Haberler

3 Haziran 2008, Salı

Bir Varmış Bir Yokmuş “Sümer Mahallesi” Diye Bir Mahalle VarmışBir Varmış Bir Yokmuş “Sümer Mahallesi” Diye Bir Mahalle VarmışMarmara depreminin ardından 2003 yılında tamamlanan İstanbul Master Planı’na göre pilot bölge seçilen Zeytinburnu, bu tarihten beri sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin ve belediyenin gündeminde. Zeytinburnu Sümer Mahallesi İstanbul’u etkileyecek bir depremde zemin yapısı ve mevcut binaların yetersizliği sebebiyle en çok hasar alması beklenen bölgelerden bir tanesi olarak kabul ediliyor. Bölgede yapılacak yenileme projesi ile binaların tamamen yıkılması ve daha sağlıklı bir fiziksel çevrenin inşa edilmesi bekleniyor. Haberin Devamı
Tarihi böyle katlettilerTarihi böyle katlettilerSilvan İlçe merkezinde bulunan Silvan Kalesi içinde yüksek binaların yapımı için açılan temellerden çıkan bin yıllık tarihi Malta taşları hafriyat diye atılırken, vatandaşlar buna tepki gösterdi.
Mavişehir su baskınlarından kurtarılacakMavişehir su baskınlarından kurtarılacak1997 yılındaki imalat hatası sebebiyle yağmur suyu şebekesi deniz seviyesinin altında kalan ve sık sık su baskınları yaşayan Mavişehir için TOKİ ile ek protokol imzalandı.
Minare boyu Atina’ya dert olduMinare boyu Atina’ya dert olduBatı Trakya’da minare uzunluğu tartışması çıktı. Yunan yönetimi, Batı Trakya’da inşa edilecek camilerin minare yüksekliğinin 7.5 metreyi geçmeyeceğini duyururken, Türk azınlık bunun en az 16 metre olmasında ısrarlı.
Güzellik tanrıçası Afrodit’in kenti yeni salonla canlanıyorGüzellik tanrıçası Afrodit’in kenti yeni salonla canlanıyorSevgi Gönül Salonu’nda koruma altına alınan Afrodisias mermerinden 80 kabartma, MÖ 1-MS 5 yıllarında faal olan heykeltıraşlık okulundaki ustaların elinden çıkmış.
Roskilde''deki Atık Dönüştürme Tesisi Yarışmasını Erick van Egeraat KazandıRoskilde''deki Atık Dönüştürme Tesisi Yarışmasını Erick van Egeraat KazandıDanimarka’nın Roskilde kentinde yeni bir atık yakma ve dönüştürme tesisi için düzenlenen yarışmayı Erick van Egeraat kazandı.
Trump Towers Şişli satışa hazırTrump Towers Şişli satışa hazır270 bin metrekarelik proje, iki kule ve iki kuleyi alttan bağlayan lüks bir alışveriş merkezinden oluşuyor. Trump yapıları arasında yer alacak Trump Towers Şişli’nin satışları başlıyor.
TOKİ askerin lojmanını da yapacakTOKİ askerin lojmanını da yapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), arsa karşılığı askere lojman yapımına başlıyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile imzalanan protokol uyarınca, hazine mülkiyetinde olup MSB''ye tahsisli arazilerin kıymet takdir bedeli oranında TOKİ''ye devri karşılığında, ihtiyaç duyulan yerlerde lojman yapılacak.
Tahtakale Hamamı restore ediliyorTahtakale Hamamı restore ediliyorİzmir’in Tire İlçesi’nde belediye, 15. yüzyılda Sultan II. Murat’ın ünlü emirlerinden Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Tahtakale Hamamı’nı bakımsızlıktan kurtarmak için bir süre önce çalışma başlattı.
Mavişehir''e "Kurtuluş Reçetesi"Mavişehir''e "Kurtuluş Reçetesi"İzmir Büyükşehir Belediyesi, 1997 yılındaki imalat hatası nedeniyle yağmur suyu şebekesi deniz seviyesinin altında kalan ve sık sık su baskınları yaşayan Mavişehir için TOKİ ile protokol imzaladı.
Mardin kentsel dönüşümle turizm cenneti olacakMardin kentsel dönüşümle turizm cenneti olacakMardin’deki tarihi dokuyu bozan kaçak beton binalar tek tek tespit edilerek yıkılacak. Bu binalarda oturunlaraysa TOKİ ev yapacak.
Tarihe Büyük NeşterTarihe Büyük NeşterKonak, Kemeraltı ve Kadifekale çevresindeki tarihi yapılar, Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi’nin işbirliği sonucunda yeniden doğacak.
Eisenman’ın Altı Nokta PlanıEisenman’ın Altı Nokta PlanıKonsantrasyon, bir insanın reklamdan önce bir şeyi ne kadar izleyebildiğiyle ölçülüyor. Gazetelerdeki yazılar giderek kısaldı, yoğunlaştırılmış hallerini ise internetten bulmak mümkün. Doğru cümleler yazma ya da okumadaki azalma, bizim iletişim diye yorumladığımız bozulma olarak bugüne yansıyor. Gereksiz bilgilerin miktarı arttıkça, iletişim azalıyor. Eğer mimarlık medyanın bir ürünüyse, zayıf bir ürün olduğunu söyleyebiliriz. Mimarlığın medyanın üstünlüğüyle savaşabilmesi için, çok daha etkileyici resimler sunması gerekiyor. Dijital yöntemle hazırlanan şekillerle, anlamı olmayan sadece yapıldığı yöntemi yansıtan yapılar inşa ediliyor.
Türkiye’nin 500 Milyar Dolarlık İhracat Hedefinde Yeni Bir Proje: "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"Türkiye’nin 500 Milyar Dolarlık İhracat Hedefinde Yeni Bir Proje: "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri"Ülkemiz sanayisinde tasarım kültürünü yaygınlaştırmak ve ulusal ile uluslararası pazarlarda ürüne katma değer ve rekabetçi üstünlük kazandıran iyi tasarımı ödüllendirmek amacıyla hayata geçirilen “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri”, Türkiye’de tasarımla markalaşmanın yolunu açmaya hazırlanıyor.
Bodrum''un yeni imar planının yürütmesi durdurulduBodrum''un yeni imar planının yürütmesi durdurulduDanıştay, Bodrum''un ''''Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'''' kapsamına alınmasını öngören Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurdu.
Gençlerden Betona Yaratıcı YaklaşımlarGençlerden Betona Yaratıcı YaklaşımlarTürkiye organizasyonu Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından gerçekleştirilen 2007 - 2008 Beton Tasarım Yarışması ödül töreni 27 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü’nde yapıldı.
‘İstanbul’a Gucci ya da Adidas alışverişine gelmiyorum ki!’‘İstanbul’a Gucci ya da Adidas alışverişine gelmiyorum ki!’‘Tasarımda Kararlı Yalınlık’ sergisinin küratörü Volker Albus’a göre sergi sadece tasarım değil bir ‘tavır’ sergisi. Albus, sanatçıların uluslararası olana değil etrafındakilere bakarak kendi kültürleriyle ilgili olanı düşünmelerini önemsiyor.
