Haberler

3 Mayıs 2011, Salı

Cesur Mimarların Renkli BinalarıCesur Mimarların Renkli BinalarıGüle güle Bauhaus... Mimarlık, siyah ve beyazdan ya da cam ve çelikten olmak zorunda değil. Modern binalarda rengi kullanmaya cesaret eden isyankar mimarların göz kamaştırıcı tasarımlarını gözden geçirelim. Eski tasarımcılar renklerle eğlenirdi. Mısır ve Yunanistan''daki tapınaklar ve mezarlar, kırmızı ve altın renklerle bezenmişti. Yeşil ve kırmızı ise Çin''in Yasak Şehri''nde baskın renklerdi. Modern binalarda, daha sönük renkler hakim. Haberin Devamı
Gerçeğe dönüşmeyen muhteşem yapılarGerçeğe dönüşmeyen muhteşem yapılarFinans yokluğu, politik, kültürel tartışmalar ya da ''komşuların'' sert tepkileri... İşte gururla duyurulup türlü sebeplerle hayal olarak kalan göz kamaştırıcı mimarlık projelerinden örnekler.
Urumçi''ye Türk Sanayi BölgesiUrumçi''ye Türk Sanayi BölgesiÇin''in Sincan Uygur Özerk Bölgesi''nde Türk Sanayi Bölgesi kurulması için taraflar arasında mutabakat zaptı imzalandı.
Trabzon Türkiye''nin ''Barcelona''sı olacakTrabzon Türkiye''nin ''Barcelona''sı olacakEski TOKİ Başkanı ve AK Parti Trabzon milletvekili adayı Erdoğan Bayraktar, Trabzon için çılgın projesini açıkladı: Şehri, Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan''dan gelen İpekyolu''nun merkezi konumuna getireceğiz. Böylece Trabzon, Barcelona ayarında bir kent olacak" dedi.
Deprem kehaneti Tayvan''ı karıştırdıDeprem kehaneti Tayvan''ı karıştırdıTayvan polisi, internetteki blogunda ülkeyi devasa bir deprem ve tsunami felaketinin beklediğini yazan Wang Hoca adlı kahin hakkında soruşturma başlattı.
İş Bankası''ndan Malatya''ya 30 bin fidanlık ormanİş Bankası''ndan Malatya''ya 30 bin fidanlık ormanMalatya il merkezine 35 kilometre mesafede bulunan Erenli mevkisine kurulan ormana karaçam, sedir ve mavi servi fidanları dikildi.
Nevşehir''de 40 yıllık hayal gerçekleştiNevşehir''de 40 yıllık hayal gerçekleştiNevşehir Kalesi ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi''nin gerçekleştirilmesiyle hak sahipleri evlerine kavuştu. Belediye Başkanı Hasan Ünver, yıllardan beri bu projenin hayali ile yaşadığını, böylesine önemli bir güne şahitlik etmenin kendisini mutlu ettiğini söyledi.
Bu köyde her evin bir nakkaşı varBu köyde her evin bir nakkaşı varBingöl''ün Göltepesi köyü, çini işlemeleri ve cami süslemeleriyle meşhur bir köy. Bu şaşırılacak bir şey değil, zira cami süslemesi konusunda usta 360 sa- natkâr bu köyde yaşıyor.
Karşıyaka''da bahçe ve balkonlar yarışacakKarşıyaka''da bahçe ve balkonlar yarışacakGri beton görüntüsünden çok uzak, çiçeklerle bezeli, doğa ile bütünleşen rengarenk bir Karşıyaka teşvik etmek amacıyla Karşıyaka Çiçek Festivali bünyesinde Karşıyaka''nın En Güzel Balkon, Bahçe ve Apartman Bahçesi Yarışması düzenleniyor. Bu yıl 10''uncu kez yapılacak yarışmada yine son derece titiz çalışan seçici kurul, adresleri tek tek dolaşarak en iyileri belirleyecek.
Karsan, New York''u ikna edemediKarsan, New York''u ikna edemediNew York Times''ın haberine göre, firma ''New York Taksi'' ihalesini kaybetti.
O Çılgın BenimO Çılgın BenimBaşbakan Erdoğan''ın "Kanalistanbul''a 30 milyar dolar teklif eden bir yatırımcı var" diyerek açıkladığı işadamı İnanlar İnşaat''ın patronu Serdar İnan çıktı. İnan "30 milyar dolara, projeyi, kanalıyla, limanları ve konutlarıyla tek başına yapmaya hazırım" dedi.
Altı ''hızlı tren'' hattına 17 milyar TL''lik yatırımAltı ''hızlı tren'' hattına 17 milyar TL''lik yatırımHızlı tren yatırımları tam gaz ilerliyor. Halen devam eden 6 hatta 17 milyar TL''lik yatırım öngörülüyor.
