Haberler

3 Ağustos 2006, Perşembe

Merinos Yün Depoları YandıMerinos Yün Depoları YandıCumhuriyet döneminin ilk sanayi yapılarından Sümerbank Merinos Yünlü Sanayi Dokuma Fabrikası’nın 5 adet tarihi yün depoları, nedeni belirlenemeyen eş zamanlı çıkan bir yangında 31 Temmuz 2006 günü yok oldu. Halbuki, yanan tarihi yün depolarının yıkım kararı zaten vardı. Proje kapsamında olmayan/işlevi belirlenmeyen lojman alanının geleceği, alanda yapılaşmanın arttırılacağı kuşkusunu taşıyanlar açısından düşündürücü, belediyelerin şimdiye dek tarihi alanlarda yaptığı başarısız uygulamalar, kötü işçilik, plansız çalışmalar göz önüne alınınca da açıkçası ürkütücü. Haberin Devamı
Tayinat Höyüğü''nde çalışma tamamlandıTayinat Höyüğü''nde çalışma tamamlandıHatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Faruk Kılınç, Antakya-Reyhanlı kara yolunun kuzeyindeki Tayinat Höyüğü''nde sezon kazı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı.
Tate Modern 2: Epik SonTate Modern 2: Epik SonHayatınız boyunca size yetecek kadar çağdaş sanat eseri gördüğünüzü düşünüyor olabilirsiniz. Modern sanat galerilerinin daha büyük olamayacağını da düşünüyor olabilirsiniz. Ama yanılıyorsunuz, eskisinden daha büyük, daha çarpıcı ve daha cesur bir şekilde geri döndü; Tate Modern 2.
Taksim - Şişhane Metrosu da Hizmete GiriyorTaksim - Şişhane Metrosu da Hizmete Giriyorİnşaatı tamamlanan ve elektro-mekanik işleri başlamak üzere olan Taksim - Şişhane Metro Tünellerinde incelemelerde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 1 yıl sonra açılacak hattın Taksim-Şişhane arasını 2,5 dakikaya indireceğini müjdeledi.
Temel Atmadan GörüşelimTemel Atmadan GörüşelimBaşbakan Erdoğan 5 Ağustos''ta Dargeçit''te Ilısu Barajı''nın temelini atmaya hazırlanırken, barajla birlikte sulara gömülecek olan Hasankeyf için kurulan Hasankeyf''i Yaşatma Girişimi kaygılarını paylaşmak, topladıkları imzaları vermek için başbakandan randevu istedi.
Bilgi Mimarlık, Venedik Mimarlık Bienali''ndeBilgi Mimarlık, Venedik Mimarlık Bienali''ndeİstanbul Bilgi Üniversitesi''ne ait Santral İstanbul projesi, 5 Eylül-19 Kasım 2006 tarihleri arasında gerçekleşecek 10. Venedik Mimarlık Bienali’nde sergilenecek.
Güney Afrika’da 80 Çocuğa YuvaGüney Afrika’da 80 Çocuğa Yuva31 Insbruck mimarlık öğrencisi Güney Afrika’da 80 çocuğa bir yuva inşa ediyor. Eylül/Ekim 2006 tarihlerinde Insbruck Deneysel Mimarlık Enstitüsü ve ./studio3 LFU; Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinde bir çocuk yuvası projesi gerçekleştirecek.
Moskova''da askeri denizaltıdan müzeMoskova''da askeri denizaltıdan müzeRusya''da askeri bir denizaltı müzeye dönüştürülerek ziyarete açıldı. Moskova''nın Severnoye Tuşina bölgesinin Moskova nehriyle birleşen kıyısına getirilen askeri denizaltı müzeye çevrildi.
Herşey Şans Eseri Başladı...Herşey Şans Eseri Başladı...İstanbul’da ilk defa bulunan Christina Graewe 01 Ağustos 2006 tarihinde Osmanlı Bankası Müzesi’nde izleyicilere “Herşey şans eseri başladı” başlıklı bir konferans verdi. Julius Shulman’ın çalışmalarını şans eseri tanıdığını belirten Christina Graewe: “Nazi rejiminden kaçan Avusturyalı bir mimar olan Liane Zimbler’i araştırırken, bazı işlerinin fotoğraflarının Shulman tarafından çekildiğini öğrendim ve herşeyin şans eseri başlaması serginin ortaya çıkışına kadar sürdü” diyor.