İstanbul, Yenikapı Transfer Noktası’ndan Önce ve Sonraİstanbul, Yenikapı Transfer Noktası’ndan Önce ve SonraMarmaray inşaatının tamamlanmasıyla önemli değişimler geçirerek İstanbul’un ulaşım ağlarının birleştiği en yoğun nokta olması öngörülen “Yenikapı Transfer Noktası”, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti uygulamaları bağlamında düzenlenen açık masa toplantısında tartışıldı. Toplantı, aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı ve Milano Politeknik öğrencilerinin dönem projesi olarak çalıştığı “Yenikapı Transfer Noktası Sergisi”nin açılışı olma özelliğini de taşıyor.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
25 bin kişiye iş fırsatıİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) Rektörü Prof. Dr. Zafer İlken, İYTE Kampüsü''ne teknoloji kenti kurulması yönünde bir Fransız firma ile sözleşme metni üzerinde anlaşmak üzere olduklarını belirterek, ''''Çok net olarak söyleyeyim, Expo 2015 bunun yanında hafif kalır'''' dedi.
TMMOB İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi''nin 1. Sektörel Buluşma GünüTMMOB İç Mimarlar Odası İzmir Şubesi 25 Mayıs 2008 tarihinde İzmir’de düzenlediği 1. Sektörel Buluşma Günü ile sektöre hizmet veren firmalar ile iç mimarları aynı platformda buluşturdu.
Yapı Kredi Koray, Doğuş’la ortak şirketinden ayrılıyorYapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Doğuş-GE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ile yüzde 50’şer hisse sahibi oldukları GYK Real Estate Investment’taki payının olası satışı için, Doğuş-GE GYO ile birlikte değerlendirilerek, potansiyel alıcılarla görüşülmesine karar verdiğini açıkladı.
Burak Öymen: Akdeniz’de 10 yılın en büyük projesiŞöyle düşünün: Bir yerleşim, tüm ihtiyaçlarını 20 kilometre mesafe içinde karşılayacak. Bodrum’daki evinde Şili’den ithal edilen kirazları yemeyecek.
Su ihtiyacı için 5 yıllık eylem planıHükümet, Kyoto Protokolü''nü imzalama kararı alırken, Bakanlar Kurulu''nda 81 ilde içme, kullanma ve sanayi suyu teminiyle ilgili Eylem Planı Bakanlar Kurulu''nda görüşüldü.
Koza Han''ın silüeti ortaya çıkıyorBursa''da Hanlar Bölgesi''nin ortaya çıkartılması için başlatılan proje çerçevesinde Ticaret Borsası binasının üst iki katı yıkılıyor.
Silvan''da tarih çöpe atılıyorDiyarbakır"ın Silvan İlçesi''nde tarihi geçmişi çok eski yıllara dayanan paha biçilmez tarihi eserler inşaat hafriyatlarıyla çöpe atılıyor ya da hafriyat çıkarılırken tahrip oluyor.
Hasankeyf gönüllüleri Başbakan''a tepkiliBaşbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Diyarbakır’da ki konuşmasında Hasankeyf ile ilgili sarf ettiği sözleri değerlendiren Hasankeyf Gönüllüleri, Başbakan Erdoğan’ın yanlış bilgilendirildiğini kaydetti.
Bodrum imarına Danıştay freniBodrum son yılların gözde turizm bölgesi. Öte yandan rant peşinde koşanların da ilgi odağı. Bodrum ve beldelerinde milyon dolarlık villalar yapılmaya başlanıp özellikle yabancıların ilgi odağı haline gelince, inşaattan anlayan da anlamayan da Bodrum’da ‘villa’ yapanlar kervanına katıldı.
Türkiye Kyoto imzasını atıyorTürkiye, küresel ısınmanın baş sorumlusu kabul edilen sera gazlarını indirmeye yönelik Kyoto Protokolü''nü imzalayacak.
“Yılın En İyi Belediye Başkanı” Kadir Topbaş…Üniversitelilerin internet üzerinden 22 bin oyla belirlediği “Yılın En İyi Belediye Başkanı” Kadir Topbaş oldu.
Türkiye Uygarlık Tarihini DeğiştiriyorBirkaç yazıdır Ankara’da toplanan “30. Uluslararası Arkeoloji Çalıştayı’na” değiniyorum. Bazı okurlarım bu konuya neden önem verdiğimi yadırgamış olabilirler.
Özer: TOKİ amacı dışında davranıyorCHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, dar gelirli vatandaşlara uygun fiyat ve ödeme şekliyle konut sağlaması gereken TOKİ’nin, yüzbinlerce YTL’lik lüks konutlar inşa ederek amacının dışında hareket ettiğini savundu.
Beşiktaş’taki çay bahçeleri yıkıldıBeşiktaş’taki Barbaros Vapur İskelesi yanında bulunan 15 yıllık iki çay bahçesi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dolmabahçe Sarayı’ndaki ofisinin güvenliği gerekçesiyle yıkıldı.
30 firmayla çıkarma yapan Türk yapı sektörünün hedefi GürcistanGürcistan''ın başkenti Tiflis''te geçen hafta düzenlenen Kafkasya Yapı ve Yapı Teknolojileri Fuarı''na 30 firmayla katılan Türk yapı firmalarının hedefi Gürcistan pazarında kalıcı yatırımlar yapmak.
Otopark alanları kamulaştırılacakKentlerin çözüm bekleyen sorunlarından biri de otopark sıkıntısıdır. İmar planlarında ve yapılaşma sahalarında araç sayısı kadar alan bırakılmadığı için ne yazık ki, sokaklarımız bugün birer açık hava otoparkına dönüşmüştür.
Kocaeli yere sağlam basacak‘17 Ağustos 1999 Depremi’nde büyük yara alan Kocaeli’nin zemin haritası çıkarılıyor. TÜBİTAK ve yabancı uzmanların katılımıyla hazırlanan harita yıl sonuna yetişecek. Belediye yetkilileri “Ağır hasar potansiyeli olan mevkileri saptayıp iyileştirme ve önlemlerin alınmasını sağlayacağız” dedi.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Kapı sektörü İstanbul''da buluşacakDemos Fuarcılık tarafından organize edilen dünyanın en büyük ve en önemli kapı ihtisas fuarı iddiasındaki "Door Fair 2008", 5 Haziran''da başlıyor.
Bursaray c etabı temmuzda başlıyorBursaray c etabı inşaatının yapımına temmuzda başlanacağnı belirten Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, böylece vatandaşların kolaylıkla üniversite hastanesine ulaşabileceğini söyledi.
