Haberler

3 Mayıs 2010, Pazartesi

INTERA İç Mekan Ödülleri 2010 Yaratıcı Tasarımcıları Bekliyor!INTERA İç Mekan Ödülleri 2010 Yaratıcı Tasarımcıları Bekliyor!Arkitera Mimarlık Merkezi ve Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı işbirliğiyle 2010 yılı itibariyle iç mekan tasarımlarının ödüllendirileceği yeni bir ödül hayata geçiriliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi tarafından Buildist Yapı Malzemeleri Fuarı kapsamında düzenlenecek olan İNTERA İç Mekan Ödülleri ile Türkiye''nin iç mekan tasarımı konusunda nitelikli işlere imza atan mimarlarının ve tasarımcılarının ödüllendirilmesi amaçlanıyor. Haberin Devamı
Medeniyetler bir yolla birleşecekMedeniyetler bir yolla birleşecekAy tanrıçası Hekate''nin evi Lagina, Gladyatör Acilleus''in(Aşil) yaşadığı, aşkın kenti Stratonikeia, Ormancı Türküsü''nün yazıldığı Gevenes ve 1 milyar yıllık taşların bulunduğu Gökbel Vadisi ''Kültür projesi'' ile birleşiyor.
Üçüncü köprüyü yapacağımıza birinci köprüyü yıkalım!Üçüncü köprüyü yapacağımıza birinci köprüyü yıkalım!Üçüncü köprüye tepkiler çığ gibi sürerken TEMA''dan öneri geldi: İstanbul''a bu gidişle köprü yetmez. Yeni köprü yerine birinciyi yıkalım, yerine iki katlı ve raylı sistemli bir köprü yapalım.
Neden Başa Dönüldü?Neden Başa Dönüldü?Ali Sami Yen Stadyumu ihalesi iptal edildi. Gözler yenisine çevrildi. Yeni ihaleden 500 milyon TL teklif bekleyen TOKİ''yi iptale götüren hatalar neydi, bundan sonra neler olacak?
Belde belediyesinden Roman açılımıBelde belediyesinden Roman açılımıKonya''nın Derebucak ilçesine bağlı 1800 nüfuslu Gencek Beldesi, gelmeleri halinde Roman vatandaşlara yer tahsis edilmesiyle ilgili proje hazırlayarak Valiliğe teslim etti.
Özal''la Köprü GünleriÖzal''la Köprü Günleri80''lere ikinci köprü tartışması damgasını vurmuştu.?1988''de dönemin başbakanı Turgut Özal, yanına eşi Semra Hanım''ı alarak köprüden geçti. Ama Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de İstanbul trafiğine ilaç olmadı, kısmet üçüncü köprüye...
Kocaoğlu: Planın onayını bekliyoruzKocaoğlu: Planın onayını bekliyoruzUlaştırma Bakanlığı''yla Büyükşehir''in 2008''de uzlaştığı planın, Özelleştirme İdaresi tarafından onaylanmasıyla, Karayolları Genel Müdürlüğü, inşaat ihalesine çıkabilecek.
Minyatür Evimize Hoş GeldinizMinyatür Evimize Hoş GeldinizPrinceton Üniversitesi''ndeki İleri Çalışmalar Merkezi''nin Halkla İlişkiler Müdürü Christine Ferrara''nın modern mimari ve tasarımlara karşı büyük bir ilgisi var. 39 yaşındaki Ferrara''nın bu tutkusu 2008 yılında teknoloji danışmanı eşi Steven Birnbaum''un ona tavandan yere kadar pencereleri olan havadar bir ev almasıyla başladı.
İstanbul''un metrosu Bakanlık yolundaİstanbul''un metrosu Bakanlık yolundaAnkara metrosundan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi de yeni metro hattı yapımı için Ulaştırma Bakanlığı''nın kapısını çaldı.