Grafik tasarımının kalbi Grafist 15 yaşındaGrafik tasarımının kalbi Grafist 15 yaşındaTürkiye ve dünyadan tasarım öğrencilerini, eğitimcileri ve profesyonelleri biraraya getiren dünyanın en önemli tasarım etkinliklerinden biri olan Grafist, bu yıl 2-7 mayıs tarihleri arasında düzenlenecek.
İstanbul gökyüzüne uzanıyor silüeti değişiyorİstanbul gökyüzüne uzanıyor silüeti değişiyorBir zamanlar Maslak''ta bulunan yüksek yapılar artık İstanbul''un her yerinde. Boyları 100 metreyi geçen yapılarla İstanbul âdeta Hong Kong ve Dubai''ye dönüşüyor.
Fransa''ya Eyüp Sultan MeydanıFransa''ya Eyüp Sultan MeydanıFransız yazar Pierre Loti''nin doğduğu Rochefort kentindeki bir meydanın adı, belediye meclisinden alınan bir kararla "Eyüp Sultan Meydanı" oldu.
Dereler Ankara''ya akacakDereler Ankara''ya akacakHES''lere karşı mücadele edenler 9 nisan mitinginde güçlerini birleştirecek, ‘bütün dereler Ankara''ya akacak.'' Eylemciler ‘su ticarileşmesin, doğaya dolar gözüyle bakılmasın'' diyor.
Berlin duvarı artık ressamlarınBerlin duvarı artık ressamlarınDoğu ve Batı Berlin''i ayıran, birçok acı olaya sebep olmuş utanç duvarı, şimdi ünlü ressam ve karikatüristlere bırakılmış. Sanatçılar, duvara 2. Dünya Savaşı''nı tasvir eden eserler yapmış.
Antalya''ya Çin yatırımıAntalya''ya Çin yatırımıÇin''in Ankara Büyükelçisi Şiaoşeng, Pekin hükümetinin Türkiye''deki yatırımları için Antalya''da çalışma yaptığını söyledi.
Adanalı sanayiciler nükleerden kaygılıAdanalı sanayiciler nükleerden kaygılıAdana Sanayi Odası (ADASO) Yönetim Kurulu Başkanı Sadi Sürenkök, ‘ben yaptım oldu'' mantığıyla nükleer santral konusunun ele alınmasının doğru olmadığını vurgulayarak, konunun akılcı politikalarla değerlendirilip, bilimsel bir bakış açısıyla ele alınması gerektiğini söyledi.
Akaretler şimdi, sıragalerilerAkaretler şimdi, sıragalerilerBir zamanlar saray ressamı Fausto Zonaro dâhil nice önemli simaya ev sahipliği yapan Akaretler''deki Sıraevler, sonunda aradığını buldu: Sanat. Bölgeyi İstanbul''un yeni sanat ve tasarım üssü yapmakta kararlı bir avuç galeri -artlimits, Art On, Autoban, Derin Design, Galerist ve Rampa- 14 Mayıs Cumartesi günü 17.00-22.00 saatleri arasında bir dizi etkinlikle güçlerini birleştiriyor.
Tarihi değiştiren saldırıTarihi değiştiren saldırı11 Eylül 2001''de New York''ta tarihin en ölümlü saldırılarından birini gerçekleştiren El Kaide, 2003''te beş gün arayla Türkiye''yi de vurmuştu.
Yeraltı şehirlerinin gizemi kaldırılacakYeraltı şehirlerinin gizemi kaldırılacakAksaray Müze Müdürü Yüksek Sanat Tarihçisi Yusuf Altın, Türkiye''de ilk kez yeraltı şehirlerinin haritasını çıkarmak için Kapadokya bölgesindeki 4 kasabada arkeometre jeofizik radar taraması yaptıklarını söyledi. Altın, "Şehirlerin sit alanı ilan edilmesi ve turizme kazandırılması için çalışmalara başlayacağız" dedi.
Tunceli, yatırımla ''duvarları eritti''Tunceli, yatırımla ''duvarları eritti''Tunceli''nin Karadeniz''e bağlanması için önemli bir adım olan Pertek Köprüsü nihayet yıllar sonra hayata geçiyor.
Sultan Abdülmecid''in mozaik tuğrasıSultan Abdülmecid''in mozaik tuğrasıBitmek üzere olan bir sürü restorasyon projesi var İstanbul''da. Kapalı kalan 158 mekânın kapıları bir bir açılacak yakında. Topkapı ve Ayasofya''nın kimi bölümleri ilk sırada. Ama Prof. Dr. İlber Ortaylı''nın dediği gibi "Bu restorasyon ev işinin bir benzeri. Yap yap bitmez, günü kurtarırsın ancak."
