Haberler

3 Temmuz 2008, Perşembe

Ç.Ö.PÇ.Ö.PTürk Dil Kurumu’nun güncel sözlüğünde, yararsız, pis veya zararlı olduğu için atılan ufak tefek şeylerin hepsi çöp olarak tanımlanıyor. Yenilen meyve, sebze ya da diğer gıda maddeleri ile üretim ve tüketim alanlarında kullanılan malzemelerin işe yaramayan, değersiz kısımları çöpe dönüşerek evlerimizde ve şehirlerimizde giderek birikiyor. Bu yararsız malzemeleri değerlendirmek ya da mümkün olduğunca çevreye zarar vermesine engel olacak şekilde imha etmek üst üste yığılan çöp dağlarının önüne geçmek açısından önem kazanıyor. Haberin Devamı
Merkez Bankası İstanbul’a geliyorMerkez Bankası İstanbul’a geliyorMerkez Bankası, Sermaye Piyasası Kurulu ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu başkanlıkları ile Vakıflar Bankası Genel Müdürlüğü’nün İstanbul’a taşınmasını öngören kanun tasarısı TBMM’ye sunuldu.
YTONG’dan Geleceğe Sağlam AdımlarYTONG’dan Geleceğe Sağlam Adımlar17 farklı ülkede gerçekleştirdiği üretim ile yapı malzemeleri sektörünün en yaygın ve bilinen markası olan Ytong, Türkiye’de gerçekleştirdiği eğitim çalışmaları ile dikkat çekiyor.
Slovenya - 100 Yıllık MimarlıkSlovenya - 100 Yıllık Mimarlık1991’de kazanılan bağımsızlık, 2004’te gelen Avrupa Birliği üyeliği, 2007’de para biriminin Euro ile değiştirilmesi ve 2008 yılının ilk yarısında Avrupa Birliği Dönem Başkanlığı... Bunlar, son zamanlarda Slovenya’ya ve ülkenin mimarlık kültürüne olan ilginin giderek artmasının birkaç sebebi.
Aspendos''ta gösteri merkezi yapılmasıAspendos''ta gösteri merkezi yapılmasıAntalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, ''''Aspendos veya Perge gibi ülkemizin veya insanlığın kültür mirasını oluşturan eşsiz eserlerin restorasyonu yapılsa dahi sürekli etkinlikler için kullanımı son derece yanlıştır'''' dedi.
Katliamın fotoğrafıKatliamın fotoğrafıTürkiye’nin cennet köşelerinden biri olan Muğla’nın Güllük Körfezi’ndeki Pina Yarımadası’nın havadan çekilen görüntülerinde, yarımadanın çevresindeki dolgu alanların yanı sıra, denizin içinde doldurulmaktayken yarım kalan dolgular bile net bir şekilde görülüyor.
 Milleniumpark''a komşu 36 dükkanlık çarşı açılıyor Milleniumpark''a komşu 36 dükkanlık çarşı açılıyorA.Yıldırım İnşaat''ın Akfırat''taki projesi Milleniumpark''ın içinde Millenium Bazaar açılıyor.
 Bu kuleden güneşin hem doğuşu hem batışı izlenecek Bu kuleden güneşin hem doğuşu hem batışı izlenecekİtalyan Dynamic Architecture tarafından Dubai''de inşa edilmeye başlanacak ''dönen gökdelen''de ön talepler toplanmaya başladı. Her katı diğerlerinden bağımsız olarak dönen gökdelen, toplam 80 katlı olacak.
4 yılda İstanbul''un çehresi değişti4 yılda İstanbul''un çehresi değiştiİstanbul, gayrimenkul yatırımları ve proje geliştirme açısından altın yıllarını yaşıyor.
Brooklyn Köprüsü’ne şelaleBrooklyn Köprüsü’ne şelaleABD’NİN New York kentinde, şehrin denize kıyısı olan doğu bölgesindeki 4 farklı noktaya inşa edilen dev yapay şelalelerden biri, geçen hafta Brooklyn Köprüsü’nden geçen hafta akmaya başladı. Danimarka doğumlu sanatçı Olafur Eliasson tarafından tasarlanan şelaleler, Doğu Nehri’nden pompalanan su ile çalışıyor. Şelalelerin ekim ayının ortalarına kadar çalıştırılacağı belirtiliyor.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Milliyet
Likör’e 307 milyon YTL verdiler, 323 milyon YTL daha yatıracaklarLikör’e 307 milyon YTL verdiler, 323 milyon YTL daha yatıracaklarÜçüncü kez satışa çıkarılan Mecidiyeköy’deki eski likör fabrikası arazisinde en yüksek teklifi 307 milyon 500 bin YTL ile Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey-Omak ortak girişimi verdi.