"Kışla Şehri" Bir Müzeye Umut Bağladı"Kışla Şehri" Bir Müzeye Umut BağladıUzaktan bakınca yeni Pompidou müzesi çorak endüstriyel bir arazinin ortasında yükselen kar beyazı bir mantara benziyor. Lorraine bölgesinde yer alan bu nispeten sessiz şehirde inşa edilmiş binanın avangart şekli, müzeye çeşitli isimler takılmasına yol açtı. Belediye başkanı müzeye "Şirinler Evi" diyor. Binanın Japon mimarı Shigeru Ban çatının şeklini yıllar önce Paris''ten aldığı örgü bir bambu şapkadan esinlenip tasarlamış.
KİPTAŞ Irak''ta yapılacak 500 bin konuta danışmanlık yapacakKİPTAŞ Irak''ta yapılacak 500 bin konuta danışmanlık yapacakBaşkan Topbaş''ı makamında ziyaret eden Irak Ulusal Yatırım Komisyonu Başkanı Sami Raoof Taqi Al-Araji, Irak''ta yapılacak 1 milyon konutun 500 bininin ihalesini Türk müteahhitlerin kazandığını belirterek, "KİPTAŞ da projeleri ve denetimi yapacak. İnşallah çok yakın zamanda Sayın Topbaş ile birlikte Bağdat''ta temel atacağız" dedi.
İMSAD: İnşaatta Yeni Bir İvme YakalanabilirİMSAD: İnşaatta Yeni Bir İvme YakalanabilirTürkiye''nin ilk detaylı aylık inşaat sektörü değerlendirme raporu olma özelliği taşıyan ve İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (İMSAD) tarafından yayınlanan raporda büyüme rakamlarının içinde inşaat sektörünün durumu değerlendirildi.
Rize''de yapılmakta olan HES''lerRize''de yapılmakta olan HES''lerDerelerin Kardeşliği Platformu Dönem Sözcüsü Ömer Şan, Rize İdare Mahkemesinin Çayeli ilçesi Senoz Vadisi için sit istemini reddeden Trabzon Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu''nun kararının yürütmesini durdurduğunu bildirdi.
Helena''yı kovdu köprüye konduHelena''yı kovdu köprüye konduHelena''yı kovdu köprüye kondu Üçüncü Köprü''nün geçeceği Poyrazköy''ün geçmişi 200 yıllık. Hikâyeye göre, Rizeli bir nine, eşini elinden alan Helena''yı kovarak buraya yerleşmiş. Köy halkı köprüyü istiyor ama çevreye de duyarlı.
Hakan Helvacıoğlu, VitrA Karo için Tasarladı: "Prêt-à-Porter"Hakan Helvacıoğlu, VitrA Karo için Tasarladı: "Prêt-à-Porter"Ünlü iç mimar Hakan Helvacıoğlu, VitrA Karo''nun 1x1 mozaikleriyle "Prêt-à-Porter" adı verilen bir seri tasarladı. 4 renk seçeneğine ve 2 farklı şablona sahip 14 ürünün bulunduğu seriyle, istenilen ekose ya da çini deseninin yaratılması mümkün oluyor. Prêt-à-Porter, tercihe göre yere ya da duvara uygulanabiliyor.
Kentsel Dönüşüm Kıskacında İstanbul YoksullarıKentsel Dönüşüm Kıskacında İstanbul YoksullarıFoto muhabiri Fatih Pınar, "Bu kadar kısa zamanda haksızlık ve eşitsizliklerle dolu bu kadar hızlı bir değişimi belgelemek suretiyle bu haksızlığın önüne geçecek bir hareket yaratabilmek" amacıyla İstanbul''un kentsel dönüşüme uğratılan tarihsel mekanlarını ve bu mekanların sakinlerini bianet okurları için sesli ve görsel kayda geçiriyor.
Şanghay EXPO kapılarını açtıŞanghay EXPO kapılarını açtıŞanghay EXPO 2010 Dünya Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. EXPO''nun ilk gününde Türkiye pavyonu yoğun ilgi gördü. Pavyon binası önünde uzun kuyruklar oluştu. Pavyonu ziyaret edenlerin sayısı 30 bini geçti. Zİyaretçiler Türk lokantasında satılan İskender kebap ve dondurmaya da ilgi gösterdi.