Ev kadının işi hiç biter mi? Topkapı Sarayı''nın işi de bitmezEv kadının işi hiç biter mi? Topkapı Sarayı''nın işi de bitmezÜnlü tarihçi, Topkapı Sarayı Müzesi''nin Müdürü İlber Ortaylı''ya göre, Avrupa''nın Kültür Başkenti seçilmesi İstanbul''un imajına önemli bir katkı sağlamadı. Topkapı Sarayı, bu organizasyon sayesinde kurtuldu.
Terkos su toplayamayacak Terkos su toplayamayacak Kanal İstanbul''un rotası ormanı ve tarım arazilerini ve deniz ekosistemini tahrip edecek. Bilim ve Teknik''in 21 yıl önce yazdığına göre Terkos Gölü de çöküşten payına düşeni alacak.
Swoon: NY Sokak sanatının en zen kızıSwoon: NY Sokak sanatının en zen kızıDipnot.tv sizleri New York''ta sokak sanatının en usta isimlerinden biriyle tanıştırıyor.
Bayrampaşa''ya süper proje: Şanzelize CaddesiBayrampaşa''ya süper proje: Şanzelize CaddesiBayrampaşa Belediyesi''nin yeni başkanı Atilla Aydıner bir dolu projeyle görevine merhaba dedi. Bayrampaşa''nın bir meydan eksikliği olduğunu söyleyen Aydıner''in ilk çılgın projesi ise ilçesine Fransızların ünlü caddesi Şanzelize''nin benzerini kurmak.
Kanalın üstesinden 7 padişah gelemediKanalın üstesinden 7 padişah gelemediİstanbul''a kanal açma projesi ilk defa Kanuni Sultan Süleyman devrinde tasarlanmış ve bu proje için de Mimar Sinan görevlendirilmişti Karadeniz-Marmara''ya kanal açma projesine Kanuni''den başlayarak 7 padişah teşebbüste bulunmuş lakin her defasında sorun çıkmış ve proje hayata geçirilememişti...
"Çılgın projenin hafriyatı orman için fırsat""Çılgın projenin hafriyatı orman için fırsat"''Kanal İstanbul doğayı tahrip edecek'' eleştirilerine eski Orman Bölge Müdürü Çebi''den yanıt: Proje, eski maden ocaklarını ormanlık alana kazandırabilir.
Büyükşehir Belediyesi 5 projeyle ödül aldıBüyükşehir Belediyesi 5 projeyle ödül aldıTarihi Kentler Birliği tarafından daha önce iki kez ödüllendirilen İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin tarihi aksını canlandırmak için hayata geçirdiği 5 projeyle yeniden ödüle layık görüldü. İzmir''in turizm ve hizmet şemsiyesi çatısı altında gelişmesini sağlamak ve bu kapsamda kentin tarihi değerlerini gün yüzüne çıkarmak için çalışan Büyükşehir Belediyesi, bu çabalarıyla bir kez daha ödüllendirildi.
Türkiye nükleer enerjiye karşıTürkiye nükleer enerjiye karşıNükleer enerjiye geçiş için hazırlık yapan hükümet, referandumu göze almış durumda. Ancak yapılan araştırmaya göre referandumun sonucu nükleer aleyhine çıkabilir.
''Mona Lisa'' radarla aranıyor''Mona Lisa'' radarla aranıyorMona Lisa tablosuna modellik eden Lisa Gherardini''nin mezarını arama çalışmalarında özel bir radar aygıtı kullanılıyor.
Dünya mirasına 4 aday dahaDünya mirasına 4 aday dahaKültür ve Turizm Bakanlığı UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi''ne 4 aday için başvuru yaptı. Bergama, St. Pierre, Eşrefoğlu Camii ve Göbeklitepe için yapılan başvurunun sonucu Haziran ayında sonuçlanacak.
Gerçekleşen bir masal: MiniaturkGerçekleşen bir masal: MiniaturkMiniaturk de bir anda Selimiye Camii''nden Sümela Manastırı''na gideceksiniz. Üstelik Atatürk''ün doğduğu evle Mescid-i Aksa''yı da yan yana görebilirsiniz.
TOKİ, Mersin''i Akdeniz Oyunları''na hazırlıyorTOKİ, Mersin''i Akdeniz Oyunları''na hazırlıyorDünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan Akdeniz Oyunları''na ev sahipliği yapmaya hazırlanan Mersin''de iki dev proje hayata geçiriliyor.
