Haberler

3 Nisan 2010, Cumartesi

Şehir İnsanı Özgür KılarŞehir İnsanı Özgür KılarÜlkemizde hala gelişememiş yeraltı ulaşım sistemi, Dünya''da artık çok farklı bir boyutta... Metro, kentin her yerine ulaşarak, trafiği rahatlatmasının yanında, başka şeyleri de tetikledi. Şehir kültürü, sanat ve yaratıcılığın mekanları haline gelen metro durakları, artık "gözde tasarımlar" olarak anılmaya başlandı. Şehir insanı özgür kılar sözü, yeni inşa edilen metro isyasyonlarının ana fikri haline geldi ve artık metrolarda radikal değişmeler başladı. Haberin Devamı
Geleceğin kent konseptiGeleceğin kent konseptiFiravunlara yaraşır bir çılgınlık...Rüya şehiri Las Vegas''ın içinde bir rüya şehir. Özel sermaye tarafından gerçekleştirilmiş en büyük gayrimenkul projesi. 16 Aralık''ta açılışı yapılan CityCenter için kullanılan övgü dolu sözler bunlar.
Sivas''a hızlı tren geliyorSivas''a hızlı tren geliyorProje hakkında bilgi veren Bakan Yıldırım, çalışmaların Yerköy''de devam ettiğini, ayrıca bu sene Sivas''ta da şantiye açılacağını belirtti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Doğu illerinin nüfuslarının 10-15 katını başka illere ve ülkelere göç verdiklerini söyledi: ''''Göç ettik ettik ama kafamızda hep memleketlerimiz vardı. Yemedik içmedik, ''Acaba köprümüzü, yolumuzu, içme suyumuzu yaptırabilir miyiz'' diye yıllarca uğraştık. Ama bunların hepsi geride kaldı. KÖYDES projesi ile yolları yaptık, suları getirdik.
Yapım işleri ihaleleri uygulama yönetmeliği değiştiYapım işleri ihaleleri uygulama yönetmeliği değiştiYürürlüğe giren yeni düzenlemede, iş deneyim belgesi başvurusu koşulları yeni esaslara bağlandı.
Binalarda enerji performansıBinalarda enerji performansıBinalarda enerjinin ve enerji kaynaklarının etkin ve verimli kullanılmasına, enerji israfının önlenmesine ve çevrenin korunmasına ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlendi.
Üreyen global kopyalar dünyaya örnek olamazÜreyen global kopyalar dünyaya örnek olamaz179 Proje yarışması ödülü, 58 milli birincilik ödülü, milletlerarası 17 ödül ve 595 mimari proje tatbikatı ile gerçekleşen 8.695.000 metrekare realizasyon ile "Mesleğinde Dünyanın En İyi Performansı ve Yaşayan Efsane" ödülü verilen Prof. Metin Hepgüler ile mesleğini konuştuk.
"Mask projesi de metroya benzedi""Mask projesi de metroya benzedi"Başkan Tatı, eski Başkan Cemil Şeboy döneminde yapılan Atatürk Maskı''nın metro projesinde olduğu gibi işi bilmeyen firmaya verildiğini öne sürdü.
Maldivler yüzer ada olacakMaldivler yüzer ada olacakİçinde bulunduğu küresel ısınma nedeniyle sular altında kalacağı tahmin edilen Maldivler, bir şirket tarafından yüzen bir tesise çevrilecek.
Üsküdar''daki İskele Hamamı spor mağazası oldu Üsküdar''daki İskele Hamamı spor mağazası oldu Intersport Türkiye''de hizmete açtığı 23''üncü mağazasında, spor ile tarihi buluşturan bir konseptle müşterilerinin karşısına çıkıyor.
İstanbul laleleriyle bayram ediyor İstanbul laleleriyle bayram ediyor Baharın gelmesiyle, yol kenarlarında, parklarda, tarihî bahçelerde tam 74 çeşit lale açıyor. İstanbul''da ise 43 çeşit lale ekiliyor.
Bursa, Dünya Tarihi Kentler Birliği''ndeBursa, Dünya Tarihi Kentler Birliği''ndeRestorasyon projeleriyle kentteki birçok tarihi yapıya yeniden hayat vererek turizme kazandırılmasını sağlayan belediyenin "Dünya Tarihi Kentler Birliği"ne 1 Ekim 2009''da yaptığı üyelik başvurusu kabul edildi.