Bir "Emek" davası Bir "Emek" davası Emek Sineması, sinemacıları 22 yıl sonra tekrar sokağa çıkardı. Sinemacılar ve Emekseverler ''Yıktırmayacağız'', projeciler ise ''Yıkım yok, taşıma var'' diye seslerini yükseltiyor. Son kararı yargı verecek.
Depreme dayanıklı binada ''amortisörlü'' çözümDepreme dayanıklı binada ''amortisörlü'' çözümİzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Mühendislik Fakültesi''nde devam eden TÜBİTAK destekli bir projeyle yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesinde amortisör kullanılarak maliyetin önemli ölçüde azaltılabileceği belirtildi.
Çöp şehirÇöp şehir1980''lere kadar Kahire''de özel bir çöp toplama sistemi yoktu. Bu işi Zabbaleen adını verdikleri kişiler yapıyorlardı.
 Meksika Körfezi''nden İstanbul Boğazı''na Çevre Cinayetleri Meksika Körfezi''nden İstanbul Boğazı''na Çevre CinayetleriNisan ayının 22''sinde Dünya Günü''nün 40. yıldönümünü kutladık. Artık kutladık mı, yoksa "ağıt yaktık" mı demeliydik, orası "meşkûk". Dünyanın, ilk dünya gününden bu yana bir uçurumun eşiğine çok daha yakın gelmiş olduğuna dair kanıtların haddi hesabı yoktu çünkü.
Ankara, Şimdi Başka Güzel...Ankara, Şimdi Başka Güzel...Büyük kentlerdeki nüfus artışı ve şehirleşme olguları, aynı zamanda insanların beklentilerinde değişikliklere neden oluyor. Kentlerde yaşayan ve kent kültürünü soluyan her insan teknolojiden, mimarinin son gelişimine, ulaşımdaki kolaylıktan yaşam standardının yükseltilmesine kadar giderek artan taleplerinin yanı sıra daha yeşil daha sağlıklı bir kent ortamına sahip olma arzusunu da her adımda dile getiriyor.
Zeytinlik Hemzemin Geçidi Trafiğe KapatılıyorZeytinlik Hemzemin Geçidi Trafiğe KapatılıyorAliağa-Menderes Projesi kapsamında, Zeytinlik''teki (Gürçeşme Ülkü Sineması Önü) hemzemin geçidi 2 Mayıs 2010 Pazar gününden itibaren trafiğe kapatılıyor.
Varyap Meridian''da atıklar ekonomiye dönüyorVaryap Meridian''da atıklar ekonomiye dönüyorVaryap Meridian''da, hafriyat sırasında çıkan kaya parçaları ile sanatçıların yapılacağı taş eserler blok lobilerinde sergilenecek. Hafriyatının yüzde 85''i ise projenin peyzajında kullanılacak.
Kentsel Yenileme Projesi’nde şok gelişmeKentsel Yenileme Projesi’nde şok gelişmeTarlabaşı Kentsel Yenileme Projesi''nde şok gelişme. Mülk sahipleri, "acil" dernek kurarak kamulaştırmaların "acil" durdurulması için AİHM''ye başvurdu.
Taksim Yolcusu Kalmasın!Taksim Yolcusu Kalmasın!Taksim Meydanı, insanların buluşma ve dağılma noktası olmasının dışında politik ve sosyal konuların da odağı olmuş bir yer. Bu meydan geçmişten günümüze, sahip olduğu stratejik konumu ve sosyo-politik rolü gereği önemli günlerin (bayram kutlamalarının, yürüyüşlerin, mitinglerin) kutlandığı ve İstanbul kentinin bir güç sembolü olarak görüldüğü bir alan oldu. Peki Taksim Meydanı İstanbul''un nasıl bu kadar önemli bir odağı haline geldi? Geçmişte nasıldı, şimdi nasıl? Taksim Meydanı''nı tarihsel süreç içinde inceleyelim:
İstanbul’un doğasına hançerİstanbul’un doğasına hançerUzmanlar, hem İstanbul Boğazı''na 3. köprü yapılmasına hem de köprünün güzergâhına karşı çıkarak, bunun İstanbul''un kuzeyindeki ormanlık alanların ve su havzalarının yok edilmesi anlamına geldiğini savundular. Uzmanlara göre, yapılacak 3. köprü kent ulaşımına da katkı sağlamayacak.
