Haberler

3 Temmuz 2007, Salı

Zorlu Center Proje Edinme SüreciZorlu Center Proje Edinme SüreciZorlu Center proje edinme süreci içinde Mimarlar Odası Genel Merkezi ve Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ile İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)’nin yarışma süreci ve yarışma alanı ile ilgili yaptıkları eleştirilerini yarışmanın düzenleyicisine ilettiklerini belirtmişlerdi. Zorlu Center Mimarlık ve Kentsel Tasarım Yarışması’nın yöneticisi Dr. Suha Özkan, açıklama yapan kuruluşların amaçlarının meslek değerlerini korumak ve mimarlık mesleğini ve pratiğini daha ileri götürmek olduğunun bilincinde olarak, bu kuruluşların eleştirilerini de dikkatle inceledikten sonra aşağıdaki konularda görüşlerini paylaşmayı bir sorumluluk olarak gördüklerini belirtti. Haberin Devamı
"Su tasarrufunu vatandaşa bırakmamak gerek""Su tasarrufunu vatandaşa bırakmamak gerek"Barajlar alarm veriyor, su kesintisine gidilmiyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, “Kasım’a kadar yeter” derken, uzmanlar “Su üzerinden politika yapılmaz. İnsiyatif belediyelere ve vatandaşa bırakılamaz” görüşünde.
Başkanın Metro TeftişiBaşkanın Metro Teftişiİzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, inşaatı devam eden Üçyol-Üçkuyular metro hattında inceleme gezisi yaptı. Başkan, “Hedefimiz, 2008’i 2009’a bağlayan yılbaşı akşamı Bornova Meydan’dan metroya binip Üçkuyular’da inerek, yılbaşı kutlamasını İnciraltı Meydanı’nda gerçekleştirmek” dedi.
İlk Sıfır Gaz Salınımlı Bina Tanıtıldıİlk Sıfır Gaz Salınımlı Bina Tanıtıldıİngiltere, ilk sıfır gaz salınımlı binasını tanıttı. Bu tasarımın ileride inşa edilecek tüm konutlar için çevresel standart haline gelmesi amaçlanıyor. İki yatak odalı evin enerji kaybı normal bir evden %60 daha az. Watford’da gerçekleşen Offsite 2007 sergisinde tanıtılan tasarım, 2016’da İngiltere’deki evlerde yürürlüğe sokulması planlanan standartların belirlenmesine de yardımcı oldu.
Farklı Disiplinler Eskişehir’de Bir Araya GeldiFarklı Disiplinler Eskişehir’de Bir Araya GeldiTürkiye’nin ilk Mimarlık, Tasarım, Sanat öğrencileri buluşması 26-30 Haziran tarihleri arasında Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirildi. Türkiye ve KKTC’den gelen mimarlık, tasarım ve sanat öğrencilerinin buluştuğu etkinlikte, farklı disiplinlerden öğrenciler 14 farklı atölyede ortak çalışmalara imza attılar. Bu 14 ayrı atölyeden farklı olarak, herkese açık olan iki ayrı sanat atölyesi de gün boyunca, öğrencilerin buluşma noktası oldu.
Ulucanlar müze olmalı!Ulucanlar müze olmalı!Çok özel bir ziyarete tanık oldum geçen gün... Yüzlerce devrimcinin avukatı Halit Çelenk, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının idamlarından 35 yıl sonra infazların yapıldığı avluya geldi ve orada infaz gecesini anlatan bir söyleşi yaptı. Bu buluşmayı Ulucanlar''ın halka açılmasına borçluyduk.
İzmir Suyuna Sahip Çıktıİzmir Suyuna Sahip Çıktıİzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun başlattığı “Su tasarrufu kampanyası”na İzmirliler büyük ilgi gösterince, kente verilen su miktarında 2 ayda 2 milyon 214 bin m³’lük tasarruf sağlandı. Küresel ısınma nedeniyle yağışların azalması ve dengesizleşmesi nedeniyle başta İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde su sıkıntısı ve kesintileri yaşanırken, İzmir Büyükşehir Belediyesi, uyguladığı tedbirlerinin sonuçlarını almaya başladı.
PatnosPatnosPatnos İlçesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Urartuların "Aladırı",Romalıların "Patisus" diye adlandırdıkları İlçemiz geçmişte cereyan eden tarihi olaylarla beraber günümüze kadar gelen olayların akisleriyle süslü eski kalıntılarıyla yaşayan yörelerimizden birisidir.
