Haberler

3 Haziran 2010, Perşembe

TOKİ''yi "Konut Yığını" Mantığından Mardin''in Taşı da Kurtaramayacak!TOKİ''yi "Konut Yığını" Mantığından Mardin''in Taşı da Kurtaramayacak!Taklidin de iyisi vardır ya, hani takdir edilir. Aslına sadık yapılır, ayırt edemezsiniz... TOKİ de tarihi Mardin evlerini yeniden inşa ederek bunu yapmaya çalışıyor olabilir. Yüzyıllar önce, bu bölgede konuşlanmış olan tarihi kent merkezinde, yeniden bir inşa süreci başlatıyor. Bu, aslında pek de beklenmedik bir şey değil. Son zamanlarda kent çeperlerinden merkezlere yönelen ve tarihi de yanına katarak yaptıklarına kılıf hazırlayan ülkenin en büyük ve önemli toplu konut birliği, bu sefer Mardin''de! Tek tip konut projesi ve yığınlar halinde büyüyen "toplu" konut mantığını Mardin''in taşı da kurtaramayacak... Haberin Devamı
TOKİ''nin ihale gündemi bu ay yoğun olacakTOKİ''nin ihale gündemi bu ay yoğun olacakToplu Konut İdaresi, haziran ayında 19 ihale düzenleyecek. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), haziran ayı içinde, 15 ilde, toplam 4 bin 866 konut, 6 hastane, 8 lise, 5 ticaret merkezi, 2 sağlık ocağı, 3 öğrenci pansiyonu, 8 cami ve sosyal tesis yapımı için 19 ayrı ihale düzenleyecek.
Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı(TKY) Erken Dönem Kayıtları Başlıyor!Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı(TKY) Erken Dönem Kayıtları Başlıyor!2010-2011 akademik yılı tanıtım toplantısı ve "Türkiye''de Tasarım Yönetimi" başlıklı panel 14 Haziran Pazartesi günü Santral Kampüsü''nde gerçekleşecek. İstanbul Bilgi Üniversitesi''nin iki yıl süren ön çalışmaları sonucunda 1999 yılında doğan Tasarım Kültürü ve Yönetimi Sertifika Programı''nın tanıtım toplantısı, tasarım yöneticisi adaylarını ve tasarım sektörünün önde gelenlerini buluşturuyor.
Gaziantepspor, yeni stadyum projesini açıkladıGaziantepspor, yeni stadyum projesini açıkladıGaziantepspor Kulübü Başkanı İbrahim Kızıl, uzun süredir yapılan çalışmaların ardından "Kamil Ocak Arena Stadyum Projesi"ni kamuoyuna açıkladı.
Nâzım Hikmet anılıyorNâzım Hikmet anılıyorNâzım Hikmet, ölümünün 47. yılında Antalya ve İstanbul''da çeşitli etkinliklerle anılıyor.
Naylon poşet kullanımına yasakNaylon poşet kullanımına yasakBalıkesir''in Edremit ilçesinde, 1 Ağustos''tan itibaren alışverişlerde naylon poşet kullanılması yasaklandı.
Mimarlar uçtu, geleceğin şehirleri göreni şaşırtıyorMimarlar uçtu, geleceğin şehirleri göreni şaşırtıyorArtık bir projenin ilginç mimari öğelerle şekillendirilmesi için şehrin en eski yapısı ya da en önemli projesi olması gerekmiyor. Bazen bir sıradan bir apartman projesi de şehrin en önemli kültürel miraslarından biri haline gelebiliyor.
"Superbrands" Türkiye listesi açıklandı"Superbrands" Türkiye listesi açıklandıSuperbrands tarafından, 1993 yılından bu yana dünya çapında uygulanan ve bugün 86 ülkede faaliyet gösteren Superbrands (Süper Markalar) listesinin Türkiye sonuçları açıklandı.
Gayrimenkul dünyası ISTANBUL REstate''te buluşuyor!Gayrimenkul dünyası ISTANBUL REstate''te buluşuyor!Gayrimenkul sektörünün dünya çapındaki temsilcileri bir kez daha ISTANBUL REstate''te bir araya geliyor. GYODER ayrıca, 2000 yılından bu yana düzenlediği ve 2009 yılı itibariyle ISTANBUL REstate çatısı altında gerçekleşen Gayrimenkul Zirvesi''ni, 10''uncu yılına ulaştırmanın gururunu yaşıyor.
Gehry şimdi de metalden hastane yaptıGehry şimdi de metalden hastane yaptıÜnlü mimar Frank Gehry, ilginç mimari projelerini bazen bir kültür merkezinde bazen ise bir müzede ortaya koyuyordu. Şimdi ise bir klinik için aynı ilginç tasarımlarından birini hazırladı. ABD''li ünlü Cleveland Clinic için metal formlardan bir tasarım hazırlayan Gehry''nin projesi beyin hastalıkları araştırma merkezi olarak görev yapacak.
