTL vergi avantajı getiriyor. Sistemden faydalanmak için tüketicinin "ilk evi olması" şartı aranıyor.
İstanbul ‘yakın koruma’ya alınıyorBüyükşehir Belediyesi, İstanbul’un 1/100.000 ölçekli yeni planını tamamladı. İstanbul Metropoliten Planlama Merkezi’nde hazırlanan yeni şehir planına göre, su havzalarının dahilinde ve bu havzalara 1 kilometre mesafede yapılaşmaya izin verilmeyecek, orman alanları korunacak.
Ucuz oteller zinciri Easyhotel Türkiye''ye geliyorŞehir merkezlerinde ucuza konaklamak isteyenlere hizmet veren Easyhotel grubu Ortadoğu''ya açılma kararı aldı.
"Yabancılara gayrimenkul satışı hızlanmalı"Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, yabancılara gayrimenkul satışının artmasını arzu ettiklerini ifade ederek, stratejik bölgelerdeki satışlar hariç, yabancılara gayrimenkul satışının hızlanması gerektiğini belirtti.
Lüks konut fiyatı düşecekGYODER raporuna göre, lüks konutta doygunluk yaşanacak ve fiyatlar düşecek. Buna karşılık standart konutların fiyatları ve kirası yükselecek.
SPK’dan ’Küçük Eve Düşük KDV’ ÖnerisiSPK Başkanı Doğan Cansızlar, emlak sektörü için yeni bir KDV modeli önerdi. Cansızlar, "150 metrekareyi geçen konutlarla ilgili yüzde 18 olan KDV’nin metrekareye göre oranlarının farklılaştırılmasında yarar olduğuna inanıyorum. Örneğin 100-150 metrekarede yüzde 2, 150-170 metrekarede yüzde 5 gibi" dedi.
Sanayi istemeyen kentİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, kentte ağır sanayiye izin verilmemesi gerektiğini söyledi, mahallelerin arasında bulunan fabrikaların da nakledilmesini istedi.
Metropoliten’de yaprak dökümüİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş''ın, 21. yüzyılın İstanbul''unu planlama hedefiyle kurduğu Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi''nde, yaprak dökümü başladı.
Martı GYO için SPK''dan izin çıktıMarmaris Martı Otel İşletmeleri’nin yüzde 94 hisseye sahip olduğu Akdeniz Martı Turizm ve Yatırım A.Ş.’nin Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na (GYO) dönüştürülmesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yapılan başvuru kabul edildi. Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı''nın kayıtlı sermaye tavanı 75 milyon YTL, sermayesi ise 25 milyon YTL olacak. TSKB Gayrimenkul Değerlendirme Şirketi tarafından Ekim 2005 tarihinde yapılan değerlendirme çalışmalarına göre, Akdeniz Martı Turizm ve Yatırım bünyesindeki duran varlıklarının piyasa değeri 119 milyon 700 bin YTL seviyesinde bulunuyor.
Tarih: 2 Mayıs 2006 Kaynak: Referans
Tarihi sur çıktı, kazı durduİstanbul arkeolojisine ışık tutan ve yok olduğu sanılan Konstantin Surları''nda tahribat başladı.
Dünyanın en büyük oteli Dubai''de yapılacakDubai senede 10 milyon turist çekmeyi hedefliyor. Bawadi projesi 27 milyar dolara malolacak. Son dönemde turizm alanında yaptığı yatırımlarla adından bolca söz ettiren Dubai boş durmuyor.
Gayrimenkul devleri İstanbul''da buluşuyorBu yıl altıncısı düzenlenecek olan Gayrimenkul Zirvesi bugün İstanbul''da başlayacak. Swissotel''de gerçekleştirilecek ve dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin CEO''larının katılacağı toplantı yarın sona erecek.
Sulukule''de tahliye eylülde başlıyorFatih Sulukule''deki evlerin tahliyesine eylülde başlanıyor. Yıkılacak olan mahalleye Toplu Konut İdaresi iki katlı konutlar yapacak.
İlk Dijital MüzemizKayseri’ye girdiğinizde, “Şehri gezmeye Kadir Has Kent ve Mimar Sinan Müzesi’nden başlayın” uyarılarıyla karşılaşırsınız. Şehirde yaşayan insanlar için aynı zamanda park, eğlence ve ‘kaçış’ yeri haline gelen müzeyi bu kadar önemli kılan birçok özelliği, ancak gezdikten sonra fark edersiniz.
Kral dairesi bir dönümTurizmde yeni hedef müşteriyi baştan çıkarmak. Adam&Eve''de duvarlar tavana kadar aynalı, 2 kişilik banyo küveti salonun tam ortasında. Yüzme havuzlu Kral dairesi dünya starları için.
