Haberler

3 Mayıs 2007, Perşembe

“Her eleştirildiğinde vazgeçtim diyemezsin”“Her eleştirildiğinde vazgeçtim diyemezsin”Her hafta, Salı ve Cuma günleri Kuşdili Çayırı’nda kurulan Salı Pazarı, Kadıköy’de büyük bir alanı kaplıyor. Anıtlar Kurulu tarafından 2002 yılında Doğal Sit Alanı ilan edilen Kuşdili Çayırı çevresinde trafiğin tıkanmasına neden olan ve ardında büyük bir çöplük bırakan pazar için, Hakan Kıran Mimarlık Ofisi’nin hazırladığı proje tartışmalara neden oldu. Arkitera Forum’da da sürdürülen tartışmalar üzerine, projenin mimarı Hakan Kıran’la Salı Pazarı Projesi ve diğer çalışmaları hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik. “Benim için insanların bilgilenmesi çok önemli” diyen Kıran, eleştirilere açık olduğunu vurguluyor ve şunları söylüyor; “Herkes aynı görüşte olacak diye bir şey yok. Karşı çıkmalara rağmen mimar doğru yolda gittiğine inanıyorsa, işini yapıp bitirmekle mükelleftir. Yoksa farklılıklar ortaya çıkamaz. Her eleştirildiğinde vazgeçtim diyemezsin.” Haberin Devamı
800 yeni ürün Yapı Fuarı''nda buluştu800 yeni ürün Yapı Fuarı''nda buluştuYEM''in düzenlediği ve çimentodan boyaya, panjurdan yüzme havuzuna kadar inşaatla ilgili her malzemenin sergilendiği Yapı Fuarı''nın 30''uncusu dün kapılarını açtı. Fuar bu yıl tam 800 yeni ürüne ev sahipliği yapacak.
5 aylık su kaldı5 aylık su kaldıİstanbul''a kötü haber... Son 50 yılın en kurak dönemini yaşayan kentteki barajlar kuruyor. Mevcut su, en iyi ihtimalle kasım ayında bitecek. Sonbahar da kurak geçerse barajlarda damla su kalmayacak.
Soyak''tan 10 bin konutluk projeSoyak''tan 10 bin konutluk projeSoyak Genel Müdürü Emre Çamlıbel, özellikle büyük şehirlerdeki konut ihtiyacının orta gelir grubunda yoğunlaştığını belirterek bu ihtiyaç doğrultusunda ortaya çıkan ilk Soyak projesinin Kartal''daki Soyak Evreka olduğunu söyledi.
Türk âşığı Loti''nin evi zar zor ayakta duruyorTürk âşığı Loti''nin evi zar zor ayakta duruyorÜnlü Fransız yazarın bir dönem Çemberlitaş''ta oturduğu apartman kaderine terk edilmiş halde. Binaya kaçak kat bile çıkılmış.
Konut sektörü bahar sezonunu erken açtıKonut sektörü bahar sezonunu erken açtıCumhurbaşkanlığı seçimi konut sektörüne sezonu erken açtırdı. Bu yıl bahar sezonuna şubatta giren inşaat firmaları yeni projelerini birbiri ardına görücüye çıkardı.
İstanbul film yıldızı gibi bir dünya kentiİstanbul film yıldızı gibi bir dünya kentiAlmanya''nın başkenti Berlin’de yayınlanan en yüksek tirajlı yerel gazetelerden B.Z. turizm bölümünde, İstanbul’a iki sayfa ayırdı ve "Film yıldızı gibi bir dünya kenti" diye yazdı.
Öğretmenevinin temel kazısında tarihî eser çıktıÖğretmenevinin temel kazısında tarihî eser çıktıZonguldak''ın Ereğli ilçesinde, yapımına başlanan öğretmenevinin temel kazısı sırasında Bizans ve Osmanlı dönemine ait tarihî eser kalıntıları bulundu. Tarihî taşların eski okulun kalıntıları olduğu tahmin ediliyor.
Depremde hasar gören hastane, 8 yıl sonra prefabriklerden kurtulduDepremde hasar gören hastane, 8 yıl sonra prefabriklerden kurtulduDepremde binası hasar gördüğü için prefabriklerde hizmet veren Derince Devlet Hastanesi, aradan geçen 8 yıldan sonra binasına taşındı. Yeni yapılan bina, özel hastaneleri aratmıyor. Konforu ile dikkat çeken hastanede hastaları 20 kişilik genç kızlardan oluşan ekip yönlendiriyor.