İstanbul Müzeleriİstanbul MüzeleriBoğaz''ın Anadolu yakasında, Göksu Deresi''nin denize döküldüğü yerde, adını hisardan alan semtte bulunmaktadır. Bu hisar, Osmanlılar tarafından Boğaz''da yapılan ve geçişleri kontrol altına almayı hedefleyen ilk hisardır. İstanbul''u fethetmek isteyen ve kuşatan Sultan Yıldırım Beyazıt tarafından, Karadeniz''den Bizans''a gelecek yardımlara engel olmak için 1394''te yaptırılmıştır.
Kaz Dağları futbolda Antalya''ya rakip oluyorKaz Dağları futbolda Antalya''ya rakip oluyorTürkiye''de seramik sektörünün kuruluşuna öncülük eden Kale grubu, şimdi de turizm sektörüne girmeye hazırlanıyor.
3 bin yıldır dünyanın gözdesi3 bin yıldır dünyanın gözdesiİstanbul''un tarihi 300 bin yıl önceye kadar uzanır. Küçükçekmece gölü kenarında bulunan Yarımburgaz mağarasında yapılan kazılarda 300 bin yıl öncesine ait ilk izlere rastlanmıştır. Bu dönemde gölün çevresinde Neolitik ve Kalkolitik insanların yasadığı sanılmaktadır.
İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açılıyorİslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi açılıyorİstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi 9 Temmuz günü açılıyor. İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi Eminönü ilçesi''nde Gülhane Parkı içinde kuruldu. Açılışı 9 Temmuz günü gerçekleşecek müze, 3 bina içinde, 3 bin 550 metrekareyi kapsıyor. Bilimler Tarihi Kütüphanesi de müze içerisinde yer alıyor.
Saray bahçesinde gecekondu lojmanSaray bahçesinde gecekondu lojmanTopkapı Sarayı''nın bahçesinde bulunan ve memurlara lojman olarak tahsis edilen dokuz adet gecekondu, Kültür Bakanlığı''nın tüm baskılarına rağmen yıkılamıyor.
Kiralık deniz fenerleriKiralık deniz fenerleriTürkiye’de 420 deniz feneri var. Bazıları sarp kayalıklara, ıssız adacıklara kurulu. Ama bu ışık evlerinden bir kısmı da dünya güzeli koyların, tılsımlı körfezlerin girişinde, üzerinde sadece fenerin bulunduğu cennet adalara kurulmuş.
Avrupa''da emlak yatırımı için en cazip ülke TürkiyeAvrupa''da emlak yatırımı için en cazip ülke TürkiyeMayıs 2006''daki küresel dalgalanmadan önceki iki yıl boyunca altın günlerini yaşayan Türkiye gayrimenkul piyasası, durgunluk döneminde bile dünya devlerinin ilgisini çekiyor. Londra merkezli The Property Guide (Küresel Emlak Rehberi) isimli dergi, Türkiye için ''emlakta Avrupa''nın en cazip ülkesi'' ifadesini kullandı.
Eminönü''ndeki tekstilciler Giyimkent''e taşınıyorEminönü''ndeki tekstilciler Giyimkent''e taşınıyorEminönü, Mahmutpaşa ve Mercan''da yer alan toptan tekstilcilerin bölgeden çıkarılıp Giyimkent''e taşınmaları ve tarihi yarımadanın yeniden düzenlenmesine dönük olarak, Eminönü Belediyesi ile Giyimkent arasında süregelen tartışma, uzlaşmayla sonuçlandı.
DoğubeyazıtDoğubeyazıtİlin endüstri ürünleri ve sanayi malları ihtiyacı genellikle uzak illerden sağlanmaktadır. Sanayi Türkiye nin ekonomik gücüne katkıda bulunacak ve büyük ölçüde etke edecek derecede değildir. Ağrı nın toprak Ürünleri bakımından da milli ekonomiye katkısı azdır.
İstanbul’un çekim tarifesiİstanbul’un çekim tarifesiÇekilen onlarca dizi, reklam ve sinema filmi İstanbul’u prodüktörler için bir plato haline getirdi. Ancak her şeyin bir bedeli var. Eğer filminizde İstanbul görünüyorsa bir tek havadan çekmek bedava.
Bir kentin örnek su bilinciBir kentin örnek su bilinciİzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZSU’nun başlattığı "su tasarrufu kampanyası"nda kente verilen su miktarında 2 ayda 2 milyon 214 bin metreküplük tasarruf sağlandı.