İstanbul''un gökdelenlerine imza atan kadınİstanbul''un gökdelenlerine imza atan kadınİstanbul''un siluetini değiştiren ve sosyal yaşamına damga vuran 7 prestijli projede Melkan Gürsel Tabanlıoğlu''nun imzası var Ünü yurtdışına kadar yayılan bol ödüllü mimar Tabanlıoğlu, "Türkiye''de gökdelenlere imza atan kadın" olarak dünyada isim yaptı.
''Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşan bir iştir'' ''Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşan bir iştir'' Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ''''Metroları yapmak belediyelerin gücünü aşan bir iştir. Mevcut olan ekonomik imkanlarımızla metroları bizim kendimizin yapabilmesi kesinlikle mümkün değil'''' dedi.
Deniz ekosistemi risk altında Deniz ekosistemi risk altında Uzmanlar İstanbul''a açılacak kanalın, denizde yaşayan canlı türlerini olumsuz etkileyeceğini söyledi.
Markalaşan kentlere reçetelerMarkalaşan kentlere reçetelerİki marka uzmanına göre, İstanbul marka değil! Bu uzmanların yazdığı Marka Şehir adlı kitapta, markalaşmak isteyen kentlere reçeteler var.
Mardin artık dünya markasıMardin artık dünya markasıSon 5 yılda yapılan yatırımlarla Mardin, güvercinleri gibi havalandı; 30''dan fazla fabrika açıldı, 80''den fazla şirket büyük tesis yapabilmek için başvurdu. Mardin büyük bir hızla dünya markası olma yolunda ilerliyor. Özellikle son 4- 5 yıl içinde yapılan yatırımlarla bu kadim kent, Mardin güvercinleri gibi havalandı.
Yaşamınız Gizlice Haritalanıyor Yaşamınız Gizlice Haritalanıyor Apple ve Google''ın, her hareketinizi cep telefonunuzun gizli bir dosyasına kaydettiği haberinin ortaya çıkmasıyla ortalık kızıştı. iPhone''un FourSquare uygulamasının aksine, "check-in" yapmanızı sağlayan bu gizli dosya ilginç haritalar oluşturarak hayatınızı nasıl yaşadığınızı gösteriyor. Hareketleri kaydetmeyi sağlayan ve bulunduğunuz bölgeyi dolaylı olarak kaydeden bu cihazı her yerde taşıdığını kimse aklına getiriyor mu?
Kumdan sanatKumdan sanatTayvan''ın başkenti Taipei''de düzenlenen geleneksel kum heykel festivalinin dördüncüsü başladı. 41 ülkeden 8 sanatçının katıldığı festivalde "kutuplarda yaşam", "Amerikan yerlileri" ve "Roma kuşatması" gibi temalara yer verildi.
İzmir Körfezi''ne cankurtaran simidiİzmir Körfezi''ne cankurtaran simidiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Körfezi''nde denize girilmesini amaçlayan ''Büyük Körfez Pojesi''ni başlattıklarını bildirdi. Kocaoğlu, "Liman güzergahının derinleştirilmesi, dere ağızlarının temizlenmesi, kuzeyde sirkülasyon kanalı açılması, dolayısıyla körfezde balık üretiminin artmasını ve insanlarımızın denize girmesini amaçlıyoruz" dedi.
Bisiklet şehri Konya, rekora pedal basıyor Bisiklet şehri Konya, rekora pedal basıyor Düz arazi yapısı ve çoğu kişinin ulaşım için bisikleti tercih etmesi nedeniyle Konya''da bisiklet kullanımı rekor denebilecek düzeye ulaştı.
Kanalİstanbul yükselen Türkiye''nin resmidirKanalİstanbul yükselen Türkiye''nin resmidirİktisatçı Doç. Dr. Dündar Murat Demiröz, Kanalİstanbul projesinin Türkiye''nin son yıllardaki yükselişine uygun olduğunu söyledi. Demiröz, "Sadece günlük gelişmelere bağlı kalan ve büyük hedefler gütmeyen siyasetler tarihe mal olmazlar. Bu açıdan Başbakan''ın açıkladığı proje açıkçası bana çok çılgın gelmiyor. Bilakis yapılması neredeyse zorunlu bir proje gibi geliyor" dedi.
"İstanbul Kanal" Panama ve Süveyş kanalı ile gerçekten kıyas edilemez mi?"İstanbul Kanal" Panama ve Süveyş kanalı ile gerçekten kıyas edilemez mi?Panama ve Süveyş kanallarından geçen Türk Denizcisi Onur Gül bu sorunun cevabını Dipnot.tv okurları için cevapladı.
Ankara Kalesi turizme kazandırılacak Ankara Kalesi turizme kazandırılacak Başkent turizmine yön verecek önemli yerlerden biri olan Ankara Kalesi''nin sorunlarının çözümü için hazırlanan ''''Kale Eylem Planı'''' tüm hızıyla sürüyor.