Bursa''yı gezen Alman akademisyen grubu Ulucami''ye hayran kaldıBursa''yı gezen Alman akademisyen grubu Ulucami''ye hayran kaldıAlmanya''dan Türkiye''ye gelen 150 kişilik mimarlık bölümü profesör ve öğrencilerinden oluşan grup, İstanbul''un ardından uğradıkları Bursa''da Ulucami''ye hayran kaldı. 150 kişilik Alman grup, Cumalıkızık köyü ile İnkaya''daki çınarı da gezdi.
Sabiha Gökçen ihalesi 2 Temmuz''daSabiha Gökçen ihalesi 2 Temmuz''daSavunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Sabiha Gökçen Havaalanı’nın yıllık 3 milyon 500 bin kişi olan yolcu kapasitesini, 10 milyon yolcuya çıkartmak üzere ihaleye çıktı.
Milano Uluslararası Mimari Aydınlatma ve Mobilya Fuarı İzlenimleriMilano Uluslararası Mimari Aydınlatma ve Mobilya Fuarı İzlenimleri18-23 Nisan 2007 tarihleri arasında İtalya’nın Milano kentinde mobilya ve aydınlatma sektörünün kaliteli ve markalı ürünleri “Milano Uluslararası Mimari Aydınlatma ve Mobilya Fuarı”nda bir araya geldi.
Öğrencilerin Hayalini Kurduğu Yerler ve Sayılarla Mimarlık OkullarıÖğrencilerin Hayalini Kurduğu Yerler ve Sayılarla Mimarlık OkullarıEğitim gelecek için altın bir anahtar. Ancak Dünya’da tam olarak kaç mimarlık okulu bulunuyor Mimarlığın küreselleşen meslek alanında kariyeriniz için yaptığınız hazırlıklar, seçtiğiniz eğitim kurumuyla başlar. Ancak görüyoruz ki çoğu mimarlık öğrencisi kendisine bir kaç saatlik uzaklıkta bulunan üniversiteyi gözden kaçırıyor ve uzak dünya ülkelerine adım atma hevesi taşıyor. Halbuki doğru kararı verebilmek için birçok seçenek bulunuyor. Genelde okul seçiminde yönelim İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki okullara. Ancak bu iş için neden Japonya’yı - başka hiçbir ülke 195 mimarlık okulu sayısına ulaşamadı - veya Almanya’yı - 82 okulla Avrupa’daki en iyi tercih olabilir - hiç hesaba katmıyorsunuz?
Liman''da ihale yarınLiman''da ihale yarınÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından ihale süreci geçen yıl başlatılan ancak bir türlü tamamlanamayan İzmir Limanı ihalesinde Danıştay düğümü çözülünce dün ilk pazarlık yapıldı. Yarın da sürecek görüşmelerin ardından ihalenin 3 Mayıs Perşembe günü (yarın) yapılması bekleniyor.
İzmir, “Sağlıklı Kentler”i ağırlayacakİzmir, “Sağlıklı Kentler”i ağırlayacakSağlıklı Kentler Birliği üyesi olan İzmir, Birlik üyelerini Eylül ayında ağırlamaya hazırlanıyor.
Buzul görmek hayal olacakBuzul görmek hayal olacakABD''li bilim adamları, buzulların sanılandan 3 kat hızlı eridiğini, erime hızının yüzde 2.5 değil, 7.8 olduğunu açıkladı. Uzmanlara göre, 2050''de buzul görmek hayal olacak.
Zaha Hadid Güney Londra’da Bir Akademi TasarladıZaha Hadid Güney Londra’da Bir Akademi TasarladıZaha Hadid Mimarlık, güney Londra’daki “City Academy”nin açık alanlarının tasarımını yapıyor. Spor ve matematik eğitiminde uzmanlaşan okul, Lambeth bölgesinde, eğitim görmek için Westminster’a gitmek zorunda kalan 1200 öğrenciye eğitim verebilecek.
Türk ve Alman İç Mimarlar İstanbul’da BuluşuyorTürk ve Alman İç Mimarlar İstanbul’da BuluşuyorAlman İç Mimarlar Birliği BDIA (Bund Deutscher Innen Architekten) ve TMMOB İç Mimarlar Odası tarafından organize edilecek olan “Türk İç Mimarisinin Avrupa Birliği Sürecine Girerken Katacağı Değerler ve İç Mimaride Tasarımın Geleceği” başlıklı workshoplar 30 Nisan - 4 Mayıs 2007 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.