Genç mucitler İstanbul''da ''çevre'' için yarışıyorFatih Koleji''nin ev sahipliği yaptığı olimpiyatlara Çevre ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Bank Asya ve birçok tanınmış kurum ve kuruluş sponsorluk yapıyor.
Bozüyük kapalı pazaryeri 3 ay sonra hizmete giriyorBilecik''in Bozüyük ilçesinde, belediye tarafından yaptırılan ''Kapalı Pazaryeri Projesi'' inşaatı hızla devam ediyor.
Sokak panoları da büyük biraderliğe soyunduSokaklarda göz ucuyla baktığımız hatta bazen fark etmeden önünden yürüyüp geçtiğimiz billboard''ların aslında kaç kişinin ilgisini çektiğini öğrenmek şu ana kadar pek mümkün olmuyordu.
Kentsel Dönüşüm Projesi''ni bekleyen Tabakhaneler''de fareler yeniden türediOsmangazi Belediyesi''nin girişimiyle Tabakhaneler bölgesindeki deri işleme tesisleri şehir dışına çıkartılmıştı. Ancak bazı atölyelerde çalışmalar halen devam ediyor.
Hızlı tren deneme seferleri bu ay başlıyorAnkara-Eskişehir etabında seferlerin 6 ay içinde başlaması bekleniyor. Hızlı trenin deneme sürüşleri bu ay başlayacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Eskişehir arasındaki deneme sürüşlerinde herhangi bir sorun çıkmazsa yıl içinde yolcu taşımacılığına başlayacaklarını bildirdi.
“Emperyal” şehirlerin ruhu...İmparatorlukların başkentliğini yapmış şehirlerin "emperyal" ruhunu ve kimliğini fark etmek için özel bir çabaya gerek yok. İmparatorluk dönemlerindeki emperyal güç temerküzünün ve yoğunlaşmasının bu şehirlerde olmasını anlamak zor değil.
Ece Banyo ''ferahlattı''Vitrifiye sektörünün yenilikçi firmalarından Ece Banyo, küçük banyolara özel yeni ürünü “Slim Banyo Dolabı” ile bir ilke daha imza attı. Ece Banyo Pazarlama Müdürü Yakup Fırat, modern çizgisiyle en küçük banyoları bile evin şık mekanlarından biri haline getirecek Slim Banyo Dolapları''nın iş yeri banyoları için de ideal olduğunu söyledi. Ece Banyo''nun yaklaşık 15 bin ürün çeşidi bulunuyor.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak
Eczacıbaşı, Burgbad''ın hisselerini alıyorEczacıbaşı Yapı Gereçleri, Alman Burgbad AG firmasına ait hisse senetlerini satın alacak. Eczacıbaşı Yapı tarafından dün yapılan açıklamada, şirketin olağanüstü genel kurul toplantısında ayrıca armatur, aksesuar ve gömme rezervuar işletmelerinin şirket bünyesi dışında ayrı bir yapıya kavuşturulmasına ilişkin olarak gelişebilecek her türlü stratejik ortaklık ve icabında bu işletmelerin sermaye piyasası mevzuatınca yapılan değerlemeler ve mahkemece tespit edilecek aynı sermaye değerlerinden aşağı olmamak üzere kısmen veya tamamen devri hususunda yönetim kuruluna yetki verilmesine karar verildiği kaydedildi.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Referans
Demirel: GAP Eylem Planı yeni değil9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, hükümetin açıkladığı GAP Eylem Planı’nın, GAP’ın tamamlanmasına yönelik bir proje olduğunu belirterek, yeni bir plan olmadığını söyledi.
Eminönü sempozyumu isim değiştirdiEminönü Belediyesi''nin 13-15 Haziran tarihlerinde düzenlediği “Uluslararası Eminönü Sempozyumu”nun adı, Eminönü ilçesinin Fatih''le birleşmesi nedeniyle “Tarihi Yarımada Sempozyumu olarak değiştirildi. Sepetçiler Kasrı''ndaki toplantıda konuşan Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er, Eminönü Belediyesi, Haliç Belediyeler Birliği ve 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kalkınma Ajansı''nın ortaklaşa gerçekleştirilen sempozyumu, birleşme nedeniyle “Tarihi Yarımada Sempozyumu olarak düzenliyoruz” dedi.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Gökhan Yılmaz
İstanbul’da ulaşım ücretlerine zamAkaryakıt ve doğalgaz’dan sonra İstanbul’da ulaşım ücretlerine de zam yapıldı. Zam oranı yüzde 4 ile 10 arasında değişiyor. Zam, dünden itibaren uygulanmaya başlandı. Tam Akbil’in 1 YTL 25 kuruş olan fiyatı, 1 YTL 30 kuruş oldu. İndirimli Akbil’in 80 YKR olan fiyatı ise 85 yeni kuruş oldu. Aylık tam Akbil, 100 YTL’den 105 YTL’ye çıktı. Raylı sistemler, İDO Şehir Hatları vapurları ve özel deniz motorlarının 1 YTL 30 kuruş olan jeton ücreti, 1 YTL 40 kuruş olarak belirlendi. Elektronik bilet beşibiryerdenin fiyatı da 6 YTL 50 kuruştan, 7 YTL’ye yükseldi. İstanbul’da son zam, 1 Temmuz 2006’da devreye sokulan “tek bilet akbil” uygulamasıyla yapılmıştı.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Sağlık kentleri yabancıya kongreyle tanıtılacakSağlık Bakanlığı, hastanelerin özel sektör tarafından yapılıp kamu tarafından kiralanmasını öngören Kamu-Özel Sektör Ortaklığı (PPP) modelini hayata geçirmeye çalışıyor.
Hisarcıklıoğlu: Fiyatlardaki artış inşaat sektörünü mağdur ettiTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, demir ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın inşaat sektörünü mağdur ettiğini belirterek, fiyat farkı kararnamesinin bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi.
Anadolu''da Yeni Model: Süslüşehir Belediye BaşkanıYerel Seçimler yaklaşırken AKP’nin iki “büyük hedefi” öne çıkıyor. Biri Diyarbakır’da DTP’yi indirmek, ikincisiyse Eskişehir’i Yılmaz Büyükerşen’den almak!
Bürokrasi belediyelere ek kaynaktan kaygılıHükümetin 2009 yılındaki yerel seçimler öncesi öne çektiği ve 4 milyar YTL''lik bir ek yük doğuracak Belediye Gelirleri Yasa Tasarısı''ndan ekonomi bürokrasisi de kaygılı.
Esat Edin, Kemer Country’de öncelik komşularımın diyorKemer Country’nin yaratıcısı işadamı Esat Edin’in 53 milyon dolarlık borcuna karşılık Kemer Yapı’yı almak için örgütlenen site sakinleri, bu süreci 30 Haziran’a kadar tamamlamak üzere harekete geçti.
Küresel ısınmaya karşı Bornova''da koru kurulduPark Bornova Outlet Center, küresel ısınmaya karşı gerçekleştirmeye başladığı çevre projesinde Ege Orman Vakfı ile birlikte Bornova-Laka köyü mevkiinde bin fidandan oluşan Park Bornova Korusunu oluşturdu.