Büyükşehir’den Ayazağa’ya kolej gibi lise ve spor salonuBüyükşehir’den Ayazağa’ya kolej gibi lise ve spor salonuİstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Ayazağa Lisesi’nin ve Kapalı Spor Salonu’nun temeli Başkan Kadir Topbaş’ın katıldığı bir törenle atıldı. Ayazağalılara seslenen Topbaş, görevleri olmadığı halde eğitime büyük yatırımlar yaptıklarına dikkat çekti.
Professional Lighting Designers’ Association İstanbul Atölye Çalışması Tanıtım ToplantısıProfessional Lighting Designers’ Association İstanbul Atölye Çalışması Tanıtım ToplantısıPLD Türkiye (Professional Lighting Design Türkiye) ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Aydınlatma ve Enerji Müdürlüğü, PLDA (Professional Lighting Designers’ Association) tarafından 1999 yılından beri Avrupa’nın birçok şehrinde gerçekleştirilen atölye çalışmasını İstanbul’a getirmeyi planlıyor.
İTÜ Mimarlık Fakültesi Mezuniyet TöreniİTÜ Mimarlık Fakültesi Mezuniyet Töreniİstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunları diplomalarını 28 Haziran 2007’de Taşkışla Binası’nın avlusunda düzenlenen törenle aldılar. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan tören İstanbul Mimarlık Fakültesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Cengiz Giritlioğlu’nun konuşmasıyla devam etti.
1000 Kelime: Tasarımda Sürdürülebilirlik için Bir Manifesto1000 Kelime: Tasarımda Sürdürülebilirlik için Bir Manifesto“Öncelikle zarar verme”, herkes için iyi bir başlangıç noktası olabilir, özellikle de tasarımcılar için. “Problemleri çözen” ve insanların hayatlarını daha iyi hale getiren bir grup insan için bunun zıttını düşünmek de mümkün olamaz. Endüstriyel tasarımın, büyük çaplı üretimi de beraberinde getirdiğini ve verdiğimiz en basit kararın bile belki yüzlerce, hatta milyonlarca insanın hayatını değiştirebileceğini hatırlamamız gerekiyor. Ne kadar sürece dair bir mesleğimiz olduğunu düşünsek de aslında sonuca dair bir mesleğimiz var.
Kap Camii''nde Restorasyon SürüyorVakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilen ve yaklaşık 6 aydan beri devam eden Kap Camii''ndeki restorasyon çalışmalarının bu yıl sonunda bitirilmesi hedefleniyor.
İshakpaşa Sarayı''nda yumruklar konuştuFenerbahçe Spor Kulübü''nün yüzüncü yıl kutlamaları kapsamında Ağrı''da bir program düzenlendi. Ağrı Vali Lütfi Yiğenoğlu Stadyumu''nda yapılan kutlamalar, akşam İshakpaşa Sarayı''nda devam etti. Kutlamalar kapsamında Tarihî İshakpaşa Sarayı''nda boks turnuvası düzenlendi.
Sabiha Gökçen''de 7 grup yarışacakİstanbul''un uluslararası ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen''e yıllık 10 milyon yolcu kapasiteli bir terminalin yapılması ve işletilmesi ihalesine yer gösterme belgesi alan 7 şirketin katılması bekleniyor.
135 milyon dolarlık ev için bin kişi sırada135 milyon dolar fiyatıyla dünyanın en pahalı malikanesi Suudi Prensi Bandar Bin Sultan’ın. Ünlü kayak merkezi Aspen’de bulunan ev yaklaşık olarak bir yıldan beri satılık ama Bandar’ın avukatları kendilerine gelen 1000 başvurudan sadece 11’ine yanıt vermişler. Yani her parası olana evi satmak istemiyor. 384 bin 500 metre kara arsaya kurulu kır evi, Beyaz Saray’dan büyük, içinde 15 yatak odası ve 16 banyosu bulunuyor. Evde 450 rahatça kişilik bir parti yapılabilir.
Tarih: 3 Temmuz 2007 Kaynak: Vatan
AKM tamam, sıra İMÇ''deİstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin İstanbul Manifaturacılar Çarşısı''nı (İMÇ) "Tarihi Yarımada''yı Koruma Projesi" kapsamında yıkıp yerine Prestij Konutları adı altında Osmanlı mimarisiyle 50 villa yapmak istemesi üzerine İMÇ Kat Malikleri Yönetim Kurulu 2006 Mart ayında İstanbul İdare Mahkemesi''ne başvurdu ve yönetim kurulunun haklı görülmesi üzerine yürütmeyi durdurma kararı alındı.