Arkitera Mimarlık Merkezi Mimarlık Öğrencileriyle BuluşuyorArkitera Mimarlık Merkezi Mimarlık Öğrencileriyle BuluşuyorArkitera Mimarlık Merkezi, Türkiye genelinde 14 üniversitenin mimarlık fakültelerinden gelen öğrenci temsilcileriyle 28 Nisan’da Arkitera Mimarlık Merkezi’nde buluştu. Arkitera Mimarlık Merkezi çatısı altında gerçekleşen çeşitli etkinliklerin, projelerin detaylı olarak anlatıldığı ve “Eğitim” bölümüyle ilgili bilginin verildiği toplantıda, öğrencilerin Arkitera Mimarlık Merkezi hakkındaki görüşleri de alındı. Öğrencilerin birçoğunun mimarlık eğitimi almaya başladıklarından beri Arkitera.com''u ve Arkitera Mimarlık Merkezi’nin etkinliklerini düzenli olarak takip ettiği ortaya çıktı.
Ladik Çimento Akçansa’ya DevredildiRekabet Kurumu’nun Akçansa’nın Ladik Çimento Fabrikası’nı satın almasını onaylamasının ardından, varlık devri tamamlandı. Entegrasyon süreci, ivedilikle başlatılacak.
Büyükşehir miting ve aktivite için 2 büyük alan hazırlıyorİstanbul’un her iki yakasında büyük mitingler ile eğlence ve aktivitelerin yapılabileceği alanlar hazırladıklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Asya ve Avrupa yakasında metro, deniz ve karayoluyla ulaşılabilecek bu tarz iki alan hazırlıyoruz” dedi.
Emlak sektörü ekimde Münih''te olacakAvrupa''nın ve dünyanın en büyük emlak, finans ve inşaat fuarı Expo Real, 810 Ekim 2007 tarihlerinde Almanya''nın Münih şehrinde düzenlenecek. Bu yıl 10''uncusu yapılacak fuara dünyanın çeşitli ülkelerinden katılımcı ve ziyaretçiler katılacak. Expo Real, proje ve ürün sergileyicileri dışında aralarında dünyanın önemli gayrimenkul yatırımcısı ve finans kuruluşu yöneticilerinin de konuşmacı olarak katıldığı 400''e yakın seminer ve konferanslardan oluşuyor. Messe Münih Fuarları Türkiye Temsilcisi Real Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Celal Dilek, Expo Real Fuarı''nın "Türk Gayrimenkul Sektörünün AB ve Tüm Dünyaya Tanıtımı açısından büyük bir fırsat olduğunu belirtti." Geçen yılki konferansta gayrimenkulde ön plana çıkan şehirler arasında İstanbul''un da olduğunu dile getiren Dilek, pek çok firmanın bu fuarlarla yurtdışına açılarak büyük mesafeler kat ettiğini söyledi.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Sabah
Seranit artık konut için de üretecekBugüne kadar pek çok konut, alışveriş merkezi, havaalanı, metro istasyonu gibi ortak kullanım alanlarının projelerinde çalışan Seranit, evin içine giriyor.
Hızlı tren Eskişehir Garı''ndaAnkara - Eskişehir arasında deneme sererlerine başlayan hızlı tren, Eskişehir Garı''na geldi. Test treninin, Ankara-İstanbul hızlı tren projesinin alt ve üstyapı çalışmaları biten Esenkent-Eskişehir kesiminde 23 Nisan''da başlanan test sürüşleri kapsamında Eskişehir Garı''na geldiği bildirildi. Her türlü donanıma ve ölçüm cihazlarına sahip test treniyle, hızlı tren hattının dinamik ve statik değerlerinin ölçümünün yapıldığı belirtildi. Test sürüşlerinin, yol standardına ve 250 kilometre hıza ulaşana dek sürdürüleceği kaydedildi.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Birgün
Hasköy''de 15 gün önce mühürlenen bina çöktüBeyoğlu Hasköy''de iki hafta önce belediye tarafından boşaltılarak mühürlenen 2 katlı bina dün kısmen çöktü, 1 kişi hafif yaralandı.
Yatağan''ın arıtması ''hikâye''ymiş!Yatağan Termik Santralı''nın baca gazı arıtma tesislerinin, 5 Nisan''dan beri yetkililerin söylediği gibi 24 saat değil, günde 8-10 saat çalıştırıldığı anlaşıldı. Santraldaki son durumu Bilgi Edindirme Yasası ortaya çıkardı.
''Kör olası çöpçüler''in İznik çıkarmasıTarihte dört imparatorluğun başkenti olan İznik, bugün sahipsiz ve cılız bir ilçe. İznik Gölü ve çevresiyse evsel ve zirai atıklar yüzünden bataklığa dönüşmüş. Gönüllüler de olmasa durum vahim!