Magic Life, Euro 2008 yüzünden iç pazara yöneldiTüm ülkelerin heyecanla beklediği Avrupa Futbol Şampiyonası (Euro 2008), turizmcilere strateji değiştirtti. Magic Life, Euro 2008''e ev sahipliği yapan Avusturya ve İsviçre''den rezervasyonlar daralınca, rotayı yerli turistlere çevirdi.
Simavlı Gölcük Milli Parkı’nda soluk alacakKütahya’nın Simav İlçesi’nde, belediye tarafından Orman Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nden iki yıl önce 10 yıllığına kiralanan Gölcük Milli Parkı’nın bakımı yapılarak, elden geçirildi. Çam ormanlarıyla kaplı krater gölünün çevresi düzenlenip, yeni spor sahaları yapıldı, tuvaletleri, çeşmesi ve ışıklandırması tamamlanan park, şimdiden piknikçilerle dolmaya başladı. Belediye Başkanı Rıza Özdemir, Gölcük Milli Parkı’nın bu yılda yaz aylarında Simavlılar’ın rahatça oksijen depolayıp, piknik yapacabilecekleri, tercih edilen bir alan olacağını söyledi. Özdemir, eşsiz doğa güzelliklerinin sergilendiği 1450 rakımlı Gölcük Milli Parkı’ndan Simavlılar’ın ücretsiz olarak yararlanacağı, sadece hafta sonları piknikçilerden otomobil ve motosiklet için 1 YTL, minibüs için 2 YTL, otobüsler için ise 4 YTL giriş ücreti alınacağını da kaydetti.
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet Yazan: Mehmet Yenen
Denize 1 metrelik setProjeyi İZSU ihale edip hayata geçirecek. Önümüzdeki aylarda yapılacak ihalenin bedeli ise, TOKİ tarafından karşılanacak. Yağmurlu günlerde adeta İtalya''nın sular altındaki Venedik kentine dönen Mavişehir''i kurtarmak için, Büyükşehir Belediyesi ve Toplu Konut İdaresi işbirliğiyle denize 1 metre yüksekliğinde set çekilmesi kararlaştırıldı.
Kyoto''ya imza tamam, sıra 140 milyar doları aşağı çekmedeHükümet, 2009''da başlayacak süreçte devre dışı kalmamak ve şartları müzakere edebilmek için Kyoto Protokolü''nü imzalama kararı aldı. DPT''nin hesaplarına göre, iyi müzakere yapılmazsa Türkiye''nin milli gelirinde yüzde 10 ile 37 arasında azalma olacak.
Kızılırmak suyu için Gökçek ve ASKİ hakkında suç duyurusuASKİ ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkında suç duyurusunda bulunan THD Başkanı Turhan Çakar, "Kızılırmak suyunun sağlıklı olmadığını" iddia etti.
TOKİ’den, müteahhit eylemine destekToplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, müteahhitlerin iş bırakma eylemini desteklediğini belirterek, "İnşallah bu eylemin demir ve diğer girdi maliyetlerinin düşürülmesine katkısı olur" dedi. Müteahhitlerin iş bırakma eylemiyle ilgili sorularını yanıtlayan Bayraktar, işi bırakanların "yap-satçılar" olduğunu, TOKİ’nin müteahhitlerinin işi bırakmadığını, dolayısıyla TOKİ’nin işlerinin aksamayacağını söyledi. Ancak, fiyat artışları nedeniyle müteahhitlerin gerçekten zor durumda olduğunu vurgulayan Bayraktar şunları söyledi: "Biz TOKİ olarak müteahhidin her zaman yanındayız. Onları her zaman destekliyoruz. Sorunun çözümü için fiyat farkı kanununun hemen, hatta yarın çıkması lazım. Arap öldükten sonra pilavı göğsüne dök. Kararnamenin çıkması için parçalanıyoruz. İntihar mı etmek lazım."
Tarih: 3 Haziran 2008 Kaynak: Hürriyet
30 bin müteahhit iş bıraktıTüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Federasyona bağlı 8 il bünyesinde yaklaşık 30 bin müteahhidin, 1-15 Haziran tarihleri arasında iş bıraktığını bildirdi.
Fuga’yı yıkıp, eşe dosta rezidanslar yapacağız2004’ten bu yana Büyükhanlı Grubu tarafından işletilen Bodrum’daki butik tatil köyü Fuga, sezon sonunda yıkılıyor.
Rüzgara 1.2 milyar Euro yatıracakFiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin: "Finansbank''ı sattım ama boş durmuyorum. Çin’in Şenyang kentinde 250 milyon dolar yatırımla bir alışveriş merkezi kuruyoruz."
Çiftlikler yine körfezdeGüllük Körfezi’ndeki balık çiftliklerinin yeni taşınacağı bölgeler kimseyi memnun etmedi. Turizmciler, Güllük Körfezi’nin ağız ve ortasının balık çiftlikleriyle dolacağı ve yörede turizmin biteceği görüşünde.
Zeugma mozaiklerine diplomatik korumaTürkiye’nin Paris Büyükelçiliği, bir müzayede evinde satışa çıkarılacak olan 10 Zeugma mozaiği için devreye girdi.
15 yıldır bitirilemeyen kültür merkezi inşaatına 500 bin YTL ek ödenekYapımına 1993 yılında başlanan ve 2004 yılına kadar sadece yüzde 30 tamamlanabilen Bartın kültür merkezi inşaatına 500 bin YTL ek ödenek aktarıldı.
GAP''a evet, Hasankeyf''in boğulmasına hayır!Başbakan Tayyip Erdoğan''ın geçen salı günü Diyarbakır''da açıkladığı, hedefleri bakımından hayli iddialı ve abartılı bulunan "GAP Eylem Planı"nın, önemli bir kaynak transferini içermesi bakımından yine de Güneydoğu''da işsizliğin ve yoksulluğun yenilmesi umudunu tazelediği muhakkak.
Mahalleli belediyeden tramvay istiyorEskişehir''in 50 bin nüfuslu 600 sokağı bulunan Çamlıca Mahallesi sakinleri, mahallelerine tramvay gelmesi için imza kampanyası başlattı.
TOKİ, 12 bin konut yapacakToplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Adana merkez ve ilçelerinde başlatılan 36 ayrı projede yaklaşık 12 bin konutun yapımı planlanırken, bu konutlardan 4 bin 96''sının alt gelir grubuna yönelik olduğu bildirildi.
Eti ve ÇEKÜL 77 ilde 4 bin ‘kültür elçisi’ yetiştirecekBisküvi ve çikolata firması Eti ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma Vakfı’nın (ÇEKÜL) Türkiye’nin tarihi mirasının korunması amacıyla geliştirdiği “Kültür Elçileri” projesi kapsamında 77 ilde 4 bin ilköğretim öğrencisi “kültür elçisi” olarak yetiştirilecek.