Lerner’in ÖğrettikleriLerner’in ÖğrettikleriBrezilya’nın Curitiba kentinin eski belediye başkanının, gelişmekte olan dünya kentleri için sürdürülebilirlik konusunda mesajları var. İlk ders: Arabanızdan kurtulun! Gelecek yıl, kentsel planlama ve ulaşım için basit ama dönüştürücü bir fikrin 35. yıldönümü; Brezilya’nın Curitiba kentinde hizmet vermeye başlayan yer üstü otobüs sistemi, ilkesel olarak metro sistemini temel alıyor, dahası, bazı yönleriyle, metroya kıyasla farklı avantajlar sunuyor. Otobüslerin bir öncekini bir dakikalık zaman farkıyla takip ettiği iyi düzenlenmiş güzergahlar, araç trafiğinin sorunsuz akmasına olanak sağlıyor.
İYTE Mimarlık Fakültesi 2008 Yılı Mezunlarını VerdiİYTE Mimarlık Fakültesi 2008 Yılı Mezunlarını Verdiİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Mimarlık Fakültesi, 27 Haziran 2008 tarihinde gerçekleşen mezuniyet töreniyle 2008 yılı mezunlarını verdi.
Eyfel Kulesi’ne AB makyajıEyfel Kulesi’ne AB makyajıDünyanın en popüler turistik yerlerinden Paris’teki Eyfel Kulesi, Fransa’nın yarından itibaren AB dönem başkanlığını üstlenmesiyle, iki ay süreyle AB’nin özel simgesini yansıtacak şekilde ışıklandırıldı.
Bahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü AçıldıBahçeşehir Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü AçıldıBahçeşehir Üniversitesi''nin Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bünyesinde açtığı Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü, 2008 - 2009 akademik yılında eğitime başlıyor. Bölüme, Ağustos ayı içinde yapılacak yetenek sınavı ve sözlü görüşme ile öğrenci alınacak.
Tarih: 2 Temmuz 2008
Bafa Gölü’ndeki canlılara tuz tehdidiBafa Gölü’ndeki canlılara tuz tehdidiBafa Gölü’nde, balık çiftliklerinin atıkları nedeniyle canlı neslin hayatı tehlikede. Balık çiftlikleri ise ‘DSİ tatlı su göndermeli’ diyor.
‘Sabiha Gökçen küçük bir başlangıç biz mega projeler için Türkiye’deyiz’‘Sabiha Gökçen küçük bir başlangıç biz mega projeler için Türkiye’deyiz’Sabiha Gökçen ihalesini kazanan konsorsiyumun Hintli üyesi GMR’ın CEO’su Murugason, ‘Sabiha Gökçen yatırımı Türkiye’ye küçük bir başlangıç. Devamı mega projelerle gelecek. Bu enerji alanında olacak’ dedi.
Ayasofya müze kalmalıAyasofya müze kalmalıDanıştay, Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmesine ilişkin Bakanlar Kurulu kararının iptalini isteyen derneğin talebini yerinde bulmadı.
Saskia Sassen ve Kentsel Küreselleşmenin YükselişiSaskia Sassen ve Kentsel Küreselleşmenin YükselişiSaskia Sassen, değişen yeni Dünya düzenine şekil veren en önemli isimlerden biri. Bilgeliği ile küresel değişimin karmaşıklığı üzerine yeni ve çok titiz bir farkındalık yarattı. Her çağ, bir süreliğine de olsa popüler tartışma konuları çerçevesinde moda olan yeni terimler yaratıyor. Bu çarpıcı kelimeler, popülerliklerini oldukça kısa bir süre sonra yitirerek, ilk zamanlarındaki kadar parlak olmuyor ve orijinal çağrışımlarından uzaklaşarak, yalnızca uzmanların anlayabildiği esrarlı terimlere dönüşüyorlar.
Öğretmenler “Enerji Verimliliği” için Zilin Çalmasını BekliyorÖğretmenler “Enerji Verimliliği” için Zilin Çalmasını BekliyorAvrupa Birliği’nin desteğiyle EİE (Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü) adına yürütülen ve binalarda enerji verimliliğini artırmak için hayata geçirilen enverIPAB Projesi kapsamında, pilot okullarda gerçekleştirilecek enerji verimliliği eğitimleri öncesi öğretmenler ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri bilgilendirildi.
''100 bin YTL''lik kredilerde taksidi 1.500 YTL''ye indirdik''Finansbank, konut kredisi taksitlerini 500 YTL''ye kadar indiren Taksidi Düşük Mortgage ürününü piyasaya sundu.
Palladium''da sigara yasağından etkilenmemek için proje değiştiTahincioğlu Gayrimenkul, Gençoğlu ve Nora ortaklığıyla kurulan Kozken İnşaat tarafından hayata geçirilen Palladium Alışveriş Merkezi, kapalı alanlarda sigara içme yasağı uygulamasından etkilenmemek için projesini değiştirdi.
Yıllık elektrik ihtiyacının yarısını karşılayacak su, denize dökülüyor5. Türkiye Enerji Forumu''na katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, Adile Sultan Sarayı''nın bahçesinde katılımcılar ile bir süre sohbet etti.