Çevre ve siyasetBugünlerde dillerde "siyasi partiler çevreye ne kadar önem veriyor?" sorusu dolanıyor. Önemli mi gerçekten? "TBMM girişine bir minyatür gökkuşağı konsa, altından geçen her vekil çevreci olarak Meclis''e ayak bassa ne olur?" diyesim geliyor.
Susuzluğa deniz suyu çözümüKent genelindeki susuzluk sorununun, ''Kırmızı alarm'' noktasına gelmesine rağmen, vatandaşların sadece, ''duş alırken az su kullanın'', ''diş fırçalarken musluğu kapatın'' gibi ilköğretim okulları tavsiyeleri ile oyalayan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, nihayet somut bir çözüm önerisi geliştirerek, Marmara Denizi''nden İstanbul''un belli başlı su havzalarına su pompalanmasını öngören projeyi hayata geçirmek için kolları sıvadı.
Muhafazakârlar da çevreci olurNew York Belediye Başkanı Bloomberg New York''u 21. yüzyılın çevresel açıdan örnek şehri yapma girişiminde. En büyük destekçisi de Rupert Murdoch.
Büyükşehir’den Maltepe’ye 400 milyon YTL’lik yatırımlar zinciriİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Maltepe’de Büyükyalı E-5 Kavşağı ve Bağlantı Yolları, Altıntepe Kavşağı, Maltepe İskelesi ve İskele Binası ve Yılmaz Mızrak Kültür Merkezi’nin toplu açılış törenine katıldı.
Bu arşivin seksen yıllık hatırı varArkitera Mimarlık Merkezi, bugüne kadar devletin ya da meslek odasının yapamadığını yaparak Türkiye''nin en geniş kapsamlı mimarlık arşivini Arkiv adıyla sanal alemde hizmete soktu.
Ulucanlar halka açık tutulsunErdal Eren''e "Elini uzat" dediler. "Bağlatmam" dedi. Doktor, Avukat İsmail Sami Çakmak''ın kulağına fısıldadı: "Bağlatmazsa çok çırpınır!" İsmail Sami Çakmak, "Bağlanması gerekiyormuş Erdal" dedi.
"Cimbom''un projesini elimizin tersiyle ittik"Seyrantepe''de maliyetin 190 milyon Euro''ya çıktığını söyleyen TOKİ Başkanı Bayraktar, "Maliyet düşmedi, ihale şartlarını değiştirdik" dedi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi''nin (TOKİ) ''maliyetleri çok yüksek bulması'' nedeniyle rafa kaldırmayı düşündüğü Seyrantepe projesi için şartname alan firmalar ihale günü olan 19 Temmuz''u beklerken, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Galatasaray''ın istediği projenin maliyetini açıkladı.
Kıyılar herkesindirBize göre Türkiye’nin hukuk devleti olamamasının birinci nedeni yasalarının ilkelliği değil, var olan yasaları uygulamakla görevli olanların kayıtsızlığıdır.
''Tahtalı Dağı gecekondu turizmine kazandırıldı!''Milli Park alanı içindeki Tahtalı Dağı''nın tahsisini 2003 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı''ndan alan Fajos Firması, Danıştay''ın verdiği yürütmeyi durdurma ve iptal kararlarına karşın çalışmalarını tamamladı ve geçen haftalarda tesisin açılışını yaptı.
Mimar, kendi çizdiği projeyi şikâyet ettiBayrampaşa Belediyesi tarafından yaptırılan ve yaklaşık 5 milyon YTL''ye mal olan Terazidere Spor Merkezi Projesi''nin mimarı Rahime Sağlık, yapılan spor merkezi ile ilgili iddialarda bulundu. Spor merkezinin proje ve şartnamelere aykırı olarak gerçekleştirildiğini öne sürerek merkez içindeki otopark üstüne yapılan 175 tonluk iki havuzun çökebileceğini belirten Sağlık, can ve mal kaybı yaşanabileceğini söyledi. Sağlık avukatı aracılığı ile yaptığı suç duyurusunda inşaat çalışmalarının kamu güvenliğini tehdit edici ve kamu malına zarar verici nitelikte olduğunu belirterek, Eyüp Cumhuriyet Savcılığı''na suç duyurusunda bulundu. Bayrampaşa Belediye Başkanı Hüseyin Bürge ise "Bina sağlam, yapılan işlerin hepsi de projeye uygun. Mimarımız güzel bir proje yaptı. Neden bunu tartışmaya açıyor, anlamadım" dedi.