Merinos Parkı ve Kongre Merkezi''nde sona gelindiBursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı süren Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile Merinos Parkı görenleri adeta büyülüyor.
Kyoto için ilk adımTürkiye yıllardır imza koymayı reddettiği Kyoto Protokolü’nü imzalama konusunda düğmeye bastı. Çevre Bakanı, Dışişleri’ne ‘protokolün kabulü’ konusunda yazı yazarken, hükümet konuyu Meclis’e sevk edecek.
Erzurum''da tarihe sahip çıkma bilinci kayboluyor, tarihî kabirler çöp yığınları arasında kaldıEğitimci Yazar Muzaffer Taşyürek, birçok Erzurumlu''nun şehrin simgeleşmiş tarihî yapılarını tanıma ve kültürel varlıklara sahip çıkma bilincini kaybettiğini belirterek, tarihî kabirlerin çöp yığınları arasında kaldığını söyledi.
Gürsu, artan nüfus için TOKİ ile anlaştıBursa''ya bağlı Gürsu Belediye Başkanı Orhan Özcü, göreve geldiklerinde 21 bin olan nüfuslarının 4 yılda 47 bine ulaştığını, yapılacak TOKİ konutları sonrasında bu rakamın ikiye katlanacağını söyledi.
Cağaloğlu eski günlerine dönüyorGazetelerin, yayınevlerinin kadim mekânlarından Cağaloğlu, Marmaray''ın bir durağının Sirkeci''den geçecek olmasıyla eski günlerine dönüyor.
Ev kapıları da uzaktan kumandalı olduTeknolojinin hızla gelişmesiyle ortaya çıkan hayatı kolaylaştırıcı icatlara bir yenisi daha eklendi. Uzaktan kumandalı elektronik cihazlar ve arabalardan sonra yakın bir gelecekte uzaktan kumandalı kapılar hayatımıza giriyor.
Eminönü''nün geleceği tartışılacakEminönü Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Eminönü Sempozyumu''nun üçüncüsü, bu yıl Eminönü ve Fatih ilçelerinin birleşmesinden dolayı "Tarihi Yarımada Sempozyumu" olarak düzenlenecek.
Asırlık Muğla evleri turizmin hizmetindeMuğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla''nın bacalarıyla ünlü tarihi evlerini koruma altına alıp restore ederek, turizmin hizmetine kazandırdıklarını bildirdi.
Eczacıbaşı çevre dostu fabrika açtıEczacıbaşı Girişim Pazarlama’nın 15 milyon dolarlık yatırımla kurulan Endüstriyel Temizlik ve Kozmetik Ürünleri Fabrikası, Gebze’de faaliyete geçti.
Lala Mustafa Paşa Külliyesi kaderine terk edildiKıbrıs fatihi Lala Mustafa Paşa tarafından 1576 yılında, Mimar Sinan''a yaptırılan Konya''nın Ilgın ilçesindeki Lala Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi perişan haliyle kaderine terk edilmiş durumda.
Hızlı trenin deneme sürüşleri başlıyorTürkiye''nin sabırsızlıkla beklediği hızlı trenin deneme sürüşleri bu ay başlayacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman, Ankara-Eskişehir arasındaki deneme sürüşlerinde herhangi bir sorun çıkmazsa yıl içinde yolcu taşımacılığına başlayacaklarını bildirdi.
Medrese dükkanlarının akıbeti meçhulErzurum Çifte Minareli Medrese''nin yanına yaptırılan işyerleri hakkında kamuoyunun merakla beklediği mahkeme kararı açıklandı.
Taş Köprü''nün mihrabı tamamlandıVardar Nehri üzerine Sultan II.Murad döneminde inşasına başlanan, Fatih Sultan Mehmet döneminde tamamlanan Taş Köprü’de yapılan restorasyon çalışmalarında kasıtlı olumsuz yaklaşımlara gösterilen tepkilere rağmen belirlenen hedef gerçekleşti.
Türkiye''ye su kıtlığı uyarısıDoğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF), "Türkiye’nin gelecek 2050-2100 yıllarında çok ciddi bir su kriziyle mücadele etmesinin kaçınılmaz olduğunu" bildirdi.
Bir Çanakkale ziyaretinin ardından...Ancak, hazır Çanakkale''ye gelmişken merkezdeki ilk durağım haliyle Arkeoloji Müzesi oldu. Tabela özürlü ülkemizde şehrin içinde birkaç tur attıktan sonra ulaştığım müze benim için tam bir hayal kırıklığı idi.
TMMOB’da ‘Gelecek zor günlerde birlik olalım’ çağrısıTMMOB Genel Kurulu’nda, delegeler, önümüzdeki dönemin zorluğuna dikkat çekerek, odaların, birliklerin “birlik” olması gerektiğini söylediler.
Aliağa-Menderes''te 4 İstasyon Daha Tamamlandıİzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Aliağa–Menderes Projesi’ndeki çalışmalar hızla devam ederken; Mavişehir, Atasanayi, Şemikler ve Demirköprü’nün inşaatları da tamamlandı.
Türkiye''nin de çevre yatırım fonu olduİş Bankası, Türkiye''nin ilk "Çevreye Yatırım Fonu"nu kurduğunu açıkladı. Fon, tasarruf sahiplerine, yatırım yaparken doğa dostu şirketlere ve çevre projelerine destek olabilme imkânı sunuyor.
Binalarda enerji performansı uygulamasıTürkiye-İspanya teknik işbirliği çerçevesinde Ankara''da seminer gerçekleştirildi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Avrupa Birliği''nin Binalarda Enerji Performansı Direktifinin uygulanması ile ilgili Türkiye-İspanya teknik işbirliği çerçevesinde Ankara''da seminer düzenledi. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Türk ve İspanyol hükümetlerinin himayesinde gerçekleştirilen 2 günlük seminer, bugün sona erdi. Seminerde, binalarda enerji yönetimi, enerji sertifikasyonu ve bununla ilgili hesaplama yöntemleri ve uygulamalarına ilişkin İspanya''da yürütülen çalışmalar ve elde edilen deneyim, Bakanlık personeline aktarıldı. Açıklamada, seminerin, "İspanyol hükümetinin Türkiye''nin Avrupa Birliğine giriş sürecini destekleyecek ve kolaylaştıracak her türlü alanda Türkiye ile işbirliği yapma iradesini ortaya koyması" yönünden de önem taşıdığı kaydedildi.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Dünya
Her yıl 13 milyar Dolar denize akıyorDünya Gazetesi ve Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası (İNTES) işbirliğiyle düzenlenen İnşa Edenler Zirvesi''nde Türk müteahhitlerinin sorunları masaya yatırıldı.
