Haberler

3 Temmuz 2010, Cumartesi

"Tıpkı Depremler Gibi Yangınlar da Kentin DNA''sına Yazılır""Tıpkı Depremler Gibi Yangınlar da Kentin DNA''sına Yazılır"The Architecture Foundation, NLA ve RIBA London tarafından organize edilen "London Festival of Architecture", 2004 yılından bu yana iki senede bir farklı grupların katılımları ve etkinlikleri ile zengin bir mimarlık festivali sunuyor. Bu sene de farklı ülkelerin katılımları ile 19 Haziran - 4 Temmuz 2010 tarihleri arasında Londra''da gerçekleşiyor. 2010 senesi festival kapsamında, Londra''dan RADA Design London ofisinden bir Türk mimar olan Kerem Türker, Londra merkezli Noema Reasearch and Planning danışmanlık şirketinin Genel Müdürü Lia Ghilardi ile hazırladığı "Mimetic City: Istanbul" projesini sundu. Haberin Devamı
Pera Palace Hotel 1 Eylül  2010''da AçılıyorPera Palace Hotel 1 Eylül 2010''da Açılıyorİki yıldan bu yana restorasyonda olan Pera Palace Hotel, Eylül ayı başında ilk günlerinin ihtişamıyla yeniden açılıyor. Birinci derece tarihi eser olan Pera Palace Hotel''in kente en mükemmel biçimde yeniden armağan edilmesi için çalışmalar büyük bir titizlikle yürütüldü.
Nükleer anlaşmanın ayrıntıları belli olduNükleer anlaşmanın ayrıntıları belli oldu12 Mayıs''ta ''sınırlı bilgi''yle imzalanan Akkuyu Nükleer Santralı anlaşmasının ayrıntıları belli oldu. Buna göre, 2018''de nükleer enerjiyle buluşacak olan Türkiye, 15 yıl alım garantisi verdi.
Tabiat harikasına kanalizasyon ayıbı Tabiat harikasına kanalizasyon ayıbı Zonguldak''ta, turizme açılması beklenen İnağzı Mağarası''na, yıllardır mahallenin kanalizasyonunun akıtıldığı ortaya çıktı. Mahalle sakinleri, yetkililerin mağaraya sahip çıkarak, kanalizasyon giderini önlemesini ve mağarayı turizme açmasını istiyor. İnağzı Mağarası, damlataş oluşumları açısından son derece zengin bir mağara olarak değerlendiriliyor.
İzmirli gençlere "kaykay müjdesi" İzmirli gençlere "kaykay müjdesi" Bostanlı''daki pisti "Türkiye''de ilk kez uygulanan" bir yöntemle yenileyen Büyükşehir Belediyesi, gençlerin büyük rağbet gösterdiği kaykay pistlerinin sayısını artıracak.
Hilton İstanbul 55 yaşındaHilton İstanbul 55 yaşındaHilton otellerinin Amerika dışında faaliyeti en uzun süredir devam eden ve Türkiye''nin ilk 5 yıldızlı oteli olma özelliğini taşıyan Hilton İstanbul''un 55''inci yıldönümü görkemli bir gala gecesiyle kutlandı.
Fatih''in eserleri 3 cilde sığmadı Fatih''in eserleri 3 cilde sığmadı Fatih Camii''nin önemine dikkat çekmek isteyen Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, Türk Kültür ve Medeniyet Tarihinde Fatih Külliyesi adlı üç ciltlik bir kitap yayımladı. Kitapta Fatih Külliyesi''nin mimarî özellikleri, binaların fonksiyonları ve zaman içinde yapılan bazı değişiklikler ayrıntısıyla anlatılmış.
Büyükşehir Onaylamıyor, Esenyurt UyguluyorBüyükşehir Onaylamıyor, Esenyurt UyguluyorMimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi ve Trakya (Bakırköy) Büyükkent Bölge Temsilciliği, Esenyurt Belediyesi''nin imar uygulamalarına ilişkin bir basın duyurusu yayınladı.