Tarih: 3 Temmuz 2007 Kaynak: Sabah Yazan: Ercan Sarıkaya
İstanbul''u kumdan inşa ettilerUluslararası Kumdan Heykeller Festivali kapsamında Türkiye''ye gelen usta heykeltıraşlar, İstanbul''un tarihi güzelliklerini kumdan yaptıkları heykellerle yansıttı. İlk kez İstanbul''da gerçekleştirilen ve açılışı dün Kozyatağı Carrefour''da Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk tarafından yapılan festival kapsamında, Ayasofya Camii''nden Galata Kulesi''ne, Kapalıçarşı''dan İstanbul''un fethine kadar birçok tarihi eser ve olay kumdan heykellerle tasvir edildi. Festivalde, 20 heykeltıraşın kumdan eserleri yer alıyor.
Tarih: 3 Temmuz 2007 Kaynak: Milliyet Yazan: Gökhan Karakaş
Kadifekale''ye "Hayat" Akacakİzmir Büyükşehir Belediyesi İZSU Genel Müdürlüğü, Konak Bölgesi’ne hizmet veren Selvilitepe İçmesuyu Pompa İstasyonu’nu yeniledi. Tesis, bölgedeki içmesuyu şebekelerini besleyerek abonelere iletimi için gerekli basıncı sağlayacak.
İzmir Gemi Müzesi''ne Kavuştuİzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı işbirliğiyle hazırlanan gemi müzeler, törenle hizmete alındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Güney Deniz Saha Komutanlığı’nın işbirliğiyle hazırlanan TCG Ege isimli fırkayetn ve TCG Piri Reis Denizaltısı’ndan oluşan Deniz Müzesi, 1 Temmuz 2007 Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında, İnciraltı’nda hazırlanan iskelede törenle hizmete alındı.
Çimentoculardan küresel ısınma için raporlu uyarıKüresel ısınmanın etkileri hayatın her alanında hissedilirken, üretim sırasında yüksek enerji kullanması nedeniyle yüksek karbondioksit emisyonuna neden olan çimento sektörü, elini taşın altına koydu.
İstanbul''a su alarmı verilsinSu tasarrufu konusunda İstanbullar''ın daha hassas davranması gerektiğini vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Alibeyköy Barajı''ndan 2 gün su alınmamasının İstanbul için çok önemli olmadığını söyledi. Alibeyköy Barajı''nın rezervinin 40 milyon metreküpe yakın olduğunu belirten Topbaş, "İstanbullu''nun, kentlilik bilinciyle, uyarılara dikkat ederek, alarm tarzında, çok hassas ve dikkatli davranması gerekiyor. Haftada birkaç gün su kesmek suretiyle tasarruf sağlamak yerine, bir medeni insan davranışıyla hassasiyet gösterilmesi lazım" dedi. Dünyada yaşanan iklim değişikliğinden İstanbul''un da nasibini aldığını söyleyen Topbaş, İstanbullular''a şu tavsiyelerde bulundu: "Arabalar yıkanmasın, silinsin. Hatta gerekirse birkaç gün kirli kalsın. Her hafta aracını yıkayan insan, 15 günde bir yıkasın. Halı yıkamaları da kesinlikle yapılmamalı. Park ve bahçelerin sulaması için artezyen çalışmasına başladık. 100 noktada bunu devreye sokacağız. Ayamama başta olmak üzere arıtacağımız derelerdeki suyla sulamaya yöneleceğiz."
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Su tasarrufu için hutbeİstanbul''daki camilerde cuma namazı sırasında su tasarrufu konusunda hutbe okundu. İstanbul Müftülüğü''nün sitesinde de yer alan hutbede, "Allah Teala bize, ''İsraf etmeyin'' buyuruyor. Bu sene ülkemiz genelinde ve İstanbul''umuzda ciddi bir kuraklık dönemi yaşıyoruz. Bu sıkıntının boyutlarını yetkililer bize anlatıyor. Şimdi hepimize bir fedakarlık düşüyor. Milyonlarca İstanbullu, hep birlikte bir karar vereceğiz ve yarın susuz kalmamak için bugün suyumuzu tasarruflu kullanacağız. Bu hem insani hem de dini bir görevdir" denildi. Lüzumundan fazla harcanan her damla suyun kul hakkına girdiği belirtilen hutbede, Hazreti Muhammed''in , "Irmak kenarında bile olsa, abdest alırken suyu israf etmeyin" hadisi hatırlatıldı. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez, "suyu israf etmeyin" çağrısı yaptı.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Hasan Ay
Garaja terasa 7 bin euroya havuzPrefabrik teknikle havuz yapım süresinin 1 haftaya, maliyetinin 7 bin euroya kadar inmesi ve artan hava sıcaklıkları havuz talebini patlattı. Artık apartman garajlarını içinde boş kalan alanlar bile havuza dönüştürülüyor.