Kiler ''Her şey para değil'' dedi, ikinci ihaleden çekildiİstanbul Mecidiyeköy''deki Likör Fabrikası arsası, dün ikinci kez ihaleye çıktı. 25 Nisan 2008''de yapılan ve kamuoyu baskısı gerekçe gösterilerek iptal edilen ilk ihaledeki tek teklif sahibi Kiler GYO, ikinci ihalede de salondaki tek istekli oldu.
Ne olacak şimdi?Bodrum''da 3 bin 500 yıllık Kayra Krallığı dönemine ait kaya mezarların bulunduğu alana yapılan havuzlu villaların kaçak olduğu anlaşıldı!..
"Türbin isterseniz en erken 2010''da veririz"GE Enerji Türkiye Müdürü Maltepe, enerji yatırımlarına yoğun talep olduğunu belirterek, "Şimdi gelip rüzgâr türbini isteseniz 2010''da verebilirim. Gazda da durum aynı" dedi.
G.Saray için zararı göze aldı Seyrantepe''nin temelini attıSeyrantepe projesindeki 3 aylık gecikmeyi kapatan Eren Talu, temele ilk harcı döktü. Büyük risk aldıklarını ve stadı gelir elde etmeden teslim edeceklerini belirten Talu, "Galatasaray için makul oranda zarar etmeye değer" dedi.
Ro-ro iskelesine Bakan Çelik el koyduHerkes aynı şeyi söylüyor, aynı tepkiyi veriyor: Mudanya’ya hiç ro-ro iskelesi olur mu? Neden olmayacağı ortada: Tarihi geçmişiyle çok önemli özellikleri bulunan Mudanya, yaşayana huzur veren bir yer.
Lykia World & LinksGolf Antalya Oteli hizmetteLykia Grup Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, grubun yeni oteli Lykia World & LinksGolf Antalya''nın konuklarını ağırlamaya başladığını söyledi.
"Türkiye''deki deprem sigortası dünyanın en büyüklerinden"Dünya Bankası Türkiye''deki Doğal Afet Sigortaları Kurumu''nun dünyadaki örnekleri arasında en büyüklerden biri olduğunu bildirdi.
''Akdeniz''in denize sıfır tek golf sahasını yaptık''Lykıa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, grubun yeni oteli Lykia World & LinksGolf Antalya''nın konuklarını ağırlamaya başladığını söyledi. Lykia Grup Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Silahtaroğlu, otelin resmi açılışının 7 Haziran''da yapılacağını belirterek, otel ve golf sahasının Antalya''nın en güzel sahillerinden birinde 1000 dönümlük arazide yapıldığını belirtti.
Alsancak Stadı bir tarihtirBir İzmir sevdalısı olarak gönlüm stadın yıkılarak buraya bina yapılmasından yana hiç değil. Rant uğruna şehir merkezinde özelliği olan bu tür yerler asla yitirilmemeli.
İstanbul 2010: Hedefe doğru ilerliyoruz...İstanbul 2010 için endişeye mahal yok. Projelerimiz İstanbul’un tüm ekonomik, sosyal, kültürel farklılık ve zenginliklerini göz önüne alacak şekilde geliştirildi.
Faylar çatırdıyor zaman daralıyorİTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Marmara’nın tabanındaki faylardan çıkan gaz ve suların, fayın canlı olduğunu gösterdiği söyledi. Görür, “Şanslıyız Marmara depreminden sonra dokuz yıl bir şey olmadı. Şanssızız çünkü dokuz yılda yöneticiler gerekli önlemi almadı” dedi. Prof. Dr. Görür, ‘Beklenen Marmara Depremi’ konulu bir konferans verdi. Görür, fay boyunca gaz ve su çıkışlarının olduğunu, bunun da fayın canlı olduğunu gösterdiğini dile getirerek, “Çin’deki deprem Marmara depremini tetikler mi? diye soruyorlar. Marmara’nın altındaki fay 1999 yılında tetiklenmiştir. 220 yılda birikmesi gereken enerji 55 saniyede Marmara’ya yüklenmiştir. Şimdi Marmara’nın altındaki fay çatırdıyor. Şanslıyız 9 yıl bir şey olmadı. Şanssızız çünkü bu 9 yılda yöneticilerimiz gerekli önlemleri almadı. Hazırlanan raporlara göre, büyük bir can kaybı bekleniyor ancak kimse bunu umursamıyor” dedi.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Çeşme’ye 15 rüzgâr santralı yapılacakAvrupa’nın en yüksek rüzgâr verimliliğine sahip bölgesi Çeşme yarımadasına, 460 milyon avroluk 15 rüzgâr santralı yapılacak. Yaklaşık 10 yıldır sonuçlandırılmayı bekleyen rüzgar santralı yatırım başvuruları Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından karara bağlandı. Kurul, aldığı kararla, Çeşme bölgesinde kurulu güçleri 10-50 MW arasında değişen 15 proje için, aralarında Çalık, ENDA, Ayen, Güriş, Bilgin Enerji’nin de bulunduğu şirketlere üretim lisansı verilmesini kararlaştırdı. Böylece üç yıl içinde tamamlanması planlanan bu yatırımlarla bölgede toplam 426 MW gücünde rüzgâr tesisi kurularak, yılda yaklaşık 1 milyar 600 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecek. Türkiye’nin rüzgâr potansiyelinin yatırıma dönüşmesi konusunda çok büyük bir talep olduğunu belirten EPDK Başkanı Hasan Köktaş, “ Özel şirketler Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek, hem 10 milyon avroluk iletim şebekesi, hem de 460 milyon avroluk rüzgâr santralı yapacaklar” dedi.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Radikal
Karina Evleri iddialı geliyorArtan maliyetlere rağmen inşaat sektöründeki hareketlilik sürüyor. Son dönemde arka arkaya gelen konut projelerine bir yenisi daha eklendi. Nilüfer’de kurulacak Karina Evleri’nin temeli dün atıldı.
Okulların yüzde 87’si fiziken yetersiz durumdaOkulların yüzde 81’inde öğretmen açığı, yüzde 87’sinde fiziki mekân eksiği var. Yüzde 42’sinde kütüphane, yüzde 38’inde bilgisayar bulunmuyor.
Çevreyi kurtarmış!Ağustos 2007’de kapatılan Uşak Kışladağ’daki altın madeninde iki ay sonra inceleme yapan mahkeme heyeti bir bölgede çalışmanın sürdüğünü tespit etti. Bu çalışma şirket lehine çıktı.
''Demir çelikte fiyat farklarına çözüm yolda''Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, demir çelikte yaşanan fiyat artışının dünyadaki gelişmelerden kaynaklandığını belirterek, Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantılarında konuyla ilgili çalışmalar yapıldığını ve soruna yönelik çözüm önerilerinin getirileceğini belirtti.
Kaçak yetmedi talan başladıKaplıkaya Cazibe Merkezi inşaatının tam karşısında, Uludağ’ın yamaçlarında, ormanın içine adeta yeni bir mahalle kuruluyor.