Gecekonduların yerine TOKİ''den 200 konutGecekonduların yerine TOKİ''den 200 konutErzurum''da eski hayvan pazarının bulunduğu bölgede bulunan ahırların yıkımına başlandı. Yıkımın ardından buraya TOKİ tarafından bin 200 konut yapılacak.
İtalyan karması Bergamo''da...İtalyan karması Bergamo''da...New York merkezli Asymptote Mimarlık, İtalya''nın güneyindeki tarihi Bergamo şehri için çizdiği proje 100 bin metrekarelik bir kiralanabilir alana sahip. Bir tarafta kubbeli çatısı diğer tarafta da gemi kabinini andıran mimarisi ile dikkat çeken proje alışveriş merkezi hastane, otel gibi birbiri ile entegre edilebilir birkaç projeden meydana geliyor.
Bayraktar: Tulip İşi AksattıBayraktar: Tulip İşi AksattıTOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 471 günlük ek süreye rağmen tamamlanamamasını ve ortaklar arasındaki hukuki sorunu, projelerin durdurulmasındaki ana nedenler olarak gösterdi.
Annesinin hayalinden esinlendi, çatısı şemsiyeli püfür püfür "bambu ev" yaptıAnnesinin hayalinden esinlendi, çatısı şemsiyeli püfür püfür "bambu ev" yaptıRenkli görüntüleri ile akıllarda kalan Costa Rica sahilleri bambudan yapılan deyim yerindeyse ''püfür püfür'' bir projeye de ev sahipliği yapmayı planlıyor.
1 milyar euro’yla 7 AVM açacaklar1 milyar euro’yla 7 AVM açacaklarTürkiye''de Forum markasıyla 8''i faal, 2''si inşaat halinde 10 alışveriş merkezine sahip olan Hollandalı Multi Corporation, 2012''ye kadar 1 milyar euro yatırımla 7 yeni AVM daha açacağını açıkladı.
Gayrimenkul zirvesinin sponsoru AğaoğluGayrimenkul zirvesinin sponsoru AğaoğluAğaoğlu Şirketler Grubu, 15 Haziran 2010 tarihinde gerçekleştirilecek olan 10. Gayrimenkul Zirvesi''nin sponsoru oldu.
"Osmanlı mimarisine hayranım""Osmanlı mimarisine hayranım"Portekizli mimar Mourao Pereira "İstanbul''da tarihi mekânlar görme engelliler düşünülerek yapılmış. Tüm duyulara hitap ediyor. Özellikle Süleymaniye Camisi" dedi.
Sultanahmet Meydanı araç trafiğine kapatılıyorSultanahmet Meydanı araç trafiğine kapatılıyorİstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Müdürlüğü''nün yaptığı çalışmalar neticesinde, Sultanahmet ve Ayasofya meydanları trafiğe kapatılarak yayalaştırılıyor.
Ankara Modern Yüzüne, Cer Modern''e KavuştuAnkara Modern Yüzüne, Cer Modern''e KavuştuMüze binaları, mimarileri ve içinde açılan sergiler ile sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerin de gezi durağı oluyor, bir anlamda da kent ile özdeşleşiyorlar. Böyle bir müzenin senelerdir eksikliğini çeken Ankara sonunda modern sanat müzesine, Cer Modern''e kavuştu. Mimari projesi Uygur Mimarlık tarafından hazırlanan müze aslında bir dönüşüm projesi. Cer Modern, eski eski vagon tamirhaneleri, cer atölyeleri ve bu binaları saran betonarme yeni bir binadan oluşuyor.
Laodikya, uluslararası arkeoloji dergisindeLaodikya, uluslararası arkeoloji dergisindeDünyanın en prestijli arkeoloji dergisi olarak gösterilen World Archaeology, Haziran-Temmuz baskısında Türkiye''den 9 antik kentin yanı sıra Laodikya''ya da yer verdi.
Amerika''nın özel şehrinde her köşede Türkiye vardıAmerika''nın özel şehrinde her köşede Türkiye vardıYapılan iş ve müthiş fikir şu: Türkiye''nin dünyaca da bilinen tarihi eserlerinin, belli şehirlerinin orijinal ebatlara yakın büyüklükte grafitisini yapmak ve Türkiye''yi farklı kültürel özellikleriyle canlandırmak.
İş Cinayetleri TMMOB Genel Kurulu''ndaİş Cinayetleri TMMOB Genel Kurulu''ndaTürkiye Mimarlar ve Mühendisler Odası 41. Dönem Olağan Genel Kurul toplantısı çalışma raporu görüşmelerine dair delege konuşmalarıyla ikinci gününe başladı.
Arolat, Ağa Han finalindeArolat, Ağa Han finalindeEmre Arolat Architects (EAA), dünyanın saygın mimarlık ödüllerinden Ağa Han (Aga Khan) Mimarlık Ödülleri''nin 2010 yılı finalistleri arasında yer alan Türkiye''den tek mimarlık ofisi oldu.