Bir "ülke" olarak İstanbul!Bir "ülke" olarak İstanbul!Çılgın proje sağolsun, bol bol İstanbul''dan konuşmaya başladık. En çok da Boğaz''ı ve Boğaziçi''nin geleceğini konuşuyoruz. İstanbul''un Karadeniz kıyılarını, su havzalarını, yeni yapılaşmaları konuşuyoruz.
Topkapı Sarayı, haşerelere karşı düzenli ilaçlanıyorTopkapı Sarayı, haşerelere karşı düzenli ilaçlanıyorTopkapı Sarayı''nın davetsiz misafirleri kemirgen ve haşerelerle mücadele devam ediyor. Geçtiğimiz yıl temmuz ayında başlatılan mücadeleyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne bağlı Çevre Koruma Müdürlüğü yürütüyor. Saraya kurulan 169 noktada kemirgen ve haşereler itlaf edilerek, tarihî eserlere zarar vermeleri engelleniyor.
Güzelbahçe''ye yeni balık hali Güzelbahçe''ye yeni balık hali İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi işbirliği ile "İzmir Körfezi Balıkçılığının Sorunları" konulu panel düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu panelde yaptığı konuşmada balıkçılara, Güzelbahçe''de balıkçı limanı ve balık hali kurulacağı müjdesini verdi.
İzmir, EXPO 2020''ye başvurusunu yaptıİzmir, EXPO 2020''ye başvurusunu yaptıBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, İzmir''in EXPO 2020 başvurusunu Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales''e resmi bir yazı ile iletti.
Çanak - çömlek bulmak için devlet ödenek verdiÇanak - çömlek bulmak için devlet ödenek verdiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Çılgın projem" dediği Kanal İstanbul Projesi''ni slâytlar ve animasyonlar eşliğinde açıklarken "Kanal İstanbul" projesinin yanı sıra bitişi geciken Marmaray projesinden de bahsetti.
Çadırkentte hayat başladıÇadırkentte hayat başladıCuma günü Türkiye''ye sığınan Suriyeliler dün, kaldıkları spor salonundan çadırkente taşındı. 42 çadırın bulunduğu kampta üç öğün yemek verilirken, çadırlara yerleşen 263 Suriyeli, ülkelerindeki olaylar dinene kadar Türkiye''de kalmak istediklerini söyledi.
"Ateş Boğazı" yine korkuttu"Ateş Boğazı" yine korkuttuEkvador ülkesinin başkenti Quito''ya 135 kilometre uzaklıkta bulunan Tungurahua Yanardağı, gürültülü bir şekilde patlayarak halka korku dolu anlar yaşattı.
İstanbul Boğazı, petrol yolu olmaktan çıkacakİstanbul Boğazı, petrol yolu olmaktan çıkacakBaşbakan Erdoğan''ın açıkladığı Kanal İstanbul projesi, yılda 55 bin petrol tankeri ve tehlikeli yük gemisinin geçtiği, enerji geçiş yolu konumundaki İstanbul Boğazı''nı rahatlatacak. Coğrafik yapısı sebebiyle tanker kazalarının meydana geldiği İstanbul Boğazı''ndaki en büyük facia 1979''da yaşandı. Romanya bandıralı ''Independenta'' adlı tanker, Yunan kuru yük gemisi Evriyali ile çarpışmış, 43 denizci hayatını kaybetmişti.
Bisiklet şehri KopenhagBisiklet şehri KopenhagUluslararası Bisiklet Birliği''nin ''Dünyanın ilk bisiklet şehri'' seçtiği Kopenhag''da, şehir içi ulaşımın yükünü bisikletler çekiyor.
Çılgın proje için dört güzergâh varÇılgın proje için dört güzergâh varEski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, kanal güzergâhı için dört ayrı seçeneğin bulunduğunu belirterek "spekülasyona gelmeyin" dedi.
Banka önünde ''ev'' nöbetiBanka önünde ''ev'' nöbetiKütahya''da TOKİ tarafından yaptırılan konutlardan 25''inin, başvuru önceliğine göre satılacağını duyan vatandaşlar, dün geceden itibaren, satışın yapılacağı banka şubesi önünde nöbet tutmaya başladı.
Kapısı var, balkon yok Kapısı var, balkon yok Rize''de bir binaya balkon olmadığı halde yapılan balkon kapısı, görenleri şaşırtıyor.
Çılgın projeye yeni bakanlıkÇılgın projeye yeni bakanlıkAKP hükümeti, Kanal İstanbul, iki yakaya iki şehir gibi kentsel dönüşüm projelerini hayata geçirmek üzere Çevre ve Kentsel Yönetim Bakanlığı kuracak.