Yabancılar kredi vermezse Ilısu Barajı''nı kendimiz yaparızBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan Hasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Projesi''ne yabancı kuruluşların kredi vermekten vazgeçmeleri durumunda hükümetin kendi imkanlarıyla projeyi tamamlayacağını söyledi.
Zorlu''nun İzmir projesine onay çıktı Zorlu Holding''in İzmir''in Çankaya semtinde sahibi olduğu alışveriş merkezi ve eski tütün depoları binasının bulunduğu alanın imar plan değişikliği Konak Belediye Meclisi''nde onaylandı. Yeni plana göre, alışveriş merkezinin bulunduğu alan yıkılarak, bu alanda 8 katla sınırlı bina ve alanın ortasında da yüksekliği serbest bırakılmak üzere bir gökdelen yapılabilecek. 8 katla sınırlandırılan alan, otopark ve ticaret alanı olarak değerlendirilebilecek.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Zaman
TOKİ konutlarındaki eksikliklere kızan vatandaş, muhatap bulamamaktan dertli''Kira öder gibi ev sahibi olma'' fırsatıyla özellikle dar gelirli vatandaşların umudu olan Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Bursa Yunuseli''nde de yüzlerce aileyi eve kavuşturdu.
Antalyalı iç mimar, Rusya ve Suriye''deki projelere odaklandıMobilya üretimi ve inşaat alanında Antalya bölgesi ve yurtdışında birçok projeye imza atan Antalya merkezli Detay İç Mimarlık, iç pazardaki aşırı fiyat kırma rekabeti nedeniyle yeni projeler için gözünü Rusya ve Suriye''ye çevirdi.
İstanbul’da deprem olasılığı yüzde 100!Dünyanın deprem konusundaki sayılı uzmanlarından biri olarak gösterilen akademisyenden korkutan açıklama...
Dalan Haberinin Yanıkısı Büyüyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclis Üyesi Abdülkadir Cebecioğlu, BirGün’de çıkan Bedrettin Dalan’ın Kadıköy’deki kaçak inşaatı konulu haberin ardından Kadıköy Belediyesi’ne soru önergesi verdi.
Üç Alt Geçit ile Havaalanına Kesintiz Ulaşımİzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir Akçay Caddesi’nde kesintisiz ulaşımı sağlayacak son adımı da attı. Daha önce trafiğe açılan Gaziemir ve Sarnıç karayolu alt geçitlerinin ardından ESBAŞ geçidi için de gün sayılıyor.
TMMOB''dan Arsenik UyarısıTürk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İzmir İl Koordinasyon Kurulu (İKK), İzmir’in içme suyunda yüksek oranda arsenik çıkması ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi.
Altgeçitlerde Özel Temizlik…Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkent’te tüm görsel ve çevresel kirliliğin ortadan kaldırılması için yeni bir çalışma başlattı. Kimyasal madde kullanılmadan gerçekleştirilen temizlik çalışmaları çevre ve insan sağlığı için de hiçbir tehlike oluşturmuyor.
Tarihe yolculuk başlıyorKayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından "Tarihe Yolculuk" adı altında Kültepe Kaniş-Karum''a düzenlenecek kültür turları, 05 Temmuz''da başlıyor.
Kayseri Kent Ormanı açıldıKayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından yapım ve düzenleme çalışmaları tamamlanan Kayseri Kent Ormanı, düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı.
İnşaatta kapıdan satış dönemiİnşaat sektörü ve alternatif turizm alanında faaliyet gösteren Kuran Group''un Genel Müdürü Fatih Kuran, inşaat se ktöründeki durgunluğu aşmak için farklı pazarlama yöntemlerini devreye soktuklarını söyledi. Durgunluğu aşmak için dünyanın sayılı emlak şirketlerinin uyguladığı sistemi devreye soktuklarını belirten Kuran, sistemi şöyle özetledi: “Sektördeki firmaların kullandıkları en belirgin pazarlama yöntemi, gazete, dergi ve televizyon mecrasına reklâm verip, müşterinin ayağına gelmesini beklemektir. Biz ise uzman bir kadro ile hedef kitleyi belirleyip, uygun ürünü, uygun müşteriyle buluşturuyoruz.”