Gökyüzü delik deşikDünyada birçok kent, imajlarını iyileştirmek ve yabancı sermaye çekmek için gökdelen inşa etme yarışı yapıyor. ABD''de yayımlanan ekonomi dergisi BusinessWeek''in haberinde, özellikle dünyanın en yüksek 10 gökdeleninden 8''ini barındıran Doğu Asya ve petrol zengini Ortadoğu ülkelerinde bu yarışın takıntı haline geldiği belirtildi. Bu yarış sayesinde en yüksek bina unvanı projeler tamamlanmadan el değiştiriyor. Projeler arasında, özellikle Dubai''de inşa edilen ve yüksekliği 800 metreyi bulacak Burj Dubai Kulesi''nin dikkat çektiği, kulenin 2008''de, 509 metre yüksekliğinde olan Tayvan''daki "Taipei 101"in elinden dünyanın en uzun yapısı unvanını alacağı vurgulandı.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Teknik Yapı Asya yakasındaki eski binaları yeniliyorİnşaat sektöründe 33 yıldır faaliyet gösteren Teknik Yapı şirketi, İstanbul''un Asya yakasında eski binaları yenilemeye başladı. Mülk sahiplerinin oy birliği ile karar vermesi halinde küçük-büyük proje ayrımı yapmayan şirket, halen Şaşkınbakkal, Göztepe ve Caddebostan''da en küçüğü 10 daireli, en büyüğü 30 daireli üç ayrı binanın yenileme projesini gerçekleştiriyor, Suadiye ve Caddebostan''da da iki ayrı projeye başlamaya hazırlanıyor. Her bir projenin büyüklüğü ortalama 2,5-3 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.
Karadeniz''e otel ihalesi iptalToplu Konut İdaresi (TOKİ), Karadeniz''deki turizm potansiyelinin değerlendirilmesi, bölgeye turizm yatırımcısı çekilmesi amacıyla bölgede yaptıracağı 3 otelin ihalesini iptal etti. 20 Nisan''da yapılması öngörülen ihalede sadece bir yatırımcı şartname alınca, yeterli talep olmadığı için ihale iptal edildi. Öte yandan TOKİ, borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyenler için başlattığı “erken ödeme indirimi” uygulamasına vatandaşlar ilgi göstermeyince, kaynak ihtiyacını karşılamak için yurtdışından borçlandı. TOKİ, 14 bankadan, toplam 300 milyon dolar kredi aldı.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Referans
Gayrimenkul sektörü Forum İstanbul''da''Yarının Kurulması-Hedef 2023'' başlığı altında altıncısı gerçekleştirilecek olan Forum İstanbul, bu yıl ilk kez gayrimenkul konulu bir oturuma ev sahipliği yapacak. 10 - 11 Mayıs tarihleri arasında Swissotel''de gerçekleştirilecek olan Forum İstanbul 2007, Türkiye''nin ve dünyanın önde gelen siyaset adamları, bilim adamları, bürokratları, iş ve kültür dünyasının liderlerini aynı çatı altında buluşturacak. 11 Mayıs''ta 14.00 ile 15.45 saatleri arasında yapılacak olan ''Gelişme Stratejilerinde Altyapı - Gayrimenkul Yatırımları ve Finansman Sorunu'' konulu oturumun açılış konuşmasını Toplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar yapacak. Forum İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur''un moderatörlüğünde devam edecek olan oturuma sekiz inşaat şirketinin üst düzey yöneticisi konuşmacı olarak katılacak.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
İzmir Limanı''nın ihalesi bugünÖzelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), İzmir Limanı''nın özelleştirme ihalesini bugün gerçekleştirecek. İzmir Limanı''na Alsancak Ortak Girişim Grubu, Babcock and Brown-PSA-Akfen Ortak Girişim Grubu, Çelebi Holding A.Ş ve Global-Hutchison-EİB teklif vermişti. ÖİB''den yapılan açıklamada, "İhalenin nihai pazarlık görüşmesi, 3 Mayıs Perşembe saat 15.00''te yapılacaktır" denildi. İhale için son teklifler 30 Mart''ta alınmış ancak Rekabet Kurulu''nun, "Mersin Limanı''nı alan İzmir Limanı''nı alamaz" yönündeki görüşü, Mersin ihalesini kazanan Akfen grubunu etkilediği için ihale yapılamamıştı. Danıştay 1. Dairesi''nin, Mersin Limanı''nın Akfen''e devrinin önünü açmasının ardından İzmir Limanı ihalesinin gerçekleştirilmesi kararı alındı.