Çin Seddi''nin Sırrı PirinçmişÇin Seddi''nin Sırrı PirinçmişYüzlerce yıldır ayakta kalmayı başaran Çin Seddi''nin sırrı çözüldü.
Ağırbaş ve Wienstroer''in Almanya''daki Yeni ProjesiAğırbaş ve Wienstroer''in Almanya''daki Yeni ProjesiMimarlık fotoğrafçısı Thomas Mayer, bize bu ay bitirilen bir projenin fotoğraflarını yolladı: Almanya Gelsenkirchen''de bir 18. yüzyıl kilisesinin arazisinde geçici bir sinagog ve cami.
Tulip Towers''ın sorunu ortakTulip Towers''ın sorunu ortakToplu Konut İdaresi Başkanı Erdoğan Bayraktar, Tulip Gayrimenkul''ün uyguladığı projelerle ilgili fesih kararı verilmesinin tamamen işi üstlenen ortaklıkların arasındaki sorundan kaynaklandığı belirtti.
Zaha Hadid''in Roma''ya armağanı Zaha Hadid''in Roma''ya armağanı Arap asıllı ünlü mimar Zaha Hadid''in Roma için tasarladığı çağdaş sanat müzesi MAXXI''nin açılışı 27-28 Mayıs tarihlerinde yapıldı.
Tarihi Mardin yeniden inşa ediliyorTarihi Mardin yeniden inşa ediliyorTarihi Mardin evlerinin turizme kazandırılması amacıyla "Mardin Evleri Projesi" hayata geçiriliyor. Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel yenileme projesi kapsamında, Mardin''de 1440 konut inşaa edecek.
Arkiv Buluşmaları - 7: Türkiye Noterler Birliği Merkez BinasıArkiv Buluşmaları - 7: Türkiye Noterler Birliği Merkez BinasıÇanakkale Seramik & Kalebodur sponsorluğunda 31 Mayıs 2010 tarihinde yapılan Arkiv Buluşmaları''nın yedincisi Ankara- Söğütözü''ndeki Türkiye Noterler Birliği Merkez binasında yapıldı. Projenin mimarları olan MuuM Mimarlık''tan Umut İyigün ve Murat Aksu''nun liderliğinde gerçekleşen geziye, Celal Abdi Güzer, Çağla Öncüoğlu, Yeşim Hatırlı, Ayşen Savaş, Cem Altınöz, Pelin Özgen gibi isimlerin yanı sıra, Arkitera Mimarlık Merkezi''nden Ömer Kanıpak ve Beril Azizoğlu katıldı.
Kültür başkenti var, kültür başkenti varKültür başkenti var, kültür başkenti var‘Pecs... Sınırların olmadığı şehir''. Macaristan''ın başkenti Budapeşte''ye 200 km. uzaklıktaki, ülkenin güneybatısında bulunan tarihi Pecs kenti misafirlerini bu sloganla karşılıyor.
Beylikdüzü''ndeki eski binalar yıkılıyorBeylikdüzü''ndeki eski binalar yıkılıyorBeylikdüzü Belediyesi, bölgede vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden, görüntü kirliliğine sebep olan metruk binaların yıkımına başladı. Bölgedeki vatandaşların da desteğiyle gerçekleştirilen yıkımlarla bölgede yaşayanlara sıkıntı veren bir sorunun daha önüne geçilmiş oldu. Beylikdüzü genelinde gerçekleştirilen bu çalışmayla ilgili bilgi veren Başkanı Yusuf Uzun, "Bu yerler bir taraftan çevre kirliliğine sebep olurken diğer taraftan da madde bağımlıları tarafından kullanılmaktaydı. Yıkım çalışmalarıyla buna son verdik" dedi.
Tarih: 1 Haziran 2010 Kaynak: Sabah
Gökçek ve Topbaş''a süper yetkiler geliyorTBMM İçişleri Komisyonu''nda kabul edilen Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifiyle, büyükşehir belediye başkanlarına süper yetkiler geliyor.
‘Yaşama Kültürü Mirası''mızKent belleğindeki ‘toplumsal işlev''ler de ‘kültürel süreklilik'' için yaşatılarak korunmalı.
Ataköy sahilinde arkeolojik kazı yapılacak İstanbul 7. Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, TOKİ''nin satışa çıkardığı Ataköy sahilindeki 163. parselde Osmanlı dönemi Baruthane yapılar topluluğuna ait mühimmat tünelleri ile II. Mahmut tuğrasının yer aldığı yapılarda tahribat olup olmadığının anlaşılması için arkeolojik çalışma yapılmasına karar verdi.
Yurtsever TMMOB ve ‘Rantsever'' Üyeleri!Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği''nin (TMMOB) 27-30 Mayıs''ta Ankara''da yapılan 41. Genel Kurulu öncesinde anlamlı bir açılış vardı. 70''lerin unutulmaz TMMOB Başkanı mimar Teoman Öztürk''ün adı verilen "park", 26 Mayıs''ta hizmete girdi.
Takvim
<<Haziran 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.