Çağlayan Adalet Sarayı''nın açılışıyla İstanbulluları E-5''te zor günler bekliyor Çağlayan Adalet Sarayı''nın açılışıyla İstanbulluları E-5''te zor günler bekliyor İstanbul''un farklı ilçelerinde bulunan adliyelerini tek çatı altında toplamak için Çağlayan''a yapılan Adalet Sarayı''nın inşaatı büyük ölçüde tamamlandı. 16 katlı bina, yaklaşık 60 futbol sahası büyüklüğünde kapalı alana sahip. Yakında hizmete girerek günde binlerce kişiyi aynı noktaya çekecek olan Adliye Sarayı, Çağlayan''da halen fazlasıyla yoğun olan trafiği daha da artıracak.
Abramoviç''in emlakçısı kulüp açıyorAbramoviç''in emlakçısı kulüp açıyorRus oligark Roman Abramoviç''e İstanbul''da villa satan, ünlülerin emlakçısı Korhan Kongaz, Yeşilköy''de sadece işadamlarına yönelik ''Aristokratlar Kulübü'' inşa ediyor.
Şangay 2010 Expo İngiliz Pavyonu RIBA Lubetkin Ödülü''nü KazandıŞangay 2010 Expo İngiliz Pavyonu RIBA Lubetkin Ödülü''nü KazandıŞangay World Expo 2010 kapsamında Heatherwick Stüdyo tarafından tasarlanan İngiliz Pavyonu RIBA (Royal Institue of British Architects) Lubetkin Ödülü''ne layık görüldü. "Seed Cathedral" olarak adlandırılan, ahşap bir çerçeve içine oturtulmuş 7,5 metre uzunluğundaki ince akrilik alüminyum çubuklarla buruşuk bir kağıt görüntüsünü andıran İngiliz Pavyonu merkezde inşa edildi. Uzun çubuklar, karahindiba ve denizkestanesine benzetilerek farklı bir etki yaratıldı.
Dünya Kupası''nda Dört Stadyumda KONE Asansörleri KullanılıyorDünya Kupası''nda Dört Stadyumda KONE Asansörleri KullanılıyorGüney Afrika''da Dünya Kupası''nın oynandığı sekiz stadyumdan dördünde KONE asansörleri kullanılıyor. Nelspruit''teki Mbombela stadyumu, Port Elizabeth''teki Nelson Mandela Stadyumu''nun yanısıra Johannesburg''daki Ellis Park Stadyumu ve Soccer City Stadyumuna toplam 33 KONE asansörü monte edildi.
OMA''nın Shenzhen Borsa Binası Zirveye UlaştıOMA''nın Shenzhen Borsa Binası Zirveye UlaştıOMA tarafından tasarlanan, Çin''in yeni yuvası olarak adlandırılan ve NASDAQ''a eş değer olan Shenzhen Borsası binası, geçtiğimiz cumartesi 246 metreyle en yüksek noktasına ulaştı. Bina sadece yüksekliğiyle değil, kamusal alan üzerinde 36 metre yükseltilmiş platformu ve kule tabanından 54 metre uzayan çıkmasıyla göz dolduruyor.
Temiz Enerjili Tasarım Ödüle Layık Görüldü Temiz Enerjili Tasarım Ödüle Layık Görüldü Kevin McCloud''ın İngiltere''de yayın yapan Channel 4''da düzenlediği Grand Design Programı''nın ödülleri sahiplerini buldu.
Kaleydoskop Etkili BinaKaleydoskop Etkili Bina2010 senesinin ilk aylarında açılan Vakko Moda Merkezi hem Türkiye hem de dünyada ses getirdi, yerli ve yabancı kaynaklarda yayınlandı. Yayınlardan takip etme şansı bulduğumuz binayı gezmek, hikayesini mimarlarından Joshua Prince-Ramus''un ağzından dinlemek için Vakko''nun davetlisi olarak, binada bir araya geldik. Yaklaşık 200 kişinin bulunduğu toplantıda ilk olarak sözü Cem Hakko aldı. Kadir Topbaş''ın Kartal-Pendik ve Küçükçekmece kentsel dönüşüm yarışmalarının kolokyumunda kırdığı pottan ders almış olacak ki "Bu binayı yabancı bir mimara tasarlattığım için kusura bakmayın, bir dahaki sefere Türk bir mimar ile çalışacağım. Bu binada zamanımız oldukça kısıtlıydı düşünmek için çok fazla zamanımız yoktu," diyerek sözü mimara verdi.