Asıl "çılgın proje" Osmanlı''yı geri getirmek mi?Asıl "çılgın proje" Osmanlı''yı geri getirmek mi?Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 27 Nisan''da İstanbul Boğazı''na bir kardeş geleceğini müjdeleyince ortalık karıştı. Mimar ve mühendisler, sabahlara kadar televizyonlarda konuşuyor, siyasetçiler tutarlı tutarsız görüşler beyan ediyor, Silivri''deki arsa fiyatlarının daha şimdiden ikiye katlandığı haberleri basını günlerdir meşgul ediyor. Bu arada tarih yazarlarına epeyce malzeme çıktığını görüyoruz.
Amerikalıların Fukuşima''sı Amerikalıların Fukuşima''sı ABD''de, Obama yönetiminin enerji programı çerçevesinde nükleer santrallara yer vereceğini açıklaması, Japonya''daki felaketle birlikte, 1979''da yaşananları anımsayan Amerikalılar arasında bir tartışma başlattı. Greenpeace''e göre "Radyasyonun güvenli bir dozu yok" ve nükleer kirlilik görünmüyor diye bu "temiz" olduğu anlamına gelmiyor.
Kanal İstanbul için tahvil satışı olabilirKanal İstanbul için tahvil satışı olabilirAkgiray, projenin finansmanında ileride ihtiyaç duyulması halinde tahvil satışının olabileceğini belirtti.
Bu da ‘çılgın'' üniversite Bu da ‘çılgın'' üniversite Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın çılgın projesi ‘Kanal İstanbul''dan sonra Kayseri de çılgın üniversite heyecanı yaşıyor.
"Çılgın proje için 30 milyar dolar vermeye hazır olanlar var""Çılgın proje için 30 milyar dolar vermeye hazır olanlar var"Başbakan Erdoğan, Çılgın Proje''nin Belediye başkanlığı döneminden bir rüyası olduğunu söyleyerek Projenin bedelinin 12 milyar doların altında olmayacağını ve bir Türk işadamının 30 milyar dolar vermeye hazır olduğunu belirtti.
Heykel, küfür, anayasaHeykele yontu denir, bizim memlekette, benim bildiğim. Sözlükler böyle yazar. Koskocaman bir mermerin, taş bir bloğun içinde saklı duran bir formu, yonta yonta ortaya çıkarma becerileriyle, yüzlerce yıllık kalıcı estetikleri, üstelik en fazla üretmiş toprakların çocuklarıysanız bir de eğer, en çok sizlerden beklemezler mi bunun bilinmesini, şu yeryüzünde?
İstanbul "Büyük Yürüyüş"e çıktıÇevrecilerin "Anadolu''yu Vermiyoruz" sloganı ile Türkiye''nin yedi bölgesinden başlattıkları protesto eylemi ‘Büyük Yürüyüş''ün İstanbul kolu da yola çıktı.
Davutoğlu: Mevlana müzesi türbe olmalı Seçim bölgesi Konya''da gazetecilerle kahvaltıda buluşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kentin simgesi haline gelen Hz. Mevlana türbesi ve müzesi konusunda ilginç bir çıkış yaptı. Seçim bölgesi Konya''da gazetecilerle kahvaltıda buluşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kentin simgesi haline gelen Hz. Mevlana türbesi ve müzesi konusunda ilginç bir çıkış yaptı. Hz. Mevlana''nın kabrini şu anda bir müze olarak yılda 500 bini yabancı olmak üzere toplam 2 milyon kişinin ziyaret ettiğin belirten Davutoğlu, müze ile türbenin aynı yerde olmasından memnun olmadığını dile getirdi.
Tarih: 3 Mayıs 2011 Kaynak: Taraf
Libya zengini Türk müteahhitlerin büyük ayıbı Libya''da 27 milyar dolarlık iş üstlenen Türk müteahhitler, çalıştırdıkları 22 bin işçiden sadece 8 bininin sigortalı yaptı. Sigortasız çalıştırdıkları 14 bin işçi için ise ''işsizlik sigortası'' istedi.
Çılgın Proje''nin finansman modeliBizim Çılgın Projemiz; "Kanal İstanbul", çılgınlığını; inşaat teknolojisinden değil, bunu "gerçekleştirme iradesinden" almaktadır. Aslında dev projelerin finansman modeline bakınca ortaya çıkan gerçek şu; yalnızca tek bir finansman modelinin yetersiz olduğudur. Yetmiyor; tek bir firmanın gücünü de aşacak boyuttadır.
Onbeş çılgın projeBenimkisi çılgınlık!..Bu çağda, bu toz duman arasında, kim benim gibi uğraşıp böyle bir proje yapar ki!?..