İstanbul''un yeni gözdesi ''Gümüşyaka''İstanbul''un yeni hazırlanan "Çevre Düzeni Planı" kapsamında, kentin en batı ucunda bulunan Gümüşyaka beldesi, yeni çekim alanı haline gelecek.
Gayrimenkul Zirvesi Başlıyor6. Gayrimenkul Zirvesi bugün İstanbul’da başlıyor. Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nden (GYODER) yapılan açıklamaya göre, GYODER tarafından düzenlenen gayrimenkul zirvelerinin altıncısı, 2-3 Mayıs (bugün ve yarın) tarihlerinde Swissotel’de gerçekleştirilecek. Gayrimenkul dünyasının değişen yüzünün ele alınacağı ve Türk gayrimenkul sektörünün mevcut durumunun değerlendirileceği “6. Gayrimenkul Zirvesi”nde dünyanın önde gelen gayrimenkul şirketlerinin üst yöneticileri (CEO) konuşmacı olarak yer alacak. Zirvede, sektörün bugünkü durumu ve ortak problemleri detaylarıyla ele alınarak, geleceğe dönük beklentiler dile getirilecek ve çözüm önerileri değerlendirilecek. Zirve, GYODER Başkanı Haluk Sur, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Doğan Cansızlar, İş Bankası Genel Müdürü ve Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince ve Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın açılış konuşmalarıyla başlayacak. 2 gün sürecek zirve boyunca toplam 8 oturum yapılacak. Zirvenin ikinci gününde “Gayrimenkul Sektörü Araştırma Raporu” da açıklanacak.
Tarih: 2 Mayıs 2006 Kaynak: Türkiye
Facia kapıdaBakırköy''deki 6 binanın beton kalitesinin Konya''da çöken Zümrüt Apartmanı''ndan bile daha kötü olduğu belirlendi. Vatandaşlar ise her an çökebilecek binalardan çıkmak istemiyor.
Afete Maruz Bölgede Yıkımİstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avcılar’da afete maruz kalan bölgede bulunan ve güvenli olmayan yapıları tespit ederek yıkımlarla vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlıyor.
Marmaray''da tüpler Eylül''de batırılacak2010''da hizmete girdiğinde dünyanın en derin batırma tüneli olacak Marmaray''da 2 gemi tüplerin yerleştirileceği boğaz zeminini hazırlıyor.
“İstanbul Çevre Düzeni Planı” Açıklandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “İstanbul Çevre Düzeni Planı”nı Başkan Topbaş kamuoyuna açıklandı. Topbaş; “Planla kentin gelişme eğilimlerini ve ekolojik dengeleri birlikte yorumladık. Ancak bu nihai bir plan değil. Planı web sitemizde yayınlayarak bütün kamuoyunun görüşlerini alacağız” dedi.
Nükleer santrallere hayırAKP hükümeti, nükleer maceradan bir an önce vazgeçerek, insan ve doğaya duyarlı temiz enerji kaynaklarına yönelmeli.
Vakıflardan 1111 Abide Eser AçılışıVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilen 1111 vakıf abide eseri, 6 Mayıs Cumartesi günü eşzamanlı törenlerle açılacak. Bakıma muhtaç haldeki vakıflara ait eski eserleri onararak yeniden ayağa kaldırmaya çalışan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce 1998-2002 yılları arasında 46 eser onarıldı. Restore edilen eser sayısı 2003’te 192, 2004’te 400, 2005’te 519’a ulaştı. Eserlerin tümünün açılışı dolayısıyla 7 bölgede eşzamanlı açılış törenleri gerçekleştirilecek. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce onarılan Akdeniz Bölgesi’ndeki eserleri temsilen Adana’da açılacak Yağ Camii’nin kurdelesini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kesmesi planlanıyor.
Tarih: 2 Mayıs 2006 Kaynak: Hürriyet
Allianoi''nin kaderiTrakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü''nden Yrd. Doç. Dr Ahmet Yaraş, yapımı sürdürülen Yortanlı Barajı''nın suları altında kalacak Allianoi antik kenti için, " Tarihte öyle bir yer düşünün ki, su için kurulmuş olsun ve su yüzünden yok olmak zorunda kalsın" diyor.
MED-ENEC Pilot Proje Yarışması BaşlıyorGüney ve doğu Akdeniz ülkelerinden pilot projelere yönelik yarışma Nisan 2006 sonunda başlıyor. Pilot proje yarışması , inşaat sektöründe enerji verimliliğini hedefleyen ve Avrupa Birliği tarafından finanse edilen MED-ENEC projesinin bir faaliyeti.
Mortgage yasası bu yılın ikinci yarısında uygulanmaya geçerTürkiye''de konut sektörünü canlandırılması beklenen ipotekli konut kredisi ''mortgage'' yasa tasarısı bugün Meclis''te görüşülmeye başlandı.
Takvim
<<Mayıs 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.