3. köprü doğru yere yapılacak3. köprü doğru yere yapılacakİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Boğaz''a yapılacak 3. köprüde son aşamaya gelindiğini belirterek "Gerekli ve doğru yere yapılacak" dedi.
14,5 milyon konutun yarısı yenilenmeli14,5 milyon konutun yarısı yenilenmeliToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, "Türkiye''de şehirlerde bulunan 14,5 milyon konutun yarısının yenilenmesi gerekiyor"
Danışman Erünal''ın imar talebi, bugün Meclis''teDanışman Erünal''ın imar talebi, bugün Meclis''teBozyaka semtindeki 13 bin 500 metrekarelik arazinin "metropolitan aktivite merkezi" olarak gösterilmesi isteniyor.
Ilısu''ya karşı ''Boğaziçi bildirisi''Ilısu''ya karşı ''Boğaziçi bildirisi''Boğaziçi Üniversitesi''nden 111 öğretim üyesi, imzaladıkları ortak bildiriyle hükümete ''Ilısu Barajı projesi tamamen durdurulsun'' çağrısı yaptı. Bildiride hükümetin Hasankeyf''i sulara gömecek barajda ısrar etmemesi, yerli finans kuruluşlarının da projeye destek vermemesi istendi.
200 milyon TL''ye manzaralı duvar kağıdı döşüyoruz200 milyon TL''ye manzaralı duvar kağıdı döşüyoruzKocaman bir kırmızı Ferrari, ünlü Mona Lisa tablosu, Roma Kolezyum''u ya da çocuğunuzun dev bir posteri... duvar kağıtları artık bildiğiniz gibi değil! Bu sene dekorasyonda son trend, salonun ya da yatak odasının en az bir duvarını boyamak yerine, dijital baskı teknolojisiyle basılmış dev duvarkağıdıyla süslemek. Eski (güzel) günlerine dönmek için çabalayan duvarkağıdı sektörü de, hem baharın yaklaşması hem de bu yeni trend sayesinde ikinci bir gençlik yaşamaya hazırlanıyor.
Dünyanın en büyük çadırıDünyanın en büyük çadırıKazakistan''ın başkenti Astana''da, dünyanın en büyük çadırı olarak nitelendirilen "Han Çadırı"nı yapan Türk müteahhitler, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev''den övgü aldı.
Büro binasında ezberi yıkınca ödülü aldıkBüro binasında ezberi yıkınca ödülü aldıkFransa''nın Cannes şehrinde düzenlenen, dünyanın en önemli gayrimenkul zirvelerinden MIPIM''de, ofis binası dalında bu yıl büyük ödülü, Atelier Jean Nouvel, Coop Himmelb(l)au, Perkins+Will, LAN Architecture gibi dünya devlerinin arasına giren Suyabatmaz Mimarlık, Güneşli Kule projesiyle kazandı. Henüz inşa edilmemiş ya da tamamlanmamış projelerin yarıştığı ve 8 kategoride düzenlenen yarışmada ipi göğüsleyen Suyabatmaz Mimarlık, ödülünü, 17 Mart gecesi Cannes''da yapılan törende aldı.
İstanbullu Antalya''nın konut trendlerini de değiştirdiİstanbullu Antalya''nın konut trendlerini de değiştirdiAntalya, rüyaların kentidir. İşte bu yüzden denizi olsun ya da olmasın metropolde yaşayan insanların çoğu, bir gün Antalya''ya yerleşmek hayali kurar.
Abide''de altı parmak hatasıAbide''de altı parmak hatasıTarihi Gelibolu Yarımadası Milli Parkı''nda bulunan Şehitler Abidesi''nin ayaklarındaki rölyefte, askerlerine hedef gösteren komutanın elinin 6 parmaklı olduğu ortaya çıktı. Çanakkale Boğazı''nın girişinde bulunan ve buradan geçen gemilerin rahatlıkla görebildiği Şehitler Abidesi''nin ayaklarında, Mehmetçik''in kahramanlıklarını anlatan 8 adet rölyef bulunuyor. Bu rölyefler, Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın açtığı bir yarışma sonucunda, heykeltıraş Prof. Dr. Ferit Özşen tarafından yapıldı. Prof.Dr. Özşen, vatandaşlarca fark edilen hatayla ilgili olarak yaptığı açıklamada, rölyeflerde bazı eksiklikler bulunduğunu ancak komutanın 6 parmaklı olduğunu bilmediğini söyledi. Erşen, "En kısa sürede Çanakkale''ye gelip, rölyefte gerekli düzeltmeyi yapacağım. Bu benim manevi borcum'' diye konuştu.