Renzo Piano''nun Londra Üzerine PlanlarıRenzo Piano''nun Londra Üzerine PlanlarıPiano''nun yakın zamanda tamamladığı Londra''nın merkezi için yaptığı gelişim projesi kentin geleceği için çelişen görüşleri ortaya koyuyor. Belediye başkanı Ken Livingstone''nun Londra Planı''nı ilan etmesinin üzerinden 6 yıl geçmişti ki sonunda 1986''da Büyük Londra Meclisi''nin dağılmasıyla sermayenin ihtiyaç duyduğu stratejik planlama politikası belirlendi. Planın yayınlanmasından itibaren izleyen 15 sene içinde sermayenin yerleştireceği pek çok yeni semt sakini Leeds''in tüm nüfusunu oluşturuyor.
KONE''den Asansör Yenileme KampanyasıKONE''den Asansör Yenileme Kampanyası1910 yılında kurulan ve bu yıl 100. Yılını kutlayan KONE, konvansiyonel asansörlerin yenilenmesiyle ilgili bir program başlattı. Yeni asansör pazarında olduğu gibi hizmet verdiği 7.000 ünite ile servis konusunda da Türkiye''de lider olan KONE, asansörlere sürdürülebilir bakım hizmeti verilebilmesi amacıyla geliştirdi.
Yüzer Sahne''de "Geçici Kentler Projesi" Ödülleri Sahiplerini BulduYüzer Sahne''de "Geçici Kentler Projesi" Ödülleri Sahiplerini Buldu2010 Avrupa kültür başkentleri İstanbul, Pécs ve Ruhr''un ortak projesi olarak hayata geçen "Geçici Kentler - 2010 Avrupa Kültür Başkentleri Arasında Diyalog" (The Temporary City - A Dialogue between the European Capitals of Culture 2010) projesinin ödül töreni 30 Haziran 2010 tarihinde Haliç Tersanesi''nde gerçekleşti.
Denizli Sahipsiz DeğildirDenizli Sahipsiz DeğildirTMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Denizli Kız Meslek Lisesi''ni yıkanlar hakkında suç duyurusu ile ilgili basına ve kamuoyuna bir açıklama metni gönderdi.
Mimarlığın Sosyal ForumuMimarlığın Sosyal Forumu etkinliği 1 Temmuz''da İTÜ Makine Fakültesi''nde yapılan bir toplantıyla tanıtıldı. 21- 23 Ekim tarihlerinde Ankara''da gerçekleştirilecek forum öncesi TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen tanıtımda forum temaları açıklanırken forumda görüşülmesi gereken konular da tartışmaya açıldı.
Bu kenti, Şehir Plancıları Odası''ndan korumalıyız! Açın bakın, kuruluş amaçlarında, kentlerin planlı ve düzenli gelişmesinde, değişiminde rol oynamak olduğu yazar. Gelin görün ki, bu kentin gelişmesinin, değişmesinin önündeki en büyük kösteklerden biridir onlar.
Arazi toplulaştırma ihalelerinde ''danışıklı dövüş'' kuşkusuBir süredir yürütülen ve tarım için önemli bir açılım olan arazi toplulaştırma ihalelerine danışıklı dövüş kuşkusu düştü. Bir itiraz üzerine Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yapılan konuyla ilgili 4 ihaleyi inceleyen Kamu İhale Kurumu, ilginç sonuçlara ulaştı.
Metropolle sayfiye kırmasıİstanbul, belki yıllar var ki en meymenetsiz yazını yaşıyor. Gökyüzü gri-vizon-füme degradelerde kararsız kalıp arada birtakım renk kartelalarında sıçan tüyü tabir edilen iyice berbat bir tona dönüyor.
Marshall Kadıköy''de renksiz sokak bırakmayacakMarshall, Renk Hareketi Projesi kapsamında Kadıköy''deki renksiz evleri farklı boyalarla renklendirecek.
Takvim
<<Temmuz 2010>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.