Europan Forumu Tartışma YaratıyorEuropan Forumu Tartışma YaratıyorEuropan kazananları, 30 Haziran-1 Temmuz tarihlerinde Europan 8’in kapanışı için Dordrecht’te bir araya geldiler. Floris Cornelisse ile birlikte, Enschede bölgesi için ödül kazanan tasarımı yapan Robert Verrijt Dordrecht’teydi ve ziyaretinin kısa bir günlüğünü tuttu...
Büyükşehir Tarihi Kasırları ve Yalıları Halka AçıyorBüyükşehir Tarihi Kasırları ve Yalıları Halka AçıyorBasın mensuplarıyla birlikte restorasyonu devam eden Haliç’teki Aynalıkavak Kasrı’nı gezen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, “Aynalıkavak Kasrı ile Beykoz Kasrı’nı İstanbullulara açıyoruz. Anadolu Hisarı’ndaki Amcazade Yalısı’na da talibiz” dedi.
Bir şehir – Dokuz kentBir şehir – Dokuz kentSongjiang’tan 40 kilometre uzaklıkta, muazzam bir uydu kent projesi inşa ediliyor. Bu kez gerçekleştirilen küçük Tudor evleri, taş parke kaplamalı patikaları, dev kalesi ve labirent bahçesiyle bir eski İngiltere tasavvuru. Başka bir Şangay banliyö bölgesi olan Pujiang’da ise 100.000 kişi çok yakında yapay kanallarıyla bir İtalyan hayaline taşınacaklar. Yakında kesinlikle Alman olmayan 30.000 kişiyi içinde barındıracak olan yeni bir kent, Weimar’dakiler örnek alınarak yapılan, parlak tonlarda kurabiye evleriyle bütün bir Alman kenti... Toplamda, en azından 500.000 kişinin Şangay’ın her biri farklı bir batı kenti üslubunda tasarlanmış, yeni uydu kentlerinde yaşaması bekleniyor.
Başbakan Sözünü Tut, Hasankeyf''i Yok EtmeHasankeyf''i sular altında bırakacak Ilısu Barajı''nın temelinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından cumartesi günü (5 Ağustos)atılması bekleniyor.
Çin Ekonomiyi Soğutmaya İnşaattan BaşlayacakDev Asya ülkesi''nde inşaat sektörü yılda yüzde 20 oranında büyüyor. Ekonomi kurmayları ise her yıl yüzde 10 büyüyen ekonomiyi dizginlemek için öncelikle inşaat sektörünün hızının kesilmesi gerektiğine inanıyor.
Hattuşa''daki Hitit Surları Orijinal Haliyle Yeniden AyaktaAlman Arkeoloji Enstitüsü tarafından yürütülen Hattuşa kazılarında Hitit Surları’nın 65 metrelik kısmı Hititler’in kullandığı yöntemlerle yeniden inşa edildi.
Allianoi''de Kazı Çalışmaları Başladıİzmir''in Bergama ilçesi sınırları içindeki antik Allianoi termal merkezinde kurtarma kazıları yeniden başladı. Kazı heyeti başkanı Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Ahmet Yaraş dün yaptığı açıklamada, “Kazı bölgesinde toplu mezarlar ve tarihi eserler ortaya çıkarılırken, güzelim tarihi mekanın sular altında kalmasını isteyenlerin olması bizi düşündürüyor” dedi. Kurtarma katılarının İzmir Ticaret Odası''nın ve Trakya Üniversitesi''nin sağladığı kaynaklarla başladığı belirtildi. 33 kişilik ekiple kazıları başlatan Dr. Ahmet Yaraş, “Paramız geldikçe çalışmaları hızlandıracağız. Zaten gönüllü arkeologlarımız ücret almadan çalışıyorlar” diye konuştu. Dr. Ahmet Yaraş, Alilanoi''deki kurtarma kazılarının Allianoi Girişim Grubu''nun başlattığı yardım kampanyası sayesinde sağlanan destekle yürütüleceği dile getirildi. Dr. Yaraş, şöyle dedi: “Allianoi''a destek herkes tarafından devam etmelidir. Toplum duyarlılığımızı gösterebilmek için Bergama Yortanlı Kurtarma Derneği''nin Akbank Bergama Şubesi 106 - 33453 hesap numarasına herkesi yardımda çağırıyoruz.”