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Yeni Şafak
‘Kredi gelsin gelmesin Ilısu Barajı yapılacak’Türkiye Enerji Forumu açılış törenine katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ilısu Barajı kararlılığını yineledi. Erdoğan, “Birçok spekülasyonlar yapılıyor. Kredi noktasında finansör olacak ülkeler ister bu finansı versin, ister vermesin, biz bunları GAP, DAP (Güneydoğu Anadolu Projesi), KOP (Konya Ovası Projesi) kapsamında şu anda yatırıma ayırdığımız finanstan çözme kararlılığı içerisindeyiz. Geri adım atmak söz konusu değil” dedi. Türkiye’nin ikinci büyük barajı olacak Ilısu’nun temeli, ‘iki yıl önce’ atıldı. İnşaatın finansmanı için İsviçre, Almanya ve Avusturya’dan 1.2 milyar avroluk kredi garantisi alındı. Ama çevre, tarihi miras ve bölge insanının korunmasıyla ilgili önlemlerin alınması şartıyla verilecek kredi hâlâ sağlanamadı, inşaat da henüz başlamadı.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Hasankeyf’te çifte keşif!Hasankeyf’teki kurtarma kazılarında Roma döneminden kalma Sahil Sarayı’nın kalıntılarına ulaşıldı. Saray kalıntıları üzerinde de belediyenin taş atölyesi bulundu!
Havana Parkı’na yeni düzenlemeEsenyurt Belediyesi’nin, Esenkent Havana Parkı’nda 3 aydır devam eden rekreasyon çalışmalarını bitirme aşamasına geldi. Esenkentlilerin uzun süredir beklediği Havana Parkı, önümüzdeki günlerde yapılacak olan törenle vatandaşların hizmetine açılacak. Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’ndan, Esenkentlilerle yaptığı toplantılarda, Havana Parkı’nın düzenlenerek spor ve yürüyüş alanlarının oluşturulması talep edilmişti. Vatandaşların taleplerini anında değerlendirerek projelendiren Başkan Kadıoğlu, 3 ay önce başlattığı çalışmaları sonuna getirdi. Emekli vatandaşların ve gençlerin de unutulmadığı parkta kütüphane, gazete okuma köşesi, yürüyüş yolu, çocuk parkı ve kafeterya bulunacak. Daha önce atıl bir durumda bulunan alan Havana Parkı ile Esenkentliler, oksijen alacağı bir alana daha kavuşmuş olacak.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
İlk popüler arkeoloji programıGençlere arkeolojiyi sevdirmeyi, Türk insanına Türkiye’nin tarihi zenginliğini göstermeyi amaçlayan güleryüzlü, dinamik bir popüler arkeoloji programı olan “Taştaki Sır” 3 Temmuz''da saat 20.30’da CNN TÜRK''te başlıyor.
Belediye evlerden atık yağı toplayacakAvcılar Belediyesi bir çevre projesini daha hayata geçiriyor. Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından hazırlık çalışmaları tamamlanan ve önümüzdeki günlerde faaliyete geçirilecek olan Bitkisel Atık Yağların Toplanması Projesiyle birlikte, bundan sonra iş yerlerinden ve konutlardan atık yağlar toplanmaya başlanacak. Bitkisel Atık Yağların Toplanması Projesi için yoğun bir çalışmaya girdiklerini söyleyen Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci; atık yağların gerek yeraltı gerekse yüzeysel suları çok fazla kirlettiğini, canlıları olumsuz etkilediğini, kanalizasyon sistemlerini tıkadığını ve arıtma tesislerine zarar verdiğini ifade etti. Başkan Değirmenci, bütün vatandaşlardan hem çevre kirliliğinin önüne geçilmesi hem de bu yağların biyodizel yakıta dönüşerek ekonomiye katkısının sağlanması için gerekli hassasiyeti göstermelerini istedi.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Anadolu’da ilk rüşveti Asurlular vermişAnadolu topraklarında ilk rüşvetin MÖ 3700’lü yıllarda Asurlu tüccarlar tarafından yerli halkın kralı Warşama’ya hediye şeklinde verildiği ortaya çıktı. Kayseri’nin Kültepe kazı alanında çıkan yazılı tabletlerde yer alan bu durum, rüşvetin tarihinin milattan önceye dayandığını kanıtladı. Kayseri’nin 20 kilometre doğusundaki yaklaşık 5 bin yıllık tarihi Asur ticaret kolonisi Kültepe höyüğünden çıkarılan yazılı tabletlerde, dönemin kralı İnar’ın oğlu Warşama’ya Asurlu tüccarların, Asurlulara ait dokuz karumda (şehirde) mallarını bölgede rahatça satabilmek için çeşitli hediyeler verdiği belgelendi. Warşama’nın hediye karşılığında, tüccarlara izin belgesi olduğu belirtilen tabletler vererek Anadolu’daki ilk rüşveti başlattığı ortaya çıktı. Müze Müdürü Hamdi Biçer, 1948 yılından beri bölgede yapılan kazılarda 7 bin 178 eser içinden çıkan pişmiş topraktan yapılmış tabletlerin bunu belgelendirdiğini söyledi. Biçer, Kültepe’nin en parlak döneminin eski tunç dönemi olduğunu ve bu dönemde ticaretle uğraşıldığını açıkladı.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
İstanbul ‘cep’e girdiBüyükşehir Belediyesi’nin “İBB Mobil” projesi ile; trafik kameraları, hal ve balık fiyatları, hava durumu, kültür-sanat etkinlikleri ve nöbetçi eczaneler gibi birçok bilgiye cep telefonundan ulaşılabiliyor.