Mobilyacılar markalaşma hareketi başlattıMobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) başlattığı markalaşma hareketiyle, mobilya sektörünü Türkiye’de ihracattaki en büyük beş sektör arasına sokmayı planlıyor.
"Su acil hale gelince Melen Çayı projesini öne çektik"İstanbul''un su sıkıntısı çektiği, musluktan akan suya hasret olduğu yıllar eminim herkesin hafızalarındadır. ABD''nin eski Başkan Yardımcısı ve küresel ısınmanın en büyük savaşçısı Al Gore, İstanbul''da yaptığı sunumda, küresel ısınmanın en çok vuracağı ülkelerden biri olarak Türkiye''yi gösterdiğinde salonda bulunan herkesin derin bir tedirginliğe düştüğüne eminim.
Satılan yer Maraş Otogarı ihalede yarışan 3 AvrupalıYabancının gayrimenkul sevdası Maraş Otogarı’nın satışı için düzenlenen ihalede doruğa çıktı. Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul alma sevdası, Anadolu’da arsa kapışmasına neden oldu.
Ofer''e asker engeliOfer-Kutman ortaklığının Kuşadası projesi, Mahkeme emsal artışının yürütmesini durdurunca tehlikeye düştü. Emsal artışının iptali davasının, Jandarma’ya ait komşu arazinin yeni imar planında piknik alanı olarak gösterilmesi sonrası açıldığı anlaşıldı.
Bundan 9 bin yıl önce "çatal"da balık varmışBilinen ilk yerleşim yerlerinden Çatalhöyük''te kazı yapan bilim insanları, burada 9 bin yıl önce yaşayanların sanılanın aksine tahıl değil daha çok balık yediğini buldu.
Allianoi''ye elvedaİzmir''in Bergama İlçesi''nde yapımı geçen yıl tamamlanan, ancak su tutma havzası içinde bulunan Allianoi antik kentinin geleceğinin ne olacağı konusunda karar verilemediği için, bir türlü su tutulamayan Yortanlı Barajı''nın devreye alınabileceği belirtildi. Devlet Su İşleri (DSİ) 2''nci Bölge Müdürü Ayhan Sarıyıldız, ağustos ayından itibaren barajda su tutulmaya başlanabileceğini söyledi. Allianoi Girişim Grubu Üyesi Avukat Arif Ali Cangı ise Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu''nun verdiği ilke kararına karşı Danıştay''da bir davanın sürdüğünü belirtti. Danıştay''ın bugünlerde bir karar verme aşamasında olduğunu ifade eden Cangı, "Danıştay, Kültür ve Turizm Bakanlığı''ndan ''yerinde koruma''yla ''su altında bırakılması''nın ne anlama geldiğini anlatan teknik bir açıklama istedi. Bu arada İzmir 4''üncü İdare Mahkemesi''nde, DSİ''nin duvar projesinin iptali için açılmış ve süren bir dava var. Bu davada da 4''üncü İdare Mahkemesi, Danıştay''dan gelecek kararı bekliyor. Danıştay, Yüksek Kurul''un ilke kararını hukuka aykırı bulursa, DSİ''nin duvar projesinin de bir dayanağı kalmayacak" dedi.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Hürriyet Yazan: Turan Gültekin
Londra''da trene bin İstanbul Boğazı üzerinden Çin''de in!Marmaray Projesi''nde ikinci tüp eleman da dün Boğaz''da batırıldı. 10 numaralı tüp 40 metre battıktan sonra deniz tabanındaki hendeğe oturtulup daha önce batırılmış olan 11 numaralı tüple birleştirilecek.
"Türkiye''de emlak fiyatları 10 yıl önceki İspanya''nın düzeyinde"İngiliz The Property Guide dergisine göre Avrupa''da gelecek vaat eden emlak piyasasında Türkiye ilk sırada. Fiyatların 10 yılda İspanya''yı yakalayacağı ifade ediliyor.
Giyimkent Eminönü Belediyesi ile anlaştı, tekstil toptancısına yol göründüEminönü Belediye Başkanı Nevzat Er ile masaya oturan Giyimkent Başkanı Abdullah Çınar, tarihi yarımadadaki tekstil toptancısının bölgeden Giyimkent''e taşınması için uzlaşmaya varıldığını açıkladı.