Tarih: 3 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
Hasankeyf için nöbet eylemiBatman’ın Hasankeyf ilçesini sular altında bırakacak Ilısu Barajı’nın temeli Cumartesi günü düzenlenecek bir törenle atılacak. Gönüllüler, tören öncesinde eylem yaparak, bir gecelik ‘tarih’ nöbeti tutacak.
Milas-Bodrum Havaalanı İhalesi İçin 8 TeklifMilas-Bodrum Havalimanı yeni dış hatlar terminalinin yapımı için açılan ihaleye 8 teklif verildi. Tekliflerin değerlendirilme süreci devam ediyor.
Bakan Özak: Duble yol uzunluğu yıl sonunda 7 bin kilometreye ulaşacakBayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, son 3.5 yılda yapılan duble yol uzunluğunun yıl sonu itibariyle 7 bin kilometreye ulaşacağını söyledi.
''Yabancı müteahhit getirelim de iş öğretsin''Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beşiktaş Barbaros Bulvarı''nda kaldırım yapımında kullanılan kum yığınının motosikletli iki kişinin kaza yapıp ölümüne sebep olmasıyla ilgili soruları yanıtlarken, yerli müteahhitleri eleştirdi.
Almanya''da örnek kasabaAlmanya''nın Freiburg kentinin kuzeyindeki Freiamt kasabası, yenilenebilir enerji üreterek, enerji açısından tamamen kendine yeterli hale geldi. Turistik bir tarım kasabası olan Freiamt sakinleri, ineklerin memesinden çıkan sütün sıcaklığını duş suyunu ısıtmak için kullanıyor. Elektrik üretmek için samanlığın çatısını fotovoltaik panellerle kaplıyor. Çiftliğini, komşularını ve spor kulübünü ısıtmak için biyogaz tesisi kuran kasabada her biri yılda 3 milyon kilovat-saat üretim kapasiteli dört rüzgâr türbini de 1000 haneye elektrik sağlıyor.
Tarih: 3 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Restorasyon Kredisi için 55 BaşvuruTescilli taşınmaz kültür varlıklarının bakım, onarım ve restorasyonu için, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından kullandırılan krediye ilgi arttı. Krediden yararlanmak için 19 Haziran’dan, 28 Temmuz’a kadar verilen süre içeresinde 55 başvuru geldi. Taşınmaz kültür varlıklarına Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte hazırlanan usul ve esaslar çerçevesinde restorasyon kredisi kullandırılması projesi kapsamında, geçen yıl 30 başvuru gelmiş, 17’si kabul edilmişti ve yaklaşık 1,3 milyon YTL’lik kredi tahsis edilmişti. Proje kapsamında, yıllık yüzde 4 faiz ve 10 yıl vadeli olarak 75 bin YTL’ye kadar kredi veriliyor ve kredilerin geri ödenmesinde aylık sabit taksit uygulanıyor.
Tarih: 3 Ağustos 2006 Kaynak: Türkiye
Vali kolları sıvayınca...İnsanlığın kültür mirası... Akdeniz''le Ege''nin buluştuğu yeryüzü cenneti... Turizmdeki misafir odamız...
Karadeniz''e kül yutturuyorlar!Karadeniz kıyıları, arıtma tesisi inşaatı bir türlü bitmeyen termik santralın külüyle boğuluyor... Zonguldak''ın Çatalağzı Termik Santralı''ndan (ÇATES) çıkan küller, hiçbir arıtma sistemi olmadan denize dökülüyor.
Allianoi''de İmece Usulü KazıBergama Yortanlı baraj alanı içinde bulunan Allianoi Antik Kenti''nde, kurtarma kazı çalışmalarına yeniden başlandı.
İletişimle gelen tehlikeCep telefonu (GSM) şirketlerinin, erişim ihtiyacını karşılamak amacıyla yurt genelinde kurduğu ''''baz istasyonları'''' , yaydığı radyoaktif dalgalarla elektromanyetik kirlilik yaratırken, insan sağlığını da tehdit ediyor.