2. İstanbul Uluslararası Su Forumu başlıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin desteğiyle Haliç Kongre ve Kültür Merkezi''nde, 100 ülkeden 3.000 konuğun katılımıyla gerçekleştirilecek olan 2. İstanbul Uluslararası Su Forumu başlıyor.
Kanal İstanbul''la tarihe geçmekGörgüsüz tapınak kent Dubai, şişirdiği gayrimenkul balonunun patlamasıyla faniliğini iliklerine kadar idrak etmişti. Disneyland estetiği, naylon palmiye adası, spekülatif finans bağımlılığıyla, küresel kent olma hırsı ve hadsizliğinin ''dünyevi faturasıyla'' bir anda göçüvermişti.
Paylaşılamayan meydanİstanbul Vakıflar Müdürlüğü, Beşiktaş Çırağan semtinde yer alan ve bölgede yeşil alan olarak kullanılan Fıstıklı Meydanı''ndaki 988 m2 araziyi 5 katlı 21 daireli bir bina inşa etmek üzere 5 Mayıs''ta kat karşılığı ihaleye çıkarıyor.
Gayrimenkul çılgınlığıÇılgın projenin nereye yapılacağını tahmin edenler güzergâh üzerindeki arsaları kapışmaya başladılar.
"2 bin eserlik" bienal büyük coşku yaşatacak Kültür sanatta İzmir''i öne geçirecek projelerde yetersiz kaldığımızı sık sık dile getiriyoruz. Ama geleceğe dönük umudumuzu tazeleyen adımları gördükçe de mutlu oluyoruz.
EXPO: Geçen yılki gibi olmasın Müjdeyi Başbakan Erdoğan verdi. "İzmir EXPO''ya yine aday..." diye. Bir önceki yılın deneyimi İzmir''i Ankara ve öteki kentlerin önüne taşıdı ve beklenen sonuç ortaya çıktı.
Ucube beyinler, ucube zihniyetBu memlekette yeteneği sınırlı, sanatı vasat kimilerinin ideolojik tartışma üzerinden ekmek yemesi rahatsız ediyor beni. Yazdığı metinler sıradan, çizdiği resimler üç kuruş etmez, yaptığı heykellerin hiçbir sanat değeri olmayan kimilerinin ''laiklik/Kemalizm'' gibi sakızlar ile gürültülü bir şekilde var olmaya çabalamaları tuhaf...
Ege Medeniyetler Müzesi için kamu yararı formülüKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nu ziyaret etti. AK Parti İzmir İl Başkanı Ömer Cihat Akay''ın da eşlik ettiği ziyaret sıcak bir atmosferde geçti.
Akyazı Projesi''nin önünü kesmeye kimsenin hakkı yokTrabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, içerisinde 40 bin kişilik stadyumun yanı sıra birçok spor ve sosyal tesisin yer alacağı Akyazı Projesi''nin önünü kesmeye kimsenin hakkının olmadığını söyledi.
Çılgın inşa ve imha projeleriBaşbakan''a hakkını teslim etmek lazım: Kamuoyunun ve medyanın gündemine damga vurmak konusunda Türkiye''de kimse onun eline su dökemez.
Proje savaşları üzerineSiyasi partiler arasında proje çatışmaların, yaşandığı şu günlerde bu konuya değinmemek zor. Hayata, daha küçük projelerden oluşmuş büyük bir proje olarak bakmak pek mübalağa olmaz.
Bakan Demir: 2B alanların devri gerçekleşecekBayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, seçimden sonra yasayı çıkarıp 2B alanlarının vatandaşlara devrini gerçekleştireceklerini söyledi.
Liman inşaatı bir an önce başlamalıAlaplı Muhtarlar Derneği Başkanı Rahmi Yapar, ilçede yapılması düşünülen liman inşaatının bir an önce başlatılması gerektiğini söyledi. Yapar, Alaplı Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ve liman bölgesinde yatırım yapmayı planlayan firmaların bir an önce karar vermesini beklediklerini, liman inşaatının başlamasıyla birlikte ilçede ekonomi ve istihdam anlamında büyük bir rahatlama olacağını kaydetti. Tersanelerin kapanması ve Libya''daki olaylar sonrası yüzlerce kalifiye işçinin Alaplı''ya geri dönmesiyle ilçede işsiz gençlerin sayısında artış olduğunu anlatan Yapar, şöyle konuştu: "Liman Ereğli''ye, Alaplı''ya, Akçakoca''ya, kısacası tüm Batı Karadeniz Bölgesi''ne hitap edecektir." dedi. Liman inşaatının başlamasıyla birlikte Alaplı özlediği günlerine kavuşacaktır." dedi.