3. Köprü İstanbul Boğazı''nın en kuzeyinde...3. Köprü İstanbul Boğazı''nın en kuzeyinde...Bakan Binali Yıldırım ve Başkan Kadir Topbaş, 3. Boğaz Köprüsü''nün İstanbul''un en kuzey noktası olan Poyrazköy ile Garipçe arasında yapılacağını açıkladı. 6 milyar dolara mal olacak köprü ve çevreyolunun ilk etabının 3 yıl içinde tamamlanacağı belirtildi.
3. Köprü Poyrazköy - Garipçe arasında yapılacak3. Köprü Poyrazköy - Garipçe arasında yapılacakUlaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ortak bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda üçüncü köprünün Beykoz yakınlarındaki Poyrazköy ile Garipçe arasında yapılacağı belirtildi.
Hasankeyf için "komik" çalışma!Hasankeyf için "komik" çalışma!Batman Valisi Ahmet Turhan, Hasankeyf Bilimsel Çalışma Kurulu''nun antik kentte bulunan eserlerden aldıkları örnekleri inceleyerek eserlerin taşınıp taşınamayacağına karar vereceğini bildirdi.
İstanbul''un rengi erguvan İstanbul''un rengi erguvan Boğaz''ın tadını çıkarmak istiyorsanız şairlerin hiç vazgeçmediği erguvan çiçeğinin İstanbul''a rengini verdiği şu günleri tercih edin. Bizden söylemesi! Erguvan ağaçlarının pembeli morlu çiçekleri sadece 20 gün yaşıyor. Nerelerde gezeceğinize gelince... İstanbul''daki koru ve bahçeler bu renge doymak için gidilesi yerlerden.
Orta Asya''nın en büyüğüOrta Asya''nın en büyüğüKazakistan''ın yeni sembolü Han Çadırı Alışveriş ve Eğlence Merkezi, dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Orta Asya''nın en büyük alışveriş ve eğlence merkezi Han Çadırı''nın 5 Temmuz "Astana Günü"nde yapılacak görkemli açılışına dünyadan çok sayıda devlet başkanı, sanatçı, siyaset ve işadamı katılacak.
Toplu taşımada bisiklet dönemiToplu taşımada bisiklet dönemiTürkiye''de ilk kez Kayseri''de raylı sistem projesinin devamı olarak kent merkezinde bisikletlerle ulaşım sağlanacak.
Tek tek binalar yenilenerek kentsel dönüşüm başarılamazTek tek binalar yenilenerek kentsel dönüşüm başarılamazULI Türkiye Başkanı Haluk Sur, kentsel dönüşüm için için, merkezi otoriteyi özel sektörle yan yana getirmek gerektiğini belirterek, "Sektörün esnekliğinden, iş yapma kabiliyetinden ve pratikliğinden faydalanmak, devletinde kanun koyuş tarafından iradeyi belirleyen ve yönü çizim gücünden istifade etmek şart" diye konuştu.
TOKİ, 416.5 milyon lirayı az bulup ‘Ali Sami Yen''i iptal etti, Aşçıoğlu yine asılacakTOKİ, 416.5 milyon lirayı az bulup ‘Ali Sami Yen''i iptal etti, Aşçıoğlu yine asılacakTOKİ, 416.5 milyon lirayı az bulup ‘Ali Sami Yen''i iptal etti, Aşçıoğlu yine asılacak
Üçüncü köprü güzergahını bir tek o bildiÜçüncü köprü güzergahını bir tek o bildiPoyrazköy''de 10 yıl muhtarlık yapan ve geçen yıl emekli olan Ahmet Ersoy, dün açıklanan köprünün güzergâhını 2 yıl öncesinden bildi. Ersoy, "Belli yerlerle biraz yakınlığım vardı. Zaten Başbakan da hep kuzeyi işaret ederdi" diye konuştu.