‘Taksim-Şişhane metrosu 1 yıl içinde hizmete girecek’İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş, Taksim-Şişhane metro hattının tünel bölümlerinin yüzde 98 oranında tamamlandığını açıkladı.
Balıkesir''de 20 hektarlık orman yandıBalıkesir''in Dursunbey ilçesinde çıkan orman yangınında 20 hektarlık alan zarar gördü.
İstanbul’un kasırları birer birer hayat buluyorİstanbul’un üç büyük sarayından biri olan Tersane Sarayı’nın günümüze ulaşan tek yapısı Aynalıkavak Kasrı, Musiki Müzesi oluyor.
OYAK Grubu, Elazığ''daki fabrikasını Çimentaş ve İtalyan ana ortağına satıyorElazığ Altınova Çimento''nun hisseleri, İtalyan inşaat firması Caltagirone Grubu''na bağlı çimento üretimi yapan Cementir ve Çimentaş İzmir Çimento Fabrikası alıyor.
Tatil köyünü yenileyen şirket, 2007''de otel ve alışveriş merkezi yapacakOrka Tatil Köyü''nün Müdürü Ercan Torunoğulları, Fethiye''de 2006 yaz sezonunun ''yabancı turist'' anlamında oldukça durgun geçtiğine işaret ederek, böylesine durgun bir ortamda otellerinin kapasitesinde yüzde 30 oranında artış kaydettiklerini ve yatak sayısını da 250''den 400''e yükselttiklerini söyledi.
Topbaş karanlığa savaş açtıBüyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önceki gün gece yarısı “Meydanların ve Ana Arterlerin Aydınlatılması Projesi” kapsamında çalışmaların tamamlandığı Bostancı sahilini gezdi.
Sulukule Yıkılmasınİstanbul''un Fatih ilçesinde Sulukule olarak bilinen, Neslişah ve Hatice Sultan mahalleleri için yaklaşık 1.5 senedir konuşulan kentsel dönüşüm projesi beraberinde birçok tartışmayı da gündeme getirmişti.
Kent ve İktidar ÜzerineKent ile iktidar arasındaki ilişki çok ananevi bir meseledir. Öyle kolay kolay birbirlerini rahat bırakmaz ve hatta birbirlerini biçimlendirirler.
Tarsus''ta Evsel Atıklara Ortak ProjeMersin''in Tarsus ilçesi ile belde belediye başkanları, evsel atık sorununun çözümü için bir araya geldi. Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz''ın makamında düzenlenen toplantıya, Huzurkent Belediye Başkanı Mustafa Akgül, Atalar Belediye Başkanı İbrahim Yoksul, Gülek Belediye Başkanı Tekin Çelik, Bağcılar Belediye Başkanı Akif Çiftçi ve Yeşil tepe Belediye Başkanı Erden Zaman katıldı. Kocamaz, evsel katı atık probleminin çözümü için ortak bir proje oluşturulması kararı aldıklarını bildirdi. Atıkların toplanacağı alternatif alanlar üzerinde değerlendirmeler yaptıklarını ifade eden Kocamaz, TÜBİTAK''ın çöp analizine yönelik araştırmalarının da son aşamaya geldiğini söyledi.
Tarih: 2 Ağustos 2006 Kaynak: Birgün
Aynalıkavak Musiki MüzesiTersane Sarayı’nın günümüze ulaşan tek yapısı Aynalıkavak Kasrı, Musiki Müzesi olacak. Resterasyon için, TBMM Başkanı Bülent Arınç talimat verdi. Beykoz Kasrı ile Abraham Paşa Korusu’ndaki Hasır da halka açılacak.
Tarih: 2 Ağustos 2006
Oyak Grubu, Elazığ Çimento''yu sattıOyak Grubu, Elazığ - Altınova Çimento''nun yüzde 99.99''unu 110 milyon dolara Çimentaş''a sattı. Satış işlemi, Rekabet Kurulu''ndan gerekli iznin alınmasının ardından tamamlanacak. Bu satışın ardından Çimentaş hisseleri borsada yüzde 18.69 oranında değer kazandı. Grubun bir diğer hissesi Çimbeton da yüzde 17.84 ile en çok değer kazanan hisselerden biri oldu.