Tarih: 3 Mayıs 2007 Kaynak: Milliyet
Olimpiyat Stadı enerjisini üretecekTürkiye''nin olimpiyat oyunlarını düzenleme arzusu kapsamında, bir kompleks halinde düşünülen ve bu amaçla 116 milyon 460 bin dolar harcanarak yapılan Olimpiyat Stadı''nın, ay şeklindeki tribünün üzerine yerleştirilmesi planlanan güneş panelleri aracılığıyla kendi enerjisini üretmesi hedefleniyor.
Sabiha Gökçen''e dev şirketler talipSavunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Sabiha Gökçen Havaalanı yeni dış hatlar terminal binası ve mütemmimlerini, yap-işlet-devret modeli kapsamında ihaleye çıkardı.
Tarihe ışık tutan karelerSuna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, İstanbul''un kültür tarihine ışık tutan iki sergiyi sanatseverlerle buluşturuyor: "Bir Anıt, İki Anıtsal Kişilik Theodoros Methokites''den Thomas Whittemore''a Kariye" ve "Sur, Kemer, Kubbe-Osmanlı Fotoğrafçılarının Gözüyle Bizans İstanbulu" . Her iki sergi 1 Temmuz''a dek açık kalacak.
Gül''ün Gecekondu Önlemi(!) (2)Abdullah Gül ''ün 1995''teki "Cumhuriyetin sonu gelmiştir; laik sistemin başarısız olduğu kanıtlanmıştır" sözüne "kaçak yapılaşma" yı gerekçe göstermesini geçen yazıda irdelemiştik.
Ayasofya sanal ortamda gezilebilecekKültür ve Turizm Bakanlığı, web portalı üzerinde bulunan "Sanal Gezinti" bölümüyle Ayasofya Müzesi’nin internet ortamında ziyaret edilmesine olanak sağlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu hizmet ile "Sanal Gezinti" bölümünde yer alan müzeler, saraylar, camiler, kiliseler, manastırlar ve bazı özel mekanların görüntülerinin sergilenerek internet olanağına sahip herkesin, bu mekanları görmesini amaçlıyor.
Tarih: 2 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet
Belediye’den Boğaz’da yürüyüş yasağıİstanbul Belediyesi için her iş bitmiş, şimdi Bebek’e yüzer marina yapacakmış.
Havadan yekpare İstanbulİstanbul''u havadan çektiği panoramik fotoğraflarıyla tanınan Orhan Durgut''un bu fotoğrafları, dev bir kitapta toplandı. ''Sınırsız İstanbul'' adlı kitabın bir sayfası, 3 metre 40 santimi buluyor.
Koca arazi boş duruyor!İki gündür Londra’dayım ve kent merkezinde tur attıkça bu İngilizlerin artık adam olamayacağını düşünüyorum. Çünkü kentin orta yerinde kocaman arazi boş duruyor! Oysa satsalar, Dubaililerden dünyanın parasını alabilirler. Bizim milyar dolar eden arazilerimizle kıyaslanırsa burası su içinde 10 milyar pound eder. Üstelik oradaki ağaçlar da kesileceği için polen alerjisi sorununa da kesin bir çözüm getirilmiş olur. Ayrıca koca kent merkezinde bir tane bile alışveriş merkezi yok. Oysa bizim İstanbul’da Nişantaşı’ndan, İstinye’ye kadar tam 12 tane alışveriş merkezimiz var. En iyisi Recep Tayyip Erdoğan ile Kadir Topbaş’ı İngiltere’ye pazarlamak. Böylece onlar da kazanır, biz de kazanırız!
Tarih: 2 Mayıs 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Y. Yılmaz
MİMED 2007 Ödülleri SonuçlandıMİMED 2007 Ödülleri’nin sonuçları İTÜ Mimarlık Fakültesi 217 No’lu Salon’da yapılan bir ödül töreni ile açıklandı. İTÜ Mimarlık Fakültesi’nden öğretim üyelerinin, kazananların ve öğrencilerin katıldığı ödül töreninde sırayla Prof.Dr. Gülsün Sağlamer, ödülün sponsoru Hafele şirketinden Eda Başar Uytun, jüri başkanı Prof.Dr. Uğur Erkman söz aldı.
CEN TC 128 Toplantısı Onduline Avrasya Sponsorluğunda GerçekleştirilecekHer yıl Avrupa’nın bir ülkesinde ve sonuncusu geçtiğimiz yıl Budapeşte’de yapılan CEN TC 128 toplantısı bu yıl 9 -10 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da, Onduline Avrasya’nın sponsorluğunda gerçekleştirilecek.
Takvim
<<Mayıs 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.