Tarih: 2 Nisan 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Şaka Gibi BinalarŞaka Gibi BinalarKim mimarların ciddi olmak zorunda olduğunu söyleyebilir? Aşağıdaki örneklere bakılacak olursa, hiç kimse... Dünya''da birçok ülkeden alınan ilginç yapı örnekleri her zaman, alışılmış, belli bir geometrik formu olan yapıların tasarlanmadığını gösteriyor. Avrupa''da bir çok örneğini gördüğümüz bu ilginç yapılar kentlerin dikkat çekici noktaları olarak, kentlerin cazibesini arttırıcı ögeler haline geldiler. İnsanlar bu yapıları görmek için yapıların bulundukları ülkelere ziyarete geliyor. Bu yapıların güzel ya da çirkin olduğu ayrı bir tartışma konusu...
Vatandaşın emlak ve mesken sorununa birebir çözümİstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde yer alan Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı Mart ayının son haftasında başlattığı halk günü toplantılarını bu Perşembe de sürdürdü. Vatandaşların emlak ve mesken sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Emlak Yönetimi Daire Başkanlığı ilkini 25 Mart''ta düzenlediği halk günü toplantısını bu Perşembe de düzenleyerek on iki kişinin daha sorununa çare bulma yollarını aradı.
Mecidiyeköy Viyadüğü güçlendiriliyorMecidiyeköy Viyadüğü''nde yarın başlayacak depreme karşı güçlendirme çalışması, 30 Mayıs''a kadar devam edecek. Karayolları 15. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, müdürlüğün denetimindeki ''''İstanbul''daki Büyük Açıklıklı Köprülerin Sismik Takviyesi Projesi Yapım İşi'''' kapsamında 1. Çevreyolu üzerindeki Mecidiyeköy Viyadüğü''nde depreme karşı güçlendirme çalışmasının İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının kararlarıyla devam ettiği anımsatıldı.
Küçüksu mesire alanının şantiyeye dönüşmemesi için imza kampanyası başlatıldıİstanbul''u sayılı yeşil alanlarından 256 yıllık tarihi geçmişe sahip Küçüksu mesire alanının, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri''nin ardından üçüncü köprünün de şantiye sahası olarak kullanılmasına karşı çıkan semt sakinleri bir imza kampanyası başlattı. "Küçüksu Çayırı''nda, 3. köprü şantiyesine hayır" diyen semt sakinleri, 22 Mayıs Cumartesi saat 10.00''da Küçüksu Çayırı''nda düzenleyecekleri pikniğe tüm İstanbulluları davet ederek, bu organizasyon ile seslerini yetkililere duyurmayı amaçladıklarını belirtti.
Tarih: 2 Nisan 2010 Kaynak: Referans
İzmir, marka kent olacakVali Kıraç, "Farklılaşmak istiyoruz" derken, firmanın Eşbaşkanı Özkan, bir ilki gerçekleştiren İzmir''in marka yolculuğunu, diğer illerin daha şimdiden merak ettiğini söyledi.
Elazığ Arkeoloji Müzesi''ni yılda sadece 1 kişi gezdi Türkiye''de, yerli ziyaretçiden çok yabancıların rağbet gösterdiği müzelerin yaşadığı sıkıntı, Elazığ''da ilginç bir sonuçla daha net ortaya çıktı.
Kaçak iskele için yasal işlem kapıdaBüyükşehir Belediyesi, "Kınalıada''da kaçak iskele iddiası"na ilişkin, Belediye İmar Müdürlüğü ekiplerinin, yapının durumunu tespit ederek tutanağı Adalar Belediyesi''ne gönderdiğini ve 15 gün içinde yasal işlemlerin yapılmasını tebliğ ettiğini bildirdi. Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, S.S. Mavi Marmara Deniz Yolcu Eşya Turizm Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifine, ilgili yere yapı yapma izninin, Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu''nun imzasını taşıyan 2 Kasım 2009 tarihli evrakla verildiği de belirtildi.
Tarih: 2 Nisan 2010 Kaynak: Sabah
Nöbetçi AVM sistemi getirilsinGalleria''nın Genel Müdürü Hasan Ardıç, AVM''lerin pazar günü 18.00''de kapanmasına kişisel olarak destek verdiğini belirterek, "Sorun nöbetçi AVM sistemiyle çözülebilir" dedi.
Takvim
<<Nisan 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.