Görmüş geçirmiş AhlatBitlis’teki “Eren Üniversitesi”ne bağlı “Ahlat Meslek Yüksekokulu”, aynı coğrafyanın kültür derinliklerini belgeleyen böylesine eşsiz bir tarih dersine de kucak açacağını acaba tahmin edebilir miydi?..
Yer altı şehirlerine hücum!Türkiye''nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya''da sıcaktan bunalan turistler, yer altı şehirlerinde serinliyor.
En büyük gayrimenkul ödülü TOKİ’yeToplu Konut İdaresi (TOKİ), Avrupa’nın en büyük gayrimenkul geliştirme ödülüne layık görüldü. İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen, dünyanın en büyük gayrimenkul fuarında (İERA) düzenlenen törenle ödülü, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar adına, Emlak Konut Başkan Vekili Vedat Demiröz aldı. EİRA Yönetim Kurulu Başkanı Antonio İntiglietta da, TOKİ’nin kazandığı ödülün iki ülke arasındaki yatırımların ve ilişkilerin bir göstergesi olduğunu söyledi. TOKİ daha önce de Türk halkının sosyal şartlarının geliştirilmesine sağladığı katkı sebebiyle Barcelona’da ödüle layıt görülmüştü. TOKİ’ye alt gelir grubu için yaptığı projelerle de İspanya Kraliyet Ailesi tarafından Kraliyet Şövalyesi Brövesi verilmişti.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Eroğlu: Kyoto protokolü adaletsizTürkiye’nin Kyoto Protokolü''ne katılmasının uygun bulunduğuna ilişkin tasarı TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edildi.
Rüzgârdan 15 milyar dolarEnerji Bakanı Güler, bu ay üç rüzgar tesisinin açılacağını, hedeflerinin rüzgâr türbinlerinin Türkiye’de yapılmasını sağlamak olduğunu söyledi.
Şimdi ‘nakit’ kralUygun ödeme koşulları sunan inşaat şirketleri stokları eritmeye çalışıyor. Peşine büyük indirim yapan şirketlerden 30 aya kadar sıfır faizle ev almak artık mümkün.
Yabancıya mülk sınırına Erdoğan karşı çıktıTBMM Genel Kurulu’nda bugün görüşülmesi beklenen Tapu Yasası değişikliği dün AKP grubunda tartışmaya açıldı. Bazı milletvekilleri, yabancı şirketlerin alabilecekleri tarım arazilerinin sınırlanmasını istedi.
İngiltere’de emlak krizi derinleşiyorTutsat (mortgage) kredilerinin geri ödenmemesi nedeniyle ABD’de başlayan ve Avrupa ülkelerini de etkileyen sıkıntı farklı boyutlarıyla sürmeye devam ediyor.
Gökçek: Ankara’nın cazibe merkezleri denizi aratmıyorAnkara’nın dünyadaki emsal kentlerle karşılaştırıldığında rekreasyon alanlarında bir numara olduğunu iddia eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Cazibe merkezlerimiz denizi aratmıyor" dedi.
Kaçak yapılaşmaya biz de karşıyızTürkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Ahmet Barut, tesislerinin önüne şezlong ve güneşlik koymaktan dolayı TCK’nın 154. maddesiyle yargılandıklarını ve hapis cezası aldıklarını anlatarak, “Bizler turizmciler olarak talebimiz, sadece tesislerimizin önüne şezlong ve güneşlik koymakla ilgili ve sınırlıdır. Bunun dışında, talan, kaçak yapılaşmaya yol açacak talepler bize ait değildir” dedi. Barut, düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada yeni düzenlemelerin belli kısıtlamaları da beraberinde getirdiğine işaret ederek şartlara ve yatırımın yapılacağı bölgedeki imar, inşaat emsallerine uygunluğun önemli olduğunu vurguladı. Barut, bunun ise ancak denetimle sağlanabileceğini kaydetti.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Balık çiftliklerine karşı Bodrum’da büyük protestoÇevre ve Orman Bakanlığı’nın, Muğla ve Aydın kıyılarını içine alan Güllük Körfezi’ndeki 126 balık çiftliğini açık denize taşıma planı, sivil toplum kuruluşlarını ayağa kaldırdı. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunun birleşmesiyle oluşturulan Bodrum Yurttaş İnisiyatifi tarafından, Bodrum Belediye Meydanı’nda düzenlenen "Balık Çiftlikleri Körfezden Dışarı" eylemine Bodrum, Kıyıkışlacık, Güllük, Güvercinlik ve Boğaziçi’nde yaşayan çevreciler ile tatilciler de destek verdi. Bazı eylemciler, plaj kıyafetleri ile mitinge katıldı. Ellerinde "Denizde Yağma Ölüm Demektir, Yaşama Sahip Çık", "Balığın Ahını Alma Gerçekleri Karartma" yazılı pankartlarla yürüyüş yaparak meydana gelen eylemcilere, turistler de alkışlarla destek verdi. Yaklaşık 350 kişinin katıldığı eylemde, çiftliklerin Güllük Körfezi’nin dışına çıkarılması istendi.