Tarih: 30 Nisan 2010 Kaynak: Referans Yazan: Aram Ekin Duran
İstanbul''un Yaratıcılığını Kim Ortaya Çıkartacak?İstanbul''un Yaratıcılığını Kim Ortaya Çıkartacak?İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri 2010 Projesi kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerinin 3.sü olan “Yaratıcı Kent Sanatı” konferansı, 28 Nisan 2010 tarihinde Yıldız Teknik Üniversitesi''nden Doç.Dr. Zeynep Enlil''in moderatörlüğünde ve kültür politikaları konusunda önemli çalışmaları olan Charles Landry''nin katılımı ile İstanbul Modern Sanat Müzesi''nde gerçekleşti. Charles Landry, kentlerin hayal güçlerini ve düşüncelerini tetikleyerek, potansiyellerini ortaya çıkarmalarına yardımcı olacak çalışmalar yapıyor.
Karşılaşmalar: Türkiye ve İtalya''dan Örneklerle Mimari Mirasa Yaklaşımlar SempozyumuKarşılaşmalar: Türkiye ve İtalya''dan Örneklerle Mimari Mirasa Yaklaşımlar SempozyumuKarşılaşmalar: Türkiye ve İtalya''dan Örneklerle Mimari Mirasa Yaklaşımlar Sempozyumu 26 Nisan 2010 tarihinde Ulusal Mimarlık Yapı Dalı/Koruma Yaşatma Ödüllü bir proje olan Gölcük Kazıklı Kervansarayı''nda düzenlendi. Konusu itibariyle İtalyan ve Türk akademisyenler ve profesyonellerin bir araya geldiği konferans, Kocaeli Universitesi ve Politecnico di Milano Universitesi''nin ortak çalışması ve Gölcük Belediyesi''nin desteği ile gerçekleşti.
3. Köprü''nün Güzergahı Açıklandı! Tahminler Doğru Çıktı3. Köprü''nün Güzergahı Açıklandı! Tahminler Doğru Çıktı29 Nisan 2010 tarihinde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş yaptıkları ortak basın toplantısında 3. Köprü''nün güzergahını açıkladılar. Yapılan açıklamaya göre Boğaz geçiş noktalarının Garipçe ve Poyrazköy olduğu, daha önce yapılan eleştirilerin odak noktası olan orman alanlarının da korunacağı söylendi. Garipçe ve Poyrazköy ile ilgili yapılan açıklama geçiş noktası konusunda daha önce yapılan tahminlerin doğru olduğunu gösteriyor. Ormanların ne denli korunacağını zaman gösterecek. Herkes tarafından tahmin edilen bir şey var ki güzergahın üzerindeki pek çok arsanın çoktan paylaşıldığı, yapılan açıklama ile değerini kat be kat arttırdığı.
Sirkeci-Hocapaşa arası esnafla turizme açılacakSirkeci-Hocapaşa arası esnafla turizme açılacakSirkeci- Hocapaşa Yayalaştırma projesi, esnafı da içine alan bir modelle turizmde yeni bir model yaratacak. Bölgedeki esnaf da otelciliğe soyunuyor.
Gerçek bir Bollywood masalı: MumbaiGerçek bir Bollywood masalı: MumbaiHindistan''ın finans merkezi olan Mumbai geleneksel ile modern ve lüks ile sefaletin bir arada olduğu çokkültürlü ve hayli enteresan bir megakent...
3. köprü bittiğinde işte böyle olacakİstanbul Boğazı''na yapılacak üçüncü köprü tamamladığında işte böyle olacak...
Kültür''ün Kültür''e desteği (!)Efendim, 27 Nisan''da Kültür''ün Kültür''e ihaneti" başlığı ile, Atatürk Kültür Merkezi''nin niçin hâlâ kapalı tutulduğu üzerine bir yazı yazmıştım.