Tarih: 2 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Yazan: Sinan Kabatepe
Ankara''ya su getirecek tünelin temeli atıldıGerede suyunu Ankara''ya iletecek, yaklaşık 32 kilometrelik Türkiye''nin en uzun içme suyu iletim tünelinin temeli atıldı. Ankara''da Devlet Su İşleri Konferans Salonu''ndan görüntülü canlı bağlantı ile yapılan temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Japonya''nın Ankara Büyükelçisi Kyoshi Araki, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve çok sayıda davetli katıldı. Çevre ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü''nce, projeyle Filyos Nehri''nin bir kolu olan Gerede-Ulusu Çayı üzerinde inşa edilecek Işıklı Regülatörü ve İletim Tüneli vasıtasıyla, Ulusu Çayı''ndaki faydalanılmayan suların da Çamlıdere Barajı''na aktarılması tasarlanıyor. Ankara''ya yıllık 226 milyon metreküplük içme suyu aktarılması beklenen tünel, 31 bin 592 metre uzunluğuyla Türkiye''nin en uzun içme suyu iletim tüneli olma özelliğini taşıyor.
Tarih: 2 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman Yazan: Hasan Çelik
Yaşasın çılgınlıkÇılgın proje: ‘Dansözler kraliçesi Çılgın Şakire'' gibilerinden bir şey; çadır tiyatrosu, cambazhane, panayır gösterisi kokuyor. Bir de, eskilerde her akşamüstü Yeni Cami önünde, esas hedef İstanbul''a yeni gelmiş taşralı gençler olmak üzere, mucize bir ilaç veya alet pazarlayan seyyar satıcılar olurdu.
Arolat''ı Etkileyen 5 Mimari YapıMimar Emre Arolat, NTV N5''te etkilendiği 5 mimari yapıyı anlattı...
Osmanlı''nın çılgın projeleriBaşbakan Erdoğan''ın açıkladığı "çılgın proje" kanal İstanbul için gelen tepkilerden birisi, "Bu projenin ilk olarak Sultan Süleyman tarafından gündeme getirildiği" oldu. Sultan Süleyman''ın projesinin "Boğaz''ın doğusunda olduğu" notu da düşüldü. Sultan Süleyman''ın Sakarya Nehri ile Sapanca Gölü''nü Marmara ile Karadeniz''e bağlama projesi, Osmanlı dönemindeki tek kanal projesi değildi.
Doğa, kültür, kent talanına karşı Anadolu YürüyüşüBuralara kapitalizmin vahşisi şimdi geliyor esas. Kuralsızlaştırma (deregulation) ile yürüyen, kararları birkaç adamın aldığı rant, tüketim ve israf ekonomisinden söz ediyoruz. Çılgın Proje bunun mükemmel örneği. Topyekûn saldırı karşısında içeride ve dışarıda toplumsal tepki, farkındalık ve bilinç her gün artıyor.
Çılgın projeye dünya da karşı çıkacaktırSevgili okurlar; Başbakan Erdoğan nihayet geçen hafta "çılgın projesini" açıkladı. Daha önceden de tahmin edildiği gibi bu proje Karadeniz''le Marmara''yı birleştiren ve İstanbul''un bir bölümünü "ada" haline getiren bir kanal projesi. Açıklanmasıyla birlikte bu proje özellikle medyada en çok tartışılan konu haline geldi. Halkın o kadar da heyecanlanmadığı izlenimi edindim. Yapılabilir mi?
Doğaya bir darbe dahaÇED Yönetmeliği''nde yapılan değişikliğe doğa korumacılardan tepki geldi...
Eyüp''teki 50 yıllık sorun tek tek çözülüyorEyüp''te 50 yıllık tapu sorunu çözülen son bölge Karadolap Mahallesi oldu. Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin belirlediği rayiç bedellerini açıkladı.
''Ucube''nin faydalarıKars''tayız. Sarıkamış Şehitleri''ni anma programı çerçevesinde bir davet var. Hava, bizim İstanbul''daki havalara göre zehir gibi soğuk. Birkaç arkadaşla kaleyi dolaşıyoruz. Arkadaşlardan biri Anadolu Ajansı''nın İstanbul Bölge Müdürü Ömer Erim Baştimar. Ömer''in memleketi Kars.
Çılgın Proje Yunanlıları korkuttu Atina''da yayımlanan yüksek tirajlı Ethnos gazetesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın, Karadeniz ile Marmara Denizi arasında kanal açılmasıyla ilgili projesinin, "Türkiye''yi, Montrö Antlaşması''nın yükümlülüklerinden kurtararak, Orta Asya petrollerinin Akdeniz''e taşınmasında kontrolü tamamen kendine ait alternatif yeni bir yol açacağını" yazdı.
Takvim
<<Mayıs 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.