Tarih: 3 Temmuz 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Yaşar Anter
"Tılsımlı Şehir İstanbul" kitabı yayınlandıİstanbul Büyükşehir Belediyesi AB İlişkileri Müdürlüğü’nün, Venedik Belediyesi iş birliğiyle hazırladığı “Tılsımlı Şehir İstanbul” kitabı yayınlandı. Akdeniz Ekonomik İş birliği Projesi kapsamında hazırlanan kitap, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyat Bölümü Araştırma Görevlisi Ferhat Aslan tarafından hazırlandı. AB mali desteğiyle hazırlanan ve İstanbul’a ilişkin bütün efsanelerin işlendiği kitapta, Akdeniz havzasındaki liman kentlerinde sürdürülebilir bir turizm uygulaması oluşturulmasının yanında, kültürel mirasın hak ettiği değere kavuşturulması ve projede yer alan ülkeler arasında uzun süreli iş birliğinin sağlanması konusunda bilgiler veriyor.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Türkiye
Topbaş: Yatırımlarımızı makyaj için yapmıyoruzKadir Topbaş, 4 yılda çok ciddi mesafeler aldıklarını belirterek, “Her alanda bir çalışmamız var, her alanda bir açılışımız var. Bunların bırakın temelini atmayı, toplu açılışlarını bile yapmaya vaktimiz yetmiyor." dedi.
Finans merkezi için bankalar TOKİ ile el sıkışıyorBaşbakan Erdoğan, İstanbul’da finans merkezi kurulacağını ve Merkez Bankası dahil, kamu bankaları ile SPK ve BDDK’nın da buraya taşınacağını açıklayınca, gözler Levent Büyükdere Caddesi’ne çevrilmişti.
Esenler metrosu 29 Ekim''i bekliyorBina çökmeleri gibi yaşanan çeşitli olumsuzluklar sebebiyle hizmete giriş tarihi geciken hat, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda hizmete girecek.
İstanbul yeni ilçelerle büyüyorİstanbul’da ilk kademe belediyelerinden 37’sinin tüzel kişiliğinin sona erdilerek 8 yeni ilçe belediyesi oluşturulmasının ardından, yeni kurulan ilçe belediyelerinin teşkilatlanma çalışmaları hızla devam ediyor.
Erciyes''e 300 milyon Euro''luk kış turizmi tesisi kuruluyorKayserililer geçen yıl 139 temel attı ya; Karadenizliler "En çok Temel bizde" diyerek 140 Temel''i denize atmış... Fıkra bu. Gerçek ise Kayserililer 139 fabrika temeline ek yeni tesislere başlamış bile.
ABD''de İnşaat Harcamaları %0,4 DüştüBD''de mayıs ayında inşaat harcamaları beklentilerin altında bir oranda düşerek yüzde 0,4 oldu. Ticaret Bakanlığının açıkladığı verilere göre, geçen ay inşaat harcamaları beklentilerin altında yüzde 0,4 düştü. Böylece, harcamalar Mayıs ayıyla birlikte 11 kez gerilemiş oldu. Ekonomistler, inşaat harcamalarının yüzde 0,6 oranında gerilemesini bekliyorlardı. Mayıs ayında otel ve ofis binaları harcamalarında bir hareketlilik yaşanırken, konut harcamalarındaki düşüş devam etti. İnşaat harcamaları, Nisan ayında ise yüzde 0,1 oranında düşüş kaydetmişti.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Dünya
Müzekart tuttu, on günde 150 bin kişi kart sahibi olduKültür ve Turizm Bakanlığı''na bağlı 185 müze ve 130 ören yerini bir yıl boyunca 20 YTL karşılığında sınırsız ziyaret imkânı veren ''müzekart'' uygulaması başlayalı henüz 10 gün oldu.
Avrupalı gençlerden Mardin sergisi''Gençliğe Değer Projesi'' kapmasında, Litvanya, Letonya ve Almanya''dan gelen 22 kişilik genç grup, 10 gün içinde Mardin ve çevresini gezerek gözlemledikleri kültürel farklılıkları fotoğraflayıp karma sergi açacak.
Başkent’in Suyuna Büyük İnceleme…Üniversiteler ve bazı kurumlar, Ankara’daki su tartışmasına son vermek amacıyla Büyükşehir Belediyesi ASKİ İvedik Arıtma Tesisleri’nden noter huzurunda su numuneleri aldılar.
"Ölen bebekler evin altına gömülüyordu"Çorum''da yürütülen kazılarda Yarıkkaya ve Büyükkaya mevzilerinde evlerin altlarında çok sayıda bebek cesedi bulundu.