Tarih: 2 Ağustos 2006 Kaynak: Milliyet
Söküme Şeffaf DenetimHollanda''dan yola çıkan ve üç hafta içinde Türkiye''de olması beklenen asbest yüklü Meksika bandıralı Otapan gemisinin Türk karasularına girmemesi için planlanan eylem öncesi Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) bir rapor yayınladı.
Oyak’ın Elazığ Çimento’su 110 Milyon Dolara İtalyan OluyorTürkiye’nin en ağır krizi yaşadığı 2001 yılında Çimentaş’ı alarak Türkiye’ye giren İtalyan Cementer Grubu, çoğunluk hissesi Oyak Grubu’nda bulunan Elazığ Çimento’yu 110 milyon dolara almak üzere anlaşma imzaladı.
FIFA onaylı ''çim bina''Çorlu''daki fabrikasında halı sahaların zeminlerinin kaplanmasında kullanılan sentetik çim üretimi yapan Nurteks firması, dayanıklılığını FIFA''ya onaylattığı sentetik çimleri, binaların dış cephe kaplamalarında da kullanmaya başladı.
Boğaz''a nazır halk plajı açıldıRumeli Hisarı, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve petrol tankeri manzaralı Küçüksu Plajı, Küçüksu Kasrı''nın hemen bitişiğinde bulunuyor. Plajın maliyeti ''en az 150 milyon YTL''. Denize hasret İstanbullular, Boğaz manzaralı plaja kavuştu. Dere ıslah çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan Küçüksu sahilindeki plaj, yeniden halka açıldı. Plajın açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, yılda 60 milyon metreküp suyu Boğaz''a deşarj eden 15 kilometre uzunluğundaki Küçüksu Deresi''nde başlayan ıslah çalışmalarının önemli ölçüde tamamlandığını müjdeleyerek şunları söyledi: "Bugüne kadar 150 milyon YTL harcadık. Bir o kadar daha harcanınca problem kalmayacak. 24 Mayıs 2005''te yapılan ölçümde, buradan alınan bir çay bardağı suda 380 bin kolibasili vardı. Bugünkü ölçümde ise 30 kolibasili bulunuyor. Bu, ideal bir rakam."
Tarih: 2 Ağustos 2006 Kaynak: Radikal
Gayrimenkulde Dubai kriterleri!Sermaye Piyasası Kurulu''nun (SPK) yayımladığı yeni tebliğ Dubai Şeyhi El Maktum ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi''nin (İBB) kuracağı (İstanbul GYO) gayrimenkul yatırım ortaklığının (GYO) önünü açtı.
Allianoi davasında Anadolu savunulacak...Antikçağın sağlık ve termal kenti Allianoi''u 1. derece arkeolojik sit alanı ilan eden İzmir II No''lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''nun 29 Mart 2001 tarihli kararı, yasalara göre özetle şu anlama geliyordu: ''''Bu alanı olumsuz etkileyecek hiçbir uygulama yapılamaz. Devletin tüm kurumlarıyla birlikte herkes bu karara uymak zorundadır...''''
Gayrimenkul Şirketini Yeşil İnşaat''a SatıyorGeçen hafta içerisinde Huzur TV''deki hisselerini satan İhlas Holding, bu kez de, İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.''de sahip olduğu sermaye payının tamamını veya bir kısmını, Yeşil İnşaat Gayrimenkul Yatırım Hizmetleri''ne satacağını bildirildi. İhlas''tan dün yapılan açıklamada, iştiraklerinden, 33 milyon 162 bin YTL nominal sermayeli İhlas Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ünvanlı şirkette sahip oldukları yüzde 30.39 oranındaki 10 milyon 77 bin YTL nominal tutarlı sermaye paylarının tamamının veya bir kısmının satışı konusunda, sözü edilen şirketle görüşmelerde bulunmak üzere Haluk Sur ve Işık Gökkaya''nın yetkili kılındığı kaydedildi
Tarih: 2 Ağustos 2006 Kaynak: Referans
Tarihi Batıklar Gün IsığındaDokuz Eylül Üniversitesi, Ege ve Akdeniz’de bulunan batıklar için başlattığı araştırma projesine bu yaz da devam ediyor.
Takvim
<<Ağustos 2006>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.