Zeyport''a rezidans''Zeyport'' kentsel dönüşüm projesi ile geleceğin turizm merkezi olacak Zeytinburnu sahil şeridindeki Four Seasons Otelleri''nin sahibi Mesut Toprak''a ait araziye yüksek katlı otel ve rezidans izni çıktı.
Osmanlı adaletinin sembolü binaya restoreRivayete göre Fatih Sultan Mehmet Han’ın bir Rum mimara uyguladığı cezadan dolayı dönemin kadısı Hızır Çelebi tarafından yargılandığı Üsküdar’daki eski harabe haldeki mahkeme binası, Üsküdar Belediyesi tarafından restore edilerek ziyarete açıldı.
Bodrum''da imar yetkisi yerel yönetimde kaldıKültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Bodrum Yarımadası''nın Turizm Gelişim Bölgesi ilan edilmesine ilişkin imar yetkisinin yerel yönetimlerden merkeze çekilmesi ile ilgili açılan davada yürütmenin durdurulmasına ilişkin karar Danıştay''da oybirliğiyle kabul edildi. Bodrum Ortakent-Yahşi Belediyesi Başkanı Mehmet Kocadon, imar yetkisinin yerelden Ankara''ya alınması ile ilgili dava açmıştı. Kocadon karar ile ilgili şu açıklamayı yaptı: Bodrum halkı bakanlığa karşı açılan davayı kazanmıştır. Bodrumlu Sivil Toplum Kuruluşları''nın da destek verdiği davanın sonucunda demokrasi gereği herkesin kendini yönetmesi gerektiği hukuken tescil edilmiş oldu."
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Sabah
Çoruh Vadisi alternatif turizm bölgesi oluyor“Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi” ilk meyvelerini vermeye başladı. Projeyle uygulama bölgesi olarak seçilen, doğunun saklı güzelliği Çoruh Vadisi’nin çehresinde önemli değişimlere imza atıldı.
İran’da ev fiyatları bir çoğunu milyoner yapıyorNegar İhtişami, 6 milyon dolara eşdeğer riyali nakit ödeyerek lüks bir daire satın aldı. İhtişami, bu daireyi zannedildiği gibi New York ya da Londra’da değil, İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Tahran’da aldı.
Eroğlu: Türkiye Kyoto Protokolü''nü imzalayacakTürkiye Kyoto sözleşmesini imzalıyor. Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Kyoto protokolü tanıma müzakerelerini tamamladıklarını belirterek, "Kyoto protokolünü imzalayacağız."
Günay, Yenikapı için projelerini anlattıKültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Marmaray ve İstanbul Metrosu projeleri kapsamında Yenikapı''da yapılan kazıları ve kazılardan çıkan eserlerin bulunduğu alanda incelemelerde bulundu.
İSKİ: İstanbul’un suyu kriterlere uygunİstanbul’un musluk sularının her gün yaklaşık 400 noktadan numune alınarak modern laboratuvarlarda analiz edildiği, analiz sonuçlarına göre suyun TSE, AB, ABD Çevre Koruma Kurumu ve Dünya Sağlık Örgütünün kriterlerine uygun olduğu bildirildi.
Ulaşıma sessiz sedasız % 10''a varan zam yapıldıDoğalgazdan sonra İstanbul''da toplu ulaşım da zamlandı.1 Haziran''dan itibaren doğalgaza yapılan zammın ardından İstanbul''da toplu ulaşıma da yüzde 4 ile 10 arasında zam yapıldı.
Dülük antik kenti açık hava müzesi oluyorGaziantep''in tarih ve kültür mirası içinde önemli yer tutan Dülük (Doliche) Antik Kenti, çevre düzenleme ve ışıklandırma çalışmaları sonrasında açık hava müzesi yapılacak.
Gökçek: Kızılırmak suyunu her gün içeceğimAnkara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kızılırmak suyunun kente verilmesiyle ilgili “Suyu kendim de içiyorum, çocuklarıma da eşime de içiriyorum. Aldım bir bardak suyu çektim kafamdan aşağı” dedi.
Bodrum''a yargı kalkanıKültür ve Turizm Bakanlığı''nın Bodrum''da beş kata kadar yapılaşmaya olanak veren kararını Danıştay 6. Dairesi durdurdu. Danıştay, bakanlık kararının onarılamaz zararlar doğuracağını bildirdi.
İnşaat müteahhitleri iki hafta iş bırakacakİnşaat müteahhitleri, Toplu Konut İdaresi’nin haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle bugünden itibaren 15 gün süreyle iş bırakacak. Birleşik İnşaat Müteahhitleri Federasyonu (BİM-FED) tarafından yapılan yazılı açıklamada, Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) sebep olduğu haksız rekabet, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar’ın yap-sat müteahhitlik sektörü aleyhindeki açıklamaları, demir fiyatları ile diğer inşaat girdilerindeki aşırı artışlar nedeniyle, bugünden itibaren 15 gün süreyle inşaat müteahhitlerinin, çalışanlarının SSK çıkışlarını vererek inşaatlarını durduracakları kaydedildi.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: NTVMSNBC
Arkeologlar bastırdı kazı bütçelerinde eski usule dönüldüTürk araştırma kazıları için Döner Sermaye İşletmeleri Merkez Müdürlüğü''nden (DÖSİMM) tahsis edilen bütçenin il özel idarelerince dağıtılması kararına tepki gösteren arkeologlar, kararın geri çekilmesini sağladı.
İnciraltı''nın nazım imar planı geçerliYargı, Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanan ancak bir grup yurttaşın başvurusu üzerine İnciraltı''yla ilgili bölümü iptal edilen İzmir''in 25 bin ölçekli Nazım İmar Planı''nın hala geçerli olduğuna karar verdi.
İstanbul, Moskova ile yarıştı Türkiye, Viyana''dan uluslararası fuarla döndüBu yıl "Yeni Avrupa''ya Açılan Kapı" sloganıyla düzenlenen Real Viyana Fuarı''nın açılış panelinde Türkiye konuşulurken, İstanbul''un en büyük rakibi ise Moskova oldu.
"Kocaoğlu eline yüzüne bulaştırdı"Üçyol-Üçkuyular metro inşaatının fiyasko olduğunu söyleyen Şengül, yapımına 2005 yılında başlanan hattın bitiş tarihinin defalarca ertelendiğini belirten Aydın Şengül, "Yetersizliklerini kapatmaya çalışıyorlar" dedi.
Kiler Likör''de tek kaldı, ürküp çekildiMecidiyeköy''deki eski likör fabrikası arazisinin tekrarlanan ihalesi de katılan tek firma olan Kiler Grubu''nun başka katılımcı olmadığı gerekçesiyle çekilmesi üzerine yine sonuçsuz kaldı.
Beşiktaş sahilindeki çay bahçeleri yıkıldıİstanbul''da Beşiktaş sahilinde bulunan 2 çay bahçesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkıldı. Yıkım kararına çay bahçesi işletmecileri ve çalışanları tepki gösterdi.