Ayasofya cami olmayacakDanıştay, Ayasofya Camisi’nin müzeye dönüştürülmesine ilişkin 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı’nın iptal istemini oy birliğiyle reddetti.
Vakıflar inşaat Mamak park için ihale açtıMamak Belediye Başkanlığı Fen İşleri Müdürlüğü, Peyami Sefa Mahallesi 37 bin 923 ada 9 parsel üzerine, 10 bin 500 metre kare park inşaatı yaptıracak.
Sanayiciler Sordu, Başkan Cevapladıİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Vali Cahit Kıraç ile birlikte konuk olduğu EBSO Haziran ayı toplantısında Meclis üyelerinin sorularına içtenlikle yanıt verdi.
İspanyollar kazandıAliağa Menderes Demiryolu Hattı''nda çalıştırılacak 33 setten oluşan vagonların ihalesini kazanan Construccıones Y. Auxılıar Defer SA firması ile sözleşme imnzalanacak.
Kremlin çıkmazı kirayla çözüldüAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Kuğulu alt geçidinin uzantısında yer alan ve açılmaması nedeniyle 16 aydır Ankara trafiğinde büyük sıkıntılara neden olan Rus Büyükelçiliği önündeki yol elçiliğe bir yıl için 80 bin dolar kira ödenmesi şartıyla 16 ay sonra trafiğe açılıyor.
Türkiye’de Gecekondular ve Yasalar-II1960’lı yıllara geldiğimizde gecekondulaşma açısından en önemli hususlardan biri, bu olgunun özellikle büyük kentlerde yaygınlık kazanmış olmasıydı.
Kırıkkale’ye deniz suyu arıtma tesisiBüyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in "Kızılırmak suyu içiliyor" dediği Kırıkkale’de belediye Ankara’nın da kullandığının ötesinde teknolojiye sahip 25 milyon YTL maliyetle Deniz Suyu Arıtma Tesisi kurdu.
Frank Gehry’ye Altın Ayı11. Venedik Mimarlık Bienali’nde Yaşam Boyu Başarı dalında verilen Altın Ayı İspanya’daki Guggenheim Müzesi ve Los Angeles’daki Walt Disney Konser Salonu’nun yaratıcısı Frank Gehry’nin oldu. 14 Eylül’de başlayacak bienalin direktörü Aaron Betsky’nin sunduğu ödülün Gehry’ye verilişinin amacı ünlü mimarın işlerinin yıllar süren deneysel çalışmaların eseri olduğunu vurgulamak. Aaron Betsky “Frank Gehry modern mimariyi değiştirmiştir. Modern mimariyi ‘kutu’nun ve yaygın bina pratiklerinin sınırlarından kurtarmıştır. Ona ilham veren sanat pratikleri ne kadar deneysel olursa olsun Frank Gehry’nin mimarlığı ‘binanın ötesinde bir mimarinin’ modern modelidir” diye konuştu. Ödülü veren kurul, Gehry’nin, şehri havaalanına bağlayacak olan ‘Venice Gateway’ su bendi projesinin de Venedik için öneminin altını çizdi. Frank Gehry, Suna İnan Kıraç Vakfı için Tepebaşı’nda bir kültür kompleksi tasarladı. Venedik Film Festivali direktörü Marco Mueller’in önerisi üstüne kurul, Alman yönetmen Wim Wenders’i de 27 Ağustos’ta başlayacak 65. Venedik Film Festivali’nin jüri başkanlığına seçti.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Çocuklar tarihe sahip çıktıUNESCO tarafından desteklenen, TAÇ Vakfı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğiyile ilkokul 5. sınıf öğrencileri arasında düzenlenen ‘Doğal ve Kültürel Varlıklarımız Gençlere Emanet’ kompozisyon yarışması sonuçlandı. ‘Çevremdeki anıt eser/doğal alan beni niçin etkiliyor ve onu nasıl korumalıyım?’ sorusunu cevaplayan komposizyonlarıyla toplam 587 öğrencinin katıldığı yarışmada Denizli Horasanlı İlköğretim Okulu’ndan Fatma Pilavcı birinci, Çankırı 100. Yıl’dan İrem Aksoy ikinci, Tekirdağ İlköğretim Okulu’ndan Mertcan Nazar üçüncü oldu. Yarışmada ilk 10’a giren Batman, Adıyaman, Çorum gibi şehirlerden çocuklar, ödül olarak İstanbul’u ilk kez görmenin heyecanını yaşadılar.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Radikal
Tarihi İstanbul Kapı Bakıma MuhtaçErzurum''un en önemli tarihi mekanlarından biri olan İstanbul Kapı, başıboş kişilerin mekanı haline gelirken, konuyla ilgili duyarsızlık vatandaşın tepkisine yol açıyor.