Belediyeler susuzluk korkusuyla tehlikeli yollara mı sapıyor?Musluklardan tıs sesi gelmesinden korkan İstanbul''da büyükşehir park ve bahçelerde kuyuyla su arıyor. Ankara''daysa ''Kızılırmak''ın suyu'' tartışma başlattı.
İstanbul HamamlarıCağaloğlu''nda, Yerebatan Caddesi''nin sağ yanıda yer alır. Sultan I. Mahmud tarafından Ayasofya Cami''ne gelir sağlamak amacıyla 1741 yılında inşa ettirilmiştir, mimarı bilinmemektedir.Cağaloğlu Hamamı kadınlar ve erkekler için ayrı kısımları olan bir çifte hamamdır.
Allianoi ve Antandros...Onlar yüzyıllardır orada duruyorlardı... Yeniden gün ışığına çıkmaları, kamuoyunun gündemine gelmeleri ve ardından duyarlı insanlarımızın ilgisini çekmeleri ise birkaç yıl öncesine gider. Kuzey Ege''nin iki görece yeni "antik mücevheri" : Allianoi ve Antandros.
Limanlar satılıyor330 tekne kapasiteli Yenifoça Yat Limanı 3 Temmuz, 230 tekne kapasiteli Karaburun Yat Limanı ise, 7 Temmuz 2007’de ihale edilecek.
Ku Klux Klima"Hava çok sıcak, değil mi, Bayan Sara? - Bunaltıcı bir sıcak. Peki siz ne yapıyorsunuz? - Çiçeklere bakıyorum. Bir de... hani derler ya, gözleri açık rüya görüyorum sanki".
Colins kottan sonra inşaatta büyüyecekJean sektörünün önde gelen firmalarından Colins, inşaat sektöründe hızlı ilerliyor. Bir süre önce Merter''deki Vakko binasını satın alarak rezidans ve alışveriş merkezi projesi geliştiren Colins, son olarak ihaleden kazandığı Et Balık Kurumu''nun Zeytinburnu''ndaki arazisine konut yapmaya hazırlanıyor.
Dar gelirlinin kura heyecanıBüyükşehir Belediyesi ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi’nin (TOKİ) işbirliğinde Kuzey Ankara Projesi kapsamında yaptırılan Karacaören konutlarının sahipleri kura çekimi ile belirlendi.
Tasarruf yapın kabarık faturayla karşılaşmayınMakine Mühendisleri Odası (MMO) enerji tasarrufu potansiyelinin ekonomiye kazandırılması ve küresel ısınma ile mücadeleye katkıda bulunmak amacıyla üyeleri için, "Enerji Verimliliği ve Tasarrufu Kılavuzu" hazırladı.
Ankara’nın 90 günlük suyu kaldıDevlet Su İşleri Eski Genel Müdürü Veysel Eroğlu, yağış oranlarının düşmesine bağlı olarak barajlardaki su seviyesinin azaldığını ve Ankara’nın 90 günlük suyu kaldığını söyledi.
Ankara''nın 90, İstanbul''un 150 günlük suyu kaldıAKP Afyon milletvekili adayı, eski Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Veysel Eroğlu, yağış oranlarının düşmesine bağlı olarak barajlardaki su seviyesinin azaldığına dikkat çekti.
Çayyolu’nda ’Çağlayan’ tepkisiÇayyolu sakinleri, yaklaşık bir yıldır bitirilemeyen Eskişehir Yolu’ndaki Çağlayan Köprülü Kavşağı inşaatını protesto etmek için Meksika Caddesi’ni kısa süreli trafiğe kapattılar.
Topkapı Sarayı''nda Bilim Tarihi Müzesi açılıyorGeçtiğimiz yıl Topkapı Sarayı''nda sergilenen İslam bilginlerinin icatları için sarayın ''Has Ahırlar''ında müze kuruldu. 9 Temmuz''da ''İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'' adıyla açılacak müze, 3 bina içinde, 3 bin 550 metrekareyi kapsıyor.