Design Turkey''e başvurular başladıTürkiye''nin tasarımla markalaşmasında önemli açılımlar sağlaması amacıyla düzenlenen "Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödülleri ", 585 bin euro kaynakla hayata geçiyor.
Yüksek Vadi''de, 850 konutun inşaatı bittiİzmir''in önemli konut projelerinden Yüksek Vadi Evleri''nde 300 konutun daha anahtar teslimi yapıldı. 274 dönümlük arazi üzerinde ilk etapta toplam 2 bin 250 konutun inşa edileceği Yüksek Vadi''de böylelikle 850 konutun inşaatı tamamlanmış oldu.
Gar Alt Geçidi açıldıAnkara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Gar önü geçidi, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile eşi Nevin Gökçek tarafından hizmete açıldı.
Ünlü Mimarlar Libadiye Projesi için YarışacakBüyükçekmece''deki Toskana Vadisi projesini sürdüren Emaar Türkiye, ikinci yatırımı olan Libadiye projesi için, dünyanm en ünlü 5 mimarından proje teklifi istedi.
Kayseri tramvayı bisikletle buluşturuyorKayseri''de hizmete girecek olan raylı sistemde tramvay istasyonlarına bisiklet parkı yapılacak. 15 istasyonda belediye tarafından konulacak 300 bisiklet te vatandaşlara hizmet verecek.
Stonehenge Soyluların Mezarıymışİngiliz arkeologlar, gizemli ören yeri Stonehenge’in bilinenden çok daha uzun süre mezarlık olarak kullanıldığını belirledi.
İskansız Binalarda Asansör TehlikesiTMMOB Makine Mühendisleri Odası ve TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 23-25 Mayıs''ta düzenlenen Inelex Asansör Fuarı ve Asansör Sempozyumu''nun ardından yayımlanan sonuç bildirgesinde, iskansız binaların asansör denetimlerinin yasal boşluklar nedeniyle yapılamadığı belirtildi.
Tarihi Yerkapı yeniden yükseliyorBursa''nın tarihi surlarında iki kapı daha inşa ediliyor. Osmangazi Belediyesi''nin yürüttüğü çalışmalar dahilinde, Yerkapı''daki iç ve dış surlarda iki cümle kapısı yeniden inşa ediliyor.
TSKB''den Pendik''e AVM, Adana''ya şehir oteliTürkiye Sinai Kalkınma Bankası (TSKB) tarafından 2006 yılı başında kurulan TSKBGYO, Pendik''te 60 milyon dolarlık alışveriş merkezi (AVM) yatırımına hazırlanıyor.
Askerin lojmanını TOKİ yapacakToplu Konut İdaresi (TOKİ), arsa karşılığı askere lojman yapımına başlıyor. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ile imzalanan protokol uyarınca, ihtiyaç duyulan yerlerde lojman yapılacak. TOKİ, konutların karşılığı arsa alacak. Nisandan itibaren 1350 konutun ihalesi hazırlandı, 964’ünün ihale çalışması devam ediyor. Bakanlık ayrıca askeri personel için TOKİ’nin konut stokundan 400 konut talep etti. Kamunun inşaatçısı durumuna gelen TOKİ daha önce Sağlık, Milli Eğitim ve İçişleri bakanlıklarıyla benzer anlaşmalar yapmıştı.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Türkiye
Özyeğin, dünya jet sosyetesine Bodrum''da otel yapacakGayrimenkul Gima''yı ve Finansbank''ı sattıktan sonra önemli bir nakite sahip olan Özyeğin için cazip sektörlerden biri.
Çocuklar sandalye tasarlıyorBugüne kadar kültür sanat alanında kendilerine özel etkinliklerle yetinmek zorunda kalan çocuklar son yıllarda organizatörler tarafından baş tacı ediliyor.
İzmir’i dünya kenti yapmakEXPO’yu yitirdik diye hâlâ çok üzgünüz... Ama EXPO’yu kaybetmek her şeyin de sonu değil diye defalarca yazdık. EXPO’nun ötesinde İzmir’de yapılacak çok iş var.
Trump Tower Şişli''ye satış öncesi büyük talepTrump Organization Geliştirme ve Devralma İkinci Başkanı Ivanka Trump, Trump Tower Şişli''yi Türkiye''deki ortaklarıyla birlikte inşa etme ve pazarlama konusunda çok heyecanlı olduklarını söyledi.
Havran Altın Madeni’ne Danıştay’dan red kararıDanıştay 8. Dairesi, Balıkesir’in Havran İlçesi’nde, Koza Altıncılık tarafından işletilen altın madeni hakkında Balıkesir Körfez Belediyeler Birliği tarafından açılan davayı reddeden Bursa 3. İdare Mahkemesi’nin kararını bozdu.
Varto’da TOKİ’den başka konut yapan yokPatron Patrona bu hafta inşaat sektörünü masaya yatırdı ve Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı M.Erdal Eren’i konuk etti. Eren, TOKİ’nin konut üretimine ilişkin eleştirilerle ilgili olarak, "Kim ne derse desin önemli işler yapıyorlar." dedi.
İhracata ‘design’ katkısıDevlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ülke imajının önemine işaret ederek, “İmajımızı satacağız ki Türkiye imajı doğru satıldığı zaman, Türkiye’nin markaları, Türkiye’nin malları ve hizmetleri daha iyi satılsın’’ dedi. Turquality programı kapsamında Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Endüstriyel Tasarımcılar Meslek Kuruluşu’nun işbirliği ile düzenlenecek “Design Turkey Endüstriyel Tasarım Ödüllerinin’’ tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Tüzmen, 2005, 2006, 2007 ve 2008 yıllarının Türkiye ihracatçısının tasarımlarıyla dünya piyasalarına açılıp, farklılık ortaya koyduğu yıllar olarak adlandırılacağını belirtti.
Tarih: 2 Haziran 2008 Kaynak: Akşam
Gar geçidinde 35 gün rekoruBüyükşehir Belediyesi’nin gar önünde başlattığı alt geçit çalışması 35 günde bitti. 35 Gün Alt Geçidi ismi verilen alt geçidin açılışını yapan Başkan Gökçek, "35 günde bitmesi bir dünya rekorudur. Bu rekora ben de hayret ettim" dedi.
Tüp tünelin 7’si battı, 4’ü kaldıMarmaray projesi kapsamında İstanbul Boğazı’nın iki yakasını birleştirecek 1387 metre uzunluğundaki 11 tüp tünelden 7’ncisi de dün deniz tabanına batırıldı.
Türkiye’nin İlk Mimarlık Almanağı’nın İkincisi HazırlanıyorArkitera Mimarlık Merkezi tarafından 2007 yılında ilk kez hazırlanan Arkitera Mimarlık Almanağı’nın ikincisinin hazırlıkları başladı. 2008’nin sonunda çıkması planlanan almanak geçen sene olduğu gibi bu senede Arkitera.com’un içeriğinden derleniyor.
Takvim
<<Haziran 2008>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.