Likör Fabrikası’na 307.5 milyon YTL’lik teklifÜçüncü kez ihaleye çıkartılan Mecidiyeköy’deki eski Likör Fabrikası arazisine en yüksek teklifi 307.5 milyon YTL ile Aşçıoğlu-Ofton-Meydanbey-Omak verdi.
Kent YorumTarlabaşı da kentsel yenileme projelerinden nasibini aldı. Kentin göbeğinde, giderek daha çok göze giren, küreselleşen, pahalanan İstiklal’in dibinde olacaksın ve olduğun gibi kalacaksın!
Müteahhitliğin de Bir Şerefi VarToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Bayraktar, TOKİ’nin faaliyetleri ile “Hiçbir iş beceremeyen adam gelip müteahhit oluyor” sözlerine tepki gösterenlere, “Büfesini yıkan, ertesi gün müteahhit oluyor.
3000 Yıllık Zenginliğin Ucu Göründü“Hisar Tepesi’nin güney yamacında başlatılan inşaat kazısında gün ışığına çıkan yeni buluntular, MÖ 3000 yıllarına dayanan Bolu tarihi hakkında bildiklerimize katkılar sağlayacak mı?
Sivil Toplumdan ‘Suyuma Dokunma!’ DirenişiÇok sayıda sivil toplum örgütü bir araya gelerek, ‘Suyuma dokunma’ kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında, önümüzdeki yıl mart ayında İstanbul’da çeşitli devlet yönetimleri ve özel şirketlerce yönlendirilen ‘5. Dünya Su Forumu’na karşı, ‘Alternatif Su Forumu’ düzenlenecek.
Ferdi Tayfur, Adana’da inşaatla büyüyecekİnşaat dışı başka bir sektöre yatırım yapmayı düşünmediğini ifade eden Ferdi Tayfur, yapımını planladığı yeni konutlar için bir arsanın alımını gerçekleştirdiğini, mimarların konutlar için proje çizimlerini sürdürdüğünü kaydetti.
Gebze Organize’ye Holiday Inn de girdi sıra hastaneye geldiGOSB Bölge Müdürü Güher Türker uluslararası otel zinciri Holiday Inn ile yapılan anlaşmayla GOSB Yönetim Merkezi’nin bitişiğindeki arazide otel yatırımı gerçekleştireceklerini açıkladı.
Deniz, maviden kül rengine döndüÇatalağzı Termik Santralı’ndan her gün denize boşaltılan yaklaşık 2 bin 500 ton kül, sahil ve plajlara kadar ulaştı; Zonguldak’ta denizin rengi değişti.
Yabancıya mülk sınırına Erdoğan karşı çıktıYabancı şirketlerin Türkiye’den mülk edinmesiyle ilgili sınırlama talepleri Başbakan Tayyip Erdoğan’dan döndü.
‘Su havzalarında’ yine başa dönüldüÇevre Mühendisleri Odası, “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği”nin içme suyu havzalarının yok edilmesine yönelik hükümler taşıyan maddelerinin durdurulması ve iptali için açtığı davayı kazandı. Ancak karar daha odaya tebliğ edilmeden yönetmelikte değişikliğe gidilmesi uygulamada çelişkilere ve hukuk dışılıklara yol açtı. Çevre Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamada, 31 Aralık 2004’te yürürlüğe giren “Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği” ile içme ve kullanma suyu havzalarımızın korunmasına yönelik önlemler hiçe sayılarak, içme ve kullanma suyu havzalarımızın yok edilebilmesinin önü açıldığı anımsatıldı. Bu durumun önüne geçmek için yönetmeliğin bazı maddelerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açıldığı belirtildi.
Tarih: 2 Temmuz 2008 Kaynak: Cumhuriyet
Balık çiftlikleri Bafa’yı öldürüyorÇiftlik sahipleri suçu DSİ tarafından yapılan bentlere atarken, uzmanlar, tahribatın gerisinde balık çiftliklerinin atıklarının göle verilmesinin yattığını söylüyor.
Stalin’in en sevdiği otel Sudi Özkan’a emanetPrincess Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sudi Özkan, Beyaz Rusya’nın başkenti Minsk’te aldığı oteli hizmete açtı.
Kaçak dolguya 8 kat izin kıyağıGüllük Körfezi Pina Yarımadası’nda otel inşa eden MNG Holding’e 8 kata kadar imar izni verilmesi ve bazı yolların kamuya kapatılması yöredeki sivil toplum kuruluşlarını isyan ettirdi.
Demir çelik sektörü ihracatta hız kesmediTürkiye İhracatçılar Meclisi''nin (TİM) haziran verilerine göre ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,88''lik artışla 12 milyar 74 milyon dolara ulaştı.
LignaDecor’dan Ukrayna Seyahati2007 yılında bayilerine gerçekleştirdiği araç kampanyasından sonra LignaDecor, 2008’in ilk yarısında yeni kampanyasını başlattı.
Takvim
<<Temmuz 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.