İzmir''de gecekondu sayısında büyük artışCHP''li belediye başkanının görev yaptığı İzmir''de seçim atmosferine girilmesiyle birlikte kaçak yapıda yüzde 150 civarında bir artış yaşandı. Şehrin en büyük ilçelerinden Konak''ta belediyenin başı plansız yapılarla dertte. İlçede geçen yıl mart, nisan, mayıs ve haziran aylarında 87 olarak belirlenen kaçak inşaat sayısı, bu yılın aynı döneminde 210''a yükseldi. Artış oranı yüzde 150''yi buldu. Şu ana kadar 7 binin üzerinde kaçak yapı tespit edilen Konak''ta 700 inşaatla ilgili mahkeme süreci devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, gecekonduya izin veren belediyelerin uyduyla tespit edilip başkanlarına ceza verilmesini istiyor. Muhtarlara göre, belediyelerin proje bedeli olarak 12-13 bin YTL istemesi kaçak yapıyı teşvik ediyor.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Hedefi aşan TOKİ frene basıyorBu yıl sonunda 250 bin aileyi ev sahibi yapmak isteyen Toplu Konut İdaresi (TOKİ), senenin daha yarısında hedefleri aşınca işleri yavaşlatma kararı aldı. Erdoğan Bayraktar, "Konutların yüzde 85''i alt ve orta gelir grubuna yönelik." dedi.
Kastamonu''ya Rıfat Ilgaz kültür eviRıfat Ilgaz, ölümünün 14. yılında Kastamonu''nun Cide ilçesinde anılacak. Bu yıl 6-7-8 Temmuz''da 12.si düzenlenecek olan Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali kapsamında panel, şiir dinletisi ve sinema gösterimleri yapılacak. Ilgaz''ın dünyaya geldiği ev de kültür ve sanatevi olarak açılacak.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: Zaman
Lösemili çocuklara kıymayın bürokrat beyler!Cuma günü Ankara’daki Lösemili Çocuklar Vakfı’na (Lösev) küçük bir çocuk getirdiler. Ona ilik verebilecek tam uyumlu bir kardeşi olmasına ve hayatta kalabilmesi sadece bu ilik nakline bağlı olmasına rağmen ameliyatı yaptıracak hastane bulamıyor.
Nizip Devlet Hastanesi''nin ek bina inşaatı başladıGaziantep''in Nizip ilçesinde yetersiz kalan Devlet Hastanesi''nin ek binasının yapımına başlandı. 100 bin nüfusa ulaşan Nizip''te, devlet hastanesinin yetersiz kalması nedeniyle vatandaşlar sıkıntı yaşıyor.
Berlin Büyükelçiliği’ni Türk mimarlar yapmalıFederal Almanya’nın başkenti Berlin’de yeni bir büyükelçilik binası inşa edeceğiz. İkinci Dünya Savaşı’nda yıkılan eski büyükelçilik binasının bulunduğu arazide yapılacak yeni binanın mimari projesi için Dışişleri Bakanlığı bir yarışma açtı.
Eminönü Meydanı, "Sanat Meydanı" olduİstanbul Ticaret Odası''nın (İTO), Eminönü Belediyesi ile birlikte bu yıl 4.sünü organize ettiği Açıkhava Sanat Merkezi, büyük bir coşkuyla açıldı.
Mavi Tünel''de ilk kazma 6 Temmuz''daKonya Ovaları Sulama Projesi''nin (KOP) en önemli ayağını oluşturan ve yıllardır beklenen Bağbaşı Barajı ile Mavi Tünel Projesi''nin temel atma töreni, 6 Temmuz 2007 tarihinde yapılacak.
Belen''de tarihi hamam aslına uygun olarak restore ediliyorHatay''ın Belen geçidinde bulunan tarihi hamam Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun bir şekilde restore ediliyor. Kanuni Sultan Süleyman''ın emri ile Belen''e yaptırılan cami, kervansaray ve hamam günümüze kadar ayakta kalmayı başardı.
Dünyanın en hızlı büyüyen kenti DakkaDünya Bankası raporuna göre, Bangladeş''in başkenti Dakka, dünyanın en hızlı büyüyen büyük kenti. Dakka''ya her yıl çoğu yoksul göçmen 300 bin ila 400 bin kişi geliyor. Raporda, bu göçmenlerin kentin sanayisi ve hizmet sektörüne işgücü sağladığı, ancak aynı zamanda kentin alt yapısı ve kamu hizmetleri üzerinde baskı oluşturduğu belirtildi. Her yıl nehir taşmaları yüzünden evlerini kaybeden, toprakları sular altında kalan yoksul Bangladeşliler, çareyi kentlere göçmekte buluyor.
Tarih: 2 Temmuz 2007 Kaynak: CNN Türk
Akfen, Kayseri''de 2 otelin temelini attıAkfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı tarafından Kayseri''de yaptırılacak Novotel ve İbis otellerinin temelleri dün bir törenle atıldı.
AKM’yi yıkmayın diye yazdım ama...Cuma ve cumartesi akşamı İstanbullu müzikseverler, AKM’de (Atatürk Kültür Merkezi) olağanüstü bir müzik şöleni yaşadılar.
Takvim
<<Temmuz 2007>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.