Genç tasarımcılar ustaları dinledi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi tarafından 1997 yılından bu yana düzenlenen ''Uluslararası İstanbul Grafik Tasarım Günleri (Grafist) dün sona erdi.
Üçüncü Köprü şehri ferahlatmak yerine daraltacak bir tehlike de olabilirBoğaz''da İkinci Köprü konusunda karara varıldı haberi geldiğinde, köşemde hafiften itiraz etmiştim: Boğaziçi''ni Sen nehrine döndürmeye kalkmayın sakın! diye... Sonradan:
Köprü yalanlarıİstanbul''a 6 milyar dolarlık köprü yapılıyor... Kimsenin fikrine başvurulmuyor... Ne meslek odalarının, ne üniversitelerin, ne uzmanların, ne halkın... Köprü güzergâhını bir süre önce Başbakan''ın bölgeyi havadan helikopterle gezerek saptadığı bildirilmişti...
Sorun 3. Köprü DeğilÜçüncü köprünün geçeceği Garipçe''deyiz. Koç öğrencileri ve günübirlikçilerin keyif çatmak için geldiği köy, basın mensupları ve arsa spekülatörlerinin işgali altında. Peki buraya köprü yapılınca ne olacak?
CHP''den üçüncü köprü için Hamlet tiradıİstanbul''daki ilk Boğaziçi köprüsünün yapılışı, benim öğrencilik senelerime rastlar. Köprünün tamamlanıp faaliyete geçmesinden sonraki yıllarda bile, üniversitedeki hocalarımızdan birkaç sene boyunca projenin memleketin başına nasıl bir belâ olacağını dinledik.
1''inci köprüye karşıydım, bugün ise destekliyorum...1967-69 dönemindeki en büyük kavga, ilk köprünün yapılması ile ilgiliydi. Kıyametler kopuyordu. Hiç unutmam, dönemin İtalyan Maliye Bakanı Colombo İstanbul''a gelmişti. Yardımcılarından biri yakın arkadaşımdı. Özel bir gezi olduğu için, beni aradı ve Bakan ile birlikte yemeğe çıktık. İtalya''da, köprüye en büyük krediyi veren ülkeydi.
3''üncü köprüde ihale için DPT''nin onayı bekleniyorKarayolları, projesini 6 ay önce sunduğu 3''üncü köprü ihalesi için DPT''nin onayını bekliyor. Yetkililer köprünün çok kısa sürede maliyetini çıkaracağını savunurken, trafik beklenenden fazla olursa Karayolları''nın kasası da dolacak.
Marmaray Projesi sözleşmesi fesh edildiSöğütlüçeşme-Gebze ve Kazlıçeşme-Halkalı banliyö hatlarının modernizasyonu işini yürüten yüklenici firma, mevcut sözleşme şartlarında projeye devam edemeyecekleri gerekçesiyle sözleşmeyi tek taraflı fesh etti.
Ankaralı müteahhit gerçeğiALİ Sami Yen ihalesi iptal oldu. Habertürk''ün ve Habertürk yazarı Yiğit Bulut''un çabalarıyla.
İzmir''e "Basın Müzesi" kuruluyorEge Üniversitesi (EÜ) ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından kurulacak Basın Müzesi ile ilgili toplantı gerçekleştirildi.
ICOMOS: Emek Sineması’nın “taşınarak” korunması mümkün değil! Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi (ICOMOS) Türkiye''ye göre Emek Sineması ve çevresinin korunması şart.
Emek Sineması''ndan meydanlara 1 MayısUluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında, "Emek Sineması''ndan Meydanlara-1 Mayıs''ın 30 yılı" adlı fotoğraf sergisi açılacak.
Marmaray Projesi için yeni ihaleSöğütlüçeşme-Gebze ve Kazlıçeşme-Halkalı banliyö hatlarının modernizasyonu işini yürüten yüklenici firma, mevcut sözleşme şartlarında projeye devam edemeyecekleri gerekçesiyle sözleşmeyi tek taraflı fesh etti.
Takvim
<<Mayıs 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.